1 i Schilderij te duur en niet „Texels" genoeg Wakend R 4 Bazaar voor Kenia project Acties beginnen financiële vruchten af te werpen I: 1 VOOR HET 5 Agenda oud Papier TEXELSE J? COURANT' v tU l>v Jk 4 -5 „Heiratsversprache auf der Insel Texel" van 27 en 28 maart 1993 Kerkdiensten zondag 28 maart Bijdrage voor museum Spaanse dansdag Gemeente draagt bij aan alcoholsimulator Raise the red lanter VRIJDAG 26 MAART 15 1 - èrgSk m 1 1 f e f**- R* V i V r ■r I 9 - - De werken Eiland III Hood, merantiI en Eiland IV (bladzilver, lood. merantivan Arthur Kempenaar die door de gemeente zijn aangekocht. B en W hebben besloten het schilde rij „Heiratsversprache auf der Insel Texel" van de Duitse schilder Rudolf Jordan (1810-1887) niet te kopen. Het 92 x 140 centimeter grote olie verfdoek was aan de gemeente aan geboden door eigenaar Gerd Bruhn uit Kiel, die in eerste instantie het Maritiem en Juttersmuseum had be naderd. Het schilderij stelt een groep discussiërende mensen voor. Uit kle derdracht, achtergrond of andere on derdelen van de voorstelling blijkt echter in het geheel met dat het op Texel betrekking heeft. Dat wekte twijfels bij de adviescommissie voor kunst- en cultuurbeleid Die commis sie adviseerde unaniem om niet tot aankoop over te gaan, mede met het oog op de vraagprijs van maar liefst DM 86.000,-. Kempenaar Positief daarentegen stond de com missie tegenover aankoop van twee werken van oud-Texelaar Arthur Kem penaar voor totaal f1500,-De werken maken deel uit van de „Eiland"-serie die Kempenaar onlangs in het raad huis exposeerde ter gelegenheid van de presentatie van het boekwerkje „Texel in prent, proza en poëzie" van de Culturele Raad Noordholland. B en W lieten bij de opening merken dat ze iets voelden voor aankoop van een deel van het werk en hebben dat nu hard gemaakt. Het betreft moderne werken die volgens de ambtelijke _overwegiügen een goede aanvulling HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9 30 u. ds. J ter Haar; uitzen ding via De Lichtboei De Waal: 9.30 u. mevr C. Vlaming uit Diemen De Koog: 9.30 u. ds. C. L. Glastra uit IJmuiden. Den Hoorn: 11.00 u. ds. C. L. Glastra uit IJmuiden. Oosterend: 9.30 u. mevr A. van Graf horst uit Amsterdam. Oudeschild: 11.00 u. mevr. C. Vlaming uit Diemen. De Cocksdorp: 11.00 u. mevr. A. van Grafhorst uit Amsterdam. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. F J, Daane; 19 00 u drs. J. J N. Wilmink, uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. drs. J. J. N. Wilmink; 19 00 u drs. F. J. Daane (ruildienst Den Burg). GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat te Oosterend 10.00 en 16 00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. dienst, 16.15 u. ds. P. F. Lame- ris uit Den Helder DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. L. Knipscheer; uitzending via Radio Texel. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. J. Visser. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. herenkoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10.00 u. Heilig Vormsel m.m.v. The Gospeltrain; crèche. Oosterend: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg. Openbare Lezing: 10.30 u. „Daden van God - hoe beziet u ze?" Wachttorenstudie: 11.20 u. „Wat god vruchtige onderworpenheid van ons ver eist." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zat. 08.00 t/m ma. 08.00 uur: Dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, telefoon 16234. Aanvragen visites s.v.p tussen 9.00 en 10.00 uur Zaterdag en zondag apotheek geopend en spreekuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17 30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies, Witte Kruis- laan 19, Den Burg Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: 'Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). •Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tand heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R van Oosten (particulie re. praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. zijn van het gemeentelijk kunstbezit. Om de centen hoefde de gemeente het niet te laten want in de pot die voor kunstaankopen is bestemd zat nog f34.000,-. Het gemeentebestuur heeft f975,25 beschikbaar gesteld voor het Agra risch en Wagenmuseum in De Waal. Het museumbestuur had om het geld gevraagd om diverse artikelen te kun nen aanschaffen die nodig zijn voor het op peil houden en uitbreiden van de collectie. Het geld is onder andere nodig voor het opknappen van de an tieke lijkwagen, het maken van een nieuwe kap op een tilbury, aanschaf van een honderd jaar oude drijfas met lagersteunen en een doos snijge- reedschap. Het verwerken en installe ren van deze artikelen kost niets omdat het door vrijwilligers gebeurt. Vrijdag 26 maart In Cinema Texel is vanavond het romantische kassucces The Bo dyguard met Whitney Houston en Kevin Costner tweemaal te zien: om 19.00 en 21.15 uur. Liefhebbers van nostalgisch ma teriaal kunnen hun hart weer op halen tijdens de ruilavond in De Witte Burcht. De verzamelaars van de Historische Vereniging ko men daar vanaf 20.00 uur bijeen, maar ook anderen zijn welkom. Nan Huisman houdt er een expo sitie van ansichten en kaarten van De Koog en omgeving. The Pianobar, winnaar van de „Klimop-prijs" in De Koog, begint het nieuwe seizoen met de Britse zanger/pianist Vincent Laurents. Deze entertainer treedt vanaf 21.30 uur op. De entree is gratis. Zaterdag 27 maart De Slufter beleeft vandaag het jaarlijkse hoogtepunt: grote schoonmaak door tientallen jon gens en meisjes van 7 tot 11 jaar. Onder leiding van Scouting Texel ontdoen zij in het kader van het 14e „milieuweekend" Texels bekendste natuurgebied van aan gespoelde en weggegooide rom mel. Leerlingen van o.s.g. De Hoge- berg zijn van 10.00 tot 12.00 uur te beluisteren op radio Noordhol land (FM 97.6) in het programma De Blauwbilgorgel. De Texelse jongeren die komende zomer in Kenya een school gaan bouwen, blijven druk bezig met het inzamelen van geld. Vandaag staat een bazaar op het program ma, van 11.00 tot 16.00 uur in De Witte Burcht. Rond de schuur van Staatsbos beheer aan de Ploeglanderweg (De Dennen) is er voor de Ran gers van het Wereld Natuurfonds een spannende avonturentocht (13.00-16.00 uur). Afgelopen winter hebben ze zich suf getraind: de leden van triathlonafdeling. Zij zijn dan ook de voornaamste kandidaten voor de overwinning in de „run-bike- run", die vanmiddag vanaf 14.00 uur op de wielerbaan in Den Burg plaatsvindt. „Belle en het beest" is de fami liefilm die in de matinee van Ci nema Texel te zien is. 's Avonds draait The Bodyguard weer twee maal (19.00 en 21.15 uur). Fanatieke kaarters moeten koers zetten naar De Cocksdorp. In het Eierlandsche Huis begint om 19.30 uur een klaverjasmarathon die tot het ochtendgloren door gaat. Deelname kost ƒ10,- per persoon (inclusief enkele versna peringen). Opgave via tel. 16507. De uitgestelde winteruitvoering van het Koninklijk Texels Fanfare is vanavond te zien en te horen in de Burg. De Koninghal. Orkest, majoretten en drumband starten hun show om 20.00 uur. In de voorspeelzaal van de Muziek- en Dansschool in Den Burg treedt het Hobbema- strijkkwartet op, aanvang 20.00 uur. De toegang is gratis, maar na afloop kan men een vrijwillige bijdrage geven. Zanger-pianist Vincent Laurents probeert weer leven in de brou werij te brengen in de Pianobar (Nikadel). Toegang gratis, aan vang optreden 21.30 uur. Zondag 28 maart Vandaag is het begin van de zo mertijd. De klok gaat in de nacht van zaterdag op zondag om 02.00 uur een uur vooruit. Wie zondag een evenement wil bezoeken, dient hiermee dus re kening te houden. Op het circuit van de MAB-club aan de Hoofdweg (Eierland) kan jong en oud tussen 12.00 en 15.00 uur kennismaken met de motocross-sport. Jeugd vanaf ongeveer 7 jaar krijgt gratis in structie op een echte crossmotor. Beentjes van de vloer in zaal De Ferrever aan de Emmalaan, want Volksdansgroep Texel neemt van 13.00 tot 17.00 uur diverse Spaanse dansen door. Deelname kost voor volwassenen ƒ15,- en voor jeugd ƒ7,50. Zwembad Calluna is het decor van een modespektakel, georga niseerd door Mantje Mode en Cocky's Kapsalon. Shows om 14.00 en 20.00 uur; entree ƒ10. Gallery Het Posthuys verwelkomi twee nieuwe exposanten: Paul Overhaus en Nynke Schepers De officiële opening is om 15.00 uur. Kijkers van alle leeftijden kunnen in Cinema Texel om 15.00 uur genieten van Belle en het Beest, 's Avonds draait wederom The Bodyguard, om 19.00 en 21.15 uur. Nogmaals is vanavond vanaf 21.30 uur entertainer Vincent Laurents actief in The Pianobar (De Koog). Maandag 29 maart Vandaag begint in Den Burg „De week van de winkel". Verschei dene raadsleden helpen een handje mee bij diverse zaken. Whitney Houston en Kevin Cost ner krijgen er nog niet genoeg van: The Bodyguard is weer het hoofdmenu in Cinema Texel (19.00 en 2115 uur). In de Vrije School is een thema avond over taal en zaak- onderwijs. Entree f 2,50, inclusie koffie. Dinsdag 30 maart Vrouwenbond FNV heeft om 20.00 uur in De Buureton een praatavond. In de filmclub van Cinema Texel draait om 20.30 uur Raise the red lantern. Hoogwater Oudeschild 09.47 en 22.15t 10.10 en 22.40t 11.20 en 23.54l 11.44 en ui 00.20 en 12.35 J 00.54 en 13.20n| 01.57 en 14.45 u 03.34 en 16.17s| Aan het strand is het ongeveer een uur I eerder hoog water De zon komt 28 maart op om 7 23 en gaat onder om 20.05 uur 31 maart eerste kwartier; 1 april doodtij. Zo. 28 Ma. 29 Wo. 31 Morgen (zaterdag) wordt van 11.00 tot 16.00 uur in de Witte Burcht aan de Molenstraat een bazaar gehouden ten bate van het Keniaproject. De jongeren die in juli naar Afrika reizen om daar een school te bouwen, heb ben hun best gedaan om iets bijzon ders van de bazaar te maken. Eigengemaakt houten speelgoed, or- ginele wenskaarten, een verloting, een sjoelbak van 6 meter en vele an dere aktiviteiten maken deze bazaar interessant voor iedereen. Een „Texe- ler" dekbed en rondvluchten boven Texel zullen aan het eind van de mid dag verloot worden. Flessenactie Afgelopen twee zaterdagen zijn in Den Burg statiegeldflessen ingeza meld om geld bijeen te krijgen voor het projekt. In totaal werd voor 72653,35 ingezameld. Dit bedrag bestaat niet alleen uit statiegeld, het betreft ook een flink aantal giften. Vragen Regelmatig wordt ds. Hn Wilmink, de motor achter het project, bestookt met vragen. Eén daarvan is: „Kun je het geld niet beter direkt naar Kenia sturen in plaats van er met een hele groep jongeren heen te gaan? Dat kost toch veel meer?" Wilmink beaamt dat. Maar het doel van de hele aktie is niet alleen om daar een school te bouwen in één van de armste gebieden van het land. De nadruk valt ook sterk op vorming van de jongeren. Door sa men met de mensen te bouwen aan de school en door met hen te leven en te werken zullen de jongeren za ken ervaren die ze in Nederland nooit meemaken. Wilmink: „Het bijzondere van dit projekt is juist dat je die drie weken tussen de Keniaanse bevolking leeft. Dankzij persoonlijke kontakten die de organisatie heeft met mensen ter plaatse is dat mogelijk. Door te bouwen voor een ander, bouw je ook aan jezelf." Tijdgebrek? Een andere veel gestelde vraag is: „In drie weken kun je toch nooit een school bouwen?" Volgens de domi nee kan dat best. De stichting World Servants die het hele projekt koördi- neert heeft zeven jaar ervaring met zulke projekten. In totaal zullen zo'n 40 jongeren aan de school werken. Er gaan ook nog jongeren mee uit Nijverdal, Sneek en Groningen. Wil mink: „Als wij ter plekke aankomen ligt het fundament van de te bouwen school er al. Met grote stenen kan er snel gebouwd worden. Natuurlijk kan het gebouw niet naar Nederlandse maatstaven afgewerkt worden. Maar een stevig gebouw uit steen met een niet lekkend dak Is in die streek al een hele luxe. Vooral als je het verge lijkt met het onderkomen dat nu nog als school moet dienen." Op de foto staat de huidige school die dienst doet voor de klassen 2 en 3. Zo'n 80 kinderen krijgen nu nog les in een bouwsel dat is opgetrok ken uit leem en afvalhout. De kinde ren zitten er op de lemen grond omdat er geen meubilair is. Het ge bouwtje biedt nauwelijks bescher ming tegen weer en wind. Het schooltje ligt in een zogenaamde „settlement area", vijf kilometer ten oosten van Isiolo town. Een gebied waar mensen zich vrij mogen vesti gen en dat door de regering is aan gewezen. In zo'n gebied proberen die mensen een toekomst op te bouwen. Deze merendeels straatarme mensen wor den opgevangen door de plaatselijke kerkelijke gemeenschap. Zij hebben gezorgd voor drie getrainde onderwij zers en bieden de kinderen een goe de maaltijd per dag. De stichting World Servants wil deze mensen hel pen om aan hun toekomst te bou wen. Uitbreiding In de toekomst zal uitbreiding van de school noodzakelijk zijn. Er is nog geen geschikte huisvesting voor de onderwijzers. Men wil de mogelijkhe den onderzoeken voor het slaan van een put voor schoon drinkwater. Werk genoeg dus. Volksdansgroep Texel houdt zondag een dansdag. Dit keer staat die in het teken van Spaanse dansen uit de streek Estremadura, die ligt tussen Madrid en Potugal. De leiding is in handen van Evelyne Huisman. De dansdag is van 13.00 tot 17.00 uur in De Ferrever. Mee doen kost 715,- voor volwassenen en 77,50 voor de jeugd. Meer informatie bij C. Veth, telefoon 13516. De demonstraties met de alcoholsi mulator gedurende drie dagen op de Groeneplaats was geraamd op f3500,-. De landelijke Vereniging voor Veilig Verkeer heeft er geld in gesto ken en Teso zorgde voor gratis ver voer. Er resteert een tekort van f1400,-. Dat zal voor de helft vorden gedekt door de plaatselijke Veilig Ver- keersafdeling. B en W hebben beslo ten het restant van f700,- voor rekening van de gemeente te nemen. In dit schoolgebouwtje krijgen zo'n tachtig kinderen les. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 5. Jonkerstraat, Willem van Beieren- straat. Boogerd, Schoonoordsingel, Witte Kruislaan en Burgerhoutstraat. Raise the red lantern is een meesterwerk van de groot meester van de moderne ChinesJ cinema, Zhang Yimou, die zijn naam vestigde met „Het rode li renveld" en „Ju Dou". Deze filrr is een overrompelende en bloed mooie tragedie van klassieke aUs re. De film laat stap voor stap zien hoe het noodlot zich in de jaren twintig voltrekt aan een jonge vrouw die wordt uitgehu welijkt aan een rijke oude man. Gong Li wordt de vierde vrouw van meester Chen. De concur rentie met de drie andere vrou wen en haar eigen bediende is erg groot. Gekonkel, geroddel, jJ loezie, en valse streken, Li blijkt hier niet bestand tegen te zijn. Binnen een jaar, waarin ze zich heeft te houden aan de strenge regels die gelden binnen de om muurde vesting, wordt de jonge vrouw hartstikke gek. Raise the red lantern - de rode lantaarns worden bij die vrouw opgehan gen waar de oude meester de betreffende nacht gaat doorbreit gen. Een meeslepend verhaal, P achtig verfilmd, misschien hier en daar wat langdradig, maar ah soluut de moeite waard om op het grote filmdoek te gaan zien. Ga d'r maar eens voor zitten. (CvH) Raise the red lantern, dinsdag en woensdag, 20.30 uur, film- clubavond (waarschijnlijk de laatste film in de clubserie van deze winter) BODYGUARD Geprolongeerd, do. t/m ma. om 19.00 uur en 21.15 uur. BELLE EN HET BEEST, eveneens geprolongeerd, en niet alleen voor de jeugd(l), zat. zon. en vvs middag 14.00 uur. -TS

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2