Sport lltralopers wedijveren ip „De 60 van Texel" Geen bus meer naar de Strijbosschool Wijziging leerlingenvervoer: „Een zaak van openbare orde" Koger ondernemers betalen niet mee aan dorpswacht KITexels Schelpen uit Waddenzee tegen vocht en schimmels TEXELSE^? COURANT Heeste klaverjasmarsen koor duo Halsema/Eelman lan Zijm winnaar Run-Bike-Run Scheidsrechter domineert duel De Koog-Berkhout Sportieve winst SVO in risicoduel DESS Wielrenner Huisman sterkste bij de jeugd Texelse Boys joviaal tegen Sint Boys Eilandcompetitie volleybal LrIJDAG 9 APRIL 1993 \ad Butter (achter)winnaar van ..De 60 van Texel'' In 1991 verschijnt ook dit jaar weer aan de (Foto archlel Toxolso Courant) Jen kleine driehonderd lange af standslopers verschijnen op maan- lag tweede Paasdag aan de start Ln de tweede editie van „De 60 L Texel". Voor het internatiale leelnemersveld heeft de organistie en route van zestig kilometer uitge ef rond het hele eiland. Een aantal lltralopers zal de ronde tweemaal lo- lat de Texelse monsterloop sinds de Kart twee jaar geleden ook interna- Tonale bekendheid heeft verworven prijst het deelnemersveld. Behalve pel Nederlanders schreven zich een par Belgen en flink wat Duitsers in, ndat de ultraloop bij onze oosterbu- Sn bijzonder populair is. Ultralopers Be de 120 kilometer willen volbren- pn starten in alle vroegte om 5.05 Ie laatste competitie-avond van de llaverjasclub Den Burg was voor de Terste zeven koppels van het klasse- pent erg spannend. Er moesten vijf jartijen worden gespeeld, daardoor pijn er hoge scores behaald. Jaap Witte en Debby van der Slikke jehaalden 9025 punten en dat Bracht hen op de vierde plaats in het JJtaalklassement. Daar vlak achter |ndigde Freek Halsema en Elly Eel- an met 8950 punten op de tweede laats. Zij hebben over het hele sei- 'en de meeste marsen behaald (61 laai). Martien en Marja Bakelaar be- alden 8742 punten en gingen naar de eenentwintigste plaats. Gerda en 'rtus Ofrein kwamen met 8609 inten op de achtste plaats terecht, let 8604 punten eindigden Freek n der Gracht en Lieuwe van der 'en op de dertiende plaats. De kam- ioenen van deze winter werden Pe ter van Heerwaarden en Wil Derksen, "ï2e avond behaalden zij 8426 pun- ■|n- Ook de derde periode sloten ze Ir W|nnaars af. Zij hebben deze win ter gemiddeld 6563 punten per '°nd gespeeld. idtotaal klassement: ■W Derksen-P. van Heerwaarden 172292; W- Ha|sema-E, Eelman 171813; 3. Echtp. F. hcoo^^06; 4. J. Witte-D. van der Slikke 1 5 J VViersma-J. Vinke 171388; 6. F. Ipman-R. de Ruwe 169328; 7. K. v. •erwaarden-R. Caspers 168384, 8. Echtpaar inT I66424- 9 H. Bakker-C. Vinke 166216; n Dijker-N Koomen 165927. "™e periode 1. w. Derksen-P van Heer len 59494; 2. J. Witte-D. van der Slikke x»a: 3. F Hopman-R de Ruwe 57960; 5. itpaar Veeger 57150. 6ndag deden acht Texelaars mee 33n de run-bike-run in Den Helder. ^>der goede weersomstandigheden Pesten de deelnemers eerst 7 kilo- pter hardlopen, vervolgens 30 kilo- fter fietsen en tot slot 3% ometer hardlopen. Een groot deel- Pnersveld zorgde voor een geslaagd ^nement. plagen: St Z'imJ 25-20- Simon Appel 1.33.39, Je- 13i t6 ff 1 32.42; Remco Nagtegaal Jan Buis 1.38; Ed Zegers 1 39, Rinus I 9er 1 37; Mariska Koenders 1.49 uur op de Wielerbaan in Den Burg. Onder hen Texelaar Jan Knippenberg, tevens auteur van het boek „De mens als duurloper". Als hij zich na zestig kilometer goed voelt, is hij vastberaden de volle 120 kilometer af te leggen. Eilandgenoot Joost Brou wer heeft zich ingeschreven voor de zestig kilometer. Burgemeester Schipper geeft bij het NIOZ om 10.35 uur het startschot voor de zestig kilometer. Een uur la ter vertrekken de lopers voor de eer ste vijftien kilometer van estafette. Vanaf 't Horntje vertrekken de lopers via 't Molwerk richting de Hors en lo pen via 't strand naar paal 12. De deelnemers passeren op hun weg waarschijnlijke de buizen voor de zandsuppletie. Via de Jan Aijeweg en de Dennen komen ze weer op het strand tot paal 22 waar de organisa tieeen duinroute heeft uitgezet. Na het keerpunt bij de vuurtoren wordt de oneindige zuidelijke route langs de dijk onderbroken voor een uitstapje door Oosterend. Via Nieuweschild lo pen ze de buitendijkse route bij ge maal Krassekeet. Vanaf de vissershaven bereiken de lopers via het Bolwerk en de Redoute uiteinde lijk de finish op de Wielerbaan. Naar verwachting arriveert de eerste loper bijna vier uur na de start om 14.20 uur. Lopers van de 120 kilometer hebben er tegen die tijd een tocht van 9,5 uur opzitten. Door beide teams op een penalty te trakteren en door het uitdelen van maar liefst zeven gele en een rode kaart, drukte de scheidsrechter zijn stempel op de wedstrijd De Koog- Berkhout. Na twintig minuten kwam De Koog op een voorsprong van 1-0. Een voor zet van Cees van Beek werd door Bernhard Ipenburg onhoudbaar inge schoten. Enkele minuten later wed het 2-0 dankzij discutabele penalty. SV Oosterend heeft in de return te gen DESS met een 3-0 overwinning sportief revanche genomen. De KNVB had de wedstrijd vooraf als ri sicowedstrijd aangemerkt, omdat de arbiter zich tijdens de vorige ont moeting bedreigd voelde door trainer Bep Vonk. Hij staake de treffer bij een 4-0 achterstand. Bovendien wer den bij SVO twee punten in minde ring gebracht. Gebrand op de overwinning schoten de Oosterenders enthousiast uit de startblokken. Met goede combinaties liet SVO zich van zijn beste zijde zien. Een vrije trap van Dennis Vonk in de twintigste minuut werd iets van richting veranderd en suizde onhoud baar achter de DESS-doelman. Na de 1-0 voorsprong eiste Oosterend het middenveld voor zich op en bezorgde het talrijke publiek met aantrekkelijk voetbal een mooie middag. Met een dieptepass van 35 meter bediende Dennis Vonk teamgenoot Robin Speets op maat. De aanvaller speelde zijn tegenstander uit en bepaalde de ruststand op 2-0. In de tweede helft probeerde DESS de achterstand te verkleinen, maar stuitte keer op keer op de gestaalde Strender achterhoede, waarin met name Jasper Boks zich in de kijker speelde. In de zeventigste minuut vel de Oosterend definitief het vonnis voor DESS. Spelmaker Aart van der Brink zette goed door en plaatste de bal voor de inkomende Speets, die de bal in het lege doel tikte. Ondanks het regenachtige weer van dinsdag was de jeugd bij de eerste wielerwedstijd goed vertegenwoor digd. Winnaar bij de A-jeugd werd Robert Huisman. Tweede werd Ivo Witte die nieuwkomer Joost Hoogen- bosch versloeg. Erwin Goënga was duidelijk de sterkste bij de B-jeugd. De meeste senioren hielden hun fiets droog. Slechts vier renners kwamen aan de start. Winnaar in de A-poule werd Wobbe van de Kieboom en in de B-poule Roel Bakker. Uitslagen: A-jeugd: 1. Robert Huisman; 2 Ivo Witte; 3. Joost Hoogenbosch; 4. Hans zijm; 5. Remco Koopman; B-jeugd: 1- Erwin Goèn- ga; 2. Jelle Vonk, 3. Patricia Mosk; 4. Dennis Laan; Senioren A: 1 Wobbe van de Kieboom; 2. Jordi Vinke, 3. Thijs de Boer; Senioren B: 1. Roel Bakker, Een wijziging in de verordening leer lingenvervoer, die het college met in gang van het nieuwe schooljaar wil doorvoeren, betekent dat geen bus meer zal rijden om leerlingen naar de Strijbosschool in Midden Eierland te brengen. Er wordt alleen nog een vergoeding gegeven voor vervoer van leerlingen die verder dan zes ki lometer van hun school wonen. Tot dusver lag de grens bij vier ki lometer. In 1987 heeft de gemeente de veror dening leerlingenvervoer voor basis onderwijs vastgesteld. Maar omdat de uitgaven explosief zijn gestegen Ivan 724.900,- in 1988 tot 7172,800,- dit jaar), is aanpassing gewenst. Door de straal waarbuiten vergoeding wordt gegeven te verruimen en het busvervoer voor de Strijbosschool af te schaffen, kan de gemeente de kosten terugbrengen tot 745,000,-. De leerlingen die gebruik maken van de schoolbus naar Midden Eierland wonen allemaal op minder dan zes kilometer van de school. Ongewijzigd blijft de vergoeding voor leerlingen die speciaal onderwijs volgen aan de overkant. Herenaccoord Directeur H. de Ruiter van de Strij bosschool reageert geschokt op de Bernhard Ipenburg was doorgebro ken, maar werd door een correcte actie van de bal gezet. Berkhout wist snel de achterstand te verkleinen, maar nog net voor de rust zette Bernhard Ipenburg De Koog op 3-1. De tweede helft startte Berkhout aanvallender. Uit een afgeslagen cor ner zag de arbiter een penalty voor Berkhout, 3-2. Halverwege de twee de helft kreeg Ton de Jonge zonder waarschuwing vooraf na enig com mentaar onmiddellijk een rode kaart. Zodoende kreeg De Koog een moei lijk laatste kwartier. Na vijf minuten in blessuretijd leek het zelfs of de be zoekers met een punt naar huis zou den gaan. De gelijkmaker vanuit de corner werd op advies van de Koger grensrechter Eelman echter afgekeurd wegens buitenspel. Texelse Boys heeft in de laatste thuiswedstrijd van het seizoen een zwakke prestatie geleverd tegen middenmoter Sint Boys. De eindstand van 2-3 was al met de rust bereikt. Texelse Boys was in de beginfase niet bij de les, Bert Witte verspeelde de bal op het middenveld, waarna Marcel Witte zacht terugspeelde op Marco van Leersum. De linksbuiten van Sint Boys profiteerde dankbaar en schoot de openingstreffer binnen, wakker geschud door deze tegenval ler lieten de Texelaars vervolgens ge durende een twintigtal minuten goed voetbal zien. Sint Boys werd zwaar onder druk gezet en Jelte van der Kooi kon via twee treffers zijn totaal op zeventien brengen; tweemaal uit een voorzet van Martijn Beerling. De thuisploeg liet enkele kansen liggen en verzuimde afstand te nemen van de ploeg uit Sint Maarten. Tien minuten voor rust werd de links buiten van Sint Boys aangespeeld. Terwijl de gehele verdediging toe keek, kon hij naar de achterlijn opruk ken en de midvoor in staat stellen simpel de gelijkmaker in te tikken. Enkele minuten later volgde het derde presentje van de gastheren. John Daalder en Marco van Leersum lieten de bal voor elkaar liggen, er vanuit gaande dat de ander het leer weg kon werken. Sint Boys profiteerde wederom dankbaar van dit mis- I verstand en kon ongehinderd de win nende treffer in de touwen schuiven. Hoewel Tex. Boys in de tweede perio de hard werkte voor een beter resul- tat, bleef er 2-3 op het scorebord staan. Ook invaller Paul Witte en pinchhitter Joost van Heerwaarden konden het tij niet keren zodat de Texelaars een teleurstellende neder laag leden. Koger ondernemers, verenigd in De Koog Badplaats, willen niet meebe talen aan de dorpswacht die in het seizoen de nachtelijke rust helpt handhaven. ,,We vinden het een zaak van openbare orde, die uit alge mene middelen moet worden be taald. Bovendien zitten we krap bij kas", aldus woordvoerder Harry Wuis. Het college van b en w heeft ontstemd gereageerd. De dorpswacht werd vorig seizoen als proef ingesteld. De kosten (ƒ35.000,-) werden betaald door de gemeente (ƒ20.000,-) en de Koger ondernemers. Tevens werden bijdra gen geleverd door de RST, Hotel Op- duin en De Vogelmient. Het bewakingsbedrijf CSU surveilleer de in de zeven drukste weken in de len van De Koog waar de overlast het grootst was. Alle betrokkenen waren tevreden over het resultaat. Toch willen de Koger ondernemers niet langer een bijdrage leveren. Wuis: „We moesten vorig jaar snel beslissen en hebben toen geen tijd Programma dinsdag 13 april: Veld A: mannen; 18.30 u. Paal 9-Graaf Sp. V.d. Woude 19.12 u V.d. Woude-Tevoko '70 Paal 9 19.57 u. DGM-Meltec/W Tevoko '70 20.44 u. Perfect Bodies-Teso Meltec/W 21.31 u. Gr. Slock 1-Tex. Autoc. Teso 22.18 u. 12 Balcken-Koogerend Slock 1 Veld B: vrouwen en gemengd: 18.30 u. Garantmarkt-De Waal RaboIJzer 19.12 u. RaboIJzer-LenR Garantm. 19.57 u. NBC-Ecomare Super 20.44 u. PH/Oranjeb.-Super NBC 21.31 u. Sportshop-Question Vespertina 22.18 u. Haarstudio-Vespert. Sportshop Veld C: vrouwen: 18 30 u. Timmers B-De Rival Cohen 19.12 u. Meerm.-Cohen Timmers B. 19.57 u Gr. Slock (v)-Wiersma A Klif 12 20.44 u. Klif 12-De Vlier Gr. Slock (v) 21.31 u. 7 Prov.-Texèle Smash 2 22.18 u. Smash 2-Zeilmakerij Texèle Wedstrijdleiding: let en Willem, tel. 15194. Uitslagen DGM-Maarcobouw 3-0; Meubelhuis Texel- RWS 3-0; Koogerend-Teso 0-3, Texelse Autocentrasle-MeltecAWaaijer 2-1; Gr. Slock 2-Gr. Slock 1 0-3; Bremakker-Cocky's Kap salon 1-2; Klif 12-Zeven Provincië 2-1; NBC- Slagerij de Boer (Cocksdorp) 3-0; RaboIJzer- Foto De Waal 0-3; Ecomare-Super 3-0; PH Oranjeboom-LenR 2-1, ABN/AMRO-Paal 28/De Krim 1-2; Zeilmakerij-Beautique Texéle 2-1; Nioz-Ass. Bremer 2-1; Leydekkers-Westerlaken 0-3; Eierlandsche Huis-Durper Drup 2-1; Vis- ser's Bouw-Cohen 3-0; Ria's Winkeltje-De Ri val 0-3. gehad onze achterban te laten mee beslissen. Daar is hevige kritiek op gekomen in de najaarsvergadering." Geen verhouding De leden van De Koog Badplaats vonden de bijdrage in geen verhou ding staan tot de service, die zich immers niet uitstrekte over het hele dorp. „Er zijn ondernemers die zelf bewaking inschakelen." Hoewel de bijdrage van de onderne mersorganisatie relatief klein is, druk te het zwaar op het budget. Wuis: „Onze financiële exploitatie is niet zo best, door een negatief resultaat van de braderieën. Daarom is het belang rijk dat uitgaven worden gesteund door alle leden en dat is hierbij niet het geval." Belasting De ondernemers vinden de dorps wacht een aanvulling op de politie. „Het is een openbare orde-zaak. Het is in het belang van heel Texel, niet alleen van ons. ledereen betaalt be lasting, dus dit hoort uit de algemene middelen te worden bekostigd." De gemeente wil de proef met de dorpswacht wel voortzetten, maar is niet bereid er meer dan ƒ20.000,- voor beschikbaar te stellen. Een woordvoerder: „We gaan uitzoeken wat we kunnen doen voor dat be drag. We willen met name voor de weekenden iets regelen." Het is niet zeker of de gemeente opnieuw met CSU in zee gaat. „We zullen offertes aanvragen." Kleurendief. Een onbekende fiet sendief heeft het kennelijk voorzien op kleurige fietsen. Een 36-jarige Texelse deed dinsdag aangifte van diefstal van haar witte opoefiets, ter wijl van een plaatsgenote een roze fiets van hetzelfde model werd gestolen. De politie legt nog geen verband tussen beide diefstallen. Blikschade. Op het parkeer aan de Stengweg bij De Cocksdorp botsten de voertuigen van twee vakantiegan gers maandag tegen elkaar. Blikscha de was het gevolg. Coastwatch. Voor de tweede keer dit jaar heeft een tweede klas van de OSG coastwatch gehouden. Vergele ken met vorig jaar constateerden de leerlingen dat de waterkwaliteit langs de Noordzeekust gelijk is gebleven en dat er minder hout en plastic op het strand ligt. voorgestelde plannen. „Zo'n vijftien jaar geleden is door de toenmalige bestuurders bij de fusie van de scho len in Zuid- en Midden Eierland beslo ten dat er een bus zou rijden. Dat was een herenaccoord, dat helaas nooit ergens is vastgelegd. Het is dus niet hard te maken dat wij recht hebben op busvervoer." De ouderraad van de school beraadt zich over ac ties om het gemeentelijke voornemen ongedaan te maken. Wat het effect voor de Strijbosschool is, als de acht tien leerlingen waar het om gaat niet meer per bus worden gebracht, is nooit nagegaan. De Ruiter: „Er is al vaker gedreigd het vervoer af te schaffen, maar dat is steeds door de raad teruggefloten. Ik denk niet dat er leerlingen afvallen als de bus ver valt, want er zijn geen andere scho len dichterbij." Onveilig Als de maatregel wordt doorgevoerd zullen ouders zelf vervoer moeten re gelen of kinderen op de fiets naar school laten gaan. „Dat lijkt me niet zo'n goed idee, want we zitten bij drukke wegen zonder fietspad. Vooral de Hoofdweg is in het voor- en na seizoen voor kinderen op de fiets on veilig. Je moet niet vergeten dat het om jeugd van 4 tot 12 jaar gaat", al dus de schooldirecteur. Vocht in de kruipruimte van een huis is slecht voor het bouwwerk en voor de gezondheid. De traditionele oplossingen zijn vaak niet voldoende. Pieter de Bruin uit Friesland houdt zich al jaren bezig met vochtproble- men in woningen en gebouwen. Hij heeft een alternatieve, milieuvriende lijke oplossing ontwikkeld, de iso- schelp. Door het storten van een schelpenlaag in de kruipruimte onder de woning wordt vocht bestreden. De werking ervan is vrijdag bij Vis sers bouwbedrijf gedemonstreerd. Veel Nederlandse huizen hebben last van vocht. Vaak is de kruipruimte on der de vloer de boosdoener. In natte jaargetijden kan deze ruimte erg vochtig zijn en soms blijft er zelf wa ter onder de vloer staan. De schade door vocht is groot; rottende vloeren, energieverlies, groei van schimmels en huisstofmijt en stankoverlast. Vooral astmatische mensen hebben last van een te hoge vochtigheids graad in huis. Pieter de Bruin uit Kol- lumerpomp sloeg acht jaar geleden aan het experimenteren met wadden zeeschelpen als vulmateriaal in krui pruimtes. Hoe het ontstond weet hij niet precies. „Ik ben veel aan de kust. Op een gegeven moment zag ik dat de schelpen op het natte zand toch droog waren. Het leek me goed en natuurlijk vulmateriaal." Zijn vinding, dat hij 'het ei van Co- lunbus' noemt, stuitte op louter on geloof en tegenwerking. De gangbare oplossingen voor vochtoverlast wer den altijd gezocht in drainage en het isoleren van kruipruimtes met zand, piepschuim, kleikorrels en kunststof folies. Pieter de Bruin ziet weinig heil in deze methoden. Opvullen met zand lost niets op want het zand zuigt het vocht op en alle andere kunstmatige methoden vormen een belasting voor het milieu. En het mi lieu heeft De Bruin hoog in het vaan del staan. Nadat zijn plan was onderzocht aan de universiteiten van Maastricht en Amsteram vond De Bruin een echt paar bereid hun huis als proefruimte beschikbaar te stellen om de werking van zijn plan in de praktijk te toetsen. De kruipruimte werd met een dertig centimeter dikke laag schelpen ge vuld. Met succes; al na enkele weken daalde de luchtvochtigheid in de wo ning en ook verdween de muffe stank. Dit bewees dat de schelpen in staat zijn het waterpeil onder te wo ning te verlagen, deze droog te hou den en door hun isolerende werking een buffer zijn tegen warmteverlies. Over de precieze werking ervan is de uitvinder vaag, hij noemt „de capillai re en neutraliserende werking van de schelp." Zwammen Na een lange aanloopperiode is de Waddenzeeschelp doorgebroken als isolatiemateriaal. De laag schelpen houdt niet alleen het water tegen maar voorkomt ook dat stank on- staat en teveel warmte verloren gaat. De Bruin is een aantal jaren voor gek versleten maar nu stromen de aan vragen binnen. De Waddenver-eniging heeft hem al die tijd gesteund. Maar ook andere orga-nissaties maakten zich sterk. Met het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond, de Stichting Natuur en Milieu en eerder genoemde Waddenvereniging achter zich kreeg hij de toekenning van een subsidie die in de isolatiesector geldt. Volgens De Bruin werkt zijn bedrijf inmiddels volledig op het herstellen van bouwfouten. VERCA BV is een duidel ijk voorbeeld dat milieuvriende lijk ondernemen lonend is en werkge legenheid opleverd. Echter, de schelpenbranch is gedoemd een klei ne be-drijfstak te blijven. Er bestaat een quotum voor de schelpenvangst van 140.000 kuub per jaar. De Bruin houdt zich zowel bezig met het creëren van een beter milieu in de woning als met de bestrijding van zwammen. Hij zegt dat het één niet zonder het ander kan. Nieuwste vin ding in de strijd tegen de schimmels en zwammen is Vercal. Het produkt is vervaardigd uit dezelfde grondstof als de Verca isolatieschelp, namelijk schelpen uit de Waddenzee. Ook dit produkt wordt gesteund door De Waddenvereniging. Op Texel is Vis sers Bouwbedrijf de eerste die de isoschelp in de bouw zal verwerken. Ook de woningbouwvereniging heeft interesse getoond. Marija Westerlaken Een medewerker spuit de kruipruimte onder de woning vol met schelpen. Foto March Hei/nan)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9