Historische Vereniging sticht Gijs Oskamfonds Storm Agenda Lugubere kippenmoord TEXELSE J? COURANT CDA vraagt b en w om steun voor slachterij AVT organiseert open crosskampioenschap Aanrijding Gelijkspel De Koog in halve wedstrijd Programma Mareis Weer drie dreunen voelbaar in „Durp" Politiek café op Radio Texel Doorrijder opgespoord Programma basketbi DINSDAG 23 FEBRUARI 19(| is geweest in Gerritsland. Hoewel de namen van enkele wegen in die buurt (Tempeliersweg, Monnickenweg, Klooster hoekje) daar wel naar ver wijzen, is er volgens Schoorl geen enkel bewijs voor de bewering van Van der Vlis. Hij heeft wel geschrif ten over het klooster in Den Burg Ter nagedachtenis aan de oprichter heeft de Historische Vereniging het Gijs Oskamfonds ingesteld. Geld uit deze pot zal worden gebruikt voor publicaties uit de eigen vereniging. Het fonds kwam tot stand door een gift van zo'n f4000,- van J. van der Pijl, verenigingslid en auteur van een onlangs verschenen boek over Texel se buurtschappen. De vereniging vul de het bedrag aan tot f5000,-. Het is de bedoeling dat het fonds ieder jaar wordt gevoed. Daarnaast zal een speciaal rekeningnummer worden ge opend, zodat goede gevers rechtstreeks aan het fonds kunnen doneren. De historische vereniging heeft regel matig interessant materiaal dat voor publicatie in aanmerking komt. Het uitgeven van een boekje is echter een kostbare zaak. Het fonds moet worden gezien als een ondersteuning. Er zal een eerlijke verdeelsleutel wor den bedacht. Discussie De vergadering die de Historische Vereniging vrijdagavond hield, werd opgeluisterd door een lezing van Henk Schoorl uit Hillegom. Hij praat te over de invloed van het klooster Ludingakerke uit Harlingen op de Texelse middeleeuwen. Zijn stelling dat tussen 1250 en 1346 monniken een klooster hebben gehad op de plek waar nu Hotel Texel staat, riep Mevrouw A. Oskam ontvangt uit handen van J. van der Pijl diens boek. Een symbolische han deling waarmee de instelling van het fonds ter nagedachtenis aan Gijs Oskam een feit werd. IFoto Tossu de Graait) een pittige discussie op. Leden van de Historische Vereniging hielden vast aan de verhalen van J.A. van der Vlis in het boek ,,'t Lant var Tex- sel". Daarin staat dat er een klooster kunnen vinden. Schoorl zette zich af tegen de verhalen uit de overlevering. Legendes worden doorverteld van generatie op generatie, maar zijn vaak niet zo waarheidsgetrouw." Een slachtplaats in Oudeschild is al leen haalbaar bij een samenwerking tussen alle Texelse slachters. Dit antwoord kreeg CDA'er Gelein Jan sen van wethouder Dirk Terpstra (milieu) vorige week tijdens de com missie fet. Ondanks schriftelijke aan dringen van Jansen zal het college zich niet meer inzetten voor verwe zenlijking van de nieuwe slachterij. De motie voor het behoud van de be staande slachterijen die het CDA vo- vorige week opnieuw aanleiding tot discussie. In een brief aan het college discussie. In een brief aan het college betreurde Jansen het nog eens dat de motie de inspanningen van het college inzake de nieuwe slachterij had gefrustreerd. Zijn fractie vindt dat de onderzoekingen naar de haal baarheid voor een dergelijk bedrijf moeten doorgaan. „Nu de raad voor het behoud van de huidige slacht plaatsen is, vinden wij dat u moet doorgaan om een kwalitatief verant woorde slachtplaats in Oudeschild van de grond te krijgen." Volgens Terpstra sluit het ene het andere uit. „Het college gaat er alleen mee door als de motie wordt aangepast." Vol gens de wethouder zijn de onderhan delingen en het haalbaarheidsonderzoek echter in een vergevorderd stadium. Erna Eelman- van der Kooi (VVD) was stomver baasd door de brief van het CDA. „Ik dacht dat de raad duidelijk is ge weest." Ze kreeg steun van Gerbrand Poster (Texels Belang), die CDA-brief als een „nerveuze" reactie om schreef. Zondag 28 februari wordt voor de negende keer het Open Texels Crosskampioenschap gehouden. De dag valt middenin de crocusvakantie zodat de organiserende Atletiek Ver eniging Texel verwacht dat overkant- se lopers voor de nodige concurrentie zullen zorgen. De loop staat ook vermeld in diverse landelij ke wedstrijdkalenders en de vereni ging heeft dan ook al diverse telefoontjes om informatie ont vangen. Voor de Texelaars is het crosskam pioenschap een prima test om te zien hoe het zit met de vorm voor de halve marathon van De Waal. Heren en heren veteranen (40 jaar en ou der) lopen drie ronden van in totaal 10,8 kilometer, dames en dames ve teranen (35 jaar en ouder) twee ron- Een 28-jarige Oosterender verleende op de kruising Emmalaan/Bernhard- laan geen voorrang aan een 16-jarige bromfietser uit Den Burg. Een aanrij ding volgde, maar de bromfietser bleef ongedeerd. Alleen liep zijn ver voermiddel wel zware schade op. De auto raakte aan de rechterzijde gedeukt. VERVOLG VAN PAGINA 1 den van in totaal 7,2 kilometer en jongens en meisjes tot en met 16 jaar één ronde van 3,6 kilometer. Al deze lopers starten om 14.30 uur. De jeugd tot en met 12 jaar start al om 14.15 uur voor een eigen rondje van 1,3 kilometer. Bij de senioren wordt een verbetering van een parcoursre- cord beloond met een waardebon van f15,-, beschikbaar gesteld door Sportshop Texel. De huidige records zijn: heren 36.50 (1989, Gerhard Jë- ger), heren veteranen 39.44 (1991, Albert Hoven), dames 30.16 (1990, Ingrid van Lubek) en dames vetera nen 30.36 (1991, Marijke Stark).. De open cross is niet alleen voor wedstrijdlopers, maar ook voor men sen die van lekker trimmen houden. Prestatieloopsters kunnen inschrijven voor één ronde van 3,6 km, en prestatielopers naar keuze voor één of twee ronden. Het parcours van de Open Cross voert door bos en duin, met een paar stevige klimmetjes, en is gelijk aan dat in voorgaande jaren. De inschrijving is vanaf 13.30 uur in Dennenoord, Grensweg 106. Het in schrijfgeld bedraagt f2,50 voor de jeeugd en f5,- voor de senioren. Jeugdleden van AVT mogen gratis meedoen, oudere leden betalen f2,50. Een herinnering kost f 1,- Er zijn bekers voor de nummers 1, 2 en 3 van de jongens en meisjes t/m 12 jaar en voor de nummers 1 van de oudere jeugd. De winnaars bij de se nioren krijgen een prijs in natura. Het zaterdagteam van De Koog speelde uit tegen Kwadijk en trad daar onvolledig aan. Maar de wedstrijd werd door een ongelukkig voorval afgebroken. De Koog kon maar over negen spe lers beschikken, dus werd zware wedstrijd verwacht. Dit pakte echter anders uit. Verdedigend spelend gaf De Koog geen kans weg en was zelfs levensgevaarlijk in de counter. Zo waren er prima kansen voor spits Martijn de Veij en de hardwerkende middenvelder Coen Schoonheden (schot op de lat) maar geluk ont brak. Kwadijk wist totaal niet wat ze met hun meerderheid moest en kreeg geen grip op de wedstrijd. Een geluk" bij een .ongeluk" was dat de scheidsrechter na ongeveer een half uur spelen een bal onfortuinlijk in zijn nek kreeg en half dizzy moest worden verzorgd. Hij floot de eerste helft nog wel uit, maar besloot in de rust de wedstrijd te staken. Er was een speler van Kwadijk die aanbood de tweede helft te fluiten, maar aan voerder Brouwer ging daar niet mee accoord. Zo pakten negen spelers van De Koog verdiend een punt en blijft het team goed meedraaien. De zwaar aangeslagen scheids kon zelf niet meer autorijden en werd door de Kogerploeg keurig thuis afgezet. Zondag 28 februari in de Bgm. De Koninghal: 14.30 u. De Mareis (D)-WGW 4 15.30 u. De Mareis (H)-FAC 4 Uitgesteld. De vergadering van vis serijvereniging DETV is uitgesteld tot 3 april. De plaats blijft het dorpshuis De Bijenkorf te Oosterend. De ergernis in De Cocksdorp en om streken over de schietoefeningen met scherpe munitie op de Vliehors is gisteren weer toegenomen, 's Ochtends deden drie harde klappen het dorp schudden. De meningen over de zwaarte van de hoging zaterdag niet extreem. Boks: „We waren gewaarschuwd dat zon dagochtend ongeveer 2.20 meter kon worden verwacht. Later werden we van de overkant gebeld dat we op 2.50 meter moesten rekenen. Wij Vanavond is de eerste van vier Radio Texel politieke café uitzendingen live vanuit de Twaalf Balcken. Het programma is van 21.00 tot ongeveer 22.30 uur te beluisteren via FM 106.1. Belangstellenden zijn ook welkom in de Twaalf Balcken. De onder werpen voor vanavond zijn het zwembad Molenkoog en de sportvelden in Den Burg. Dit laat ste onderwerp heeft commotie veroorzaakt bij de besturen van voetbalclubs SV Texel en Texelse Boys. Zij vrezen een opgelegde fusering. De politieke partijen vaardigen hun deskundigen op deze be leidsterreinen af. Daarnaast zijn Dik Haker (Molenkoog), Rob Dap per (SV Texel) en Kees de Grave (Texelse Boys) aanwezig om hun standpunten uit te leggen. Het publiek kan meepraten via de zaalmicrofoon. De presentatie van het politieke café is in handen van Joop Groen en Hanny van Zoelen. Zij worden tijdens de uitzending bij gestaan door Annie Hin en Mark Fonds. De overige data van de politieke café's zijn 23 maart, 27 april en 25 mei. hadden alle kottereigenaren al inge seind dat ze hun lijnen waarmee de schepen liggen afgemeerd moesten oplengen." Bolder eruit Terwijl het water bij Den Helder en in de Noordzee alweer aan het zakken was, bleef het zondagmorgen in Ou deschild steeds maar doorstijgen. Boks: „Heel raar. Het kwam al maar hoger. Hoewel de trossen van de TX 37 niet overdreven kort waren, trok dit schip toch een bolder uit de kade. Gelukkig waren er voldoende andere lijnen bijgezet, zodat de kotter op zijn plaats bleef." De lijnen van de TX 5, die erg strak kwamen te staan, waren in de nacht nog verlengd, na een waarschuwing van de Rijkswaterstaatmedewerkers. In de loop van de ochtend verdween het water weer snel. In 1976 kwam het water voor het laatst zo hoog. Na een paar dagen storm stond het water tot de kruin van de toenmalige dijk, reden om een deel van de Oudeschilder bevolking te evacueren. Dit incident vormde de directe aanleiding tot het versneld op Deltahoogte brengen van de Wadden zeedijk. De stormvloed van 1 februari 1953 reikte nog een stukje hoger: plus 3.30 meter. Teso uit vaart Voor zover bekend deed zich op de rest van het eiland geen noemens waardige stormschade voor. Wel werd de brandweer in de nacht van zaterdag op zondag gealarmeerd voor een omgevallen boom in de Molen laan van De Cocksdorp. De veerdienst moest zondagochtend tijdelijk worden gestaakt wegens de hoge waterstand. Veerboot Schulpen- gat bleef de eerste twee afvaarten aan de kant en hervatte de dienstre geling om 10.15 uur. Kustafslag Na de aanval in januari deed de zee afgelopen weekend een nieuwe geslaagde poging de Texelse west kust een stukje smaller te maken. Tussen paal 9 en 18, waar dit jaar een zandsuppletie zal plaatsvinden, verdween volgens metingen van Rijkswaterstaat gemiddeld zeven me ter bestaand duin in de golven. Ten noorden van deze kuststrook bleef de eerste duinenrij gespaard. Dat was te danken aan de strandverhogingen van de afgelopen jaren. Zowel in het kustvak De Koog (paal 18 tot de Slufter) als in het kustvak Eierland (Slufter tot aan de vuurtoren) ging tien meter suppletie verloren. Het ge suppleerde zand is nog niet volledig verdwenen. Bij De Koog ligt nog ge middeld 30 meter en ten noorden van de Slufter gemiddeld 20 meter. Mart Zijm van Rijkswaterstaat vindt dat de twee meest recente supple ties hun vruchten afwerpen. „In het nabije verleden was ik niet positief over zandsuppleties. Naar mijn zin verdween het zand te snel weer in zee. Soms werd het duin al na twee jaar weer aangetast. Nu zijn we er na drie jaar nog niet aan toe." Zijm schrijft het succes toe aan de andere suppletie-techniek (waarbij het na tuurlijk profiel van het strand wordt aangehouden) en het zwaardere zand. Strandhoofden De storm van afgelopen weekend sloeg nog enkele kleine bressen in de Texelse kustverdediging. Aan strand hoofden bij paal 8 en 9 ontstond schade doordat enkele stenen waren weggeslagen. De reparaties na de ja- nuaristorm hielden het goed. Voor de nieuwe schade is in het onderhouds- bestek van RWS Texel geld gereser veerd. Ook staat herstel van duin in de noordelijke Slufter op het pro gramma. De storm sloeg ter hoogte van de uitkijkpost tegenover de Oor- sprongweg een stuk „verborgen duinvoet-verdediging" weg. De klei laag die een verzwaarde kunststof doek onder aan de duinen bedekt, is weggespoeld en zal door een nieuwe laag moeten worden vervangen. Dinsdag 23 februari De afdeling dialect van de Histo rische Vereniging komt om 20.00 uur bijeen in d'ouwe Ulo. leder een is welkom. In de Buureton praat D. Terpstra over afvalverwerking met de le den van vrouwenbond FNV, aan vang 20.00 uur. Om 21.00 uur begint in De Twaalf Balcken een politiek café, waarbij belangstellenden welkom zijn. De onderwerpen zijn zwem bad Molenkoog en sportvelden in Den Burg. Het programma is te beluisteren via Radio Texel. Om 20.30 uur draait in Cinema Texel Belle en het beest. Woensdag 24 februari In Cinema Texel draait om 16.00 uur en 20.30 uur Belle en het beest en om 14.00 uur De kleine Nemo. Om 18.45 uur begint in jongeren- sociëteit Time Out een voorlich tingsavond over drugs- en gokverslaving. In de Vrije School is om 20.00 uur een lezing over moderne me dia en de invloed op jonge kinde ren. Entree bedraagt ƒ2,50 inclusief koffie. Donderdag 25 februari De overkoepeling van Texelse vrouwenorganisaties houdt vanaf 10.00 uur in Bosch en Zee te De Koog een open dag met als the ma: gezinszorg. Na de lunch vindt een rondleiding in het Maartenhuis plaats. Vrijdag 26 februari In therapeutisch centrum De Deurbraak aan de Warmoesstraat (achter Moerbeek) wordt een avond gehouden over Kirlian- of aurafotografie. Aan de hand van diabeelden zal therapeut Frank Kwaaitaal een uitleg geven over aurafotografie en de toepassing daarvan in de alternatieve ge zondheidspraktijk. Tevens wordt van alle aanwezigen een aurafoto gemaakt. Na de pauze worden enkele foto's behandeld. De aan vang is 20.00 uur, entree ƒ12,50 (voor donateurs ƒ10,-). Hoogwater Oudeschild Di. 23 08.57 en 21.40 u. Wo. 24 09.27 en 22.16 u. Do. 25 10.00 en 22.34 u. Vr. 26 10.20 en 22.55 u. Za. 27 10.30 en 23.17 u. Zo. 28 10.47 en 23.27 u. Ma. 1 11.17 en 23.58 u. Di. 2 12.20 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. De zon komt 28 fe bruari op om 7.26 uur en gaat onder om 18.17 uur 1 maart eerste kwartier, 2 maart doodtij. dreunen lopen uiteen. Sommigen zeg- gen dat de trillingen net zo hevig wa ren als afgelopen woensdag, anderen vinden dat het beduidend minder is. „Vorige week stonden de bloempot ten te rammelen, ditmaal niet", aldus een inwoonster, die zegt er zelf geen last van te hebben. In elk geval kwamen de dreunen on verwacht, wat menig schrikreactie teweeg bracht. Wegens de noordelij ke wind waren de bominslagen giste ren goed te horen op Texels noordpunt. Bij de dorpscommissie leidde het niet opnieuw tot klachten. Burgemeester Schipper kreeg giste ren twee klagers aan de lijn. „Ik heb er nog niets mee gedaan, maar neem ze wel serieus. Vorige week sprak de commandant van de vliegbasis Leeu warden nog over een incident, maar nu blijkt dat het kennelijk geen inci dentele situatie was", aldus Schipper. Vandaag bespreekt hij de kwestie met de wethouders in het wekelijks college-overleg. Doel is dat b en w een standpunt innemen en zich be zinnen over de eventueel te bewan delen weg. Wellicht wordt besloten de oefeningen op hoger niveau aan te kaarten. Op de recentelijk ver stuurde brief aan de staatssecretaris van Defensie heeft het college nog geen antwoord. De gevonden bewijsstukken. In een ren achter een woning aan het Schilderend zijn twee kippen onthoofd aangetroffen. Een derde kip is met rust gelaten. De dader heeft in een aangrenzende tuin een gebreide muts en een groot keuken mes achtergelaten. De woning aan het Schilderend is net door een nieuwe bewoner betrokken. Die ontdekte zaterdagmorgen de twee kippenkoppen in de ren en waarschuwde de politie. „Een lugube re zaak", aldus een woordvoerder. „De lichamen van de kippen zijn meegenomen. De dader is over een muur geklommen en door naastgele gen tuinen gelopen. Er zijn voetspo ren aangetroffen." De kippenmoordenaar is na zijn daad via het Schilderend in de richting van het centrum gelopen. „Het is ons een raadsel waarom hij zijn mes en muts heeft achtergela ten. Aan de sporen valt af te leiden dat het om een man gaat. De voetaf drukken tonen aan dat hij een norma le schoenmaat had en geen schoenen met profielzolen droeg", al dus de woordvoerder. „Dat het om een wraakactie gaat lijkt ons on- IFoio Tosso déd waarsch ijnlijk." De gevonden muts is van gemeleec wol in bruine, grijze en paarsachtig kleuren. De kippen zijn onthoofd rr- een groot vleesmes. Wie denkt enige opheldering te kuri nen bieden in deze zaak of wie de bewijsstukken herkent wordt ver zocht te bellen naar de politie, tele foon 12222. Een 30-jarige Texelaar merkte in df nacht van vrijdag op zaterdag een schrikhek aan het einde van de Ze dijk in de bocht naar de Muyweg laat op. Al remmend reed hij dwaisj door het hek. Hij meldde dit voori echter niet bij de politie of de eigej naar van het hek. Stukjes van een bumper verwezen! politie echter naar de dader, die h? ongeluk toegaf. Hij had later corns, willen opnemen met de eigenaar» het hek. Omdat hij dit nog met ha gedaan maakte hij zich schuldig i doorrijden na een aanrijding, wat hem een proces verbaal oplevert. Vrijdag 26 februari: 20.30 u. Veenbaas Bouw-Hema F 21.00 u. Sportshop Texel-Pilaar 12 Bi 21.30 u. Kooiman-12 Balcken SpK Heden overleed plotseling mijn lieve man, on ze vader en opa Fokke van der Meer echtgenoot van Sonja van der Meer-van der Molen 23-8-1932 t 21-2-1993 K. van der Meer-van der Molen Bert en Thea jan willem, anita Lia en Richard sharon, mels Texel, 21 februari 1993 Kerkesteeg 4, 1792 BD Oudeschild Fokke is opgebaard in het uitvaartcentrum „Texel" Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren donderdag 25 fe bruari van 19.30 tot 20.30 uur in het uitvaart centrum en na de crematieplechtigheid in het crematorium. De crematieplechtigheid zal worden gehouden op vrijdag 26 februari om 11.00 uur in het cre matorium te Schagen. Zondag 20 februari 1993 overleed plotseling tot onze diepe droefheid onze lieve broer, zwager en oom Fokke van der Meer gehuwd met Sonja van der Molen. de familie van der Meer Met onsteltenis moesten wij kennis nemen van het plotseling overlijden van ons trouwe lid, de heer Fokke van der Meer Na bijna 45 jaar muzikale activiteit, waarvan ruim 40 bij het K.T.F., valt het moeilijk voor te stellen dat hij vanaf nu zijn partij niet meer met ons mee zal slaan. Wij zullen hem missen. Bestuur en leden van het Koninklijk Texels Fanfarecorps

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2