m ■■■■■mm Paravliegtuig mag volgende volgende week de lucht in wou... TEXELSE g COURANT „Veenstra jakkerde tot eind door" Stank in huis ommelmarkt in Den Hoorn De „Vrije" school Gedicht Geen topscores in klaverjasnacht Grapje... Inbraken Oorlogsgewonden dagje naar Texel Jongelui staken duin in brand Provincie verwerpt bezwaar Stam tegen hoteltoren De Koog VRIJDAG 2 APRIL 1993 VERVOLG VAN PAGINA 1 mens de Management Overleg Groep waarvan de directeuren van de Rabo- banken uit de kop van Noordholland, Texel, Schagen, Geesterambacht, Nie- dorp, Wieringen en Wieringermeer deel uit maken. Hij haalde persoonlij ke herinneringen op aan ontmoetin gen met Veenstra had gehad. Hij was erbij toen tijdens een strandwande ling de hond „Praia" van Veenstra een zeehondje vond. Die zeehond ging naar EcoMare en kreeg de naam Praia naar zijn vinder. Brug stelde een bedrag aan zakgeld in het vooruit zicht, waarvan het echtpaar Veenstra gebruik kan maken op de binnenkort maken reis naar Indonesië. Boeren Vamens de gezamenlijke Texelse landbouworganisaties en de bedrijfs voorlichting liet Rinus Kuiper weten dat Veenstra veel voor de landbouw op Texel heeft gedaan, „het was ook jw zorg om de Texelse landbouw loonaangevend te laten zijn. U ver zette zich tegen aanwijzing van rela- tienotagebieden en waarschuwde legen schone beloften van de over- ïeid wat betreft de beheersvergoe- lingen U stond altijd open voor toeren die problemen hadden". Wij zend op de moeilijke tyden die de igrariérs nog tegemoet gaan zei Kui- jer: „Rabo, vergeet ook in de toe- lomst de boeren met", ien afvaardiging van het personeel van de Rabo-bank had een koortje jevormd dat de Rabo-directeur met ien fraai zelfgemaakt lied uitluidde Essentie was dat Veenstra de organi- iatie van de bank aan de eisen des iijds aanpaste maar de mens wel :entraal bleef stellen door rekening te louden met gevoelens die deze ver- mderingen oproepen. Theo den Jraak overhandigde als geschenk een ngelijste foto van zeehond Praia. Middenstand (o Vinke van het Texels Verbond van Jndernemers releveerde dat de Rabo aoit een „boerenbank" was maar zich heeft ontwikkeld tot een instel ing waarbij ook andere ondernemers zich thuis voelen. De wijze waarop Veenstra zich in de lokale economie verdiepte en zijn mening daarover naar buiten bracht, is steeds op hoge prijs gesteld door ondernemend Texel en er is ook naar gehandeld. Vinke herinnerde eraan dat Jelle Zijlstra als president van de Nederlandse Bank dat ook deed in nationaal verband, maar er mee doorging nadat hij zijn functie had neergelegd. Vinke hoopte dat Veenstra dit voorbeeld zou volgen. Blijkens de toespraak van adjunct re giodirecteur Beuker is Veenstra in de Rabo-organisatie niet altijd de makke lijkste geweest Hij sprak zelfs van een „lastpak", die bij allerlei gelegen heden zijn stem en mening liet horen en met de Rabo-organisatie in con flict kwam. Beuker tekende er echter bij aan dat het nooit loze woorden waren, maar dat Veenstra zich terde ge in zijn stof had verdiept. De Rabo- directeur werkte daarbij hard. Uit niets bleek dat de Vut naderde. „Je bleef tot het eind doorjakkeren. Je deed meer dan je plicht". Bevoorrecht Veenstra zelf toonde zich in zijn dan kwoord onder de indruk van wat de sprekers hadden gezegd. „Ik voel mij een bevoorrecht mens. Als directeur van de bank heb ik alle arbeidsvreug de gekend die maar mogelijk is en dan ook nog op Texel". Tegelijk gaf hij toe dat het tijd werd om ermee op te houden, want inspannend was het wel. „Het had niet langer moeten duren, anders zouden er gaten zijn gevallen". In zijn opvolger zei hij alle vertrouwen te hebben. „Leo Timmers is een beste keus. Hij gaat het an ders doen. Dat is goed voor de bank en voor de mensen van de bank". Na het officiële gedeelte maakten ve len van de gelegenheid gebruik om de scheidende directeur persoonlijk de hand te schudden. Volgens meni ge aanwezige zou het nog veel druk ker zijn geweest als de receptie niet in meikerstijd was gehouden... VERVOLG VAN PAGINA 1 luis en temperatuurstijging bleek de tank zelfs nog te verergeren. Toen e woningbouwvereniging vorige 'eek vrijdag poolshoogte nam, werd 3t ontruiming besloten. Onder dak fervangende huisvesting voor het chtpaar Kooger bleek echter een robleem. „Tja, zelfs als woning- ouwvereniging hebben hebben we et zomaar een huis vrij. Dat komt oor het toewijzingsbeleid. De huizen ie nu leeg staan of komen, zijn al )egezegd aan andere mensen. Maar at betekent niet dat we onze huur- irs in de kou laten staan." Dat met !t vakantieseizoen in aantocht tijde- <e woonruimte schaars is, onder- and echter ook het echtpaar ooger. Na een week in een zomer- uisje te hebben gebivakkeerd heb- n ze nu hun intrek genomen in Dtel Den Burg. „Een noodoplossing, aar we kunnen op dit moment niet nders", aldus Wendrich. Hij ver acht dat na het grondonderzoek sssende maatregelen kunnen wor- ■n genomenom het euvel te ver- Ipen. Behelpen Vanneer het huis voor langere tijd onbewoonbaar blijkt te zijn, komt er wel een permanente woning vrij bin nen ons bestand." Ook de gemeente heeft geen woonruimte beschikbaar en kon ook'de oorzaak niet achterha len. Geruchten dat de stank wordt veroorzaakt door de spouwmuurisola tie zijn volgens De Ligt vermoedelijk onjuist. „Het probleem ligt waar schijnlijk in de grond onder de wo ning, waarop het riool heeft gelekt." De technicus verwacht dat de even tueel vervuilde grond zonder proble men onder het huis kan worden weggegraven. Intussen is het maar behelpen voor de familie Kooger. „Tja, wat moet je nu de hele dag in zo'n hotel. We gaan daarom dagelijks maar naar huis om de kat, de parkiet en de planten in de kas te verzorgen." erantvroordrlijkhcid van de redactie lp zaterdag 17 april wordt van 9.00 ■t 15.00 uur weer een grote jeubel- boeken- en rommelmarkt ge- puden ten behoeve van de ker- [estauratie in Den Hoorn. Dit pbeurt aan de Witteweg, vlakbij het VH-voetbalveld. Momenteel staan J steigers in het uit 1646 daterende Irkje. P rommelmarkt wordt volgens de gamsatie zo vroeg in het jaar ge iden om caravan- en bungalowbe- ters in de gelegenheid te stellen >9 wat spullen op te duikelen voor 'chting van hun onderkomen. Herhaaldelijk komen we in de Texelse Courant berichtjes tegen over de Vri je School, waarin lezingen of cursus sen worden bekend gemaakt, die daar kunnen worden gevolgd. Hierin komt vrijwel altijd de denkwijze van de anthroposofen naar voren. Zo ook in de krant van jongstleden vrijdag in een aankondiging van een cursus astrologie, waarin gezegd wordt dat sterrebeelden een beslissende invloed op je leven zouden hebben. Meerdere gezinnen sturen hun kinderen naar deze school {om de goede manier van onderwijs, terwijl ze het wellicht met eens zijn met deze denkwijze. Wetenze wel wat ze doen? Onderwijs is nooit los van haar achtergrond en het werkt ook altijd toe naar een be paald doel. De „Vrije" School is niet vrij of neutraal! Haar achtergrond is een anti-christelijke denkwijze, en ze werkt naar een nieuw heidendom met vele goden. Bedenk dus wel goed wat u met uw kinderen doet! Jan Brouwer, „Elba" Zuid Haffel Rieuwert Veenstra had een deel van zijn dankwoord aan het slot van zijn afscheidsreceptie op rijm gezet. Het was een oproep om het beleid op Texel niet te laten ingeven door emo ties, maar door de resultaten van objectief onderzoek. Op het Texelse eiland Staat de Rabobank Met haar vele relaties onder boeren, vissers en middenstand Al bijna 90 jaren geworteld in de plaatselijke grond Groot, krachtig, van binnen en buiten volkomen gezond. Geboren uit de nood bij de boe renstand Staat zij nu ten dienste van ons hele eiland. Een prachtig eiland, wat hebben we nog te wensen Bevolkt met 13000 tolerante mensen Als nijvere mieren, het is een pracht Hebben wij deze gouwen bol tot gro te bloei gebracht. Maar oh, wat hebben we gedaan' Zijn we in onze ijver te ver gegaan De boeren hebben het milieu verpest En het tour isme deed toen de rest En de vissers zij leegden de zee Wat hebben we nog aan zo'n eiland, weg er mee! Sietske en Adriaan eisen dat we ons beraden Want anders worden we aangeklaagd in landelijke bladen En van de Menno-nieten onder ons Krijgen we met z'n allen ook al de bons. Betekent dit nu het einde der Texelse tijden Begint nu het grote ellendige lijden? Of daagt er nog hoop aan de ho rizont Worden we mischien toch weer gezond? Ja, want de enigen die echt ons landschap verzorgen Zijn onze boeren, al sinds gisteren, Maar ook vandaag en morgen En onze vissers, zij blijven vissen in die oneindige zee En nemen op verantwoorde wijze hun vangsten mee. En de toeristen, van harte welkom, vele keren Om onze plaatselijke economie blij vend te stimuleren! Maar alle gekheid op een stokje Ik duw echt niemand in het ver- doemhoekje Want ondanks onze grote bloei Komen er grenzen aan de groei. Onze overheid doet onderzoek naar deze zaak En dat is uiteraard ook haar taak De tijd zal ons daarom binnenkort leren Of we het tij moeten keren Ik roep nog eenmaal: emotie vormt geen basis voor beleid Maar alleen de kille cijfers uit het on derzoek van onze overheid. De klaverjasmarathon „De nacht van Texel" heeft in het weekend geen topscores opgeleverd. Gerrie Grootje en Peter van Heerwaarden grepen de titel met 25.072 punten. Er deden 44 kaarters mee. Andere jaren lag het deelnemertal rond de zestig. „Een onverklaarbare en hopelijk eenmalige teruggang", aldus Nico Ooijevaar van het Eierlandse Huis, waar het evene ment werd gehouden. Er werd gespeeld van 19.30 tot 07.00 uur. De matches verliepen vlot, niemand hoefde lang te wachten. De uitslag: 1. Gerrie grootje/Peter van Heerwaarden 25 072 2. Roel de Zwart/Carlo Bos 24 837 3 Nico Ootjevaar/Freek Veeger 24.571 4. Nel van der Veen/Corrie Zijm 24.535 5. Theo en Jaap Witte 24.361. Onbekenden drongen in de nacht van woensdag op donderdag door tot het platform van het vliegveld Texel. De daar geëxpo seerde Starfighter straaljager werd gedeeltelijk ingepakt, voor zien van een gezicht en een voor directeur ,,Edje" bedoelde tekst. Zoiets moet kunnen op 1 april... IFoio Harry de GraafI In vier bungalows in de Dennen en aan de Zanddijk in Eierland is inge broken De politie vermoedt dat het dezelfde daders betreft. Ze drongen in de (bewoonde) bungalows via openstaande ramen. Er wordt geld, paperassen, passen en sieraden ver mist. Uit één huisje is een Canon ca mera ter waarde van f2100,- ont vreemd. Getuigen hebben bij een bungalow aan de Zanddijk twee auto's hard zien wegrijden. Waarschijnlijk zijn dit de daders geweest. „We denken dat het lui van de overkant zijn. Meer meldingen dan deze vier hebben we niet gehad", aldus een woordvoerder van de politie. „Het kan zijn dat meer mensen de auto's of iets anders ver dachts hebben gezien. Zij worden verzocht ons te bellen, telefoon 12222." Een groep gehandicapte oud militairen brengt dinsdag een bezoek aan Texel, waar hen een programma wordt aangeboden dat grotendeels wordt verzorgd door mariniers van de Joost Dourleinkazerne. Het initiatief voor het dagje Texel is genomen door het district Kennemer- land van de Stichting Meer Ontspan ning voor Ernstige Oorlogsgewonden, een organisatie die kort na de politio nele acties in Indonesië van de grond kwam met de bedoeling ontspanning te bieden aan mensen die tenminste voor 40% invalide waren geworden. Het distrikt Kennemerland organiseert jaarlijks vier tot vijf bijeenkomsten en reisjes. De groep (met partners en begelei ders ongeveer 40 personen) komt met de boot van half twaalf naar Texel, waarbij gebruik wordt gemaakt van een door de marine beschikbaar gestelde bus. In de Joost Dourleinka zerne worden ze onder het genot van koffie en cake verwelkomd door de commandant, gebruiken een brood maaltijd, bekijken een video en ma ken demonstraties mee met landings- en rubberboten in de Mokbaai. Bij goed weer gaat het gezelschap met een landingsboot naar Oudeschild. Bij slecht weer wordt een rondrit ge maakt over Texel. Het bezoek aan het eiland wordt afgesloten met een mosselmaaltijd in café Havenzicht in Oudeschild. Oki yoga. In „De Aleph" (We verstraat 54) worden elke maandag avond oki yoga-lessen gegeven. Deze beweeglijke yogavorm kent oefenin gen ter ontspanning, ademhaling, houdingcorrectie, reiniging, verster king en ook traditionele yogahoudin- gen (asena's). Het doel is volgens organisator Paul van Mierlo zowel geestelijk als lichamelijk te zijn opge wassen tegen de problemen van alle dag. De lessen duren van 20.00 tot 21.15 uur. De kosten zijn: knipkaart van tien lessen (drie maanden gel dig): f 110,-. Een proefles (kosten 711,- is altijd mogelijk. Inlichtingen Paul van Mierlo, tel 19706 of 19426. Reumafonds. De reumacollecte heeft op Texel 77875,45 opgeleverd. Vorig jaar was de opbrengst 78191,-. Voetpad. De raad wordt gevraagd 7160.000,- beschikbaar te stellen voor aanleg van een voetpad langs de Boodtlaan in De Koog. Het pad moet komen aan de zuidzijde en aan sluiten op het gedeelte bij de Mien- terglop. Lichtmasten. Het college wil me dewerking verlenen aan plaatsing van vier lichtmasten van veertienmeter hoog bij de tennisbanen van Herie Hodie achter het Eierlandse Huis in De Cocksdorp Dank zij kordaat optreden van personeel van EcoMare en enkele bezoekers kon dinsdagmiddag een brand in de duinen ter hoog te van paal 17 snel worden be zworen. Het vuur werd omstreeks 17.00 uur ontdekt op een hoog en ruig begroeid duin in het duinpark achter EcoMare. Directie en medewerkers (totaal bijna 25 personen) gingen er op af, gebruik makend van vuur zwe pen en schoppen die bij het cen trum in depot worden gehouden. De vlammen vonden voedsel in de vorm van de kurkdroge be groeiing en laaiden hoog op. Niettemin was de situatie snel onder controle, waardoor de ver brande oppervlakte beperkt bleef tot ruim 500 vierkante meter. Gunstige factoren waren de win drichting en feit dat het brandje op een hoog punt woedde, te midden van overigens vrij kaal terrein waardoor het zich niet snel uitbreidde. Het vuur was al uit toen brandweer, politie en staatsbosbeheer arriveerden. Al direct stond vast dat het vuur was aangestoken. Iemand had van enige afstand een meisje en twee jongens gezien, die ver geefs trachtten het kennelijk uit de hand gelopen vuur met een jas uit te slaan en er toen in pa niek vandoor gingen. Hij kon een vrij nauwkeurig signalement doorgeven. Op de plaats van de brand werd een aansteker gevon den. Al spoedig kon een 16-jarige jongen worden aangehouden. Hij zei dat de brand was ontstaan, toen zijn aansteker ontplofte. De jongen hoorde tot een groep van 60 (Frans sprekende) Belgische scholieren, die een bezoek aan EcoMare en duin park hadden ge bracht. De foto toont het ver brande terrein, waar EcoMare-medewerkers de laatste vonken doven. IFotO Harry de G'OSfl Het ziet ernaar uit dat de Cessna 208 Caravan van het Paracentrum Texel volgende week de lucht in mag. Het probleem dat het paracen trum niet beschikte over piloten die met dit type toestel mogen vliegen, worden opgelost. Directeur Bob Rienks van het Para centrum kreeg een conflict met de Rijksluchtvaartdienst toen hij zijn pilo ten snel het vereiste examen wilde laten doen. De RLD wilde dat dit examen zou worden afgenomen door een Nederlandse instructeur die minstens 100 uur ervaring met dit vliegtuigtype had. Zo iemand bestaat niet, zodat werd gevraagd genoegen te nemen met andere instructeurs, waarbij o.a. de bekende testvlieger Edwin Boshof werd voorgesteld. De RLD wilde dat niet, maar ging er toen wel mee accoord dat een bui tenlandse examinator werd aange trokken. Rienks wist deze te vinden. Het werd Phil Evans die zondag als safety-pilot met twee Nederlandse examinatoren naar Texel komt om het examen af te nemen. Over de komst naar Texel zijn ook nog problemen geweest; de RLD had het examen lie ver ergens op het vasteland afgeno men maar ging uiteindelijk accoord. In eerdere fasen van het conflict de den zich vertragende problemen voor bij de communicatie tussen paracen trum en RLD; de partijen geven daar over verschillende lezingen. Het examen zal zondag worden afge legd door Willem Out, Jaap Backx, Bob Rienks en mogelijk nog een vlie ger. Gezien de ervaring van de be trokkenen wordt ervan uitgegaan dat zij slagen Vier dagen later kunnen dan alle formaliteiten zijn afgehandeld zodat de nieuwe Cessna na twee weken vertraging met para's de lucht in kan. Het toestel zelf is inmiddels door de RLD technisch in orde bevonden voor het vervoer van maximaal 14 para chutisten. Volgens Rienks had de eni ge aanmerking betrekking op een Pontweg. Sinds januari valt de Pontweg onder beheer van de provin cie. Uit effinciëncy-oogpunt is het on derhoud en de gladheidsbestrijding uitbesteed aan gemeente Texel. Mokslootvallei De gemeente ver leent Staatsbosbeheer een aanlegver- gunning voor de werkzaamheden aan de Mokslootvallei. Deze wordt, na ja renlange dienst als waterwingebied, in de natuurlijke staat (natte duinval lei) teruggebracht. Het afplaggen van ruim dertig hectare maakt deel uit van de werkzaamheden. De gemeen te wil wel graag van SBB weten waar ze met al die grond die daarbij vrij komt heen gaan. typeplaatje dat ergens bevestigd moest worden. Het toestel is in Ne derland geregistreerd als PH-JAS Rieks heeft met de drie laatste letters zijn jongste zoon Jasper willen ver noemen. Dat Nederlandse vliegers hun toestel in eigen land laten registreren (en daardoor vallen onder de zorg en ver antwoordelijkheid van de RLD) is ove rigens niet vanzelfsprekend. Volgens Rienks is wel 30% van de Neder landse toestellen in het buitenland geregistreerd, meest Amerika. Dit zou te maken hebben met de „overdre ven" eisen die door de RLD worden gesteld. Monteur Marinus Kortenhoeven volgt momenteel in Wichita, (Kansas, USA) een training om met de nodige vak kennis de Cessna Caravan te kunnen onderhouden. Het paracentrum heeft de oude Pila- tus Porter per 1 mei verkocht aan het bedrijf Turdus B.V., gevestigd op het vliegveld Lelystad. Paraclub Flevo en Tessel Air zijn participanten van dit bedrijf. Geregeld is dat Flevo het toestel het meest zal gebruiken, voor parachutespringen maar ook voor ambulancevluchten en luchtfotogra fie. Tessel Air kan de eerste vijf jaar nog incidenteel over het toestel be schikken, bijvoorbeeld als de nieuwe Cessna wegens onderhoud niet inzet baar is. Het bezwaarschrift van Menno Stam tegen de hoteltoren in De Koog is door de provincie ongegrond ver klaard. Stam protesteerde vooral te gen de hoogte (18 meter), wat hij mede gezien de brandpreventie on gewenst vindt. Nadat een eerder plan voor een aan merkelijk hogere toren het met haalde in de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid, gingen de raadsleden wel akkoord met een hoogte van maximaal vijftien meter. Omdat de architect had aangetoond dat bij die hoogte de liftkoker drie meter uitsteekt ging de commissie uit welstands- en stedebouwkundig oogpunt akkoord met achttien meter hoogte. Voor de bouw van de omvan grijke hoteltoren, die strijdig is met het geldende bestemmingsplan De Koog, moest de bestemming van de onderliggende grond worden aange past. De dienst Ruimte en Groen van de provincie sluit zich aan bij het oordeel van de gemeente en heeft geen bezwaar tegen de voorgenomen bouw.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5