Het nuttige met het angename verenigen" I HUI.DE Mensen Wilt u nou bouwlokaties f meer parkeerplaatsen?" ieuw eetcafé in De Koog en w op bezoek in Oosterend CMflflR HO' V WIL NIET Bijtende honden blaffen niet „De Vogelman" geeft moed nog niet op Verzamelaarsavond Gedeputeerde Lagrand opent VVV-bureau Waaggebouwtje TEXELSE y COURANT ppencursussen 1-uur service bij Laser-art-gallery 'EG NOU DAT HU HET LOS> 3v. ('-X fc GOED zo DOHGE V. TWBBBFE HOND Beeldend kunstenaar Niek Welboren van de stichting „De Vogelman" doet een nieuwe poging om van de ge meenteraad alsnog steun te krijgen voor het plan tot het plaatsen van een Paaseiland-beeld bij zijn Scholerie in Eierland. Hij gaat ervan uit dat het afwijzende oordeel dat de raadscom missie voor welzijnsbeleid onlangs velde, is veroorzaakt door gebrek aan informatie en achtergrondkennis. Welboren wil in die leemte voorzien door alle raadsleden en de betrokken ambtenaren uit te nodigen voor een informatieve dia-avond in zijn Schole rie. Het is de bedoeling deze bijeen komst nog voor Pasen te houden. Welboren zal bij die gelegenheid in gaan op alles wat is te melden inza ke de historische band tussen Texel en het verre Paaseiland en daarbij vooral wijzen op het zeer opmerkelij ke kunstenaarscontact dat daaruit is voortgekomen. Welboren: „Ik wil niet alleen proberen die f8000,- alsnog los te krijgen. De overheidserkenning die daaruit blijkt is nog belangrijker om de contacten verder te kunnen uit bouwen. Het is de bedoeling dat de Chileense ambassade het vliegticket betaalt voor de kunstenaar die het beeld hier gaat maken. Ik ben erg bang dat ze dat niet zullen doen als blijkt dat de plaatselijke overheid het initiatief niet steunt. Dat zou ver schrikkelijk jammer zijn, echt een ver loren kans. Ik hoop daarom dat het alsnog lukt om de raad over de streep te krijgen". van een camera om zelf hologram men te maken. Deze hologrammen worden nog handmatig ontwikkeld. Het nieuwe fotolab wordt gezien als een verwand artikel. Bovendien is er in De Koog tot nu nog geen bedrijf dat binnen het uur foto's ontwikkelt. Voor de plaatsing van het fotolab is de magazijnruimte bij de winkel ge trokken. Eigenaar Platts noemt de vercommercialisering van de gallery „een service voor de toerist." Volgen de week zal de one-hour-service in werking gaan. De verzamelaarsavond van de Histori sche vereniging is vanavond om 20.00 uur in De Witte Burcht en niet op donderdag, zoals abusievelijk in de vorige krant stond. Nan Huisman ver zorgt een tentoonstelling met kaarten en ansichten van De Koog en om geving. Gedeputeerde J.P.J. Lagrand zal maandagmiddag 17 mei het nieuwe VVV-bureau aan de Emmalaan in Den Burg officieel in gebruik stellen. Het bureau is dan al een tijdje in functie want het is de bedoeling het op 15 april a.s. op te leveren; een week later moet alles volop draaien. Onvermijdelijk is dat in verband met de verhuizing het VVV-apparaat één dag stil komt te liggen. Het publiek krijgt op 18 mei gelegenheid om met het gebouw kennis te maken want dan zal open huis worden gehouden. Het VVV-bureau is dus niet in ge bruik vóór Pasen zoals aanvankelijk de bedoeling was. In het begin van de bouw hebben zich vertragingen voorgedaan, waardoor het niet lukte het gebouw voor kerstmis glas- en waterdicht te krijgen. Daardoor kon slecht weer nieuwe vertraging veroor zaken. In overleg is de opleveringsda tum toen op 15 april bepaald, waarbij geen sprake was van boete of inge brekestelling. Gedeputeerde Lagrand, die in het provinciebestuur is belast met econo mische zaken heeft op de ochtend van de openingsdag een gesprek met b en w waarbij diverse zaken die de economie van Texel betreffen, aan de orde komen zoals het Sociaal Econo misch Structuuronderzoek. „Er stond dat het er allemaal zo pr achtig helder uitzag. Dat komt omdat wij het hebben schoongemaakt, want het was na de verbouwing een vieze bende", aldus Co Vinke van het ge lijknamige schoonmaakbedrijf over het Waaggebouwtje. Ere wie ere toe komt. De 32-jarige Lyda Dijt werd vorige week door haar collega's in het zon netje gezet omdat zij twaalfeneenhalf jaar werkzaam is bij Langeveld en de Rooij. Dijt, momenteel actief achter de computer in de fotozetterij, heeft bijna alle afdelingen van het bedrijf doorlopen. De 26-jarige Paul Timmer uit Ou- deschild is sinds vorige week de nieuwe penningmeester van Arcold, de supportersvereniging van rolstoe latleet Arco de Graaf. Het dagelijks bestuur, dat verder bestaat uit Theo Franchimon (voorzitter) en Nico Drenth (secretaris), is hiermee weer compleet Na een periode van terug val probeert Arcold weer actief te zijn, onder meer door het opzetten van een clubblad en het werven van leden. De 27-jarige Guus van der Wal keek verrast op toen hij maandag met paard en wagen werd opgewacht na dat hij onder valse voorwendselen naar café In den Grooten Slock was gelokt. Vrienden hadden deze „over val" op touw gezet omdat Van der Wal twaalfeneenhalf jaar bij De Bol der werkt. Hij werd in stijl naar zijn werk vervoerd, waar cadeaus en ge bak op hem wachtten. IJDAG 26 MAART 1993 toegang van het parkeerterrein aan de Botterstraat is te smal. iFoio Tosso de GreoW ide koeien uit de sloot halen ge urde veelvuldig tijdens de vergade- g die het college van b en w lensdagavond hield met de dorps- pmmissie van Oosterend. Het aan- ssen van de hoek perstraat/Bijenkorfweg ten behoe- van de bus bleek een nog steeds rg heet hahgijzer, hoewel alle werk- imheden al zijn afgerond. beruchte reconstructie kwam als rste aan de orde bij het agenda- it over de parkeerproblematiek in sterend. Door de aanpassing Heuvelden" elf parkeerplaatsen in )penbaarheid orpscommissievoorzitter Jaap lin voelde zich enigszins overval- >n toen hij merkte dat de verga- ermg met b en w openbaar /as. „U had het kunnen weten, let staat in de uitnodiging en an alle andere vergaderingen ebben ook verslagen in de krant estaan", aldus burgemeester chipper, die de openheid een ïamer noemde om alle dorpen an Texel meer bij elkaar betrok- en te maken. Hin was het daar i/el mee eens, maar was zicht- Saar opgelucht dat er een beslo- n gedeelte aan de vergadering as gekoppeld. Veel belangstel- ig van de bevolking was er ove- gens niet: slechts zes losterenders hadden de moeite enomen naar het dorpshuis te omen. het centrum. Onaanvaardbaar, zo vindt de dorpscommissie. Voorzitter Jaap Hin: „Juist bewoners van het centrum hebben behoefte aan par keerruimte op loopafstand. Bovendien is het een chaos als er bijeen komsten zijn in het dorpshuis of het muziekcentrum." Wethouder Barendregt legde uit dat de afweging behoud parkeerplaatsen of een betere doorgang voor de bus ten gunste van de laatste was uitge vallen, nadat de jarenlang besproken doorbraak van de Mulderstraat naar de Oranjestraat van tafel was. „Het dorp heeft zelf veel druk op ons uit geoefend om een oplossing te vinden Fietsenstalling Om het fietsgebruik met name onder de toeristen te bevorderen, wil de gemeente voldoende voor zieningen treffen. Fietsenstallin gen zijn daar een voorbeeld van In Oosterend is daar geen be hoefte aan, aldus dorpscommis sievoorzitter Jaap Hin. Wethouder Terpstra wees hem erop dat óls de noodzaak zich voordoet ook tijdelijke construc ties mogelijk zijn. voor de busroute. U stelt voor extra parkeerruimte te maken op de hoek Mulderstraat/Bijenkorfweg. Maar die plek hadden wij bestemd voor bouw lokaties. En die wilt u toch ook graag? Wij vinden extra parkeerruimte niet nodig. Er is ook nog een terrein aan de Botterstraat." Hin verweerde zich fel. „Parkeren aan de Bot terstraat kunt u nauwelijks op loopaf stand van het centrum noemen. Is er niet een mogelijkheid rond het dorps huis extra voorzieningen te maken?" Tegenspraak Burgemeester Schipper mengde zich in de discussie met de woorden dat de gemeente hals over kop geld (ƒ85.000,- -red.) had losgepeuterd om ervoor te zorgen dat de bus weer door het dorp kon rijden. „Nou moet u niet doen alsof dat in tegenspraak is met wat u wilde." Hin verzocht het college geen oude koeien uit de sloot te halen, maar daar dachten b en w anders over. Schipper: „U wilt de oude situatie, waarbij de bus het centrum mijdt, toch ook niet meer terug?" Even later sommeerde wet houder Barendregt op zijn beurt de dorpscommissie om niet op zaken uit het verleden in te gaan, toen voorzit ter Hin erop wees dat over de snelle beslissing rond de reconstructie geen overleg is geweest met het dorp. „Wij waren nergens van op de hoogte. Als overleg was gevoerd hadden we mis schien als alternatief de bus via de Achtertune kunnen laten rijden. Deze gang van zaken heeft veel kwaad bloed gezet. Zo ga je niet met elkaar om." Vastbijten Het college bestreed dat de dorps commissie niet was geïnformeerd. Schipper: „U moet zich erbij neerleg gen dat uw wensen soms niet wor den vervuld. U had zich vastgebeten in de doorbraak, maar die was poli tiek niet haalbaar. Dat er iets moest veranderen voor de bus werd breed gedragen in uw dorp. Dat u niet te vreden bent over de uiteindelijke oplossing is jammer, maar we kun nen nu beter proberen een oplossing te zoeken voor het parkeerprobleem." Bordjes Van de parkeerlokatie aan de Bot terstraat wordt niet optimaal gebruik gemaakt. Volgens de dorpscommissie komt dat omdat de inrit te smal en te onoverzichtelijk is. Daarnaast zou de verwijzing beter kunnen. „Ook willen we graag bordjes van en naar Meierblis Natuurmonumenten heeft bezwa ren tegen de Meierblislokatie aan Nieuweschild. De gemeente is in overleg met het Waterschap op zoek naar een andere plek. Begin april wordt bekend gemaakt waar het vreugdevuur van Oosterend mag worden gehouden. het centrum, want toeristen raken soms helemaal gedesoriënteerd." Hier kon het college zich in vinden en be loofde een onderzoekje naar verbete ring van de situatie. Het parkeerterrein aan de Nesweg wordt regelmatig volgezet met vrachtwagens. Dat probleem lost zich volgens wethouder Barendregt pas op als een definitieve plaats is gevon den voor transportbedrijf Koopman. Burgemeester Schipper: „Als u nu eens van uw kant probeert druk uit te oefenen op de firma om tot een oplossing te komen? Het is tenslotte één van uw dorpsgenoten." De dorpscommissie hulde zich in een angstvallig stilzwijgen. Qua bouwlokaties zit de gemeente in de dwangbuis van de provincie. Voor Oosterend konden slechts vier bouw lokaties worden losgepeuterd. „Veel te weinig", volgens de dorpscommis sie, die het draagvlak voor het plaat selijke winkelbestand in gevaar ziet komen. Maar de gemeente heeft haar uiterste best gedaan, meer valt er echt niet uit te slepen. Wethouder Terpstra probeerde de dorpscommis sie te troosten met de woorden dat een paar extra woningen meestal niet leiden tot verbetering van het draag vlak. „Je moet nog maar afwachten of die mensen hun boodschappen in het dorp doen." Ten behoeve van de bus werd de weg aangepast, ten koste van elf parkeerplaatsen. iFoto Tosse de Graetll vijftien jaar verruilen Atie en Jo- de Groot hun eetcafé De Jutter Jmuiden voor een gelijksoortig )lissement op de hoek Bad- J/Boodtlaan in De Koog. „Een he- tap ja, maar ik ben verkikkerd op eiland. Op deze manier kan ik het ige met het aangename vereni- aldus de ondernemer. ien jaar geleden kocht Joan de at in IJmuiden een groentenwin- n verbouwde die tot horecazaak, ling de wanden vol met koperen iepsspullen en maakte van gast od zijn handelsmerk. Het liep als trein. Vrienden van hem waren 0 [komende weken worden er bij ier De Witte Engel twee cursus- gegeven, De eerste begint op lerdagavond 1 april. Er wordt in avonden een lijzepop gemaakt. ijzepop -geschikt voor "derden- is de speelpop bij uit- Hij is sterk en door de eenvou- naieve vorm fijn om aan en uit Jeden. De pop is ongeveer 40 cm o De curus kost f60,- incl. mate- en exclusief vul wol. Op 15 april, ns de paasvakantie, is er geen us' De tweede cursus is een kendcursus. Op vrijdagavond 3 an zaterdagmiddag 4 april wordt stof een beer naar oud idee ge kt. Als de beer klaar is, ziet hij be j of hij reeds jaren dienst deed rouwe vriend. De cursus kost inclusief materiaal, exclusief f vol. Inlichtingen en opgave: Jean- "on Abs, tel 13544. helemaal gek van Texel en verhuisden er zeven jaar geleden zelfs naartoe. Echtpaar De Groot maakte er de ge woonte van om vrijwel iedere maan dag en dinsdag op het eiland te vertoeven. „En zo zijn ook wij hele maal gèk geworden van Texel." Verbouwing Joan de Groot besloot de stap te zetten zich definitief op het eiland te vestigen. Hij verkocht zijn zaak en kwam in De Koog terecht bij het pand onder Motel Texel. „Ik huur het voorlopig, maar het wordt over enige tijd wel mijn eigendom." Het gezin' (zoon Maurice is 13 jaar) vond een woning in de Duinroosstraat. Een uitgebreide verbouwing is van daag afgerond. De zandkleurige ruim te met bordeau-rode accenten wordt opgefleurd met de koperen accessoi res die uit IJmuiden zijn meeverhuisd. Aan de groen-zandkleurige buitenkant is duidelijk te zien dat binnen Heine- ken bier wordt getapt. De naam van het eetcafé luidt: De Zandloper. „We hebben er lang over nagedacht hoe het moest heten", vertelt Joan de Groot. „Je moet hiervandaan twee flinke heuvels over vóór je bij het strand bent. Lang naar het zand lo pen, dus. Oftewel, de Zandloper." Hobby Op de kaart van het eetcafé, dat zal zijn geopend van 09.00 tot 24.00 uur, prijken ontbijtgerechten en zaken als steaks, lamskoteletten en spare ribs. De Groot staat zelf achter het fornuis. „Mijn hobby", bekent hij. Zijn vrouw gaat de bediening voor haar rekening nemen. Rond het bedrijf is een groot terras, waar de zon de hele dag vrij spel heeft. Er zijn schotten gemaakt om beschutting te bieden tegen de wind. De Groot beseft dat werken op Texel wel anders is dan in IJmuiden. „Daar moesten we het vooral hebben van verenigingen, hier van toeristen. Nee, ik ben niet bang voor concurrentie. Er is ruimte voor een gelegenheid extra in De Koog. Je moet het toch zelf maken. Een zaak valt of staat met de mensen die het doen. ledereen heeft zo zijn eigen formule." Belangstellenden zijn vandaag wel kom in De Zandloper. Het bedrijf is tot de paasdagen iedere maandag gesloten, vanaf die datum de hele week geopend. Aan de verbouwing hebben meegewerkt: Henk Bruin (hoofdaannemer), CVI, Lange Ben (schilderwerk), VEM, Bongers (verlichting), Agter/Bruming (electra) en Veltkamp (lood gieter) De laser-art-gallery in de Dorpstraat in De Koog heeft een one-hour foto service aan het bedrijf toegevoegd. Volgens de eigenaresse ligt het ont wikkelen van een foto in het ver lengde van het ontwikkelen van een hologram. Het laatste gebeurt nog handmatig, voor de one-hour-service is een fuji-lab geplaatst. Twee jaar geleden bleek de exploita tie van een art-gallery alleen, waar voor toen nog entreegeld werd gevraagd, niet rendabel. Het assorti ment werd uitgebreid met meer gangbare artikelen zoals kaarten, stic kers en sieraden, alles in het verleng de van de holografie. De art-gallery werd door deze winkelfunctie toegan kelijker en bezoekers voor de exposi tie behoefden geen entree meer te betalen. Inmiddels is de gallery in het bezit Joan de Groot voor zijn eetcafé De Zandloper. Foto March Heijncn) Ka r- Rlfï

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7