BEZORGER Debutante steelt show op Hoornder toneel „Texel heeft al genoeg voor z'n kiezen gehad" Duinkanters slaan zich goed door lastig stuk Gedegen thriller Vriendenkring Recensie E Agenda 5 Publiek laat toneel links liggen Recensie TEXELSE^ COURANT T< Toneeljubilarissen Gedeputeerde over bodembescherming: Veel vuil opgehaald door wildbeheerders Lange Mensen-club weekend naar Texel Schrijven voor gevangenen Wij zoeken een DINSDAG 23 MAART Wie heeft het gedaan? Dat was de hamvraag van de thriller „Misdaad aan het meer", die toneelvereniging De Vriendenkring het Hoornder pu bliek voorschotelde. Door bij vlagen zeer goed acteerwerk werd de span ning er flink in gehouden. Ellen Clayton is verlamd, sinds een auto-ongeval waarbij haar vader om het leven kwam. Ze wordt verzorgd door haar stiefmoeder, die wegens het ontbreken van een testament geen cent van de erfenis heeft ge had. Bediende Jenny blijkt regelmatig flinke bedragen van Ellen te ontvan gen, zuster Pepper is gek op misdaa dromans en noemt de afgelegen woning van de Claytons een schuil plaats. En dan zijn er nog de twee dokters: Lane, die op vakantie gaat en Cliff Philips, die zo bezorgd lijkt, maar ondertussen....Genoeg ingre diënten dus voor een spannend verhaal. Sterrol Ster van de show was debutante Sil via Toebak. Ze speelde de bitse en enigszins onbehouwen dienster Jen ny. Haar rol was niet groot, maar had wel veel invloed op het verloop van het stuk. Toebak kreeg de lachers op haar hand door haar kattige gedrag. Ze vond precies de juiste toon. niet té overdreven, maar wel zo duidelijk dat het eruit sprong. Zij is echt een aanwinst voor de vereniging, die toch al niet te klagen heeft over getalen teerde dames. Verbitterd Miranda Bruijn schitterde als de ver lamde Ellen. Ze wist handig te ma noeuvreren met de rolstoel op het kleine toneel. De verbittering, onze kerheid en het immense schuldgevoel waar Ellen mee kampt, werden door Miranda met veel gevoel voor mimiek en timing tot uitdrukking gebracht. Anneke Hillebrand acteerde als stief moeder Karen af en toe te overdre ven en vooral in het begin speelden zenuwen haar parten op het gebied van tekstvastheid. Ze wist wel goed Ellen IMiranda Bruijn) kijkt hoopgevend naar dokter Cliff IJoop Groeskamp). terzijde gestaan door zuster Pepper (Linda Zijm). inhoud aan haar spel te geven door bezig te blijven op toneel. Ervaren De derde dame in het gezelschap die het er bijzonder goed af bracht was Linda Zijm. Deze inmiddels ook al zeer ervaren speelster zette zuster Pepper neer, die wel tegen een stoot je kan. Ze liet zich niet gek maken, maar toonde toch over een gezonde dosis angst te beschikken op het moment dat het echt spannend werd. Zijm was bijzonder tekstvast en had daardoor alle gelegenheid zich op het spel te concentreren. Mannen zijn dun gezaaid bij de Vrien denkring. Voor de beide doktersrollen waren „oud-gedienden" Kees Zijm en Joop Groeskamp uit de kast getrok ken. Zijm speelde de betrouwbare dokter Lane. Jammer dat hij zijn woorden soms zo lang overdenkt, dat maakte een enigszins houterige in- IFoto Tessa de Graait) druk. Maar het valt ook niet mee om je te concentreren als je tussen de bedrijven door even naar huis moet voor een kalvende koe.... Groeskamp kwam niet over als een dokter, maar dat bleek in de loop van het stuk ook te kloppen. Hij was na melijk de schurk, die onder valse voorwendselen uit was op geld. De gemene ontknoping lag hem beter dan het bezorgde spel als zogenaam de dokter. Mooi decor Souffleuse Gitta Witte deed voor het publiek onhoorbaar haar werk. De re gie en grime werden prima verzorgd door Bep van Duijn en Gerdy Gra- bowski. Een speciaal compliment ver dient de decorbouwer, die niet in het programma werd genoemd. Het was bijzonder fraai, niet in de laatste plaats door de kunstig verborgen deur achter de kast. Dinsdag 23 maart Tot ongeveer 17.30 uur wordt in hotel De Lindeboom de Texelse voorronde van de Nationale Bier tapwedstrijd gehouden. Het college van B en W brengt een bezoek aan de dorpscommis sie van Oosterend. Om 19.30 uur openbare vergadering in De Bijenkorf. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „The Bodyguard". De afdeling dialect van de Histo rische Vereniging heeft om 20.00 uur een bijeenkomst in dorpshuis d'Ouwe ULO. Ook niet-leden zijn welkom. Om 21.00 uur begint in De Twaalf Balcken in Den Burg het politiek café, dat rechtstreeks wordt uitgezonden door Radio Texel. Onderwerp is „Milieu en hinderwet". Woensdag 24 maart Van 10.00 tot 22.00 uur wordt in de Hervormde kerk van De Waal voor de laatste keer bazaar gehouden, georganiseerd door de Hervormde zusterkring. Aan het slot verloting. In het Rode Kruis-gebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg wordt vanaf 12.00 uur verkoping gehouden van artikelen die in Welfare-verband zijn gemaakt. Tussen 13.00 en 16.30 uur geeft het CNV „belastingservice". Hulp bij het invullen van het aangifte formulier. Het Katholiek Vrouwengilde komt om 19.30 uur bijeen in de Witte Burcht. De heer Rekoert vertelt over het Mc Donaldhuis voor ouders van kankerpatiëntjes. Niet-leden betalen f7,50. Voor de afdeling Den Burg van de Nederlandse Bond van Platt landsvrouwen vertelt Harry de Graaf aan de hand van dia's et gebruiksvoorwerpen over de fb poea's van Nieuw-Guinea. Aan vang 20.00 uur in de voormal LTS-kantine aan de Emmalaait' 1 bib do In Cinema Texel draait om 15.o uur „Belle en het beest" en ot 20.30 uur „The Bodyguard Donderdag 25 maart Tussen 17.00 en 19.00 uur maakt Radio Noordholland in j openbare bibliotheek opnamen voor „De Blauwbilgorgel", een lees- en schrijfprogramma met een bibllospel waaraan zeven Texelse OSG-leerlingen meedot w< De Dorpscommissie van Den Hoorn houdt jaarvergadering in „De Waldhoorn"; 20.00 uur. In de Piano Bar in De Koog va 21.30 uur de Britse zanger/pia nist/entertainer Vincent Lauren: Entree gratis. De verzamelaarsafdeling van dt_ Historische Vereniging heeft val1'1 af 20.00 uur ruilavond in de W te Burcht. Nan Huijsman Rzn g De Koog exposeert ansichtkaai ten van De Koog en omgeving van postale onderwerpen. Ook niet-leden zijn welkom. Hoogwater OudeschM Di. 23 Wo. 24 Do. 25 Vr. 26 Za. 27 Zo. 28 Ma. 29 Di. 30 08.40 en 20.35 08.47 en 21.04 09.25 en 21.34 09.47 en 22.15 10.10 en 22.40 11.20 en 23.54 11.44 en 00.20 en 12.35 Aan het strand is het ongeveer eenu eerder hoog water. De zon komt 28 maart op om 7.23 en gaat onder om 20.05 uur. 23 maart nieuwe maan; 2 maart springtij. Bep van Duijn, Gerdy Grabowski en Bert Bruijn werden zaterdag door toneelvereniging De Vriendenkring uitgebreid in het zonnetje gezet. Zij zijn al meer dan vijfentwintig jaar actief voor de Hoornder toneelclub. Een speldje, een oorkonde en een bos bloemen gingen vergezeld van lo vende woorden over hun inzet. De wethouder sprak met gedeputeer de Achterstraat (in het provincie bestuur belast met landbouw en gemeentelijke planologie) ook over andere kwesties. Barendregt vroeg medewerking bij de aanwijzing van drie nieuwe agrarische bouwblokken op Texel: voor Th. Bakker, de gebroe ders Lap en J. Dros. Uitgangspunt Zo'n dertien kuub vuil werd zaterdag opgehaald tijdens de schoonmaakac tie van de wildbeheereenheid. Niet alleen natuurgebieden, maar ook bermen en sloten werden onder han den genomen. De leden van de wildbeheereenheid troffen in de duinen en bosjes minder zwerfvuil aan dan vorig jaar. Er lag wel opvallend veel beddengoed zoals dekens en dekbedden. Daar naast werden veel blikjes en flessen aangetroffen. In de bermen en sloten werden grote hoeveelheden tempex, plastic em mers en zakken die zelfs duikers ver stopten gevonden, voornamelijk afkomstig van de werkzaamheden op het Stappeland. Het ingezamelde vuil wordt op kosten van firma Tatenhove en de gemeente afgevoerd en ver nietigd. De belangstelling om mee te helpen Tenminste vijftig leden van de Klub Lange Mensen (KLM) brengen op 16, 17 en 18 april een bezoek aan Texel. Vanuit jeugdherberg De Eyer- coogh maken ze kennis met Texel, onder andere door het maken van een fietstocht. De Klub Lange Mensen is een lande lijke organisatie die de speciale belan gen behartigt van personen met uitzonderlijke lichaamlengte die daar door met allerlei problemen te kam pen hebben. Voor schoenen en kleding kunnen zij in gewone winkels nauwelijks terecht en ze komen voor hoge kosten te staan. Ook vinden ze dat er in de bouw onvoldoende reke ning wordt gehouden met het feit dat Nederland steeds meer lange mensen telt. De KLM zorgt voor in formatie en voert actie. Tevens is het een gezelligheidsvereniging die regel matig bijeenkomsten en weekends organiseert. Om lid te worden van de „Klub" moeten mannen minstens 1,90 meter zijn; vrouwen 1,80 meter. Degenen die aan het Texelse weekend deelne men zullen op het eiland ongetwijfeld opvallen want er zitten diverse perso nen bij van ver boven de twee meter. aan de schoonmaakactie viel tegen. Wethouder Terpstra hield na afloop van de werkzaamheden een praatje. Hij toonde zijn waardering voor de in zet van de wildbeheerders en beloof de meer aandacht voor vervuiling rond bouwplaatsen. Voorzitter Feike- ma van de wildbeheereenheid prees de samenwerking met Staatsbosbe heer en hoopte dat de actie volgend jaar een bredere opzet zal krijgen. Gedeputeerde Staten zullen zich nog eens ernstig beraden over de plan nen voor bodembescherming op Texel. Als het aan gedeputeerde J. Achterstraat (CDA) persoonlijk ligt, zullen de Texelse boeren zelfs hele maal niet aan deze nieuwe beproe ving worden onderworpen, zo liet hij gisterochtend in Haarlem blijken te genover wethouder Klaas Baren dregt. Volgens Barendregt vindt Achter straat dat de Texelse agrariërs de laatste tijd al genoeg voor hun kiezen hebben gehad, waarmee hij vooral (van zowel provincie als gemeens dat bij het aanwijzen van nieuwe agrarische bouwmogelijkheden in buitengebied uiterste terughouden'® heid moet worden betracht. De 0j meente wil echter mogelijkheden 5! bieden in bijzondere gevallen, als® voor de betrokken agrariërs werf te geen alternatieven zijn. m doelt op de recente aanwijzing van nieuwe relatienotagebieden. Maar ook het college van GS als geheel is aan het denken gezet, mede naar aanleiding van de critische geluiden die door de provinciale commissie voor milieuzaken werden geuit. In elk geval zullen de gedeputeerden zich opnieuw beraden over de haalbaar heid van de onlangs per nota gepre senteerde bodembeschermingsplannen. De ge meente Texel zit intussen niet stil. Barendregt: „Ik zal voorstellen dat het college een officiële reactie op de nota geeft". In het blad „Wordt Vervolgd" van Amnesy International worden maan delijks enige voorbeelden genoemd van mensen die onrechtmatig gevan gen worden gehouden en/of gemar teld. Via de brieven doen de schrijvers een beroep op de autori teiten van de genoemde landen om de gevangenen in kwestie vrij te la ten en aan het martelen een einde Aan het Engelse blijspel „Uw eigen mevrouw Last" had de Koger to neelvereniging De Duinkanters vrijdag- en zaterdagavond een hele kluif. Het uitstekend geschreven stuk moest het niet hebben van ac tie, maar draaide om de pittige dialo gen. Dankzij behoorlijk acteerwerk van alle spelers wist de toneelclub het matig opgekomen publiek tot en met het verrassende slot te verma ken, al werden de karakters te wei nig uitgediept. Opvallend was de verschijning van de ervaren Texelse toneelspeler Dirk Roeper bij De Duinkanters. Roeper, bekend van 't Amateurtje en Nieuw Leven, nam slechts drie weken voor de uitvoering de plaats in van Jitze de Ridder. De tijd was helaas te kort om zijn rol als belastinginspecteur Doddendaal volledig te beheersen. Roeper wist zich goed door de uit voering heen te slaan, maar kon niet voorkomen dat in verscheidene scè nes het ritme stokte. En tempo was nu juist wat dit stuk nodig had. Ook de lange beginscènes van het eerste en derde tafereel (met andere spe lers) neigden naar langdradigheid. Volgens regisseur Hans Wendrich was er door het inpassen van Roeper geen gelegenheid meer geweest om nog aan de teksten te sleutelen. Zenuwlachje Het enige uitbundige personage was de huisknecht Albert, komisch gestal te gegeven door Kees Burgman. Voorzien van een verlopen kop en een consequent volgehouden zenuw lachje, kreeg hij dankzij een goede ti- ming het publiek achter zich. Op zijn best was Burgman in een dronken bui en tijdens een vraag- en ant woordspel met belastinginspectrice Caroline Lens (Fransje Wendrich). Minder geslaagd waren zijn gemom pelde opmerkingen tussendoor. Burg man kan beter al tijdens de repetities besluiten of hij zijn gevatte invallen aan het bestaande script toevoegt. Tijmen Jilderda stond als de tuinar chitect Tom Lambert vrijwel voortdu rend op de planken en had omvangrijke mono- en dialogen moe ten instuderen. Eigenlijk was het nog een wonder dat Jilderda er nog leuk spel aan wist toe te voegen ook. Kri tiekpuntje is dat hij teveel in één tempo acteerde. Iets meer rustpauzes en verandering van emoties zou zijn spel ten goede komen. Met Jannie Siebinga beschikt De Duinkanters over een aanwinst. Op overtuigende wijze speelde deze de butante de flirt Lucie Napier, alias de geheimzinnige Janneke Last (alias meneer Doddendaals secretaresse). Haar karakter bleef oppervlakkig, maar dat kon geen kwaad. Ook Jeannette Groenhof, afkomstig van de Oudeschilder toneelvereniging Nieuw Leven, is een welkome ver sterking van de gelederen. Zelfverze kerd speelde zij de rol van Sarah, de ex echtgenote van Tom Lambert. He laas bleef onduidelijk hoe ze ten op zichte van haar ex-man stond; Jeannette had hier wat meer expres sie in kunnen leggen. Dirk Roeper verdient een compliment voor wat hij nog van zijn rol wist te maken. De moeilijkheidsgraad was verhoogd door het spreken met een zwaar noordelijk accent, wat Roeper van begin tot eind goed toepaste. Grimeuse Juul Swarthoff had van hem een fraaie karikatuur gemaakt. Fransje Wendrich tot slot speelde vlekkeloos als de belastinginspectrice Caroline Lens. Zeggen dat de rol haar op het lijf was geschreven zou echter te ver voeren, getuige de toneeltekst „dat niemand wil trouwen met een belastinginspectrice, behalve een be lastinginspecteur".... Souffleuse Regisseur Hans Wendrich had met dit blijspel van het schrijversduo Do nald Churchill en Peter Yeldham een uitdaging in handen. Zijn verdienste was dat de spelers goed van het to neel gebruik maakten. Het samenspel had wat beter gekund; sommige grappen gingen verloren doordat spe lers niet goed op elkaar reageerden. Wendrich verzuchtte na afloop dat 25 repetitieavonden feitelijk niet ge noeg zijn om alles uit een stuk te ha len, en dat was een opmerking die hout sneed. Grimeuse Juul Swarthoff verrichtte vakkundig werk en een zware taak was er voor souffleuse Henny King- ma, die pas bij de generale repetitie de plaats innam van de zieke Linda de Bloois. Enkele keren was haar in breng nodig, maar dat gebeurde on hoorbaar voor de zaal. De publieke opkomst viel zowel vrij dag als zaterdag tegen. Totaal kwa men nauwelijks honderd mensen kijken. Concurrentie van andere eve nementen in De Koog en de voorstel ling van De Vriendenkring in Den Hoorn waren daaraan debet. te maken. De Texelse werkgroej Amnesty International heeft vou ze maand de volgende brief gemaakt. Voor Shin Kui-yong in Zuid-Korea februari werd Shin Kui-yong san* met twee familieleden gearrestet op grond van de wet op Nation» Veiligheid. Alle zijn zeelieden. Zij den Japan aan en werden besch digd als spionnen te werken vooi Noord-Korea, daartoe overgehaat door de oudere broer van Shin Ki yong, die in Japan woont. Hij vit. veroordeeld tot 15 jaar gevange nisstraf. Omdat zijn veroordeling de gebaseerd is op een bekenterl die mogelijk onder marteling is «j kregen, voldeed zijn proces niets internationale normen. Amnesty I ternational dringt daarom aan op ziening van zijn zaak. Een Neder landse groep werkt aan zijn doss Wie ook voor Shin Kui-yong wil schrijven kan kosteloos een voor beeldbrief ontvangen. Voor de bn en meer informatie kan men ter» wij Willem Witte, Oesterstraat 1), Oosterend, telefoon 18870. 1 De Duinkanters na afloop van de tweede uitvoering. Staand v.i.n.r.: Kees Burgman. Tijmen Jil derdaHans Wendrich lregisseurI. Dirk Roeper. Henny Kingma Isouffleusel. Zittend: Juul Swar thoff igrimeuse). Janny SiebingaFransje Wendrich en Jeannette Groenhof. iFoto Frana Hopmanl Wij zoeken iemand die voor ons 4 Texelse Courant wil bezorgen op 4 route: Kogerweg, Pontweg, CalifoiJ niëweg, Ruyslaan, Randweg, kaanweg, Pijpersdijk, Oude dijkje Maaikeduinweg, Ruigendijk. Hier wonen ongeveer 85 abonnee LET OP: deze wijk kan eventueel in tweeën worden gesplitst. Het bezorgen is het eenvoudigs voor iemand die in deze omgevir» woont. De kranten kunnen dinsdag en vit dag even na 15.00 uur in onze drui kerij aan de Warmoesstraat wonfc afgehaald. Geïnteresseerden kunnen voor dere inlichtingen terecht bij de receptie van de drukkerij. Parkstraat 10, Den Burg, telefoon 12741.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2