loet van Hopman foor WNF-Rangers MOEDERDAGTIP: i Geknipg</ ^OMAvNTISCH ƒ39,00 .0 Bedrijvi gheid Wat ik zeggen wou. TEXELSE p COURANT Hindernissen voor historische vlucht /lotorzweefvliegtuig strandt in Hoogeveen -H^k^fpRESENT. Poliovaccinaties Zwitser geïnspireerd door Jan Bremer Inbraak Daverende viering lustrumfeest Klif Verzuring Fietsen voor Amnesty niNSDAG 27 APRIL 1993 Texelse Rangers" van het We- U Natuur Fonds beschikken nu een eigen" onderkomen, taatsbosbeheer is ermee accoord gaan dat zij voortaan de „boet an Hopman" in de duinen ten noor- ,n van De Koog gebruiken voor hun ijeenkomsten. aterdagmiddag werd dit clubhuis of- ieel ingewijd en werd dank ge acht aan Staatsbosbeheer. Teun de fit een der motoren achter deze jg maar kort bestaande leugdverem- „n, greep de gelegenheid aan om doelstellingen van het Wereld Na- ir Fonds nog eens onder de aan- acht te brengen: bescherming van Ondanks enige strubbelingen is Texelse assistent havenmeester Nico Mulder, als alles goed Is, vanmorgen met zijn collega uit Hilversum gestart voor de historische vliegtocht van het Zuid Franse Biarritz naar Kollum. Mulder en Quist zijn zaterdag vertrokken. Zondag meldden ze zich vanaf een vliegveld ten zuid oosten van Parijs met de onple zierige mededeling dat ze een lekke band hadden. Die kon niet ter plaatse worden gerepareerd, maar met enig kunst en Iletter- hjkl vliegwerk lukte dat weI op een ander vliegveld in de buurt. Zondagavond arriveerde het tweetal op een veld ten noorden van Bordeaux. Daar wilden ze gisteren rond 10.00 uur weer vertrekken, maar zware onweers buien deden hen ijlings terugke ren. Om 16.00 uur kreeg havenmeester en zenuwcentrum coördinator Ed de Bruijn het be richt dat de twee veilig waren geland in Biarritz. „Er stond een compleet ontvangstcomité voor ze klaar. De weersvoorspelling voor morgen lijkt redelijk en het toestel is weer helemaal in orde, dus we houden moed. Alleen gaat het vliegveld daar niet eer der open dan 06.30 uur, dus ze komen, als alles meezit, op zijn vroegst rond 19.00 uur aan in Kollum", aldus De Bruijn. jen motorzweefvliegtuig van de weefvliegclub Texel is zaterdagmid- lag op het vliegveld van Hoogeveen pn de baan geraakt en heeft daarbij Jchade opgelopen aan wielen en vopeller. De piloot bleef ongedeerd. De zweefvlieger maakte met andere den van de club een tocht van xel naar de Duitse waddeneilanden irkum en Juist en zou via Hooge- en naar Texel terugkeren. Halver- ege de startbaan van atstgenoemd vliegveld, toen hij op !t punt stond op te stijgen, week n PH-781 Milan éénzitter door on gelijke oorzaak uit naar links en ierste in de richting van een hangar et geparkeerde vliegtuigen. De pi ot nam gas terug en remde. Dit is jkbaar te krachtig gebeurd want it hoofdwiel brak en het toestel Ö'n9 op zijn neus staan, waarbij de opeller tegen de grond kwam en erd beschadigd. Ook het linker eugelwiel bleek te zijn afgebroken, ^onfortuinlijke bestuurder kwam J met de schrik vrij en keerde naar (j;l^xe| terug als passagier van een van gjjtte andere toestellen die aan de tocht ^Belnamen. De schade beloopt enke- duizenden guldens. Als de te ver- |ngen onderdelen direct leverbaar n. kan het toestel weer snel in ge- uik worden genomen. natuur en milieu, biologische diversi teit en duurzaamheid van het leefmi lieu. Bekendheid verwierf het WNF met acties voor behoud van olifan ten, tijgers en andere grote zoogdie ren. Tegenwoordig krijgen ook kleine zaken veel aandacht. De jeugd speelt binnen het WNF een actieve rol. Als „Rangers" bestuderen ze spelender wijs de natuur en houden zich daad werkelijk bezig met activiteit die op natuurbehoud is gericht. De Texelse Rangers-afdeling telt 70 leden, waar van ongeveer de helft actief meedoet en regelmatig de bijeenkomsten bezoekt. Omdat districtshoofd R. Klaassen verhinderd was, mocht SBB- medewerker Piet Postma de boet in wijden. Hij deed dat door het weg trekken van een doek voor de deur. Daardoor werd een naambord ont huld waaruit blijkt dat de boet het officiële onderkomen van de Texelse Rangers is. Postma zei er wel ver baasd over te zijn dat op het zo na tuurrijke Texel nog maar kort geleden een Rangers-afdeling van de grond is gekomen. De Texelse WNF- activiteiten ressorteren onder het WNF-district Noordholland-noord in Den Helder. Uit handen van Rangers- mentor W. Grootveld van dit district ontving Postma als blijk van dank een boekwerk over India, bestemd voor de bibliotheek van het Texelse SBB-kantoor. De Helderse Rangers Jeroen Drupsteen (12) en Esther Roo- zing (9) overhandigden aan Hannes Mulder (enthousiast leider van de Texelse Rangers) de bekende Panda- vlag en een cheque van f500,- bestemd voor het bekostigen van de activiteiten. I.M ADVERTENTIE Parker Vector vulpen Sc^ijfcao^ Parker Vector balpen Luxe schrijfpapier Stijlvolle enveloppen en natuurlijk nog vele andere verwen cadeaus Hoek en Kantoorboekhandel 1 Langevcld de Rooy 0 Parkstraat 10, Den Uur# L(7/l\ Telefoon 02220 12741 Fax 02220 - 14111 In het vakblad Recreatie Business van april staat volgende passage over Texel. Ken 01 een herenhuis /'j il-onkrlijke karakter laten behuu- Pdon. maar inpandig alles dik in orde maken I rn hclnngrijk gegeven is dat de exploitatie en rlr wrrkgr legen beid van de luenslisdie dcüv iteilen binnen de regio blijft. Geen Texel f waar de eigenaars van dc campings. bungalowparken en horeca uit de Randstad komen. Verder dient er een goede spreiding ^att de klein schalige activiteiten le zijn en is af wisseling van groot belang. Het voordeel van lou-impact-toerism ts dat wanneer de toeristische markt komslaat, de economische tertigslagj gnen redelijke proporties blijft Van september tot december heeft de GGD in de Kop van Noordholland kosteloos poliovaccinaties verzorgd wegens een uitbraak van deze ge vaarlijke ziekte. De eerste en tweede ronde van deze inentingenserie zijn vorig jaar afgerond. Op woensdag 30 juni tussen 16.00 en 20.00 uur is de laatste vaccinatieronde in het Groe- nekruisgebouw op Texel. De entingen zijn bestemd voor vol wassenen die al twee maal een poli ovaccinatie hebben gehad en nog een derde moeten hebben, kinderen die in het kader van de poliiocampag- ne nog een enting moeten hebben en daartoe een oproep thuis hebben ge had en de 9-jarige kinderen die de af gelopen maanden zijn opgeroepen voor DTP en BMR vaccinatie. Na 30 juni wordt wegens vakantie geen entdag meer gehouden. Wie niet kan op deze dag, kan telefonisch een afspraak maken voor vaccinatie bij de GGD op een andere datum. Wie twijfelt of hij/zij in aanmerking komt voor de enting kan bellen naar de GGD, telefoon 02230-55211. De Zwitser Rudolf Weber van het gelijknamige reisburo heeft het 150e reisgezelschap naar Texel gebracht. Al 32 jaar bezoekt Weber jaarlijks het eiland. Inmiddels heeft hij meer dan 6000 natuurliefhebbers laten kennismaken met de wijdsheid van het plattenland. Zijn liefde voor het eiland wijdt We ber geheel aan Jan Bremer. Door een samenloop van omstandigheden leer de hij Bremer 38 jaar geleden ken nen. Bremer, die purser op het schip Nieuw Amsterdam was, kreeg Franse les van de Zwitser. De Nieuw Am sterdam maakte in die tijd grote we reldscruises. Bremer leerde Frans, Weber maakte ondertussen kennis met het eiland. Drie weken later vertrok Bremer voor een aantal maanden. Naar verluid is hij enige jaren later op Java gestor ven aan een voedselvergiftiging. We ber is zijn fascinatie voor het eiland, én Bremer, die hij steevast „een be grip" noemt, nooit kwijtgeraakt. Met een reisgezelschap dat voorna melijk bestaat uit natuurliefhebbers keert de Zwitser steeds terug. De groep, die uit een kleine 100 mensen bestaat, toert in één dag rond, en doet onder andere Oudeschild en het Wad aan. De lunch wordt sinds jaar en dag gebruikt bij restaurant Italia in De Koog. Ook bij Ecomare is Weber niet onbe kend. Twee jaar geleden bracht hij er de 5000e bezoeker binnen en nog staat een bezoek aan het museum altijd op de agenda. Het meest ver rukt is het reisgezelschap van de on- gecultiveerde natuur en de wijdsheid van het landschap. „Wij hebben ber gen, jullie plat land. De mens zoekt het contrast", aldus de filosofische reisleider. Marija Westerlaken Door de scharnieren van een toe gangsdeur te forceren is geprobeerd in te breken in een vakantiewoning in De Cocksdorp. De schade bedraagt zo'n /600,-. Er wordt niets vermist. Met een keur aan vrolijke acts is het vijfjarig bestaan van theaterrestau rant Klif 12 gevierd. Het publiek, dat het aan het begin van de middag een beetje liet afweten, kwam 's avonds in grote getalen op. Het programma werd geopend met een imponerend optreden van pia niste Rachel Barnard. Zij vertolkte Beethoven. Het mooie weer had ech ter effect op de belangstelling, zodat ook Astrid Nijgh en Heren op Zicht voor een niet gevulde zaal voor het voetlicht traden. Tegen een uur of vijf werd het druk. Delen uit de Misa Criolla kwamen niet zo goed tot hun recht in het theater als bij het vorige optreden in de RK kerk. Bijzonder spektakulair was het optre den van Soulou ma nani, de Afri kaanse trommelaars en dansers van Texelse bodem. Zij hadden in decem ber hun debuut tijdens het open po dium en toonden nu dat zij een opvallende progressie hebben doorge maakt. Opzwepend en onconventio neel zijn passende omschrijvingen. Te hard Enkele solonummers werden gevolgd door een optreden van de Open Bak band met Claudia Rey in de geleder en. Lekkere muziek, maar door enor me versterking minder aangenaam dan het had kunnen zijn. En dat ter wijl „spreekstalmeesteres" Anne van Egmond het helemaal zonder micro foon deed en daardoor nauwelijks was te verstaan. Eén van de hoogtepunten 's avonds was een spetterend optreden van Charlotte Lorier en pianist Johan Hoogenboom Hun al eerder vertoon de versie van de Meatloaf-hit Paradi se by the dashboardlight had nog niets aan kwaliteit ingeboet en bracht het publiek in extase. Zo mogelijk nog meer bijval was er voor het kwalitatief hoogstaande op treden van Duet Siglette. Het tweetal geschoolde musici scoorde vooral met een Abba-parodie. De avond werd besloten met een als vanouds chaotisch, maar geanimeerd optreden van de eilandelijke Klap band, die de lachers op hun hand en de dansers hun de stoelen kregen. brwrien van teun Buiten vTrantwyjnjclylihcid van 4c redact* Naar aanleiding van het artikel over verzuring door ammoniak op Texel, (Texelse Courant van dinsdag 20 april 1993), willen wij reageren op enkele onjuistheden in dit artikel om verwarring te voorkomen. - In het artikel worden de termen emissie en depositie niet altijd even duidelijk gepresenteerd. Emissie is de uitstoot van ammoniak uit stal len, mestopslagen bij mesttoediening en door beweiding met vee. De emissie ontstaat door vorming van ammoniak, vooral als mest en urine bij elkaar komen, door bacteriêle werking en verdamping van deze ammoniak uit dit mengsel. Bij de uit stoot van ammoniak komt dit in de lucht terecht waar het door de wind wordt verspreid. Deze verspreiding zorgt voor verdunning van de heo- veelheid ammoniak in de lucht. Hoe verder we van een bron af komen, hoe lager de hoeveelheid ammoniak ten gevolge van die bron per kubie ke meter lucht Er zijn echter vele bronnen zodat de hoeveelheid in de lucht wordt veroorzaakt door alle bronnen gezamenlijk. Een deel van deze ammoniak waait van Texel weg. Dat is dus een probleem voor de buren. Bij de buren gebeurt ech ter hetzelfde, zodat deze bij bepaal de windrichtingen er voor zorgen, dat Texel extra ammoniak van bui ten krijgt aangevoerd. Het resultaat van dit alles is dat er een bepaalde hoeveelheid ammoniak boven Texel aanwezig is. Een deel van deze hoe veelheid ammoniak kan op de bo dem terecht komen. Dit wordt depositie (neerslag) genoemd. Daar waar ammoniak op de bodem te recht komt, kan het verzuring ver oorzaken. De Rijksoverheid heeft doelstellingen opgesteld voor de hoeveelheid verzurende stoffen (o.a. ammoniak) die op de bodem terecht mag komen. Hierbij gaat het er dus niet om wat er van Texel weg waait, maar het gaat erom wat er op het eiland terecht komt. - Wat er aan ammoniak op Texel te recht komt door uitstoot van ammo niak van buiten Texel is niet alleen aan de westkant aan zee gemeten, maar ook aan de andere kanten van Texel. Er is steeds op die plaatsen gemeten waar de wind op dat mo ment van zee kwam. - De gemiddelde neerslag van am moniak op de Texelse natuurgebie den is geen 1600 mol per hectare en per jaar (27,2 kg per ha per jaar), maar lager. De doelstelling van de Rijksoverheid voor het jaar 2000 van 1600 mol geldt voor stikstof componenten. Dit zijn ammoniak (voor ruim 90% afkomstig van de landbouw) en stikstofoxides (af komstig van industrie en verkeer). De neerslag van ammoniak (gemid deld 970 mol) en die van stikstof oxides (1100 mol volgens het RIVM) samen overschrijdt overal op Texel de doelstelling van de overheid. - De afwijkingen in de berekende cij fers voor de totale depositie van ammoniak op het eiland kunnen ze ker meer dan 15% procent bedra gen. Bij dit soort berekeningen is het (nog) niet mogelijk een grotere nauwkeurigheid te verkrijgen. Linda van Berkel Roel van den Breuken Harold van de Ven Studenten van de Landbouw universiteit Wageningen. De Amnestygroep Texel houdt voor de zesde keer een sponsorfietstocht naar het hoofdkantoor van Amnesty International in Amsterdam. Amnesty International is een geheel onafhankelijke organisatie die op komt voor de rechten van de mens. Om de onafhankelijkheid te bewaren neemt zij geen subsidie aan van overheid of andere instellingen. De inkomsten van Amnesty Internatio nal bestaan uit contributie van leden en donateurs, uit ongebonden giften en legaten. Door de versoepeling van de regimes in verschillende lan den, met name de Oost-Europese, komen daar meer Amnestygroepen van de grond. Het grootste struikel blok voor deze groepen zijn echter de financiën. Om hun actiiviteiten te kunnen ontplooien, hebben zij finan- cliële steun nodig van de groepen in de Westerse landen. De Amnesty groep Texel wil het bij elkaar ge fietst geld ter ondersteuning aanbieden aan die groepen. De fietstocht De deelnemers van de fietstocht vertrekken op zaterdag 19 juni met de boot van 7 uur. Vanuit Den Hel der wordt naar Alkmaar gefietst waar gepauzeerd wordt met koffie en broodjes, verzorgd door de Am nestygroep Alkmaar. Vandaar wordt verder gefietst naar het hoofdkan toor op de Keizersgracht in Amster dam, waar de deelnemers ontvangen worden met soep en broodjes. In Amsterdam kan men kiezen tussen terugfietsen of terrug- gebracht worden met een busje (met aanhangwagen voor de fiets- den). Terug op Texel worden de fietsers in de loop van de middag ontvangen door de Amnestygroep Texel met een koolhydraatrijke maaltijd. De sponsoring De bedoeling is dat de deelnemers zelf sponsors zoeken in hun eigen familie en kennissenkring. De hier voor bestemde formulieren zijn te verkrijgen bij Willem Witte. Wie niet in staat is aan de fietstocht deel te nemen, maar de actie wil steunen, kan zich als sponsor aanmelden. Al le informatie hierover is te verkrij- geen bij de contactpersoon van de Amnestygroep Texel, Willem Witte, tel. 18870. Ook kan men zich als deelnemer of sponsor opgeven bij de Amnestykraam op de Koninginne- markt in Den Burg. CVO-schoolleerlinge Jannie Blonk en haar oma, tevens leerlin ge van het eerste uur, mevrouw Terpstra-Maas, hebben gister avond de tentoonstelling in de CVO school geopend. Deze maakt deel uit van de festiviteiten rond het zeventigjarig be staan van de school. Tevens werd het boekje dat Nel Pijlman over de geschiedenis van de CVO-schoot heeft geschreven overhandigd. Op de foto is te zien hoe de expositie over de school van vroeger wordt geopent door het doorknippen van een lint. (Foto Tessa de Graetl) (Foto Harry de GraafI Texelse Rangers voor hun zojuist ingewijde boet. Charlotte Lorier en Johan Hoogenboom in hun flitsende Meatloaf-nummer. (Foto Tessa de Graait)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7