Violen nog interessanter door „polder-expositie" Winterconcert KTF getuigt van toenemende kwaliteit Mensen TEXELSE^" COURANT Weer subsidie voor VAC (erinrichting Schilderend Thijsseschool houdt grote loterij voor betere speelplaats Open dag in de Vrije School Agrarisch museum anaf vrijdag open Kip broedt drie ganzeneieren uit INSDAG 30 MAART 1993 Oud-Texelaar Kees Klaassen (31) treedt 5 april a.s. in dienst als verko per/vertegenwoordiger van de Texelse Courant in dierst bij Langeveld de Rooy. Klaassen gaat zich bezig hou den met reclame-advies, -ontwerp en -verkoop voor onder meer Texelse Courant, Texeltoerist Magazine en de Vakantiekrant. De afgelopen jaren was hij in een dergelijke functie werkzaam voor de Verenigde Noord hollandse Dagbladen. Klaassen volgt bij LenR Tonnie Bruining op, die in middels op part-time basis bij natuur- voedingsmiddelenwmkel De Vlier en vakantiecentrum Dennenoord aan de slag is gegaan. De oud-beheerder van de vuilstort plaats aan het Molwerk, Gosse Waai- jer, is in de vut. Zijn collega's van gemeentewerken zwaaiden hem afge lopen donderdag op ludieke wijze uit. Begeleid door de vuilniswagens, kol- kezuiger, kadaverwagen, jeeps en an der rijdend materieel reed Waaijer in zijn versierde vrachtauto van de werkplaats in Den Burg naar zijn woonplaats Oosterend. De stoet volgde de 59-jarige Waaijer tot aan zijn woning in de Peperstraat, waar door het dorpscentrum eventjes ge blokkeerd was. De ledenwerf-actie van suppor tersclub Arcold uit Den Burg heeft succes. Mede dankzij de uitgifte van een clubblad verdubbelde het ledental de afgelopen maanden tot 50 fans van rolstoelatleet Arco de Graaf Voor het bestuur gisteren reden om num mer 50 een bloemetje te geven. Toe vallig betrof het Rinske Franchimon uit Den Burg, de zus van clubvoorzit ter Theo Franchimon. Piet Brouwer, enkele weken voor zijn plotse linge overlijden IFoto Dlfk KuiIer) Slechts een week voor zijn zilveren jubileum als vaste organist van de Gereformeerde kerk in Oosterend is zondag Piet Brouwer overleden. Hij stierf in het Gemini-ziekenhuis te Den Helder aan de gevolgen van een hart infarct. Brouwer, die 62 jaar werd, beschouwde zijn taak als een roe ping. Naast de gewone kerkdiensten begeleidde hij ook alle huwelijks- en begrafenisdiensten. De Oosterenders kennen hem ook van de kruideniers zaak op de hoek Kerkstraat- Peperstraat, die hij samen met zijn vrouw tot 1988 dreef. De Brouwers hadden een echte familiezaak, die 178 jaar lang van generatie op gene ratie overging. Wat B en W betreft kan de Vrouwen Advies Commissie voor de woning bouw ook dit jaar weer een subsidie krijgen van f1775,-. Op verzoek van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid, zal het jaarverslag van de VAC in de vergadering van mei aan de orde worden gesteld. r zijn plannen om bij de zojuist gerestaureerde molen van Het iloorden een kleine permanente expositie in te richten om het ubliek te informeren of historische, bestuurlijke en technische ispecten van de Nederlandse waterschappen. De waarde van olen en omgeving als toeristische bezienswaardigheid zou aardoor nog aanzienlijk toenemen. let idee is afkomstig van dr ir R. de Waal uit Heemstede. Toen eze Texelvriend onlangs afscheid am als voorzitter van de vereniging e Hollandsche Molen, liet hij weten at hij geen persoonlijke geschenken ilde hebben maar wel geld dat zou loeten dienen als startkapitaal voor het bij de Texelse molen in te richten iiformatiecentrum. Dat leverde |4000. op. Bestaand gebouw e ,,polder-expo" zou moeten wor- sn ondergebracht in het bestaande emaal-gebouwtje vlak bij de molen, gendom van het Waterschap Texel, oewel hierover met het water- ihapsbestuur alleen informeel con- ct is geweest, lijken er geen oblemen te zijn. Omdat het inrich- n van exposities niet hoort tot de ken van het waterschap, zal men at aan anderen moeten overlaten, fel zal het gebouw, waarvan het jutwerk in slechte staat verkeert, lorden opgeknapt. Gewenst j voorbaat kan worden gerekend op impathie van de gemeente Texel, an dergelijke expositie past namelijk lecies in het streven om de bele- ingswaarde van het Texelse land- :hap en de zich daarin bevindende liltuurhistorische objecten te vergro- Jn door het geven van aanschouwe- lijke informatie. 1 Van de Waal ziet de expositie als in proefproject. Als het aanslaat woord voerden ter gelegenheid van de ingebruikneming van de gerestau reerde molen van Het Noorden. Hij beklemtoonde dat van landschapsbe houd mets terecht komt als de men sen er te weinig van weten. Dat is inmiddels gebleken: veel is verdwe- De Groot en Barendregt trekken aan het rouw van de vangwaardoor de wieken in beweging worden gezet. Foto Horry de GraafI zouden dergelijke informatiepunten ook elders in het Nederlandse polder landschap moeten verrijzen. „De ge middelde Nederlandse scholier weet meer van de structuur van een Zwit serse gletscher dan van een Neder landse polder", zei de oud-voorzitter vrijdagmiddag in het raadhuis in Den Burg, waar hij en enkele anderen het nen, met zozeer uit onwilligheid dan wel uit onwetendheid of onkunde. Heeft het publiek eenmaal inzicht in opbouw, techniek en historie van het (polder)landschap, dan geniet men er ook van en zal men zich keren tegen nodeloze aantastingen. De gemeente Texel weet dat ook al een tijdje, maar legt het accent nog meer op de toeristische en dus eco nomische betekenis van molens en informatie-, rust-, steun- en observa tiepunten in het algemeen. Om die reden gaf de gemeente Texel voor de restauratie van de molen extra subsi die: totaal f25.204,-. De gemeente liet zich in dat opzicht ook van zijn goede kant zien bij de restauratie van De Schans waaraan een extra subsi die van f120.000,- werd bijgedragen. Barendregt wees echter ook op pro blemen, De rijkssubsidies die Texel krijgt voor monumentherstel lopen aanzienlijk terug. Voor monu mentherstel put Texel ook uit het stadsvernieuwingsfonds en uit de eigen monumentenpot. Zo wordt on danks de teruglopende budgetten dit jaar toch maar liefst zes ton gesto ken in restauratie van monumenten. „Het resultaat is er dan ook naar", aldus Barendregt, die ook nog wees op het succes van de nieuwe aanpak bij de restauratie van schapenboeten. Genodigden De officiële ingebruikstelling van de fraai gerestaureerde molen werd bij gewoond door ongeveer 70 genodig den: vertegenwoordigers van vereniging De Hollandsche Molen, ge meente Texel, waterschap, ANWB, omwonenden, Natuurmonumenten en de bedrijven die de restauratie in goede samenwerking en met veel plezier uitvoerden. Uit wat aannemer Elco Vermeulen hierover zei, kon wor den afgeleid dat niet alleen de molen en de pompen weer „malende" zijn, maar dat ook de directe omgeving met zijn interessante waterbouwkun dige constructies een face lift heeft ondergaan, bijvoorbeeld door het ver vangen van beton door baksteen en hout. Drie fasen Naast Vermeulen waren nog twee Texelse bedrijven betrokken bij de restauratie: scheepsreparatiebedrijf Hans Boom uit Oudeschild herstelde de pompen en Niek Luiken uit De Waal verving een deel van het riet van de kap. De molenbouw zelf was in handen van het gespecialiseerde bedrijf J.K. Poland, die in oktober 1989 van start ging. De restauratie De herinrichting van het eerste deel in het Schilderend (tussen de Kee- >mlaan en de Bernhardlaan) is ïsteren gestart. Het werk duurt tot juni. herinrichting wordt uitgevoerd jor Texel B.V. De zijkanten van de pat worden eerst aangepakt, daar- is het rijgedeelte aan de beurt. Dit ^beurt in gedeeltes, zodat de weg ieder geval 's avonds open is voor ïrkeer. jet Schilderend is een karakteristieke jurt met wat oudere huizen. Van- lar dat de bestrating niet wordt uit- svoerd met nieuwe moderne leensoorten. Het huidige materiaal fordt hergebruikt. Er komt wel een Jidelijke afscheiding tussen weg- en )ttoirgedeelte. In de straat worden parkeervakken smaakt. Daarmee hoopt de ge- jeente een einde te maken aan het parkeren in de hele straat, dat in de zomer veelvuldig gebeurde. Op verzoek van de omwonenden wordt het gedeelte eenrichtingsver keer, dat tot nu toe gold van de We verstraat tot de hoogte van de Muziekschool, doorgetrokken tot de Wilhelminalaan. Voor de Muziek school wordt in de weg een ver keersgeleider gemaakt, om de eenrichtingssituatie aan te geven. De parkeerplaatsen vóór d'Ouwe Ulo worden gehandhaafd. Ook worden nieuwe lichtmasten en invalidenopgangen geplaatst. De bo men langs het Schilderend blijven staan en er worden groenstroken bij gemaakt. De totale werkzaamheden kosten ƒ150.000,-. Het tweede deel van de herinrichting (het gedeelte na de krui sing met de Bernhardlaan/Emmalaan) zal vermoedelijk pas na de bouwvak worden aangepakt, tenzij het college van b en w anders beslist. Met de overhandiging van het eerste lot aan wethouder Tine Krijnen-Baijs is de Thijsseschool gisteren een gro te loterij gestart. Jongens en meisjes uit de hoogste groepen gaan vanaf donderdag langs de deuren om te proberen 3.000 loten a f 1,- te slij ten. De opbrengst komt ten goede aan de aanschaf van speeltoestellen voor het schoolplein. De trekking van de loterij is tijdens de fancyfair annex veiling op 17 april. De schoolleiding hoopt dat alle acties samen genoeg geld opleveren voor de inrichting van de speelplaats. Na de recente verbouwing van de school was er geen geld meer voor extra's. Ook andere Texelse basisscholen kampten met dat probleem en hiel den eveneens acties om de extra voorzieningen te bekostigen. De Thijsseschool wil het plein voor de jongste kinderen voorzien van een schommel, wip en klimrek. Voor de kinderen uit de bovenbouw staat een vakantietent hoog op de verlanglijst. Zaterdag van 10.00-13.00 uur opent de Vrije School aan de Gasthuis straat opnieuw de deuren: ditmaal om belangstellenden de gelegenheid te geven kennis te maken met het onderwijs aan de Vrije School. Er kan een kijkje worden genomen in de peuterklas en de kleuterklassen, terwijl een tentoonstelling een beeld geeft van het werk van de klassen 1 tot en met 7. Een aantal activiteiten Jet Agrarisch en Wagenmuseum in De Waal opent vanaf vrijdagmorgen de deuren voor publiek. De vrijwilli gs hebben de wintermaanden be lt om restauratiewerkzaamheden en idere karweitjes uit te voeren. Ver der is een nieuwe expositie ingericht die in het teken staat van de weide- Hpuw. Ook zijn de poppen van Ab jewiet voor het eerst te bewonde- jn. De openingstijden zijn dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot ■J-00 uur, maandag van 13.00 tot m-00 uur en zondag van 14.00 uur tot 16.00 uur. De kwaliteiten van het Koninklijk Texels Fanfare vertonen een stij gende lijn. Dat bleek bij het zaterdag in de burgemeester De Koning-hal gehouden winterconcert waarbij de muzikanten zich zeer op dreef toonden. Onder leiding van Hendrik Jan Trooster werd een gevarieerd programma gebracht dat dank zij mooie klank en stemming een prima indruk achterliet bij het publiek. Een kip bij de Nieuwe Skuul heeft sinds 20 februari de zorg voor drie ganzeneieren. Eén daar van is gisteren uitgekomen, de andere twee staan op het punt. "Omdat één van onze ganzen maar liefst dertien eieren had ge- e9dbesloten we er drie onder oen broedse kip te leggen", aldus -en medewerker van de Skuul. Het experiment slaagde won derwel. Volgens vogelkenner Adriaan 1jksen is het feit op zich niet zo I/zonder„Kippen broeden op al- os. Maar het lijkt me wel een ril*'*' ^'e 9rote eieren." Familie 'k/cerf van kinderboerderij De j 'ent heeft al eens een kip 'Onde-eieren laten uitbroeden. o jonge eendjes namen trekjes fan hun Pleegmoeder over en xobeerden wormen te zoeken", 'Welt Benjamin Kikkert. e genzenjongen zijn wel erg 'meg voor de tijd van het jaar. 'J sen: „Wilde ganzen beginnen oze maand pas met leggen." Het ging er rustig toe. De muzikanten speelden ontspannen met kennelijk zelfvertrouwen. De wat meer door de wol geverfde fanfareliefhebbers in de zaal hadden echter het gevoel dat het wat te beschaafd was, een kwestie van interpretatie. Soms wat meer volume en nadrukkelijker naar voren laten komen van sommige in- strumentgroepen zou de muziek meer nuance en karakter geven. „Een beet je vuurwerk zou leuk zijn", merkte een collega van een anders korps op. Drumband Drumband en majorettes hadden naar verhouding een groot aandeel in de uitvoering. Ze namen het programma- deel voor de pauze voor hun rekening onder leiding van Henk Beijert, Carla Veeger-Roeper, Linda de Bloois- Wiersma en Jeanette Graaf-de Ligt. Ze maakten er een aardige show van, waarbij het aan variatie niet ont brak. Mooi rhytmisch was „In the field" van Laros en aanstekelijk en opwindend was Latin Show met Zuid Amerikaans temperament. Een groep leuk gecostumeerde majorettes ver zorgden intermezzi in de vorm van dansjes op Madonna-muziek Met de bekende, vrolijk klinkende Flo- rentiner mars van Julius Fucik open de het orkest op uitstekende wijze het programmadeel na de pauze. Ver volgens enkele negro spirituals vol gens een arrangement van Ted Huggens (H. van Lijnschoten). Een van de hoogtepunten vonden we de vertolking van delen uit de Vaudeville Suite van Pi Scheffer waarin volgens de vaardig pratende presentator Mar co van Sambeek zelfs een fragment voorkwam dat bij een striptease hoort. De Perzische Markt van Ketel- bey bleek een aangenaam stuk met uiteenlopende stemmingen te zijn; het werd nogal terughoudend gespeeld, misschien zelfs wat te langzaam. Een vocaal grapje aan het eind deed het goed. Via een selectie uit de Black and White Minstrels Show volgde het bekende Syncopa ted Clock. Daar was het geluid van een klok bij nodig en die hadden ze geleend van Martin Tromp. Het niet zo makkelijke arrangement „Recorded by Whitney" werd goed uitgevoerd en had zijn herkenbaarheid mee. Het publiek beloonde de muzikanten met een staand applaus. Het fanfare had echter het laatste woord in de vorm van een vlotgespeelde toegift: I like to teach the world to sing. In verband met het overlijden van Het KTF-orkest zaterdagavond tijdens de winteruitvoering. werd in drie fasen uitgevoerd. Eerst werd de schade hersteld die ontstond in oktober 1987 toen een wiek af brak en door de kap sloeg. Tevens werd het kruiwerk gereviseerd en er werd een nieuw wiekenkruis aange bracht waardoor de molen weer kom, draaien. Het onderlager van de ko- ningsspil werd vervangen, toen bij proefdraaien bleek dat dit totaal was versleten. Fase twee bestond uit het herstel van waterlopen en pompen en vrijwel tegelijk werd fase drie (aanleg van het watercircuit) uit gevoerd. Borden De genodigden begaven zich vrijdag met bus en auto's naar het molenter rein waar twee openingshandelingen werden uitgevoerd. Wethouder Baren dregt, oud-voorzitter vd Waal, voorzit ter C. de Groot en Ir J. Barkhof (plaatsvervangend hoofddirecteur van de ANWB) onthulden op de dijk bij de sluis een bord met korte informa tie over de molen. Vlakbij het ge restaureerde bouwwerk staat een tweede bord met onder andere een dwarsdoorsnede van de molen, zodat men in één oogopslag kan zien hoe de installatie werkt. Beide (vandaal- en weerbestendige) panelen zijn een geschenk van de ANWB ter gelegen heid van het 70-jarig bestaan van vereniging De Hollandsche Molen. Barendregt en De Groot mochten de molen in werking zetten door het iichten van de vang. Het was een in drukwekkend moment. De reusachti ge wieken gingen onmiddellijk zoevend draaien en er bleek genoeg wind te zijn om een van de pompen in werking te zetten. Zo kon ieder er zich van overtuigen dat alles goed werkte. De molen verplaatst echt wa ter, maar in een gesloten circuit dus zonder dat het buitendijks komt. Het echte uitslaan van water gebeurt door het hypermoderne Krassekeet- gemaal, onopvallend een eindje verderop. De vrijwillige molenaars Willem en André Keijzer zullen ervoor zorgen dat de molen regelmatig draait, meestal in het weekend. Publiek is dan welkom en kan tegen een klein entreebedrag de molen van binnen en van buiten bekijken. Kopers van een lot maken kans op vijf grote prijzen: een Texelana dek bed, idem kussen, een crossfiets, rondvlucht boven Texel (3 personen) en een diner voor twee in De Smul- pot. Daarnaast zijn nog 25 kleinere prijzen te winnen. zal op de aag op vaste tijden plaats vinden. Van 10.10-10.55 uur geven leerlingen van klas 2 t/m 7 een pre sentatie van het werk op school. Van 11.15-11.45 uur wordt een kleuterspel gedaan, waaraan kleuters met hun ouders kunnen deelnemen. Tegelijker tijd kunnen kinderen van 6 jaar en ouder schilderen. Van 12.00-12.45 uur kan door volwassenen en kinde ren vanaf 6 jaar worden meegedaan aan een openbare les. Gedurende de hele dag is er opvang voor de kleinste kinderen in de peuter- en kleuterklassen en is er gelegenheid om koffie te drinken. een der léden was de winteruitvoe ring op een latere datum verschoven, zodat het eigenlijk een lenteuitvoering was. Enkele muzikanten ontbraken wegens ziekte of andere omstandig heden, maar zaten wel in de zaal. De eigen slagwerker was op de nieuwe datum verhinderd. Zijn plaats werd zaterdag ingenomen door Nisheeta Barnard, die van Excelsior was ge leend en drie repetities had meege draaid. Mevrouw J.E. Koning-Westerman reikte namens de vereniging en na mens de Algemene Unie van Muziek verenigingen onderscheidingen uit aan een zestal leden. Een „vijfje" (wegens vijf jaar trouw lidmaatschap) werd gegeven aan Roda Hillen, Mar jan van der Star en Edwin de Boer. Een onderscheiding wegens koperen jubileum ging naar Erna Bousma- Roeper en het zilveren ANUM-speldje met oorkonde wegens 25-jarig lid maatschap werd overhandigd aan Joop Hillen en Johan Ran IFoto Harry de GraafI

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5