Groen 7wartsjexeh in het hart-, rovinciegedeelte van Texel jodembeschermingsgebied Frustratie over zinken kotter TX 1 is groot BEZORGER Eigen controle-radar voor Texelse politie N „TEXEL, IN HET VOETSPOOR VAN JAC. P. THIJSSE" andbouwers woedend over plannen GS ummer ■jjotszel Simulant Optreden bergers ter discussie Golfbaan in het Koogerveld? VOORINTEKENEN TOT 15 MEI iateriaal voor }ndsuppletie onderweg Wij zoeken een M/V VERDER IN DIT id Toch vrijmarkt in centrum Den Burg op koninginnedag w Molenkoog of Calluna Waalder vrouwen houden voor 't laatst bazaar Vt Presentatie van nieuw bestemmingsplan De Koog th Geluidsarm paratoestel Hf Touwtrekteam kampioen id „Tygro" 1 april terug presenteert STEAMIN' BLUES EXPRESS TEXELSE^COURANT De grote voorjaars schoonmaak Let op de CITIN-folder van drogisterij VRIJDAG 19 MAART 1993 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10767 advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 1790 AA Den Burg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111. ictie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel 02220-12741. chlining dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48,50 per half jaar; f\ 35 Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kantooruren bel lezorger. Redactie buiten werktijd Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Burg, telefoon 02220-15472. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48,50 per half jaar; Los /1,35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 provincie heeft vergevorderde plannen een groot deel van xel aan te wijzen als bodembeschermings gebied. De (agrari- he) bedrijven hierin kunnen met beperkingen worden gecon- inteerd. Het Landbouwschap heeft nu al afkeurend gereageerd de plannen en dreigt bij realisatie niet mee te werken aan de voering van de relatienotaplannen van de provincie. Ie hebben al zoveel op ons brood lad. Voor ons is de maat vol", •woordde WLTO-voorzitter Rinus iper de mening van de Texelse lan- wers gisteren op het provincie- J het weer het toelaat komt vol- nde week de drijvende leiding de zandsuppletie langs het (lelijk deel van de kust naar Texel. I eerste zand wordt opgespoten jsen paal 13 en 14. oorbereidende werkzaamheden Ir de suppletie starten binnenkort, deel van de drijvende leiding it van het Duitse Waddeneiland rit en wordt over zee naar Texel ge- msporteerd. De rest van het mate- zal over de weg worden gevoerd. Opslag hiervan gebeurt iet werkterrein van Rijkswa- taat bij paal 15. Daar worden te- de kantoor- en directieketen aatst. de voorbereiding zonder tegen- verloopt, start de suppletie begin Er zal in totaal 3.000.000 kuub worden opgespoten. Over de ere uitvoering en de algehele planning wordt door de drie aan- ers HAM-VOW, Boskalis Ooster en D. Blankevoort nog onderling leg gevoerd. De kritische lezers ergerden zich ituurlijk aan die rare zins- instructie in de vorige „Hors- Idie helaas weer eens door zetduivel was veroorzaakt. Er md namelijk „...het restaurant 1 het voormalige „Licht van Bost"..." terwijl was bedoeld .in het restant van ...enz.", mmer, maar de steek is vast >1 aangekomen. Eén van de rdigste spelletjes van de afge- len week was natuurlijk een e in de alcoholsimulator. Een itastische uitvinding, waardoor i niet alleen onze burge- iester voor het eerst „straalbe- oen" achter het stuur zagen, rar waarmee tevens werd be izen, dat een overtuigende imi- 'ie van de werkelijkheid zinvol n zijn. Dus hierbij de herhaling In een eerder voorstel: weg >t die vliegoefeningen boven Vliehors. Zet die F16-jongens hter een simulatorI Er zijn ech- ook mensen die zélf simule- een ingebeelde ziekte of iortdurend nieuwe ideeën tan- ren om eigen falen te verdoe- -n. Ene N. van „De indeboom" is daarin zéér be raam. Als de definitieve ver- 'P van De Lindeboom wordt igekondigd, laat hij „uit zijn fde voor Texel" weten, dat het ■maal zo'n vaart niet zal lopen. Ja> maar wie gelooft dat nou V Gemeentebestuur, grijp nu lemens en voor de Texelse ge lenschap en laat u toch niet 'Ter door een simulant voor de houden Horszei huis in Haarlem. Het plan kwam aan de orde in de provinciale commissie milieu. Kuiper kreeg bijval van de VVD, het CDA en zelfs de PvdA- fractie fronste de wenkbrouwen bij het voornemen. De commissie drong er bij Gedeputeerde Staten (GS) op aan gevolgen van het plan nog eens goed onder de loep te nemen. Aanleiding tot de plannen is de Wet bodembescherming die in 1986 van kracht is geworden. Daarin staat dat gebieden met een waardevolle bo dem of landschappelijke elementen extra beschermd moeten worden. Op welke manier dat gaat gebeuren va rieert per gebied, maar is verder nog onduidelijk. De provincie maakt bij bodembe scherming onderscheid tussen cate gorie A en B gebieden en „bufferzones" rond natuur- en bo- dembeschermingsgebieden. Het Texels duingebied en andere bestaan de natuurgebieden staan onder cate gorie A aangeduid. Als middelen om bodembescherming te bereiken denkt de provincie aan landinrichting, aankoop van grond, stimuleringsgelden en landbouw waarbij zo min mogelijk gebruikt wordt gemaakt van bestrijdingsmid- delen en kunstmest. Een en ander moet zoveel mogelijk gebeuren bin nen de bestaande regels op het ge bied van ruimtelijke ordening en de ontgrondingswet. Bevriezing Deze clausule beperkt de mogelijk heid voor landbouwers schadeclaims in te dienen. Ze kunnen alleen plan- schade claimen door een verandering in het bestemmingsplan. Het Land bouwschap vindt dit een kwalijke zaak. „Dit heeft een bevriezende werking op de betrokken bedrijven." Omdat het om grote oppervlakten gaat zijn de consequenties van het plan ingrijpend. Lees verder pagina 5 Veel nauw betrokkenen bij de red dingsactie zijn danig gefrustreerd over het zinken van de „Cornelia", vorige week woensdag op de Noord zee. Zij zijn ervan overtuigd dat de kotter van de Texelse firma Vonk niet naar de kelder had hoeven gaan, aldus goed ingelichte bronnen. De maatschappij waarbij de kotter is verzekerd, overweegt bergings bedrijf Smit Tak uit Rotterdam in ge breke te stellen. Nadat het schip vorige week ter hoogte van Petten in aanvaring was gekomen met de Goedereede 31, schoten verscheidene schepen snel te hulp. Hoewel de kotter in hoog tempo water maakte, wist men met vereende krachten van onder andere collega-vissers, de marine en de wa- terpolitie het tij te keren. Het Texelse schip kwam weer een stukje hoger te liggen. Toen echter Smit Tak op de proppen kwam ging het mis, aldus luiden de verklaringen. Pas na de ondertekening van een contract tussen de berger (Smit Tak) en de rederij (Vonk) ondernamen de bergers actie, maar de inzet van extra materieel bleef beperkt tot een kleine Lees verder pagina 5 Een groep Texelse ondernemers wil onderzoeken of er een golfbaan nabij De Koog kan komen. De aandacht gaat uit naar een terrein in het Koo gerveld (Maaikeduinweg en omge- I.M. ADVERTENTIE Wij zoeken iemand die voor ons de Texelse Courant wil bezorgen op de route: Kogerweg, Pontweg, Califor- niëweg, Ruyslaan, Randweg, Peli- kaanweg, Pijpersdijk, Oude dijkje, Maaikeduinweg, Ruigendijk. Hier wonen ongeveer 85 abonnees. LET OP: deze wijk kan eventueel in tweeën worden gesplitst. Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omgeving woont. De kranten kunnen dinsdag en vrij dag even na 15.00 uur in onze druk kerij aan de Warmoesstraat worden afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor na dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741. ving). Drie agrariërs bieden daar momenteel totaal circa 40 bunder (bollen)grond te koop aan. Van on derhandelingen is nog geen sprake geweest. Bedoeling is binnenkort een golfvere- niging op te richten en te komen tot de realisatie van een 18 holes golf baan. De voorkeur gaat uit naar De Koog wegens de centrale ligging. Toch willen de initiatiefnemers eerst de plannen van Vakantiecentrum De Krim afwachten. De Krim probeert al jaren een golfbaan in de Texelse noordkop, dus dichtbij de camping annex vakantiehuizen, van de grond te krijgen. De lokatie Haneplas, die wat betreft financiën en grondver werving indertijd rond zou zijn, ketste af wegens de natuurwaarden van het betreffende gebied. Dit ondanks een rapport van De Krim, waarin werd gesteld dat de natuur er mogelijk zelfs baat bij zou hebben. Het provin ciebestuur wees het plan echter van de hand. Vervolgens zijn onderhande lingen over een terrein bij het Krim- bos vooralsnog stukgelopen. Niettemin heeft Krim-directeur Martin Warnaar de moed niet opgegeven. Desgevraagd zegt hij dat het plan wegens andere prioriteiten even met rust is gelaten, maar dat de draad een maand geleden opnieuw is opge pakt. Daarbij worden verschillende mogelijke lokaties bestudeerd. War naar: „We gaan door met ons eigen initiatief, dit is de laatste poging." Hij verklaart de afgelopen tijd door veel mensen te zijn benaderd, maar niet officieel inzake de lokatie-Koogerveld. „Als ze het voor elkaar krijgen, zal ik niet dwarsliggen. Dan neem ik m'n petje af. Ook kan De Krim eventueel een rol spelen bij de (voor)financie- ring. Men moet zich echter wel be denken dat de aanloopkosten hoog zijn en de exploitatie moeilijk. Andere aspecten moeten het dus aantrekke lijk maken. En De Krim biedt dit ex tra's." De politie demonstreert hoe het niet moet: het bord geeft 97 kilometer aan. terwijl ter plaatse maximaal 80 is toegestaan De Texelse politie heeft eigen radar snelheidscontrole-apparatuur in ge bruik genomen. Met behulp van een digitaal meldingsbord wordt het au tomobilisten zelf duidelijk hoe hard ze hebben gereden. „Het gaat ons echter niet om een hoge score aan bekeuringen, maar om het be werkstelligen van een gedragsveran dering", aldus een politiewoordvoerder. Onder het toeziend oog van officier van justitie mevrouw Oosterhuis en enige leden van het gemeentebestuur werd eergisteren de apparatuur op de Pontweg gedemonstreerd. Het door Gatso radar geleverde appa raat zit in een onopvallende kleine aanhanger. „En mocht die té bekend worden, dan is het een koud kunstje om het spul eruit te halen en ergens verdekt op te stellen", waarschuwt politieman Jan van der Meer. De apparatuur kan worden ingesteld op een bepaalde snelheid. Bij alles dat harder gaat, is een indringende pieptoon te horen. De snelheid van de passerende wagen (of bromfiets, want die kunnen ook worden gecon troleerd met de radar) is af te lezen op het apparaat. De bedienende agent kan het kenteken van de snel heidsduivel noteren of een collega waarschuwen die verderop staat op gesteld en de overtreders aanhoudt. „Dat laatste werkt opvoedkundiger", vinden de politiemensen. Confrontatie De agenten zijn erg blij met het mel dingsbord, dat zo'n vijftig meter voor bij de radar kan worden neergezet. „Automobilisten worden daardoor zeer direct geconfronteerd met de snelheid die ze rijden. Dat helpt bijna net zo goed als een bon." Een bewijs voor deze woorden wordt ter plekke geleverd: meeste passanten gaan op vallend op hun rem staan zodra het bord in beeld komt. Door de kleine aanhanger, die achter alle politie-auto's kan worden gehan gen, is de controle-apparatuur bijzon- iFoto Tesse de Graetf) der mobiel. „Als we ergens staan waar weinig auto's langskomen, kun nen we het zaakje zó oppakken en ergens anders heen gaan." Marge De marge die wordt aangehouden voor de maximum snelheid is onge veer tien procent. „Sommige kilome tertellers wijken iets af, dus als ergens tachtig het maximum is, stel len wij het apparaat in op negentig. Maar we kunnen de marge ook krap per houden, bijvoorbeeld als het erg druk is of er is een voetgangerso versteekplaats in de buurt", vertelt Van der Meer. De apparatuur, die is aangekocht met subsidie van de gemeente en Rijks waterstaat, heeft zo'n 740.000,- ge kost. „Veel geld ja, maar we hebben er hoge verwachtingen van. We kun nen nu controleren waar en wanneer we willen, we hebben het in eigen hand. Kijk maar naar de N 9, daar heeft het ook duidelijk resultaat op geleverd." IM-ADVERTENTIE Officier van justitie mevrouw Oosterhuls luistert, samen met enkele raads- en collegeleden, ge boeid naar de uitleg van politieman Jan van der Meer. (Foto Tesso de Graatn I M. ADVERTENTIE Samengesteld door Toon Fey Midden juni verschijnt een prachtig boek over Texel, dat u niet zult willen mis sen. In tekst, foto's en archiefstukken behandelt het vooral het Texelse land schap, de veranderingen die zich in de loop van de eeuw hebben voltrokken en de - nog steeds - indrukwekkende natuurlijke rijkdom. Een boek dat uitnodigt tot kijken en vergelijken. Ruim 120 pagina's, grotendeels m kleur gedrukt, fraai gebonden met linnen rug. Gezien de uitvoering is de prijs laag, ƒ39,90. Op Texel kunt u nog tot 15 mei profi teren van een speciale voorintekenprijs (32,50), en dat raden we u van harte aan. Een voorbeeld met drukproeven ligt ter inzage in de winkel. Voorintekenen bij: Het Open Boek Binnenburg 3, tel. 13657 Langeveld en de Rooy Parkstraat 10, tel. 12741 Een uitgave van Drukkenj Langeveld en de Rooy LPjl Parkstraat 10, Den Burg C/jK telefoon 02220 - 12741 —r1 fax 02220 - 14111 a.s. zaterdag 22.00 uur Bluesrock van top niveau Cjrp<$ ^vurL Jrxrli ia bd hart. I Iim% Dorpsstraat 66, De Koog wim I I I0TS Parkstraat 20, Den Burq r v drogisterij parfumerie.fotohondel

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1