Cjrocn "ZwartsJex els in het [andsuppletie mogelijk ;omende herfst voltooid N Prijzenoorlog op oud papiermarkt Invulling derde fase De Mars van de baan Dè manier om Texel te leren kennen! Groen Zwart De nieuwe TEXEL TOERIST is uit ummer Amsing verhoogt tarief West-Den Burg nieuw uitbreidingsgebied BONNE "Horszel Paasbest Kleuriger, Dikker en Informatiever dan ooit f 3,95 Deurwaarders gaan achter Duitse wanbetalers aan p - VERDER IN DIT w Barendregt geeft visie op huisvestingsproblematiek w Gerechtsdeurwaarder Vermeer kwart eeuw actief op Texel Koger ondernemers hebben geen geld voor dorpswacht w Raadsleden laten verstek gaan op Paaseiland-avond w Texels Belang dient motie in TEXELSEÜcOURANT mechanisatie b.v. t GEEN KRANT NA PASEN VRIJDAG 9 APRIL 1993 EXELSE OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10773 COURANT r advertenties, abonnomenten, etc. traveld en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, Betoon 02220-12741. Telefax 02220-14111. Lidactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon E220-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan- •oruren bel uw bezorger. |#daktie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den telefoon 02220-15639. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ48,50 per half jaar; Los ƒ1,35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Us de weersomstandigheden niet tegenzitten zal de zandsupple- die volgende week van start gaat bij paal 13, de komende erfst geheel zijn voltooid, hoewel de officiële opleveringsdatum en jaar later valt. Deze (zesde) zandsuppletie wordt de grootste Texel ooit heeft beleefd, althans wat betreft de lengte van het op te spuiten strandgedeelte: negen kilometer tussen de pa- en 9 en 18. het strand van De Koog (tussen ia! 18 en 20) wordt momenteel de itste hand gelegd aan de 1200 iter lange stalen zinkerleiding die Pasen het water zal worden inge- iwd om vervolgens naar paal 13 te rden gesleept. Daar wordt de lei- g haaks op de kust afgezonken, t uiteinde aan de zeekant bestaat uit een flexibel deel dat de verbin ding vormt met het koppelpunt dat or een boei aan de oppervlakte irdt gehouden. Hier kunnen de ephopperzuigers waarmee het ind over een afstand van elf kilo- iter wordt aangevoerd, aansluiten en hun zandlading naar de kust irsen. Die sleephoppers zijn de HAM 309, de Geopotes 14, de Alpha-B en de |gonaut. Minstens twee van deze «hepen zullen telkens in actie zijn. Irwyl de een zand haalt (telkens Gemeente Texel heeft zeven deurwaarders aan de overkant, die in dienst zijn van invorderings- en advieskantoor Boonstoppel, aangesteld als on- I bezoldigd ambtenaar. Deze zeven 1 gaan parkeerboetes aan de over- I kant èn in Duitsland innen. De extra kosten die dat met zich meebrengt, worden op de wan betalers verhaald, zodat de ge meente er financieel niet onder lijdt. Mr'. Iw ■en gastvrije en vriendelijke hou ding naar toerist (èn Texelaar) staat natuurlijk hoog in het vaan del van de medewerkers van de Henstverlenende sector. Logies- 'erstrekkers, winkeliers en amb- enaren kunnen zelfs speciale ramingen en cursussen volgen om nóg beter voor de dag te ko men. Maar ja, het moet wel in je zitten, want anders komt het er ook niet uit! Als de juiste menta liteit ontbreekt, voel je met het verschil tussen oprechte behulp zaamheid en onderdanige sla vernijOnze gasten kunnen je iet trouwens ook verdomd lastig maken: Duitsers, die alleen maar staan te „mmm-en" aan de oonbank of met een grote mond 'oor hun beurt gaan, doen alsof iot hele eiland van hen is en de bevooroordeelde- Nederlandse oerist, die zich bij voorbaat al oopt te ergeren omdat hij vast vel in het Duits zal worden aan- lesproken. Ach, ach, ach hoe 'inden wij de juiste benadering. 19 Je dis Gemeenteraadslid bij- 'oorbeeld een uitnodiging voor •en voorlichtingsbijeenkomst vaar door je als politiek verant- voordelijke beter geïnformeerd Wnt worden, dandoe je, als je im wat voor reden bent verhin derd, minimaal afbericht. Goede tienieren zijn nooit overbodig of loderwets. Op je Paasbest zit net alleen aan de buitenkant Horszei 3000 of 5000 m3) perst de ander het in de zinker. Een bijzondere bepa ling bij dit werk is dat de sleephop perzuigers elders aan het werk mogen als op minstens drie onwerk bare dagen moet worden gerekend. Ze gaan dan helpen bij het uitbagge ren van de Eurogeul voor Rotterdam. Dat de zinkerleiding op het strand van De Koog wordt gemonteerd en dus niet bij de plaats waar hij zal worden afgezonken, heeft te maken met de vele strandhoofden die langs de zuidwestelijke kust van Texel zijn aangelegd. Als de zinker over deze stenen dammen zou worden ge bracht geeft dat problemen en schade. Hoewel de kans groot is dat het werk dit seizoen wordt voltooid, is het toch over twee seizoenen uit gesmeerd. Dat heeft te maken met de financiering van rijkswege. Elk jaar wordt voor dergelijke werken in Ne derland een bepaald bedrag uitge trokken De f25,6 miljoen gulden kostende zandsuppletie op Texel wordt bekostigd uit het geld voor twee jaren. Dat betekent dat de kom- binatie „Razende bol" aan wie het werk op 23 maart werd gegund, een deel van het geld pas eind 1994 krijgt, ook al is het werk dan al lang voltooid. Niettemin is het voor HAM- VOW B.V. uit Werkendam, Boskalis Oosterwijk B.V. uit Rotterdam en D. Blankevoort Zn uit Bloemendaal (de drie bedrijven die de kombinatie vormen) lucratief om het karwei in één ruk uit te voeren. Onderbreken en volgend jaar verder gaan brengt veel kosten met zich mee. Drie fasen Gedurende het werk wordt de zinker waarmee het zand vanuit zee naar het strand wordt gevoerd, drie keer verplaatst. Begonnen wordt dus bij paal 13, waarbij het strand over an derhalve kilometer ten noorden en ten zuiden van dit punt wordt opge hoogd. Vervolgens gaat de zinker naar paal 16 waar hetzelfde gebeurt en tenslotte naar paal 9. Totaal wordt 3 miljoen kubieke meter zand op het strand gespoten, maar deze hoeveel heid wordt niet gelijkmatig over het op te hogen gedeelte verdeeld. Om dat de kust tussen paal 11 en 16 het méést is weggevreten, wordt hier 450 m3 zand per strekkende meter strand aangebracht. Ten noorden van paal 16 is dat 350 m3 en tussen 8 en 11 250 m3. Het zand wordt bij de duinvoet op het strand gespoten ter breedte van veertig meter op een hoogte van vier meter plus NAP en loopt vervolgens af naar zee in een natuurlijke helling van ongeveer 1:27. Bij deze werkmethode kunnen strand paviljoens op palen of heuvels ge woon blijven staan tijdens de suppletie Het plaatsen van strand- vi-r, At Redactioneel commentaar Monteurs op het strand van De Koog bezig met in elkaar zetten van de drijvende leiding, die de verbinding vormt tussen de zinkerleiding en het drijvende koppelpunt ifoto Harry de Graaf) Raadsleden zijn druk bezette mensen. Dat is begrijpelijk. Maar dat zij geen tijd hebben voor het plegen van een telefoontje om een uitnodiging af te slaan, is onwaarschijnlijk. De raadscommissie voor welzijnsbe leid liet vorige maand duidelijk mer ken niet gecharmeerd te zijn van het leveren van een gemeentelijke bijdra ge aan een Moaibeeld. Maar in die zelfde vergadering werd opgeworpen dat de raadsleden eigenlijk wel wat meer informatie over het onderwerp wilden hebben. Ze werden op hun wenken bediend met een informatie-avond, maar kwa men vervolgens vrijwel collectief niet opdagen. Dat mag rustig onbehoorlijk worden genoemd. Dat het college van b en w (van waaruit overigens wèl enige afmel dingen kwamenverstek laat gaan, is niet zo erg. Zij waren immers vóór de bijdrage en kennelijk al wel goed op de hoogte van de beweegredenen van Stichting De Vogelman. De raadsleden, met uitzondering van Koolhof, Hin en Vlaming, verdienen een gele kaart. Het zou netjes zijn als zij zich alsnog bij Stichting De Vogel man vervoegen om informatie over de plannen, opdat ze tot een afgewo gen oordeel kunnen komen over het verstrekken van subsidie. Maar daar zullen ze wel geen tijd voor hebben.... -huisjes moet in overleg gebeuren. Rijkswaterstaat heeft daarover con tact met de strandexploitanten. Badleven Het is de bedoeling dat de zandsup pletie het strandleven niet verstoort, een kwestie van organiseren. Onver mijdelijk is echter dat er op een ge geven moment wordt gespoten op de drukkere strandgedeelten. Afgespro- Lees verder pagina 3 De gemeente ziet af van invulling van de derde fase van het Marsge- bied (De Ruyterplaats) in Den Burg. De plannen van een projectonwikke- laar die de rechten op de bouwgrond heeft verworven, stroken niet met die van b en w. In plaats daarvan wil de gemeente bouwen aan de westkant van Den Burg, in het ge bied tussen de Emmalaan en de Gasthuisstraat. De voorgenomen woning- en kantoorbouw zal worden afgestemd op de bestaande behoef te. Nu de eerste en tweede fase van het Marsgebied nagenoeg zijn voltooid was er nog ruimte voor een derde fa se. Wethouder Barendregt (ruimtelijke ordening): „Doordat de toestemming voor woningbouw in de buitendorpen nog op zich laat wachten moeten we om de huisvesting veilig te stellen toch terugvallen op Den Burg." De omzwaai van het college zet een streep door de plannen van een pro jectontwikkelaar die de grond van grondeigenaar R. Keijser had verwor ven. „Hij wilde de derde fase in hoog tempo volbouwen met koopwonin gen. Omdat deze voor een aantal Texelaars te duur zijn, zullen veel mensen van de vaste wal zich hier kunnen vestigen. Gezien de woning- schaarste vinden we dit ongewenst en zien af van de derde fase. We richten ons nu op het gebied Den Burg-west." Provincie Het is de bedoeling dat in een strook langs de Beatrixlaan in fases huurhui zen, premie- en vrije sectorwoningen komen. Ook is in dit gebied kantoor bouw gepland. „Nu we van de derde fase afzien moeten we de provincie overtuigen van de noodzaak tot uit breiding aan de westkant." Formeel heeft die de ogen nog gericht op De Mars, dat is aangewezen als uitbrei dingsgebied. Barendregt verwacht dat de uitkomst van het sociaal-economisch structuu ronderzoek, dat volgens hem de wo- ningschaarste met cijfers zal onderbouwen, daarbij van doorslag gevende invloed kan zijn. „De provin ciale bestuurders beginnen nu al een beetje in te zien dat Texel op het ge bied van de woningbouw tekort is gedaan." Meer over de actuele huis vestingsproblematiek op Texel in een uitgebreid interview met wethouder Barendregt verderop in deze krant. Wie oud papier aanbiedt aan verwer kers, moet sinds kort negen cent per kilo toebetalen. Familie Amsing. die op Texel een groot deel van de inza meling bij bedrijven voor rekening neemt, ziet zich daardoor genood zaakt de tarieven te verhogen. Er heerst een prijzenoorlog op de oud papiermarkt. Dat komt doordat met name uit Duitsland veel oud papier wordt aangeboden aan verwerkende bedrijven. Er wordt zelfs geld toebe- taald om eraf te komen. De familie Amsing heeft bij veel Texelse bedrijven rolcontainers staan, waarvoor per leging een vergoeding wordt gevraagd. Er zijn drie formaten, het maximum tarief was f 15,-. Dat wordt echter met meer dan 100 pro cent verhoogd. Amsing wil het exac te bedrag per brief aan zijn cliënten laten weten. Kostendekkend Amsing en Piet Bolier van de ge meente zijn er niet bang voor dat de- I M ADVERTENTIE In plaats van invulling van de derde fase van De Mars wil het college woningen en kantoren bouwen een de westkant ven Den Burg. Ifxno Gerard Timmerman) MET KAART VAN TEXEL Complete informatie voor vakantiegangers Met: alle natuurgebieden van Texel - plattegronden van de dorpen - informatie van A tot Z - bijlage Texelse produkten - actuele artikelen over natuur, cultuur en recreatie. 160 PAGINA'S Een uitgave van Drukke nj Langeveld en de Rooy Parkstraat 10, Den Burg telefoon 02220 - 12741 fax 02220 - 14111 ze prijsstijging ervoor zorgt dat het oude papier voortaan in vuilcontai ners verdwijnt. „Het neemt veel ruimte in en extra leging kost véél meer dan de tariefverhoging van Am sing", aldus Bolier. Hij vindt het niet meer dan logisch dat bedrijven een kostendekkend bedrag betalen voor de service. „Het is hun afval en het wordt nota bene opgehaald." De prijsstijgingen op de papiermarkt hebben geen vervelende gevolgen voor de verenigingen die oud papier als middel gebruiken om hun clubkas te spekken. Bolier: „Die krijgen vijf cent per kilo inzamelsubsidie De kosten van ophalen en verwerken worden door het bedrijf dat dat doet rechtstreeks bij de gemeente in reke ning gebracht." Ook Amsing krijgt deze subsidie. IM-ADVERTENTIE t/rw» ^uuri- Jiirls ia het bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van Oorsprongweg 67, 1795 LB Eierland Telefoon 11229 In verband met het uitvallen als werkdag van maandag 12 april a.s. zal dinsdag 13 april géén Texelse Courant verschijnen. De eerstvolgende krant verschijnt vrijdag 16 april. Directie Langeveld de Rooy

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1