Toerisme en ouderenmigratie oofdoorzaken woningschaarste" Eratiënt in heli iaar ziekenhuis Verkoop bouwgrond alleen aan Texelaars" arendregt over huisvestingsproblematiek: arine biedt noodhulp 9AP"L19"TEXELSEJ- courant Motie Texels Belang over gronduitgifte „Koffielokaal" NZH kost parkeerruimte Ruyslaan dicht: bus rijdt om Deelnemers gezocht: machinistencursus Bezoek veteranen geteisterd door slecht weer rttso*.' de oversteek voor de patiënt zorgt. Meteen daarna is koers gezet naar Texel." Een klein drama dreigde, want in de heli was geen plaats voor de echtge note van de patiënt. Bevelhebbers op De Kooy toonden gevoel voor de zaak en gaven toestemming om een tweede heli naar Texel te sturen om ook de vrouw te vervoeren. Noodscenario Dat het Tesoveer Schulpengat niet kon varen kwam bijzonder ongelukkig uit, maar berust puur op toeval. „We waren bezig met een noodzakelijke reparatie aan de koppeling. Dat doen we 's avonds om de dienstregeling niet te verstoren", vertelt Jan Bloem, hoofd operationele dienst. „Zo'n grapje duurt anderhalf uur. We mel den ons altijd bij de ambulancedienst als we niet beschikbaar zijn. Voor die situatie is een noodscenario." Het inzetten van de reserveboot Mo lengat had in dit geval geen uitkomst geboden. Bloem: „De Schulpengat hield de fuik bezet, dus dan had de patiënt uit de ambulance met een brancard in de Molengat moeten worden getild. Dat brengt onnodige risico's met zich mee." Met het cijfer 2 is aangegeven waar het tijde lijke gebouwtje zal komen. De NZH wil een „koffielokaaltje" voor buschauffeurs aan de Elemert. Als lokatie wil men het gebouwtje bij voorkeur plaatsen in de „punt" van de parkeerplaats, enigszins verscho len naast het groen. Het college is het daarmee eens, al moeten er twee parkeerplaatsen voor worden opge offerd. Het gebouwtje krijgt een tijdelijk ka rakter. Via een artikel 17 procedure wil het college toestemming verlenen voor een jaar. Het koffielokaal krijgt een oppervlakte van negen vierkante meter. De gemeente pleit bij de provincie voor de bouw van meer woningen op Texel. iFoto Gerard Timmerman) Ikopters van de marine hebben jndagavond noodhulp geboden. 1 Duitser uit De Cocksdorp kreeg I hartaanval en moest met spoed 7 het Geminiziek enhuis in Den per. Wegens reparatiewerkzaam- fen aan de Schulpengat kon Teso 7 extra boot inzetten. 122.15 uur kreeg officier van de Iht kapitein F. van der Voort op |loost Dourleinkazerne het bericht leen overtocht moest worden ge lid voor iemand met een hartaan- |„Als de Teso met beschikbaar is, |orgt normaal gesproken de MBK fine Beveiligings Korps-red.) de Jtocht met een klein bootje, maar I was kapot", aldus Van der Voort, pelde met marine vliegkamp De beneden 7400,-1 beschikbaar komt. Als voorbeeld noemt Barendregt het seniorencomplex aan de Gast huisstraat. Nu dit is voltooid is men naar de provinciale normen „op peil" wat dit soort woningen betreft. Dankzij doorstroming komen andere huizen beschikbaar. Urgent Voor urgent woningzoekenden biedt geleidelijke doorstroming echter nog geen soelaas. Een terrein inrichten met caravans als huisvesting voor seizoensmedewerkers vindt Baren dregt geen geschikte oplossing. „De provincie kan een woonwagenstand plaats als permanente huisvesting be schouwen deze op het bestaande quotum in mindering brengen." Ook inrichting van leegstaande (boe renschuren vindt hij onbespreekbaar. „Als we daaraan beginnen is het hek van de dam. Het bestemmingsplan buitengebied staat dat bovendien niet toe." Meer heil ziet Barendregt in de bouw van 22 huurwoningen aan de Nikadel in De Koog. Ook wil de ge meente gebouwen verwerven die met geringe kosten zijn aan te passen tot geschikte woonruimte voor al leenstaanden. De Texelse Reede aan De Zes is daarvan een voorbeeld, net als vrijkomende grote huizen." Bijverschijnsel De vraag is of de gemeente daarmee een eind kan maken aan een bijver schijnsel van de woningschaarste: de hoge huur die particulieren hier en daar in rekening brengen. „We kun nen daar weinig aan doen, dat is een kwestie van vraag en aanbod." Het verhoudingsgewijze grote eigen huizenbezit op Texel (tachtig procent van de 5094 woningen), heeft nog een neveneffect. Woningbezitters die ergens anders intrekken, verhuren hun huis aan toeristen. „Juridisch kunnen we deze prakijken moeilijk aanpakken, want de beegstandswet is hierop niet van toepassing. Toch roepen we deze mensen op het mat je. „Ik probeer ze ervan te overtuigen dat dit maatschappelijk gezien niet kan." De methode heeft reeds vrucht afgeworpen. Extreem geval was dat van een man, die een huis zoge naamd verhuurde aan zijn thuiswo nende zoon. „Die jongen kwam zelfs op het gemeentehuis informeren of hij voor huursubsidie in aanmerking kwam." Toepassing van de Leegstandswet op huizen, die bij de gemeente als onbewoond te boek staan, heeft tot dusver weinig opge- Wegens herstratingswerkzaamheden is de Ruyslaan vanaf dinsdag af gesloten voor verkeer. Fietsers kun nen er nog wel langs. Dit duurt tot de bouwvak. De Ruyslaan wordt van de Badweg tot de Orchismient opnieuw bestraat, waarbij dezelfde stenen worden ge bruikt. Het werk wordt voor 7310.000,- uitgevoerd door firma Westerlaken. Tijdens de werkzaamheden rijdt de bus terug over de Nikadel, in plaats van over de Ruyslaan. De route voert via de Dorpsstraat naar de Epelaan, waar op de hoek met de Ruyslaan een tijdelijke halte wordt gemaakt. Vanaf dat punt wordt de oude route hervat. leverd. „Van de tien stonden er vier (tijdelijk) onbewoond." Omstreden is het toewijzingsysteem van woningen. Dat bleek toen er voor de door stank verdreven familie Kooger vorige week geen huis be schikbaar was. Van de 929 huizen van de woningbouwvereniging, wijst de gemeente de helft toe volgens een urgentiesysteem dat op punten is gebaseerd. De woningbouwvereni ging wijst zelf toe naar lidmaat schapsnummer, waarbij de hoogte van het inkomen van invloed kan zijn. In nauw overleg met de woning bouwvereniging werkt de gemeente aan invoering van een nieuw toewij zingsysteem waarbij de invloed van het lidsmaatschapsnummer komt te vervallen en een actievere rol voor de woningzoekenden zelf is weggelegd. „Elders is deze methode succesvol gebleken." Over woningzoekenden die zich be roepen op het recht op woonruimte wil de wethouder tenslotte het vol gende kwijt. „Tja, het zal wel in de grondwet staan, maar daarmee heb je nog geen huis voor iedereen. Tot het zover is, kunnen we weinig an ders dan deze mensen doorverwijzen naar Den Helder." Firma Tatenhove probeert op Texel een machinisten (kraandrijvers-)cur- sus te organiseren in overleg met het SBW. Hiervoor zijn minimaal 18 deelnemers nodig. Om de belang stelling te polsen wordt donderdag 15 april om 16.30 uur een informa tiebijeenkomst gehouden in Bosch en Zee bij De Koog. Er zijn al enige aanmeldingen, maar nog niet genoeg. De opleiding, die normaal in Zaandam wordt verzorgd, duurt twee jaar. Behalve praktijk gerichte kennis wordt ook aandacht besteed aan algemene kennis. Een machinist moet niet alleen met zijn machine vertrouwd raken, maar ook inzicht hebben in de werkzaamheden die rondom hem plaatsvinden. De cursus wordt afgesloten met een theorie- en praktijkexamen. Geslaag den komen in het bezit van het diplo ma machinist GWW. De toelatingseisen voor de opleiding zijn: leeftijd minimaal 22 jaar, werk zaamheden verichten die te maken hebben met dergelijke machines en voor deelname aan het praktijkexa men moet de kandidaat minstens een jaar hebben gewerkt met de machine waarmee het examen wordt af gelegd. 1 veel spoed werd op het kamp landingsplaats gemarkeerd met ►en. Om 22.35 uur arriveerde een ■copter, vrijwel op hetzelfde mo lt11 dat de ambulance de poort bin- Ireed. „Zeer snel ja", beaamt de Tein- „Maar dat komt omdat ze al f lucht waren voor een oefening Jtvliegen. Eén van de heli's is te- l®roepen naar De Kooy om een Te-arts op te pikken, die tijdens toerisme waardoor do Texelse economie een ongekende >j doormaakt, kent ook een schaduwzijde: woningschaarste. 'vinden van goede huisvesting wordt voor steeds meer Texe- s een probleem. Op het raadhuismeiden zich meer woning- kenden dan ooit. Velen van hen die overwinterden in een antiehuisje, moeten hun plaatsje nu afstaan aan toeristen, i de afdeling huisvesting krijgen ze steeds vaker nul op het sst. „Meer dan voorheen zijn we gedwongen mensen naar i Helder of Schagen te verwijzen", constateert wethouder as Barendregt (volkshuisvesting). Bwoningtekort is niet alleen sei- iLnsgebonden. De vraag naar per tinente woonruimte groeit sterk jor de seizoensverbreding, wat tot M, jaarrond banen leidt in de re- tiesector. Met 500 woningzoe- len (60 urgente gevallen) is de eentelijke lijst nog nooit zo lang eest. En dat terwijl juist tijdens imbtsperiode van Barendregt de vakantiewoningen als pad oelen uit de grond schieten. Om te voorkomen dat projectontwik kelaars en mensen van de vaste wal aan de haal gaan met bouwgrond dient Texels Belang dinsdagavond een motie in om het uitgiftebeleid van gemeentegrond te wijzigen. In het voorstel kunnen alleen Texelaars maximaal één perceel bouwgrond claimen. „Momenteel is het zo dat enkele per sonen rechten hebben op meerdere percelen bouwgrond", aldus fractie voorzitter Gerbrand Poster. Volgens een woordvoerder van de gemeente lijke afdeling grondzaken zijn van de twintig beschikbare kavels twaalf percelen in handen van acht Texe laars. „Projectontwikkelaars kunnen hier ongestoord hun gang gaan. Prij sopdrijving is hiervan het gevolg." Om dit effect tegen te gaan, wil Het bezoek van een groep oorlogsve teranen aan Texel heeft dinsdag te lij den gehad van het slechte weer, maar is toch een succes geworden. Het dagje Texel ging uit van de Stich ting Meer Ontspanning voor Ernstige Oorlogsgewonden en werd groten deels verzorgd door de mariniers van de Joost Dourleinkazerne. Die zorgde voor een bus waarmee het totaal 49 personen tellende gezelschap van Den Helder werd gehaald, waarna op en bij het kazerneterrein interessante demonstraties werden gegeven met een reddingshelikopter, rubberboten en landingsboten. Toelichting werd gegeven door kapitein der mariniers Frans van der Voort. Ook een brood maaltijd en filmvertoning werden aan geboden. Van een tocht per landingsboot van De Mok naar Oude- schild werd met het oog op het kou de en natte weer afgezien. Inplaats daarvan werd een rondrit per bus over het eiland gemaakt, met een koffiestop in paviljoen paal 28 en een maaltijd in Havenzicht in Oudeschild als besluit. De foto toont een deel van de groep na het bezichtigen van een landingsboot. ifoio ho„v de Greeri Texels Belang zowel personen als be drijven hooguit voor één kavel ge meentegrond in aanmerking laten komen. Poster laat nadrukkelijk we ten dat organisaties met een sociale doelstelling, zoals de woningbouwve reniging en de Stichting Bejaarden zorg van de bepaling worden uitgezonderd. Ook is de regel niet van toepassing op grond die particu liere eigendom is. Rustzoekers Dat in het uitgiftebeleid van de ge meente, niet wordt gekeken of de ko per economische binding heeft met het eiland, is een tweede bezwaar van Texels Belang. „Zo kunnen bij voorbeeld „rustzoekers" van de vastewal zonder dat hen een stro breed in de weg wordt gelegd een huis laten bouwen op Texel, mits dit duurder is dan ca. 7172.000. Daar door komt de gewone Texelaars niet aan de bak." Volgens de motie van TB is het recht tot aankoop van bouwgrond alleen voorbehouden aan „ingezetenen van Texel". Hieronder verstaat hij mensen die langer dan vijf jaar op Texel wonen, oud- Texelaars die tenminste tien jaar ach tereen op het eiland hebben ge woond en mensen die zich beroepshalve op Texel moeten vesti gen. Op de afdeling grondzaken van de gemeente twijfelt men aan de juri dische haalbaarheid van het voorstel. Bij een soortgelijk regeling in Groes- beek (Gelderland) werd deze gemeen te in het ongelijk gesteld door het Europese Hof van Justitie. Deze sprak uit dat de burgers zich volgens het communotair (Europees) recht overal vrij moeten kunnen vestigen." Poster twijfelt niet aan de haalbaar heid. „In een gemeente in Overijssel wordt zonder problemen een soortge lijk uitgiftebeleid gehanteerd." sndanks moet menig Texelaar ge- jen nemen met een karig onder en, waarvoor hij in schrijnende illen ook nog eens een flinke moet neerleggen. De ontevreden |iden die het gevolg van deze ischijnlijke tegenstrijdigheid, zijn ethouder niet ontgaan. „Toch It je permanente- en recreatieve lingen goed van elkaar scheiden", digt Barendregt het gemeentelij- leid. „Bij vakantiewoningen gaat een economische activiteit, [eatie is immers een volwaardige rijfstak." Toch maakt hij er geen iim van dat de gemeente perma- je bewoning op kleine schaal ge it in zomerwoningen bij iulieren. „Maar deze vrijheid niet voor huizen in de vakantie- in. Maximaal mag men hierin dagen per jaar verblijven." Migratie jst het toerisme zijn er meer oor- In van het woningtekort. „Ook de lioenmigratie naar Texel stijgt, jkzij de lage ondergrens voor de koop van een huis voor mensen liiet economische gebonden zijn ■Texel (7172.000,-), is de drempel 1 Terwijl het rijk deze ondergrens Iverder wil verlagen om de vrije Tvesting te stimuleren, wil Texel Iran worden ontheven en de lijn [optrekken tot ca. 7250.000,-." jderde oorzaak noemt Barendregt luisvesting van gebroken gezin- I (echtscheidingen) en tenslotte dt ook een klein aantal asielzoe- p onderdak op Texel. Aanbod I woningaanbod kan de vraag niet ^nen door verschillende factoren, jaarlijkse rijksbijdrage (contingen- 1 voor woningen is beperkt. Vol- de nota „Bouwen en Wonen len van de provincie tot het ia® 2000 nog maar 117 huizen (ex- ISief reeds goedgekeurde plannen) pen gebouwd op het eiland. „Wij mede de dupe van Den Helder, jdoor de ontmanteling van de ma- Imet een overschot aan huizen |pt." De verdeelsleutel (contingen- I voor woningen die is op- jeld voor de kop van Wethouder Barendregt: ..Recreatie- en perma nente woningen goed van elkaar scheiden" Noordholland, houdt geen rekening met de woningschaarste op Texel. Het college, dat met acht gemeenten uit de noordkop overleg voert, legt de nadruk op de eilandsituatie en bepleit juist meer huizen voor Texel. Structuuronderzoek De gegevens uit het sociaal- economisch structuuronderzoek, dat deels gewijd is aan de woningproble men, kan volgens Barendregt de pro vincie van de noodzaak tot meer woningbouw overtuigen. „We kunnen alleen wat bereiken als we de cijfers onderbouwen." Los van het bestaande bouwquotum maakt de gemeente zich sterk voor de bouw van woonruimte voor (tijde lijke) medewerkers van o.a. het NIOZ. Een ander project waarvoor boven gemeentelijke contingenten moeten worden verworven is het gezinsver vangend tehuis op de plaats van de voormalige huishoudschool, ter ver vanging van De Texelse Reede aan De Zes. Zorgelijker is Barendregt over het rijksvoornemen de exploitatiesub sidies voor huurwoningen met ingang van 1995 in te trekken. „Daardoor kan de woningbouwvereniging geen goedkopere huizen meer bouwen." Keuze Ondanks vraag van alleenstaanden naar wat kleinere woningen, worden hoofdzakelijk gezinswoningen ge bouwd en geen kleinere huizen (HAT- eenheden). „Verhoudingsgewijs zijn deze huizen echter duur en maar voor een beperkte doelgroep ge schikt. Driekamerwoningen zijn naar verhouding goedkoper en beter uit wisselbaar. Door wat ruimere huizen te bouwen, proberen we de doorstro ming te stimuleren, zodat toch klei nere, goedkopere woonruimte (huur

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5