I Cjrom kwartsJexeh in het hart penbare verkoping van >e Lindeboom in april TX 1 zinkt na met Goereese botsing kotter lotenbomer: Niet teveel op rekenen" VISSERSDRAMA OP DE NOORDZEE Café's met gokkasten sluiten overeenkomst 1 mmT ïMummer Plaveisel Den Hoorn krijgt opknapbeurt 0. "S^rT 31 II h S^fJf* M hJÊÊ Riolering Kogerstrand na de zomer aangelegd Rentedaling levert gemeente voordeel -ORNELIS EIL VERDER Deuce wil uitbreiden w Bollenland bewust blank Rf Reddingsactie horzelvlinders Texel 1 ontvangt koploper Harry: Tunesisch avontuur (2) w Grote verbouwing Garantmarkt Brink opengebroken Eenarmige bandiet uit „droge" horeca Bemanning ongedeerd terug op Texel Politie vermoedt overkants duo achter inbraken IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10765 VRIJDAG 12 MAART 1993 advertenties, abonnementen, etc. jnqeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, (Joon 02220-12741. Telefax 02220-14111. edactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2220-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan- joruren bel uw bezorger. edaktie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Wïtteplein 3, Den urg, telefoon 02220-15639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ48.50 per half jaar; Los /1.35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G bank nr. 67.34.60.398 3p 14 april aanstaande wordt de openbare verkoping van hotel Je Lindeboom gehouden, op last van banken en de fiscus. (Eigenaar A.H. Notenbomer denkt echter dat het zo ver niet komt. „Ik zou er maar niet teveel op rekenen. We vinden voor die tijd nog wel een oplossing", zo luidt zijn reactie. De op handen zijnde executie- trkoping wordt door een waas van Bheimzinigheid omgeven. Diverse itrokkenen bleken gisteren nog van [iets te weten. Bedrijfsleider P. Keij- jer weet van niets. „Openbare verko- jing? Ik rol zowat van mijn stoel. De [indeboom is gewoon geopend, er is ien sprake van beslaglegging." Ook notariskantoor Boswijk was men jog niet op de hoogte. Een woord- erder: „We hebben wel geruchten boord, maar ons is niets officieel kend. Beslaglegging op een pand ieft niet altijd vooraf te gaan aan een openbare verkoping. Dat gebeurt meestal als de belasting erachter zit, maar niet als een eigenaar vrijwillig een veiling wil houden of als de rente en aflossing niet zijn betaald." Uit Het doorgaand verkeer in Den Hoorn is de komende acht weken gestremd. Aannemersbedrijf Wester teken begint maandag aan de her bestrating van Diek. Met bitzondering van fietsers en voetgan gers is straat afgesloten voor ver keer. De herstrating begint bij de Naalrand en wordt in fases van veertig meter Uitgevoerd. Nadat het talud is aange past, wordt de bestaande bestrating ipnieuw gelegd. Het gemeentelijk iudget rationeel wegbeheer biedt |een ruimte ook het trottoir te ver- lieuwen. De kosten van de onder houdsbeurt bedragen f84.980,-. Met de herinrichting van de Herenstraat rordt in de loop van dit jaar begon- -én bedrijfstak is op Texel voort durend in beweging: de Horeca. Verbouwen, isoleren, uitbreiden, aanpassen aan nieuwe smaken, failliet gaan, maar altijd bruisend van de te gekke plannen en trendsettende activiteiten! Zij dragen op niet mis te verstane wijze bij aan de leefbaarheid en worden daarom door „De 10 voor Texel" nauwlettend in de gaten gehouden. Zit er trouwens een Horeca- of andere onderne mer in die club? Je zou denken, dat hier inmiddels vreettenten, pardon snackbars genoeg zijn, maar niets lijkt minder waar. De Vlaamse frieten vliegen sinds 1tort door de Binnenburg en zelfs n Oudeschild bij het Maritiem museum is een lichtreclame voor fastfood geplaatst. Helaas blijkt nadere beschouwing, dat de aan- en uitflitsende dia's het restaurant van het voormalige Licht van Troost" geen patat menuutjes laten zien, maar het aanbod van de musea. Een over bodige, maar vooral smakeloze presentatie, die afbreuk doet aan de karakteristieke omgeving en bijzondere gebouwen. Die spreken meer dan genoeg voor zichzelf. Weg met die Mac Jut- fer! Géén tien voor Texel..... Horszei een betrouwbare bron wordt echter gemeld dat wel degelijk beslag is ge legd op het hotel aan de Groene- plaats. Dat is echter niet de eerste keer. Bekend is tevens dat eerder dit jaar beslag is gelegd op de inboedel van De Lindeboom. Dit werd echter opgeheven omdat Notenbomer als nog de financiën in orde maakte. Onderhandelen Bij de gemeente is wel iets bekend over verkoop van De Lindeboom. Wethouder Tine Krijnen: „Dit is na tuurlijk dé kans voor de gemeente om het te kopen. Maar over zoiets moeten we natuurlijk eerst overleg gen met de raad. We willen, wét er ook gebeurt, dat de Lindeboomzaal voortaan beschikbaar blijft voor cul turele evenementen." Wethouder Terpstra vertelt dat de ge meente al lange tijd aan het onder handelen is over aankoop van De Lindeboom. „Het is natuurlijk geen geheim dat de fiscus en de bank achter de huidige eigenaar aan zitten. Daardoor schoten we geen donder op. We hebben juist afgelopen dins dag alle cijfers op tafel gehad over de financiële kant van het verhaal, want éls een executieverkoping van De Lin deboom wordt gehouden, moeten wij de ruimte van de raad hebben om Meteen na afloop van het zomersei zoen wordt een begin gemaakt met de aansluiting van de grote duincam ping Kogerstrand op het riolerings- net. Volgens het landelijke Lozingsbesluit is deze aansluiting binnenkort ver plicht. De Recreatiestichting Texel (RST), exploitant van de camping, maakt gebruik van een wettelijke overgangsperiode, waarbinnen de aansluiting gerealiseerd moet worden. Het fraai gelegen kampeerterrein tus sen het dorp De Koog en het Noord zeestrand is de enige RST-camping zonder riolering. Opvangtanks bij de toiletgebouwen op het terrein vormde tot dusver de oplossing. De aanslui ting heeft volgens RST-directeur Men- no Hofmann lang op zich laten wachten, omdat in de jaren tachtig lange tijd onzekerheid bestond over voortzetting van de camping in de duinen. Toen in 1987 een nieuw, langdurig erfpachtcontract met Staatsbosbeheer werd getekend, had de RST inmiddels de aandacht ge richt op de herinrichting van camping Loodsmansduin bij Den Hoorn. Later werd de (forse) investering in Ko gerstrand uitgesteld, omdat de dui nenrij tussen de camping en het strand erg smal was geworden en een zandsuppletie aanvankelijk uit bleef. De daling van de rente levert de ge meente een aardig voordeeltje. Door het afkopen van langlopende lenin gen verwacht het college de komen de twintig jaar een besparing van ruim f700.000,- te bereiken. Wat er met dit geld gaat gebeuren is nog niet bekend. Het saldo van alle leningen van de gemeente bedraagt momenteel ca. 77 miljoen gulden. Over een bedrag van 7,2 miljoen betaald de gemeente tussen de 8,5 en 8,75 procent rente. Nu de rente dalende is heeft de afde ling financiën berekend dat het afko pen hiervan door leningen met een rente van rond de 6,5 procent een een flink voordeel oplevert. De fanan- ciële reserve van de gemeente be droeg begin dit jaar 3,47 miljoen gulden. knopen door te hakken." De wethou der wil niet te diep op de zaak in gaan. „Het is iedere keer hetzelfde liedje: alles wat we er in het open baar over zeggen, benadeelt de situa tie." Pachters In december van afgelopen jaar kon digde Notenbomer aan dat de zaal van De Lindeboom weer beschikbaar zou zijn voor toneelverenigingen. De onderdelen van De Lindeboom zou den apart van elkaar worden ver pacht. Paul Kuip van Texel Vastgoed werd belast met het vinden van huurders. Hij kwam al snel met drie gegadigden op de proppen, maar de banken weigerden hun fiat te geven. Kuip: „En dat doen ze alleen als er .ernstige zaken spelen." Notenbomer wil geen klaarheid bren gen in alle onduidelijkheid. „Ik kom nog met een verklaring, maar ik wil nu niets zeggen. Er komt wel een oplossing." Wanhopig werd geprobeerd de TX 1, ingeklemd tussen de TX 33 en de GO 31. voor zinken te behoeden, maar de inspanningen mochten niet b3ten iforoANP, Gisteravond is het Rotterdamse bedrijf Smit Tak begonnen met de berging van de Noordzeekotter TX 1 „Cornelia", die woens dagmiddag op circa 35 km uit de kust bij Petten om nog onbe kende reden in aanvaring kwam met de kotter GO 31 uit Goedereede. Alle opvarenden konden zich in veiligheid brengen en hielpen lange tijd mee om het water uit het zwaar beschadig de schip te pompen. Ondanks grootscheepse hulp waren alle in spanningen vergeefs: omstreeks 20.00 uur zonk de kotter. De Brink in De Koog wordt de ko mende twee weken opnieuw bestraat. De straat zal gedeeltelijk nog wel begaanbaar zijn; ongeveer tweederde van de klinkers moet van hun plaats. Doel is de kuilen te ver wijderen en weer een keurig vlak wegdek te maken. De stratenmakers van aannemer De Vries van der Wiel zullen proberen overlast zoveel mogelijk te beperken. In de Texelse visserijwereld heerste gisteren verslagenheid over het ver lies van het kapitale vissersschip, één der modernste van de vloot. De TX 1, eigendom van de firma C. Vonk en Zonen uit Oosterend, was nog maar sinds december 1991 in de vaart. Wat er met het wrak gaat gebeuren, was gisteren nog niet be kend. Politie en scheepvaartinspectie onderzoeken de toedracht, terwijl de betrokken verzekeringsmaatschappij en de financiële afwikkeling voor hun rekening nemen. Het ongeval gebeurde omstreeks half Horeca ondernemers die fruit- en an dere gokautomaten in hun bedrijf willen, moeten hiervoor maandag een overeenkomst (convenant) met de gemeente afsluiten. Dit is het ge volg van de nieuwe Wet op de Kansspelen waartoe burgemeester Schipper heeft besloten. In snack bars, cafetaria's en andere „laag drempelige" zaken zijn alleen nog behendigheidsautomaten (flipper kasten, etc) toegestaan. Het speelautomatenbeleid is de afge lopen maanden vaak onderwerp van gesprek geweest. Aanleiding was dat steeds meer jongeren verslaafd raak ten aan de „eenarmige bandiet." De kwestie is behandeld in de raads commissie voor algemeen en organi satorisch beleid. Gré Zegers (PvdA) stelde zich het meest radikaal op en pleitte voor een algeheel verbod. An dere fracties toonden zich milder. „Helaas zijn alle partijen niet op één lijn te krijgen", stelt burgemeester Schipper, die overleg voerde met poli tie, ouders, (ex-)gokverslaafden en de horecabedrijven. Hij heeft nu zelf de voorwaarden voor een vergunning be paald. Schipper maakt onderscheidt tussen bedrijven in de natte horeca, waarin maximaal twee kans- of be hendigheidsspelen zijn toegestaan. Hiervoor moet een convenant worden afgesloten. Tot de zogenaamde laagdrempelige zaken, waarin uitsluitend behendig heidsspelen mogen staan, behoren snackbars,cafetaria's en andere be drijven die door jeugdigen worden be zocht. Ook in dorpshuizen en kantines zijn geen gokkasten toe gestaan. Het nieuwe beleid is erop gericht dat jongeren die willen gokken hiervoor bewust moeten kiezen en niet op toevallige wijze hiertoe worden ver leid. „Alhoewel ik besef dat gok verslaving niet geheel kan worden uitgebannen", erkent Schipper. Om dat het verbieden van gokkasten voor een aantal ondernemers tot in komstenderving leidt en te voorko men dat een illegaal gokcircuit onstaat, worden wel behendigheid sautomaten toegestaan. Convenant Het convenant voor de gokautomaten verplicht de exploitant erop toe te zien dat iemand niet langer dan één uur achtereen op een gokkast mag spelen. Personen beneden de 18 jaar mogen de gokkast niet gebruiken en moeten desnoods toegang worden geweigerd. Ook moet de uitbater bij overmatig gokgedrag de betrokkene attent maken op de gevaren en hem/haar desnoods naar een hulpver lener verwijzen. Ook moet voorlich tingsmateriaal worden opgehangen. De overeenkomst verschaft de ge meente het recht te controleren op naleving van de voorwaarden. In het uiterste geval kan de vergunning wor den ingetrokken. De overeenkomst wordt elk jaar vernieuwd. drie woensdagmiddag. Beide schepen waren al varende aan het vissen. De GO 31 boorde zich met de voorste ven aan stuurboordzijde in de romp van de TX 1. Daarbij ontstond in de wand van de machinekamer een gro te scheur, waardoor water naar bin nen kon stromen. Het schip maakte onmiddellijk water en via de radio werd alarm geslagen. De noodkreet werd opgevangen door o.a. de TX 33 „Jan Maarten", die een halve zeemijl verderop lag te vissen. De Texelse collega-vissers stoomden meteen naar de plek des onheils. „Het schip zakte snel. Ik vreesde dat hij onder zou gaan", vertelt schipper Maarten Drijver van de TX 33. Steun De TX 33 en de nauwelijks bescha digde GO 31 namen aan weerszijden van de zinkende kotter plaats en pro beerden hem drijvende te houden, Achter de vier inbraken die van maandag op dinsdag op verschillen de plaatsen op Texel zijn gepleegd, zitten vermoedelijk twee dezelfde mensen. Omdat de werkwijze over eenkomt met eerdere inbraken in Den Helder en Anna Paulowna, denkt de recherche dat de daders van de vastewal afkomstig zijn. De politie vraagt getuigen zich te mel den. De inbrekers doorzochten een woning aan de Ruyslaan in De Koog, die eigendom is van een 60-jarige man uit Soest. Hij was om 18.45 uur ver trokken en bemerkte bij terugkomst om 22.00 uur dat de voordeur was geforceerd. Op een bodywarmer na ontbrak er niets. De buit was groter in een huis aan de Dorpsstraat, dat dezelfde avond was doorzocht. De 46-jarige eigenaar mist een bedrag van 73000,-. De daders kwamen bin nen via de achterdeur en hadden te vens een zomerhuisje achter de woning opengebroken. Hier was mets weggenomen. gebruik makend van het eigen drijf- vermogen. Door deze steun wisten de vissers het zinken te vertragen, in afwachting van hulpverleners met groot materieel. De zes opvarenden van de TX 1, die volgens de berich ten niet in direct gevaar hebben ver keerd, probeerden intussen om alle benedendekse compartimenten af te sluiten, zodat het water niet verder in het schip kon doordringen. Een actie, die maar half succes had, want later bleek de nettenkamer tóch vol te lopen. Via het kustwachtcentrum in IJmui- den was inmiddels groot alarm gesla gen, waarop massaal werd gereageerd. Drie marineschepen, de Middelburg, Drachten en de Piet Hein, lieten een oefening voor wat hij was en schoten te hulp. De Piet Hem fungeerde daarbij als coördinatiepunt op zee. Verder kwam er assistentie van het douaneschip Zeearend 2 uit Den Helder, de reddingboten van Eg- mond, Petten, Callantsoog en Den Helder en de sleepboot Bankert van Smit Tak. Een halve meter.... Vele vissersschepen lieten hun werk in de steek en volgden de actie van nabij. De TX 94 „Avontuur" van de gebroeders Boersen nam het kostba- 1 re vistuig aan boord en bracht het naar Oudeschild. Het tuig is nu het enige dat nog resteert. Met diverse pompen gingen hulpver leners en vissers het binnendringende zeewater te lijf. Duikers probeerden het gat provisorisch te dichten. Het leek te gaan lukken. Op een gegeven moment wist men de TX 1 een halve meter omhoog te krijgen, maar later zakte het schip tot ieders grote te leurstelling toch weer dieper. Vanwe ge de nabijheid van olieplatforms en het risico dat het schip op een pij pleiding zou afzinken, werd het schip een stukje versleept. Tot het laatste moment werd gepro beerd de ondergang te voorkomen. De bemanning van de TX 1, onder aanvoering van schipper Piet Uit geest, spaarde zich daarbij niet en bleef tot het bittere eind toe knok ken. Omstreeks 20.00 uur bleek dat alle moeite voor niets was geweest: Lees verder pagina 5 Ook het oude clubgebouw van ten nisvereniging Deuce moest het ont gelden. Hier ontbrak niets. Gistermiddag ontdekte de beheerder van een zomerhuisje aan de Ruyslaan dat was ingebroken. De daders zijn vermoedelijk via het dak van de gara ge binnengekomen. Ze doorzochten de woning en beschadigden een la- denkast in de huiskamer, maar von den niets van hun gading. Uit onderzoek van de technische re cherche blijkt dat de daders in alle gevallen op dezelfde wijze te werk zijn gegaan. Van de identiteit van de daders ontbreekt nog ieder spoor.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1