ïerste paal nieuw gebouw coöperatieve visafslag P M k touw over twee jaar voltooid „Eerst enthousiasme over plannen derde fase Mars" Tentoonstelling en boekje over 50 jaar CVO school Lange mensen in de keuken Grondeigenaar TEXELSE p couRANT Ommezwaai college verbaast projectontwikkelaar Toiletten vernield S t >V SU Texel verliest van De Rijp in laatste kwartier SDAG 20 APRIL 1993 en het is duidelijk dat iets moest ver anderen", aldus Van der Beek. „Als je op een vrijdagmorgen een kijkje neemt, zie je dat alle aangeleverde kisten kris kras door elkaar worden getransporteerd op een bijzonder on logische wijze." Aanpassen kan wel, maar brengt der mate hoge kosten met zich mee dat nieuwbouw voordeliger is. IJmuiden De meeste Texelse vissers zijn lid van de coöperatie en leveren hun vangsten in Den Helder af. Enkelen zijn wel lid, maar brengen de vis naar IJmuiden. Van der Beek heeft wel een vermoeden waarom dit is, maar wil dat niet uitspreken. De nieuwe visafslag wordt ruim op gezet, zodat plaats is voor enige om zetstijging. „Dat is niet onze voornaamste beweegreden voor uit breiding. We zijn erop gericht vis van Texelse en Helderse vissers af te slaan. Komen er vissers van buiten, dan zullen we ze uiteraard met open armen ontvangen, maar het is niet onze voornaamste doelgroep. We ho pen wel dat die Texelaars die nou nog in IJmuiden aanleveren en de paar Helderse kotters die naar Urk gaan terugkomen. Dat drukt onze toch wel flinke exploitatielasten enigszins." Een kwart van het nationale tong- en scholquotum komt voor rekening van de Texelse en Helderse vissers. Daar moet dus redelijkerwijs een visafslag op te exploiteren zijn. Maar de in vesteringen voor het gebouw (zo'n 9 miljoen), de infrastructuur (7,5 mil joen) en de inrichting vormen toch een aanzienlijk bedrag. Gemeente Den Helder betaalt de infrastructuur en de EG geeft een paar ton subsi die. „Leuk meegenomen, maar op zo'n totaalbedrag natuurlijk niet echt veel", aldus Van der Beek. Zelfde plaats De nieuwbouw verrijst op de plaats van het huidige gebouw. Een deel van een naburig terrein wordt erbij getrokken. „Daar wordt eerst ge bouwd. Dat deel moet eind dit jaar klaar zijn. Dan wordt de bedrijfsvoe ring daarheen verplaatst en kan het tweede gedeelte worden aangepakt", aldus de coöperatievoorzitter. De oude gebouwen werden door de coöperatie gehuurd van gemeente Den Helder. Het contract van vijf jaar is nog niet om en moest dus met het oog op de nieuwbouw worden open gebroken. „Daar was Den Helder niet blij mee", vertelt Van der Beek. „We betaalden namelijk een vast bedrag aan huur en een percentage van de winst. Omdat onze omzet zo is gestegen zaten we op f800.000,- per jaar!" De wethouders Nijpels (fi nanciën) en Kipp (Economische za ken) van Den Helder hebben een cruciale rol gespeeld in de onderhan deling over de vergoeding die de ge meente voortaan zal krijgen voor het gebruik van de grond en de kade Daarom zijn zij uitgenodigd de eerste paal te slaan. „Het is minder dan de helft van het oude bedrag, meer wil ik er niet over zeggen", aldus Van der Beek. van de tweede helft vertoonde het zelfde spelbeeld. SV De Rijp veel aan de bal en kleine kansjes voor Texel. Al na vijf minuten werd Paul van Exel goed aangespeeld. Hij sneed de ver- diger de pas af en rondde uitstekend onder de vallende keeper af. Ommekeer Marcel Ris, die een knappe wedstrijd speelde, raakte geblesseerd en werd vervangen door Jan Willem Kraay. Kort daarop werd Paul van Exel ver vangen door Simon Brand, die na een langdurige blessure het laatste kwar tier vol mocht maken. Mede door de inbreng van twee vaste spelers werd de kans op een derde doelpunt gro- Naast het zorgvuldig beschreven ar chiefmateriaal zijn er ook vermakelijke anekdotes. Zo is er een leuk verhaal waarin Paul Eelman herinneringen op haalt en een lang gedicht, geschre ven door diens vader bij het 25-jarig bestaan van de school. Notulen Lange gesprekken voerde Nel met Mevrouw Maat-Terpstra wiens vader 35 jaar in het bestuur zat. Zo ging dat vroeger; vaders van grote gezin nen zaten jaren en jaren in het bestuur, dat dan ook vaak voorname lijk bestond uit een groepje enigzins bejaarde heren. „De notulen van de eerste 25 jaar vormden een bron van vermaak", al dus Nel, „letterlijk alles werd opge schreven zoals het werd gezegd." Zo kreeg een onderwijzer wiens handen nogal los zaten, de „wijze" raad maar wat Purol op z'n handen te smeren. Of dat de pijnlijke oorvegen die aan de kinderen werden uitgedeeld wat verzachtten, vermeldt de historie niet. „Alles werd in zwierige krulletters opgeschreven, vol met schrijffouten", lacht de schrijfster. Ze maakte het boekje in eigen be heer. Voorlopig zijn 300 exemplaren beschikbaar, na aftrek van de kosten is de opbrengst bestemd voor de school. Het boekje is verkrijgbaar op de tentoonstellingsdagen en bij Nel Pijlman (telefoon 14067). Waarschijnlijk zal de prijs rond de 12 gulden liggen. Tentoonstelling De historische tentoonstelling in de CVO op 26 en 27 april is geïnte greerd in een leerproject van groep 8. Deze leerlingen zullen het publiek rondleiden en informeren. Met hulp van Niek Welboren, die een school-museum in Eierland heeft, wordt een compleet ouderwets klaslokaal ingericht. Op die manier kan men zich inleven hoe het er vroeger aan toe ging op school. De collectie van Welboren en het mate riaal dat Nel Pijlman verzamelde tij dens haar speurtocht naar het verleden, vormen samen een beziens waardige tentoonstelling voor jong en oud. Op maandag 26 april wordt de ten toonstelling geopend voor leden en ouders. Dinsdag 27 april is iedereen die wil komen kijken welkom van 14.00 uur tot 15.30 uur en s'avonds van 19.00 uur tot 20.30 uur. Wil de Leeuw ter. Henk Knol kreeg de grootste kans, maar miste tot drie maal toe het geluk. In de voetballerij geldt een wet, dat dan meestal het doelpunt aan de andere kant valt. En zo'ge schiedde... Een scherpe voorzet van rechts werd door uitblinker Bart Heer schap, mede door het gladde veld, gemist. Helemaal achterin stond een speler van De Rijp geduldig op de bal te wachten en plaatste deze in het lege doel. Op dat moment gloeide het vuur in de ogen van De Rijp op en sloeg bij Texel de angst toe. De Rijp maakte goed gebruik van de ver zwakking aan de linkerkant en pomp te de bal telkenmale vanaf rechts het strafschopgebied in naar de grote, sterke spits. Deze speelwijze leverde een doelpunt op. Uit een kopbal die eerst op de lat terecht kwam, werd de terugspringende bal in het doel gewerkt. Texel zakte nog meer terug en kwam zijn strafschopgebied niet meer uit. Tot ergenis van het publiek en alles wat Texel was, beging In- gmar Moerbeek een overtreding bin- Rob van Oortmerssen (middenl van jeugdherberg De Eyercoogh is 1,90 meter lang. Zaterdag voelde hij zich echter heel klein toen hij een groep leden van de Klub Lange Mensen (KLM) in zijn herberg kreeg. Die staken meren deels met kop en schouders bo ven hem uit en moesten menigmaal buigen omdat ook bij de bouw van deze jeugdherberg geen rekening is gehouden met het feit dat de mensen steeds langer worden. Deuren zijn te laag, bedden zijn te kort en als ze niet steeds bukten zouden de Lange Mensen ook herhaaldelijk tegen lampen, rookmelders en andere objekten lopen. Rechts op de foto Rob Bruintjes (42) uit Blaricum van KLM-Nederland, een organisatie waar zo'n 6000 lange mensen bij zijn aangeslo ten. Bruintjes meet 2,21 meter. Links oud-Texelaar Harry Kager uit Amsterdam, die met zijn ruim twee meter ook geen kleintje is, maar temidden van zijn clubge noten toch een bescheiden in druk maakt. De KLM-ers waren op Texel voor de gezelligheid, maar de vereniging is er in de eerste plaats voor het behartigen van gezamenlijke belangen. Ze informeren elkaar over kleding en schoenen, proberen te bereiken dat bij het ontwerpen van gebou wen, meubels ed. rekening wordt gehouden met lange mensen en weten door samenwerking soms gedaan te krijgen dat fabrikanten „KLM-vriendelijke" produkten maken voor betaalbare prijzen. Als de producenten alles iets groter maken is dat naar verhou ding niet zo kostbaar als het in serie, dus in grotere aantallen kan gebeuren. Sterk argument daarbij is dat dit in de toekomst toch zal moeten, want mensen worden steeds langer. Volgens het KLM-bestuur gaat het zeer snel. Elke vijftien jaar neemt de gemiddelde manslengte drie cen timeter tOe. IFoio Hdrry de Greell De ommezwaai van het college kan volgens projectontwikkelaar W. van Liempt van Hino Holding BV de ge meente in grote juridische problemen brengen. „Het bestemmingsplan De Mars is namelijk in zijn geheel door de provincie vastgesteld." Dat de in vulling van de derde fase nog moet worden goedgekeurd is volgens de projectontwikkelaar geen reden van het bestemmingsplan af te wijken. Over de vraag of hij tegen het colle- gebesluit in verweer gaat, wil Van Liempt zich de komende tijd beraden. „Maar ik denk dat de heer Keijser erg sterk staat." Van Liempt is verbaasd dat de ge meente zijn plannen niet goedkeurt. Het verwijt dat hij in hoog tempo al leen maar dure koopwoningen bou wen vindt hij misplaatst. „Een belegger bood aan er allereerst dertig huurwoningen bouwen. Daar reageer de de mensen op het raadhuis erg enthousiast op," Daarnaast wilde Van Liempt binnen vier jaar 120 koopwo- ningen bouwen. „Want ik vind dat we moeten gewoon bouwen voor de mensen op Texel." Dat de gemeente de invulling van de infrastructuur in eigen hand wil houden om met name op milieu- en bouwtechnisch gebied toe te zien was een tweede argu ment om van de derde fase af te zien. Van Liempt. „Ik had met de ge meente afgesproken dat zij het plan voorbereiden en dat de gemeente het terrein bouwrijp zou maken. Af gesproken is dat ik de gemeente daarvoor 1,2 miljoen gulden zou beta len." Volgens wethouder Terpstra zijn de plannen voor 150 huizen binnen vijf jaar onuitvoerbaar omdat er voor zo veel huizen op korte termijn niet vol doende contingenten zijn. „En mocht het lukken dan kunnen we huizen bouw in de buitendorpen wel verge ten." Van Liempt, die over goede contac ten op het provinciehuis zegt te be nen het beruchte gebied. De uitstekend leidende scheidsrechter H. van Etten legde de bal terecht op de stip. De penalty werd koelbloedig benut. SV. Texel zal zijn wonden moeten lik ken, maar zoals trainer Willem Roo- meijer zei: „Dan moeten we er volgende week maar vol tegenaan". Texel staat nog steeds op de derde plaats met twee punten voorsprong op HSV dat verrassend verloor. Ko mende week speelt Texel tegen Pur- mersteijn, dat voor zijn laatste kans terecht vecht om degradatie te voor komen. Texel heeft aan één punt ge noeg om zeker te zijn van de derde plaats en deelname aan de nacom- petitie. De gloednieuwe openbare toiletten in Den Burg zijn onder handen genomen door vandalen. Een beugel in het in validentoilet werd van de wand ge rukt, muren en deuren zijn met viltstift beklad en de muntautomaten zijn beschadigd. schikken, denkt dat Gedeputeerde Staten de huizenbouw wel zal goed keuren, mits de wethouder zelf in Haarlem gaat praten. Heeft college heeft daarin echter geen vertrouwen. Terpstra: „Ze lachen je in Haarlem gewoon uit." Makelaar Ook makelaar Hans Eelman betreurt het uitblijven van woningbouw op korte termijn. „Ook met wat duurdere koophuizen breng je een doorstro ming op gang. Goedkopere wonin gen, waarnaar een schreeuwende vraag is, komen daardoor beschik baar voor jonge Texelaars." VERVOLG VAN PAGINA 1 de fiscus en een makelaar was vele malen hoger dan de prijs die de ge meente wilde betalen. Toch kwamen de partijen niet tot elkaar. Nadat Keij ser een jaar niets van het raadhuis had gehoord startte de gemeente in 1991 een onteigeningsprocedure, die echter werd afgebroken omdat de noodzaak tot woningbouw niet kon worden aangetoond bij de rechter. In overleg met de gemeente besloot Keijser in zee te gaan met Hino Hol ding BV uit Loosdrecht, die wel de gevraagde prijs (ca. f900.000,-) bood. „Nu de gemeente de derde fase niet wil ziet het er voor ons niet best uit", aldus Keijser, die vraagtekens zet bij de gemeentelijke handelwijze. „Het college, dat eerst zelf de af gesproken prijs niet wilde betalen, trekt zich terug nu een ander dat wel wil." Keijser neemt echter geen ge noegen met het college-besluit en overweegt een kort geding tegen de gemeente aan te spannen. „Op het provinciehuis is mij verzekerd dat b en w verkeerd handelen en dat als de gemeente de derde fase niet doorzet, de grondeigenaar het zelf mag ontwikkelen. Volgens mijn advo caat zijn andere gemeenten in verge lijkbare processen onderuit gegaan." Gedekt Zelfverzekerd benadrukt wethouder Terpstra dat de gemeente in deze kwestie niets valt te verwijten. „We hebben ons tevoren goed laten advi seren. Zolang het uitvoeringsplan van de derde fase nog niet is vastgesteld zitten we er niet aan vast. Het is jammer dat we van eerdere plannen moeten afwijken, maar met het oog op de toekomst hebben we geen keus." Overigens liet Terpstra wel doorsche meren dat de gemeente nog in de markt is voor de grond van Keijser. „Maar alleen tegen een redelijke prijs, want ooit wordt het toch wel be bouwd". Volgens makelaar Hans Eel man, die bemiddelt namens Keijser, heeft de gemeente een „gouden" kans laten liggen door hem geen ver vangende grond aan te bieden. „Die mogelijkheid is er wel geweest." Terpstra zegt daarvan niets te weten. „Dat was kennelijk voor mijn tijd als wethouder." mmiddag is in Den Helder de eerste paal geslagen voor een euwe visafslag. De nieuwbouw en aanpassing van de in- gstructuur kost zo'n vijftien miljoen gulden en zal in twee jaar orden afgerond. Tijdens de bouwwerkzaamheden blijft de vi- ifslag in gebruik. s van der Beek uit De Cocksdorp voorzitter van de coöperatieve vi- fslag Den Helder, Texel u.a. Het sa- jnwerkmgsverband bestaat nu drie Ir, voorheen was de visafslag een meentelijk bedrijf. „Het liep niet j. De vissers van Den Helder en nel hebben de koppen bij elkaar stoken en een coöperatie opge- ht. Pas toen kregen de Texelaars :s te zeggen over de visafslag. larvoor deden ze er niets anders n vis aanleveren", vertelt Van der lek. Rode cijfers hds de oprichting van de coöpera- l is de visafslag met grote spron gen uit de rode cijfers gekomen. „Er zijn enkele drastische bezuinigingen, met name in het personeelsbestand, Korgevoerd De afslag bleef functio- 'tleren, zelfs beter dan daarvoor. Effi- ifénter", aldus de voorzitter, die deze Bsitieve ontwikkeling mede toe schrijft aan afslagdirecteur Zwartveld. Het huidige pand is dertig jaar oud en voldoet niet meer aan de eisen van deze tijd, met name op gebied van hygiëne. „Binnen de EG bestaan Terwijl het publiek zich opmaakte voor het derde doelpunt van Texel, rondde De Rijp een foutje in de ach terhoede van Texel goed af. Hierdoor zag De Rijp een laatste kan en wist daar binnen een kwartier optimaal van te profiteren. Lange tijd zag het ernaar uit de Texel mpr de tweede maal een stunt kon Hhalen door van de koploper te wis- seen. Trainer Willem Roomeijer had voor het publiek een verrassing in petto. Hij plaatste spits Erwin Koning Coöperatievoorzitter Bas van der Beek efficiëntere indeling allerlei milieutechnische en hygiëni sche voorschriften waar zo'n bedrijf aan moet voldoen. Daarnaast ver keerde het gebouw in zeer slechte onderhoudsconditie toen wij het overnamen. Voeg daar nog aan toe dat het niet efficiënt is qua indeling laatste man om meer kopkracht te hebben in de laatste lijn. Buiten het eerste kwartier speelde Koning een gedegen wedstrijd. SV De Rijp speel de zeker dit eerste kwartier zeer sterk. Texel mocht van geluk spreken dat het niet op achterstand kwam. Eén bal op de paal en uitstekende redding van keeper Bart Heerschap in een één tegen één situatie. Na dit eerste kwartier ontworstelde Texel zich van de druk. Hierdoor kon de ploeg aanvallende voor meer gevaar zorgen. Uit een corner van John List werd de bal vol op de slof genomen. Doordat Henk Knol de bal enigszins van richting veranderde, was de kee per van De Rijp verslagen. Het begin „Een afscheidscadeautje is het ge worden", zegt Nel Pijlman met vol doening. Maandag 26 april zal het door haar geschreven boek over 50 jaar geschiedenis van de CVO-school in Den Burg worden gepresenteerd. De CVO bestaat dit jaar 70 jaar en 26 en 27 april wordt er in de school een historische tentoonstelling inge richt met ondermeer een compleet ouderwets schoollokaal waar men zich even kan terugwanen in de tijd van Ot en Sien. Nel Pijlman gen die niet zeker waren heb ik weggelaten. Natuurlijk is het verhaal niet volledig. Vooral van de jaren 50 was er weinig materiaal in het ar chief." Het boekje bevat 160 pagina's en is geillustreerd met 24 foto's en een 20 tal copieen van brieven, plattegron den enz. Op de eerste 22 bladzijden wordt de zware strijd beschreven, die het eer ste bestuur voerde, om het voor el kaar te krijgen een Christelijke school te mogen bouwen. Er was veel te genwerking, zowel van het gemeen tebestuur, als van de voorstanders van een Nationale Volksschool. Op 1 november 1923 werd de school geopend. vervolgens worden in het boekwerkje per jaar de gebeurtenissen die plaats vonden in en om de school be schreven. steenlegging van de CVO-school door dominee Kroese. Nel Pijlman is voorzitter van het bestuur van de CVO en dit jaar neemt ze afscheid. Zes jaar geleden werd ze in het bestuur gekozen en hield zich ondermeer bezig met het jWdenen van het schoolarchief. Alles zat in kartonnen dozen en om het te kunnen rubriceren las ze alles door. Het werk boeide haar en omdat ge- «hiedenis haar hobby is, rees het plan er een boekje over te schrijven. B na vijf jaar kwam het er daad- jwerkelijk van. Systematisch boek gaat over 50 jaar CVO, van 3 tot 1973. Ze deelde het boek ematisch in naar schooljaren, de hand van oude notulen- en en ander archief materiaal in te te schrijven. Om te voorko- dat het een droge opsomming feiten zou worden, ging ze op naar mensen die nog verhalen vertellen uit hun eigen „Ik geef een zo histo- correct mogelijk overzicht, din-

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7