Geknipg></ L.V. Hf te Landschapszorg 'rije School f3.800,- ier dankzij markt Rondje Texel Texels woordenboek verschijnt najaar Opnieuw optreden van strijkkwartet Assistentie bij brandende tanker Open middag van schapenboerderij Oprichtingsbijeenkomst Burger dorpscommissie Ruilavond met tentoonstelling Arie Dijker vindt eerste kievitsei COURANT Leerlingen OSG in De Blauwbilgorgel Arnhemse klarinetgroep geeft boeiend concert Arie Dijker bij het kuiltje waar hij het eerste kievitsei vond. Naar goed gebruik bewaart hij het VERVOLG VAN PAGINA 1 ver niet geconfronteerd in het bestemmingsplan buitengebied. De wet telt zwaarder dan het bestem mingsplan en zou dus het eigen be leid van de gemeente Texel terugdringen." Koud water Juist dit eigen beleid is Landschaps zorg een doorn in het oog. Volgens de leden wordt de natuur doodleuk geslachtofferd als het er op aan komt, bestemmingsplan of niet. „Voor een fietspad, golfbaan of ande re belangen wordt maar al te gemak kelijk van het beleid afgeweken", stellen woordvoerders Kees Kikkert, Sytske en Adriaan Dijksen. „Het bestemmingsplan blijkt dus geen be schermingsplan." Ze verwijten het college en de meeste raadsfracties „koud watervrees". Angst dat de overheid van het eiland een natuurpark wil maken waar de Texelaars zelf niets te vertellen hebben. Volgens de natuur- voorvechters is die vrees onterecht. „Alles dat nu gebeurt, kan doorgaan. De wet beschermt het gebied alleen tegen grote bedreigingen, zoals een golfbaan in het geval van de Hanen- plas." Buitenspel Landschapszorg verwacht dat de Texelse gemeenteraad en het college zichzelf buitenspel zetten met deze politiek van afwijzing. „Het komt on geloofwaardig over, want de hogere overheid heeft dit beleid met steun van CDA en VVD opgezet. Het is wrang te moeten constateren dat de gemeente vooraan staat zodra de overheid een geldpotje vrij heeft, maar als het niet gaat om geld maar om natuur dan geeft de gemeente niet thuis. De gemeente faalt ten op zichte van de natuur en dat zullen we in grote tijdschriften proberen dui delijk te maken." Typediploma. Voor het typediploma slaagden bij de Open School G. Kui pers, A. Bakker, I. Westerlaken-Van Beek, N. Kaan-Smit, H. Knippenberg- Piet, I. van der Wal-Lodewijckx en L. Grisnigt-Dogger brood bakken was een populaire bezigheid op de voorjaarsmarkt. Yike voorpubliciteit, mooi weer. btrekkelijke activiteiten en een goe- I kooplust deden de kassa van de 'rije School zaterdag rinkelen. De yrjaarsmarkt in en rond het schooi bouw aan de Gasthuisstraat bracht ifst f3.800,- in het laatje, ruim dub- 1 zoveel als vorig jaar. Middels een brmatievel dat in alle dorpen werd verspreid, wisten veel Texelaars de weg naar de school in Den Burg te vinden. Of de wensen, een podium en een fietsenhok, nu in vervulling kunnen gaan is nog de vraag. Een goed be gin is het bedrag zeker. De leerlingen zelf spanden zich flink in om zoveel mogelijk geld bijeen te krijgen. Klas 4/5 voerde actie voor het fietsenhok met de verkoop van zelfgebakken broodjes. De oudste kinderen waren op creatieve wijze aan de slag voor het podium. Dat moet een plaatsje in de school krijgen zodra de nieuwe iFoto Frons Hopman) vleugel klaar is. Twee jongens, Guldo van de Meent en Rinus van Boven, strikten deelnemers voor een quiz met lastige Triviant-vragen en slange mens Dydykus daagde de aanwezi gen uit zijn truc na te doen. In de belangstelling stonden voorts het ko per slaan, brood roosteren, diverse kramen met kwalitatief goede spullen en het rad van avontuur. De voor jaarsmarkt, een evenement dat past in de filosofie van Vrije Scholen, steeg hierdoor uit boven het niveau van een gemiddelde rommelt- jesmarkt. VERVOLG VAN PAGINA 1 kleding-, sport- en schoenenbe- ri|f Mantje is bereid gevonden een )t deel van de sponsoring over te ten, met name de kledinglijn, jleill zorgde ook voor de bootstic- Wie dat gaat overnemen is nog li^t bekend. „Maar er is een optie. Ik jik dat het voor het eind van'de »k is geregeld", aldus Beekman. „En dan zijn alle financiële gaten ge it." it gerucht dat hij ook uit het orga- itiecomité zou zijn gestapt doet lachend af. „Ik was de verant- rdelijke persoon voor de p.r., ir ik woon in Leiden, dus dat is liet altijd even praktisch. Joke de Kr nam een deel van het werk op ic|, maar omdat zij op het eiland >nt en er meer contacten heeft iben we de rollen omgedraaid: zij iu de verantwoordelijke en ik help ïenkort start bij paal 13 een zand- ipletie, die ook het strand waar de ide wordt gehouden moet opho- jen Met de uitvoerende aannemers- ombinatie wordt door de organisatie in het evenement gepraat om tot fspraken te komen. ,We gaan ervan uit dat met zand töpuiten op dat deel van het strand /ordt gewacht tot na de Ronde", al- us Beekman. Vrijwel zeker zal het komende Najaar het nieuwe Texelse woor denboek verschijnen. Uitgever langeveld de Rooij uit Den purg is op zoek naar fondsen |m het boek op de markt te tunnen brengen voor een prijs pie voor Vrijwel niemand een be- ptsel kan zijn. let boek wordt de opvolger van Jet in 1951 verschenen „Het issels" van Dr S. Keijser, een [itgave van E.J. Brill in Leiden, lit boek is reeds lang uitver kocht maar er wordt nog vaak jaar gevraagd. Die vraag wordt je laatste tijd aangewakkerd loor de sterk herleefde belang stelling voor de eigen cultuur, 'ijf jaar geleden nam Langeveld de Rooij de rechten over van In", aanvankelijk met de bedoe- n9 alleen een herdruk te maken, ater ontstond het idee om het oek aahzienlijk uit te breiden, iet talloze woorden die in het oek van Keijser niet voorkomen n met een tiental pagina's met sèggies", dus oude Texelse egswijzen. In deze wordt nauw samengewerkt met de lokale dialect-expert Gelein Jansen, die ie afgelopen jaren een enorme lollectie woorden en sèggies leeft geïnventariseerd en ook eel gegevens heeft verzameld Jver de herkomst van bepaalde jialect-woorden. Door het toe- ■egen van dit „nieuwe" mate- Jaal ontstaat een boek van maar wefst 320 pagina's, dat te zijner ■Jd voor rond f40,- te koop zal De dames van het Hobbemakwartet uit Amsterdam. Nadat we hebben kunnen genieten van het Transsylanië strijkkwartet, komt het Hobbema kwartet uit Amsterdam zaterdag naar Texel met een interessant programma. Het in 1991 opgerichte Hobbema kwartet bestaat uit jonge enthousi aste vrouwelijke musici. Zaterdag spelen ze voor 't eerst op Texel. Op hun programma staan werken van Schubert, Shostakovich en Dvorak. Alle vier de musici doorliepen het Sweelinckconcervatorium Jeanny Beerken, de celliste, gaf op Texel tweemaal een succesvol concert met Joke Kliphuis. Het Hobbema kwartet treedt regelmatig op o.a. bij huiscon certen, op muziekscholen en bruilof ten. Ze werden zelfs door Koningin Beatrix uitgenodigd om in het paleis op de Dam te spelen tijdens een offi cieel diner met buitenlandse gasten. Marette Haaxman (viool), Caecilia van Peursem (viool), Alberdien Engel- kes (altviool) en Jeanny Beerkens (cello) volgden verschillende meester- cursussen o.a. bij Joop Schroder en bij Benzion Shamir. Het programma luidt: Fr. Schubert - strijkkwartet opus 125 nr. 1; D. Shostakovitch strijkkwartet opus 108 nr. 7; A. Dvo rak strijkkwartet opus 96 („American") Zaterdag 27 maart in de Muziek- en Dansschool, aanvang 20.00 uur. Graag een bijdrage na afloop van het concert. De Texelse reddingboot Beursplein 5 heeft gisterochtend assistentie ver leend na de explosie en de daarop volgende brand aan boord van de Deense tanker Maj-britt Terkol uit Aarhus. Het schip is geladen met chemicaliën. Door nog onbekende oorzaak deed zich op de Noordzee zo'n 18 mijl ten noordwesten van de vuurtoren in Ei- erland een explosie voor aan boord van de tamelijk nieuwe tanker. Er werd een gat van tien bij tien meter Schapenboerderij De Noordkroon houdt zaterdag 3 april tussen 14.00 en 18.00 uur open huis. Belangstel lenden zijn (gratis) welkom en wor den aangeraden een fototoestel mee te nemen. De lammerij is namelijk in volle gang, er is een nieuwe schape kaasmakerij en het melken kan wor den bekeken. Daarnaast kunnen bezoekers schapenmelk en -kaas proeven en mogen ze proberen een kunstschaap te melken. Tijdens de open middag wordt een prijsvraag gehouden. Wie het juiste aantal lammeren in de stallen en op het erf telt, maakt kans op een prijs. Schapenboerderij De Noordkroon ligt aan de Nieuwlanderweg, naast het fietspad over het Waal en Burger dijkje. in het dek geslagen. Wonder boven wonder bleven alle opvarenden on gedeerd. De Beursplein 5 zette rond 07.30 uur koers naar de plaats des onheils. De tanker kreeg ook hulp van Smit Lloyd, bergers van Terschelling en de reddingboot Jan van Engelenburg. De Texelse reddingboot hield enkele schepen op afstand die door het slechte zicht te dicht in de buurt dreigden te komen en zetten enkele politiemensen over op de tanker, na dat de brand was geblust. Het Deense schip kon op eigen kracht terugvaren naar Rotterdam. Donderdagavond 1 april (geen grap) is in dorpshuis d'Ouwe Ulo een ver gadering belegd met als doel de oprichting van een dorpscommissie. Momenteel is Den Burg het enige Texelse dorp zonder zo'n orgaan. De Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW), eigenaar van het dorpshuis, zou hierin graag verandering brengen. Zaken als leefbaarheid, verkeer en andere actuele vraagstukken kunnen dan in de dorpscommissie worden besproken. Wellicht kan de commis sie richting het gemeentebestuur, 'waarmee één of meerdere keren overleg plaatsvindt, een nuttige rol spelen. Alle verenigingen uit Den Burg krijgen een uitnodiging voor de bijeenkomst, die om 20.00 uur be gint. Daarnaast is iedere belangstel lende inwoner welkom. Voor méér informatie: SOW, tel. 15582 (Bart Heijnen). Zeven leerlingen van de openbare Scholengemeenschap De Hogeberg op Texel zullen in school vertegen woordigen bij „Het Bibliospel" van Radio Noordholland. Met vijfendertig andere scholen uit de provincie din gen ze mee naar de hoofdprijs, die bestaat uit een popconcert dat wordt uitgevoerd op het schoolplein van de winnende school. De opna men zijn donderdagavond in de bibli otheek. „Het Bibliospel" is een onderdeel van het wekelijkse programma „De Blauwbilgorgel" dat elke zaterdag tussen 10.00 en 12.00 uur wordt uit gezonden. Het programma gaat over lezen en schrijven en wordt gepre senteerd door Jan Meng. „De Blauw bilgorgel" komt tot stand in samenwerking met de Provinciale Centrale. In „Het Bibliospel" moeten in totaal 42 vragen worden beantwoord. De antwoorden op 30 van de vragen kunnen worden opgezocht in de bibli otheek. In dit geval de openbare bibli otheek op het Haagdoornplein. De andere twaalf vragen worden gesteld naar aanleiding van boeken aie de leerlingen hebben gelezen. In totaal kunnen ze met de 42 vragen 66 punten verdienden. Het programma wordt uitgezonden op zaterdag 27 maart tussen 10.00 en 12.00 uur. Radio Noordholland is te ontvangen via de FM 97.6 of via de kabel. De verzamelaarsclub van de Histori sche Vereniging houdt vrijdag 26 maart ruilavond in de Witte Burcht, aanvang 20.00 uur. Nan Huisman verzorgt een tentoonstelling met oude ansichtkaarten en kaarten van De Koog en omgeving. Ook zijn er afbeeldingen van het postwezen in binnen- en buitenland. Uit het Noordhollands Dagblad van gisteren. Het citaat is afkomstig van gedeputeerde Jan Lagrand, die tij dens een CDA-bijeenkomst in Warder gekrulde uitspraken deed over ambte naren en de PvdA. zijn visie op Pi Lagrand voert 'als bewijsmateriaal' een I vorkiezingsondcr/.oek uil 1991 aan. Hel on- II derzoek, onder ambtenaren wel te ver- I staan, heefl als kop: 'Ambtenaren stom- Pi men links'. „De zaak is wat opgeklopt. Mensen roe- ffj pen nu dat mijn praatje in Warmer een vcr- kiezingsslunt was Lachend: „Als dat de ■I bed6eling was, was ik wel naar Texel ge- ■gaan In Warder zyn 25 CDA-ledcn. van ■wie er vijftien kwamen opdagen. Verkie- ^■zingsstunls pfTH Kijk, ik ben gewoon een Volendammer en zeg het graag ronduit. Öp ■die bijeenkomst vroegen ze me wat ik voor ■portefeuille had en ze vonden dat dit nogal veel werk betekende. 'Hoe krijg je dat voor ■elkaar?' vroegen ze. Nou, daarvoor heb je JJook goede ambtenaren", zei ik. Voor het eerst in zijn lange Joop- baanals speurder naar kievitseie ren heeft Arie Dijker uit Den Hoorn het eerste exemplaar gevonden. Vrij dagochtend om tien over acht trof hij het eerste groen-zwart gespikkel de eitje op een akker aan de Oude Weg. Op precies dezelfde plaats was Hank Witte uit Den Burg vorig jaar de con currentie te snel af. Ditmaal was Wit te een dag te laat. Een beetje gerechtigheid was dat wel, vond Dij ker, want Den Hoorn en omgeving is immers „zijn" domein. Bovendien dacht hij in 1991 al de eerste te zijn, maar achteraf bleken hem twee man voor te zijn. Destijds haalde hij wel met foto de krant, in het kader van een algemeen artikel over de voors en tegens van het eieren rapen. Aan leiding was toen het voornemen van het provinciebestuur om deze traditie in Noordholland te verbieden. Dit jaar was de kwestie opnieuw actueel door een debat in de Tweede Kamer of het rapen moest worden verbo den. Een compromis om het alleen nog toe te staan in Friesland haalde het niet. „Overal of nergens", vonden de kamerleden en aangezien een meerderheid voor was, blijft de tradi tie voorlopig in stand. Nesten verleggen Arie Dijker is, zo moge duidelijk zijn, een voorstander. Zonder te overdrij ven, want zodra hij de eerste gevulde nestjes heeft leeg gehaald is de lol eraf en schakelt hij over op bescher ming. De nesten die hij dan tegen komt tijdens zijn tochten over de landerijen worden door hem met een stokje aangeduid, zodat de boeren ze later bij het maaien of ploegen kun nen verleggen. Als kenner van het Texelse weidelandschap stelt Dijker dat het eieren rapen niet van invloed is op de kievitstand, die de afgelopen jaren flink is afgenomen. „Het aantal Texelaars dat zich hiermee bezig houdt, is te verwaarlozen. Er is nau welijks nog sprake van een echte strijd." Dirigent Peter Beerkens leidde zijn klarinetten-o Eigenlijk zou het Arnhems Klarinetten Koor IAKKI zondag samen met Texel se blazers optreden in het kader van een weekendcursus. Gebrek aan deelnemers leidde tot afgelasting van de cursus, maar de Gelderse ama teurmuzikanten kwamen evengoed graag naar het eiland voor een optre den. Zaterdag benutten ze de tijd met een langdurige repetitie, die daags erna zijn-vruchten afwierp. Het gevarieerde concert, met vertolkingen van klassieke componisten (o.a. Mo zart, Vivaldi en Dvorak) en een jazzy slot, gingen er in als koek. Jammer alleen dat weinigen de moeite had den genomen naar de zaal in dorps huis d'Ouwe Ulo te komen. Het AKK liet horen dat een orkestje van uitsluitend klarinetten uitstekend tot zijn recht komt. Het merendeel ist bekwaam door het afwisselende repertoire. (Foto Frans Hopman) bespeelde een bes-klarinet (rechte vorm), waarmee zij de hoofdmelo dieën voor hun rekening namen. Voor verdere invulling van de totaalklank zorgden de twee alt- en twee baskla rinettisten. Hun instrumenten zijn herkenbaar aan de gekromde saxofoon-achtigevorm. Prettig voor de toehoorders was de toelichting die de sympathiek overkomende dirigent Peter Beerkens gaf op de gespeelde nummers. Het optreden van zaterdagavond in Den Helder ging op het laatste mo ment niet door omdat de sleutel van de zaal niet beschikbaar bleek,... Het Texelse concert kreeg hierdoor extra waarde. Orkesten in deze samenstel ling komen in Nederland nauwelijks voor en geven zelden een uitvoering in deze regio. Dankzij de connecties van muziekschool-directeur Hendrik Jan Trooster kwam het koor (naar het Amerikaanse ,£hoir") we! naar Texel. De 58-jarige Hoornder meent dat meeuwen een grotere bedreiging vor men. De kolonie in de zuidelijke dui nen is volgens hem sterk gegroeid Naar Dijkers waarneming lijkt het er op dat er dit voorjaar weer meer kie viten broeden. „Ik zie er nu meer dan het laatste jaar. Toen waren er stuk ken in de buurt van Den Hoorn zon der kievitje, nu zie je de koppeltjes weer overal." Volgens de Vogelwerk- groep Texel is dit gezichtsbedrog. De laatste tellingen wijzen op een verde re keldering van de Texelse kie vitstand. eitje in zijn pet (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5