Woningbouwvereniging trots op nieuw pand BEZORGER •xcursies leidt zelf -stichting gidsen op Mensen mmo voor natuurtochten groot 1 ^LT TEXELSE CquRANT Steeds groter... Oost-Kameroengangers weer bijeen op Texel Amsing krijgt geen subsidie Wij zoeken een M/V Iet op: Vogelexcursie IVN Liefhebbers kunnen likkebaarden bij 15e Lionsveiling Wielertijdrit Bazar Thijsseschool doorslaand succes Tien voor Texel Very Live SwingRock! Zaterdag 24 april 22.00 uur.(De Koog) DINSDAG 20 APRIL 1993 Na de oprichting van Woningbouw- ereniging Texel in 1947, is dit het erste gebouw waarvan je kunt zeg en dat het een kantoor is", aldus oorzitter Ed Moojen bij de opening an het nieuwe onderkomen. ,,De latste jaren was het op de Boogerd cht modderen met de ruimte." Na- at M. J- Herben, voorzitter van het ewest Noord-Holland van de Natio- ale Woningraad, vrijdagmiddag de eur officieel had geopend, konden i vele genodigden een kijkje nemen het fraai uitgevoerde pand op het lormalige Tebo-terrein aan de Wil- ■Iminalaan. In een voor de gelegenheid opgezette grote feesttent, zei Moojen er achter af niet rouwig om te zijn dat de bouwplannen aan de Gasthuisstraat geen kans van slagen hadden. „Op deze plek konden we onze wensen helemaal realiseren, terwijl we daar gebonden waren aan de maten van drie woningen." Wat hij wel betreurt is het feit dat samenwerking van corporaties op Texel niet van de grond schijnt te kunnen komen, terwijl dat in de Kop van Noord-Holland wel lukt. Moojen maakte van de gelegenheid gebruik de Stichting Bejaardenzorg Texel (die r ningshandeling door M J. Herben van het gewest Noord-Holland van de nationale woningraad. IFoto March Hoijnen) huizen voor bejaarden bouwtl te vra gen het verleden jaar gestokte over leg te hervatten. „We willen graag weten hoe de stichting de samen werking in de toekomst ziet en wat men ervan vindt om over enige jaren beide corporaties op te heffen en verder te gaan in een nieuwe stich ting 'Volkshuisvesting Texel'. Het is nog niet te laat, laten we weer om de tafel gaan zitten", aldus de voor zitter, die het vormen van één volks huisvesting en één woonruimteverdelingssysteem tot zijn doelen rekent. Somber Directeur Hans Wendrich ging in zijn toespraak in op het bouwbeleid van de overheid. Hij zei vele jaren geleden tot de conclusie gekomen dat er geen onbetrouwbaarder partner bestaat dan het rijk, omdat het beleid geheel ondergeschikt is aan geld en politiek opportunisme. „Ik heb alle spastische maatregelen meegemaakt, die de politiek heeft uitgedacht om minder geld uit te geven aan wo nen." Zoals het er nu naar uitziet, verdwij nen de exploitatiebijdragen van het rijk in 1995 helemaal, zodat de wo ningcorporaties moeten verzelfstandi gen. „Op zich niet erg, als de politiek tenminste eens een keertje op een nette manier afscheid neemt en de corporaties met opzadelt met risico's die iedereen van te voren verwacht." Volgens Wendrich hoeft commerciëler denken en handelen voor de volks huisvesting helemaal met nadelig te zijn. „We mogen echter de minder draagkrachtigen, de jongeren en de senioren niet vergeten. Nieuwbouw voor deze doelgroepen is, ook door de beperkingen in de individuele huursubsidie, niet meer mogelijk. We zullen dus moeten bouwen voor de groep midden-inkomens, die daardoor goedkopere woningen achter laten." In verband met de prijs van de nieuwbouw gebeurt dit volgens Wen drich de laatste jaren toch al, zodat er weinig verandert. „We zullen het zelfde binnen de vrije sector moeten gaan doen." Grondbeleid De vernieuwing van Jan Dirkzsoord Na de oprichting werd het werk van de Woningbouwvereniging aanvankelijk bij de bestuursleden thuis verricht. Later werd een boekhoudbureau in de arm geno men. In 1973 was er voor het eerst sprake van professionalise ring en werd er personeel in dienst genomen. In 1975 werd een woning aan de Boogerd ver bouwd tot kantoor, een zaak waar het toenmalige bestuur bij zonder trots op was. Omdat de vereniging groeide, bleek het kan toor, ondanks een verbouwing, opnieuw te klein. Na lang wachten werd in vier maanden tijd werd het complex aan de Wilhelminalaan gereali seerd. De zes medewerkers van de Woningbouwvereniging be schikken nu over een goede wer kruimte, waar bezoekers op waardige wijze kunnen worden ontvangen. De rondleidingen waarmee de stich ting Natuurexcursies Texel (NET) vo rig jaar startte mogen zich in een rote belangstelling verheugen. De lichting houdt vanaf oktober tot en iet april in De Geul. de Slufter en De Muy natuurtochten. omdat eige naar Staatsbosbeheer in die periode geen excursies verzorgd. Begeleid door gidsen van de stichting trokken het afgelopen half jaar meer dan dui- in mensen de Texelse natuur in. tn dat hadden er nog veel meer linnen zijn als we meer excursielei- ders hadden gehad", constateert bestuurslid Geert Benjamins. „Nu hebben we heel wat mensen moeten teleurstellen." De verwachting is dat door de verdere seizoensverbreding de animo voor de natuur nog zal toe nemen. Om in de vraag naar rondlei dingen te voorzien besloot de stichting daarom tot een cursus. „Want excursies leiden is een vak", aldus docent Ans Vos van het Kon- sulentschap Natuur- en Milieu- edukatie Friesland. Naast de kennis van de natuur is de presentatie tij dens de rondleidina minstens zo be langrijk. Als de gids de nadruk legt op de verkeerde dingen, wordt het saai en haken de mensen af. En het doel van de excursie is dat de men sen iets opsteken van de natuur, zo dat ze er verstandiger mee omgaan." De tien cursisten die na afloop het certificaat kregen uitgereikt conclu deerden unaniem dat de opgedane kennis hen zeker van pas zou komen tijdens de rondleiding. Reden genoeg voor bestuurlid Benjamins hen alvast een contract als gids voor zijn stich ting voor te leggen. „Want we zijn met Staatsbosbeheer overeengeko men dat we alleen vakbewame ex cursieleiders de natuur insturen. Nou dat zijn jullie nu dus." De stichting van Nederlandse Vrijwil ligers in Oost-Kameroen houdt ko mend weekend een reünie op Texel. Meer dan honderd mensen die de af gelopen 25 jaar in de West- Afrikaanse republiek vrijwilligeswerk hebben verricht worden met hun fa milie ondergebracht op camping Den nenoord. Het idee om op Texel bijeen te komen kwam van Jaap Vlaming. „Tja, het is de beslotenheid van het eiland. Je moet moeite doen om er te komen Dat was net zo in Oost- Kameroen." Ter opluistering speelt za terdagavond het muzikaal trio Guinee, dat populaire en traditionele akkoesti- sche muziek uit Oost-Kameroen ten gehore brengt. Zondagmiddag treden de muzikanten op in „De Twaalf Balcken". ziet hij op dit gebied als een uitda ging. „Een eerste test-case." Ook wethouder K. 8arendregt, die namens de gemeente een aquarel aanbood, benadrukte het feit dat na 1995 projecten op een andere manier tot stand moeten komen. Hij zei dat de gemeente op het gebied van het grondbeleid mogelijkheden heeft om een steentje bij te dragen. „De ge meente wil actief zijn bij de planvor ming om woningen te bouwen voor alle sociale klassen", aldus de wet houder, die tevens opmerkte dat de provincie Texel sterk onderwaardeert. „We worden teveel opgehangen aan de regio Noordkop, waar de situatie niet met die van ons is te vergelij ken." Duivelskunstenaars De aannemingsbedrijven Duin, Daal der, Drijver en Visser lieten weten sa men met de Woningbouwvereniging de woningnood te willen bestrijden. Zij schonken een kleurige drieluik van een boomgaard. Volgens gewestvoorzitster Herben zal de toekomst voor de Woningbouwve reniging niet gemakkelijk zijn. „De verenigingen zullen duivelskunste naars moeten zijn. Schapen met vijf poten." Zij overhandigde een uit twee bakjes samengesteld kunstwerk. „Symbolisch bedoeld om de subsidie op te vangen." Het nieuwe onderkomen is gereali seerd door R&M projectadvisering, aannemingsbedrijf Tebo, architecten bureau Uriot, de fa.'s Westerlaken en Tatenhove, IBS, CVI en de Verenigde Schilders. In een eerder verschenen artikel is misschien de indruk gewekt dat fami lie Amsing dezelfde subsidie voor het ophalen en afvoeren van oud papier krijgt als verenigingen. Dit is echter niet het geval. Amsing: „Ik krijgt al leen vijf cent op 50 ton papier dat ik ophaal bij partikulieren. Per 1 mei krijg ik niets voor het papier dat ik bij bedrijven ophaal. Maar ik moet wèl tien cent per kilo betalen om er af te komen." Verenigingen krijgen van de gemeen te vijf cent voor elke kilo opgehaald papier en firma De Vries, die het af voert, krijgt vervoerssubsidie. „Hoe kunnen wij nu een kostendekkend ta rief berekenen als bedrijven hun oud papier gratis bij de verenigingen kun nen storten? Daar kan je niet tegen op concurreren. Het lijkt wel of de gemeente ons langzaam de nek pro beert om te draaien." Henny en Ben Amsing hopen op mentale steun van bedrijven en willen deze ongelijke si tuatie aankaarten. pcenfe Ans Vos overhandigt het certificaat aan de kersverse natuurgids Hilly van Tatenhove. rachref de overige excursieleiders. Geert Benjamins. Koen van der Meer, Teun de Wit. Jan 9' "art'n Birkenhager, Erik Boogaard. Stan Boon en Gerrit Visch. {Foto Gerard Timmermani I M. ADVERTENTIE 1 'J zoeken iemand die voor ons de exelse Courant wil bezorgen op de IpUte: Pont weg, Califomiëweg, [Ku.vslaan, Randweg, Pelikaanweg, ppersdijk, Oude dijkje, Maaikeduin Feg, Ruigendijk. Pler w°nen ongeveer 75 abonnees. ^eze wijk kan eventueel pspütst worden. bezorgen is het eenvoudigst gemand in deze omgeving r e kranten kunnen dinsdag en vrij- ¥8 even na 15.00 uur in onze druk- lr,nJuaa,n Warrnoesstraat worden fgehaald. ,eïnteresseerden kunnen voor na- P «lichtingen terecht bij de pPto van de drukkerij. •i i Parkstraat 10, i Lyy/R °en Burg, 1 telefoon 12741. Zaterdag houdt IVN-Texel een weidevogel-excursie onder leiding van Arthur Oosterbaan. Deze start is 's ochtends om 7 uur en voert door het natuurreservaat Waal en Burg. Verza melen bij de kruising tussen Wester- boersweg en de Staart. Deze excursie is gratis toegankelijk voor zowel leden als niet-leden. Voor ver dere informatie kan worden gebeld naar 27102. Verder wordt in mei een groencursus gegeven voor leden van IVN en de Vogelwerkgroep. Deze cur sus (van twee avonden) gaat over sloten en kolken. De bijeenkomsten zijn op 10 en 15 mei. Het is een praktijkgerichte cursus waarbij deel nemers het veld in gaan om zelf op onderzoek uit te gaan. Opgeven kan bij Hetty, telefoon 14415. Liefhebbers van bijzondere voorwer pen, maar ook mensen die op zoek zijn naar bepaalde gebruiksartikelen kunnen vrijdag en zaterdag terecht bij de vijftiende Lionsveiling in het Groothandelsgebouw te Oudeschild. Het had niet veel gescheeld of de veilinghallen hadden nog vol aardap pelen gestaan. Donderdag zijn de laatste kisten gesorteerd en konden de Lions beginnen met het schoon maken van de ruimte. „Deze week hebben we hard nodig voor het in richten van de hal en het maken van de catalogus", aldus woordvoerder Benno Bakker. De Lionsveiling is vroeger in het jaar dan anders. „Het mooie weer en an dere evenementen die om die tijd worden gehouden hebben ons in het verleden wel parten gespeeld. Van daar deze vervroeging." De ruim 700 kavels die maximaal worden geveild zijn weer makkelijk gehaald. Meer artikelen willen de Li- ons niet onder de hamer brengen. „Het moet aantrekkelijk blijven. Dit is al een lange zit." Opvallend is dat de kwaliteit van de ingebrachte goederen weer bijzonder hoog is. Bovendien zitten er kostbare zaken bij. Wat te denken van enkele mooie caravans, fietsen, zonnehe mels, vier electronische orgels waar van één uit de kerk van De Koog, de complete inventaris van het oude VVV kantoor en verschillende auto's waaronder twee Triumphs, twee ke vers en een lelijk eend. Ook zijn er de nodige antieke meubelstukken, een oude bascule, een draaibank, een verzameling suikerzakjes en een boottrailer. De veiling wordt afwisselend geleid door Jo Roeper, Martin Warnaar en nog iemand van de Lions. „Maar we weten nog niet wie", aldus Bakker. „Gerard Zijm deed het altijd, maar hij heeft familieverplichtingen. We hopen dat hij volgend jaar wel weer van de partij zal zijn." Vorig jaar bracht de veiling zo'n 725.000,- op. De opbrengst wordt jaarlijks in drie delen geschonken aan het Tesselhuus, een buitenlands pro ject en een Texels goed doel. Behalve een percentage van de geveilde goe deren hebben de Lions inkomsten van de catalogusverkoop (f2,50 per stuk) en het horecagedeelte. In het verleden werden de te veilen goederen aan het publiek getoond. Dat vergde veel loop- en sjouwwerk voor de vrijwilligers. Tegenwoordig is de koopwaar te zien op een tiental beeldschermen die door de hele ruim te worden opgehangen. Donderdag van 19.00 tot 22.00 uur en vrijdag van 17.00 tot 19.00 uur zijn de kijkavonden voor de veiling, die gratis toegankelijk is. Het verko pen van de kavels begint vrijdag om 19.00 uur. Zaterdag is van 14.00 tot 16.00 uur opnieuw een kijkmiddag, waarna de veiling om 16.00 uur begint. Op maandag is van 17.00 tot 20.00 uur de laatste mogelijkheid om de aangeschafte goederen of de niet verkochte artikelen op te halen. Vrijdag 27 april wordt bij de Pencen- trale een wielertijdrit gehouden. De jeugd start om 18.15 uur, de senioren om 19.00 uur. Uitslagen van vrijdag A-jeugd: 1, Chris Hannen, 2. Robert Huisman, 3. Joos Bakker. B-jeugd 1. Erwm Goënga, 2 Robert Jan Ap pel, 3. Dennis Laan Senioren A: 1. Wobbe van der Kieboom, 2. Jordi Vinke, 3 Dirk Vinke Senioren B. 1. Wim Piet Eelman, 2. Jan Buis, 3. Roel Bakker „Een opgeruimd karakter, in voor een grapje, maar vooral hardwer kend." Complimenten aan het adres van schoonmaakster Joke Witte (37) uit Den Burg, die de Pen-centrale gistermiddag precies twintig jaar schoonmaakte. Uit dank daarvoor zette bedrijfsleider Theo Takes de Texelse Mien Dobbelsteen in de bloe metjes. Takes omschreef de ijverige medewerkster als het prototype van dienstverlening. „Haar werk houdt niet op bij haar eigenlijke taak. Als ze niets heeft te doen lapt ze de buiten kant van de ramen of zette ze de vloer in de was, hoewel dat wel in hield dat we er twaalf uur niet moch ten lopen..." Co Vinke, van het gelijknamige schoonmaakmaakbedrijf prees de loyaliteit van zijn mede werkster. „Ze is het langst bij ons in dienst." Margriet Tromp is Marjan Vonk opge volgd als voorzitster van de overkoe peling van vrouwenorganisaties. Ondanks de concurrentie van andere evenementen was de bazar van de Dr. Jac. P. Thijsseschool zaterdag 17 april j.l. een groot succes. De op brengst was zelfs boven verwachting. Op de veiling bracht het boek Turks Fruit van Jan Wolkers mét aquarel van de schrijver f800,- op. De uit slag van de verloting was: Ie hoofd prijs, Texelana dekbed nr. 1311, Fam. Wuis; 2e prijs crossfiets, nr. 1486 H. Malschaert; 3. Texelana hoofdkussen nr. 964, N. Groot; 4. Rondvlucht voor 3 personen, nr. 1243 Zijm; 5. Smulpotdiner voor 2 pers, nr 1781 T. J. Witte. Sebastiaan de Graaf heeft oor de verkoop van tien lotboekjes de cadeaubonnen gewonnen. Het aantal bonen in de bonenpot was 3258. Kars van Karssen zat het dichtst bij met 3283. De naam van de pop was Marjolein, geraden door Rita Dogger. De nieuwe organisatie Tien voor Texel houdt vanavond in De Schakel om 20.15 uur een ledenvergadering. Belangstellenden kunnen zich tijdens deze bijeenkomst aanmelden als lid. I.M. ADVERTENTIE De Toekomst presenteert: Benno Bakker wel vier electronische orgels {Foto Tessa de GraalI)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5