Officier: zes weken voor medeplichtigheid aan inbraak pizzeria Bloemisterij Eureka eemt Vespertina over Wat ik zeggen wou. TEXELSE J COURANT Fusie TEBO en 3eus Bouwbedrijf Texelaars voor de Lions-veiling Te laag water: boot even uit de vaart Teso: meer vervoer tijdens paasdagen Parachutespringen op de Noordpool De Paashaas in De Koog Vergadering TVO uitgesteld C. de Jager houdt lezing in EcoMare Veiling kunstwerken op bazaar Thijsschool inbraken Pleidooi voor Texels mooi Kruising dicht WIJDAG 16 APRIL 1993 l/egens het meewerken aan een in- raak en het in ontvangst nemen an een deel van de buit, stond joensdag een 20-jarig meisje uit eist voor de meervoudige strafka- er van de Alkmaars rechtbank. Te en haar werd een gevangenisstraf eëist van negen maanden, waarvan es weken onvoorwaardelijk en blij- end contact met de reclassering. Is de uitspraak ook zo luidt, blijft ij op vrije voeten, want die zes we en heeft ze reeds in voorarrest oorgebracht. jonge vrouw had op 5 juni vorig iar samen met een vriendin hand spandiensten verleend aan een roepje Marokkaanse jongens waar- lee zij naar Texel was getrokken en ie in De Cocksdorp een inbraak leegden in een pizzeria en een su- ermarkt. De drie jongens wilden we- jn of het bedrijf voorzien was van ibraakalarm. De meisjes gingen er aags voor de kraak koffie drinken dat na te gaan en stelden vast at er geen alarm was. Daarna gin- en de vijf terug naar hun caravan p de camping, vermaakten zich in en dancing in Den Burg en reden irvolgens weer naar De Cocksdorp. i meisjes betrokken de wacht ter ijl de |ongens gingen inbreken. Na len uurtje kwamen ze terug met de uit in witte plastic zakken. In de piz- eria hadden ze weinig van hun ga- ing kunnen vinden. Daarom waren ook binnengedrongen in een su- ermarkt waar ze de kluis openmaak- en onder meer een bedrag van 4000,- meenamen. Als beloning voor verleende diensten had de ver achte van deze buit f200,- ge regen. Slechte pad lat het meisje met slechte vrienden p pad ging was een uitvloeisel van te „losgeslagen" situatie waarin zij irkeerde. Vrijheid blijheid en doen aar je zin in hebt, was het motto, ipleiding afgebroken, problemen met e ouders. Rechter B. Posch sprak an „verlate puberteit" maar kreeg esgevraagd van maatschappelijk 'erkster E.M. Duijs (die haar de laat- :e tijd heeft begeleid) te horen dat :t nu veel beter gaat. Met de Ma- ikkanen gaat ze niet meer om. Ze eeft nu een goede vriend, waarmee binnenkort gaat wonen in een flat EB0 en Bouwbedrijf Geus zijn tot menvoeging overgegaan. In het rieden hebben de bedrijven regel- atig samengewerkt. Door de posi- eve ervaringen die hiermee zijn pgedaan is besloten vanaf 1 april >ver te gaan tot integratie van beide edrijven. Doel is de activiteiten bin- en de bouwsector te verbreden, iet vakmanschap uit te breiden en 'fficienter te kunnen werken. Na sa- nenvoeging van beide bedrijven is er een onderneming ontstaan waar 20 mensen werkzaam zijn. )e TEBO Texelse Bouwondeneming iV. werkt vanuit het nieuwe complex ian de Berhardlaan in Den Burg. De lagelijkse leiding blijft in handen van ^drie van der Vliet en Piet Witte, .oes Geus zal bepaalde deeltaken oor haar rekening nemen, waaronder iet onderhouden van contacten met laar eigen klantenkring. Verder zal oon Jacco Geus na het voltooien lan z'jn bouwkundige opleiding en et opdoen van ervaring in de bouw oetreden tot de directie van TEBO. In de loop van de maand mei zal een |0pen dag worden gehouden. Marija Westerlaken in Soest en ook het contact met de ouders is hersteld. Dat laatste werd bevestigd door haar bader die in de rechtszaal aanwezig was. Officier mevrouw K. Zweers vroeg dan ook om een straf die deze gun stige ontwikkeling niet zou verstoren. Wel nam zij in aanmerking dat de vrouw al eens eerder met justitie in aanraking was geweest (wegens win keldiefstal) en heel goed heeft gewe ten waarmee zij bezig was. De vrij lange voorwaardelijke gevangenisstraf en de voortgezette begeleiding door de reclassering was duidelijk bedoeld om de verdachte in het rechte spoor te houden. Raadsman Mr J. K. Feikema kon zich daar in principe wel in vinden, maar vond dat de op drift geraakte ver dachte toch wel in zekere zin slacht offer is geweest en niet echt actief aan het misdrijf zelf had meegedaan. Hij wilde een wat kortere voorwaar delijke straf, mede omdat het meisje zwanger is. „Ze heeft niet beseft dat zij in de gevarenzone zat". Feikema nam ook in aanmerking dat het zo merse Texel („zwarte parel in de Waddenzee") zo zijn verleidingen kent, maar achtte de kans op herha ling erg klein. De andere jongelui die bij de inbraak betrokken waren, wer den al eerder veroordeeld. Uitspraak op 28 april. Spullen voor de Lions-veiling die vrij dag 23 en zaterdag 24 april wordt gehouden kunnen morgen (zaterdag) vanaf 9 uur worden ingebracht in het groothandelscentrum in Oudeschild. Te laag water was er de oorzaak van dat de twee Tesoboten Schulpengat en Molengat vrijdag tussen 16.00 en 18.00 uur uit de vaart waren. Door dit onvrijwillige oponthoud ontstond enige wachttijd, maar de stroom auto's werd vlot weggewerkt toen de dienstregeling kon worden hervat. De reserveboot Molengat bleef om deze reden tot 19.00 uur in de vaart in plaats van tot 17.00 uur. Teso heeft meer auto's en caravans vervoerd tijdens de paasdagen dan vorig jaar. Van Den Helder naar Texel werden in vergelijkbare perioden in 1992 7333 auto's overgezet en dit jaar 7799, een stijging van 6.35 Bij de caravans ging het om een stij ging van 4,93% tot een aantal van 511. Van Texel naar Den Helder werden dit jaar 6268 auto's en 322 caravans vervoerd, tegen vorig jaar 6165 en 282. Het aantal vreemde auto's dat op 18 april 1992 op het eiland was, be droeg 5454. Op zaterdag 10 april j.l. waren het er 6304. „De landelijke trend van minder toerisme rond de paasdagen heeft zich dus op Texel niet doorgezet", aldus Jan Bloem van Teso. De bootonderneming wikkelde het vervoersaanbod af zonder wacht tijden, op die van Goede Vrijdag na. poemisterij Eureka aan de Vogelen- Pang in Den Burg heeft bloemen- en antenhal Vespertina overgenomen. P 19 april zal Eureka naar de Ko- prstraat verhuizen. 'e®s R'dder en zijn dochter Tama- ebben het bedrijf samen gekocht. erken met bloemen en planten zit /J e f0rnilie; Tamara begon zeven .ar9e'eden met de bloemisterij aan e ogelenzang, haar ouders runnen jaren een tuincentrum met dezelf- e naam aan de Schorrenweg bij Posterend. ok na de overname van Vespertina u ien haar ouders actief blijven in r tu,ncentrum en zal zij het groot ste gedeelte van de nieuwe zaak voor haar rekening nemen. Aan de naam veranderd weinig, Vespertina BV. Tamara streeft naar eenzelfde assortiment dat echter wel iets goedkoper zal zijn. Ook zal zij zich meer gaan richten op het 'bui- tengebeuren', de verkoop van bijvoor beeld boompjes. In het verlengde daarvan zal ook aandacht worden besteed aan tuinmeubelen in de 'houtsfeer'. Met deze overname neemt het aantal bloemisterijen in Den Burg af van zes naar vijf. Tamara gelooft dat „dit wel wat lucht zal geven." Marija Westerlaken De 28-jarige Martin van den Bra ke! uit Oosterend zal maandag een parachutesprong op de Noordpool maken. Het wordt een tandemsprong, samen met zijn vriend Ruud van Hooydonk uit Nieuwegein. Ze zijn niet de enigen die bij de stunt zijn betrokken. Meer dan 100 parachutisten doen mee, waarvan 20 uit Nederland. Mar tin is vandaag naar Moskou ver trokken. Vandaar gaat hij zondag naar het in Siberië gelegen Cha- tanga, 2000 km van de Noord pool. Bij gunstig weer zal van hieruit maandag naar de pool worden gevlogen, waar allen een behouden landing op het ijs ho pen te maken. Met helikopters zullen de parachutisten weer in zuidelijke richting worden ge bracht en onderweg naar Mos kou nog wat parachutesprongen uitvoeren. In verband met de extreme kou 140 tot 60 graden onder nul) zijn bijzondere voorzorgen getroffen. De parachutisten dragen speciale pakken, waarbij geen enkel li chaamsdeel onbeschermd blijft. Ook zijn maatregelen genomen om binnen de opgevouwen para chute condensvorming te voorko men. Het vocht zou anders bevriezen waardoor de parachute zich na de vrije val van 13000 voet niet zou openen... Martin van den BrakeI is drie jaar als in structeur werkzaam geweest bij het paracentrum Texel. Tegen woordig heeft hij een minder op windende baan op het vasteland: ziektecontroleur voor ambtena ren. De sprong op de Noordpool wordt Martins duizendste tan demsprong. Totaal heeft hij 2600 sprongen op zijn naam staan. In de Harlinger Krant van vrijdag 2 april stond de volgende zinsnede van commissaris der Koningin Hans Wie gel bij de introductie van het Wad denbiljet. Kt langer in weet en wind hoeft te taan^TS i Een goede publiciteitscampagne zal I iet gebruik van dit Waddenbiljet sti- 1 nuleren en kan dat ook leiden tot een vermindering-van de parkeerdruk in HarlingenU§l?fltt;^' Wiegel'zinspeelde*öok'ntfg even op Whk&icelneracn vt^.7b«L2Jk zoji^ ideilanders het advies willen geven,, net als Vlieland en Terschelling in het r verleden hebben gedaan, in de rich el ting4 vanonze^ provincie,i op te r schuivenV'U- v f- g:1bt slot gaf de Commissaris de N.S, »nog ter overweging mee om ook een iJsselmcer biljet te introduceren, want een vriend van mij (hoofd van de re- kenkamer Henk Koning), een echtej [Tj Veintjesgek heeft vorig jaar een erhaal verteld Onder grote belangstelling en deel name (ruim 1200 kinderen) en onder prima weersomstandigheden heeft op Eerste Paasdag in De Koog het traditionele paaseireren zoeken plaatsgevonden. Vanaf twaalf uur werden op het Dorpsplein voor de kerk jonge lam metjes getoond door boer Zoetelief. Veel jeugdigen konden met een lam metje op de arm op de foto; een leu ke herinnering voor jong en oud. De kinderen werden getooid met oren en door Juul Swarthof en enkele vrijwil ligers als paashaasjes geschminkt. Kort na twaalf uur verscheen de ech te paashaas en meldde dat hij voor alle kinderen eieren had verstopt. Onder aanvoering van drumband SOS ging een stoet van vele honder den meters na een rondgang door het dorp naar de plaats waar 2500 gekleurde eieren waren verstopt door Hans Huisman en een groep vrijwilli gers. Er waren ook drie gouden eie ren verstopt. De vinders daarvan kregen uit handen van de heer Wuis, voorzitter van de ondernemersvereni ging De Koog Badplaats, pluche zee- De voorjaarsvergadering met aanslui tende forumdiscussie die het Texels Verbond van Ondernemers donder dag a.s. zou houden, is uitgesteld tot maandag 26 april, 20.00 uur in de Raadskelder. Tot het uitstel is besloten toen bleek dat de Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers haar voorjaarsvergade ring toevallig ook op donderdag had gepland. Aangezien meerdere mensen bij beide verenigingen zijn aangeslo ten, zou dat problemen geven. De agenda van de TVO-bijeenkomst blijft ongewijzigd. De forumdiscussie na de pauze (waarbij de fractievoor zitters uit de gemeenteraad hun visie op allerlei Texelse problemen zullen gevenl wordt rechtstreeks door Radio Texel uitgezonden. Op uitnodiging van de volkssterren wacht zal prof. C. de Jager vrijdag 23 april een lezing houden over: ,,Het ontstaan van planeten". De lezing wordt gehouden in EcoMa re, aanvang 20.00 uur en de toe- gangprijs bedraagt 75,-. Dit is de eerste lezing in een serie die de volkssterrenwacht nog dit sezioen denkt te organiseren. Hoewel de volkssterrenwacht nog niet officieel Aanrijding van start is gegaan, omdat de finan ciën nog niet helemaal rond zijn, meent het bestuur toch reeds met deze activiteit te moeten beginnen. Voor donateurs en degenen die zich alsnog inschrijven, zal daarom ook, voor wat betreft de toegangsprijs, een speciale regeling worden getrof fen. Overigens is iedereen, wel of geen donateur, van harte welkom. hondjes en grote chocolade eieren uitgereikt. Deze laatste waren be schikbaar gesteld door Timmer's Bakkerij. De gelukkige vinders waren: 1Jantien Matthijssen van 7 jaar uit Doetinchem; 2. Lucie Burgman van 2 jaar uit De Koog; 3. Alexander Ger- hardt van 13 jaar uit Duitsland Om de aankoop van speeltoestellen te bekostigen houdt de vorig jaar verbouwde Jac. P. Thijsseschool za terdag een bazaar. Onderdeel daar van is de veiling waarop enkele werken van lokale kunstenaars onder de hamer komen. De bazaar start om 10.30 uur, de veiling begint om 12.30 uur. Onder de aangeboden kunstwerken een originele tekening van Monica Maas, een opmerkelijk vogelbeeldje van Irene Maas, een houten paneel met schilderij van Marijke Westerla ken, voorstellende „Texelse schapen op het land" en de ingelijste ets „Wad" van Prenger. Klapstuk van de veiling is een ingebonden exemplaar van het boek „Turks Fruit" uit de col lectie van Jan Wolkers. Het boek is voorzien van een tekening van de schrijver, die het persoonlijk heeft ge signeerd. Geveild worden ook een zestal antieke achtiende eeuwse Delftsblauwe tegels, een genummerd boek van Gymvereniging Texel uit 1973 met unieke oude foto's en schoolboekjes uit de twintiger jaren met diverse illustraties. Daarnaast zijn er verschillende gebruiksvoorwer pen te koop. Om 12.00 uur verricht notaris Bos wijk de trekking van de loterij. Op de bazar draait verder het rad van avon tuur, met als hoofdprijs een cross- fiets. Janneke Klinkers en Marijke van de Belt van de organiserende oudercom missie hebben voor de markt verder een waarzegger en een poppendokter gestrikt. Vier vakantiewoningen zijn afgelopen week bezocht door inbrekers. Het be treft huisjes aan de Zanddijk bij De Cocksdorp, de Pelikaanweg, de Tem- peliersweg en de Bosrandweg. Het forceren van een raam was in drie van de vier gevallen de manier waar op de daders binnendrongen. Eén maal werd gebruik gemaakt van een valse sleutel. De buit bestond uit por tefeuilles met geringe inhoud, pape rassen en sieraden. De technische recherche heeft naar sporen gezocht en er zijn aanwijzingen gevonden over de daders. Brieven van lezen Buiten v oordeüjkhod vin «le redactie De uitlatingen van Lia Duinker uit Nieuweschlld in de Texelse Courant van 6 april 1993 over de werkgroep Landschapszorg vragen om een ander geluid. Dat „meerderheid" voor een beleid geen garantie is voor kwaliteit, be wijst de geschiedenis sinds eeuwen. Meestal blijkt in de praktijk een grote groep mensen schaapachtig achter gezag aanloopt, dat mals gras voorhoudt. In onze tijd is het gangbaar te gelo ven dat het mensdom in staat is met techniek en electronica de natuur te beheersen. Status en aanzien worden afgemeten aan geld. Deze dagen is geld het malse gras waar een ieder van graast. De laatste veertig jaren is veel van de natuur aan het gouden geld verkwanseld. Door toepassen van landbouwbedrijf is bijna geen vierkante meter gezonde grond meer in Nederland te vinden. Industriële lo zingen in de Rijn doen zelfs de vijf waterzuiveringsbedrijven huiveren voor de kwaliteit van ons drinkwater. Autogebruik, luchtvervuiling, snelwe gen, golfbanen, olierampen, gasborin gen, steeds legt natuurbelang het af tegen winstbejag. De geschiedenis leert dat elke tijd zijn tegentijd kent. Gelukkig zien mensen in dat, ondanks wetenschap pelijke hoogstandjes de mens deel uitmaakt van de natuur en altijd on derdeel van de natuur zal blijven en zich moet onderwerpen aan haar wetten. Voor een welvarend leven op lange termijn moet zorgvuldig met de natuur worden omgesprongen. Golf banen, tropische zwembaden en an dere kermisachtige attracties zijn vergankelijk. Belangstelling voor der gelijke zaken is aan mode onderhe vig; natuur behoudt haar waarde tot het einde der dagen. Bovendien kan behoud van natuur de komende de cennia wel een strigente voorwaarde zijn om als menselijk ras te kunnen overleven. Het is hoogst prijzenwaar- dig dat mensen zich onworstelen aan de hegemonie van het grauwe geld, zich sterk maken en het lef hebben om te roeien tegen de stroom in. Zij zijn met weinig wellicht, maar voor mij ligt in deze kwestie het gelijk bij de minderheid. Landschapszorg, ga door! Peter Lock, Oosterend. Een 38-jarige automobiliste uit Lop- persum kwam uit de Fonteinsweg en keerde op de Westerweg om dezelfde weg nogmaals in te rijden. Zij ver leende hierbij echter geen voorrang aan een 46-jarige Hoornder. Beide wagens raakten zo zwaar beschadigd bij de aanrijding die volgde, dat zij to tal loss werden afgevoerd. Wegens herstratingswerkzaamhe- den is maandag de kruising Keesomlaan/Schilderendf Haffeiderweg afgesloten voor al het verkeer. Om te voorkomen dat auto's uit het centrum vast lopen, wordt voor één dag het eenrichtingsverkeer in de Julia- nastraat omgedraaid. Verdrietig om het heengaan, maar dankbaar dat hem een verder lijden bespaard is geble ven, delen wij u mede dat toch nog onver wacht van ons is heengegaan mijn innig geliefde man, onze zorgzame vader, schoon vader en opa Frans Kassenaar echtgenoot van Neeltje Kooyman op de leeftijd van 78 jaar. Apeldoorn: N. Kassenaar-Kooyman Beekbergen: Hans en Karla Lara Velden: Cora en René Serge en Nicolle Bart Lelystad: Tineke en Pem Caro Losser: Peter en Mariëtte Meike Merel Froukje 11 april 1993 Schrijnwerkershorst 502, 7328 PT Apeldoorn. De crematieplechtigheid heeft donderdag 15 april te Dieren plaatsgevonden. Met droefheid hebben we kennisgenomen van het overlijden van de heer Frans Kassenaar op de leeftijd van 78 jaar. Vele jaren heeft hij onze gemeente gediend als organist. Voor zijn trouw en inzet blijven wij hem dankbaar. Doopsgezinde Gemeente Texel Vrienden, licht en kleuren waren je leven Franciscus Sake Pais (Frans) 4-2-1942 Paaszondag 1993 Eva Texel, 11 april 1993 Pontweg 210, 1796 ME De Koog. De crematie heeft vrijdag 16 april te Schagen plaatsgevonden. Pas als je iemand hebt die met je lacht en met je grient, dan pas kun je zeggen: „ik heb een vriend." Frans we zullen je missen. Niek en Jool Taams Nico en Marijke Ruis Frans voor ons was jij meer dan een vriend, licht en kleur. Ben en Thea Gerritsen Michiel, Bas, Lucas en Simon en alle medewerkers van vishandel Lange Ben Met grote verslagenheid hebben wij kennis genomen van het overlijden van onze grote vriend Frans Pais Hij zal steeds in onze herinnering blijven voort leven. De Koog: Vijf over Rood Tot onze diepe droefheid is overleden onze vriend Frans Pais Ook namens alle vrienden en kennissen van Frans in café De Jutter wensen wij Eva veel sterkte De Koog: De Jutter Diep bedroefd hebben wij kennisgenomen van het overlijden van onze vriend en oud penningmeester Frans Pais Wij zullen deze humoristische smulpaap nooit vergeten. Alle leden Stichting Tropical Sea Festival

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 3