Raad: geen vertraging in overleg slachtplaatsen Deuce wil nieuwe tennisbanen erbij Er Mensen -E „Om groei op te vangen" Motie van PvdA afgewezen ezonken TX 1 Oosterend Present ,3* *9* iHMiMtXikwwixmr. TEXELSE COURANT 3d dwingt college ik over De Koog jg te nemen Kamercommissie positief over vuurtorenwachters Toch vrijmarkt? Geld voor onderzoek Kritiek raad op onderhandelingen over Mieland Historisch spel Rijk en provincie eens over aanpassing N9 Stijldansavond DAG 12 MAART 1993 1, hier in actie tijdens de overdracht op 7 december 1991. was één van de modernste en van de Texelse vloot schip zonk. Aanvankelijk bleef de met de achterkant op de 27 r diepe zeebodem rusten, waar de voorsteven een meter of tien ftien boven de zeespiegel uitstak. kwartier later werd de actie af- azen; alleen de Bankert bleef er, wachtend op de komst van jaklift 3, een drijvende kraan mee de bergingsoperatie kon en uitgevoerd. Bedompt «manning van de TX 1 stapte jj op de TX 33, die gedurende de ingsactie als „crisiscentrum" was •icht en vanwaar het contact met huisfront werd onderhouden. TX Ichipper Maarten Drijver: „We en ze zo goed mogelijk proberen te vangen, maar je begrijpt dat de iming op de terugreis bedompt ledereen was diep teleurgesteld Ie kotter niet kon worden gered. iop voor de familie Vonk en de jongens die nu zonder schip zit ten, dat alles goed afkomt." De TX 33 keerde niet terug naar zee, maar ging in Oudeschild in dok om het onderwaterdeel te laten inspecte ren. Mogelijk heeft de kotter bij het ondersteunen van de TX 1 daar schade opgelopen. De zwaar aangeslagen eigenaar Adrie Vonk uit Oudeschild wilde, mede op advies van zijn verzekering, weinig commentaar geven. „Ik doe geen mededelingen over de schuldvraag. Informatie kun je beter via anderen bemachtigen." Berging In de nacht van woensdag op don derdag, omstreeks 4.00 uur, ver dween ook de punt van het schip onder water. De bergers hadden wel een strop om de kotter gelegd. Gis teravond om zeven uur arriveerde sleepboot Taktow 1 met drijvende kraan Taklift 3, waarmee de berging soperatie zal worden uitgevoerd. La ter op de avond werd met het karwei begonnen. Smit Tak houdt er reke ning mee dat de berging twee dagen in beslag neemt. Het schip ligt op 52.54.60 noorderbreedte en 04.10.59 oosterlengte. «tuig. hier aan boord van de TX 94. is het enige dat kon worden gered van de vergane (Foto Bert Koning) ns onduidelijkheid over de fi- iën heeft de raad het college en w min of meer gedwongen jttuk over het middengebied in og terug te nemen. Wethouder #tra deed dat schoorvoetend, op 'aarde dat volgende week in de commissie van financieel, eco- oh en technisch beleid (FET) leslissing over het stuk wordt len. t gaat om een klein bedragje in enorme operatie. We hebben het ^er details", sputterde wethou- erpstra, nadat hij onder vuur genomen door het merendeel Be raad. Peter Bakker van Groen i verwoordde de mening het bes- Het gaat om de aanpassing van Ifrastructuur. Dat is een groot |g. Voor de geloofwaardigheid is peter dat u met een onderbouwd dvies komt. Maar ondertussen jen de werkzaamheden best be- want gebeuren moet het jjouder Terpstra mopperde nog i aanval van de raad, die zich bitste op de inzet van projectont- plaars, hem tegenviel. „We mo- "j zijn dat het middengebied |lijk is ingevuld. Inderdaad met van projectontwikkelaars, maar i in het verleden steeds al bij fitmarathon klaverjassen Ijiacht lang klaverjassen. In de van zaterdag 27 op zondag 28 staat dit jaarlijkse evenement op stapel in het Eierlandse j Zaterdag 19.30 uur kunnen de jbbers de kaarten voor de eerste ■Lschudden en naar verwachting Ide volgende ochtend rond 7.00 jde laatste slag worden binnenge- |d. De deelnemers strijden in vijf- artijen om de overwinning, ame kost een tientje per per en in ruil daarvoor krijgt men koffie en brood. De keuken is Ie nacht open. Koppels dienen ian te melden bij Els en Nico 'aar, tel. 16507. het Stappelandverhaal betrokken ge weest en toen zei u daar niets van." De leden van de raadscommissies FET en ROH (ruimtelijk- en huis vestingsbeleid) gaan donderdag ter plaatse een kijkje nemen, vooraf gaand aan hun vergadering. De huidige slachtplaatsen aan de Maricoweg (Van Heerwaarden) en de Kikkertstraat (De Boer) moeten be houden blijven, maar er moet tevens onderzoek worden gedaan naar mo gelijkheden voor een nieuwe geza menlijke slachtplaats op het industrieterrein in Oudeschild. Dat is de mening van de gemeenteraad. De meerderheid van de raad wenst geen vertraging in dit proces. Vandaar dat 9 van de 15 raadsleden dinsdag avond tegen de motie van de PvdA stemden. De moties over het slachtplaatsenbe- leid zijn niet van de lucht. Dinsdag avond kwam de PvdA uit de hoek. De CDA-motie uit de vorige raadsver gadering, vóór het behoud van de bestaande slachtplaatsen, deed het college van b en w besluiten het on derzoek naar een nieuwe plaats in Oudeschild te staken. De PvdA- fractie wilde proberen dit ten dele te rug te draaien met de vraag het besluit voor onbepaalde tijd op te schorten. Hans Roeper: „We willen de mogelijkheid voor overleg over een nieuwe slachtplaats open houden." Afstel? Zijn raadscollega's Jansen (CDA), De Tweede Kamer commissie Zeeën heeft zich unaniem uitgesproken te gen het plan van minister H. Maij- Weggen om de meeste wadden vuurtorens uiterlijk 1 januari 1999 niet meer te bemannen. In mei zal de kwestie aan de orde komen in een kamerdebat met de minister. Ter voorbereiding wil de voltallige com missie een bezoek brengen aan de bedreigde kustwachtposten van Texel, Ameland en Schiermonnikoog. De kamerleden willen graag van ge dachten wisselen met de mensen op de werkvloer, iets dat zij missen in het onderzoeksrapport waarop de mi nister zich baseert. De Texelse hoofd kustwachter Piet Stam is uiteraard verheugd over deze ontwikkeling. Oorspronkelijk waren de kustwach ters van plan naar Den Haag te gaan om de commissie te overtuigen, maar nu blijkt dat de commissie zélf het initiatief neemt. Op Texel zullen de volksvertegenwoordigers ook een ge sprek aangaan met b en w. Stam meent dat de aandacht van de media een belangrijke rol heeft gespeeld. Ook deze week waren hij en collega kustwachters landelijk in de publici teit. Dinsdagochtend brachten ze hun standpunten naar voren via Radio 5. Omdat een afgevaardigde van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat ondanks een toezegging ontbrak, kwam het in het programma niet tot een discussie. Dezelfde ochtend was bij de KRO op Radio 1 een interview met Stam te horen. Poster (Texels Belang), Van Asselt (onafhankelijk) en Eelman (VVD) wa ren echter bang dat „onbepaalde tijd" uitstel en dus afstel betekent. Erna Eelman: „Er is geen motie voor nodig om onderzoek naar beide za ken tegelijk te doen." Roeper haastte zich om een termijn van drie maanden te opperen, na een toezegging van wethouder Terpstra dat dat lang genoeg was om te kij ken of een nieuwe voorziening haal baar is. Wethouder Barendregt wekte Misschien kan de Texelse jeugd op 30 april tijdens koninginnedag tóch spulletjes op straat verkopen. Tijdens de raadsvergadering van dinsdag gaf burgemeester Ton Schipper de lief hebbers van een vrijmarkt hoop. De burgemeester zei dit naar aanleiding van een verzoek van raadslid Ger- brand Poster (Texels Belang) tijdens de rondvraag. Poster vroeg een her haling van vorig jaar („oom agent jaagt kleine kinderen weg") te voor komen. Schipper antwoordde dat hij zich had verbaasd over de ingezon den stukken over dit onderwerp in de krant. Naar zijn mening is een vrij markt nooit verboden geweest. In hun wekelijks overleg hebben b en w deze week besloten eventueel op ko ninginnedag hiervoor ruimte te creë ren. Geen lezing Vrije School De lezing over het kleuteronderwijs, die maandag in de Vrije School in Den Burg zou plaatsvinden, gaat niet door. Waarschijnlijk komt dit onder werp nu aan het einde van de lezin gencyclus aan de beurt. De eerste lezing uit de serie is nu op maandag 22 maart. verbazing door op te merken dat de vorige motie van het CDA genoeg mogelijkheden biedt om op twee fronten onderzoek te doen. Eerdere woorden van zijn college Terpstra wezen op een andere mening. De verdeeldheid binnen het college werd helemaal duidelijk tijdens stemming over de motie van de PvdA: de wet houders Terpstra en Tine Krijnen stemden vóór, Barendregt tegen. Met alleen de stemmen van de a Texels Belang-raadsleden Poster en Kuip tegen heeft de gemeenteraad het licht op groen gezet voor het sociaal-economisch structuuronder zoek. De gemeentelijke bijdrage is f65.260,-. Andere geldschieters zijn het Texels Verbond van Ondernemers (TVO), Teso en het ministerie van Economi sche Zaken. Vorige week werd be kend dat de combinatie Grontmij/Buck Consultants het onder zoek wil uitvoeren voor 7211.500,-, ver beneden het begrote bedrag (drie ton). Deze offerte wordt nog door de raadsfracties besproken in een com missievergadering. Wethouder Terpstra beloofde dat de formulering van de opdracht gedetailleerd zal zijn. „De wensen zullen duidelijk op een rijtje worden gezet." Ook zullen be staande, nog actuele onderzoeken er bij worden betrokken. Terpstra zei dat via een goede coördinatie zal worden geprobeerd overlappingen te voorko men. De onderhandelingen over aankoop van grond voor woningbouw aan het Mieland in Oudeschild zijn vastgelo pen. Vandaar dat de gemeente een onteigeningsprocedure is gestart te gen de eigenaar, de Doopsgezinde kerk. De gemeenteraad was dinsdag avond niet erg te spreken over de onderhandelingen, die star zouden zijn verlopen. „Dit alles was niet nodig geweest als de gemeente zich niet zo star had opgesteld. Dan had de Doopsgezinde gemeente haar heil ook niet gezocht bij een projectontwikkelaar", aldus Gerbrand Poster van Texels Belang. Erna Eelman van de VVD wilde we ten wie de onderhandelingen eigenlijk had gevoerd. Wethouder Terpstra betreurt de ver- Tennisverenig ing Deuce wil twee nieuwe banen erbij. „Regeren is vooruitzien. Het is nu al druk en we verwachten nog meer groei van het ledental, dus de uitbreiding is geen overbodige luxe", aldus voorzitter Han Pastoor. De tennisvereniging heeft een uitge werkt plan. De nieuwe banen moeten naast de huidige worden gerealiseerd. Dat gaat ten koste van achttien par keerplaatsen en de toegangsweg die er nu ligt. Maar achter sporthal De Ferrever kan een nieuw pad worden aangelegd en daar is ook ruimte voor parkeerplaatsen. „De huidige weg is toch niet zo'n succes. Er gebeuren de nodige ongelukken. Het is net een flessehals", legt Pastoor uit. Hij gaat nog verder. „Het zou meteen een goede gelegenheid voor de gemeente zijn om de Beatrixlaan en de Emma- laan door te trekken en de kruising te veranderen. Dan hebben we eindelijk een echte rondweg om Den Burg, met overal voorrang. De Emmalaan is nou een soort racebaan. Dat is dan meteen opgelost." Tonnetje? De kosten van aanleg van twee nieu we kunstgrasbanen bedragen voor de vereniging 7125.000,-. Van de ge meente wordt verwacht dat die de infrastructuur voor haar rekening neemt. „Dat zal wel een tonnetje of wat kosten", denkt Pastoor. De club kan de investering dragen, mits het ledental inderdaad volgens verwach ting toeneemt. In 1983 zijn de huidige vier kunst grasbanen van Deuce aangelegd. Sindsdien is het aantal leden spekta- kulair gestegen: van 150 naar 275 in 1987. Nu zijn het er ruim 500. „En het seizoen moet nog starten, dus er komen nog wel vijftig liefhebbers bij." Verwacht wordt dat de groei doorzet tot 600 leden. „Tennis is een bijzon der populaire sport. De toename van beoefenaars tekent zich af in het hele land." Geen ledenstop De tennisvereniging heeft haar ac commodatie zelf gefinancierd. „Het zijn dus geen gemeentelijke banen." Deuce kent geen ledenstop en tot nu toe zijn de wachttijden voor het ge bruik van de banen beperkt. „Maar dat blijft niet zo. We hebben licht masten neergezet zodat ook 's avonds kan worden gespeeld. Dat voorziet duidelijk in een behoefte. Maar meer rek zit er, met de huidige hoeveelheid banen, niet in", verklaart Pastoor, die hoopt dat de uitbreiding vóór 1995 kan worden gerealiseerd. Deuce heeft nog verschillende activi teiten op het programma staan. On dermeer wil de vereniging in mei tennis voor vijftig plussers promoten. De 27-jarige Roland Visser is sinds 1 maart de nieuwe tennisleraar van Deuce in Den Burg. Hij heeft zijn baan als verkoper bij Mantje Sport in geruild voor deze full time functie. Visser gaat tevens enige manage menttaken binnen de tennisvereniging vervullen. De Historisch spel commissie heeft nog niet genoeg spelers voor het historische spel tijdens Oosterend Present. Vooral (jonge) jongens en mannen worden dringend opgeroepen om zich op te geven. Opgeven is mo gelijk tot maandag 15 maart a.s. bij Marloes van der Vis, tel. 18958 en Ineke Wite, tel. 18870. Een schets van de nieuwe situatie zoals Deuce zich voorstelt: twee banen erbij en een toe gangsweg om de parkeerplaats heen. traging die rond de Mielandplannen is ontstaan. Omdat de onteigeningsaan- vraag te laat is ingediend, moest na melijk opnieuw een raadsbesluit worden genomen. „Maar het is geen ramp. Het betekent niet dat de pro jectontwikkelaar nu meer kans maakt. Als hij wil bouwen, zal hij zich toch aan onze voorschriften moeten houden en dat lijkt me voor hem niet aantrekkelijk." De wethou der betoogde dat de gemeente wel degelijk water bij de wijn had gedaan tijdens de onderhandelingen. „Maar als de kloof tussen beide partijen on overbrugbaar blijkt, dan moet je op deze manier een doorbraak forceren." De gesprekken zijn gevoerd door de afdeling grondzaken. Pas toen zaken vast dreigden te lopen, werd de wet houder erbij geroepen. De Doopsge zinde gemeente had echter inmiddels een externe adviseur aangetrokken. „En die man had helemaal dollarte kens in zijn ogen", aldus Terpstra. Er na Eelman betreurde het dat hij zich niet eerder met het geval heeft bezig gehouden, waarop de wethouder geërgerd opmerkte dat hij geen tijd heeft om alle onderhandelingen te volgen. „Ik kom er pas bij als het spannend wordt." Verkeer over N9 tussen Den Helder en Alkmaar wordt vanaf volgend jaar niet meer gehinderd door langzaam rijdende voertuigen. Rijk en provincie zijn akkoord over de aanleg van een parallelweg, waaraan nog dit jaar wordt begonnen. De kosten bedra gen 20 miljoen gulden. De verkeersonveilige situatie op de N9 is de provincie, de betrokken ge meenten en het bedrijfsleven in de kop van Noordholland al lange tijd een doorn in het oog. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft de ombouw tot vierbaansweg echter pas in 2010 gepland. Dit zet de rem op de economische groei in de Noordkop. Na langdurig aandringen door de provincie en het bedrijfsleven heeft het rijk alsnog besloten tot ver snelde aanpassing. Van de 20 mil joen die de provincie voorfinanciert, betaalt het rijk te zijner tijd 16 mil joen terug. Het Regionaal Bestuur Ar beidsvoorziening stelt 2,5 miljoen beschikbaar, terwijl de Kamer van Koophandel 0,5 miljoens financiert. Het laatste miljoen komt uit het Fonds Economische Ontwikkeling van de provincie. Dansparen kunnen zich zaterdag avond weer uitleven in het Eierlandse Huis in De Cocksdorp, waar de maandelijkse stijldansavond op het programma staat. Vanaf 20.30 uur is de dansvloer vrij voor de beoefenaars van ballroom en american. De toe gang is vrij en voor alle leeftijden. Carla Eilander (links} en llona Keijser. De Texelse afdeling van het Jeugd Rode Kruis is nu echt van start ge gaan na de aanmelding van llona Keijser en Carla Eilander. Beide 13-jarige schoolvriendinnen helpen zijn inmiddels in bezit van een heus Rode Kruis-speldje. Zij helpen als vrij willigster in het Verpleeghuis. Met bingomiddagen, koffie inschenken en spelletjes doen proberen ze de bewo ners wat gezelligheid te bezorgen. Misschien gaan ze komende zomer op avonturenvakantie met andere Ne derlandse jongens en meisjes van het Jeugd Rode Kruis, die dan optrekken met gehandicapte leeftijdgenoten. Wie ook interesse heeft voor het Jeugd Rode Kruis kan informatie krij gen bij Rianne Malschaert, tel. 13710. Bij Innovam in Voorschoten is Marco van Sambeek geslaagd voor het exa men eerste monteur bedrijfswagens en APK keurmeester zware voertui gen. Hij is werkzaam bij firma Wim van Sambeek Truck en Dieselservice te Oudeschild. In het bestuur van de Stichting Texels Museum is Bas van der Beek uit De Cocksdorp opgevolgd door Maarten Roeper (Hoornderweg). Van der Beek vertegenwoordigde de Texelse landbouw, maar Roeper (50), hoewel eveneens agrariër, is op per soonlijke titel en wegens zijn bestuur lijke vaardigheden in het STM-bestuur gekozen. De recente statutenwijziging maakt dit mogelijk. Van der Beek is terug getreden omdat hij zijn functie als visserijvoorman niet meer kon verenigen met de ideeën van EcoMa- re inzake beroepsvissers en het zee milieu.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5