EOï Een voyeur of een belastingambtenaar? Hoornder Donderdagen van ondergang gered deer nou toch es Weerzien na kwart eeuw TEXELSE^» couRANT Sterk optreden GVT in competitie Drie-jarige maakt parachutesprong Judoka Hidde de Vries tweede van Noordholland Zaalvoetbal in de eindfase Erwin Goënga sterk tijdens wielerrit Ideaal weer voor tenniscompetitie DINSDAG 27 APRIL Het voortbestaan van de Hoornder Donderdag is veiliggesteld. Even zag het er naar uit dat de organiserende ondernemers de traditie door tijdge brek moesten afblazen. Nu een com missie bestaande uit belanghebbende verenigingen deze taak overneemt, staat het evenement weer op de rails. „Tja, na vijftien jaar dreigde de dorpsmarkt toch te stranden", constateert Willem Goënga, voorzitter van de ondernemersvereniging. „Als organisatie kwamen we gewoon tijd te kort alles rond te krijgen. Al onze aandacht ging uit naar de Hoornder Donderdag. Daardoor kwamen we niet meer toe aan het gewone bestuurswerk." De verenigingsleden, die inzagen dat hun belangenbeharti ging op het spel stond, vonden toch dat de dorpsmarkt niet verloren mocht gaan. „Tja, de markt is econo- Zaterdag werd in de Beatrixzaal in Den Burg de rayonfinale van de competitie turnen meisjes in de D-lijn afgewerkt. G.V.T. was daar sterk vertegenwoordigd met 4 ploe gen en enkele individuele turnsters. In nivo 6D (meisjes t/m 10 jaar) was de G.V.T. ploeg niet helemaal com pleet, maar ook met 4 turnsters kan er nog geturnd worden. S.V. Tuitjen- horn was een sterke tegenstander en werd dan ook eerste met 95.85 ter wijl de G.V.T. ploeg bestaande uit Ka rin Zwaneveld, Ciska Hoogenboch, Marit Hoogenbosch en Jolanda Bre- man op een tweede plaats eindigde. Derde werd de ploeg van Lycurgus Advendo. In nivo 5D (meisjes t/m 12 jaar) be stond de G.V.T. ploeg uit: Bettine Schraag, Judith van Vliet, Esperanza Smidt en Maroes Albers. Door sterk turnen, met uitzondering van de balk waar de G.V.T. turnsters bedroevend op presteerden, werd met gemak de eerste plaats bezet, terwijl Lycurgus Advendo uit Schagen met 1,5 punt verschil op de tweede plaats eindigde. Individueel turnde Marije Schoo mee in deze wedstrijd. Zij wist als derde te eindigen maar dat was helaas net onvoldoende voor plaatsing voor de regio finale die op 9 mei in sporthal Ons Genoegen op Texel wordt ge houden. Geen tegenstand In nivo 3D en 2D hadden de ploegen van G.V.T. totaal geen tegenstand, ze werden allebei eerste. Als laatste turnde Nienke Postma in nivo 1D. Ook hier had G.V.T. weinig concurren tie want met twee punten verschil werd Helga Brugman van C.T.Z. uit Oudesluis tweede. De 3-jarige Mike Woerlee maak te zondagmiddag een parachu tesprong en is daarmee de jongste parachutist van Neder land, misschien wel van de we reld. Het was een tandemsprong die hij uitvoerde met zijn vader Simon Woerlee. De sprong werd gemaakt vanaf 13000 voet. Voordat de parachute werd ge opend, werd een vrije val van een volle minuut gemaakt. Het jongetje had het een beetje koud en had last van een snotneus die hij halverwege de val afveeg de, maar vond het verder blijk baar heel gewoon. Als hij doorgaat in deze sport heeft hij het in elk geval niet van een vreemde. Vader Simon, werk zaam bij het Paracentrum Texel, heeft al 2700 parasprongen ge maakt. De foto toont vader en zoontje tijdens de vrije val. Links moeder Marjolein Woerlee-van Asperen en rechts een kennis, Michaël Bouwman. Linksonder Vlieland en de noordpunt van Texel. (Foto Hormon Landsman) misch van belang en in de loop der jaren tot een soort dorpsfeest uitge groeid." Gezien de bezoekers aantallen, waar onder traditioneel veel Texelaars, lijkt van verzadiging nog geen sprake. In de commissie zijn behalve de onder nemers, het fanfare DEK, de Her vormde gemeenschap en ZDH vertegenwoordigd. „Door de nieuwe opzet houdt de organisatie ook nog tijd over voor andere zaken", stelt commissievoorzitter Goënga vast. Be zoekers van de kleurrijke donderda gen zullen er weinig van merken. „De opzet blijft ongeveer hetzelfde. Elke markt heeft een ander thema." In spelend op de seizoensverbreding worden voortaan ook in de vakanties in voor- en naseizoen kramenmarkten gehouden. Programma Het programma voor de komende zo mer is als volgt. 8 juli: Het Texelse schaap, met scha- penmelken en -scheren. 15 juli: Muziek, met m.m.v. lokaal talent. 22 juli: Landbouwdag 29 juli: Ringsteken 5 aug: Oude en nieuwe beroepen 12 aug: Veiling ten behoeve van restauratie Hoonder kerkje. 19 aug: Hobby-sport-spel 26 aug: Veemarkt. De evenementen beginnen steeds om 19.30 uur, uitgezonderd de land- bouwdag, die om 10.00 uur begint. De kramenmarkt begint iedere don derdag om 16.00 uur. Na ongeveer 25 jaar waren ze zaterdag in hun school weer bij elkaar, de leerlingen van de jaar gangen 1968-1969 en 1969-1970 van de landbouwhuis- houdschool in Den Burg. Ook het merendeel van de leerkrachten van destijds was van de partij. Directe aanleiding voor Rita Vee- ger, Jozien Veldwisch, Tilly Schoo en Trudie van Boven om de reünie te organiseren was het feit dat de school binnenkort wordt gesloopt. Van de 68 oud- leerlingen en leerkrachten die waren uitgenodigd, waren er vijf tig present, waarvan ongeveer de helft van het vasteland. Het werd een geslaagde bijeenkomst vol gens een programma dat voor een belangrijk deel bestond uit het ophalen van herinneringen. Ook werden films en dia's ver toond, merendeels gemaakt door oud-directrice mevrouw T. Brand en er was een koud buffet, ver zorgd door Ruud Boom. Tijdens de openingsbijeenkomst in de school werd het woord gevoerd door oud-leerkracht C.P. Laan (die jaren lang les gaf in tuinieren). Op rijm bracht hij de oprichting van de school in 1949 in herin nering, de eerste directrice (die met een ULO-leraar trouwde), het traditionele „aardappeldiner' waarvoor de jongens van de landbouwschool werden uitgeno digd en tal van andere gebeurte nissen tot en met de fusie. „Zo denk ik met vreugde en wee moed terug. De tijd is voorbij, 't Ging eigenlijk veel te vlug". Op de foto de reünisten in de zonni ge maar nu verwaarloosde tuin Van de SChOOl. IFvto Harry de GraalI Enkele weken terug behaalde Hidde de Vries uit Oudeschild een derde plaats bij de districtkampioenschap pen voor de jeugd tot 14 jaar. Op grond van deze prestatie werd de Texelaar uitgenodigd om deel te ne men aan de districtskampioenschap pen van Noordholland voor heren tot 18 jaar. Een groot toernooi waaraan de beste judoka's van Noordholland meedoen. De organisatie was enigs zins verrast door de inschrijving van ruim tweehonderd judoka's, verdeeld over verschillende klassen. De bedoeling voor Hidde de Vries was wat te leren en ervaring op te doen voor de wat verdere wedstrijd toekomst. Verrassend genoeg ver keerde de 14-jarige MAVO-leerling van OSG „De Hogeberg" in een bla kende vorm. De supporters van judo club Dun Hong gaven hem niet veel kans. De judoka's in zijn poule leken op vierkante blokken beton en waren minstens net zo groot of zelfs groter dan de Texelaar. Bovendien was de Texelaar in deze 78+ kg-klasse de laagst gegradueerde en jongste deel nemer. Maar hij tartte alle voorspel lingen. De eerste partij stond De Vries tegen over een grotere, sterke zwarte- bander van sportschool Ken Am Ju, uit Haarlem. DeVries had er zin in en speelde met zijn tegenstander. Via een schitterende beenveeg en een mooi uitgevoerde heupworp scoorde Hidde twee keer waza-ari (half punt). Dit betekende een overwinning met ippon (volle punt) voor Hidde. In zijn tweede partij moest de judoka uit Oudeschild tegen de meervoudige Met nog drie wedstrijden voor de boeg zijn alle klassen in het Texelse zaalvoetbal in een beslissend stadi um gekomen als deze al niet reeds gevallen zijn. In ieder geval is de beslissing in de tweede klasse nu definitief. In het onderlinge treffen tussen de num mers een en twee, Jelleboog 3 en Plus Klus, wist Jelleboog 3 in een leuke en spannende wedstrijd het voor het kampioenschap benodigde puntje te behalen door met 4-4 gelijk te spelen. In de eerste klasse ver speelde kampioenskandidaat Klif 2 een punt tegen Texel 2. Hierdoor slonk de voorsprong op De Koog 2 tot twee punten. Ook in de derde klasse blijft het spannend, ofschoon hier nog vier wedstrijden moeten worden gespeeld. Casino 3 gaat hier aan de leiding, gevolgd door Ooste- rend 5 dat kampioenskandidaat De Koog 5 met 2-1 versloeg. De Koog 5 staat met Oosterend 5 op een ge deelde tweede plaats met drie pun ten en twee wedstrijden minder dan Casino 3. In de vierde klasse verloor koploper Oosterend 6 verrassend van Mantje 3 en staat nu nog maar één punt voor op de nummer twee Klif 4. Komende week ontmoeten beide teams elkaar. Bij winst is Oosterend 6 kampioen. Bij de dames kan ko mende week ook de beslissing val len. Koploper De Krim verloor van Casino. Met nog één wedstrijd te spelen, staat De Krim een punt voor op Klif 1, dat echter nog twee wedstrijden moet spelen. Woensdag kan de beslissing vallen. Wint De Krim, dan is De Krim kampioen; bij winst van Klif is Klif kampioen; bij een gelijkspel moet de laatste wedstrijd tussen Klif en Casino wor den afgewacht. Programma Woensdag 28 april: 17.00 u. Texel 2-Texel 1 (JA) 17.50 u. De Koog-Texel 3 (JB) 18.40 u. Klif 2-Casino 1 (D) 19.30 u. Klif 1-De Krim (D) 20.20 u. Klif 5-Mantje 3 21.10 u. Jelleboog 4-De Krim 3 22.00 u. De Koog 5-ZDH Zaaldienst: Gamma Donderdag 29 april: 18.50 u. Rab 2-Timmers Bakkerij 19.40 u. Oosterend 6-Klif 4 20.30 u. Texel 3-0osterend 5 21.20 u. Gempo-Casino 3 22.10 u. Nioz-De Koog 4 Zaaldienst: De Koog Vrijdag werd bij de PEN-centrale de eerste langere tijdrit van dit wielersei- zoen verreden. Voor de A- en B-jeugd bedroeg de afstand acht kilometer. Voor de senioren stond zestien kilo meter op het programma. Uitslagen: Senioren: 1. Jordi Vinke 23.12; 2., Jan Zijm 23.59, 3 Loek van Vliet 24 26, A-jeugd: 1 Robert Huisman 15.15; 2. Joost Hoogenbosch 15.40; 3. Joost Bakker 16.21; B-jeugd 1. Er- win Goénga 16.52; 2. Dirk Domhof 17.32; 3. Dennis Laan 18.38. Noordhollandse kampioen Erwin Knol, door zijn gewicht (ruim 110 kilogram) en zijn postuur ook wel bekend als Jerommeke. Hidde was enigszins on der de indruk van deze tegenstander en lag in deze partij dan ook al vrij snel op z'n rug. Door dit verlies moest Hidde zich via de herkansingsronde terugknokken naar de finaleronde. Doordat het blonde zwaargewicht ondermeer een vrije plaats lootte, lukte het Hidde zich vrij makkelijk te plaatsen voor de kruisfinales. Hidde moest uitkomen tegen de onberekenbare en sterke Zaandammer Jeffrey Meijer van de bekende judoclub hikari. In deze gelijk opgaande partij wist Hidde toch weer tot ieders verrassing twee maal een sterke worp te maken en de volle winst naar zich toe te trekken. Hidde, en vooral ook de supporters, waren dol enthousiast want hierdoor was hij finalist en nu al verzekerd van deelname aan de Nederlandse kampioenschapppen. Straf In de finalepartij trof Hidde voor de tweede keer de regerend Noordhol lands kampioen en zwarte bander Er win Knol, van judoclub Randers de Geus uit Hoorn, Hidde was echter nu verlost van een stuk spanning en kon goed geïnstrueerd door zijn coach Freek Libosan redelijk ontspannen de wedstrijd beginnen. Erwin had een veel moeilijker opponent tegenover zich. De Texelaar verweerde zich goed en Erwin kreeg geen greep op de wedstrijd. Wel liep Hidde een straf op wegens te defensief judo. Dit was echter juist een stimulans voor Hidde om er een schepje bovenop te doen en tijdens een aanval van Erwin nam Hidde zijn tegenstander door middel van een schitterende Harai-goshi (heupworp) over. Erwin was helemaal los van de grond en kwam vol op zijn rug terecht. De coach van Hidde en alle Dun Hong-supporters spron gen een gat in de lucht, want dit was een schoolvoorbeeld van ippon (volle punt). De scheidsrechter had echter juist op dat moment een vuilt je in zijn oog en oordeelde dat het slechts een waza-ri was. De tactisch sterke Erwin Knol wist daarna zijn achterstand goed te maken door Hid de aan het eind van de partij uit evenwicht te brengen en in een muurvaste houdgreep te houden. Aan het eind van deze enerverende dag vertelde coach Freek Libosan nog steeds enigszins teleurgesteld te zijn door de beslissing van de scheidsrechter, maar: „Bij de judo- sport worden de beslissingen van de scheidsrechter gerespecteerd en ik vind het alleen al fantastisch dat Hid de dit resultaat heeft bereikt, vooral omdat hij geen gebruik heeft ge maakt van zijn specialiteit: het grond werk. Hidde heeft zijn tegenstanders nu met staande technieken netjes ge vloerd." De tweede week van de tennis« petitie kon onder ideale weersor» standigheden worden gespeeld, resultaten van de kringcompetitit bleven echter wat achter bij diet vorige week, wat mede te wijten was aan het ontbreken van eem tal basisspelers. Alleen Deuce A, bestaande uit J> Klein Breteler, Danny van Rossun van Beek en Annelies Joosten, Deuce C (Hannie Boere, Willy pj, Deet Kraay en Liesbeth Schermer wisten dinsdag de volle overwinn te behalen. Een overwinning van was er voor Deuce 1 (Tim Witte, Femmy visser, Aja Coutinho en fc mie Dankers). Alle overige teams moesten een nederlaag incasseie Ook in de districtscompetitie heel Deuce zaterdag weer enige punte de wacht weten te slepen. Her» (Theo van Maanen, Don Haaks®, Fetze de Haan en Albert Schol) k houdt door een overwinning van; op De Maaier uit Wieringerwerfi koppositie. Datzelfde geldt voor l, gemengde team Deuce 3 (Jacqv en Marit de Porto, john List en Polderman), dat na twee ronden geen punt heeft afgestaan. Het herenteam en het eerste gemens team behaalden respectievelijk overwinning van 5-1 en van 4-1. overige vier seniorenteams leden lies. Van de jeugdteams, die alle, aan de vaste wal moesten speler zagen alleen de twee jongensten van 15-18 jaar kans om te winnr Uitsla Districtscompetitie: Senioren: Dames Schagen 2-Deuce 1 Heren: Maaier 1-Deuce 1 1-5; Deuce 2' 1 0-6; Deuce 3-Dirkshorn 5 5-1; Dirksho 3-Deuce 4 4-2 Gemengd: Deuce 1-Bej 4-1; Deuce 2-Dirkshorn 1 1-4; Deuce 3-Dirkshorn 2 5-0; Meisjes 12-15: Berk 1-Deuce 1 4-2, Jongens 12-15: Scheg* 1-Deuce 1 6-0; Jongens 15-18: Scheg* I-Deuce 1 1-5; Ursem 1-Deuce 1 2-4 Kringcompetitie: Dames: Deuce 1-HTCi Deuce A-Topspin A 4-0; 't Zijpken B-Dj. 4-0; Deuce C-Anna Paulowna C 4-0; 'tl a-Deuce a 3-1; Deuce b-'t Oghe b 0-4;v Deuce c 3-1; Deuce d-De Maaier d 0-4. II-Deuce I 4-0; Heren 55 HTC-Deucei Bazar. De bazar van de Gerefi meerde Jeugd Club heeft ƒ2200 opgebracht. Er zijn nog enkele p af te halen die zijn gevallen op nummers 933, 970 en 991. Con kan worden opgenomen met Ra Boogaard, telefoon 14521. Anjerfonds. EcoMare krijgt ey prijs van ƒ7500,- van het Anjerf: Noordholland. Deze wordt op 7,i uitgereikt door commissaris van koningin J.A. van Kemenade. Jas. Uit een horecabedrijf in Koog is een zwartbruine leren js gestolen. In de zakken zat eenw man, een portefeuille met 150,- een gouden ring. De jas, die ovtt stoel hing, werd weggenomenis de eigenaar naar de toilet was. Den Burg. 15 april, 5.30 uur. De vo gels ontwaken, de merels zetten hun ochtendkoor in. Het wordt een be wolkte. wat druilerige, maar zachte dag. Juist goed voor vogelzang. Me vrouw Witte kan niet meer zo goed slapen, de zorgen van alledag en zo.... Ze luistert naar de vogels en kijkt maar eens naar buiten. Wat is dat? Er sluipt een vent door de straat! Af en toe stoptie en maakt aantekeningen. Soms grijpt hij een verrekijker en tuurt hij naar de daken of langs de gevels.... Een „viezerik", of heeft de gemeente in haar jacht naar de toeristische slaapplaatsen nachtelijke controleurs aangesteld om het aantal bezette slaapkamers te tellen? Geen van bei de, gelukkig niet. De verklaring voor de „verdachte" manoeuvres van deze persoon is simpel: hij is lid van de vogelwerkgroep en inventariseert de broedvogels van Den Burg! Dorpen Het lijkt misschien vreemd dat ook de broedvogels in de dorpen geteld worden. Is dat belangrijk? Zit er dan zoveel bijzonders? Nee hoor, dat laat ste zeker niet. Wat bijzondere vogels betreft, zijn de Texelse bebouwde kommen niet echt rijk gezegend. In de dorpen wordt geteld omdat voge laars nu eenmaal van alle plaatsen willen weten hoeveel vogels er zitten. Overal in het land worden grote op pervlakten bossen, duinen, moeras sen en weilanden geteld. Maar van bebouwde kommen, steden en dor pen, zijn heel winig gegevens be kend. Daarom is er juist de laatste jaren wat meer aandacht voor dit soort gebieden. Veranderingen Bovendien kunnen de aantallen van talrijke soorten vaak meer zeggen over veranderingen in bijvoorbeeld het milieu, dan van zeldzame. Spreeuwen bijvoorbeeld, schijnen in aantal achteruit gegaan te zijn door veranderingen in het cultuurland. An dere bouwmethoden en dorpsplan ning kunnen ook van invloed zijn op de stand van vogels, zoals het ge bruik van andere soorten dakpannen en het aanplanten van meer groen in de bebouwde kom. In 1983 werd Den Burg ook al geteld en het is dus leuk om de resultaten te vergelijken. Daarbij wordt natuurlijk wel rekening gehouden met de uitbreiding die in het laatste decennium plaats vond. Zeldzame soorten Vogelen in Den Burg mag dan niet zo spectaculair zijn, toch zijn er enkele leuke soorten te ontdekken. Wist u bijvoorbeeld dat Den Burg met al zijn groen hét bolwerk van de putter op Texel is? Ook broeden er kleine barm- sijzen in de singels rond de woonwij ken. Een derde helemaal niet zo talrijke soort op Texel die we in Den Burg kunnen aantreffen, is de zwarte roodstaart. En de enige kolonie gier zwaluwen op het eiland bevind! ook in de Texelse residentie. Het meeste werk voor de broed, tellers zit echter in de talrijke sot Het tellen van huismussen, spree wen en kauwtjes is een hele kis Ook merels en koolmezen zijnd te algemeen dat ze veel aandad eisen. Daarnaast broeden in dei bouwde kom moeilijker te tellen1 gels zoals de heggemus, die hef vroeg en soms weinig zingt, grauwe vliegenvanger die straks mei met z'n eenvoudig liedje od opvalt. Daarom stellen de tellen1 in hoge mate op prijs! Heel wal „Burgers" weten wel wat er ml tuintje broedt, of ze een nestw' een merel hebben, of een kool-f pimpelmees in een kastje. Missd weten sommigen wel hoeveel m sen en spreeuwen ze onder def nen hebben. Natuurbescherming: Het is een heel grote hulp als e I kende broedgevallen in Den Bur} wat voor soort ook, doorgeeft. C sequenties heeft het niet. Hoevd vogels er ook broeden, u hoeft e niet bang te zijn dat de gegeven' bruikt zullen worden om Den B onder de Natuurbeschermingsr* brengen of te worden aangemed verzuringsgevoelig gebied! Te if tijd zullen we op deze plaats vee uitbrengen van de resultaten Alle vogelinformatie vermeld' van straat en huisnummer) kunt kwijt bij de coordinator van de r tarisatie, Hans Witte. Hij is I's avonds) bereikbaar onder telefW nummer 15654. Overdag kuntv len naar ondergetekende op Eet' (17741). Alvast hartelijk bedankt Adriaan

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 8