Cjrocn '^wartsJ'exeU in het harL, omplex Gasthuisstraat atste grote project? N Rekening houden met toerisme bij luchtmachtoefeningen? Opvallende seniorenwoningen gereed Niet goed naar ons geluisterd" WITLOF f 2,98 ummer Slufter bleek minder vuil jom in brand... - VERDER IN DIT w Muziekschool bereidt zich voor op grote uitvoering sh Permanente expositie maakt molen nog interessanter s» Kwaliteit KTF vertoont stijgende lijn s» Van de Kieboom verslaat alle favorieten ■Ék I v .-.ivjJF irS kV mi Woensdag geen bus door Den Hoorn Aanrijding TEXELSE^COURANT T. BAKKER'S |PJ IJZERHANDEL IGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10770 DINSDAG 30 MAART 1993 advertenties, abonnementen, etc. geveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele- Ï02220-12741. Telefax 02220-14111. ■ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 220 12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan nen bel uw bezorger itie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den telefoon 02220-14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; I.N.G bank nr 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M8.50 per half jaar Los /1,35 aag krijgen de huurders van zeventien seniorenwoningen in gloednieuwe complex aan de Gasthuisstraat de sleutel. Hans drich, directeur van de Woningbouwvereniging, is trots op beeldbepalende project aan de rand van Oen Burg. Maar hij k somber gestemd. Want waarschijnlijk is dit het laatste ct op deze schaal dat de Woningbouwvereniging kan rea- itl. omplex aan de Gasthuisstraat is de Pontweg goed te zien. De 'delijk ogende woningen met het jge torentje in het midden zijn orpen door architect Jan Visser, ijn huurwoningen voor „senio- oftewel 55-plussers. e begane grond zijn acht gelijk- se woningen, allemaal met een kamer met keuken, twee slaap- rs, een ruime badkamer en een fpui naar een tuintje. Buiten, de voordeur, is bij ieder huis ergmg. bovenverdieping zijn negen gen. Zes daarvan hebben één kamer, maar een dermate grote kamer dat daar makkelijk een kan worden ondergebracht. Alle woningen hebben een balkon. Torentje iddelste bovenwoning is bijzon- e woonkamer daarvan is name- het torenachtige uitbouwsel, ee woningen aan de uiterste ten zijn bijzonder ruim. „Dat omdat we niet genoeg contin- n hadden om een extra huis te en, maar wèl de ruimte ervoor, twee nemen allebei de plaats in brandweer rukte vrijdag uit na njmerkwaardig alarm: bij de ten- ian aan de Elemert stond een in brand. bleek een oude abeel te zijn. In Splitsing van takken vlak bij de I hadden onbekenden een vuurt- naakt. Een groot deel van het I was al weggebrand, zodat er was dat enkele zware takken dig zouden afbreken, wat gevaar kende voor passerende wande rs. Na het vuurtje te hebben uit- pten zaagde de brandweer pm met een kettingzaag de tak- af. van anderhalf huis", verklaart Wendrich. Er is geen lift naar de bovenwonin gen. „Maar als bewoners moeilijkhe den krijgen met de trappen en er komt beneden een huis vrij, dan krij gen zij voorrang bij de toewijzing", aldus de directeur. De kleuren van het complex zijn zacht: okergeel, zalmrose en rafblauw. Contingenten De huurprijs van de woningen va rieert van f465,- tot f750,-. Het tota le project heeft f1.920.000,- gekost. „Het zijn eigenlijk twee projecten", aldus Wendrich. „We kregen aanvan kelijk alleen contingenten voor acht seniorenwoningen. Samen met de ge meente hebben we er met veel moei te nog negen uit kunnen slepen." De verhuur van de aantrekkelijke on derkomens is net zo geschied als bij andere objecten van de woningbouw vereniging: op inschrijving. Vijftig ge gadigden reageerden. Acht woningen werden door de gemeente toegewe zen, negen door de woningbouwvere niging. De Stichting Bejaardenzorg heeft geen belangen in het project. „Die gaan over woningen voor be- jaarden, een oudere doelgroep dan waar wij op mikken." Vergrijzing Volgens Wendrich neemt de behoefte aan driekamerwoningen enorm toe, mede door de vergrijzing van de be volking. „We hebben daar niet zoveel van. Veel 55-plussers willen een klei- ner huis. Door ze dat te bieden, ko men er weer gezinswoningen vrij, wat de doorstroming in de huurhui- zensector verbetert." De directeur vertelt dat als senioren geen be langstelling zouden hebben er uite raard aan jongeren wordt verhuurd. „We laten natuurlijk geen huizen leeg staan in deze tijd van woningnood. Maar ik verwacht dat er animo ge noeg voor is, al kan ik niet in de toe komst kijken." Buurtbewoners hebben hevig ge klaagd over de bouw van het com plex. Om aan hen tegemoet te komen is het gehele gebouw vijftig centimeter dieper geplaatst. „Maar daardoor was wel extra drainage en een bemalingssysteem voor de riole ring nodig. Het heeft al snel zo'n f20.000,- gekost en dat wordt na tuurlijk doorberekend in de huren", al dus Wendrich. Enkele omwonenden zijn nog steeds met de gemeente in de strijd om een schadevergoeding, nu hun uitzicht door het complex wordt belemmerd. Dat gaat buiten de woningbouwvereniging om, maar Wendrich heeft er wel een mening over. „Ik vind het prima dat iemand bezwaar maakt, als daar een gegron de reden voor is. Maar die mensen aan de Schoorwal zitten wel dertig meter van deze huizen af. In steden is het wel anders." Somber Dit project is nog tot stand gekomen aan de hand van het oude norm kostensysteem. Als nu een complex voor eenzelfde kostprijs zou worden gebouwd, liggen de huren al aanmer kelijk hoger. „En het wordt nog veel erger", verzucht de woningbouwdi- recteur. „Het zit er dik in dat in 1995 de subsidies voor sociale woning bouw worden ingetrokken. Dat zit al Het complex is beeldbepalend voor de rand van Den Burg. iFolo Tessji de Groaff) jaren in de pen. Sombere vooruitzich ten, want dan kom je op een punt dat je niet meer nieuw kunt bouwen, omdat kopen voordeliger wordt dan huren." Hij is er echter niet bang voor dat de woningbouwvereniging uitgerangeerd raakt. „We hebben altijd nog het be heer over zo'n duizend woningen op het eiland." Wendrich wijst erop dat er grote behoefte blijft voor wonin gen voor mensen met een minimum inkomen. „We moeten proberen die huizen in onze bestaande woning voorraad voor deze doelgroep te re serveren. Er zullen ook altijd iets duurdere huurwoningen nodig blijven voor mensen met iets meer geld, die geen woning kunnen of willen kopen. Misschien dat we in de toekomst nog wel projecten kunnen bouwen voor die iets duurdere sector, maar kleine huizen zijn niet op te brengen. En juist daardoor komen jongeren steeds meer in de knel." Oplossing Volgens Wendrich is het alleen moge lijk goedkope woningen voor mensen met lagere inkomens te bestemmen als het toewijzingsbeleid wordt veran derd. „We zullen van het systeem met lidmaatschapsnummer af moe ten." Hij denkt aan een verdeling naar inkomen en urgentie. „De vraag is natuurlijk: wat is urgentie? Er wordt tegenwoordig maar al te ge makkelijk op gerekend dat wij wel een woning regelen in geval van echtscheiding. Maar ik vind een jon- Lees verder pagina 2 „Ze zitten in Den Haag helemaal op het verkeerde spoor. Het gaat ons om klachten van eigen inwoners, niet alleen om het vermijden van overlast voor toeristen." Dat is de reactie van we thouder Terpstra op het antwoord dat staatssecretaris Van Voor st tot Voorst heeft gegeven op kamervragen over de overlast door luchtmachtoefeningen op de Vliehors. Deze bewindsman zegt dat oefeningen met echte munitie in het zomerseizoen zo veel mogelijk worden vermeden om overlast voor het toerisme op het eiland te voorkomen. Jonge leden van Scouting Texel en scoutinggroepen van Den Hel der en Julianadorp hebben zater dagmiddag het grootste deel van Pe Slufter ontdaan van zwerfvuil. otaal 65 kinderen van 7-11 jaar [laarden het karwei in enkele i en onder stralende weers- nstandigheden. Texels be- jendste natuurgebied bleek finder vuil dan in vorige jaren, evengoed was de actie lin et kader van het veertiende mi lieuweekend van scouting) best de moeite waard. Rond het mid daguur kon Staatsbosbeheer met een jeep met aanhanger tiental len zakken vuil afvoeren. Het wa ren deze keer vooral kleine rommeltjes die in de Slufter voor het oprapen lagen: plastic vaat werk, touwtjes, verpakkingsma teriaal, doppen, etc. Ook tal van aangespoelde pakjes sigaretten van het op Texel inmiddels be kende merk Hollywood werden ingezameld en er waren ook nog al wat kunststof viskisten. De 45 overkantse deelnemers aan de actie waren met de boot van half negen naar het eiland gekomen. Ze gingen direct naar De Slufter waar ze eerst een zelfgemaakt „milieulied" instu deerden. De zakken waarin het vuil zou worden gedaan waren uitgestald op de nieuwe beton nen Sluftertrap, voorzien van lu dieke teksten. Na afloop van het opruimkarwei werd in de open lucht geluncht. Vervolgens werd in het bos een pannekoe- kenspel" gespeeld en 's avonds was er in het Scoutinggebouw aan de Bernhardlaan een gezelli ge bijeenkomst met videoverto ning. Overnacht werd in het gebouw en in tenten er omheen. De foto toont de scoutingleden aan de lunch na afloop van het opruimen. *fl Oefeningen met zogenaamde „live weapons", oftewel echte munitie, veroorzaakten eind februari een stroom van klachten. Vele Texelaars hadden overlast van de harde dreu nen die in sommige gevallen met schokgolven gepaard gingen. De pro blemen waren niet zo groot als vorig jaar, toen daadwerkelijk schade aan woningen optrad. Maar het scheelde niet veel. Het gemeentebestuur richtte zich voor de zoveelste keer tot defensie met het verzoek de oefeningen on middellijk te staken. Dat gebeurde met, maar wel werd een onderzoek door TNO toegezegd. Dat is nog niet uitgevoerd, omdat het oefenprogram ma inmiddels was beëindigd. Door het weer Vorig jaar, toen de schade in de noordkop van Texel ontstond, is ook een onderzoek ingesteld. Daaruit kwam naar voren dat meteorologi sche omstandigheden voor onge wenste schokgolven hadden gezorgd. Defensie beloofde voortaan rekening te houden met het weerbeeld. Dat leek de oplossing, want tot voor kort «v KSSa In verband met de herinrichting van de Diek rijdt de AOT bus woensdag niet door het centrum van Den Hoorn. Er worden twee tijdelijke haltes ingesteld aan de kruising Westerweg/Kleiweg en Kleiweg/Diek. De route van de bus is alleen die dag: Westerweg-Kleiweg- Watermolenweg. deden zich nauwelijks problemen meer voor. Kamervragen Na het laatste geval van overlast heeft het college van b en w zich schriftelijk gericht tot de staatssecre taris. Hem werd gevraagd een einde te maken aan aan de voortdurende bron van ergernis. PvdA-kamerleden Joop van der Berg en Gerrit Valk on dersteunden deze actie met vragen aan de bewindsman. Van hem wilden ze weten of hij kennis had genomen van de Texelse klachten, wat de aard van de klachten is, of er wat mee wordt gedaan en of er overleg wordt gevoerd met gemeente Texel. Daar naast wilden ze weten wat voor oe feningen de overlast veroorzaakten en wat voor soort munitie daarbij is gebruikt. Vakantiegangers? De staatssecretaris heeft vorige week antwoord gegeven op deze vragen. De klachten zijn hem bekend. Hij geeft aan dat veel van de klagers ca ravanbewoners zijn die in de krokus vakantie op het eiland verbleven. „In die periode is echte munitie beproefd die behoort tot het wapenpakket van de Nederlandse F 16's. Bij deze oefe ningen is rekening gehouden met de meteorologische omstandigheden. Desondanks is sprake van veel klach ten, met name bij het gebruik van fragmentatiebommen van het type MK 82", aldus Van Voorst tot Voorst. Volgens de staatssecretaris gebruikt de luchtmacht in het normale oefen programma slechts zeer zelden echte bommen. „Voor het houden van oefe ningen waarbij die wel worden ge bruikt, zullen de resultaten van het nog te houden TNO-onderzoek in de afweging worden meegenomen." Toeristen De bewindsman zegt dat de oefenin gen met live weapons zoveel moge lijk buiten de zomerperiode worden gepland om de toeristen te ontzien. Met die frase jaagt hij de Texelse bestuurders tegen zich in het harnas. Wethouder Terpstra: „Wij hebben het juist nooit op de toeristen gegooid, maar het altijd over klachten van ei- gen bewoners gehad. Ze hebben in Den Haag niet goed naar ons ge luisterd. Als het probleem wordt op gelost, profiteren de vakantiegangers daarvan mee, maar het gaat ons om de eigen bevolking." De wethouder zal de reactie van de staatssecretaris vandaag in het college aan de orde stellen. „We zullen ons beraden over eventueel te ondernemen actie." In de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad wordt een overzicht gegeven van alle contacten die tot nu toe zijn geweest tussen het Texel se gemeentebestuur, defensie en ho gere overheden over dit onderwerp. Een 23-jarige Cocksdorper wilde met een tractor en giertank op de Post weg rechts een inrit in. Gezien de lengte van de combinatie sorteerde hij rechts voor. Een achter hem rij dende 55-jarige Texelaar meende dat de agrariër linksaf zou gaan en haal de in, op het moment dat de tractor in beweging kwam. Een aanrijding was het gevolg, waarbij alleen de au to schade opliep. IM-ADVERTENTIE .•Jr.i th io hrl bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van o O o Met speciale KORTINGSBON I.M. ADVERTENTIE kilo Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pag 6

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1