Jehovah's willen bouwen in plantsoen Noordwest Provincie informeert over waterschap Hollands Kroon Gemeente start onderzoek naar Cinema als toneelzaal TEXELSE^" couRANT jfll i J Iwestie Univé-Taxi 12000 Tien voor Texel" Plannenmakers golfbaan krijgen kous op de kop breekbare patatbakjes praktijk ongeschikt Brandalarm Handtekeningenactie voor behoud veldje Geringe publieke belangstelling fusie-avond Polderhuis gaat in de verkoop Henk Vonk technisch hoofd waterschap Hollands Kroon B en W: wensen van dorpscommissie Eierland niet urgent Bioscoop of Lindeboom cultureel centrum Ambtenaren ontevreden over antwoord college jlJDAG 28 MEI 1993 de eenheid tot stand brengen wil en onafhankelijke arbitragecom- sie inschakelen, zoals is geregeld de statuten van de volgens haar steeds bestaande Stichting Zie- ïvervoer en ook de Ziekenfonds- |d erbij betrekken. mensen van de Taxicentrale heb- n nog geen ideeën ontwikkeld over eenheid in de Texels taxiwe- alsnog moet komen, maar kgen benieuwd te zijn naar initia len van Van de Wetering, Nel lidt-Ellen van de Taxicentrale: „We bben met gemengde gevoelens van afspraak bij de rechtbank kennis nomen. Het is mooi dat er in elk tal per 1 januari één instantie is armee Umvé zaken doet, maar het jammer dat de huidige ongewenste stand nog zeven maanden moet ortduren. Nee, die Stichting Zieken eer willen we beslist niet terug, is nu een taxicentrale. We hebben de Wetering schriftelijk uitgeno- zich daarbij aan te sluiten en Et verzoek geldt nog steeds. Hoe Ij hebben te handelen laten we ons luurlijk niet voorschrijven door pand die tot dusver met wil ledoen". Vragen tidat de president van de Alkmaar- rechtbank met is ingegaan op de idooien en de zaak thans als „ge leerd" beschouwt, blijven er nog kele vraagtekens. Het is bijvoor- eld met duidelijk of de Stichting ikenvervoer formeel nog steeds staat Van de Wetering vindt van tl omdat de liquidatie niet volgens statuten is geschied. Volgens de livé-advocaat maakt dat met uit, tdat het gaat om het opzeggen het contract met Univé en dat sggen is wél rechtsgeldig ge luid, zodat Univé de vrijheid had met de Taxicentrale in zee te ian. Het contract dat Univé heeft sloten met de taxicentrale loopt ld dit jaar af. Met wie zal Univé in e gaan als Taxicentrale en Van de itenng het op dat moment niet is zi|n geworden? Het ziet ernaar dat de keus op de Taxicentrale zal len. maar dat staat niet bij voor at vast. Essentieel voor de verlan- IBvan Univé is dat zij nog maar it Één taxi-instantie te maken wil iben. Dat zou ook Taxi 12000 in zijn. Van de Wetering vindt net zo'n gekke gedachte, wijzend (jet feit dat hij thans meer dan de jft van het zittend ziekenvervoer op iel verzorgt. Het ziet er dus naar dat het nog wel even zal duren dat het laatste woord over deze istie is gezegd. VERVOLG VAN PAGINA 1 Tidat de bezwarentermijn nog niet verlopen, werd gisteren besloten nieuwe poging te wagen. Nu zal bezwaar worden ingediend door ïenvoor Texel", de mede door am opgerichte vereniging die aan groei van de toeristische accom- Ddatie op Texel een onmiddellijk id wil maken. Hopelijk kan deze lanisatie wel als direct belang bbend worden aangemerkt, wat eraard nog niet betekent dat het zwaar ook gegrond zal worden klaard en de bouw zal worden gelegd. Tien voor Texel heeft in ze kwestie steun gekregen van de arkgroep Landschapszorg Texel. «wel in de strijd tegen het studio- toplex nog geen succes is geboekt, €rst momenteel toch een goede mming bij Tien voor Texel. Oor- ak is het voornemen van burge ester en wethouders om een eede, nog groter appartementen- Hiplex dat op het Stappeland zou hen, te schrappen. B en W namen 'grijpende besluit naar aanleiding .signalen uit de bevolking". Zowel de Jehovah's getuigen als Vi- deolux Producions hebben voor uit breidingsplannen hun oog laten vallen op het terrein aan de Noord wester in Den Burg dat nu als voet balveldje in gebruik is. Vooruitlopend op een beslissing van het college of er mag worden gebouwd, bieden de Johovah's hun gebouw aan het Schilderend alvast te koop aan. „Geen voorbarige beslissing", vindt Luc Gathier, woordvoerder van de Je hovah's getuigen. Uit informele con tacten op het raadhuis maakte hij op dat de gemeente bij uitgifte van de grond de voorkeur geeft aan de ge- loofsbeweging boven filmer John Smit lokatie voor zijn bedrijf Videolux Productions eveneens bouwgrond voor een studio annex woonhuis zoekt. Het college ontkent echter el ke toezegging aan de Jehovah's. „Het berust allemaal op een mis verstand", verklaart gemeentesecre taris Piet Zoon. Gathier en zijn 40 45 geloofsgenoten op Texel volhar den echter in de belofte en zijn druk doende met het maken van plannen voor hun nieuwe onderkomen. Te klein „Het bestaande gebouw biedt voor de bijeenkomsten van de Texelaars weliswaar voldoende onderdak, 's zo mers trekken onze bijeenkomsten veel vakantiegangers en is de zaal te klein. De nieuwe Koninkrijkszaal wordt een functioneel, smaakvol in gericht gebouw van één verdieping. Het onderkomen wordt gebouwd naar overkants voorbeeld en kan door Jehovah's in één weekend uit de grond worden gestampt. De beoogde lokatie in noordwest ligt centraal in Initiatiefnemers voor een golfbaan aan het Gerritslanderdijkje krijgen van het college geen medewerking. ,,Het is hoogwaardige cultuurgrond die we voor de landbouw willen be houden", verklaart wethouder Klaas Barendregt (ruimtelijke ordening) de afwijzing door de gemeente. Dat er een golfbaan op Texel mag ko men staat voor het college wel vast. „Het is een goede aanvulling van de (toeristische) voorzieningen op het eiland", aldus Barendregt. Over de vestigingsplaats zijn de meningen verdeeld. „In ieder geval niet op goe de landbouwgrond. Dat druist in te gen onze afkeuring van de provinciale plannen voor natuurontwikkelingsge bieden. We willen geentweeslachtig beleid, want dan worden we als ge meente niet serieus genomen." Mar ginale gronden, zoals bijvoorbeeld bij De Krim ziet het college als een geschikte vestigingsplaats. Initiatie ven daartoe, door de Exploitatie Maatschappij De Krim (EMK) boeken echter weinig vooruitgang. Directeur Martin Warnaar: „Nadat het plan voor een baan rond natuurgebied de Haneplas het niet haalde, hebben we het golfbaan dossier onlangs maar weer eens te voorschijn gehaald. We willen nog steeds een golfbaan bij de Krim aanleggen, want het past in on ze bedrijfsfilosofie. Helaas is het zo wel planologisch als financieel een moeilijke zaak. Gelukkig hebben we hier nog veel ander werk te verzet ten." Zowel Warnaar als het college staan met afwijzend tegenover nieuwe initi atieven. Zo bestaan er plannen voor een golfbaan aan de Ruigendijk aan, waar een aaneengesloten stuk bloembollengrond te koop ligt. „Op het gemeentehuis is nog geen offi ciële aanvraag binnengekomen", al dus Barendregt, die nog met wil ingaan op deze lokatie. 9ens een gemeentelijk stuk heb- 1 j6 P°9'n9en om op Texel milieu- '"delijke patatbakjes in te voeren, "Pbreuk 9eleden omdat de patat- kers ze „commercieel niet inte- sant vonden. Omdat het zo ook krant kwam, voelen de patat- ers z'°h nogal gegriefd. 9ens hun Horecavoorman Mans |ers de mislukking met com- C|e weinig te maken. Er is slechts n dat met „eetbare" patat- les in de praktijk niet valt te wer- omdat ze door vocht en warmte worden en dan uit elkaar vallen, artonnen bakjes zijn lastig, om- ze 9ev°uwen moeten worden en apart vakje bevatten waarin de an worden gedaan. Segers eroP dat de patatbakkers alle- i n?!-88® Wl'den meewerken aan rniheuvriendelijke oplossing van k. erdee' van het afvalprobleem, l: er begrip voor dat zij de jr n niet. w,'den toen ze hoorden negatieve ervaringen elders. Mevrouw Van Elk van Snackservice in De Koog neemt het bezwaar voor lief en gebruikt al lang uitsluitend kartonnen bakjes. Dat kan volgens Segers echter niet in redelijkheid van alle patatbakkers worden verlangd. Woensdagochtend even na achten kwam de brandweer in actie na ont vangst van een automatisch alarm vanuit het Maartenhuis bij De Koog. In een toiletruimte van het noodge bouw van dit complex was iemand de avond tevoren bezig geweest met het verven van textiel. Het verfbad werd daarbij verwarmd met een ga- scomfoor. De volgende ochtend reali seerde de betrokkene zich dat vergeten was het comfoor te doven. Daardoor was de verf verdampt en was de boel erg heet geworden. Toen de deur van de toiletruimte werd ge opend, sloeg een rookwolk naar bui ten waardoor het automatisch brandalarm werd geactiveerd. Een echte brand was echter nog niet ont staan, zodat de schade zeer beperkt bleef. een mooie buurt met voldoende par keerruimte. Bovendien past het in het bestemmingsplan." Inderdaad heeft het terrein de bestemming bijzondere doeleinden, bijvoorbeeld voor een school en of verenigingsgebouw. Met bouwplannen die aan de eisen vol doen, kan de gemeente de Jehovah's feitelijk geen bouwvergunning ont houden. Wel kan het college even tueel weigeren hen de grond te verkopen. Nadeel daarvan is dat de gemeente de opbrengst uit de ver koop van grond misloopt. De bestem ming „bijzondere doeleinden" sluit feitelijk uit dat Videolux zich er kan vestigen, tenzij de gemeente een bestemmingswijziging doorvoert. Om één en ander af te wegen wil de ge meente eerst buurtbewoners raadple gen wat zij van de nieuwbouw denken. Buurtbewoners zijn verontwaar digd over bouwplannen voor een geloofscentrum op het voetbal veldje aan de Schoorwal. „Moe ten wij dan ook naar de Groeneplaats?", luidt een leus van de kinderen als vingerwijzing naar de „stoepzitters" voor het raadhuis. Kinderen uit de noord west, die het plantsoen willen behouden, haalden gistermiddag handtekeningen op in de buurt. De handtekeningen moeten kracht bijzetten aan een brief die buurtbewonders aan het college richten. Deze wordt in de eerst volgende raadsvergadering aan b en w aangeboden. In de brief pleiten ze voor het behoud van het voetbalveldje in de wijk. De aktie is een initiatief van buurt bewoner Henk Boeijen die vreest dat de komst van de kerk tot parkeeroverlast zal leiden. In het nieuwe Waterschap Hollands Kroon krijgen specifiek Texelse pro blemen alle aandacht die nodig is. Dat antwoord kreeg een bezorgde burgemeester Schipper dinsdag avond van gedeputeerde Achter straat op de inspraakbijeenkomst van de fuserende waterschappen in het Havenrestaurant op 't Horntje. Het waterschap gaat het schilder achtige polderhuis aan de Vismarkt waarschijnlijk afstoten. Oorzaak is de fusie per 7 januari 1994, waardoor de adminstratie waarschijnlijk verhuist naar de overkant. De buitendienst en de opzichters blijven op het eiland gehuisvest in het magazijn in Ou- deschild, waar tevens een loket komt waar Texelaars zich kunnen melden. Dat het polderhuis een historisch pand is met een lange traditie is bij velen bekend. Het polderhuis werd gebouw in 1929, gedeeltelijk volgens de stijl van de Amsterdamse School. In 1963 nam het waterschap de Gemeenschappelijke polders het over van de Boerenleenbank (nu Rabo-bank) en werd daarmee het symbool van het Waterschap Texel, waartoe de polders in 1970 fuseerden. Maar de verga derzaal op de eerste verdieping had in de zestiger jaren hog een andere functie. Omdat het ge meentehuis geen trouwzaal had, gaf menig paartje elkaar het ja woord in de statige zaal. Door de uitstraling en het unieke karakter wil de gemeente de voorkant van het gebouw op de monumenten lijst plaatsen. Wie de volgende eigenaar wordt van het polder huis is nog niet bekend. Kennelijk hebben de Texelaars zich neergelegd bij de fusie, want de be langstelling was minimaal. Behalve een advertentie had de pro vincie weinig ruchtbaarheid aan de bijeenkomsten gegeven. Onder de aanwezigen waterschapsmensen, po litici en een aantal ledenvan de Rota- ryclub Texel. Gedeputeerde Achterstraat ging in zijn toespraak in op de ontwikkeling die tot de fusie leidde. „De roep tot schaalvergroting bereikte zelfs Haarlem, de nood was dus hoog. De kosten voor de afzon derlijke waterschappen om aan de wettelijke eisen te voldoen worden te hoog, daarom deze fusie." Dijkgraaf Dijt ging in zijn toespraak in op de historie van Waterschap Texel en de onvermijdelijke weg naar de fusie. „Er is heel wat afgepraat om tot een be taalbare en doelmatige organisatie te komen." Voor de fusie rond is moeten nog en kel plooien worden gladgestreken, zo als de vraag of het gebied de hoge gronden (duinen) binnen het water schap horen. „Het beheer van de vaarwegen is nadrukkelijk geen taak voor het waterschap, maar voor het rijk of provincie", drukte hij Achter straat op het hart. Besprekingen met het Hoogheemraadschap over de overname van de dijken zijn in een vergevorderd stadium, stelde Dijt te vreden vast. Eindfusie Aansluitend beantwoordden vertegen woordigers van het waterschap en de provincie vragen van aanwezigen. Klaas Barendregt vroeg Achterstraat of de fusie een eindontwikkeling is, of dat na de fusie van de water schappen Texel, De Aangedijkte Lan den en Wieringen en het heemraadschap de Wieringermeer, er nog meer volgen. „Gezien de landelij ke ontwikkelingen, zoals plannen om provincies samen te voegen, sluit ik Henk Vonk (51) uit Den Burg, mo menteel hoofd technische dienst van het Waterschap Texel, krijgt dezelfde functie binnen het gefuseerde Water schap Hollands Kroon. De oppervlak te daarvan bedraagt zo'n 50.000 hectare. Een hele stap dus voor Vonk, die op Texel 11.000 ha onder zijn hoede heeft. Per 1 januari, als de fusie een feit is, krijgt hij daarvoor de medewerking van zo'n 38 collega's waaraan hij leiding gaat geven. Daar naast telt de secretarie ca. 17 mede werkers. Secretaris wordt W. Rooks uit Wieringerwerf. Een deel daarvan zal afkomstig zijn van Texel, want bij de fusie probeert het overgangs- bestuur ontslagen te voorkomen. Of dit lukt hangt af van de beschikbare niets uit. Zelf zullen we echter niet het initiatief nemen om Hollands Kroon verder te fuseren", beloofde Achterstraat. VVD-politica Erna Eel- man vroeg wie in het bestuur van het nieuwe waterchap zetelen. Ach terstraat: „Voor de hand ligt dat de huidige bestuursleden doorstromen, maar in feite zijn alle ingelanden en ingezetenen verkiesbaar Democratisch In het overgangsbestuur, dat de fusie voorbereidt, zetelt onder meer het voltallige dagelijks bestuur van het waterschap Texel. Omdat het water schap verder gaat democratiseren, komen er in 1994 verkiezingen, waar bij de ingezetenen door de gemeente raadsleden worden gekozen. Het bestuur bestaat uit vier categoriën, te weten: huurders van huizen (catego rie ingezetenen), eigenaars van hui zen (gebouwd), grondeigenaren en pachters van grond. Vier zogenaamde kwaliteitszetels in het bestuur wor den bezet door de Dienst der Domei nen (twee zetels), de gezamenlijke woningbouwverenigingen (één) en de natuurbeheerders (één). In ruil voor hun medezeggenschap in het bestuur van het waterschap betalen de inge zetenen en pachters vanaf 1995 ook omslagrechten. Voor elke hoofdbewo ner van huizen bedraagt dit f38,-, huiseigenaren betalen voor elke f3000,- dat het huis waard is f0.76 (was f2,19). Elke grondeigenaar be taalt f136,16 per ha. (was f166,-). Bij verpachting betalen de eigenaar en de pachter elk de helft. Het jaarlijkse budget bedraagt zo'n tien miljoen gulden. vacatures en deinpasbaarheid van de medewerkers. De technische dienst bestaat uit twee afdelingen, te weten „planning en projecten" en „beheer en onder houd". Bij de werkwijze wordt reke ning gehouden met milieu- en andere invloeden, de zogenaamde „brede kijk" van het waterschap. „We heb ben de handen vol aan het maken van een kwaliteitsbeheersplan, veel administratief werk want die afdeling binnen het waterschap wordt steeds groter." Angst voor wat hen staat te wachten hoeven de ingelanden wat Vonk betreft niet te hebben. „We zet ten de zaak echt niet op z'n kop. We streven naar open- en duidelijkheid." Hoewel zijn kantoor aan de overkant komt wil de waterschapsman op Texel blijven wonen. De dorpscommissie van Eierland heeft allerlei wensen die zij met het gemeentebestuur wil bespreken. Het college vindt echter geen van die wensen spoedeisend en heeft de on derwerpen verwezen naar het jaar lijkse overleg dat met elke dorpscommissie wordt gehouden. De bijeenkomst met de dorpscom missie Eierland zal waarschijnlijk in oktober a.s. plaatsvinden. Het Eierlandse verlanglijst omvat elf punten, die merendeels te maken hebben met ruimtelijke ordening. Men wil praten over een golfbaan ten zuiden van de Krim, waarbij de Hane- plan wordt ontzien. Door die Hane plas wil men wel een wandelpad aangelegd zien. Voorts wil de dorps- commissie een fietspad Postweg- Zanddijk langs of door natuurgebied, een „natuurlijke" wandelroute met uitkijkpost bij Dorpzicht, rondgaande wandelpaden bij paal 28, een ruiter- verbinding noord-zuid, „invulling" van het gebied rond de Haneplas, afslui ting voor auto's van het lage gedeel te van de Vuurtorenweg, het nog auto-onvriendelijker maken van de Kikkertstraat en realisering van een kuuroord, waarbij bestaande moge lijkheden worden benut zodat er geen toeristische bedden bijkomen. Tenslotte wil men de problemen bij het openstellen van de vuurtoren oplossen door een ander pad, waar door de overlast voor de buurt wordt verminderd. Tevens wil men de mo gelijkheden nagaan voor exposities over scheepsrampen en kustverdedi ging in de bunkers rond de vuurtoren. De kans dat Cinema Texel het toe komstig cultureel centrum van Den Burg wordt is gegroeid nu het colle ge de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk (SOW) opdraagt de haalbaarheid hiervan te onderzoeken. „Onze aandacht blijft echter gericht op De Lindeboom als podiumvoorzie ning", verzekert wethouder Krijnen (welzijn), die particulier initiatief in die richting aanmoedigt. Het college kiest in deze zaak be wust voor een tweesporenbeleid, ver klaart de wethouder de handreiking tot de bioscoopexploitante. Mevrouw Nieuwenhuizen, die de bioscoop in erfpacht heeft van de gemeente, wil een samenwerkingsverband aangaan om de exploitatie te verbeteren. Krij nen: „De schouwburgzaal in de Lin deboom is weliswaar beschikbaar voor uitvoeringen, maar functioneert nu niet optimaal. Nu verenigingen de bioscoop als een goed alternatief zien, staan we wel open voor samen werking." Krijnen bestrijdt de opvatting dat een podiumvoorziening in gemeentehan den moet zijn. „Integendeel, we wil len het beheer van een cultureel centrum juist in particuliere handen. Wel staan we open voor samenwer king met (eventuele) exploitanten van De Lindeboom." Geluid Om meer duidelijkheid in kosten en haalbaarheid van beide opties te krij gen vraagt het college de SOW de hoogte van de kosten voor aanpas sing van bioscoop te berekenen en in hoeverre de continuïteit van het thea ter is gewaarborgd. Ook geluidstech nische aspecten worden in het onderzoek meegenomen. De rechtszaak die RST, eigenaar van de ondergrond tegen de Lindeboom heeft aangespannen, is opnieuw uit gesteld, ditmaal tot 1 juli omdat dat rechter aanvullende informatie nodig had. De rechter is ingeschakeld om in de toekomst uit te sluiten dat de zaal voor andere doeleinden wordt gebruikt. Texelse ambtenaren willen dat het college van b en w zich achter hun eisen voor loonsverhoging, herverde ling van werk, etc. schaart. De amb tenaren nemen geen genoegen met de toezegging van burgemeester Schipper om voorlopig alleen druk uit te oefenen op het College van Ar beidszaken, waarin de gemeente is verenigd. „Tel uw zegeningen", luidde de boodschap van Schipper dinsdag morgen bij de overhandiging van de petitie aan b en w. Hij vond het jam mer dat de zaken nu al zo op scherp staan. De ambtenaren beraden zich nog over verdere acties.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5