Huurhuis onbewoonbaar door penetrante stank „Sluit u zich niet aan bij de zwijgende meerderheid" De nieuwe TEXEL TOERIST is uit ■NDiT JNummer Echtpaar tijdelijk in hotel ondergebracht Oproep tot scheidende Rabo-directeur: Krommunikatie Kleuriger, Dikker en Informatiever dan ooit f 3,95 manier om Texel te leren kennen! VERDER XT w - Tyro-expeditie geslaagd Krijgt Nioz méér werk? sn Drie nieuwe tennisbanen bij Stappeland-hal w Vier boorplatforms op rede w „Wat ik zeggen wou": Paaseiland Topprestatie jeugdjudoka w Jonge Ondernemers 25 jaar Nieuw: project dementie Oorzaak raadsel voor Woningbouwvereniging Toeristenbelasting eerder behandelen? Werkgroep buigt zich over belang Den Burg College stuurt weer een brief Pen-generator defect: noorden Texel even zonder electriciteit Vernieuwing riool Den Burg nadert voltooiing GEEN KRANT NA PASEN TEXELSE^COURANT Mnnr advertenties, abonnementen, etc. ^aas-i Voor advertenties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, tele foon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Redactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon m t "f 1 0 1 tl Postbank 652 02220-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buitenkan- 0 /0 -#»T~ /2 X» l/\SiT S0 Bankrelaties ABN-AMRO nr, 46.99.17.636 Redaktte buiten' werkt^d^erard Timmerman, Schoorwal 11, Den VfTOCÏl /WUTLS CX tl S UI f0 61 f0 UTL-> Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Burg, telefoon 02220-14687. J y Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs 748,50 per halfjaar; Los 71,35 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10771 VRIJDAG 2 APRIL 1993 „We hebben hier 28 jaar tot tevre denheid gewoond. En dan nu dit. Door die stank zitten we helemaal in de stress." Het woongenot van Jaap (64) en Anita (59) Kooger uit Den Burg is ruw verstoord door een even ondraaglijke als mysterieuze lucht in hun huurwoning aan de Beatrixlaan. Om de oorzaak op te sporen laat de Woningbouwvereniging Texel bode monderzoek verrichten. In afwach ting daarvan zit het echtpaar Kooger voorlopig in een hotel. Hans Wendrich, directeur van de wo ningbouwvereniging, benadrukt dat het hier een incidenteel geval betreft. „Andere huurders hoeven zich beslist geen zorgen te maken. Er is waar schijnlijk sprake van een zeldzame combinatie van factoren." Arie de Ligt, technisch opzichter van de vere niging, knikt instemmend. „Zo dra we binnenkomen weten we doorgaans direct wat de oorzaak is van een stankprobleem". Hij vertelt dat kada vers onder een woning nog wel eens de reden zijn. „Maar zo'n indringende stank is nieuw voor ons." De eerste klachten in de woning da teren uit het najaar van 1987, toen een lekke keukenafvoer voor stanko verlast zorgde. De woningbouwvere niging heeft dit probleem toen verholpen. In verband met vocht- klachten zijn gelijktijdig maatregelen genomen om de ventilatie te bevor deren. „Vorig najaar begon de ellende opnieuw", verhaalt Kooger. Toen een inspectie onder de woning niets ople verde bleek in het aangrenzende huis de toiletafvoer niet in orde te zijn. „We hebben toen de riolering daar vernieuwd", aldus De Ligt. De huurwoning van de famillie Kooger is door stankoverlast tijdelijk onbewoonbaar. Inzet: een ventilator om de lucht te verversen. (Foto Gerard Timmerman) De ene helft van Nederland drukt zich ongelukkig uit en de andere begrijpt het verkeerd. Twee maal negatief leidt dan zelden tot een positief resultaat. Zelfs professio neel communiceren zorgt regel matig voor onbegrip en misverstanden. De staatssecreta ris van Defensie meent dat we op Texel alléén in het toeristen seizoen hinder ondervinden van de luchtmachtoefeningen boven de Vliehors. Mis! Stop met die zogenaamde live weapons", of liever, donder definitief op met die herrie. Krommunikatiezorg de ook voor het wegblijven van oen aantal prominente raadsleden m diverse winkels in het kader van de actie Werk aan de win kel Was het niet belangrijk ge noeg, domweg geen zin of bedoelt men eigenlijk, dat er al tijd wel werk aan de winkel is en dat daar geen speciale aandacht voor nodig is, als het ware? Je weet het niet. En dan kakelt een wethouder uit Den Helder als een kip zonder kop via een parti culier telefoontje met één van onze wethouders, die toevallig de etreffende portefeuille nfet be- eert, dat een vierde booreiland est wel op de Texelse rede ge parkeerd mag worden. Ondanks eerdere afspraken! Bovendien r~ePt bij -let wel- dat het ook op exel extra werkgelegenheid 9eeft. 0 ja? Leg dat dan ook ™lar eens uit. Tok, tok, tok, Slordig overleg, slechte af spraken en alleen dat onthouden watje van pas komt. Waarom ^grijpen we elkaar toch zo slecht.... Horszei Meerdere logiesverstrekkende bedrij ven hebben bij de gemeente ge klaagd dat het besluit tot verhoging van de toeristenbelasting zo laat is genomen. Folders en brochures voor het komende seizoen waren al de deur uit en daarop stond het oude tarief nog. De gemeente heeft begrip voor deze klachten, maar wijst er wel op dat bekend is bij de logiesverstrekkers dat wijzigingen kunnen optreden. De raad zal worden gevraagd of het zin vol is de hoogte van de toeristenbe lasting eerder in het jaar vast te stellen. Een werkgroep van drie mensen gaat zich bezighouden met de oprichting van de dorpscommissie van Den Burg. Peter Bakker (Hema), Esther van Angeren-van Zeijlen en Wim Bijlsma namen gisteravond het voortouw op een overigens slecht bezochte oprichtingsvergadering in d'Ouwe Ulo. die wel door burge meester Schipper werd bijgewoond. „Maar de dorpscommissie leeft in Den Burg niet zoals in de buitendor pen", vezuchtte Bart Heijnen van de Stichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW) achteraf. Van de veertig vere nigingen die door de SOW waren uit genodigd, kwamen er slechts drie opdagen. „In tegenstelling tot andere dorpen bekleedt d'Ouwe Ulo niet zo zeer een centrumfunctie." On dersteund door de SOW gaat de werkgroep plannen maken voor de oprichting van de dorpscommissie en probeert naar buiten toe de belangen van Den Burg te behartigen. De werkgroep wil ook haar stem in de politiek laten horen, waar het de be langen van Den Burg aangaat. Allergisch Toch kwam door deze maatregel geen eind aan de stankoverlast. „In tegendeel, de hooilucht maakte plaats voor een zeer penetrante an dere stank", aldus de vrouw des hui zes, die met allergische verschijnselen kreeg te kampen. „Zelfs toen we met alle ramen open sliepen, vluchten we midden in de nacht nog het huis uit." Extra venti latie door een ventilator onder het Lees verder pagina 5 De staatssecretaris van defensie, baron van Voorst tot Voorst, krijgt binnenkort wéér een brief van gemeente Texel op zijn bu reau. Het college wil de bewinds man erop wijzen dat hij met zijn uitlatingen over het vermijden van luchtmachtoefeningen in de zomerperiode om de toeristen te ontzien, met op het goede spoor zit. Het gaat juist om het voorko men van overlast voor de eigen bevolking. „We worden nog dikke correspondentievrienden", aldus verzuchtte een woordvoerder. Door een mankement in een genera tor van de PEN-centrale hebben Oosterend, De Cocksdorp en een deel van Eierland woensdagmiddag een kwartier zonder stroom gezeten. De storing trad op omstreeks 16.20 uur door een defect in een diesela- gregaat. Omdat het mankement niet direct kon worden verholpen schakel den technici van het PEN een reserve generator in. Om 16.35 uur was de stroomvoorziening weer hersteld. De schade aan het dieselagregaat is vrij fors, aldus PEN-bedrijfsleider Theo Ta kes, die verwacht dat het herstel minstens een week zal duren. In groten getale hebben de Texelaars afscheid genomen van Rieuwert Veenstra als directeur van de Rabo bank Texel. Veenstra gaat in de VUT na 32 jaren bij de bank, waarvan bijna 18 op Texel. De scheidende directeur oefende zijn functie niet uit in stilte. Gevraagd èn ongevraagd leverde hij commentaar op de financieel-economische situatie op Texel. Niet zelden kwam hij met gepeperde kritiek, waardoor hij de reputatie kreeg van een plaatselijke Duisenberg of Zijlstra. Onder de mensen die woensdagmid dag het woord voerden op de af scheidsreceptie in hotel „Opduin" waren er meerdere die vonden dat hij daarmee door moet gaan. „We hopen dat Veenstra niet zal toetre den tot de zwijgende meerderheid, maar zijn kennis beschikbaar zal blij ven stellen", liet Ko Vinke namens het Texels Verbond van Ondernemers weten. Voetbal De rij van sprekers werd geopend door Henk de Lugt, voorzitter van de Rabo-bank Texel. Hij vergeleek de pe riode Veenstra met een voetbal wedstrijd. „Het was een bijzonder goede en spannende wedstrijd. Er waren slidings, penalties, vrije trap pen, doelpunten maar ook missers en bijna-missers. Er werden alleen geen gele of rode kaarten uitgedeeld". De Lugt riep in herinnering dat in eer ste instantie een andere directeur was benoemd, die echter verstek liet gaan. Een relatie gaf toen een tip. Hij wist een heel goede die op dat mo ment in Zutphen zat en erg veel voel de voor Texel, waar hij meermalen met vakantie was geweest. Dat leid de tot de benoeming van Veenstra als opvolger van Theo Graaf op 23 april 1976. De Lugt vond dat Veenstra erin geslaagd was de coö peratieve gedachte binnen een com merciële instelling gestalte te geven. Door zijn belangstelling, goede ge heugen en vermogen om met men sen om te gaan functioneerde de directeur („een sterspeler") prima. De bank groeide spectaculair. Het ba lanstotaal ging van 57 naar 226 mil- De voltooiing van de vervanging van het rioolstelsel van Den Burg begint in zicht te komen. Het in zeven fa sen uitgevoerde miljoenenproject, bevindt zich nu in een afrondend stadium. De komende maanden is de vervan ging van het riool in de Slingerweg (het gedeelte tussen Emmalaan en Keijserstraatl en de Burgerhoutstraat aan de orde. De gemeenteraad wordt voorgesteld hier f305.000,- voor uit te trekken. Volgend jaar wordt de rest van de Slingerweg onder handen genomen alsmede het Wezenland en een deel van de Beatrixlaan. Het jaar daarop zijn Lijnbaan en Willem van Beijerenstraat hekkesluiters. Tot het projekt hoort ook het opnieuw leggen van het plaveisel in genoemde stra ten, een of twee jaar nadat het riool is gelegd. Die tussentijd wordt in acht genomen om de grond gelegen heid te geven in te klinken. Anders zou de straat al snel kuilen gaan vertonen. Complete informatie voor vakantiegangers Met: alle natuurgebieden van Texel - plattegronden van de dorpen - informatie van A tot Z - bijlage Texelse produkten - actuele artikelen over natuur, cultuur en recreatie. 160 PAGINA'S Een uitgave van Drukkerij Langeveld en de Rooy Lr-\ Parkstraat 10, Den Burg 7'//l\ telefoon 02220 - 12741 fax 02220 - 14111 joen. De omzet groeide van 467 miljoen naar 2,7 miljard en het aantal financiële handelingen („mutaties") van 654000 naar 1,33 miljoen. Veenstra wist zijn personeel („vijftig verzorgers") te stimuleren en voor een goede werksfeer te zorgen. Het verloop van het personeel was in die 18 jaar wel schrikbarend; 157 wisse lingen. Maar volgens De Lugt lag de schuld daarvan met bij Veenstra maar bij de partners van de betrokkenen. Het was namelijk veelal aanstaand moederschap dat aanleiding was om op te stappen. Jan van Brug (directeur van de Rabo bank van Wieringermeerl sprak na- Lees verder pagina 5 LM. ADVERTENTIE I MET KAART VAN TEXEL In verband met het uitvallen als werkdag van maandag 12 april a.s. zal dinsdag 13 april géén Texelse Courant verschijnen. Directie Langeveld de Rooy

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1