Cjrotn 2 'wartsjexelsin het harL, 'weede appartementencomplex e Koog op losse schroeven Rechter geeft 7 maanden respijt N Vrachtwagens Koopman geweerd door paaltjes ummer ollege: ruimte reserveren voor woningbouw Fiets Kwestie Univé-Taxi 12000 LUILAKNACHT mezwaai gemeente se aderlating -^jprszel VERDER IN DIT Bouwplannen Jehovah's stuiten op verzet buurt Waterschap wil polderhuis te koop zetten Texelaar beklimt berg in Pakistan w Stichting Ronde om Texel zeker van succes s+ Texel speelt promotie-duel tweede klasse s* Joop Groeskamp gaat „effe naar Sint Maarten" Auto onbeschadigd uit de sloot Nieuwe aanval op studio-complex GEEN KRANT NA PINKSTEREN Talk of the Town 5ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10785 VRIJDAG 28 MEI 1993 advertenties, abonnementen, etc. Id en de Rooy B.v, Postbus 11 1790 AA Den Burg, tele- 02220-12741 Telefax 02220-14111. tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kan- „en bel uw bezorger. ktie buiten werktijd Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den telefoon 02220-14687. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99 17.636 Rabobank nr 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs ƒ48,50 per half jaar; Los ƒ1.35 gevorderde plannen voor een appartementencomplex met bedden in De Koog naast de omstreden hoteltoren komen losse schroeven te staan. Het college vindt het gebouw niet ig en willen de ruimte reserveren voor woningbouw. Het luit komt na scherpe protesten vanuit de bevolking. De aan- ing in het bestemmingsplan De Koog wordt binnenkort aan gemeenteraad voorgelegd. mmezwaai van b en w, die voor emeente een forse financiële ating betekent, verliep binnen college niet zonder slag of stoot, willen ermee aangeven dat het ernst is met slaapplaatsen be- smg", verdedigt wethouder Ba- regt (ruimtelijke ordening). vgrond voor appartementen le de gemeente aanzienlijk méér op li voor woningbouw. „Geld verdie- aan een bestemmingsplan is ons geen hoofddoel. En groot- fialig appartementenbouw is te- 'oordig een gevoelig onderwerp ;el." Barendregt baseert de iing op de protesten tijdens de litting in De Koog en kritiek van- indere bevolkingsgroepen. Als de lenteraad nu „nee" zegt tegen implex, is de gemeente ook in ikomst geloofwaardig als we lidingen moeten weigeren." inks de ingreep, waarvan de louder de financiële gevolgen met precies weet, verwacht hij irichting van het tussengebied |verliesgevend af te sluiten. „Ik dat we net quitte draaien." louder Terpstra (financiën) ont- l^f/efsf a/s middelbaar echt- jar op een mooie meimiddag jeloos op het smalle toeristi- N rijwielpad langs de Rom- p'por. Het is jaéaééren |/eden dat je voor het laatst zo'n ding zat en dan is het J' weer even wennen, maar jlver/eerf het toch eigenlijk jO'f. Het warme zonnetje pnc/r op de steeds roder wor- jnde wangen, de zadelpijn wil liever maar vergeten en de ften hebben het zwaar te Jduren. Maar... het is gen ie- geblazen. Onverwacht ver- lijnt in de kromming van de 9 een langgerekt peloton gdige fietsers die op hun ftrijke mountainbikes het zonder pardon volledig in ;'a9 nemen. Ze rijden luid ^etterend twee aan twee en wen geen oog voor de jo/e omgeving, want zij zijn ^5/'uitend in elkaar geïnteres- De leiding slaat ook m acht op wat er allemaal Wurt en ziet het naderende J 9r,jze fietsers niet aanko- F' Zij schrikken zich rot! rustige tochtje is definitief Met zwieberend stuur lieten zij de berm in, bedol- onder een lawine van ordi- re verwensingen die spon- n °Pwelt uit de fietsende ssa: "Hé grafzerk, rot op. u'tje ogen, opa. Dom- N'agen en gekleineerd staan vi lend naast hun gehuurde Wetjes. Een illusie armer en f, letservaring rijker. Gezellig zo n ontspannend ritje V zonnig Texel... Horszei houdt zich van commentaar. „Maar ik kan je wel vertrellen dat er binnen het college een hartig woordje over is gesproken." Maarten Smit, voorzitter van de ambtelijke werkgroep De Koog, die druk doende is om de fi nanciële en juridische consequenties door te rekenen, laat zich niet tot uit spraken verleiden. „Ik kan nu nog geen inschatting maken. Maar scha declaims voor gemaakte onkosten, bijvoorbeeld door de architect, zijn niet uitgesloten." Verrast Projectontwikkelaar Ed Momberg, ini tiatiefnemers van het complex, voelt zich volledig verrast door de omme zwaai. „Daarvan weet ik niets. Ster ker nog, ik heb de rekening van de gemeente voor de bouwgrond net binnen." Totaal gaat het om een ter rein van zo'n 5000 meter. Een deel van de appartementen (studio's) daarop is bestemd voor verkoop, an deren voor de verhuur. Het complex telt drie verdiepingen en zo'n vijftig studio's en hotelkamers. Het sluit aan op de receptie van de aangrenzende „hoteltoren". „Ik hadgehoopt begin volgend jaar met de bouw te kunnen beginnen. Als ze dit afblazen dan weet ik en andere insiders het ook niet meer. Het is een zwaar politiek verhaal dat al speelt vanaf 1972." Gefeliciteerd „College, gefeliciteerd", laat Teso- directeur Theo Hoogerheide daarente gen in een eerste reactie weten. Eveneens tevreden geluiden van Menno Stam van de vereniging „10 voor Texel", die fel tegenstander is van grootschalige recreatiebouw. ,,'t Stappeland staat al vol genoeg. Ik ben blij dat de bestuurders onze sig nalen serieus nemen en hoop dat de politiek zich achter het college schaart." Behalve de 22 woningen biedt het oorspronkelijke plan plaats aan 300 slaapplaatsen waarvan 65 in de om streden hoteltoren en 150 in het ge noemde complex. De overige slaapplaatsen waren appartementen boven de supermarkt. „Het ziet er niet naar uit dat die er nog komen", voorspelt de wethouder. De vrijko mende slaapplaatsen verdwijnen niet. „Die gaan in de grote pot en verde len we wellicht later." VVV-kantoortje Het herziene plan biedt plaats aan 22 woningen (22 gesubsidieerde en 13 vrije sector). Vijf daarvan zouden eigenlijk in de Parnassiastraat komen. „Tijdens de hoorzitting in De Koog toonde men zich daarover weinig en thousiast, zodat ze nu in het tussen gebied komen." In diezelfde bijeenkomst klonken protesten over het voornemen de ingang naar het centrum te verleggen, ten koste van het voormalige VW-gebouw. „Het kantoor kan wat ons betreft blijven staan, we willen de Dorpsstraat vóór het kantoor naar rechts laten afbui gen." Ter hoogte van het pand vormt een voetgangersgebied de overgangs zone naar het centrum. De vraag vanuit De Koog naar extra parkeerplaatsen bij de supermarkt, wordt niet gehonoreerd. „We willen de pleinfunctie op die plek in stand houden." Ter compensatie willen b en w naast de RK-kerk twintig par keerplaatsen aanleggen. De ruimte komt beschikbaar doordat de nieuw bouw in het plan wordt ontsloten via de Strijbosstraat. Univé zal nog tot uiterlijk 31 decem ber a.s. het door Taxi 12000 uitge voerde zittend ziekenvervoer vergoeden. Daarna wil de zorgverze keringsmaatschappij nog maar met één vervoerende instantie op Texel te maken hebben. Aldus het resultaat van het kort ge ding dat Martin van de Wetering van Taxi 12000 had aangespannen tegen Univé met als eis dat Univé niet al leen de ritten van de nieuwe taxicen trale zal vergoeden maar ook het vervoer dat wordt uitgevoerd door Taxi 12000. Voor de korte termijn heeft Taxi 12000 dus gewonnen en patiënten die zich door dit bedrijf la ten vervoeren kunnen er dus op reke nen dat de kosten door Univé worden betaald. Opluchting Martin van de Wetering, zijn vrouw Jannie en meerdere familieleden en werknemers die het geding bijwoon den, verlieten dinsdagmiddag opge lucht het Alkmaarse gerechtsgebouw. „De druk is van de ketel. We hebben een goed gevoel", aldus Jannie. Op termijn zullen echter moeilijke proble men moeten worden opgelost, want aan het slot van de zitting werd dui delijk dat Univé er niet over peinst om ook na 1 januari a.s. met twee vervoerende instanties op Texel een contract te hebben. Voor die tijd zul len de koppen alsnog in één zak De gemeente plaatst vorige week 22 paaltjes aan de Nesweg. zodat vrachtauto's er niet langer kunnen parkeren iFoto Dirk KuiterI „Het is net een begraafplaats, alleen de namen op destenen ontbreken nog." Mevrouw Koopman van het gelijknamige transportbedrijf uit Oosterend heeft geen goed woord over voor de 22 paaltjes die de ge meente uit veiligheidsoverwegingen vorige week plaatste langs de Nes- weg. De vrachtwagens van haar be drijf kunnen er niet langer worden geparkeerd. „Ach, ze krijgen ons niet klein hoor, ons bedrijf draait gewoon door. Je went aan alles. We parkeren de vrachtauto's nu her en der op het eiland." Volgens mevrouw Koopman houdt de gemeente zich met de paaltjes niet aan eerder gemaakte af spraken. „De toenmalige wethouder heeft de berm speciaal later verhar den, zodat wij onze wagens er kon den parkeren. En nu dit. Het is gewoon pesterij." Veiligheid „Nee hoor", zegt hoofd van gemeen tewerken Jan Frederici. „De paaltjes zijn neergezet om de verkeersveilig heid te verbeteren. Door de gepar keerde vrachtwagens in de bocht aan de Nesweg ontstaat een onoverzich telijke verkeerssituatie. Daardoor zijn al flink wat (bijna)ongelukken ge beurt, waarbij fietsers door auto's zijn geschept." Van afspraken die in het verleden zijn gemaakt is hem niets bekend. „Daarvan staat niets op pa pier." Omdat aan de Achtertune een par- keerstrook beschikbaar is, denkt hij dat er voldoende ruimte is voor per sonenwagens, die ook wel langs de Nesweg parkeerden. „Waarschijnlijk wel niet voldoende tijdens de drukke dorpsmarkten. De bezoekers daarvan zetten de auto's her en der neer. Dat is in meerdere dorpen een probleem." Frederici vindt het geen zaak voor de gemeente om bij dergelijke evene menten voor parkeerplaats op bijvoor beeld weilanden te zorgen. moeten. Namens de familie Van de Wetering werd een langdurig pleidooi afgesto ken door Mr P. van den Berg en na mens Univé door Mr H.P. Utermark. Achteraf bleek dat het voor president Mr J.C. van Dijk weinig had uitge maakt, welke argumenten daarin naar voren waren gebracht. Hij ging er in het gepeel niet op in en zei niet te begrijpen waarom het op Texel niet mogelijk is dat alle taxibedrijven el kaar vinden, terwijl dat elders nauwe lijks een probleem is. „Is Texel zóveel anders, dat vier bedrijven daar niet door één deur kunnen?". Voor de fa milie Van de Wetering was dat nogal verontrustend omdat de indruk ont stond dat de rechter al bij voorbaat de kant van Univé had gekozen. Het viel dus mee dat hij uiteindelijk aan stuurde op uitstel van het gedwon- Een 26-jarige aan de Nieuwlan- derweg wonende vrouw die woensdagochtend haar kind naar de peuterspeelzaal in Den Burg wilde brengen, kwam met haar auto op de Nieuwlanderweg in de berm, stuurde te abrupt bij, begon te slingeren en kwam uit eindelijk in de linkerbermsloot te recht. Moeder en kind konden onge deerd uitstappen. De inmiddels gewaarschuwde reddingswagen van de brandweer en de ambu lance konden dus direct weer te rugrijden. Bergingsbedrijf Schoenmaker trok de auto weer op het droge (foto). Afgezien van een kapot achterlicht en wat wa ter in de kofferbak, mankeerde de aUtO niets. IFoto Harry de Graaf) gen samengaan, zonder een uitspraak te doen over wat de partij en naar voren hadden gebracht. De zitting werd geschorst om advocaten en cliënten gelegenheid te geven zich over het voorgestelde respijt te bera den. Alle betrokkenen waren het gauw eens en gingen accoord. Wel kwam daarbij nadrukkelijk vast te staan dat er voor 1 januari eenheid moet zijn en dat een partij die niet meewerkt, niet opnieuw de rechter zal inschakelen. Ook werd namens Van de Wetering als voorwaarde gesteld dat de partijen die straks moeten samenwerken, dat in vrijheid moeten doen vanuit een gelijkwaardi ge uitgangspositie. Wat nu? Zeven maanden lijkt een hele tijd, maar er zullen op korte termijn al stappen genomen moeten worden om tot de jegens de president beloof de eenheid te komen. Jannie van de Wetering heeft daar al een idee over. Zij wil de Stichting Ziekenvervoer Texel (waarin Taxi 12000 wèl zat maar Grootjen niet) nieuw leven in blazen. Grootjen zou zich daarbij kun nen aansluiten onder dezelfde kondities als gelden voor de overige partners. De deelnemende bedrijven zouden wel hun eigen identiteit moe ten bewaren, zodat de klanten zelf kunnen bepalen van wiens taxi zij gebruik maken. De administratie van de stichting zou „buiten de deur" (niet door een der belanghebbende partners) moeten worden verzorgd, waardoor wantrouwen niet opnieuw een kans krijgt. Met deze stichting zou Univé een contract moeten slui ten inzake de vergoeding van het zit tend ziekenvervoer. Wat Van de Wetering betreft mag de Taxicentrale daarnaast gewoon blijven voortbe staan en zich met het overige taxi vervoer bezig houden. Lees verder pagina 5 Menno Stam en de zijnen doen een nieuwe aanval op het studiocomplex op het Stappeland in De Koog. De eerste poging om de bouwvergun ning voor de „toren" geschorst te krijgen, werd door de Raad van Sta te afgeslagen omdat Stam als privé- persoon het bezwaar had ingediend. Het bezwaar werd niet ontvankelijk verklaard omdat een bezwaarmaker rechtstreeks belanghebbend moet zijn. De in Den Burg wonende Stam kon als zodanig niet worden aange merkt, zodat hij bij voorbaat kansloos was. Bij de behandeling van de zaak in Den Haag werd daarom nauwelijks op de inhoudelijke kanten van zijn protest ingegaan. Lees verder pagina 5 In verband met het uitvallen als werkdag van maandag 31 mei a.s. zal dinsdag 1 juni géén Texelse Cou rant verschijnen. Directie Langeveld de Rooy vrijdag 28 mei a.s. tot zaterdagochtend 8.00 uur geopend. LAATSTE LIVE-uitzending RADIO ROULETTE

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1