Tijdens een concert wil ik dat ze er voor gaan" Texelaars wmsmamm Texelse bergbeklimmer mee met K2-expeditie Betty Bakker, een muzikale duizendpoot Pakistaans avontuur lokt Schelfhout Wat ik zeggen w TEXELSE JO COURANT Beklimmingen Schelfhout: De deelnemers: Rommelmarkt Studiemiddag ovi pesten op school Misleiding?! VRIJDAG 28 Mj ,.De eerste keer dat ik met Excelsior meespeelde, kon ik niet eens met mijn voeten bij de grond als ik op een stoel zat. Ik zal een jaar of ze ven zijn geweest. Als je zo lang in een orkest zit, is het beslist niet ge makkelijk om er 20 jaar later als diri- gente voor te gaan staan. En dan nog als vrouw ook, heel ongebruike lijk in die tijd. Er zullen ongetwijfeld orkestleden zijn geweest die met de nodige reserve tegen me aan hebben aangekeken/' Betty Bakker (33 jaar) ging er zeven jaar geleden van uit dat haar dirigentschap tijdelijk zou zijn Ze vond het geen eenvoudige opgave en hoopte dat haar muzikale overwicht haar er doorheen zou sleuren. Tot haar verbazing vond ze het echter leuk. ,,Toen ze na een tijdje voorzichtig vroegen of ze nog naar iemand anders uit moest kijken, was het antwoord 'nee, laat maar'." Geboren in Oosterend ontdekte Betty als zevenjarige het oude instrumenta rium van Excelsior op de zolder van haar ouderlijk huis. ,,M'n vader hoorde dat ik er geluid uit kreeg, zag er wat in en besloot me les te geven, 's Morgens om kwart over zeven en tussen de middag zat ik ijverig te oefenen. Ik deed een bladzijde per dag en werd 's avonds overhoord. Het ging hard. Van meet af aan heb ik er eigenlijk plezier in gehad. In de brugklas wist ik al zeker dat ik later 'muziekjuf' wilde worden." De studie verliep vlot. Betty ging ko- perlessen volgen bij Pieter Heertjes van de muziekschool en mocht al na twee maanden met Excelsior meespelen. Jeugdorkest Op 11-jarige leeftijd werd ze lid van het Nationaal Jeugd Fanfare Orkest, waarmee ze twee weekeinden per maand op pad was om op te treden. Niet alleen in Nederland, maar ook in landen als Zweden en Denemarken. „Daar heb ik enorm veel van op gestoken. De mensen die toen in dat orkest zaten, kom ik nog steeds over al tegen. Meer dan de helft is be roeps geworden." Na de HAVO besloot ze naar het conservatorium in Alkmaar te gaan, waar ze met haar 16 jaar de jongste leerlinge was. „Eigenlijk was ik er nog niet aan toe. De bügel, mijn lie velingsinstrument, was in die tijd nog niet erkend, zodat ik óf trompet, óf een ander vak moest kiezen. Omdat trompet me niet lag, besloot ik voor Algemene Muzikale Vorming te kie zen, waarmee ik les mocht geven vanaf de kleuterschool tot en met het HAVO-onderwijs. Pas tijdens het lesgeven ben ik gaan beseffen wat voor opleiding ik eigenlijk had ge volgd. Ik heb een heel verantwoorde lijk vak. Als ze het bij mij leuk hebben, vinden ze muziek ook leuk." Rommelig Als ze tijdens het gesprek in de Muziek- en Dansschool iets op wil zoeken, begint ze zich te verontschul digen voor de wanorde die er in haar ogen in het lokaal heerst. „Ik heb overal stapeltjes papieren liggen. Het is voor een ander niet te snappen, maar ik weet precies waar alles ligt. Ik wou dat ik minder rommelig en vergeetachtig was, want daarmee breng ik mezelf nog eens in de groot ste problemen. Het komt voor dat ik, op weg naar een concert, halverwe ge tot de ontdekking kom dat m'n bügel en partituren nog thuis staan. Of dat ik na afloop in de trein stap, terwijl m'n bugel nog op het station staat. Lastige eigenschappen zijn dat." Ze leidt een heftig bestaan, waarbij heen en weer reizen een groot deel van haar tijd in beslag neemt. Drie dagen per week brengt ze op Texel door, waar ze muziek op scholen geeft, koperlessen verzorgt op de muziekschool (voor kinderen èn vol wassenen) en leiding geeft aan de „Rampestampers", een ensemble van beginnende leerlingen. Daarnaast diri geert ze Excelsior en leidt ze het kin derkoor. „Druk, maar fijn om te doen. En het verblijf op Texel heeft tot voordeel dat ik in ieder geval twee dagen per week goed eet, omdat ik dan bij m'n ouders slaap. Als ik aan de overkant ben, komt het regelmatig voor dat ik om tien uur 's avonds tot de ontdekking kom dat ik nog moet eten. Gelukkig kan ik er goed tegen." Soloconcerten De overige vier weekdagen brengt ze door aan de vaste wal, waar ze, met een appartement in Heemskerk als uitvalsbasis, in Warmond en Nieuwe Niedorp muziek- en koperlessen geeft. Daarnaast heeft ze het jeug dorkest in Koog aan de Zaan onder haar hoede en leidt ze af en toe bü- gelworkshops. Haar liefste werk is het geven van soloconcerten, die re gelmatig aan de vaste wal plaatsvin den. Om hiervoor in goede conditie te zijn, moet er worden gestudeerd, minimaal twee uur per dag. „Het is wel eens moeilijk hiervoor tijd te vin den. Helemaal als er nog extra op voeringen als „Waggeltje" op mijn programma staan. Ik studeer nood gedwongen wel eens tijdens het au torijden. Dan steek ik gewoon het mondstuk van m'n bügel in m'n mond en oefen dan maar zo. Je moet toch wat. Zaterdags en zon dags kan ik dan m'n schade inhalen en studeren zoals het hoort." Fanatiek Voor ieder concert steken er zenu wen de kop op, maar Betty zegt haar nervositeit aardig onder controle te kunnen houden en er niet chagrij nig van te worden. „Ik zeg gewoon iets minder, maar blijf wel mens. Ik mag dan een type van lang leve de lol lijken, maar in m'n werk ben ik erg serieus, zelfs fanatiek. Als ik tij dens een concert voor Excelsior sta, verg ik het uiterste van ze. Ik wil dat ze er voor géén. Dat is nooit uit gesproken, dat gaat automatisch zo. Als ik er als een zoutzak voor zou gaan staan, kreeg ik ook zakkige mu ziek, daar ben ik van overtuigd. Er moet een vonk overslaan. Dat werkt bij het kinderkoor precies hetzelfde. De energie die ik er in pomp, komt er beslist weer uit." Het is juist de variatie in haar werk die haar trekt, maar ook wel op breekt. „Soms denk ik wel eens dat ik iets moet laten vallen, maar dat soort opwellingen duurt nooit lang. Als het ooit zover komt, denk ik dat ik wat minder les ga geven. Het zou natuurlijk ideaal zijn als je je tijd al leen kon besteden aan kinderen met talent, die iedere dag braaf hun lesjes instuderen. Maar natuurlijk werkt dat niet zo en blijf je gewoon met beide benen op de grond. Af en toe kun nen ze lekker klieren, maar meestal lach ik me gek met ze. Ik ben er wel van overtuigd dat ik niet nóg meer hooi op m'n vork moet nemen. Aan biedingen om ergens anders te dirige ren, sla ik met regelmaat af." Verwaarloosd Hoewel werken haar lust en haar le ven is, geniet Betty van haar vakan ties. „Dan doe ik ook helemaal niéts. Ik ga graag een weekje naar België om steden als Gent, Brugge of Brus sel aan te doen. En ik maak driftig van de gelegenheid gebruik om ver waarloosde vrienden op te zoeken. Want dat zijn dingen die er in het da gelijks leven echt bij inschieten. Je blijft tijd te kort komen." Margreet Berndsen Aconcagua: 6959 mtr., grens Argen- tinië/Chili, zgn. „Poolse route". Matterhorn: 4478 mtr., Zwitserland, noordwand met Koreanen. Eiger: noordwand met Koreanen. Grandes Jorrasses: noordwand met Koreanen. Weisshom: 4000 mtr.. Alpen zuid/ noord overschrijding in winter. Zinalothon: 4000 mtr. Alpen solo Mont Blanc: 4809 mtr., Innominata- graat hoogste top in de Alpen. Alle 12 Monte Rosa-toppen in 2 dagen. Welzenbachroute4000 mtr. Alpen, noordwand, ijskam. Mont Koscionko Australië. Tombaul Khan 4158 mtr. Marocco. Bergbeklimmer Bob Schelfhout gaat als fotograaf meer met de K2-expeditie in Pakistan. IFoio Gerard Timmermanl Beklimming van de 8611 meter hoge Chorgori (K2) in Pakistan. Een droom die werkelijkheid wordt voor Bob Schelfhout (31), één van de deelnemers aan de K2-expeditie. De taxichauffeur/fotograaf uit Den Burg behoort tot de beste van 's werelds bergbeklimmers. De vraag is waar om begint iemand aan zo'n bloedstollend avontuur. Op veertienjarige leeftijd kwam Schelfhout in aanraking met de berg- beklimsport. Door het lezen van reis verhalen uit vaders boekenkast werd hij bezeten van reizen. Zijn fantasie bracht hem tot woeste avonturen. Wonend in de Amundsenstraat wilde hij dingen doen die een ander niet deed. Na het zien van een tv- programma over bergbeklimmen was hij verkocht. Een klimmer bracht hem in Duitsland en België de grondbeginselen van de klimsport bij. Schelfhout: „Net als op een trap die je elke keer steiler zet en waarvan je iedere keer de trede iets smaller maakt. Er zijn specialisten achteroverleunend wanden beklim men met hun blote handen. Ik beoe fen de sport anders. Geef mij maar het hooggebergte, het zgn. West Al- penklimmen. Het landschap van de Himalaya is waanzinnig. Je bent van God en iedereen verlaten in een landschap waarvan je niet weet dat dit bestaat. Wij Nederlanders zijn gewend een ho rizon die zo goed als door mensen handen is gemaakt. Als ik in de bergen ben voel ik dat als een enor me uitdaging". Besten Bob ging als jochie steeds een stapje verder en groeide op in het wereldje van Alpinisten, leder weekend was hij te vinden in de bergen en werd steeds beter. Relativerend: „Je wordt alleen een groot klimmer door je fou ten te overleven." Hij klimt nu 17 jaar en behoort zoals gezegd tot 's we relds besten. „Mijn vorige werkgever had een foto winkel en stopte daarmee wegens gezondheidsredenen. Ik had een anti concurrentiebeding getekend en mocht in een straal van 150 km. niet werken in de foto-branche. In de Randstad wil ik niet wonen, dus ble ven Zeeland en Texel over. Toen ik voor een sollicitatiegesprek bij de fa. Nauta werd uitgenodigd werd ik van de boot afgehaald. We reden door de Prins Hendrikpolder die er toen pr achtig bijlag. Het was voorjaar dus de bollenvelden bloeiden. Toen ik naar links keek zag ik het mooiste kerktorentje wat ik in mijn leven had gezien. Dat was voor mij een teken om op Texel te gaan wonen. In Den Burg parkeerden we de auto. Wat mij opviel was dat die niet werd afgeslo ten terwijl ik er voor duizenden gul dens fotocamera's in had liggen. Gelukkig werd ik aangenomen en peins er niet over om het eiland te verruilen voor een andere woon plaats." K2 Wat is die K2 eigenlijk voor een berg? Hoe hoog? „De K2 is de op één na hoogste berg in de wereld, maar het moei lijkst te bedwingen. Hij is 8611 meter hoog. Het is één van de 14 toppen boven de 8000 meter, maar heeft het laagste succes. Dit betekent dat het gevaar voor (ver)ongelukken het hoogst is. Er zijn vier Nederlanders op de Mount Everest geweest, maar er is nog nooit een nederlander op de K2 geweest. Voor mij dus vreselijk interressant." Toen hij in de krant een advertentie las van expeditieleider Wim van Harskamp solliciteerde hij als fotograaf. „Het klikte goed tussen Wim en mij en hij maakte mij assistent-expeditieleider. Dat was na tuurlijk prachtig. Veel méér dan dat ik had gehoopt. Onze groep bestaat uit vier nationaliteiten: twee Canadezen, één Nieuw Zeelander, één Australiër, Wil van Harskamp (NI), expeditie leider. Bob Schelfhout (NI), assistent-expeditieleder, Tim Sty les (Canada), klimmer Matthew Comeskey (Nw Zld), klimmer. Wi- chael Whitehead (Australië), klim mer. Joris Spuesens (NI), verslaggever. Salim Butt (Pa kistan), tolk/kok. Odette de Thei- je (NI), basecamp manager/arts. Joost den Otter (NI), expeditie arts. Walter Hoekstra, (NI), came raman. Bert Geeraerts, (NI), ca meraman. Jeff Lakes (Canada), klimmer. De K2 ligt in de Himalaya in Pakistan. een paar Hollanders en een Pa kistaan. Sponsoring Zeer belangrijk is de sponsoring. De begroting van de expeditie is ruim f225.000,-. Schelfhout: „Wij moeten dit bedrag delen door de zes klim mers. De rest gaat mee voor de ver zorging maar hoeft niet mee te betalen. Je kan nog zo hard werken in een jaar maar dit is niet op te brengen. Dus zoek je een sponsor, liefst meerdere. Het softwarehouse K2 was natuurlijk een uitgelezen kan didaat. Verder hebben we nu nog 23 sponsors. Koopmans die de broodmix schenkt, Chris Muller uit Eist die het touw sponsort en de kopers van de K2 mokken. Onlangs hebben we Bristol Meyers Squibb aangetrokken als sponsor. Dit is een farmacheu- tisch bedrijf waar we wat tests voor doen. Hun eis is dat we 3500 boe ken en 2500 videotapes uitbrengen over de expeditie." We hebben nu het budget rond en beginnen met een gerust hart aan de reis naar de voet van de K2. We 20 mei aan onze zeventiendaagse tocht naar de voet van de berg te beginnen." Vanuit Pa kistan houdt de bergbeklimmer/foto graaf ons de komende tijd regelmatig op de hoogte van het verloop van de expeditie. Willem Roeper Zaterdag 5 juni wordt weer een grote meubel-, boeken- en rommelmarkt gehouden ten bate van de restauratie van het Hoornder kerkje. De markt wordt gehouden aan de Witteweg nabij het sportterrein van ZDH, voor en achter de schuur van Axel Lap. Er is een grote verscheidenheid aan arti kelen, de moeite waard om naar Den Hoorn te komen. De markt begint om 9.00 uur en duurt tot ongeveer 15.00 Het verontrustend grote aantj deren dat last heeft van op, voor of na school, is aaitig voor een studiemiddag voor) in het basisonderwijs. De bije* komst, waaraan ook Texelseo wijzers deelnemen, vindt wo; 2 juni plaats in scholengeme* Nieuwediep in Den Helderen als thema „pesten op school Recent onderzoek in Nederlan uitgewezen dat in het basis-a ciaal onderwijs ongeveer 115j deren worden gepest. In het voortgezet onderwijs gaat het geveer 20.000 kinderen. Tijdens de studiemiddag worjl meer uiteengezet op welke ir het pesten kan worden aang» via de school, de klas (groepil pestkop, het gepeste kind enj ouders. De leraren krijgen t steuning een boekje met aan! gen mee naar huis. De middj georganiseerd door de jeugdgl heidszorg GGD, de schoolbeg dingsdienst Kop van Noord-H de stichting Spel- en Opvoed:) voorlichting en het RIAGG K Noord-Holland. ii kvx-rx Huilen vennluimnti-fcjllnji de In de Texelse Courant van v.os 19 mei stond een uitgebreid a over een boze Jan Kuiper van! Mare. Kuiper was boos gewen over bepaalde uitlatingen van merlid Reitsma. Deze vindt na dat, onder voorwaarden boru^ I naar gas en olie in de Wadö-: mogelijk zouden moeten zijn. Kuiper is zo verontwaardigd van mening is dat in de plana sche kernbeslissing over de zee (PKB-Waddenzee) staat nergens in dit gebied borings toegestaan. Daarmee suggerc dat Reitsma iets nieuws lancs zonder aanknopingspunten n verleden. Dat is onjuist. In het verleden is door de to? regering aan enkele oliemaati en vergunning gegeven om* delen van de Waddenzee te naar zogenaamde diepe dells (gas en olie). Als gevolg daa het concessiegebied „Zuidvn productielocatie in gebruik 9: Voor de overige concesiegebi hebben de oliemaatschappij^ willige basis afgesproken om lang af te zien van boringen, genaamde moratorium loopt januari 1994. Binnenkort sta binet onderhandelingen met schappijen over een eventual verlenging van het moratoriu uitkomst is nog niet te voot hoewel het kabinet zich int VINEX heeft uitgesproken v lenging. Voor de overige delen vand denzee (buiten de concessie den) stelt de regering zich o? standpunt dat daar geen bo: ningen dienen te worden aft De PKB-procedure is inmiddï doorlopen dat het kabinet i punten heeft geformuleerd De Tweede Kamer moet he behandelen en heeft alle red het aanbrengen van wijzigm vallig valt de behandeling va ongeveer samen met de ont" lingen over het moratorium opmerking doelt Reitsma rre op deze „slapende" rechten oliemaatschappijen. Kuiper beweert verder daté weliswaar prachtige plannen met de Waddenzee, maar daar op het kritieke moment niet aan houdt. Deze bewer terecht. Ten eerste bevindtd zich nog in procedure en Ifc nog geen definitief stuk vvs kan worden aangesproken.™ zal uit de onderhandelingen maatschappijen over een et voortzetting van het moratfl moeten blijken in hoeverre h gering menens is. Kuipers over het kabinet is dus vee' en dus voorbarig. Kuiper gaat ook uitgebreid I soferend, op vermeende CT lasten en opbrengsten. Hij* weten dat het Rijk geen heeft bij deelname in de e>1 van kleine gasvelden. Navraf over leert dat, hoewel ook* kost voor de baat uit nere velden ruim winstgev* voor de overheid Het betoog van Kuiper is, ziende, onvolledig en ong& Tegenwoordig zal er vrijwej meer voorstander zijn van1 dacht en onverantwoorde!']1! i de Waddenzee (en elders de publieke opinie is eerlijke en juiste berichtg^J ceerde boosheid vertroebel op de werkelijkheid. Reitsrrj misleiding verweten. Mijn ej dat Kuiper met dit verhaal, vrijuit gaat. B"n jen fee jd die rh so: eer ie it Betty Bakker: „Ik heb een heel verantwoordelijk vak IFoto March Hciinenl

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 10