Cjroen c^warts jexeh in het harL, ,VVV gebouw moet iehouden blijven N kommissie komt Kogers tegemoet Politie zet hardrijders voortaan op de foto "o V k ummer NIEUW TE OPENEN!!! Strandpaviljoen 't „H"ijsbeertje Tellen MOLENKOOG Ron Smit Speciale VVV-editie van Texelse Courant Sloop Bruinvisschool overstijgt vergoeding NZH wil geen halte bij VVV-kantoor Verzuringsrapport zit raadscommissie hoog VERDER IN DIT w Staatsloterijshow: ton toch naar Texel w Vijf jaar theater en lekker eten in Klif 12 Texelaar maakt historische vlucht met motorzwever Harry blijft nuchter Rondvlucht met buurt bewoners in Eierland sm Veel gegadigden voor vacature VVV-directeur Officier eist boetes en celstraf tegen frauderende vissers TEXELS E'^COU RANT Very Live SwingRock! Zaterdag 24 april 22.00 uur.(De Koog) VAKMANSCHAP °£N GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10776 VRIJDAG 23 APRIL 1993 advertenties, abonnementen, etc. e|cj en de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 'foon 02220-12741. Telefax 02220-14111. lactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45. Den Burg. telefoon 220-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan- fUren bel uw bezorger buiten werktijd Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De telefoon 02220-17266 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48.50 per half jaar, Los f1,35 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G bank nr. 67.34 60.398 dens een drukbezochte en langdurige hoorzitting in hotel Op- in in De Koog is de raadscommissie voor ruimtelijk en huis- istingsbeleid woensdag de Koger bevolking op enkele punten emoet gekomen. Zo waren de raadsleden het met de Kogers ns dat het karakteristieke WV-gebouwtje moet blijven staan. jen het ontwerp-bestemmingsplan De Koog zijn veel bezwaren in- jiend. Tijdens de hoorzitting in Op maakten een vijftiental [efschrijvers van de gelegenheid ge- jik hun probleem mondeling toe te iten. De meeste bezwaren richten (h tegen wijziging van de verkeers- jatie rond het WV-gebouw en bij de Strijbosstraat, de woningbouw- )nnen, de terrasregeling, de hotel- jen en het wijzigen van stemmingen van panden. 'thouder Barendregt beloofde iede- ■Jbezwaarmaker vijf minuten spreek tijd, maar door discussie met ïmissieleden liep deze optimisti- ïe tijdsplanning al snel uit de jnd. Pleidooi imens De Koog Badplaats sprak irzitter Harry Wuis en Frits Agter id het woord als vertegenwoordi- j van de dorpscommissie Beiden ilden een pleidooi voor behoud van het WV-gebouw. Agter opperde het idee de weg langs de zuidkant van hét pand te maken, zodat het ge bouwtje bij het wandelgebied aan het eind van de Dorpsstraat wordt be trokken De twee Kogers en hun ach terban zijn ook tegen de hoteltoren van 18 meter. Wuis: ,,Ook Opduin heeft het plan een bestemming tot diè hoogte. Het klinkt u misschien te- keersdeelnemers op een ongelukkige wijze bijeen. Als we dat meer willen scheiden, staat dat pand in de weg." Met uit zondering van PvdA-er Hans Roeper waren alle commissieleden van mening dat best een andere oplossing is te verzinnen om de si- voor beperking van terrasgrootte. Ook hierover was de commissie het nagenoeg eens. De raadsleden vin den dat ondernemers zelf mogen we ten wat ze doen zolang het hun eigen grond betreft. Cor Kuip (Texels Belang): „Ik begrijp het probleem niet. De gemeente heeft zelf een ze ven meter brede strook in eigendom. Door die vrij te houden is toch door gangsruimte genoeg?" Barendregt vond dat echter veel te beperkend. „Als het mogelijk is, willen wij best een privaatrechterlijke overeenkomst maken over gebruik van stukjes ge meentegrond." Hij vond het plan van Jan van Asselt (onafhankelijk) om de terrassen op eigen en gemeentegrond in kaart te brengen een goed voorstel. In het ontwerp bestemmingsplan zijn Twee ernstig kijkende jongetjes van een jaar of vijf liepen, ge opend met een lange stok, in een vrolijk voorjaarszonnetje dinsdagmiddag door de Julia- iastraat. „Nee", zei het ene ventje, „eerst komt 98 en dan ias 99." „Jawel, maar dén vijg je 100 en ben je dood, maar we zijn nou nog hartstik ke jong..." Ie vangt een flard op van zo naar een gesprek en realiseert e dat cijfers en getallen van ongsaf ons leven beheersen, tij geven vorm aan meer of ninder, winnaars en verliezers, iïmer of rijker, enz. Het getal 100.000 gonsde dinsdagavond 'ver het eiland. En dan heb je }ok „10 voor Texel", de „60 km) van Texel", een hoteltoren 'an 15 of 18 meter hoog, 40% ninder neerslag ammoniak, axi 1-heid, 3e fase van De wars, Texel 1 verliest met 3-2, nz. Cijfers en nog eens cijfers! -O heb je greep op de werke- ijkheid. Vogelaar Adriaan Dijk- en nep in „De Hoornder" de nensen op om de broedende 'ogels m hun tuinen te tellen n bij hem te melden voor een afar inzicht in de Texelse vo- e wereld. Een klandestiene ka- etoe telt nietI Simpele metho- e eigenlijk. Als nou iedereen e toeristen in zijn direkte om- evirtg inventariseert en door- eeft aa" de autoriteiten! Wie eet wat voor vreemde vogels at oplevert en we ontdekken Peienderwijs hoe het staat iet de 47000 van Texel". Pas P uw tellen... Horszal genstrijdig in de oren, maar ik ben daar tegen!" Agter wees ook op de behoefte aan meer parkeerruimte, met name aan de Ruyslaan, waar door de re constructie binnenkort niet meer langs de weg kan worden ge parkeerd. A. Kaercher hield namens jongeren in het dorp een gloedvol betoog voor meer woningen in De Koog. „We moeten uitwijken naar andere dorpen of we zitten in recreatiewoningen waar we vlak voor het seizoen uit moeten." Veiligheid Het plan om het VVV-gebouwtje te slopen heeft te maken met een we- greconstructie die het college omwil le van de veiligheid wil doorvoeren. Wethouder Barendregt: „Op die plek komen verschillende soorten ver- Vrijdag 14 mei brengt de Texelse Courant een speciale VVV-feesteditie uit, die in weekend-formaat bij de krant wordt gevoegd. Het bewaar- nummer is uitgevoerd in full-colour en geheel gewijd aan de Texelse VVV, die 17 mei officieel de deuren opent van het nieuwe kantoor aan de Emmalaan. In het VVV-nummer wordt niet alleen ingegaan op het nieuwe onderkomen, maar krijgen ook achtergronden, geschiedenis en de economische kant van de logies- verstrekking aandacht. Daarnaast vertelt een tiental onderne mers over de betekenis van de VVV voor hun bedrijf en geven zij hun me ning over de drukte op Texel. Is de grens bereikt of kunnen er nog meer toeristen bij? Deze vraag werd verle den jaar in de Vakantiekrant en Texel- toeristmagazine ook aan vakantiegangers gesteld. De vele ant woorden die we rond dit onderwerp ontvingen worden in de bijlage gepu bliceerd. De sloopkosten van de Bruinvisschool in Oudeschild vallen hoger uit dan de vergoeding die het rijk hiervoor be schikbaar stelt. VVD-raadslid Erna Eelman- v.d. Kooi, die tijdens de raadscommissie Welzijnsbeleid naar de voortgang informeerde, stelde voor de sloopkosten uit te sparen door de nieuwe school op een ande re lokatie te bouwen. Volgens de wethouder is er echter een aanvraag voor aanvullende subsidie weggezon den en is nieuwbouw op een andere lokatie nog niet aan de orde. „De tijd dringt, want de nieuwe school moet er binnen een bepaalde tijd staan. Maar we hebben nog even." tuatie veiliger te maken, zonder dat het gebouwtje moet worden opgeof ferd. Ze zagen wel wat in het idee van Agter om de weg langs de zuid zijde te laten lopen. Roeper vindt het VVV-pand ook wel karakteristiek, maar: „Veiligheid is belangrijker, dus wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen." Omdat de mening van de meerderheid duidelijk was, beloofde Barendregt een nieuw plan. Terrasregeling Om een goede doorgang van verkeer in de Dorpsstraat te waarborgen, wil de gemeente een regeling invoeren Het WV-bestuur wil graag een bus halte hebben voor het nieuwe kan toor aan de Emmalaan, zodat toeristen die met het openbaar ver voer komen, het kantoor op de mak kelijkste wijze kunnen bereiken. Het maken van deze extra halte stuit echter op problemen. De NZH heeft laten blijken dat de stop moeilijk in de dienstregeling is in te passen, maar de VVV heeft zich daar nog niet bij neergelegd en wil er verder over praten. acht kavels van duizend vierkante meter opgenomen voor vrije sector woningen aan de Nikadel in de buurt van de Strijbosstraat. Alweer op Roe per na, die zich niet geliefd maakte in De Koog, schaarde de commissie zich achter de bevolking die vindt dat die kavels veel te groot zijn. „Laat er kleine betaalbare woningen bouwen, want daar is behoefte aan. En als veel ruimte overblijft kunnen we dat in reserve houden voor later", aldus Jaap Vlaming van Groen Links. Roe per was van mening dat grote kavels passen bij de allure die de ingerichte Nikadel uitstraalt. Behalve acht kavels aan de Nikadel staan in het plan ook nog vijf stuks bij de Parnassiastraat. Het merendeel van de raadsleden wil de dertien te- samen op de Nikadel situeren en de ruimte aan de Parnassiastraat in re serve houden. Parkeren Parkeerruimte wordt in De Koog schaars, nu de Nikadel is ingevuld. De commissieleden pleitten voor een flinke parkeerplaats bij supermarkt Daalder, in tegenstelling tot het plan van het college, waarin de ruimte als wandelgebied wordt aangemerkt. Een geroezemoes ging op in de zaal toen Roeper zich weer als enige achter het collegevoorstel schaarde. „We moeten niet overdrijven. Mensen kun nen best een stukje verder lopen. De auto hoeft niet op de stoep van een winkel", aldus de PvdA-er. Tweede woningen De gemeente heeft een overgangsre geling gemaakt voor tweede woning bezitters. Zolang deze niet permanent worden bewoond is er niets aan de hand. Maar zodra dat wel gebeurt, vervalt de tweede woning aanduiding. Het college wil op deze manier zoveel mogelijk huizen bij de woningvoorraad betrekken. Alle raadsleden, ook Roeper, konden zich in deze overgangsregeling vinden. De overige onderwerpen die door de bezwaarmakenden zijn aangestipt, onder andere het slaapplaatsenbeleid, worden in de commissie van juni be handeld. Is het rekenmodel om de ammoniak- neerslag te meten wel van toepas sing op Texel? Die vraag brandde op de lippen van bijna de volledige com missie financieel, economisch en technisch beleid gisteravond. Wet houder Terpstra (milieu) schaarde zich achter de gegevens, maar bena drukte dat hij bereid was zijn nek uit te steken voor bedreigde veehoude rijen. „Desnoods tot in de Raad van State." Erna Eelman (VVD) en Kees Hin (CDA) beklaagden zich erover niet goed te zijn geïnformeerd door de ge meente. In een niet openbare conclu sie trof hij oordelen aan die de landbouwers als kwetsend beschou wen en die met name bij voorman Rmus Kuiper verkeerd zouden zijn ge vallen. Gerbrand Poster (Texels Be lang) viel hem bij. „Dit schaadt het overleg. U moet zich openlijk van die conclusie distantiëren." Volgens Terpstra waren deze uitlatingen ge heel voor rekening van de studenten, waaraan de gemeente verder geen enkele waarde toekende. De wethou der ergerde zich aan kritiek vanuit de landbouw op het rapport. „Uiteinde lijk zijn ze er zelf steeds bij betrokken geweest. Nu de uitkomst wat tegen valt moeten ze niet zó beginnen." Eelman, Van Asselt, Poster en Hin vonden dat gezien de geringe mate van verzuring op Texel (veertig pro cent onder het landelijk gemiddelde) dat de landelijke richtlijnen niet van toepassing horen te zijn op Texel. Hoofdschuddend benadrukte Terpstra zich ervoor in te spannen zogenaam de „probleemgevallen" bij verzurings- gevoelige gebieden te behouden. „We vinden dat bestaande bedrijven bij het verlenen van een hinderwetver gunning niet als nieuwe bedrijven moeten worden gezien. Om dit te be reiken moeten we met z'n allen nu aan nieuw beleid werken." De politie gaat in samenwerking met de verkeersgroep Alkmaar binnen kort grootscheepse snelheidscontro les houden op Texel. De actie volgt na metingen met de nieuwe radarap- paratuur op de Postweg in Zuid- Eierland. Hieruit bleek dat ruim 85 procent van de automobilisten te hard rijdt binnen de bebouwde kom. De onopvallende radarinstallatie stond opgesteld ter hoogte van de de Schölerie. Van de 17.000 chauffeurs die de apparatuur in een week tijd passeerden, drukten bijna 15.000 het gaspedaal te diep in. Ruim een kwart van de passanten reed tussen de vijf tig en zestig km/uur. Bij ruim 60 pro cent gaf de teller tussen de zestig en honderd km/uur aan. Op het politie bureau is men flink geschrokken van de cijfers. Na de aanleg van snel heidsremmers bij het ingaan van de bebouwde kom, rekende men op een rustiger rijgedrag. Achteraf blijkt dat de automobilisten bij het passeren van de slingers wel afremmen. Verde rop in het buurtschap neemt de snel heid echter weer snel toe. „De Postweg is breed en overzichtelijk en nodigt uit tot te snel rijden." Volgens een woordvoerder van de gemeente valt ondanks de vele snelheidsover tredingen en de gevaarlijke kruising met de Muyweg het aantal ongeval len mee. Om de snelheid naar beneden te krij gen verwachten gemeente en politie meer heil van boetes dan van aanvul lende verkeersmaatregelen. Van de hardrijders kon echter maar een klein gedeelte worden bekeurd. De rada rinstallatie registreert wel, maar foto grafeert niet. De politie moet ter plaatse de bekeuringen uitschrijven, en dat is een tijdrovend karwei. Elke aanhouding neemt zo'n zes zeven minuten in beslag, waardoor de poli tie met de beschikbare mankracht hooguit dertig overtreders kan bekeu ren. Een fractie van het totaal. Daar om komt de verkeersgroep Alkmaar binnenkort naar Texel met foto apparatuur. Deze legt de kentekens van de hardrijders vast waardoor op één middag liefst vijfhonderd overtre ders kunnen worden geregistreerd. De foto-apparatuur zal op verschillen de lokaties worden opgesteld. De controles worden niet van te voren aangekondigd Maar haastige Texe laars die worden gekiekt' krijgen bin nen twee weken de bekeuring thuisgestuurd. J - De officier van justitie van de arron dissementsrechtbank in Alkmaar eiste tegen een Texels vissersbedrijf woensdagmiddag wegens belasting fraude een geldstraf van f50.000,-, waarvan f15.000 voorwaardelijk. Te gen de twee firmanten, een vader en een zoon, eiste hij verder boetes van van f45.000 en f40.000,- en on voorwaardelijke celstraffen van zes maanden en vier maanden. De uit spraak is 4 mei. I.M. ADVERTENTIE Zaterdagavond a.s. om 21.00 uur. v.h. Talk of the Town IM-ADVERTENTIE C/r.tm ^iiurL-_Jr*rli ip Ijtf Ljrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van Gemeentelijk zwempark Slingerweg 40, Den Burg I.M. ADVERTENTIE De Toekomst presenteert: I.M. ADVERTENTIE In de bebouwde kom in Zuid-Eierland wordt nog steeds te hard gereden. HOGERSTRAAT 13 DEN BURG TEL. 13437

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1