Radio Texel 106,1 Langs de weg Zeven vrouwen (2) TEXELSE^? COURANT jetsen stallen op jarkeerplaatsen Maritiem museum krijgt fluitboei Familie Duinker in Ted's Familieshow K Duopassagier gewond na val met brommer Vlinders redden uit te rooien populieren Dressuurwedstrijd Lastige mevrouw in stuk De Duinkanters RIJDAG 12 MAART 1993 et ziet er naar uit dat in de nabije lekomst delen van auto- arkeerterreinen worden benut voor gt stallen van fietsen. Verscheidene ladsfracties drongen hier dinsdag- rond op aan, waarop wethouder ijrk Terpstra positief reageerde. Al t seizoen zullen enkele parkeervak- sn op het drukke terrein tegenover e AH-supermarkt in Den Burg wor- en opgeofferd. Bn voorstel van Jaap Vlaming Jroen Links) om op die parkeer- laats nog meer fietsenrekken te aatsen, haalde het niet. In plaats aarvan hield wethouder Terpstra ast aan een stalling op de hoek filhelminalaan-Achterom. Deze loka- e, momenteel in gebruik als pony- Idje, ondervond nogal wat kritiek, roen Links, Texels Belang en CDA elden dit stukje groen liever in tact. ovendien ligt deze stalling aan een et zo drukke route naar het cen- um van Den Burg. De wethouder ,|st de raad te overtuigen met het ■gument dat het een proef voor een ar betreft. „Na het seizoen zullen te bekijken hoe het heeft gewerkt, locht deze plaats niet bevallen, dan Hen we de mogelijkheden op het irkeerterrein bij Albert Heijn bekij- :n. Dat past in ons beleid van te- igdringing van het autoverkeer en imulering van het fietsen. ■na Eelman was het hiermee on- ms. „AH is zo'n knelpunt, dat we t ons niet kunnen permitteren het intal parkeervakken te verminde- in." De Cocksdorp iet VVD-raadslid zei verder dat de rpscommissie van De Cocksdorp iet gelukkig is met een fietsenstal- g aan de Klimpstraat op een strook Vastgelopen. De Wieringer viskot- ir WR 7 kwam woensdagavond in iroblemen in het Eierlandse Gat, loordat hij een kolossale zwerfkei in :ijn netten kreeg. Zijn melding aan :r(et havenkantoor in Den Helder be- ikte echter niet de Texelse kust- racht en/of de reddingboot van De iocksdorp, zodat vanaf het eiland "Seen actie kon worden ondernomen, iteindelijk duurde het tot gisteren in Be namiddag alvorens de kotter zijn h'Hveg kon vervolgen. Dit lukte met iulp van een Helders duik- en ber- lingsbedrijf. Bezoekers van het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild speculeren over het gebruiksdoel van de jongste aanwinst. Het is een zogenaamde fluitboei die in 1888 werd gemaakt door J.P. Noordijk, destijds opzichter van Eierland. Zijn kleindochter, me vrouw Stoepker-Noordijk, schonk het unieke exemplaar deze week aan het museum. De koperen boei is een proto-type waarvan maar één exemplaar bestaat. Het bevat een een mechaniek met blaasbalg, aangedreven door een soort schroef en produceert daardoor een hoge fluittoon. De boei is waarschijnlijk gebruikt door de reddingmaatschappij en zal daarom een plaatsje krijgen op de expositie van het redding wezen. IFoto Gerard Timmerman) tegen de RK kerk. Wethouder Terpstra beloofde alsnog contact op te nemen met de dorpscommissie en zei bereid te zijn mee te werken aan een goed alternatief. Ook brak Erna Eelman een lans voor een stalling bij het Agrarisch Museum in De Waal. Het was Terpstra echter niet geble ken dat dit een knelpunt is. Den Hoorn Jan Koolhof (CDA) wilde een stalling in Den Hoorn. Terpstra erkende dat daar behoefte is, maar beoordeelde die als niet dringend. De wethouder wil daarom de herinrichting van de Herenstraat afwachten. Nadat Kool hof extra druk op hem had uitge oefend, zei Terpstra dat hij zal bekijken of deze zomer al een tijdelij ke stalling kan worden geplaatst. Cor Kuip (Texels Belang) pleitte voor uitbreiding van de stallingsruimte bij het Esperanto-monument aan de Ko- gerstraat, waar het 's zomers vaak vol fietsen staat. Terpstra ging daar niet op in; eventueel kunnen fietsers de komende jaren hun rijwiel kwijt op de nabij gelegen parkeerplaats Voge lenzang. Met de stalling bij de door braak Elemert-Warmoesstraat had geen der raadsleden problemen. In De Koog, Oosterend en Oudeschild komen deze zomer geen (extra) fiet senstallingen. Texelaars en TV-shows, hebben die iets met elkaar? Na de televisiepro gramma's „Loveletters" en Teleac's „Knoop in je zakdoek" is nu de beurt aan .Ted's Familiespel" om Texelaars te ontvangen. Zij lijken welhaast een abonnement te hebben op de prijzen: de familie Duinker uit Oosterend sleepte in de familieshow de hoofdprijs in de wacht. De NCRV start binnenkort weer met een nieuwe serie afleveringen van Ted's Familiespel. Per aflevering wor den drie families, bestaande uit va der, moeder en twee kinderen, voor een aantal dilemma's geplaatst waar uit moet blijken hoe goed ouders en kinderen elkaar kennen. De 12-jarige Helene Duinker schreef oktober vorig jaar een brief waarin ze de familie aanmeldde. Het duurde lang voor er antwoord kwam. Pas in december, toen de hoop al bijna was opgegeven, belde de NCRV. In januari deed de familie Duinker auditie. Grie- tha: „Het viel een beetje tegen, feite lijk moesten we drie uur stilzitten. Mijn man zag het al niet mêer zitten. We moesten liedjes zingen en er wer den ons, onafhankelijk van elkaar, al lerlei vragen gesteld. Achteraf bleek dat we allemaal hetzelfde hadden in gevuld." De opnamen waren 13 februari jongstleden. De familie Duinker nam het op tegen families uit Zevenaar en Rheden. Grietha merkt op dat de op namen alles goed maakten. „Het was zo goed verzorgd. We mochten overal kijken en alles werd uitgelegd." In de kleine studio was plek voor honderd mensen. De Duinkers hadden 15 sup porters meegenomen. De kleinscha ligheid bracht veel gezelligheid met zich mee. Grietha benadrukt dat het „echt een familie was". Uiteindelijk sleepten ze de hoofdprijs in de wacht: een week verzorgd in een ho tel in Noordwijk, een kofferset en horloges voor de kinderen. Het programma wordt op 1 april uit gezonden, op Nederland 1 om 19.28 uur. Zaterdag: 08.00 u. Typisch Texel, met de Texelagenda. 10.00 u. Bedrijven voor bedrijven, met de vakaturebank. 12 00 u. Goedemiddag Texel, met Texels nieuws. 14.00 u. C&N Presents, met commentaar op het Texelse nieuws. 16.00 u. W.A.T., wild, aantrekkelijk en tren dy programma. 18.00 u. The Musiccube, populaire muziek. 19.00 u. De dansbare 21, met Texelse dis- comuziek. 20.00 u. Vroeg naar de kroeg. 23.00 u. Einde. Zondag: 09.00 u. Klassiek op zondag, klassieke muziek 10.00 u. Kerkdienst vanuit de R.K. kerk te Den Burg 11.00 u. Vlaswiek, muziek en poëzie. 12.00 u. Natuurwijzer, over Texelse natuur. 13.00 u. Ballroom en Latin, met dansmu ziek en over dansen. 14.00 u Een plaatje met een praatje, gesprek met een gast. 15.00 u. Nonstop Nederlandstalig, muziek. 16.00 u. Sportlokaal. met sportverslagen en interviews. 18.00 u. Time Traveling, muziek door de tijd. 19.00 u Lokaal Kabaal, jeugdprogramma 20.00 u. Hitsound, programma voor scho lieren. 22.00 u. Einde. Maandag: 18.00 u. Symphonica, klassieke verzoek platen. 19.00 u. Rondom de boerderij, agrarisch in formatief 22.00 u. Einde. Dinsdag: 18.00 u. Bonte dinsdagavond, verzoekpla ten voor ouderen 19.00 u. Channel 35000, kinderprogramma. 20.00 u. Duister, alternatieve muzeik. 21.00 u. Einde. Woensdag: 18.00 u. Eigenwijs, geestelijk kinderpro gramma. 19.00 u. Onder de toren, geestelijk pro gramma. 19.45 u. Gelezen verhalen. 20.00 u Einde. Donderdag. 12.00 u. tot 14.00 uur Wens Radio Texel, met Texels nieuws, vraag en aanbod, felicita ties, enz. 18.00 u. Country Time, muziek. 19.00 u. Texel Totaal, Texels actualiteiten- 20.00 u. programma. Einde Vrijdag: 14.00 u. Enjoy your weekend, voor ie dereen. 16.00 u. Muziek uit de jaren '70 en '80. 18.00 u. Elck wat wils, verzoekplaten voor ouderen 19.00 u. Radio Texel koopavond, met lichte achtergrondmuziek geschikt voor in elke Texelse winkel door Max Kok. 20.00 u. Radio Texel, winkelt verder! 21.00 u. Muziekprogramma. 22.00 u. Einde. Voor en na Radio Texel: Radio 10 Gold. Aanrijding. Bij het achteruitrijden op de Groeneplaats keken een 22-jarige chauffeur uit Den Burg en een 53-jarige man automobilist uit De Koog dinsdagavond niet goed uit. Ze reden achterwaarts tegen elkaar. De wagen van eerstgenoemde raakte be schadigd. Een 15-jarige jongen uit Oosterend liep woensdagmiddag in Den Burg verwondingen op toen de bromfiets waarop hij zat over de kop sloeg. Het slachtoffer zat op de tank van een brommer die door een 16-jarige plaatsgenoot werd bestuurd. In de Warmoesstraat, ter hoogte van druk kerij L&R, raakte zijn rechtervoet in het voorwiel en sloeg het duo over de kop. De verwondingen aan het ge laat en aan de voet van de jongste van het stel waren zodanig ernstig dat hij met een ambulance naar het Gemini ziekenhuis werd gebracht. De horzelvlinder. Weinigen zullen dit insect kennen, maar tijdens de raads vergadering dinsdagavond was deze nachtvlinder met het uiterlijk van een wesp even onderwerp van gesprek. De enige Texelse populatie van deze soort leeft in populieren tegenover de Jozefschool aan de Hollewal. En uit gerekend deze rij bomen wil gemeen tewerken vervangen. CDA-raadsiid Jan Koolhof wierp zich dinsdag op als de grote vlinderverdediger en pleitte voor een passende oplossing. Zijn verzoek de populieren nog even te laten staan tot de poppen zijn uit gekomen, werd door wethouder Dirk Terpstra van de hand gewezen. Van alle op Texel te verwijderen populie ren veroorzaken de exemplaren aan de Hollewal de meeste problemen. De trottoirs zijn wegens de krachtige, oppervlakkige wortels slecht begaan baar geworden voor met name de ouderen uit de verzorgingshuizen in de buurt. Inmiddels heeft gemeentewerken na contact met Texelse leden van de Vlinderstichtinc) een plan bedacht om de horzelvlinders te sparen. De vlin ders, die een beperkte actieradius van enkele tientallen meters hebben, leven met name op de onderste helft van de boomstam. Momenteel over winteren de vlinderpoppen aan de voet, daar waar de stam overgaat in de wortels. Bedoeling is nu stam en wortelkrans over te brengen naar de voormalige rioolzuivering aan de Pontweg, een gemeentelijke opslag plaats. Eerst wordt een proef geno men met een populier. Als de opzet lukt, zullen de leden van de Vlin derstichting later tijdens het voorjaar de poppen verzamelen en overbren gen naar een andere geschikte loka- tie. De populieren moeten worden verwij derd omdat ze teveel schade zouden aanrichten aan voetpaden en weg dek, en omdat ze door hun makkelijk afbrekende takken en omwaai-gevaar een risico vormen voor omwonenden en weggebruikers. Gemeentewerken zal er niettemin andere soorten voor in de plaats zetten. De vervanging van populieren gebeurt op ongeveer tien plekken over het hele eiland en vergt een investering van f47.600,-. De gemeenteraad ging hiermee dins dag akkoord, maar drong er wel op aan de buurtbewoners goed te infor meren. Wethouder Terpstra zegde toe de betrokkenen met een persoonlijk schrijven op de hoogte te stellen. Ra ter Bakker (Groen Links) verzocht het college tot herplanting van de te rooi en bomen over te gaan, bijvoorbeeld in de tuin van het Verpleeghuis of langs het doodlopende stuk Hollewal richting RK begraafplaats. Populieren zijn volgens Bakker niet meer weg te denken uit het Texelse straatbeeld. Terpstra beloofde de mogelijkheden te laten uitzoeken. Verder pleitte Bakker ervoor langs de Hollewal geen nieuwe bomen te plan ten, gezien de geringe breedte van het voetpad. De wethouder was het met hem eens dat het trottoir ruim genoeg moet zijn. In manege Akenburg wordt zondag een dressuurwedstrijd gehouden. Om 9.15 uur verschijnt de eerste combi natie in de ring. Over de hele dag zullen 63 proeven te zien zijn in de klassen B, L, M en Z. De paarden zijn dit keer in de ochtend en vroege middag aan de beurt, de pony's voor al in de namiddag. De wedstrijd duurt tot ongeveer 17.15 uur. Geju reerd wordt door P. Groen, M.H. de Hoon en mevr. A. de Rijk. Maart is voor velen de maand van het invullen van belastingpapieren. Heel actueel haakt toneelvereniging De Duinkanters daar op in met het blijspel „Uw eigen mevrouw Last", dat volgend weekend tweemaal wordt opgevoerd: eerst op vrijdag 19 en daarna op zaterdag 20 maart. Bei de uitvoeringen zijn in de dorpskelder aan de Boodtlaan, aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar via tele foonnummer 17505 en in de Meer- markt in De Koog. Entree bedraagt f 10,-, maar voor donateurs, houders van pas 65 of een CJP is er een kor ting van ?2,50. Het uit vier taferelen bestaande stuk, geschreven door het succesvolle En gelse duo Donald Churchill en Peter Yeldham, speelt zich af rond het the ma belasting betalen. De tuinarchi tect Tom Lamberts (een pittige hoofdrol voor Tijmen Jilderda) komt in de problemen omdat zijn accoun tant jarenlang de kosten van een „bedrijfsadviseur" heeft opgevoerd. Helemaal problematisch wordt het als de persoon in kwestie ten tonele ver schijnt, op de hielen gezeten door een belastinginspecteur. De regie is in handen van Hans Wendrich, de grime wordt verzorgd door Juul Swarthoff. De volgende avond was ik op bezoek bij de Rotaryclub van Lou el Gosh, een luxueus toeristisch complex met sprookjesachtige hotels, een fraaie jachthaven, appartementen en bunga lows. De club vergaderde en lunchte bijna voltallig in een der zalen van het grootste, deels uit wit en groen marmer opgetrokken hotel, zittend aan meerdere ronde tafels van kost baar hout. De zaal had een ronde vorm en was voorzien van ramen met doorzichtig mozaïek in duizenden tinten. Voorstellingen uit de Koran. Het plafond bestond uit prachtig stucwerk en was geperforeerd; in elk gaatje zat rood of blauw glas. Enkele heren waren traditioneel Arabisch ge kleed, dus sluier en lang wit gewaad. Sommigen rookten de waterpijp, die steeds werd bijgevuld door jongens die een eindje verderop in een rijtje op kleurige kussens zaten en bij toer beurt toesnelden als er iets moest gebeuren. Het was duidelijk dat de top van de Tunesische zakenwereld hier bijeen was. Aanzienlijk boven modaal. Ik was desondanks van har te welkom. Ze hadden niet eerder een Nederlan der op bezoek gehad en dat hij van een eiland kwam waar niemand ooit van had gehoord, maakte het nog in teressanter. Zoals gebruikelijk bij een dergelijk clubbezoek kreeg ik gelegen heid om mij vanaf het spreekgestoel te te introduceren, waarbij ik wat vertelde over Texel en als aandenken van de Texelse club een zijden vaan tje overhandigde, waarop een kluut is afgebeeld. Ook van hen kreeg ik een vaantje In mijn praatje getuigde ik van mijn enthousiasme voor land, volk en cultuur van Tunesië. In het bijzonder was ik onder de indruk van het feit dat in het nieuwe toeristische centrum waarin wij ons nu bevon den, de eigen Tunesisch-arabische ar chitectuur in overigens hypermoderne gebouwen was toegepast. Heel wat exclusiever dan de stomweg neerge zette Hiltonhotels die overal op de wereld hetzelfde zijn. Ik vertelde dat wij op Texel nog niet zover waren. Daar wordt in de toeristische nieuw bouw vooral geïmiteerd, zonder eigen karakter. En dat tegen beter weten in, want het is inmiddels algemeen bekend dat de toerist van de toe komst niet is geïnteresseerd in een heidsworst, maar oog heeft voor cultuurhistorie en daar iets van wil herkennen in gebouwen en land schap. Ja, Tunesië had het goed be keken. Met deze lof scoorde ik fantastisch, want niemand minder dan de archi tect en de geldschieter van Lou el Gosh bevonden zich in het gezel schap. Laatstgenoemde bleek een man uit Saoedie-Arabië te zijn. Hij had een kapitaal verdiend in de olie en dit belegd in het toerisme van Tu nesië. De rest van de avond bracht ik aan zijn tafel door, heel genoeglijk. Zo kreeg ik de gelegenheid om te vertellen over de kleine Ismael, die mij prima van dienst was geweest, maar nu zuchtte in de gevangenis, zoals ik zelf had gezien. Ik deed nog al dramatisch en verklaarde dat ik hierdoor een slechte herinnering aan Tunesië zou overhouden. Hardop vroeg ik me af wat ik zou kunnen doen om de autoriteiten van het mis verstand te overtuigen en het jonge tje vrij te krijgen. Een Europees ge klede man met een grote snor aan dezelfde tafel voelde zich aangespro ken. Hij bleek de commandant van de regionale politie te zijn. Hij stelde zich aanvankelijk formeel op en be gon uit te leggen waarom zo hard moest worden opgetreden tegen ho- telratten. Nu barstte aan de tafel een discussie los in het Arabisch. De Saoedie-Arabische geldschieter vond kennelijk dat de commandant niet moeilijk moest doen en het joch moest loslaten, een visie die werd ondersteund door anderen in het ge zelschap De commandant zei niets, maar liet door een der slaafjes een draadloze telefoon brengen en was geruime tijd afgewend in gesprek. Ik ging intussen door met het verorbe ren van een exclusief bereide inktvis, die me was voorgezet. Wat er precies is verhandeld weet ik niet, maar kennelijk had de comman dant gedaan wat ik hoopte. Toen ik laat in de avond in een grote Ameri kaanse auto van een der Tunesische Rotarians naar mijn eenvoudige hotel werd teruggebracht, stond een klein scheel jongetje bij de entree. Met een grijns van oor tot oor en twee tanden te weinig. Ismael! Hij vloog op mij af, omhelsde me, sloeg me op de schou der en schreeuwde: UI I A I 11 U Daar was geen touw aan vast te knopen, maar ik kon hem niets meer vragen want hij was al weggerend, de nacht in. Wat riep hij nou allemaal, informeer de ik bij de hotelwacht, dezelfde man die het kind de avond tevoren in zijn kladden had gegrepen. Toen bleek dat Ismael mij het mooiste had toe gewenst dat een Arabische man kan overkomen. Hij had gezegd: „Dank u wel meneer, ik bid dat Allah u van nacht zeven van de mooiste vrouwen mag zenden en dat Hij u de kracht zal geven om ze alle zeven, zéven keer gelukkig te maken". Harry (Foto Fr vis Hopman) Deze populieren bij de Jozefschool staan op de nominatie om te verdwijnen. Hulpverleners ontfermen zich over de onfortuinlijke bromfietser. IFoto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9