Toen we begonnen wisten we van toeten noch blazen" Texelaars jan en Jenny Stolk 30 jaar in horeca Bentex opent op Texel het 27-ste filiaal Ti TEXELSE^ courant Bedrijvi gheid tl wedstrijd gewonnen or vader en zoon Pool e Koog rukt op aar vierde plaats Dag van de Muziek: Zanggroep Capabel Aanrijding Lezing Baptistengemeente Bijzondere trip voor voetballers van SV Oosterend Kauz exposeert in raadhuis 15 pUDAG 7MEI1993 is alleen leuk als je het voor dóet. Ik heb er verschrikke- veel plezier in, maar er moet wel iand zijn om het op te eten. Als dlleen voor mezelf aan de gang iet, wordt het niets. Dan kom ik t verder dan een gebakken ei". Jan Stolk (50 jaar), die zijn iel in g" voor het koken van zijn ieder meekreeg. Dertig jaar gele- innamen hij en z'n vrouw Jenny inventaris van een strandpaviljoen ir. „IVe wisten van toeten noch tien, hadden helemaal geen erva- ig. Terugkijken? Daar heb ik het et op. Ik kijk liever vooruit. Weet je et wel bijzonder is? Dertig jaar met izelfde vrouw. Ik begin tot een uit wend ras te behoren. Straks wil- n ze me nog opzetten in •ol/lare." ch maar terug in de tijd. Jan, iens vader tijdens de Russenoorlog nkwam, bracht zijn jeugd door in jdeschild, waar hij grotendeels door n opa werd opgevoed. Na de ULO ilde hij graag naar de Auto Techni sche School (tegenwoordig HTS). Die wens ging niet door, want de oplei ding was particulier en veel te duur. „Dan maar vervroegd in dienst, dacht ik. Dat liep anders af dan verwacht, want ik kreeg tijdens diensttijd een auto-ongeluk en kwam negen maan den in een ziekenhuis in Arnhem te liggen." Jenny, met wie hij toen ver kering had, zocht hem daar naar ver mogen op. „Ik werkte dat jaar bij Van der Kooi in de winkel, zowel in Den Burg als in De Koog", vertelt ze. „Dan kun je niet zomaar even naar Arnhem heen en weer reizen. Een hele nare tijd was dat." Jan herstelde, maar verliet het zie kenhuis in de wetenschap dat zwaar lichamelijk werk voortaan uit den bo ze was. „Ik kon in 1961 in dienst ko men bij de gemeente, als ambtenaar op culturele zaken. Ik heb ook nog een jaar of vijf ruimtelijke ordening erbij gedaan. Samen met Gijs Os kam." Strandpaviljoen De stap naar de horeca kwam onver wacht. Op een avond hoorde Jenny kennissen van haar ouders vertellen dat ze gegadigden zochten om de in ventaris van hun strandpaviljoen over te nemen. „Ik kreeg gelijk de krie bels. Jan ook, maar het bedrag dat op tafel moest komen, f1500,-, was in die tijd veel geld. Aanvankelijk dreigde het daarop af te ketsen, maar omdat Jan's opa borg wilde staan, kregen we het uiteindelijk toch los." Op 7 juni 1963 trouwden ze, 8 juni ging het strandpaviljoen open. „We woonden in een hokkie van drie bij drie, vlak bij de vuurtoren, met een schitterend uitzicht. Overdag reed ik op m'n brommertje naar het gemeen tehuis, 's avonds hielp ik Jenny. Van horeca wisten we niets, we begon nen totaal blanco. De menukaart van het paviljoen was wel eenvoudig, maar als je geen ervaring hebt, is zelfs een uitsmijter een probleem. Ik ben naar De Lindeboom gegaan en heb zo'n ding besteld om te zien hoe dat er nu precies uitzag", herinnert Jan zich. Tegen de tijd dat zoon Frans werd geboren, kregen de Stolken een woonhuis boven de Nutsspaarbank in Den Burg toegewezen. Er zat wel een voorwaarde aan. Ze moesten de bank schoonhouden. Na twee seizoenen het paviljoen te hebben gerund, hoorden ze dat Bill Visser (van het „Witte Huis" in De Koog) op zoek was naar opvolging. „Dat was vroeger hét restaurant van Texel. We besloten het erop te wagen en het paviljoen van de hand te doen." Pratende over Visser, nog niet zo lang geleden overleden, komen enige emoties om de hoek. „Bill is gedu rende onze verdere loopbaan altijd op de achtergrond aanwezig gebleven", zegt Jan. „Van hem en zijn vrouw Joke hebben we verschrikkelijk veel geleerd. Het was 7 dagen per week kogelhard werken, maar we hebben daar ook erg veel plezier gehad Het ging er toen allemaal nog erg stijlvol aan toe. De gasten verschenen in vol ornaat aan het diner. Daar heb ik ook geleerd wat het vak barkeepen in houdt. Een vak waar tegenwoordig veelal te licht over wordt gedacht. Echt goede gastheren vind je haast niet meer. Jaring Moll is nog een voorbeeld van hoe het zou moeten zijn." Vliegveldhotel De overname van het „Witte Huis" ging niet door, want aan het eind van het seizoen bleken Bill en zijn vrouw nog niet aan een afscheid toe. De Stolken kregen de kans het Vlieg- veldhotel te huren en pakten die ge legenheid. „Het was toen nog niet zo druk als nu, hoor. De passanten die er kwamen, arriveerden eigenlijk alle maal per vliegtuig. We hebben twee keer meegemaakt dat een vliegtuigje in de buurt van de landingsbaan crashte. Dat zijn dingen die je nooit meer vergeet. Maar afgezien daarvan hadden we een heel leuke tijd. Daar ben ik voor het eerst echt gaan ko ken voor de gasten, met het gevolg dat ik m'n baan op het raadhuis er aan moest geven. Koken ben ik sindsdien altijd blijven doen. Jenny heeft al 30 jaar lang geen pan aan geraakt. Die heeft zich altijd meer op het vlak van de bediening bewogen." „Ik heb veel door schade en schande moeten leren. Als ik in die tijd een diner voor 15 personen moest klaar maken - champignonsoep, Wiener Schnitzel en ijs toe - stond de keu ken drie dagen op zijn kop. Nu doe ik dat in een kwartier. Toch heb ik daar m'n eerste specialiteit, zeezalm, we ten te ontwikkelen. We werkten kei hard. 's Nachts tot half vier aan de bar en 's morgens om zes uur weer op. Ik heb blijkbaar weinig slaap no dig, Jenny plaag ik nog wel eens met het feit dat ze daar tijdens een ge sprek met gasten aan een tafeltje in slaap viel." Havenrestaurant De Stolken, die het in oude staat ver kerende Vliegveldhotel graag wilden uitbreiden en moderniseren, kregen hiervoor geen toestemming van de gemeente en besloten naar iets an ders uit te zien. Na één van de vele nachtelijke gesprekken met Bill Vis ser, meldden Jenny en Jan zich als huurders voor het door de Teso nieuw gebouwde Havenrestaurant aan. Het staat Jan nog als de dag van gisteren voor ogen. „Omdat ik 's winters bij de firma Daalder werkte, wist ik precies hoe het er uit zag. Bij na al het hout wat hier inzit, heb ik zelf in elkaar getimmerd", vertelt Jan niet zonder enige trots. „Na een ge sprek met de raad van commissaris sen, allemaal verschrikkelijk officieel, konden we de stap zetten." Hun dochter Jolanda werd op de dag van de officiële opening geboren. De begintijd was allesbehalve gemakke lijk. Behalve het restaurant, met plaats voot 200 mensen, waren er de snackbar en de toen nog bestaan de havenkiosk. „De Texelaars moesten er aanvankelijk niets van hebben. Teso had het door een voor uitstrevende binnenhuisarchitect vol ledig in laten richten - in de kleuren wit en oranje - waardoor het er nogal Amerikaans uitzag. In de ogen van de Texelaars te luxe en dus te duur. Ze bleven gewoon weg, waardoor we financieel bijzonder moeilijk kwamen te zitten. Dat heeft een hele tijd ge duurd, maar het vertrouwen hebben we nooit verloren. Na overname van de inventaris en diverse verbouwin gen, konden gelukkig ook de Texe laars de weg naar 't Horntje vinden." Ambitieus De Stolken besloten de zaak in tweeën te delen. Een afdeling voor de mensen die, in afwachting van de boot, even snel iets willen eten en een afgesloten deel om uitgebreid te dineren. „We hebben er altijd plezier in gehad op zaken vooruit te lopen. Vijftien jaar geleden waren we het eerste restaurant op Texel dat escar- gots (slakken) en kikkerbillen op tafel zetten. Als Jenny me niet af en toe afremt, zou ik nog veel ambitieuzer zijn. Het is wel goed dat we zo ver schillend zijn. Ze houdt me op het rechte pad." Naast het Havenrestaurant (uitvalsba sis voor vele activiteiten) exploiteren de Stolken ook restaurant De Raads- kelder en eetcafé Parkstraat in Den Burg. Een aantal jaren geleden richt ten zij met succes een party-service bedrijf op. Een afdeling waarin Jan zich volledig kan uitleven. „Ik vind het heerlijk om koude buffetten te maken. Vooral het mooi aankleden ervan spreekt me aan. Het is een uit daging de vreemdste opdrachten aan te nemen. Als er in verband met een miniatuur Teso-schip een buffet in Madurodam moet worden verzorgd, doen we dat gewoon. Of zoals laatst de catering van die film met Renee Soutendijk. Hoe buitenissiger, hoe mooier ik het vind." Daarnaast verzorgen zij nog dagpro gramma's voor gezelschappen die Texel bezoeken. De laatste jaren zijn Jan en Jenny zich toe gaan leggen op Texelse produkten en verkopen zij vooral wat er op Texel loopt of om heen zwemt. „De produkten van eigen bodem worden hier op het eiland sterk ondergewaardeerd. Men sen van de vaste wal hebben daar meer oog voor." Stormachtig De Stolken hebben de afgelopen 30 jaar een stormachtige toeristische ontwikkeling meegemaakt. „Toen er bij Teso nog lange wachttijden wa ren, hebben we hier wel dagen ge had dat we van 's morgens negen tot diep in de nacht koffie en brood jes stonden klaar te maken. Mensen vochten gewoon om een stoel. We hebben ons van meet af aan sterk met Teso verbonden gevoeld. Dat komt omdat we de oude romantiek nog in volle glorie hebben meege maakt." Op restaurantgebied willen de Stol ken de huidige sfeer - zo Texels mo gelijk - uit blijven stralen. „We willen wat we doen, zo goed mogelijk doen. Garant staan voor kwaliteit." Dochter Jolanda is haar ouders in de zaak ko men versterken, zoon Frans zit liever langs de weg in een vrachtauto. „We hebben onze kinderen altijd vrij gela ten in hun keuzes. Ik kan het goed begrijpen, je hebt in zo'n truck veel vrijheid en je komt overal. Zelf ben ik altijd gek geweest op alles wat hard gaat. Ik rij graag een rondje op m'n motor." Tesselhuus Op de vraag of hij ergens met trots naar terugkijkt, schudt hij bevreemd zijn hoofd. „Alles wat gisteren is ge beurd, vind ik niet meer belangrijk. Ik heb m'n ogen altijd op de toekomst gericht." Wat later komt hij op de vraag terug. „Ik heb toch wel een soort mijlpaal in m'n leven. Het Tes selhuus voor spier-dystrofiepatiënten in De Koog. Dat hebben we zonder een cent overheidssubsidie van de grond weten te krijgen. Daar kan ik echt wel met voldoening op terugkij ken." Margreet Berndsen dens de eerste clubwedstrijd van 2 bonden elf teams de strijd aan werd het erg spannend. Door de vel werd eerst een kleine baan uit- legd zodat iedereen toch zicht op boeien had. t duo Dirk en Eddy Pool ging weer ïl op hun Bim-A. Martin en Yolan- Maat finishte deze manche als ste. Een opmerkelijke prestatie le de Andrèas en Rina Monen door het al wat oudere Dartje toch op derde plaats te eindigen. Bij de rt van de tweede manche ging het iets meer waaien. Het duo Jan on en Gerard Monen waagde zich een stuurboord start en kon hier- |een aanvaring met vader en zoon jn Uunen niet vermijden. Het duo Jat nam de koppositie in en was te verslaan. Daar de boot van Tt duo Pool een hogere yardstick jfift, eindigde deze toch weer als kste. *t zaterdagteam van De Koog is er Inet weekend in geslaagd de ltste uitwedstrijd ook winnend af sluiten. De Koger ploeg kwam jjogzaam op gang, maar wist een 'K ac^terptand om te buigen in een overwinning mede dankzij drie s op rij van Martin de Veij. J Koog startte zaterdag zoals ge- slecht. De eerste kans was nwel voor De Koog dat vroeg op 'tsprong had moeten komen, 'ar dit verzuimde en toen onnodig e Problemen kwam. De Koger e9 met voorstopper Aad Amsing ieen afwezigheid van zes weken ln Gelederen, kwam na een artier spelen op achterstand. De ammers counterde goed over ,?chterkant, de bal werd voorge- e; n'et goed weggewerkt r e Koger verdediging. Hiervan eerde de VVZ-spits door de bal 9 en hard in te schieten. De 9 zette hier niets tegenover en ,i achten was op de volgende lnc^erdaad kwam uit een Jwu n |5ltuatie nu vanaf de linker- T e Koog had nog tien minuten Gerrit Moens en Marian Schneider zeilden een goede constante wedstrijd, steeds net achter de kop groep. In de middag trok de wind weer iets aan en was de baan ver lengd. De Supercat 20 van Bart Boon en Fred Eenhoorn nam de leiding in de derde manche en wist zelfs het duo Maat voor te blijven. Willem Houwing en Corry Kuip leken wel pa tent op de derde positie te hebben, het duo Boon/Monen, geschrokken in de vorige manche, zeilde fantastisch en kwam na berekening van de Texel yardstick in deze manche als eerste uit de bus. Uitslagen: 1. Dirk en Eddy Pool, Bim-A, 3'/i pnt; 2 Andreès en Rina Monen, Dart 18, 10 pnt, 3. Martin en Yolanda Maat, Prindle 19, 11 pnt; 4 Gerrit Moens en Marian Schneider, Prindle 16, 14 pnt; 5. Cor van Sijp en Henny Jongman, Prindle 18-2, 18 pnt; 6 Jan Boon en Gerard Monen, Dart 18, 18% pnt; 7, Wil lem Houwing en Corry Kuip, Prindle 18-2, 19 pnt; 8. Bart Boon en Fred Eenhoorn, Supercat 20, 24 pnt; 9. Onno Zeylstra en Frederique Bemelman. hobie 16, 25 pnt; 10. Gerard jr. en Gerard sr. van Uunen, Hobie 18 F, 29 pnt; 11. Kees Dros en Alice Reijnders, Prindle 18, 30 pnt. Op 15 mei is het de nationale Dag van de Muziek. Ter gelegenheid daar van verzorgt het vocaal ensemble Ca pabel, dat bestaat uit tien Texelse heren, een optreden in de Hervormde kerk van De Waal, aanvang 20.00 uur. De entree is gratis, maar bij de Een 21-jarige Hoofddorper nam op de kruising Rozendijk/Ploegelanderweg de bocht zo ruim dat hij op de ver keerde weghelft belandde en de auto van een 41-jarige Oudeschilder raak te. Beide wagens raakten gedeukt. In Baptistegemeente in Den Burg houdt Pete Barotilla die jarenlang di recteur is geweest van het zendelin genkantoor „Open Doors" in China een lezing. De dienst begint zondag morgen om 10.00 uur. Barotilla maakte jarenlang reizen naar de ver volgde christenen in China en geeft zondag verslag van zijn ervaringen met de kerk aldaar.Barotilla, die van origine Fillipijn is, is momenteel op doorreis in Nederland. De Baptisten gemeente beschouwt het als een bij zonder voorrecht hem te mogen ontvangen. Na de dienst kunnen vra gen worden gesteld. uitgang wordt een collecte gehouden voor de kerk, waar de zanggroep al tijd repeteert. Capabel heeft zich gespecialiseerd in vierstemmige zang. De muzieksoort die zij ten gehore brengen is barbers hop, close harmony, Russisch en an dere volksliedjes. De veteranen en de B-junioren van SV Oosterend hebben een bijzonder geslaagde uitwisseling achter de rug. Vier dagen waren zij te gast in Tsjechië, samen met een Oosterijkse club. Met een toernooi werd de ope ning van een nieuw sportcomplex gevierd. De contacten voor de uitwisselingen zijn gelegd tijdens een vakantie van de Oosterendse familie Hoven aan het land. „We trapten een balletje op de camping en een Tsjechische man vroeg of hij mocht meedoen. Hij was betrokken bij een plaatselijke club en van het één kwam het ander", aldus Albert Hoven. De Texelaars werden in Tsjechië bij zonder gastvrij onthaald. „We hoef den alleen de reis te betalen, voor de rest werd allemaal gezorgd. We aten in restaurants, we hadden feestavon den, allemaal op hun kosten. Zelfs voor een uitstapje naar Praag kregen we geld mee." Van 3 tot en met 6 juni komen de Tsjechiërs naar Texel. „Dat betekent dat we wél wat terug moeten doen...." Op voetbalgebied ging het iets min der met de Oosterenders. De vetera nen werden laatste, de junioren nog tweede. Hoven: „Maar die Tsjechiërs hadden ook wel een vreselijk goed team hoor. Ze spelen op het niveau van de Nederlandse hoofdklasse, dat is net onder het betaalde voetbal!" De 64-jarige Duitser Siegfried Kauz exposeert van vandaag tot 17 mei aquarellen en tekeningen in de raad huiskelder. Kauz werkte 48 jaar als huisschilder en verfspuiter. Tijdens vakanties wijdde hij zich aan zijn hobby: tekenen en aquarelleren. Sinds zijn pensionering heeft deze hobby een belangrijke plaats gekre gen in zijn leven. Kauz is een fervente Texelliefhebber. Hij laat zich inspireren door de rust en de stilte van het landschap op het eiland. Eerder heeft Kauz in '85 en '88 op Texel geëxposeerd. om nog enigszins terug te komen in de eerste helft. Een afgeslagen aan val van De Koog werd door Ben Witte opnieuw ingebracht in het strafschopgebied waar Martijn de Veij klaarstond om de bal aan te ne men, weg te dragen en met links in te schieten. Twee minuten voor de rust met de 1-2 stand op het bord mocht Dirk Jan Wuis, alleen op de VVZ-doelman afgaan. Zijn schot be landde op de paal en kwam terug in het veld. Nog vóór de meegelopen verdediger van VVZ kon reageren had Martijn de Veij de bal al in het lege doel gekopt. Ruststand 2-2. door dit fortuinlijke doelpunt stond De Koog na de rust weer goed. Dit bleek uit het combinatiespel wat de Koog op het veld liet zien. Uit een goede combinatie opgezet door Jack Rammers gaf Coen schoonheden het beslissende steekballetje op de scherp staande Martijn de Veij. Deze kwam vanaf de linkerkant op het doel af en rondde bekwaam af. Met nog een kwartier te spelen was het kilometervreter Hans Eelman die de bal onderschepte die breed passte op de goed spelende Piet Scholtanus die met een goede pass Martijn de Veij diep stuurde. Deze keer vanaf rechts komende speelde hij op de achterlijn zijn tegenstander uit, trok de bal voor en de meegelopen Dirk Jan Wuis kon simpel intikken. De Koog zat op rozen maar moest toe zien hoe de laatste man Jack Ram mers met kramp verschijnselen moest uitvallen. VVZ zette nog een keertje aan en kreeg nog een straf schop nadat Pieter-Jan Kampstra de bal met de hand had beroerd. Dit buitenkansje werd verzilverd maar in de resterende drie minuten kon VVZ niet meer gevaarlijk worden zodat de stand 4-3 in het voordeel van De Koog bleef. Het aanbod in kleding op Texel is sinds woensdag flink gestegen. In het pand waarin tot voor kort Bak kers Ijzerhandel gevestigd was, staan nu tientallen rekken en bakken met een onvoorstelbare hoeveelheid kleding opgesteld. Na en grondige verbouwing, waarbij de vloeropper vlakte is toegenomen tot ruim 400 vierkante meter, opende de Friese kledingfirma Bentex haar deuren. riode gehad in Den Helder. Verder zijn nog vijf dames werkzaam bij Bentex, onder wie vier part-time krachten. Gijs Burgers: „We hebben nog vacatures voor een aantal Texel se dames." Bentex maakt deel uit van een in- koopkombinatie die in Amsterdam is gevestigd. Er wordt over de hele we reld in grote hoeveelheden in ge kocht. Gijs Burgers gelooft dat er een plaats op Texel is voor een bedrijf als Bentex Hij kan zich evenwel voorstel len dat het bedrijf een stevige con currerende werking kan hebben op de -met name- kleinere kledingzaken op Texel. Ruud Nooy Het bedrijf startte in 1976 in Frane- ker en breidde zich in de loop van de jaren uit, eerst in Friesland en recen telijk ook in Noord-Holland. De opzet is om textiel voor het hele gezin te verkopen tegen betaalbare prijzen. Gijs Burgers is rayon-manager en in die functie verantwoordelijk voor het starten van de nieuwe winkel. „Dit is ons 27-ste filiaal. Na op Terschelling goede ervaringen te hebben opge daan, durfden we het ook op Texel aan. We verkopen van ondergoed tot mode. Ook hebben we een eigen huismerk." Als bedrijfsleidster is Annemarie Wit te aangesteld. Zij heeft een inwerkpe- KKTtX Hot 27-ste Bentexfiliaal. ondergoed en modieuze kleding. (Foto March Hei/nen)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 9