V Taxi-centrale: goed voor mens en milieu Fr-"7- 5 Agenda A TEXELSE^? COURANT Gezelligheid troef Staatsloterijshow Hoorzitting over herinrichting Verzuring •--rV Lammetjestocht menvereniging DINSDAG 20 APRIL 1993 Enkele hoofdrolspelers in het proces naar taxi-eenheid op Texel. Van links naar rechts N Smidt- Ellen, H. Grootjen. consultant R. van der Ploeg, P. Smidt en G. Grootjen. ,FoTO H*"v de Graaft Wat jarenlang onmogelijk leek, is per 1 mei a.s een feit: een Texelse taxi-centrale. Door de ze samenwerkingsvorm tussen verschillende, thans nog zelf standige bedrijven zullen de taxi's veel efficiënter kunnen worden ingezet met gunstige gevolgen voor de rentabiliteit van de bedrijven, het milieu en zelfs voor de openbare orde. De centrale komt voort uit een initia tief van de bedrijven Grootjen en Toon Smidt. Deze hebben zich in middels ook verbonden met het bus bedrijf Texeltours. Onderhandelingen zijn nog gaande met taxiondernemer Robert Aris van Boven, maar het ziet ernaar uit dat ook die zich zal aansluiten. Gehoopt wordt dat ook Taxi 12000 van Martin van de Wetering op den duur zal meedoen, maar vooralsnog heeft dit grote bedrijf er de voorkeur aan gegeven zelfstandig verder te gaan. Nieuw nummer De centrale is gevestigd in het pand van Smidt aan de Wilhelminalaan. Wie een taxi nodig heeft kan daar heen bellen via het nieuwe nummer 15000. Wie gebruik maakt van het oude nummer van een der partners, wordt automatisch doorgeschakeld naar 15000 en wordt dus ook met de centrale verbonden. De centrale, bereikbaar via 4 lijnen, is dag en nacht bemand, overdag door vier per sonen, 's nachts door een of twee. Op de centrale ziet men in één oog- Gezelligheid was troef bij het ge zamenlijke concert van het Vis serskoor uit Oudeschild en het smartlappenkoor uit Den Hoorn. Zo'n driehonderd bezoekers wa ren zaterdag naar de sportzaal van dorpshuis 't Skiltje te komen voor dit concert, waarmee het Visserskoor het zangseizoen af sloot. Goed nieuws voor het smartlappenkoor, dat zaterdag voor het eerst voor publiek op trad. De beide koren brachten een programma dat vrijwel ge heel uit Nederandse liederen be stond, waardoor het publiek het niet kon laten nu en dan uit volle borst mee te zingen. Eén van de hoogtepunten was het optreden van Fup Krijnen als kunstfluiter, een kunst die Krijnen zich tijdens zijn werk aan boord van de TX19 had eigen gemaakt. De avond werd gezellig besloten met een hapje vis en een drankje en ook na afloop werd het nog gezellig toen enkele solisten, die er geen genoeg van konden krij gen, nogmaals naar de microfoon grepen. IFoto Bert Koning) opslag waar de taxi's van de aan gesloten bedrijven zich op het eiland bevinden, zodat men de meest nabije taxi naar de klant kan sturen. Door dit overzicht kan ook zoveel mogelijk worden voorkomen dat taxi's leeg naar hun basis terugkeren en kan er voor worden gezorgd dat er niet méér taxi's op de weg zijn dan strikt nodig is. Strijdbijl begraven Dit levert een zoveel betere benutting van het materieel op, dat de vraag voor de hand ligt waarop zo'n centra le nu pas van de grond komt. Het antwoord heeft te maken met per soonlijke verhoudingen. Niet alle be trokkenen konden goed met elkaar opschieten. Er was een felle concur rentiestrijd. De bedrijven probeerden elkaar de loef af te steken. In brood nijd werd gestunt met tarieven en bij de pogingen om toch maar zoveel mogelijk „vrachtjes" te veroveren kwam het ook tot bedenkelijke race partijen. „Het vertrouwen dat nodig is voor zo'n samenwerkingsverband, ontbrak. In onze bedrijven is nu een generatie opgestaan, die vindt dat het anders moet", zeggen de voor malige concurrenten Henk Grootjen uit Oudeschild en Paul Smidt uit Den Burg. Tarief Belangrijk feit is dat de taxicentrale één van provinciewege vastgesteld tarief hanteert, dag en nacht. De prijs van en taxirit is opgebouwd uit een startgeld van f5,- en een kilometer- prijs van f2,80. Als een taxi moet wachten komt dat op f52,50 per uur. Naast dit algemene tarief zal waar schijnlijk het „horeca-tarief" in stand blijven. Tot dusver kreeg een huis waarts kerende cafébezoeker op ver toon van een bonnetje dat hij van de barkeeper had gehad een korting van 25%. Het is de bedoeling dit systeem te handhaven, eventueel met aanpassing van het kortingsper centage. Er wordt zelfs aan gedacht om een dergelijke reductie ook af te kondigen voor 65 plussers. Met de ANBO wordt gepraat over het nemen van een proef. Nu de betrokken bedrijven geen con currenten meer zijn kunnen zij zich houden aan de afspraak dat passa giers op de taxistandplaatsen alleen gebruik mogen maken van de taxi die vóóraan staat. Overigens kan er door het samenwerkingsverband voor wor den gezorgd dat op de standplaats niet meer taxi's staan dan nodig is, wat op zichzelf al een efficiencyver betering inhoudt. Standplaatsen De taxicentrale zal er nu wel op aan dringen dat zowel in Den Burg als De Koog officiële taxistandplaatsen wor den aangewezen, die dus als zodanig zijn aangegeven. Wat de onderne mers betreft kan de thans officieuze standplaats op de Groeneplaats blij ven. De standplaats in De Koog zou zo dicht mogelijk bij de horecabedrij ven in de Dorpsstraat moeten liggen. „Maar als de gemeente vindt dat hij op de Nikadel moet, zullen wij daar geen probleem van maken", aldus Nel Smidt-Ellen. Als een grotere groep mensen om vervoer vraagt, zal de taxicentrale niet een aantal taxi's sturen, maar (als de klanten dat willen) een kleine of grotere bus van Texeltours. ,Wie een bus nodig heeft kan dus ook de centrale bellen. Daarbij wordt wel een ander tarief in rekening gebracht. Wagenpark Dat dit doelmatiger is dan de oude situatie behoeft geen betoog. De betrokken bedrijven beschikken totaal over zo'n 17 taxi's, taxibussen en bussen. Door het veel beter be nutten daarvan is het niet te ver wachten dat dit wagenpark ooit wordt uitgebreid; mogelijk kunnen zelfs enkele wagens worden gemist maar dat zal pas blijken aan de hand van praktijkervaring. De gevolgen voor de werkgelegenheid zijn nog met precies bekend. Wel staat vast dat de aangesloten bedrijven veel meer met vaste krachten gaan rijden en dus minder vaak een beroep zul len doen op part timers die het taxi rijden als bijverdienste beoefenen. Belangrijk is dat door de taxicentrale de piekdrukte waarmee de diverse bedrijven af en toe te maken hebben, veel beter kan worden verdeeld zodat de consument minder vaak en min der lang moet wachten. Blij Bij de gemeente is met vreugde ge reageerd op de samenwerkingsplan nen. De problemen rond taxi's, taxitarieven, taxistandplaatsen en het gedrag van taxichauffeurs zijn daar de afgelopen decennia ettelijke keren ter sprake geweest, waarbij zich het gebrek aan eenheid en samenwerking zich als een niet te nemen obstakel deed voelen. Fusie Wat de initiatiefnemers betreft blijft het niet bij samenwerking alleen, maar zullen de betrokken bedrijven binnen een jaar volledig fuseren. Een belangrijke adviserende rol bij het eenwordingsproces speelt vervoers- deskundige R. van der Ploeg uit Heemskerk. Hij maakte een studie van de zakelijke en menselijke ver houdingen in het Texelse taxiwereldje en bedacht een systeem waarin de partners elkaar hebben kunnen vin den. Van der Ploeg meent dat de centrale een belangrijke rol kan spe len bij het terugdringen van de auto mobiliteit op Texel. Hij denkt onder andere aan het invoeren van een „boot-taxi" of „Teso-taxi" (volgens het systeem treintaxi) die de toe risten die hun auto op het vasteland willen achterlaten tegen een geredu ceerd tarief haalt en brengt. Vanavond is een Texelse familie te zien in de Staatsloterijshow van Veronica. Opnamen worden gemaakt en live uitgezonden van uit Den Hoorn. Bij het ter perse gaan van dit nummer was nog niet bekend om welke familie het gaat. In dorpshuis de Waldhoorn wordt op maandag 26 april een hoorzitting ge houden over de herinrichting van de Herenstraat en de Naai. Het begint om 20.30 uur. Dinsdag 20 april De bijeenkomst van de Vrouwen bond FNV wordt georganiseerd door het ééndagsbestuur. De le den worden verzocht zich om 19.30 uur te verzamelen op het parkeerterrein aan de Vogelen zang. Vandaar vertrek naar onbe kende bestemming. In De Bijenkorf te Oosterend is een sumultaan damwedstrijd met kampioen Victor Voskuil. Start jeugd 19.00 uur; volwassenen 19.45 uur. Toegang vrij. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. In dorpshuis d'Ouwe ULO houdt de Historische Vereniging Texel een bibliotheekavond; 19.30 uur. De Wielervereniging Texel heeft op het circuit bij Den Burg een criterium. Start jeugd 18.00 uur; senioren 19.00 uur. Voor de reumavereniging Texekl vertelt Dik Haker over zijn fietstocht door Noord Jemen, aanvang 20.00 uur. Ook met- leden zijn welkom. In „De Schakel" houdt de vereni- gihg „Tien voor Texel" een leden vergadering, aanvang 20.15 uur. In Cinema Texel draait om 20.30 uur „De zevende hemel". Woensdag 21 april De interkerkelijke stichting Net werk houdt in Eben Haezer een koffieochtend. Spreekster is Tine- VERVOLG VAN PAGINA 1 Computergegevens Bij hun berekeningen maakten de studenten gebruik van computerbere keningen waarbij behalve bedrijfsge gevens, zoals de veebezetting, ook klimaatsinvloeden werden meegeno men. Hierbij baseerden ze zich op ge gevens van het KNMI. In hun ondezoek verdeelden ze het eiland in vakjes van 200 bij 200 meter. De berekeningen, die overigens in de praktijk niet op hun juistheid zijn te controleren, tonen aan dat rond melkveehouderijen sprake is van een verhoogde ammoniakneerslag. De hoogste concentratie is 2400 mol per ha per jaar. Opvallend is dat in het duingebied de neerslag aanmer kelijk lager is. „De verklaring daar voor is dat daar geen veehouderijen zijn", aldus onderzoeker R. van der Ven. Voor hem en de andere drie stu denten was de lijvige rapportage, een afstudeerproject waaraan het viertal in het diepste geheim een half jaar intensief onderzoek had besteed. „We hebben er met plezier aan ge werkt en ik hoop dat de studie Texel van dienst kan zijn om te komen tot nieuw beleid." Conclusie Belangrijkste uitkomst uit het rapport is dat de richtlijn „Ammoniak en Vee houderij" ook van toepassing is op Texel. Bemoedigend voor de veehou ders is de conclusie van de onder zoekers dat de richtlijnen voor een extensief gebied als Texel toch an ders zou moeten zijn dan in intensie ve gebieden als Brabant. Wethouder Terpstra nam het tijdens de presenta tie van het rapport op voor landbou wers die benadeeld dreigen te worden van de nieuwe richtlijnen. „Geen enkele agrariër die op een nor male manier zijn bedrijf uitoefent mag daarvan de dupe worden." Terpstra sprak zijn tevredenheid uit over de medewerking van de boeren aan het onderzoek. „95 Procent heeft de benodigde gegevens ver- ke de Waal, die vertelt over haar leven als vrouw van een zen- dmgspiloot, die werkzaam is bij de Mission Aviation Fellowship Er is een crèche aanwezig. Aan vang 9.15 uur. leder is welkom, In De Witte Burcht in Den Burg worden tussen 11.00 en 16.00 uur geneeskrachtige stenen ver kocht door mineraaltherapeut Henny Koetsveld uit Breukelen. In Cinema Texel draait om 14.00 uur „Ferngully" en om 20.30 uur „De zevende hemel". De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft een openbare vergadering in ho tel Opduin in De Koog. Onder an dere hoorzitting naar aanleiding van de bezwaren tegen het bestemmingsplan De Koog. Aan vang 19.30 uur. Donderdag 22 april De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raadhuis. Van 19.00 tot 22.00 uur is in het bedrijvengebouw te Oudeschild kijkavond in verband met de Lions-veiling van vrijdag en za terdag. De Hervormde Gemeente Den Burg houdt in de Schakel een ge meenteavond. Onderwerpen; „Zending vroeger en nu" en NCRV's „Kerkepad". In EcoMare wordt een informatie bijeenkomst gehouden inzake de plannen voor natuurherstel in de Mokslootvallei, aanvang 20.00 uur. Deze bijeenkomst is speciaal bedoeld voor gebruikers van het gebied, direct belanghebbenden en organisaties op het gebied van natuur en milieu. De Texelse Vereniging van Lo- giesverstrekkers heeft in Bosci en Zee te De Koog een ledent. I gadering, aanvang 20.30 uui. Vrijdag 23 april K Van 17.30 tot 21.00 uur worit de OSG-aula in Den Burg een bloedafname-avond van het Rj Kruis gehouden. De Wielervereniging Texel hou; bij het PEN-gebouw een tijdrit over 16 km. Start jeugd om 18.15 uur; senioren 19.00 uur. Van 17.00 tot 19.00 uur is in bedrijvengebouw te OudeschiM gelegenheid om de artikelen te bekijken die zijn ingebracht va de Lions-veiling. De veiling zei wordt gehouden van 19.00 tol 23.00 uur. In de kapel „Bethel" verzorgt jeugdclub Jong Leven een tone lavond, aanvang 20.00 uur. Er, tree f5,-; jeugd f2,50. Voor de Volkssterrenwacht Te* I geeft prof. dr. Kees de Jager e lezing over het ontstaan van planeten, leder is welkom; encfl f5,-. Hoogwater Oudeschiltp Di 20 08.35 en 20.2S Wo. 21 09.00 en 21.16 Do. 22 09.25 en 21.4: Vr. 23 10.04 en 22.2S Za. 24 10.35 en 22.51 Zo. 25 11.15 en 23.26 Ma. 26 11.20 en 23.31 Di 27 11.45 en-.- Aan het strand is het ongeveer een» eerder hoog water. De zon komt 25« op om 6 20 en gaat onder om 20.53 uur. 22 mei nieuwe maan, 22 april springtij. vizi Onderzoeker R. van der Ven van de Landbouwuniversiteit Wageningen overhandigt t over de ammoniak-emissie aan wethouder Dirk Terpstra en dhr. Mastemaker van I kop van Noordholland. (foto Gerard r^ strekt. Dat is een goede basis om sa men te proberen de uitstoot omlaag te krijgen. De bestaande wetgeving biedt ruimte voor een eigen gemeen telijk beleid." Hoe dat beleid er pre cies uit zal zien is nog niet duidelijk. Terpstra: „We moeten de cijfers uit het onderzoek nog goed interprete ren. In overleg met de landbouw en de politiek willen we met een plan komen om de ammoniakreductie op peil te krijgen." In dat opzicht kreeg hij steun van spreker Rinus Kuiper, die namens de landbouworganisaties pleitte voor een gezamenlijke aanpak. Kuiper kwalifi ceerde de ammoniakcijfers als „laag". Hij concludeerde daaruit dat normen hier soepel kunnen worden gehanteerd. Tevens verbaasde hij zich erover dat de uitstoot per gebied zo veel verschilt. „Op dit punt twijfel ik aan het onderzoek, daarover moet meer duidelijkheid komen." Volgens de onderzoekers konden de cijfers hooguit vijftien procent afwijken. Moeilijke gevallen Kuiper betreurde het dat bedrijven in de buurt van de natuurgebiedjes nu definitief tot de „moeilijke gevallen" behoren. Veehouderijen die niet over een hinderwet beschikken zijn gens de wet namelijk nieuwe ven, die maximaal 15 mol ami per hektare (natuurgebied) per mogen uitstoten. Voor landboun drijven met een hinderwetvergi is het maximum 30 mol. In ge\f waar de norm wordt overschrr moet de landbouwer door andej maatregelen, zoals aanpassing het veevoer, de uitstoot in de tc komst omlaag zien te krijgen. Bij het verlenen van hinderwel ningen krijgen bedrijven in de ving van verzuringsgevoelige gebieden voorrang. Menvereniging Tussen Wad en 1 houdt op 25 april een lammet jestocht. Deelnemers moeten a picknick-pakket meenemen. Orl weg wordt een eetpauze gehaj Ook moeten de menners eenp meenemen. De start is om 11.30 uur op he| keerterrein bij de OSG aan de laan. Opgeven voor deze tocht tot 23 april bij Lies Eelman, tt 12746. 16 april 1993 Aan allen die haar gekend hebben, laten wij weten dat onze moeder mevr. W. Weijsenfeld-Hoogendoorn vandaag is overleden. E. Pauptit M. Pauptit-Weijsenfeld Heel hartelijk dank voor uw belangstelling tijdens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij mijn thuiskomst. J. D. Blom ALS ELKE SECONDE TELT ledereen die mij of mijn ouders tijdens mijn ver blijf in het Gemini zie kenhuis een bezoekje bracht of een kaartje stuurde wil ik hiervoor heel hartelijk bedanken. Carla Eilander Mijn nieuwe adres is: Provinciaal ziekenhuis Santpoort, Amstelland 2, Brederodelaan 54, 2081 CK Santpoort-Zuid. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ6,30 tot en met 3 regels. Per regel meer ƒ2,10 (incl. btw) Wij, zuivelontwikkelaars, be schikken over diverse Texel se produktengroepen. Natuurlijk van de ontwikke lingsmaatschappij Donatus dus. Div. groenteplanten op kluit. Tuincentrum Fa. v.d. Werve, Bernhardlaan, tel 12925. Big deal?!afgesproken. Zaterdagavond live in De Toekomst. Gratis entree. Jeans bodywarmers en jeanshemden zonder mouw. Mantje mode. Feestvieren zonder zorgen inl. Café De Karseboom, tel. 12476 b.g.g. 15557 Rabbit Habit. Twill f49,95 in diverse klei Donderdag 22-4 zijp gesloten (i.v.m. onze n' koffiezetmachine) 23-4 kost de koffie bi één gulden, 't Koff trum, Weverstraat 58 Rabbit Habit. Dobber 49,95, 501 model. Aanbieding a.s. vri|d3 zaterdag voor winds Populier, Wilg, Boksc Vlier en Abeel, per 10 in soorten f20,- Ven (Hebe) 10 versch ƒ20,- Ierse heide (Dabe 10, in kleuren ƒ20,00 op Texel gekweekt!! 6 kwekerij „Texelendje" en Corry ZwijnenburS zendijk 41a, tel. 13612 tel. 15849). Elisabeth de Weijer, voor klassieke home afwezig van donderd tot en met maandag

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2