Rock, soul en pop antwoord op organisatieproblemen Beachpark geopend met confetti-kanon „Ik ben altijd fluitend naar mijn werk gegaan" Thery Groothuis stopt ermee BEACH PAKE IfUNGSTONE Zevende Back to the Sixties in De Koog TEXELSE COURANT Kaartenactie valt tegen l:i! Getuigen gezocj DINSDAG 1U Met het zevende Back to the Sixties festival rekent de Stichting Tropical Sea Festival af met interne proble men die zich vorig jaar afspeelden. In De Koog begint het evenement vrijdagavond bescheiden met live op tredens in twee zaken. Zaterdagmid dag is er een old-timer autoshow en een rock roll-demonstratie op het Dorpsplein, 's Avonds is er oude rock, soul en pop in alle elf natte" horecabedrijven. De Stichting Tropical Sea Festival, die ook Back to the Sixties organiseert, is een samenwerkingsverband van al le café's en disco's in de badplaats. De Stichting is er ook dit jaar weer Driemansformatie Safari Joe is komend weekend van de partij in De Koog. in geslaagd een aantal goede ar tiesten naar De Koog te lokken. Wel iswaar zijn het minder klinkende namen dan voorheen, maar de kwali teit is er niet minder om. Problemen Door verschillende interne problemen is de organisatie niet in staat ge weest in een vroeg stadium te begin nen met het kontrakteren van bekende namen, iets wat noodzake lijk is omdat de grote acts maanden zo niet jaren van tevoren volgeboekt zijn. Gevraagd naar de aard van die interne problemen meldt de organisa tie dat die te maken hadden met af handeling van de vorig najaar ontstane problemen met de belasting en het invullen van een juiste taak verdeling binnen de organisatie Beide moeilijkheden zijn tijdelijk danwel vol ledig opgelost: tegen de belastin gaanslagen is bezwaar aangetekend en de interne organisatie is veran derd. Naast het bestuur is nu een commissie benoemd die zich uitslui tend bezighoudt met de daadwerkelij ke organisatie van de beide festivals; Sixties en Tropical. Vrijdagavond Evenals vorig jaar houdt de organisa tie het aantal optredens op vrijdag avond beperkt tot twee. Het aantal bezoekers op deze avond is te klein om tot een sluitende exploitatie te komen voor alle zaken. Daarom krij gen de bedrijven bij toerbeurt de vrij dagavond toegewezen. Dit jaar zijn dat de twee nieuwe poten aan de Koger „horecatroon" Le Berry en De Metro. In Le Berry treedt de negenmans for matie El Kroppo op In De Metro speelt de bekende zestiger jaren band The Jets, bekend van de hits Pied Piper en Goldfinger, top tien no teringen uit 1965 en 1966. Door in één van beide zaken vijf gul den te betalen mogen liefhebbers in beide bedrijven naar binnen. Tweede mogelijkheid is om aan de ingang een passepartout van f 17,50 te ko pen, waarmee men zowel vrijdag als zaterdag alle zaken in kan. Zaterdag Zaterdagmiddag om vijf uur wordt het festival voortgezet op het Dorpsplein in De Koog. Na een ron drit over het eilandworden daar een aantal oude auto's opgesteld en daar omheen wordt een demonstratie ge geven van rock roll-dansen en kleding uit die tijd. Vanaf 21.30 uur is er live muziek in elf horecabedrijven. Bij de dubbeldek kersbus kan men een passepartout kopen. Gewapend met dit kostbare kleinood kunnen alle zaken worden bezocht. Van het Galjoen heeft de bekende protestzanger Armand zijn stamcafé op Texel gemaakt. Na een paar jaar afwezigheid luistert hij het festival op met zijn stick, gitaar en mondharmonika. Disco de Toekomst heeft volgens kenners de beste zesti ger jaren groep van Nederland in huis. De Happy Tunes spelen o.a. „Strawberry Fields" en „I'm the wal rus" van de Beatles. In the Talk of the Town is de Noord hollandse topband Shoreline te zien en te horen, terwijl zeven meter lager in de Beerekuil Maybellene onver valste rock roll ten gehore brengt. De band is genoemd naar de eerste tophit van Chuck Berry. De Jutter heeft iets speciaals in huis. Een jaz zyband, die improviseert op zestiger jaren jazz-nummers en evergreens. Het Jolly Boys Sextet, zoals ze he ten, is een band die precies in de sfeer van De Jutter past. Café De Kuip speelt op safe met dezelfde band die vorig jaar het muziekcafé platspeelde: Motownhead is een tien mans (en vrouwl-formatie met alle soulhits uit de sixties. Onder de Pomp heeft weer iets bijzonders: een Met swingende rock en soul Is El Kroppo zowel vrijdag- als zaterdagavond één dachtstrekkers op het Beck to the Sixties festival. driemansformatie met o.a. een accor deonist. De band heet Safari Joe. Soul Men's Party was in De Koog op Koninginnedag al te horen, maar speelt ook op Back to the Sixties in disco De Boulevard. De Muidense formatie PPFI is een band zonder drummer maar met een tod geluid door het gebruik vanl trecorder. De band speelt el prachtig van rock tot MoodJ te horen in Tiffany Pub. I Metro spelen, evenals vrijd-l Jets en in Le Berry El Krom Door het afvuren van een confetti- kanon bij de ingang, heeft burge meester Ton Schipper zaterdagmid dag het Beachpark Livingstone op het Stappeland van De Koog offi cieel in gebruik gesteld. Opdrachtge ver Livingstone Building Industry uit Breda had er een feestje van ge maakt, waarvoor tal van personen die bestuurlijk, ontwerpend of uit voerend met het plan van doen had den, waren uitgenodigd. Ook een groot aantal van de eigenaars van de 144 vakantievilla's was present. Het openingsfeestje werd gehouden hoewel het park pas in de loop van de volgende maand helemaal zal zijn voltooid. Op dit moment zijn 135 va kantievilla's klaar. Een paar weken geleden werd het laatste huis ver kocht. De huizen hebben hun weg naar de kopers dus snel gevonden, zoals ook de bedoeling was toen twee jaar geleden met de realisering van het park werd gestart. Veel men sen zagen in een huis in deze attrac tieve nieuwe wijk een mogelijkheid tot geldbelegging. De meeste eige naars verhuren hun bezit, verplicht via Creatief Vakantieparken. Inmid dels is gebleken dat de verhuurresul- taten prima zijn. Parel Met het projekt is een totale aan- neemsom gemoeid van 35 miljoen gulden. De uitvoering lag grotendeels in Texelse handen. Niet alleen de on deraannemers maar ook de hoofd aannemer (Elke Vermeulen, Oosterend) kwamen van Texel. Directeur J.H.L. Tebbe van Livingsto ne Building Industry (tevens voorzit ter van de vereniging van eigenaren) prees zaterdag alle betrokkenen voor hun inzet en perfecte organisatie. In verbluffend korte tijd is schapenland veranderd in een recreatiepark, vol gens Tebbe het fraaiste park van Texel. „Een parel in de kroon van Li vingstone". Het park draagt bij aan de zo noodzakelijke „upgrading" van De Koog, mede door het gebied tus- De kaartenactie voor oud- Joegoslavië, opgezet door de Texelse predikanten Fibbe en Daane, is niet geworden wat men ervan had ge hoopt. Van de 6000 verspreide kaar ten, zijn slechts 600 ingeleverd. Wel verheugend was dat 139 schoolkin deren een eigengemaakte kaart inle verden. De dominees denken dat de lage respons te maken heeft met het ge voel dat zo'rr actie toch niets uit haalt. „Maar het is zeker dat er niets gebeurt als je niets doet." Het pakket kaarten is opgestuurd naar de vredesconferentie in New York. sen park en dorp, dat voor De Koog een echt centrum zal worden met een hotel, supermarkt, speelweide, waterpartijen etc. De bouwmaterialen die in de vakantievilla's zijn verwerkt en de zorg waartoe de vereniging van eigenaren zich heeft verplicht, staan er borg voor dat het park er ook in de toekomst goed zal blijven uitzien. Voor plaatselijke ondernemingen be tekende het villapark een mooi stuk werk. Tebbe rekende tot die bedrijven zelfs Teso die voor het project zo'n 800 vrachtwagens heeft vervoerd. Over de medewerking van de ge meente Texel had Tebbe niets dan lof. Als geschenk bood hij aan de burge meester twee fonteinen aan, bestemd voor de grote vijver in het tussengebied. Cognac En persoonlijk geschenk was er in de vorm van een fles hoogwaardige Franse cognac. Die was er ook voor de wethouders, diverse topambtena ren, mensen van het notariaat en tal van anderen. De andere mensen die aan het project hebben gewerkt, kun nen ook een presentje tegemoet zien, Burgwemeester Schipper liet weten dat hij de gemeenteraad zal voorstel len de twee fonteinen als geschenk te aanvaarden. Hij herinnerde eraan dat het gemeentebestuur geen hoofdpijn meer had over het Stappe land, nadat men met Livingstone tot overeenstemming was gekomen. Ook nu heeft men allerminst spijt van de ze stap. Tebbe is in elk geval zijn toe zeggingen nagekomen wat van de vorige gegadigde Jarino niet kan worden gezegd. Het „beachpark" is het laatste re creatieproject van deze omvang op Texel en ontleent alleen daaraan al een zekere exclusiviteit. Schipper zei de kwaliteit met te kunnen beoorde len, maar het feit dat Elko Vermeulen de bouw heeft uitgevoerd, gaf hem de overtuiging dat het wel in orde zal zijn. De burgemeester vond verder dat de voltooiing van het Stappeland- plan zal bijdragen aan de leefbaarheid van De Koog en zei ervan uit te gaan dat het Beachpark in elk geval een openbaar karakter krijgt. E. Momberg van „B M" die als projectontwikkelaar bij het Beachpark betrokken is geweest kwam danken voor het vertrouwen. Hij sprak mede namens de firma Tatenhove waarmee hij in het bijzonder had samenge werkt bij de aanleg van tuinen en in frastructuur. Als geschenk bood hij een groot speelwerktuig (glijbaan) aan voor het speelterrein dat bij de vakantiehuizen is geprojecteerd. Elko Vermeulen sprak er zijn voldoe ning over uit dat het park is gereali seerd met personeel dat voor 90% van Texel kwam. Maar liefst vijftig bedrijven zijn erbij betrokken geweest waaronder 30 onderaannemers. Ver meulen overhandigde namens de be drijven een bedrag aan vader en zoon Tebbe (resp. voorzitter en penning meester van de vereniging van eige naars) bedoeld om iets te kopen voor het speelterrein. De gift kwam van Vermeulens eigen bedrijf. Jan Kikkert (montage- en kraanwerk), P. Kooger (tegelwerk), Schoo (centrale verwar ming), Veltkamp (loodgieterswerk). Verenigde Schilders, Pim Decnop (timmerwerk), Smit en de Moei uit 't Zand (metselwerk), Duvekot (electra), VTB (transport), Trap (voegwerk) en Cleaning Texel (schoonmaken). „Het meest aantrekkelijke van het werk is dat iedere situatie weer an ders is. Je ontmoet mensen in hun eigen omgeving." Aan het woord is Thery Groothuis-Zijlstra (57), die op 26 mei afscheid neemt als wijkver pleegkundige. na een loopbaan van bijna 20 jaar. Thery Groothuis is in 1973 als ver vangster bij het Groene Kruis in dienst gekomen. Voor haar huwelijk was ze verpleegster. Ze volgde de verpleegstersopleiding in Zwolle, deed de kraamopleiding in Enschede en werkte als sub-hoofd van de interne afdeling in Sneek. Na haar huwelijk stopte ze enige tijd met werken. „In 1967 zijn we verhuisd naar Texel. We hadden inmiddels drie kinderen. Toen die wat groter werden begon het weer te kriebelen." Thery probeerde het eerst bij de Gollards, maar het werd het Groene Kruis. Parttime In 1975 kwam ze vast in dienst. „In het begin full time, maar omdat dat toch wel wat zwaar werd met een gezin, ben ik parttime gaan werken." De laatste zevenenhalf jaar werkt Thery samen met Tieneke Buningh. „Dat bevalt uitstekend. De samen werking was meer dan voortreffelijk." Ondanks de bevredigende samenwer king heeft Thery toch besloten van een afvloeiingsregeling gebruik te De burgemeester Iderde van links, staande naast vader en zoon Tebbe) vuurt electrisch het kanon op de omstanders zou neerdalen, maar door de harde wind mislukte dat. af. Het was de bedoeling dat de wolk confetti (Foto Harry do GroatI Thery Groothuis: .ieder mens is uniek.... maken. Ze heeft die stap mede geno men door een nieuwe indeling van het werk. „Per 1 februari is ons werk opgedeeld in twee richtingen: jeugd gezondheidszorg en volwassenenzorg. Tot die tijd deden we alles door el kaar. Dat was voor mij juist de char me van het werk." Zwaar werk Toen Thery besloot gebruik te maken van de uittredingsregeling kreeg ze tot haar afscheid de volwassenenzorg toegewezen. Niet haar eerste keus. „Het werk is zwaar, meer dan vroe ger. Mensen liggen tegenwoordig minder lang in ziekenhuizen, dus de thuiszorg neemt toe. En steeds meer mensen willen thuis sterven, wat ook veel begeleiding vergt." Vooral in de jeugdgezondheidszorg hebben de wijkverpleegkundigen een voorlichtende taak. „Je praat met ouders over gezondheid, maar vooral ook over opvoeding. Er worden erva ringen uitgewisseld, bijvoorbeeld tij dens de koffie-inloopochtenden, die een initiatief zijn van Tieneke Bu ningh." Afwisseling Omdat beide richtingen erg divers zijn, heeft het kruiswerk de splitsing doorgevoerd. „Dan kan ieder zich specialiseren op zijn aandachtsge bied. Andere collega's kunnen dan op hun beurt gebruik maken van deze kennis. Wel logisch natuurlijk, maar ik vond juist de afwisseling tussen bei den zo leuk." 's Ochtends worden door Thery huis bezoeken afgelegd. „Vroeger begon je met het prikken van de diabetespa tiënten, maar die doen dat tegen woordig zelf met een speciale pen." Verbanden worden vervangen en zie ken worden gewassen tijdens de huisbezoeken, 's Middags deed Thery voorheen de consultatiebureau's en administratie. De patiënten worden aangemeld via huisartsen, het zieken huis of familie. Maar het kwam ook voor dat men zelf belde. Over de behandeling houden de wijk verpleegsters contact met^ „Maar we begeven ons nod terrein, al kunnen we veeld inschatten door ervaring." j Eirl Het begeleiden van ster\ emotioneel zwaar. Thery: J natuurlijk van de situatie all ik er niet onder gebukt, ik Iq alles zomaar van me afzetts raak je geëmotioneerd Je ld met de mensen mee enjei ze te steunen. Een stukje vf laten zien hoort daarbij." Thery vindt het prettig sen om te gaan die zich in omgeving bevinden. „In eeifl huis raakt iemand al sneldil identiteit kwijt. Daar wordt| gedacht." Ze noemt zichzelf geen mibj mens, maar wordt doorh ga's en patiënten omschrw warm, vakbekwaam en n „Ik een strenge zuster? NkI ik mezelf nooit gezien. Hoe ik net mijn diploma had n jarige opleiding MGZ te dacht ik bij mezelf: nu mfê| toch een beetje professior pakken. Maar toen ik dat pt zei iemand tegen me: u b de hoofdzuster....Dat vondfll lig, dat ik maar weer op del voet ben verder gegaan." Thery vindt Texelaars plez«J omgang en zeker niet last}! mens is uniek. Doordat |e«T gelmatig komt, leer je ietsij iemands geschiedenis ends begrijp je bepaalde reactiesj Soms kosten mensen je v Daarom was de afwisselinj| jeugdgezondheidszorg zof Daar krijg je weer energie j Als de verdeling in tweenfl niet was doorgevoerd, hadl wel een paar jaartjes wille#! gaan. Maar nu ze voor has! staat, ziet ze er niet tegena een lijstje gemaakt met p ik nog heb. Tijdens mijn 0| vond ik sociologie en fiM boeiend, dus misschien Jj| studeren. Helaas moet jedr naar de overkant en dat Ij beetje intensief." Als vera® den noemt Thery fietsen, zen en theaterbezoek. Jk het contact met mensen J lega's wel erg zal missen. Een 72-jarige man uit I dag zijn auto rond 12.00# keerd op het Kerckeland' Toen hij om 15.00 uur we auto kwam ontdekte hij e vermoedelijk veroorzaakt» tier van een andere autft getuigen van het voorval" zocht de politie te bellek' 12222. Met een scherp voorwerp! de Boodtlaan geparkeerd»! bekrast op zaterdagochte»! beurde zaterdagmiddag Ml Parkstraat geparkeerde H»1 bromfiets.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 6