Ruime radio-aandacht Week van de winkel NAXOS KI LASSI EK FL. 14,95 FL. 25.00 LEVEN K0LLEKTIE KLASSIEK DDD KENTA KRAKER 2 NAXOS CD'S EEN MEER DAN K0MPLETE Lammetjestocht Wat ïkzeggen wou... Langs de weg Méér - TEXELSE^ COURANT' Acht jubilarissen bij vakbond AbvaKabo Maoi-beeld elicitatiedienst nu ook op Texel plus een stempel op je KENTA STEMPELKAART Weverstraat 17 Den Burg Dag Paaseilandproject Flexibele serre voor klimaats-wisselingen EEN KWESTIE VAN OR GIRO 800800 VRIJDAG 26 MAART 1993 Staand de AbvaKabo jubilarissen die 40 jaar lid zijn en zittend de mannen die voor 25 jaar IFoto March Hei/nenl trouw in de bloemetjes zijn gezet. Tijdens de voorjaarsledenvergadering van de AbvaKabo (afdeling Texel), woensdag in d'Ouwe Ulo, zijn acht leden voor hun jarenlange trouw in het zonnetje gezet. C. Maas, H. Ploe ger, W. Witte en I. Reyerse spanden de kroon met 40 jaar lidmaatschap. C. Gieles, C. Hartog, H. Comduur en C. Koopman volgden op eerbiedige afstand met 25 jaar. Wellicht gebeur de de huldiging voor het laatst op Tesselsewijze, want er zijn plannen voor een fusie met afdeling Den Hel der. Bestuursvoorzitter C. van Poelje noemt dat jammer, gezien het groei ende ledental op het eiland, in tegen stelling tot de rest van Nederland waar van een stagnatie sprake is. 1 Momenteel telt de Texelse afdeling 360 leden„Hopelijk zal een even tueel samengaan niet tot ledenverlies leiden", aldus Van Poelje. De Helderse AbvaKabo-voorzitter Arie Dekker woonde de vergadering bij. Hij gaf een toelichting op het mogelijke sa mengaan en beantwoordde vragen van de leden. Eén van de meest opvallende onder delen van de „Week van de winkel" (29 maart - 3 april) is de medewer king van raadsleden, die maandag in diverse zaken in Den Burg de han den uit de mouwen steken. Hieraan is een prijsvraag verbonden, met als hoofdprijs twee minuten gratis bood schappen doen in een supermarkt. Dit wordt zaterdag 3 april rechtstreeks via Radio Texel uitge zonden, als finale van de slotmani festatie op de Groeneplaats. De ,,Week van de winkel" duikt ko mende week herhaaldelijk op in de programma's van Radio Texel. De week kent een klassieke start op maandag in het programma Sympho- nica (18.00-19 00 uur). Donderdag pikt Peter Agter in zijn programma Op 12 april (2e paasdag) houdt WSV ,,Het Gouden Boltje" alweer voor de vierde keer een Lammetjestocht. Voor deze tocht kan tot en met 27 maart wroden ingeschreven. De afstanden bij de tocht zijn 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. Voor de deelnemers is een speciale herinne ring ontworpen. Het inschrijfgeld bij voorinschrijving bedraagt f3,50 (zon der herinnering f2,50). Leden genie ten een korting van f1,00. Bij de start betaalt men f5,00. De start is in de kantine van L.B.O., Emmalaan te Den Burg. Gestart wwordt voor de 40 km van 9.00 tot 10.00 uur, voor de 25 km van 9.00 tot 11.00 uur en voor de 5, 10 en 15 km van 9 00 tot 14.00 uur. Inschrijven kan bij H. van Heerwaarden, Lieuwstraat 33 te Den Burg. Voor informatie: B. Roest, tele foon 14451. tlnevcn vjii lezer* Huilen veranlwwnieli)khcid van J<- trtWii* tea de Vries Irechtsverrast een aanstaande bruid In dit geval is dat Jannechien Makelaar uit losterend. die op vrijdag 18 juni het ja-woord zal geven aan Jacob Roeper iFoto Frans Hopman ea de Vries uit Eierland vertegen- 'oordigt sinds kort de felicitatie- lenst Felicitas op Texel. Met een akket vol produkten en aanbiedin- en verrast zij op verzoek aanstaan- B bruiden, jonge moeders en irhuisde gezinnen. >t voor kort werd deze service niet het eiland verleend; wie ervan ge- 'uik wilde maken, diende de pakket- m af te halen in Den Helder. ,,Zelf sb ik de dienst jaren geleden voor sn bruidspaar besteld. Ik vond het eemd dat zoiets op Texel ontbrak", Welt de aan de Oorsprongweg wo- :nde Gea de Vries (34). Vorig jaar >cht zij hierover contact met de lan- l'lke Felicitas-organisatie, die in Lei- fdorp is gevestigd. In sneltreinvaart as geregeld dat de Texelse het 'and als werkterrein zou krijgen, ekleed in keurig hostess-kostuum 9* zij inmiddels haar huisbezoeken Meestal wordt ze op pad gestuurd >or kennissen of familie. In enkele ivallen is de aanvraag afkomstig ln de partner van degene die ver st wordt. Verzoekjes kunnen wor- n '^gediend bij het hoofdkantoor in iderdorp, of bij Gea zelf. ,,De aeste tips krijg ik 'via de huis- mer Het ene bezoek leidt vaak tot t volgende", aldus de ondernemen- tierlandse, die voordien werkerva- 3 opdeed in de detailhandel in ente en Twenta De gemeente ver- ekt haar geen gegevens over hu iken, geboorten en verhuizingen, s ze moet haar informatie uit an- re bron zien te bemachtigen. Brui- n krijgen maanden tevoren bezoek, geboorten en verhuizingen belt a de Vries vier tot tien weken later 1. Middenstandsbonnen ^verrassingspakketten bestaan uit inlopende levensmiddelen en an- Produkten, afhankelijk van de ^.an de bestelling. De pakketten produkt-informatie, compleet met ge- bruiksadviezen. Dit uiteraard in de hoop dat in de toekomst de betref fende artikelen worden gekocht. Gea de Vries benadert Texelse winkeliers voor deelname in de vorm van „mid denstandsbonnen", waarmee de ont vanger korting kan krijgen. Aan het bruidenpakket werken intussen al ne gen Texelse bedrijven mee, die stuk voor stuk inspelen op de huwelijks dag en alles wat daarmee te maken heeft. Eigenlijk begrijp ik best dat de raads commissies voor welzijnsbeleid niet weet wat ze aan moet met dat Paaseiland-beeld. Maar dat is en blijft juist zo verschrikkelijk jammer. Want nu lijkt het alsof na alle publiciteit rond de reis van Niek Welboren, het werkelijke doel helemaal uit het oog is verdwenen. Dat waren toch de Paaseilanders zelf! In 1972, 250 jaar na de ontdekking van Jacob Rogge veen, richten zij het verzoek aan Texel om tot een vriendschapsband te komen. Het is bekend, de positie ve reactie van Texel kwam nooit aan. Maar vergeten waren zij Texel niet. Toen mijn zoon en ik in 1990 hun gast waren, hebben zij ons nadrukke lijk gevraagd moeite te willen doen het contact weer tot stand te bren gen. Hier op Texel was Niek Welboi- ren toen al druk aan het werk, maar dat wisten we toen nog niet. Om te begrijpen wat het allemaal voor de Pascuanen betekent zullen we af moeten van het idee dat het voor hen net zoiets zou zijn als voor ons een vriendsschapsband met Rü- gen of Georgië. Dat is het in de ver ste verte niet. Voor de Paaseilanders is Texel een symbool voor het mo ment waarop hun gemeenschap va nuit het stenen tijdperk overstapte in de moderne tijd. Juist omdat de Pa scuanen in die moderne tijd hun ei gen identiteit willen bezwaren, hechten zij zoveel waarde aan hun geschiedenis. Dat er ergens aan de andere kant van de wereld een eiland is waarvan de bewoners dat streven naar zelfbevestiging symbolisch wil len erkennen, betekent veel meer voor hen dan wij kunnen bevatten. Daarom zou het geweldig zijn als de Paaseilandse beeldhouwer naar Texel kan komen om een Moai te maken. Het gaat niet om een privé hobby van Niek Welboren, maar om de Pas cuanen. Voor het feit, dat Niek er zo'n geweldige hoeveelheid energie in heeft gestoken, zullen ze hem altijd dankbaar zijn. Tenslotte zou ik me geen geschiktere plaats voor de Moai kunnen denken. Een plaats waar alle Texelaars hem goed kunnen zien. L. Roggeveen Voorhout I M. ADVERTENTIE rden gratis ter beschikking >le'd; het is een vorm van promo voor de deelnemende bedrijven. ens haar huisbezoeken geeft Gea DE IVfNfCEL MET 'IS# EIGEN GELUID van 12.00 tot 14.00 uur de draad weer op. Hij interviewt diverse be trokkenen. Vrijdag is een Top 30 te horen, samengesteld uit lijsten met vijf favoriete liedjes van de Burger winkeliers. Zaterdag is er uiteraard de Texelse Arbeidsvitaminen „Bedrijven vor bedrijven" en vanaf 15.30 uur de slotmanifestatie op de Groeneplaats. Voor het raadhuis wordt dan bekend gemaakt wie de hoofdprijs van het spel „Raad uw raad" heeft gewon nen. Voorafgegaan door het fanfare marcheert de winnaar in het gezel schap van de organisatie naar één van de supermarkten Super, Dag- markt of Albert Heijn. Bedoeling is in twee minuten een winkelwagen vol te laden. Stages Aan de week wordt medewerking verleend door o.s.g. De Hogeberg. Leerlingen van de afdeling LBO (tweede klas) lopen deze week stage in detailhandelzaken in Den Burg. Maandag en/of donderdag kunnen ze zich op een beroep oriënteren. Woensdag is uitgeroepen tot de „Dag van de klant". Middels uiteenlopende attenties in de winkels worden de klanten extra in het zonnetje gezet. Donderdag is de „Dag van het perso neel". Dit thema kan door elke win kelier naar eigen inzicht worden ingevuld. Zeker is in elk geval dat de winkelmedewerkers 's avonds in Ci nema Texel kunnen genieten van de cabaretgroep Heren op Zicht. Aan zakelijke contacten in Boston (USA) heb ik een vijftal zeer goede vrienden overgehouden. Een paar jaar geleden raakte ik met een van hen in gesprek over Holland, zijn vroegere koloniën en zijn ontdekkingsreizigers. Daarbij kwam ook Paaseiland aan de orde. Mijn Amerikaanse vriend meen de stellig dat het eiland was ontdekt door een Engelsman, maar ik kon hem vertellen dat het een Dutchman was, ene Roggeveen die voor zijn ontdekkingsreis vertrokken was van Texel. Ik zei dat ik het allemaal zeker wist want toevallig had ik een zwa ger op Texel, een beeldend kunste naar, en die zou naar Paaseiland afreizen om de historische banden tussen de eilanden nieuw leven in te blazen. Het gesprek kwam vervol gens op beeldende kunstenaars. Als die in Amerika een bestaan willen hebben, vertelde mijn vriend, moeten ze in de „scene" van New York zit ten, daarnaast zakelijk succes hebben of geld krijgen via de reclassering om een blinde muur vol te spuiten. Dat hoeft bij ons niet, zei ik. Bij ons is niet alleen het sociaal beleid vele malen beter dan bij jullie maar onze overheid heeft ook een goed cultu reel/kunstbeleid. Gelukkig maar. November j.l. was ik weer in Boston. Mijn vriend Manuel informeerde naar Niek. Ik kon hem vertellen dat hij concrete plannen had om op Texel een Paaseilandbeeld te laten maken door een vermaard kunstenaar van Paaseiland. Zo zouden duizenden be zoekers van Texel worden gewezen op de historische banden. Remember Roggeveen. „Wow, that sounds great", merkte hij op. Een paar we ken geleden werd ik door andere vrienden gebeld. Of ik al wist wan neer het projekt op Texel van start zou gaan want ze wilden met vakan tie naar Europa gaan en de kunste naar op Texel aan het werk zien. Ik zei dat deze zomer zou worden be gonnen. ledereen is enthousiast. Een aantal Texelaars betaalt het materiaal, de kunstenaar van Paaseiland werkt gratis en voor zover er geld nodig was zou dat er wel komen want b en w zijn positief en er is ook een vrien denclub met honderd leden. Ik was dus verbijsterd toen ik uit de Texelse Courant vernam dat de wel- zijnscommissie het verzoek om finan ciële steun van de tafel had geveegd. Wat moet ik nu? Mijn vrienden durf ik niet te bellen of te schrijven met mijn „our Dutch politici are much better than yours" Ga ik effe op mijn bek. Maar'medio september staan ze wél bij me voor de deur. Moet ik ze meenemen naar de zee hondjes? Of met de garnalenvisser mee? Dat doe ik niet want het zijn overtuigde vegetariërs. Nee, ik denk dat ik het er maar op waag. Ik zal hen meenemen naar de ingang van het gemeentehuis en hen wijsmaken dat die drie roestvrij stalen-bananen die daar staan,-de nieuWe visile is-» van een Paaseilander kunstenaar op een hedendaags paaseilandbeeld. Maar ik denk dat mijn vrienden zullen zeggen: „No way man, don't fool us. This is no Easterisland art, this is real Texelart. Even a child can see that. Come on, let's go to Amsterdam". Dag Paaseilandproject. Dag vrienden uit Amerika. Bedankt welzijnscom- missie. Tiffany Pub in De Koog heeft voor het café een serre gebouwd. „Uniek voor Texel", zegt eigenaresse Liza van de Burg. In het kader van de sei zoensverlenging ondertreept be drijfsleider Peter Agter ook de wmterfunctie die het bedrijf heeft ge kregen want „het is toch geen ge zicht, al die lege zaken." Tiffany was dit jaar voor het eerst het hele jaar door open. De glazen serre voor het café is smaakvol ingericht met rieten stoelen en gemarmerde tafeltjes. De serre heeft een dubbele fuctie als overdekt of open terras. In de winter net een broeikasje in de winterzon (dankzij drie-dubbele isolatie), 's zomers kun nen, al naar gelang de weersomstan digheden, het dak en de glazen zijkanten worden weggeschoven. Liza van de Burg deed vorig jaar op Aruba inspiratie op om het één en ander in haar zaak te veranderen. Op het tropische eiland leerde ze Tony Anderson kennen, een zanger. Hij zal elke avond als live entertainer in de pub aanwezig zijn. Liza mikt hiermee op een iets ouder publiek. Zondag bestond Tiffany 13 jaar. Dit moet gevierd worden. Dat dertien jaar nou niet speciaal een jubileum jaar is maakt niet uit. „Ik wil gewoon want énders", zegt Liza, Vrijdag viert de pub haar 13-jarig bestaan met een gratis coctail voor alle aanwezigen John Kleerebezem Den Burg. d m NATIONALE ACTIE VOOR JOEGOSLAVIË EN SOMALIË Het is prachtig om door afgelegen ontoegankelijke gebieden te reizen, maar de aardigheid is er gauw af als je ziek wordt of een ongeluk krijgt. Dan ben je ver van huis. Ik weet er van mee te praten want bij mijn jongste omzwervingen in Nieuw - Guinea raakte ik de laatste week ge blesseerd. In een motorprauw op weg naar het eilandje Mansinam voor de kust van Manokwari, verloor ik het evenwicht toen het vaartuig onverwacht op een rif stootte. Ik kwakte achterover op het scherpe houtwerk waaraan de drijvers zijn bevestigd. Helse pijn ter hoogte van de nieren en minuten lang niet tot zitten of lopen in staat. Later trok het wat weg, maar elke beweging met mijn benen leverde een pijnscheut op. Zelfs hoesten deed zeer. Een blijkbaar zen uw rijke spier vlak naast de ruggegraat was enigszins gemold, begreep ik na terugkeer op Texel van huisarts Rik van Hattem. Niks erg. Zou door een paar dagen rust vanzelf weer goed komen, net op tijd voor de dia-lezing die ik voor de Plattelandsvrouwen zou houden. Op het moment zelf was het echter zeer ongerieflijk. De Papoea's toonden zich meelevend toen ik kreupel en met de hand op de zere plek hun kampong bm- nenstrompelde en pijnkreten slaakte bij elke omhelzing die ik onderging. „Masseren, masseren!", riep ieder een. De plaatselijke masseurs lieten er leen gras over groeien. Ik moest op iet strand op een bed van pisangbla- feren gaan liggen en met twee man tegelijk gingen ze aan het kneden. De voltallige kampongbevolking kwam er belangstellend omheen zitten en le verde veel commentaar. De twee kneders beperkten zich niet tot de zere plek, maar namen bijna mijn he le lichaam vrij stevig onder handen. Ze gebruikten daarbij olie die nogal stonk, maar een aangenaam gloeiend gevoel veroorzaakte. Lekker ontspan nend en het hielp waarachtig ook nog. Ik kon weer een beetje lopen zodat ik het eilandje kon verkennen en daarbij een bezoek bracht aan een enorme kolonie kalongs oftewel vlie gende honden. Snorkelen boven de schitterende koraalriffen van Mansi nam ging ook prima. Door de ge wichtloosheid in het water voelde ik niets zolang ik met mijn flippers geen al te woeste bewegingen maakte. Een paar dagen later op Biak werd de pijn weer knap hinderlijk. Ik klaag de erover bij manager Dururanto van het voormalige KLM-hotel. Met mij was hij van mening dat ik dringend aan een nieuwe massage toe was. De Javaan had vaker zulke gevallen meegemaakt en beloofde een heel goede masseuse te zullen sturen Nauwelijks was ik terug in mijn ver trouwde „kamar satu" (kamer 1) of er werd op de deur geklopt. Een mooie Buginese mevrouw van een jaar of dertig met lange zwarte haren en exotisch gekleed in een sarong van groene zijde, stak glimlachend haar hoofd naar binnen. „Massa ge?!". Deze keer kostte het geld en niet eens zo weinig: dertig gulden voor een vol uur. Maar als het om je gezondheid gaat, moet je niet knier- tig zijn. Okee dus. Het viel op dat de Buginese massage minder hardhandig was dan de be handeling die de Papoea's me hadden gegeven en ook een breder terrein omvatte. Mevrouw kwam soms op plekken die de Papoea's juist zorgvul dig hadden gemeden. Dat leek overi gens met haar bedoeling, want telkens als het gebeurde slaakte ze een kreetje van verontschuldiging. Wat ook opviel was dat de Buginese niet alleen haar handen gebruikte, maar ook haar lange zwarte haren over mijn lijf liet waaieren. Niet on aangenaam. Met ogen dicht lag ik te genieten en liet mijn gedachten af dwalen naar het verre koude Texel waar ze zich op dat moment onge twijfeld met heel andere dingen bezig hielden. Dat doe ik vaak als ik ver van huis met iets leuks bezig ben. Verkneukelen heet dat. Plotseling stopte ze. De tijd zat erop. Als ik meer wilde, zei ze in onbehol pen Engels, moest ik vijftien gulden bijbetalen. Het dëed denken aan een openbare telefoon: als je er na een signaal geld ingooit kun je blijven praten. Het ging nu wel in de papie ren lopen, maar ik wou niet kinder achtig zijn. „More!", zei ik dus met nog steeds gesloten ogen. Wat kon mij het schelen. Rijkelijk laat ontdekte ik dat „meer" niet meer van hetzelfde was, maar iets heel anders, waarbij ik zelf een actieve rol moest spelen. Nee, dat ik dat niet eerder in de gaten had, is NIET naïef. Als de kruidenier of de kaasboer vraagt of het een beetje meer mag zijn, denk je toch ook niet déar aan Er was in elk geval geen twijfel meer toen ik de ogen opende en zag hoe mevrouw haar zijden sarong razends nel liet zakken door aan een soort snelsluiting te trekken. Floeps. Een juist ontloken bruine orchidee. Ik weet dat jullie het niet zullen gelo ven, maar ik heb het niet verder la ten komen. Ik dacht aan enge ziektes, mijn zere rug en mijn enigs zins antieke opinie dat je deze vorm van recreatie bij voorkeur bedrijft met mensen die je wat beter kent en dan op niet-commerciële basis. Kortom, mijn hoofd stond er niet naar. En daardoor niet alleen mijn hoofd. Door de taalbarrière kostte het moeite om dat duidelijk te maken maar met veel handen- en voetenwerk lukte het. Die vijftien gulden extra heb ik haar evengoed gegeven, zodat we harmo nisch uiteen gingen. Harry. De nieuwe serre van Tiffany Pub geeft gelegenheid tot krant lezen en mensen kijken. IFoto March Hei/non I l

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 11