Cjroen '^wartrjexels in het harL, Eigen Texels beleid beschermt natuur niet O'Neill haakt af als hoofdsponsor Ronde ƒ1,99 „TEXEL, IN HET VOETSPOOR VAN JAC. P. THUSSE" .andschapszorg bekritiseert raad: „Echt Texels evenement van maken" D IGLO PIZZA CROSSA MILANESE in dit INummer VOORINTEKENEN TOT 15 MEI J.v.d. Vis Delicatessen i i -ERDER n Recensies toneel De Koog en Den Hoorn: Texel heeft talentvolle spelers w GS beraden zich over bodembescherming w Harry Tielemans: „ik wil over mijn eigen werk praten" se Tentoonstelling in bibliotheek w Eerste kievitsei voor Arie Dijker Bewoners Diek willen overleg 'oiletten in waag andaag in gebruik Voorintekenen bij: Langeveld en de Rooy Parkstraat 10, tel. 12741 Een uitgave van TEXELS E^COURANT Onze bezorgers verspreiden van daag met de Texelse Courant een folder van Vijgen 500 gram van ƒ4,50 voor 3,95 IPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10768 DINSDAG 23 MAART 1993 ui advertenties, abonnementen, etc. 'Geveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Joon 02220-12741. Telefax 02220-14111. jflctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2220-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan- ,oruren bel uw bezorger. edaktie bulten werktijd Harry de Graaf, Pelikaan weg 75, De DOg, telefoon 02220-17266. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48,50 per half jaar; Los f).35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 et eigen beleid dat b en w en de meenteraad zo graag willen voe- n, biedt geen garanties voor de ei- ndelijke natuur. De Texelse politiek in zich daarom beter neerleggen bij annen van het rijk voor bescher ing van de natuur, waaraan het land per slot van rekening zijn bij aam „het gouden boltje" te danken eft. Dat vindt de werkgroep Land- hapszorg Texel, die nu overweegt schadelijke" gemeentebeleid a de media landelijk aan de kaak stellen. e druppel die de emmer deed over- pen was de discussie over de toe- assing van de atuurbeschermingswet op het ge- ed de Hanenplas (nabij De Krim). ij de behandeling van dit punt, afge- ipen week tijdens een commissie- ergadering, liet alleen Groen inks-raadslid Jaap Vlaming een 'aarschuwend geluid horen. Hij be- iogde dat het rijk (Staatsbosbeheer andere instanties) méér deskun digheid inzake het beheer van natuur gebieden in huis heeft dan de gemeente. De minister van Landbouw, Natuurbe heer en Visserij wil het gehele Neder landse duin- en kustgebied stap voor stap onder de werking van de na tuurbeschermingswet brengen. De Hanenplas, een duingebied met een agrarische enclave, staat nu op de nominatie. Doel is de instandhouding en het herstel van de aanwezige na tuurwaarden aldaar. Het voorstel is afkomstig van Natuur-, Bos-, Landschaps- en Faunabeheer, de be leidstak van het ministerie. De ge meente moet deze maand reageren. Afwijzend CDA, VVD, Texels Belang en Van As- selt verwierpen het voorstel, zoals was te verwachten. Zij zitten op één lijn met het college van b en w, dat de aanwijzing van de Hanenplas als beschermd natuurmonument afwijst. PvdA-vertegenwoordiger Hans Roeper hield een slag om de arm: hij wilde eerst afwachten of de Hanenplas door de provincie wordt aangewezen als gebied waar natuurontwikkeling kan plaatsvinden. In dat geval wor den de natuurwaarden naar zijn me ning voldoende beschermd. B en w vinden dat ook. Wethouder Klaas Barendregt: „Als er natuuront wikkeling komt, is er feitelijk geen noodzaak meer de natuurbescher mingswet toe te passen. Met de werking van zo'n wet worden we lie- Lees verder pagina 5 Herbestrating staken In een spoedvergadering, bijeen ge roepen door de dorpscommissie van Den Hoorn, hebben bewoners van de Diek gisteravond besloten dat de gisteren begonnen herbestrating van hun straat moet worden stilgelegd. Er is contact gezocht met wethou- 1 der Terpstra. Hem is een plan voor gelegd voor verkeersremmende maatregelen. De wethouder stond er niet afwijzend tegenover. „Het is al jaren onze wens dat er verkeersremmers op de Diek komen", vertelt Hans Zijm, voorzitter van de dorpscommissie. Hij vindt het jammer dat de gemeente op geen enkele wij ze in overleg is getreden met het dorp, vóór met de werkzaamheden werd begonnen. „We zijn er vandaag (maandag-red.) eigenlijk een beetje door overvallen. We lazen in de krant dat het zou gaan gebeuren." De dorpscommissievoorzitter heeft gisteravond na de vergadering gebeld met wethouder Terpstra. „Ons plan is ter hoogte van de Katholieke kerk een wegversmalling te maken met een afwijkende steensoort en groen voorziening aan de zijkant. We willen geen drempels of palen. Den Hoorn is een beschermd dorpsgezicht. Wij moeten ons aan de bepalingen hou den dié dat met zich meebrengt, dus de gemeente ook". De wethouder beloofde het voorstel vandaag in het college te bespreken. „Deze herbestrating kost f87.000,-, dus de gemeente zal niet genegen zijn over een paar jaar opnieuw de zaak open te trekken. Vandaar dat aanpassingen beter meteen kunnen worden gedaan." De dorpscommis sievoorzitter wijst erop dat de stroomkabel onder de Diek ook nodig aan vervanging toe is. „En misschien is het ook wel aantrekkelijk voor ka beltelevisie als de straat toch open ligt." mchtend is het volledig gerestau- erde waaggebouw op de Vismarkt :opend. Dat betekent dat Den Burg nds vandaag over een uitgebreid enbaar toilet beschikt, waar da- es. heren en ook de invaliden onder terecht kunnen. De oude entree aan de zijde van de Kantoorstraat bestaat niet meer. In plaats daarvan is het pand te betreden via een smal le houten deur aan de Groeneplaats. links bevindt zich de ruimte voor de heren, bestaande uit twee afsluitbare Wmoirs en één wc. De damesruimte, Éftc/its van de ingang, telt drie toilet tan. Beide compartimenten zijn voor- en van twee wastafels met spiegel. He sanitair is uitgevoerd in roestvrij staal. Dat geldt ook voor het royale invalidentoilet, dat recht tegenover de ingang is gesitueerd, zodat rolstoel- gangers zich niet in bochten hoeven te wringen. Het geheel maakt een nette indruk. De gebruikers genieten extra comfort door de vloerverwar ming. Alle toiletten zijn toegankelijk door het inwerpen van een kwartje in een muntautomaat op de deur. In pandig is er verder nog een smalle gang en een onderhoudskast. De ruimten zijn eenvoudig schoon te ma ken en zijn zoveel mogelijk vandaal- bestendig uitgevoerd. Ook de verlichting, die in het plafond is weg gewerkt, past in dat concept. Overi gens is nergens een lichtknopje te vinden, omdat het openbaar toilet 24 uur per dag open is. Uiterlijk is het waaggebouw hersteld in de oude staat, dus met het karak teristiek gevormde pannendak en de tralies. Op acht kolommen na is het gebouw geheel ontmanteld geweest. Ook het dak ging eraf; voor zover mogelijk zijn de oude pannen op nieuw gebruikt. Het geheel is smaak vol afgewerkt in (Tessels) groen en wit. De renovatie en inrichting heeft circa een kwart miljoen gulden gekost. Aannemersbedrijf Daalder uit De Cocksdorp was vanaf half november met de verbouwing bezig. Onderaan nemers waren CVI Iverwarming Veltkamp (loodgietwerk), IBS lelectra en mechanische ventilatie), Bremer (schilderwerk) en Westerlaken (bestrating). Het gegalvaniseerde tra liewerk werd gelast door smederij Boom uit Oudeschild. De Hanenplas. gisteren in regenachtige omstandigheden, gezien vanaf het fietspad langs De Slufter. {Foto Frans Hopman) Kledingfirma O'Neill treedt niet meer op als hoofdsponsor van de Ronde om Texel. De organisatie denkt echter over goede al ternatieven te beschikken en grijpt deze wisseling aan om het imago van de catamaranrace te verbeteren. O'Neill wilde niet langer zo'n groot deel van zijn sponsorbudget in één evenement steken en wij willen van de Ronde weer een echt Texels evene ment maken", aldus persvoorlichters Bo Beekman en Joke de Boer. „Het Rondje gaat door", verklaren de twee met stelligheid en hun woorden worden ondersteund met een opgewekt pers bericht. Stormt het nog steeds in de gelede ren van de Ronde-organisatie? Vol gens de p.r.-mensen niet. „De strubbelingen zijn opgeblazen door de buitenwacht", aldus Joke de Boer. De lege plaatsen in het organi satiecomité zijn opgevuld en volgens De Boer hebben ook alle medewer kers hun hulp aan het evenement weer toegezegd. „Er moet alleen nog wat oud zeer worden opgelost, maar voor de rest loopt het als een trein." De vernieuwde ronde-organisatie wil het evenement weer echt Texels ma ken. Bo Beekman: „Neem nou de tent. Het leek af en toe wel klein Amsterdam. De Ronde was een wed strijd geworden die je net zo goed in Scheveningen of Bergen kon hou den." Een enquête die vorig jaar tijdens het evenement werd gehouden leverde als kritiek op dat bezoekers en deel nemers de gezelligheid op het strand misten. Joke de Boer: „Alles lag veel te ver uit elkaar. De start was hele maal aan de zuidkant van het deelne mersveld, terwijl de tent aan de noordkant stond. En de wedstrijd commissie zat weer in een bus die ergens anders op het strand stond." Besloten is alle activiteiten te con centreren in en om de feesttent bij de strandopgang. Wel zullen op het parkeerterrein bij paal 17 ten behoeve van de organisatie verschillende con tainers worden geplaatst, maar de briefing, het commentaar tijdens de wedstrijd en andere belangrijke zaken gebeuren in en rond de tent. Kampioenschap In de week voorafgaand aan het Rondje wordt het Europees kam pioenschap in de Prindle klasse geva ren. Ook voor dat evenement vormt de tent het centrale punt. De stands in de feesttent worden voor een groot deel bemand door Texelse bedrijven. De onderhandelin gen daarover zijn nog in volle gang. Het VVV heeft al medewerking toe gezegd en zal een uitgebreide en overzichtelijke informatiestand plaatsen. Wedstrijdtechnisch worden geen ver anderingen doorgevoerd. „Nee, waar om zouden we. Dat deel zit goed in elkaar en dan moet je daar niet aan sleutelen", aldus De Boer. De wedstrijdleiding is weer in handen van Edwin Lodder. Overschaduwd Beekman is niet rouwig om het afha ken van gigant O'Neill als sponsor. „Ze overschaduwden het hele evene ment. Wij willen liever de Texelse be trokkenheid vergroten." Lees verder pagina 5 IM-ADVERTENTIE I.M. ADVERTENTIE I vernieuwde waaggebouw annex openbaar tollet. {Foto Frans HopmanI Samengesteld door Toon Fey Midden juni verschijnt een prachtig boek over Texel, dat u niet zult willen mis sen. In tekst, foto's en archiefstukken behandelt het vooral het Texelse land schap, de veranderingen die zich in de loop van de eeuw hebben voltrokken en de - nog steeds - indrukwekkende natuurlijke rijkdom. Een boek dat uitnodigt tot kijken en vergelijken. Ruim 120 pagina's, grotendeels in kleur gedrukt, fraai gebonden met linnen rug. Gezien de uitvoering is de pnjs laag, ƒ39,90. Op Texel kunt u nog tot 15 mei profiteren van een speciale voorintekenprijs (32,50), en dat raden we u van har te aan. Een voorbeeld met drukproeven ligt ter inzage in de winkel. Drukkerij Langeveld en de Rooy Parkstraat 10. Den Burg telefoon 02220 - 12741 fax 02220 - 14111 Zm/rL-Jrxeh tn het bjrL. Weverstraat 72, Den Burg ]rrm\ DROGISTERIJ en ILU PARFUMERIE Weverstraat 1, Den Burg, 9 15375 I.M. ADVERTENTIE per stuk 300 gram van f3,39 voor Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pag 8

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1