k-ii Malaise pootgoedteelt strop voor akkerbouw Gebouw passantenhaven neemt vaste vorm aan >chade aan TX 1 meer ian drie miljoen ffl Texels Landbouw Wat ik zeggen wou Zeedagen Robuuste TX9 TEXELSE^ COURANT Aardappelgigant wil te dure contracten voor '93 openbreken Jan Brouwer Texel agrarisch probleemgebied Rode Kruis houdt bloedafname-avond De Koog gaat fors onderuit tegen ZTS Groepering uit Rügen viert Pasen op Texel SP» Spannende uitgave van Historische Vereniging IINSDAG 6 APRIL 1993 |/oor de meeste akkerbouwers is de ardappel de kurk waar het bedrijf drijft. Door de slechte afzet van ioot- en consumptie-ardappelen is Ie prijs van deze produkten zeer jag. Pootaardappeltelers ontvangen oals bet er nu naar uitziet 30 tot 0% minder voor hun produkten lan in voorgaande jaren. Bij de onsumptie- iardappeltelers is de daling zeker zo jroot. Dit alles betekent dat het in- omen voor deze ondernemers norm onder druk komt te staan. Te- rens heeft dit gevolgen voor de liqui- liteit. De kosten voor de gewassen ijn gemaakt en nieuwe kosten dien- en weer gemaakt te worden voor Ie gewassen die nu aan de grond orden toevertrouwd. Alles met el- aar geen rooskleurige ontwikkeling. jls oorzaak voor de slechte prijsstel- ing worden genoemd: grotere aan- lod van pootaardappelen binnen de G, harde gulden, weinig koopkracht ran landen die anders de pootaardap- lelen afnemen. Er is nu nog enig oop dat Rusland een groot deel van nog opgeslagen pootaardappelen aat afnemen. Gebeurt dit niet, dan unnen enkele bedrijven in financiële roblemen komen. In dergelijke situa- es is het van belang dat op tijd aan i bel wordt getrokken en dat wan eer nog mogelijk afspraken worden emaakt met de banken. Dit is in ie- De slechte aardappelmarkt is voor handelsmaatschappij Wolf en Wolf reden om de bestaande contracten met de pootgoedte- lers open te breken. Het bedrijf heeft voor komend seizoen zo'n 50 hectare aardappelen op Texel gecontracteerd. Behalve de slechte afzet noemt Wolf en Wolf financiële problemen als oorzaak de garantieprijzen uit de overeenkomst te schrappen en genoegen te nemen met de wer kelijke marktwaarde. „Verbreken van het contract kan ook, maar handhaving van de bestaande overeenkomst is niet mogelijk", aldus Alfred Touber, algemeen manager van Wolf en Wolf. Volgens de Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie (WLTO) is deze handelwijze in strijd met de wet. De boeren belangenorgani satie wil dat het handelshuis eerst openheid van zaken geeft over eventuele financiële proble men binnen het bedrijf. De WLTO adviseert haar leden de bestaan de contracten vooralsnog niet te verbreken. Touber ontkent de juri dische onjuistheid van contract verbreking met. „We hebben geen keus. En als je zo'n pro bleemsituatie ziet aankomen, kan maar beter tevoren ingrijpen. Maar misschien zien we het wel te somber, want we weten nog niet wat het komend seizoen zal brengen." der geval beter dan dat de openstaande rekeningen niet worden betaald. Want de handel heeft een ander rentetarief dan de banken. Door middel van een liquiditeitsbere kening die gemaakt kan worden door de landbouwvoorlichter is na te gaan wanneer en hoeveel geld beschikbaar komt. Ook is het denkbaaar om het borgstellmgsfonds in te schakelen. Hier lijken weer mogelijkheden te zijn om tot een bedrag van f150.000,- te lenen. Steunaanvragen De meeste akkerbouwers, stieren- en zoogkoeienhouders hebben een pak ket papier binnen gekregen. Dit alles met als doelstelling steun aan te vra gen voor granen, voedergewassen, olie- en eitwithoudende zaden. Alles lijkt vrij ingewikkeld en dat schrikt meinigeen af om aan deze papieren te beginnen. Het is de bedoeling dat alles voor 15 mei a.s. wordt ingele verd, nadat de vragen beantwoord zijn. Indien dit problemen geeft, kan altijd de hulp worden ingeroepen van de bedrijfdeskundigen bij de Dienst Landbouw Voorlichting. In overleg worden de formulieren dan ingevuld. Topografische kaarten Bij het inleveren van de vragenformu lieren dienden de percelen van het bedrijf te worden aangegeven op een toografische kaart. Deze kaaart moet een schaal hebben van 1 op 10.000. Nu heeft het Waterschap Texel de mogelijkheid geboden dergelijke kaar ten aan te vragen. Door het water schap in Den Burg te bellen worden de kaarten voor het betreffende be drijf vermeerderd en kunnen ze wor den afgehaald, telefoonnnummer 15341. Richoctonia Uit praktijkervaringen blijkt dat het middel Monvereen beter tegen ri choctonia werkt als bij het poten de rijenbespuiting wordt uitgevoerd met minimaal 300 liter water. In de prak tijk wordt dit middel nogal eens ver spoten met 100 tot 200 liter water. Dit blijkt op die gronden waar het vrij druk is van de Richoctoniaschimmel onvoldoende te zijn. Volvelds bespui tingen gaan gepaard met veel meer kosten, wat niet te adviseren is, ge zien de opbrengstprijzen van de poo taardappelen. Extra water vraagt wel meer tijd tijdens het poten, maar voorkomt een groot bedrag aan uitgaven. Onkruidsbespuiting Naarmate de onkruiden kleiner zijn, kunnen ze met minder middel, wor den bestreden. Dit hebben praktijk en onderzoek de laatste jaren laten zien. Maar toch worden in de praktijk nog te vaak te hoge en te dure doserin gen gebruikt, wat niet in alle gevallen noodzakelijk is. Om een goede bestrijding van het onkruid te krijgen is het van belang dat er onkruidken nis is en dat er kennis aanwezig is hoe de te gebruiken middelen werken op de aanwezige onkruiden. Veelal is met lagere kosten aan middelen een vergelijkend resultaat te behalen mits dat op het juiste tijdstip en met het juiste middel wordt bespoten. Verla ging van de kosten zijn eveneens te bereiken met Lage Doserings Syste men. Binnen de akkerbouw liggen hier nog mogelijkheden om met da lende opbrengstprijzen de kosten te drukken. Een goede combinatie is rij enbespuiting met machanische on- kruidbestrijding op niet stuifgevoelige percelen. Dit systeem geeft wel meer werk maar minder uitgaven mits op het juiste moment toegepast. Bncvcn van k-tcrs Huilt-n yrn»nlvn<ordi IijUkkJ vari de n-dniw Is het nu werkelijk zover met je geko men dat de kaften van de bijbel je oogkleppen zijn geworden, zodat je je voor alles wat met letterlijk in die bij bel staat, kunt afsluiten en je dan ge roepen voelt je vingertje op te heffen. Jammer. Ik zal voor je bidden. Frans Lagerweij, Den Burg. De nieuwe accommodatie van de Stichting Passantenhaven in Oude- schild begint herkenbare vormen aan te nemen. Bouwbedrijf Gieze BV, die begin dit jaar begon met de bouw van het restaurant annex kantine, zal het complex naar verwachting 1 juni hebben voltooid. Het gebouw vervangt het voormalige clubschip ,/t Wrijfhout", dat jaren lang lag afgemeerd aan de steiger in de haven. Passanten kunnen straks dankzij het verhoogde talud waarop het complex is gebouwd genieten van een panorama dat zich bij gunstig weer uitstrekt tot aan het monument op de Afsluitdijk. In de kelderverdieping onder het restaurant, dié op de foto aan het zicht wordt ontrokken door het talud, worden een douane- en waarschijnlijk een marechausseekantoor gevestigd. „Met de marechaussee zijn we nog in onderhandeling", aldus havencom missaris Hans Eelman. Tot dusver waren beide controlediensten gehuis vest in een gezamenlijke container op de haven. Een deel van Texel is door de EG ge kwalificeerd als agrarisch probleem gebied. Deze status is het gevolg is van de aanwijzing van 798 hectare landbouwgrond als relatienotagebied (eerste fase). Boeren in dit gebied kunnen een zogenaamde bergboere- novereenkomst afsluiten en krijgen hierdoor een vergoeding van maxi maal f180,- per hectare en krijgen extra ooipremie. Inmiddels hebben vier landbouwers getekend. Volgens Corinne Hoogenbosch van het Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL) in Haarlem is de bergboerenre- geling aantrekkelijk omdat weinig be perkingen gelden voor het gebruik van de gronden. „De boer moet vee hebben, het land moet in de huidige staat blijven en de ontwatering mag niet worden veranderd." Alleen land dat in de eerste fase van de relatie nota is aangewezen als natuurgebied komt voor subsidie in aanmerking. De overeenkomst geldt voor vijf jaar. Dat nog maar vier overeenkomsten (37 hectare) zijn afgesloten wijt het bureau aan de korte termijn waarop de bergboerenregeling nog maar van kracht is. „En waarschijnlijk heeft men de advertentie niet gelezen." Boeren die recht hebben op de ooi- premie op schapen krijgen binnen het relatienotagebied bovendien de volle dige premie over de eerste 1000 ooi en. Boven de 1000 geldt de halve premie (buiten het relatienotagebied ligt deze grens op 500 schapen). Degene die in aanmerking komen voor de regeling worden de komende tijd benaderd door het BBL. De eerst volgende termijn waarop de regeling in werking treedt is 1 juli. De regeling geldt ook voor boeren in het betrok ken gebied die al een beheersove reenkomst hebben. De bijdrage wordt niet in mindering gebracht op de be staande subsidie. Momenteel is nog maar éénderde van het in de eerste fase aangewezen gebied (798 ha) een overeenkomst afgesloten. „Ken nelijk is deze beheersvorm moeilijk in pasbaar in de bedrijven." De vergoeding hiervoor varieert afhanke lijk van de beperkingen tussen de f278,- en /'2000,-. Vrijdag 23 april is het weer zover: al le Texelaars van 18 tot en met 69 jaar kunnen een halve liter bloed af staan. De medewerkers van het Cen traal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst (CLN), artsen, ver pleegkundigen en vele Texelse vrij willigers staan van 17.30 tot 21.00 uur klaar in de openbare Scholenge meenschap ..De Hogeberg". Bloed is een onmisbare bron voor tal van geneesmiddelen die levensred dend zijn bij de behandeling van pa tiënten. Voor verkeersslachtoffers, bloederziektepatiënten en kankerpa tiënten, maar ook bij hart- en vaat- operaties is elk jaar meer bloed no dig. Het aantal donors stijgt gelukkig nog steeds, maar de vraag naar bloed stijgt sneller: dit jaar zullen er naar schatting ongeveer 100.000 do naties te weinig zijn. De bloedafname neemt alles bij elkaar ongeveer een half uur in beslag, waarbij begelei ding wordt verzorgd door deskundi gen. Nieuwe donoren kunnen zich op de avond zelf aanmelden. Te voren aanmelden kan ook bij Frans Eijgen- raam, tel. 19338. Texelaars die geen bloed willen of kunnen geven, kun nen zich op deze avond toch ver dienstelijk maken er zijn namelijk vele vrijwilligers nodig om de donors te begeleiden en gezelschap te houden tijdens de donatie. Opgeven hiervoor kan bij Marga Loos, tel. 15757. Aannemer Gieze heeft het ontwerp afgeleid van strandpaviljoen Paal 9. Alleen het dak heeft een wat spitsere vorm. Het gebouw meet veertien bij veertien meter en wordt grotendeels opgetrokken uit steen. De familie Welbie, die het restaurant gaat pach ten, is steeds betrokken geweest bij de bouwplannen. Zaterdag ging De Koog fors onderuit bij het een klasse beter spelende ZTS. Deze Turkse formatie gaf De Koog les in effectiviteit door tien kansen in negen doelpunten om te zetten. De Koog begon de wedstrijd met de tandem Schoonheden-Scholtanus centraal op het middenveld, uitgaan de van de kracht van ZTS over de as van het veld. Vanaf de eerste minuut bleek dat dit team niet alleen over een sterke as, maar sterke vleugels Vijftien personen uit Rügen komen, ondermeer op initiatief van de werk groep Interkerkelijk Overleg (WIKO), donderdag naar Texel. Vrijdagavond bezoeken zij om 20.00 uur een dienst in de Rooms-Katholieke kerk, waarna iedereen die kennis met hen wil maken, vanaf 21.00 uur welkom is in De Witte Burcht aan de Mo lenstraat. Zondagochtend om 06.00 uur be zoekt de afvaardiging de (interkerkelij ke) Paaswake in de Hervormde kerk, waaraan dominee F. J. Daane onder meer medewerking verleend. Be langstellenden die dit tijdstip te vroeg vinden, kunnen ook om 09.30 uur de dienst bezoeken en na afloop in de Schakel kennis maken met het be zoek uit Rugen. Dinsdag reist de groep weer naar Duitsland af. beschikte. Binnen tien minuten keek De Koog tegen een achterstand van 2-0 aan na goed uitgespeelde uitval len. Hierpp verzette De Koog de ba kens iets naar voren en kreeg kansen via Piet Scholtanus en Marijn de Veij. ZTS liet zien hoe je met kansen om moest gaan en liet in de tegenaanval de derde, en vijf minuten later de vierde goal aantekenen. Na de rust moest er snel worden gescoord wor den om nog enige betekenis in het wedstrijdverloop te krijgen. Er werd inderdaad snel gescoord, maar niet door De Koog. De Koog bleef de aan val zoeken en de backs Pieter-Jan Kamstra en John Eelman, die toch al een moeilijke middag hadden, kregen steeds minder steurt en werden van tijd tot tijd overlopen. De wissel Ben Witte voor De Veij bracht ook niet het gewenste schokeffect. ZTS ging rustig door met listige aanvallen en bouwde de score simpel uit. Het eindsignaal kwam voor de Kogers als een bevrijding. Maar toen stond het scorebord al op negen voor het Turk se team en nul voor de Texelaars. Het nieuwe nummer van het Histori sche Verenigingsblad (nr. 26) is klaar. Het is een uitgave met spannende in formatie. Liefhebbers van historie moeten aanleg hebben voor detecti ve. Hoe kom je er anders achter dat een ruiter in Romeinse tijden langs de Rommelpot reed? En waarom moest een Amsterdammer zich be moeien met een ruzie tussen een le raar uit Nieuwe Zijpe en vier Texelse notabelen in 1649? In het boeiende nummer wordt te vens verteld wat de afdeling onder- waterarcheologie van WVC op Texel doet. Het blad is verkrijgbaar voor f 5,- bij de Texelse boekhandels. De contouren van de nieuwe accommodatie van te tekenen. de stichting Passantenhaven beginnen zich af IFoto Bert Koning) Geen drankrijders. Tijdens een al coholcontrole hebben vijftien auto mobilisten een blaastest ondergaan. Geen van hen bleek teveel aan Bac chus te hebben geofferd. VERVOLG VAN PAGINA 1 Haven Het gemeentebestuur houdt inzake de onderhandelingen met het rijk over de overname van de haven nauw contact met Den Helder en Wieringen om te voorkomen dat de verschillende visserijgemeenten tegen elkaar worden uitgespeeld, zo deelde wethouder Dirk Terpstra mee. DETV betaalt mee aan het f75000,- kosten de onderzoek dat duidelijk moet ma ken wat er aan de haven gedaan moet worden om deze af te stem men op de wensen van de gebrui kers. De gemeente wil de haven pas overnemen als er een aanvaardbare financieringsregeling komt voor de nodige aanpassingen waaronder het vergroten van de havenmond. In zijn openingstoespraak stond voor zitter van der Beek even stil bij de meest geruchtmakende gebeurtenis van de laatste tijd: het vergaan van de TX 1. Gelukkig is het zonder per soonlijke ongelukken afgelopen. Ho pelijk zal het schip spoedig weer in oude glorie varen. Prettiger zaken de den zich het afgelopen jaar ook voor. Er kwamen drie nieuwe kotters bij: de TX 14 van Trap, de TX 37 van Van der Vis en de TX 9'4 van Boer- sen. Jan Drijver heeft zojuist een ver vangend schip in gebruik genomen als opvolger van de door brand ver woeste TX 9. Redelijk jaar De voorzitter noemde 1992 voor de Texelse visserij een redelijk jaar, on danks het niet kunnen opvissen van het scholquotum en de duidelijk lage re prijzen voor schol. De haringvisse rij is minder lucratief door de lage winstmarges. De rondvisserij baart uitgesproken zorg; gelukkig beoefe nen de betrokken bedrijven ook ande re vormen van visserij. In 1992 verscheen een drietal be langrijke rapporten, gericht op vangstbeheersing, waarbij de verant woordelijkheid in handen wordt ge legd van de vissers zelf. Lukt dat niet, dan komt het tot verplichte ca paciteitsinkrimping. Van der Beek zei aanvankelijk sceptisch te hebben gestaan tegenover de groepsvorming, maar was er nu van overtuigd dat de vissers deze kans met beide handen moeten aangrijpen. Hij riep op tot correcte naleving van de spelregels en doelde in het bijzonder op de veil plicht. „Naleving van de veilplicht bant allerlei duistere handelspraktij ken uit. Het kan toch niet waar zijn, wat ik gisteren en eergisteren hoorde, dat er toch weer buiten de veiling- klok om wordt verkocht? Laten we alsjeblieft ons verstand gebruiken". De voorzitter pleitte voor een reële toekenning van zeedagen en uitte kri tiek op de huidige praktijksituatie. Zijn motto: het gaat goed maar het kan nog veel beter. Doolhof Dat laatste gold wat hem betreft ook voor de talloze organisaties die zich met visserijBeleid bezig houden. De juist benoemde groepsvoorzitter Bob Bakker had er zich over verbaasd toen het bestuur hem wegwijs maak te, maar ook een visserijdeskundige als Mr L. Nouwen had er op het re centelijk gehouden visserijsymposium te Urk zijn afkeuring over uitgespro ken. Hij sprak van een buitengewoon verward en verwarrend beeld: visse rijschap, produktschap, de stichting voor de Nederlandse visserij, produ centenorganisaties, instanties die zich met het beheer van groepen bezig houden, etc. De voorzitter voelde zich dus gesterkt toen hij opriep tot een betere organisatiestructuur van de Nederlandse visserij. Het collectief opzeggen van het lidmaatschap van de P.O.-West door alle Texelse P.O.- leden zal hopelijk de kathalysator zijn bij dat proces. Pelcentrum Van der Beek feliciteerde de Wierin- ger en Texelse garnalenvissers die het initiatief hebben genomen voor een coöperatief garnalenpelcentrum. De eerste paal is zojuist geslagen in Den Oever. Een van de bestuursleden is Kees Boom, tevens DETV-bestuurslid. De voorzitter gaf te raad niet alleen te zorgen dat het technisch proces in orde is maar ook commercie te be drijven: markten veroveren. Bas van der Beek werd bij acclamatie herkozen als DETV-voorzitter. On danks het inmiddels bereiken van de 65-jarige leeftijd had hij zich herkies baar gesteld. „Het is niet altijd een makkelijke baan, maar ik heb het werken met Texelse vissers als uiter mate plezierig ervaren", zo motiveer de hij zijn besluit. Ook de bestuursleden Kees Boom, Gerard van der Slikke en Adrie Vonk werden bij acclamatie herkozen. VERVOLG VAN PAGINA 1 complete bemanning. „Het is een de gelijk en robuust schip geworden, met een nieuw hartje", aldus de eigenaar, die de kosten van de aan schaf en renovatie tussen de 4,5 en 5 miljoen gulden schat. De uitgebran de oude TX 9 ruilde Drijver in bij de werf om Stellendam. Open dag Bij een proefvaart op het Haringvliet onder toezicht van oe scheepvaar tinspectie kreeg het schip de beno digde certificaten. Nadat ook de laatste kinderziektes zijn verholpen verwacht Drijver na Pasen de vangst te kunnen hervatten en stelt tevreden vast dat de TX 9 een uitstekende be manning heeft. De opvarenden zijn: Jan de Vries (stuurman), Ard Jan van der Brink, Martin de Vries (machi nist), Rien Brouwer, Arco Vonk en Jan Drijver (schipper). Belangstellen den kunnen hun schip 17 april, wan neer de Deo Juvante van 10.00 tot 16.00 uur open dag houdt, van onder tot boven bewonderen. Jan Drijver uit Oosterend kan anderhalf jaar na de brand op zijn kotter weer lachen Trots po seert hij met echtgenote Joke voor de nieuwe trots. (Foto Gererd T,mmerman) schade aan de TX 1, die onlangs lik na een aanvaring met een kot- uit Goedereede. bedraagt drie iljoen. Het schip wordt hersteld bij iheepswerf Visser in Den Helder. veertien weken wordt getracht de tter te repareren. Vier werven pro- lerden de klus in de wacht te sle- !n- Visser bleek de voordeligste. Bij i' geraamde schadebedrag zijn ove- |ens reparatie van electronica en re- sie van de hoofdmotor niet begrepen. De zwaar beschadigde kotter ligt al een week in Den Helder. Het schip werd van Stellendam naar de mari- nestad gebracht door de sleepboot „Sea Hawk" van Leo Visser uit Ou- deschild. De tocht had enige voeten in aarde, want het roer van de TX 1 bleek beschadigd en stond naar links. De herstelwerkzaamheden zijn inmid dels begonnen. Als eerste zijn alle onderdelen gedemonteerd. De hoofd motor wordt gereviseerd bij Deutz in Rotterdam. raakte bij de aanvaring en de daaropvolgende reddingspoging flink beschadigd. (Foto Visserijnieuws)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5