Concours Hippique in ken van stamboeken 3 L lalvoetbal bloeit idanks problemen Andere spreekuurtijden bij dierenartsen GeknipJ</ Bedrijvig/te7 Wat: ik zeggen wou... Wat ik zeggen wou. TEXELSE JJ COURANT :hthoornconcert Texelse Courant zonde(r)! North Texel sheep breeders^ form club Texel Vogeleiland (II) Kinderen kunnen nog meedansen met de Folklore Informatie-avond ZDH Uitslagen wielrennen Tennissers gaan bomen planten Eilandcompetitie tennis pAG 28 MEI 1993 „dag 31 me' (tweede Pinkster- wordt het jaarlijkse Concours jque verreden op het terrein van Akenburg. Het thema is Het draait deze keer allemaal ie vier stamboeken: de Shet- rony, het Friese paard, de Fjor- „jarden en het Koninklijk nbioed Paardenstamboek Neder- IKWPN) Het bestuur van de menvereniging „Tussen Wad „in" heeft zich ingespannen om ilwisselend en boeiend pro line samen te stellen, waarvan irootste deel door paarden en wordt ingevuld. «opening om 12.30 uur worden iamboekvlaggen ten top gehe- waarna om 12.45 uur de rubriek limiet lenkelspan tuigpaarden) itart gaat. Hiervoor hebben zich axelaars ingeschreven. 13.00 uur volgt een parade van toppertjes" en de „Waddenrui- Hiema kan een muzikale bijdra- m lachthoornblaasvereniging jmis" worden beluisterd, die in kleding optreden. De 17 leden de vereniging speelt historische ■k, die betrekking heeft op de traditie De leden leveren jaarlijks .werking aan de Paardenzege- en Hubertusmis in het Limburg- mdgraaf en blazen ook wel bij mjachten en hippische evene- en Grote limiet me „Kleppertjes" verzorgen pel om 13.30 uur. Voor de ru- grote limiet lenkelspan tuigpaar- je pinksterdag (31 mei) verzorgt loornblaasveremging Artemis Concert in de Nederlands Her- 1 kerk in De Koog. De muziek gehore wordt gebracht is amelijk afkomstig uit de zeven eeuw De toegang is gratis, de te is ten bate van het instru- mfonds Aanvang: 17.15 uur. I, den) hebben zich vijf deelnemers ingeschreven. Om 14.00 uur volgt de rubriek Shetland pony, waarvoor ne gen inschrijvingen zijn geteld. De „Kleppertjes" en „Waddenrijders" tonen om 14.15 een staaltje van dres suur, gevolgd door de rubriek open klasse (enkelspan tuigpaarden), die dit jaar wel heel spannend gaat wor den. Wie gaat er met de zilveren zweep, de gemeentelijke wisselprijs voor de nummer één in deze rubriek) strijken? Verleden jaar was dat Carlo Witte, Anja Goënga won hem in 1989 en 1991 en Richard Eelman in 1990. Zes deelnemers gaan de strijd om de zweep met elkaar aan. Wisselprijs Als de jachthoornblazers om 15.00 uur hun tweede optreden hebben verzorgd, start de rubriek Fjorden- paarden (aangespannen), waarvoor acht inschrijvingen zijn genoteerd. Om 15.15 uur begint de rubriek en kelspan tuigpaarden, gereden door dames. Er wordt gestreden om de wisselprijs, beschikbaar gesteld door Leen Eelman Transport. Anja Goënga, die de prijs drie jaar achtereen in de wacht wist te slepen, moest hem vo rig jaar afstaan aan Tineke Spigt- Witte. Zeven dames, waaronder Anja en Tineke, hebben zich voor dit on derdeel opgegeven. Open klasse tweespan Na de combinatie marathonwagen en springen door de „Kleppertjes" om 15.30 uur, volgt de laatste rubriek van deze middag, de open klasse tweespan. Ook hier kan een wissel beker in de wacht worden gesleept, beschikbaar gesteld door De Wit In stallaties uit Den Hoorn. Verleden jaar ging de beker naar Arie Brans, die samen met P. Beers, C. Witte, H. Spigt en W. Goënga dit jaar weder om van de partij is. Om 16.15 uur vindt de verloting plaats, waarbij vele prijzen zijn te winnen. Als de laatste tonen van de hoornblazers om 16.45 uur zijn ver storven, staat de slotshow als hek- kesluiter op het programma. Hierbij komen Friese paarden, Fjordenpaar- den, Shetland pony's en KWPN'ers in actie, wat ongetwijfeld een waardig besluit van de middag gaat vormen. Brieven van lezen Builen nl woordelijkheid van de redacti Al jaren lang erger ik mij aan alle re- clamerommel die wekelijks in mijn brievenbus valt. Onverwacht kwam er redding uit onverwachte hoek. Bij de gemeente kun je een sticker halen voor de op de brievenbus: NEE NEE, dus 2x NEE. Dat heb ik meteen op de brievenklep geplakt en ..warem pel het helpt, tot op zekere hoogte. Ons eigen TC'tje is zo „slim" om fol ders in te sluiten en vermeldt dit nog op de voorpagina. Beste redactie, drukkers, inpakkers of bezorgers, aan deze rotzooi heb ik ook geen be hoefte. Kan ik de TC voortaan zonder ont vangen. Co Koomen Den Burg. De Texelse dierenartsen Plet van de Werken 11Veronne Koot Ir) en Loek van Vliet (r.a Ton Domhof ontbreekt wegens vakantie. nblaasvereniging .Artemis" vrolijkt het Concours Hippique muzikaal op Oud-Texelaar Piet Hogenboom stuurde uit Aberdeen bijgaand stukje over Texelse schapen uit de agrarische bij lage van de Aberdeense krant. THE formation of a North of Scotland Tcxcl sheep breeders' club has been con firmed following a public meeting at Thainstonc Chairman of the Scottish club, Gordon Gray, Ettrick, said Scotland was now the fastest growing area for the Texel breed in the UK with 52 new members in the past year He said the Scottish club would be prepared to "kick-start" the new club with pump-priming finance, but suggested additional funds could be raised from a levy on sheep sold at the annual ram sale at Thainstonc and from annual member ship subscriptions. A breed development day will be held on May 27 on Ian Stott's farm of West- field, Newburgh, with a strong breed display planned for Scotshcep '93 at Kinknockie, Mintlaw, the following day. Chairman of the new club is Caldwell t McCracken, Shantlerhill, Maud, a mem ber of the council of the British Texel I Sheep Society, with Tom Stewart," Gunhill. Inverurie, as vice-chairman Committee members arc Mrs Jand Owen, East Muirton. Craigievar; Andrew! Knox, Mid Haddo, Fyvie, John Mackie, Milton of Noth, Rhynie, Gilbert Bain, Wester Coxton, Elgin; John Gill, Mid j Craiglands. Fortrosc, Ian Stott; Ian j Gammie, Pitcarry Inverbervie, A. Copland, Orkney. Bingo. In Sport- en evenementen hal 't Stappeland wordt zaterdag bin go gehouden. Aanvang 20.00 uur, er zijn mooie prijzen te winnen. De spreekuurtijden voor kleine huis dieren bij de dierenartsenpraktijk Texel veranderen met ingang van dinsdag 1 juni. De avondspreekuren op maandag en vrijdag tussen 19.30 - 20.00 uur komen te vervallen. In plaats hiervan wordt op maandag en donderdag spreekuur gehouden van 18.30 - 19.00 uur. De mogelijkheid om telefonisch een afspraak te ma ken voor een ander tijdstip (binnen kantooruren), blijft bestaan. Tijdens het weekeinde is de dienstdoende dierenarts alleen voor spoedgevallen bereikbaar. De dierenartsen hopen door deze ver anderingen efficiënter te kunnen wer ken. „Bij twee spreekuren op een dag kun je het treffen dat het 's mid dags overvol is en dat je 's avonds met twee dierenartsen en twee as sistentes duimen zit te draaien", al dus Piet van de Werken. Per 1 juni zijn bij de spreekuren twee dierenartsen en twee assistentes aanwezig om de zaken een vlotter verloop te kunnen geven In de toe komst is het de bedoeling de betalin gen centraal aan de kassa af te laten rekenen, zodat nog meer tijd kan worden bespaard. Omdat eerst het computersysteem moet worden aan gepast, kan dat echter nog wel even duren. Medicijnen en dieetvoeder kunnen overigens niet alleen tijdens de spreekuren, maar de gehele dag (binnen kantoortijden) worden af gehaald. De spreekuurtijden zijn vanaf dinsdag als volgt: maandag van 18 30 - 19.00 uur dinsdag van 17.00 - 17.30 uur woensdag van 17.00 - 17.30 uur donderdag van 18.30 - 19.00 uur vrijdag van 17.00 - 17.30 uur Alle dierenbezitters die bij de groepspraktijk zijn ingeschreven, ont vangen hiervan persoonlijk bericht. Gas-anaesthesie Sinds kort beschikken de dierenart sen over een gas-apparaat, waarmee de narcose tijdens de ingreep beter onder controle kan worden gehou den. „Met de injecties van vroeger kon je een hond hooguit een uur on der narcose houden", vertelt Loek van Vliet. „Met gas-anaesthesie is dit uitgebreid tot 3 4 uur. Dit betekent dat we op Texel meer operaties dan vroeger kunnen uitvoeren. Het weg halen van melkklierpakketten was in het verleden onmogelijk. Mensen iFoto Margreei Berndserl moesten daarvoor met hun dieren naar de vaste wal. Tegenwoordig doen we dat allemaal zelf. Bovendien heeft het gas-apparaat het voordeel dat er minder risico aankleeft. Bij de oude methode was er toch een klei ne kans dat er iets mis kon gaan. Met het gas is dat vrijwel uitgeslo ten. Je kunt tijdens de ingreep wat bijgeven of terugnemen." Paarden-inseminatle Een andere nieuwe activiteit is het insemineren van paarden. Loek van Vliet heeft op dit gebied een speciale cursus gevolgd, zodat Texelaars hier voor niet meer naar hengstenhouders aan de vaste wal hoeven. Het is de bedoeling dat Veronne Koot de cur sus ook gaat volgen, zodat deze vorm van inseminatie niet langer op de schouders van één dierenarts komt te rusten. Brieven van lezers Buiten verantvnonlebjkheid on de redj De ingezonden brief van Riet Veenen- daal was me uit het hart gegrepen en ik hoef er niets meer aan toe te voegen. Wat mij ieder voorjaar weer misselijk maakt, zijn die pas ingezaaide velden waarop op gelijke afstand van elkaar, over het hele veld verspreid, dode meeuwen of kraaien liggen. Als af schrikwekkend voorbeeld voor hun soortgenoten neem ik aan, want in deze economisch moeilijke tijden moet ieder grasspriet rendabel zijn en och, een meeuw meer of minder... er zijn er toch al te veel. We vergeten dat we zelf het even wicht hebben verstoord en nog steeds verstoren en ik vind dat in de ze tijd, waarin we toch steeds met onze neus op de feiten worden ge drukt, dit soort onsmakelijke zaken niet meer kunnen. Als dier heb je geen rechten, of je nu een grutoo of een meeuw of een lammetje bent. In onze samenleving telt alleen het recht van het geld. Dat vind ik heel bedenkelijk. Ineke Reitsma, Den Burg. Tijdens de pinkstermarkt die zaterdag op de Groeneplaats wordt gehouden, treedt om 15.15 uur de Folklore kin derdansgroep op. Kinderen tussen de 5 en 8 jaar die van de zomer mee willen dansen, kunnen zich nog op geven. De groep oefent iedere dins dagmiddag om 15.45 uur in de Jozefschool. Inlichtingen: tel. 15025. ZDH houdt woensdagavond een informatie-avond over de toekomst van de vereniging en het voortbe staan van het eerste elftal. De avond begint om 20.00 uur en wordt ge houden in de ZDH-kantine. Iedereen is welkom. nale om de eilandelijke KNVB- dtl 'etbalbeker is zaterdagavond Vtf' »n.l p i etf raw in een ordinaire rel, waar- eilandelijke zaalvoetbalcom- uiteindelijk weigerde de beker rhandigen aan de JKM- rder wegens diens verstoren- Irag." Wat? Alweer? Ze doen re) aar- die zaalvoetballers van te- 'ordig. |\Jee, vroeger was het 'en stuk gezelliger in de sport- jj& conclusie lijkt op het eerste [K gerechtvaardigd. Is zaalvoet- inderdaad niet langzamerhand •en uitlaatklep geworden voor opgekropte frustraties, in van een uurtje gezellig ballen verloren avond? >taand bericht heeft echter |e maken met de gestaakte be- i[e van vorige week. Het stond pldersche Courant van 1980, Taand precies 13 jaar geleden. Item Boon, toen en nu plid van de Texelse rayoncom- zaalvoetbal: „De sfeer is totaal iranderd. Als je de notulen uit Nijd leest over strafminuten )rsingen, dan zou er net zo f ^atum van vandaag boven staan. Ik weet niet wie die Jen doen, dat vroeger alles be- p Toevallige voorbijgangers, f'odt het weliswaar jammer dat Ierc°mpetitie dit jaar geen win- ï.e®9 d°or het staken van de ■'ld Gamma-Texel, een totale verrassing was het voor hem niet. „Het was een echte bekerfinale, vrij hard, er werd tot op het randje gespeeld. Dat hoort ook, als je het een beetje serieus neemt. Maar dan willen er wel eens irritaties ontstaan. Zeker als je bedenkt dat het ging om een wedstrijd tussen de nummers één en twee uit de competitie. In bei de teams spelen bovendien verschil lende spelers die op het veld bij SV Texel uitkomen in één elftal." Waardige wijze De scheidsrechter wenst hij met af te vallen, desondanks meent Boon dat staken niet de geëigende manier is om de rust te herstellen. „Desnoods stuur je vier man de zaal uit, maar zo'n wedstrijd hoort een einde te krij gen. Je bent het hele jaar bezig met de bekercompetitie en dan wil je die ook op waardige wijze afsluiten De stelling dat Texelse scheidsrech ters minder kwaliteit hebben dan hun collega's aan de vaste wal, bestrijdt Boon echter krachtig. „Incidenten heb je overal. Dat het op Texel wel eens erger lijkt, komt doordat spelers en scheidsrechters elkaar steeds weer tegenkomen. Eén keer een slechte ervaring kan dan lang voortle ven." Een voorsprong ten opzichte van el ders heeft Texel in ieder geval met het aantal scheidsrechters. Boon: „Aan de overkant dreigde een paar jaar geleden echt een tekort. Dat pro bleem hebben we hier nooit gehad, hoewel onze positie rooskleuriger lijkt doordat de meeste scheidsrechters wel drie keer in de week fluiten. De KNVB probeert het probleem op te vangen door deelnemende clubs te verplichten één of meer leden naar een scheidsrechter te sturen, op straffe van uitsluiting van de compe titie Op Texel zou daarmee het aan tal fluiters komend seizoen met niet minder dan negentien toenemen. Vóór 1 juni aanstaande moeten de verenigingen hun kandidaten naar vo ren hebben geschoven. Boon: „Over wat er gebeurt als dat vereiste aantal niet gehaald wordt,kan ik nog geen zinnig woord zeggen. Volgens de nieuwe regels mag zo'n club dan niet meedoen, maar ik vind eigenlijk dat zulke ver plichtingen niet thuishoren in het zaalvoetbal. Je kunt iemand wel dwingen tot een paar uurtjes tijd- waarnemen, maar scheidsrechteren... Ik vind dat nog al wat. Het moet iemand toch liggen. Aan de andere kant, er moet gefloten worden." Enkele dagen voor de uiterste aan meldingsdatum heeft alleen Klif, dat twee mensen dient te leveren, nog niet aan haar plichten voldaan. De rayoncommissie wenst nog niet op de consequenties vooruit te lopen. „We zullen eerst nog een keer rond de tafel gaan zitten. Maar treurig is het wel, dat een van de grootste ver enigingen, met vijftig, zestig leden, helemaal niemand weet over te ha len", aldus Boon. Zorgen heeft de commissie ook over het enorm in aantal afnemende zaal voetballers bij de jeugd. Bestonden er zo'n tien jaar geleden nog drie klas sen waar de spelertjes, afhankelijk van hun leeftijd, in uit konden ko men, via twee klassen een paar jaar geleden is er nu nog slechts één over. Boon: „Het is een bekend ver schijnsel in de hele samenleving. Het aanbod sporten waaruit de jeugd kan kiezen is enorm toegenomen. Als je op zwemmen, tennis, voetbal en zaalvoetbal zit en vanwege huiswerk één sport af moet laten vallen, dan wordt meestal gekozen voor zaal voetbal. Kun je èn blijven voetballen en toch de andere sporten beoefe nen. Komt bij dat veel clubs uit de buitendorpen geen kans zien hun spelertjes in de sporthal in Den Burg te krijgen. Het zijn altijd dezelfde ouders op wie je kunt bouwen, maar als die om welke reden dan ook af vallen, dan wil meestal niemand het overnemen. Minder succes Boon voorziet als gevolg dat Texelse jeugdselecties minder succes zullen boeken in de regionale kampioen schappen. „Texel deed het vaak leuk, maar dat kwam omdat de jeugd al op vijf- of zesjarige leeftijd begon met zaalvoetbal. Die voorsprong loopt nu terug en zijn we straks waarschijnlijk kwijt." Het dameszaalvoetbal zit evenmin in de lift. Op dit moment zijn slechts vier teams in de competitie actief. Boon: „Ik hou een slag om de arm, maar het einde van de damescompe titie is in zicht. Maar goed, als er nog twee overblijven die willen voetbal len, dan mogen ze van ons. Des noods voor niks. Vervelend is alleen dat ons wel eens verweten wordt dat ze zes keer per jaar tegen hetzelfde team moeten spelen Een alternatief is er niet, of ze moeten aan de over kant willen spelen." Het maken van een overstap naar de Noordhollandse competitie stuitte in het verleden echter op problemen. Boon stelt dat de rayoncommissie weliswaar genegen is mee te werken, maar dat de KNVB weinig prijs stelt op incidentele deelname van Texelse teams. „Dat is het probleem. Wan neer een team het ene jaar gebruik maakt van het recht om te promove ren, dan moet het volgend jaar een ander team klaar staan om eveneens aan de vaste wal te spelen. En die behoefte is er vaak niet. Als rayon commissie sta je wel eens tussen twee vuren." Zoektocht Alle zorgelijke geluiden ten spijt vindt Boon dat het Texelse zaalvoetbal het zo slecht nog met doet. De klap van vorig jaar, toen het aantal senioren teams plotseling van 51 daalde naar 44, lijkt verwerkt. Het komende sei zoen zullen ongeveer 500 spelers in 47 seniorenteams uitkomen. „Daar mee zijn we toch één van de groot ste sportorganisaties op Texel, ledereen kan op zijn eigen niveau spelen: van goed naar slecht naar nog slechter." Wat blijft is de zoektocht naar nieu we leden voor de rayoncommissie zelf, die met Bertus Heerschap, Theo Houterman, Jan Raven en Jan Willem Boon al negen jaar de zelfde samen stelling heeft. Boon: „Soms melden zich wel nieuwe leden, maar meestal vanuit het idee om de belangen van hun eigen club eens goed te beharti gen. Maar dat is niet de bedoeling. De rayoncommissie is er om het alle clubs naar de zin te maken. Wanneer A-jeugd: 1 Christiaan Inyas; 2. Robert Huis man; 3. Jeroen Smit B-jeugd: 1. Erwin Goën ga, 2. Dirk Domhof; 3. Evert Rikkenberg. Senioren B-poule: 1. Jan Buis, 2. Wim Piet Eelman; 3. Roel Bakker; Senioren A-poule: 1. Dirk Vinke; 2. Loek van Vliet; 3. Jos Huisman. die mensen dat in de gaten hebben, zijn ze weer snel weg." Joop Rommets Of het wat te maken heeft met de bomenzaagaffaire onlangs in De Koog is onduidelijk, maar deelnemers een een gemengd dubbeltoernooi op de buitenbanen van Sport- en evene mentenhal 't Stappeland moeten als inschrijfgeld twee bomen per persoon meenemen en deze eigenhandig plan ten. De organisatie denkt aan sterke boompjes of struikjes. Ook andere le vensvatbaar groen dat als beschut ting kan dienen is welkom. Het toernooi wordt gehouden op zondag 6 juni en wordt gespeeld op tijd en naar sterkte ingedeeld. Het spel duurt van 13.00 uur tot 17.00 uur. Er is geen wedstrijdprogramma voor het Pinksterweekend. Willen diege nen die nog wedstrijden moeten in halen dit het komend weekend doen. Uitslagen Correctie-uitslag N. Brands - P. Barendregt 1-1. H. Maas-F Dreesens 2-0; H. Schraag-T. v Veen 1-1; R. Buitenweg-T. v. Koppen 1-1; D. Panneman-J v.d. Meer 2-0; R. v.d. Bent-R Zoetelief 2-0; H Elzinga-P. Witte 0-2; P Brons-M Land 1-1, B v. Veen-R v Oosten 1-1; M. Wehnes-H. Maas 2-0, A. Krafft-F. Dreesens 2-0; A Bokma-S. v. Veen 0-2; E. Dreesens-P Barendregt 1-1; N. Bakker-N Brands 1-1; D Bol-F. Dreesens 2-0; D. Bol-J. Zoetelief 2-0, N Brands-N Bakker 0-2; R Buitenweg-R. v.d. Bent 2-0; T v. Veen-D. Pan neman 0-2; T. v. Koppen-R. Zoetelief 1-1; T. During-R. v Oosten 0-2 (reglementair); R. Verduyn-P Witte 1-1, J. Joosten-H. Elzinga 1-1; N Wehnes-D. Bol 0-2; A. Krafft-H. Maas 2-0; S. v Veen-A. Bokma 2-0; B. v. Veen-H. Elzing 0-2; J. Zoetelief-F. Dreesens 2-0.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 11