W^t ik zeggen wou. Familie Witte steelt de show op Waalder toneel R Kiek deer nou toch es Ganzen op Texel Welkoop-winkel open na grote verbouwing ecensie Bedrijvigtó/ TEXELSE^ C0URANT Gemeente rapporteert afvalbeleid aan raad Bollenteler zet land onder water Oud-leerlingen Getuigen gezocht Playbackshow in Den Hoorn Noodslachtplaats Brand Harde explosies DINSDAG 23 FEBRUARI 1993 Tjitske Luiken speelde oma en ver diend een compliment. Zij wist zich staande te houden tussen alle talen ten en benutte door een sterke ti ming veel komische accenten. Riet Crezee begon te overdreven als de damesbladjournaliste, maar kwam in Toneelvereniging 't Amateurtje in De Waal heeft er in het verleden nog al eens van langs gekregen in recen sies. Zaterdag toonden de spelers echter hoe het hoort met een dave rende uitvoering van „De familie Ba- Ie en de gestresste huisman". Het stuk werd vooral gedragen door het talent van drie Witte-telgen. Het verhaal van Peter Leenders is met zo sterk. De klucht draait om een huisman, die het huishoudelijke twerk meer dan zat is. Met een slink se list weet hij zijn vrouw ervan te overtuigen dat ze hem er beter niet alleen voor kan laten opdraaien. Door een goede timing, gevoel voor details en een talentvolle familie on der de spelers heeft regiseuze Ria Kleinveld alles uit het stuk weten te halen wat erin zat. Opvallend waren de goede dialogen. Nergens vielen onnatuurlijke stiltes als één van de acteurs had moeten invallen. Helaas liep het laatste bedrijf stroef, wat het vlekkeloze begin van de uitvoering enigszins bedierf. Heel wat Texelaars zullen wel heb ben gemerkt dat er vorige week flink wat ganzen op het eiland waren. Die zijn er natuurlijk altijd wel, maar nu waren er voor ons „vreemde" soor ten. Ik kreeg meldingen van kolgan- zen, brandganzen en er zijn zelfs kleine rietganzen gesignaleerd. Hoe komt dat ineens, veranderen de ganzen hun trekgedrag? Komen soor ten als kol- en brandganzen nu ook in grote groepen naar Texel? Verruilen ze de Friese weilanden voor de onze? Nee, dat is zeker niet zo. Het was het weer dat voor deze toevoer zorg de: enkele dagen mist en een Ooste lijke stroming. Vorig weekend werden op veel plaatsen boven Texel 's nachts roepende ganzen gehoord. Dat waren allemaal verdwaalde die ren, waarschijnlijk afkomstig uit Fries land. De ganzen merken plotseling dat ze boven water vliegen en raken volkomen gedesoriënteerd. Het eerste dat ze weer van land zien, is het licht van de straatlantaarns. Daar koersen ze op af (en komen dus veel boven Den Burg) maar ze durven nog lang niet te landen. Het is donker en ganzen landen niet graag op terrein dat ze niet kennen en waar ze de ge varen niet kunnen overzien. Ze blijven dus in de lucht en kunnen zo steeds verder afdwalen. Noordzee Waarschijnlijk raakten ook boven de Noordzee groepjes verdwaald. Toen maandag de mist optrok, kwamen er uitgeputte ganzen uit zee aanvliegen. Ze ploften op de eerste de beste weilanden neer, zoals in de Nederlan den, bij het Alloo en langs de Bolle- kamer. Daar bleven ze meestal ook om uit te puffen en op krachten te komen. Vragen Een paar dingen kunnen we ons bij zo'n verhaal afvragen. Waarom gaan ganzen 's nachts vliegen en als ze dat doen, waarom zijn ze dan zo bang? In het kort gezegd: ganzen hebben in de winterperiode, met kor te dagen, vrijwel de hele dag nodig om voedsel te zoeken. Bovendien zoeken ganzen in de schemering vei lige slaapplaatsen op, waar ze niet door roofdieren kunnen worden ver rast. Meestal overnachten ze op me ren, in open moerassen of op kwelders. Door schade en schande zijn ze wijs geworden. Daarmee be doel ik dat ze zo angstig zijn omdat ze nogal eens worden vervolgd. Gan zen zijn in ons land nog steeds jacht wild (uitgezonderd de rot- en brandgans) en dat betekent dat ze door mensen beïnvloede gebieden niet zo maar vertrouwen. Op hun vaste overwinteringsplaatsen weten ze waar ze veilig zijn. In een voor hen nieuw gebied zijn ze zeer wan trouwig. Niet natuurlijk Overigens is deze schuwheid voor mensen niet aangeboren Ze hebben het, zoals ik al zei, geleerd. Niet al leen door afschot (alleen in Neder land worden jaarlijks tenminste 50.000 ganzen geschoten), maar ook door verjaging en allerlei vormen van verstoringen, zoals hoogspanningslij nen en windmolens). Ook voor ons, vogelaars, is dat jammer. Op plaatsen waar ganzen niet worden vervolgd, zijn het makke dieren die zich goed van dichtbij laten bekijken. En het zijn prachtige vogels! Adriaan Dijksen EcoMare Familiefeest Oma (Tjitske Luikengeeft vader Bale IAb-Jan Wittel een flinke por in zijn buik. terwijl de jour- Ab-Jan Witte, Marjan Heerschap- Witte en Olaf Witte zit het acteren in het bloed. Als respectievelijk vader Bale, brutale dochter Petra en een dubbelrol als therapeuten Drek- kenstein en Allesreiniger stal het drie tal compleet de show. Ab-Jan was tekstvast en speelde de slachtofferi- ge rol als huisvader heerlijk overdre ven. Meesterlijk was zijn act als man met schoonmaakdrift en later met de vuilfobie. Ook in het samenspel met de anderen blonk hij uit. Marjan had niet zo veel tekst, maar was wel veel aanwezig op het toneel. Ze heeft flair en weet daar geweldig gebruik van te maken. Dochter Petra kwam helemaal uit de verf. Broertje I Olaf is met op zijn mondje gevallen len dat kwam van pas in zijn dubbel- naliste (Riet Crezeelijdzaam toekijkt. rol als de rare therapeuten van vader Bale. Hij kon zich heerlijk uitleven in de gekke typetjes en deed dat met zichtbaar plezier. Ondersneeuwen Bij zoveel acteergeweld krijg je auto matisch dat andere spelers onder sneeuwen. Dat gebeurde bijvoorbeeld met Hetty Beijert als moeder Bale en Corina Witte als dochter Diana Bale. Hoewel beiden lang niet slecht wa ren, kwam hun spel toch wat stijfjes over naast de vlotte babbels en mi miek van hun tegenspeelsters. Vooral op momenten dat zij alleen of samen voor het voetlicht traden, viel echter op dat ook dit tweetal genoeg in hun mars heeft. IFoto Tessa de Graaft) de loop van het stuk beter in haar rol. Ze kan erg leuk beledigd doen. De enige die niet uit de verf kwam was Jo Zoetelief als directeur Van Zwalmen. Maar dat had voornamelijk te maken met zijn teksthaperingen. Lachen doet het publiek toch wel als iemand wordt belaagd met een em mer vol viezigheid. Muziekje Een speciale pluim verdient Bert Key- ser van de techniek. Hij had niet al leen het decor en het licht goed verzorgd, er was zelfs een passend grappig muziekje tussen de bedrijven. Ank Plaatsman en Regina Luiken hadden keurig grimeerwerk afge leverd. Brieven van lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie De verwerking en inzameling van af val verloopt naar wens. Dit geluid lieten de leden van de commissie fet vorige week horen. Op korte termijn zal het gemeentelijk afvalbeleid dan ook niet worden gewijzigd. Toch hadden de raadsleden gisteravond nog wat kanttekeningen bij de on langs verschenen rapportage „Waar moet dat heen." Gerbrand Poster (Texels Belang) vroeg zich af of de afvalscheiding wel zin vol waé, omdat hij had vernomen dat er een overschot aan GFT-compost bestond. „De landbouw wil er niet aan omdat er zware metalen in zou den zitten." Chef-gemeentewerken Piet Bolier verzekerde hem dat de compost voldoet aan de hoogste eisen en dat ze het spul volgens zijn informatie „niet kunnen aanslepen." Door een overschot op de oud- papiermarkt zullen de afvoerkosten hiervan toenemen. Omdat containers niet goed vol zitten en het papier de directe omgeving vervuilt, stelde Pe ter Bakker (Groen Links) voor vereni gingen het op zaterdag bij vuiloverslag De Hamster te laten afle veren. De gemeente handhaaft echter voorlopig het bestaande systeem van ophalen. Glas (flessen en conserven) moet binnen afzienbare tijd naar kleur worden gescheiden. De ge meente wil niet verder gaan dat ver deling in licht en donker glas en voelt niets voor de eisen van de afnemers, die een scheiding in drieën willen. Stenen kruiken in de glasbak vormen Bloembollenteler Jan Uitgeest gaat een braakliggend perceel aan de Pontweg deze week onder water zetten. De tijdelijke cultuurmaatregel is bedoeld om ziekten en ongedierte in zijn land te bestrijden. Het Water schap Texel verleent medewerking aan het project. Het gaat om een perceel van ander half hectare grootte, waarop hij ko mend najaar narcissen wil planten. Uitgeest ziet inundatie als een milieu vriendelijk en effectief alternatief voor het chemisch bestrijden van schadelijke wor telaaltjes. Rond de akker ploegde Uitgeest hoge ru9gen, die moeten voorkomen dat het binnengepompte water wegstroomt. Om verzekerd te zijn van voldoende water hebben mede werkers van het waterschap het slootwaterpeil gisteren omhoog gestuwd. Het waterschap ziet de in undatie als een proefproject, waar voor het bestuur een éénmalige ontheffing verleende. Onderzoek moet uitwijzen of ook in andere ge bieden op Texel deze milieuvriendelijk cultuurmaatregel mogelijk zal zijn. vaak kan dat niet, omdat het grond en slootwater brak is. nog steeds een probleem. Alleen door halsbrekende toeren kan de chauffeur de stenen kruiken tussen het glas vandaan halen, zodat de containers niet worden geweigerd. De gemeente hoopt dat de Texelse slijters de drankjes voortaan in fles sen bottelen. De Vereniging voor Oud-leerlingen van de Landbouwschool houdt vrij dag de'jaarvergadering in hotel Re becca in De Waal. Klaas Dirk Burgman zal na negen jaar het bestuur verlaten. Nieuwe kandidaten zijn Marco Vlaming (De Bol) en Mar co Bakker (De Atlas). Tevens zal de prijsuitreiking van de ploegwedstrij- den van zowel de oude als moderne tractoren plaatsvinden. Voor de win naar van de trekkerbehendigheids- wedstrijd is er ook een prijs. Na de pauze zal Frits Bakker van Avanti uit gebreid verslag doen over zijn reis die hij afgelopen zomer naar Rusland maakte om daar de aardappelteelt te begeleiden, ledereen is van harte welkom. Op de Elemert zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee verkeers borden omver gereden. Gevonden stukjes van een bumper, koplamp en spoiler wijzen erop dat het gaat om een crème-zandkleurige Ford Sierra uit 1983 of 1984. De wagen heeft vermoedelijk rechtsvoor schade. Eventuele getuigen worden verzocht zich bij de politie te melden, telefoon 12222. De Hoornder Duveltjes beginnen de voorjaarsvakantie met een playback show. Vrijdag treden zij vanaf 19.30 uur voor een belangstellend publiek voor het voetlicht, ledereen is van harte welkom. Na de playbackshow is er een disco, verzorgd door de deejee's van Action. De toegangsprijs voor deze avond is voor de jeugd ƒ1,-; ouderen betalen f 2,50. Als de WLTO (Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie, red.) -met de wijsheid die ze had- vooraf de poli tiek had geïnformeerd, had het CDA en aanverwanten zich waarschijnlijk niet opgehangen aan de laatste haak in de problematiek van de slacht plaats. Sterker nog, de WLTO had wijzer kunnen zijn en zich op afstand kunnen houden. Het doel (behoud van slachtcapaciteit op Texel) is na melijk noch door het verschil van me ning met de gemeente over de hinderwet, noch met de besprekingen over nieuwbouw in Oudeschild ook maar enigszins in gevaar. De stellin gen van de WLTO-voorzitter in zijn in gezonden stuk (TC vrijdag 19 feb.) dat buren hun mond moeten houden, Van Heerwaarden aan de Maricoweg moet blijven en praten over het plan- Oudeschild uit den boze is, getuigt van een denktrant, die men kort gele den nog in Oost-Europa aantrof. Dat hij zich ontfermt over het doen en laten van het bestuur van de Stichting Noodslachtplaats, als een soort „goeroe" zonder wiens toe stemming niets verder kan, laat meer zien van hemzelf en het vertrouwen van de WLTO in haar afgevaardigden. Dat de landbouworganisatie zich zo nadrukkelijk verbindt met delen van de plaatselijke politiek, is mijns in ziens bedenkelijk en staat haaks op het streven naar een onafhankelijke ondernemersorganisatie. Mevrouw Eelman kan verder gerust zijn. Datgene wat zij eerst uitgezocht wilde hebben, is een maand of drie geleden al gebeurd. Mij is overigens onduidelijk waarom je niet meer mo gelijkheden kan en mag onderzoeken tegelijkertijd. Laat mij nog even recht zetten dat tot 1 januari Jaap Klinkers adviseur van de stichting was en daarna niemand. Alles overziende lijkt het mij het bes te dat de stichting de wedstrijd maar verder speelt met enkele blessures, in de hoop dat coach Kuiper zich wat tam houdt in de dug out. M. Roeper, Hoornderweg. Toen op zondagavond 24 januari bij ons de bliksem insloeg, stond voor ons de wereld even stil. Het is zo iets onwezenlijks om je huis en al je bezittingen te zien verbranden. Het einige persoonlijke dat we nog had den waren de kleren die we op dat moment droegen. Voor ons alle vijf, maar vooral voor onze drie kinderen was het een vreselijke angstige erva ring, die nog niet is verwerkt. Maar 't is ongelooflijk hoeveel-hulp we vanaf het allereerste moment hebben ge kregen. Mensen die direct wisten wat ze moesten doen, die mee heb ben geholpen de koeien te redden. En wij zijn direct door de buren op gevangen, samen hebben we over deze ramp kunnen praten. Want het is niet alleen ons overkomen, maar eigenlijk de hele buurtschap Driehui zen. We voelden ons één grote fami lie. Een familie waar we te zijner tijd graag weer in terugkomen. Maar 't leven gaat gewoon verder en ook wij moeten zo goed en zo kwaad als het gaat verder met ons gezin en ons be drijf. En weer kwam er van alle kan ten hulp, zowel van de kant van de gemeente als van alle vrienden en kennissen. Maar ook van voor ons nog onbekende mensen kregen wij hulp, 't leek wel of heel Texel met ons meeleefde, 't Geeft ons zo'n in tens warm gevoel, al die belangstel ling en medeleven. Wat bij deze brand is gebleken, is dat buiten je gezin de mensen om je heen het be langrijkst zijn. Want zonder deze mensen zou het voor ons veel moeilijker zijn geweest, en het enige wat wij terug kunnen doen, is iedereen die op wat voor manier ook ons heeft geholpen of aan ons heeft gedacht, heel, heel hartelijk te bedanken. Adrie, Pauline, Annemieke, Evelien en Marjolein Zijm. Vaargeul 29, 1791 HB Den Burg Mensen vluchten winkels in, paarden slaan op hol, op school vallen de let terdozen van tafel en iedereen schrikt zich rot. Oorlog, aafdbeving? Welnee, De Cocksdorp anno 1993. De lucht macht oefent. En die knallen.... 'n klein foutje: scherf in een bom. Maar wel verrekt toevallig dat ze op woensdag 17 februari om 15.50 uur tweemaal en om 17.20 uur eenmaal een scherf in een bom kregen. En of dat nog met genoeg was, op maan dag 22 februari nog drie keer. Men sen die met dat tuig spelen, zijn niet alleen gevaarlijk voor zichzelf maar ook voor ons. Dit kan in 1993 ge woon niet meer. Uiteraard heb ik hun klaag/06-nummer gebeld en ook de burgemeester, maar zelfs die zegt 'blijf klagen en bellen, ik er voor de rest ook niets aan doen'. Voor ieder die er ook spuugzat van is, het klaagnummer is: 06-0226033. Willem v.d. Linde, De Cocksdorp. Na een ingrijpende verbouwing hero pent morgen de „Weikoop "-winkel aan de Waalderstraat z'n deuren. De vernieuwde zaak is het Texelse visi tekaartje van de grote coöperatie Cavo Latuco, waarmee de voormali ge Aankoopcentrale vorig jaar fu seerde. Cavo Latuco werkt met drie onderaf delingen: akkerbouw, veehouderij en tuinbouw (inclusief bloembollensec tor). De coöperatie heeft winkels op diverse plaatsen in het westelijk deel van Nederland. Cavo Latuco partici peert in de winkelorganisatie Wei koop. Al eerder nam de Texelse Aankoopcentrale produkten af van de Welkoop-organisatie en werd gebruik gemaakt van foldermateriaal. Maar nu de fusie een feit is, is het winkel gedeelte van de coöperatie ver nieuwd en aangepast aan de huisstijl van Weikoop. Geen groothandel „Een grote verbouwing", bevestigt bedrijfsleider Cor van IJsseldijk. Hij is er trots op. „Elders in het land zijn na fusies diverse winkels bij coöperaties gesloten. Maar wij draaiden op Texel kennelijk zó goed, dat Cavo Latuco heeft besloten het winkeldeel zelfs uit te breiden." De Welkoopwinkel is geen groothan del voor agrariërs, maar een winkel voor alle consumenten, waar normale marktprijzen worden gehanteerd. Van IJsseldijk: „Onze meeste klanten zijn gewone consumenten, maar onze grootste klanten zijn de boeren. Dat klinkt misschien vreemd, maar het scheelt of je één agrariër om een rol gaas van f200,- krijgt of tien mensen om een vetbolletje van tachtig cent." Kwaliteit Het assortiment van de Weikoop is zeer breed. „We hebben een goede naam op gebied van diervoeders. Dat hebben we doorgetrokken naar huis diervoeders. Zo hebben we behalve zaaigoed voor akkerbouwers ook tuinzaden van een zelfde hoge kwali teit. Voor huisdieren bieden we niet alleen kleine blikjes en pakjes, want die kun je in de supermarkt ook wel krijgen. Nee, bij ons is ook een grote zak voorradig", aldus de bedrijfslei der. Hij heeft de vrijheid om naast het Welkoop-assortiment andere arti kelen te verkopen. „Je houdt reke ning met de vraag. Wij hebben te maken met toerisme en dat maakt een verschil met een Welkoopwinkel ergens in de polder. Bij ons zie je meer zaken als tuinmeubilair en bij voorbeeld ruitersportartikelen.' Overzichtelijk De verbouwing van de winkel is gestart op 1 november. Het magazijn is bij de ruimte op de begane grond getrokken en de zolder is verwijderd. De verkoopruimte is 150 vierkante meter groter geworden door deze in greep. In een ruime etalage staat tuinmeubilair en machinerie. De in gang is verplaatst naar de zijkant van het pand. De winkel biedt een overzichtelijke in druk doordat de stellingen niet hoger zijn dan 1.40 meter. Ook de kleuren zijn prettig: wit en groen met een klein rood accent. In samenwerking met de PEN is voor energiebesparen de verlichting gekozen, die fraai in het plafond is weggewerkt en een rustig licht verspreidt. De werkzaamheden zijn uitgevoerd door Vissers Bouw- en Timmerbedrijf Architectenburo Alkema en Honingh, JBOT1 Het personeel druk in de weer tussen de overzichtelijke stellingen, om alles op tijd klaar te krijgen voor de opening. (Foto Tessa de Graaft) fa. Westerlaken, VEM, CVI, Oele en de Verenigde Schilders. Nieuwe outfit Het personeel van de Weikoop bestaat uit vijf fulltime mensen en één parttime kracht. Ook zij zijn in het nieuw gestoken: een jeansshirt met een groene sweater en een rode bodywarmer. Er is een nieuw administratie systeem. Als gevolg daarvan krijgen alle leden van de coöperatie een nieuw klantennummer. Ook wordt de afgifte van voeders iets gewijzigd. Vroeger werd altijd voer afgegeven door winkelpersoneel. Nu staat het voer in zakken op pallets in de winkel en kan men het zelf met een kar op halen. Wie meer dan honderd kilo wil hebben moet naar het voerpakhuis dat op de plaats van de noodwinkel van de laatste weken, aan de achter zijde van het gebouw is opgezet Het voerpakhuis is alleen door de week op kantooruren geopend. Voortaan wordt iedere maand de gra tis „Groen en doen Welkoopfolder" huis aan huis op Texel verspreid Hierin staan behalve verkoopgege vens ook handige tips voor huis en tuin. Van IJsseldijk benadrukt dat er voor agrariërs en overige klanten niet echt veel verandert. „We blijven de service bieden die we altijd al gaven. Als iemand iets zoekt dat niet in de win kel ligt, kan men ons altijd aanschie ten. In de meeste gevallen kunnen we het zo bestellen." De opening van de vernieuwde win kel is woensdag voor genodigden. Oud-aankoopcentraledirecteur P.J. Stoepker zal de Welkoopvlag hijsen. Donderdag is iedereen welkom in de winkel nieuwe stijl. Voor iedere klant is er een attentie en alle kinderen krijgen een aardigheidje.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5