yVe gaan gewoon \r\e jaar effe EcoMare organiseert internationale conferentie 7 loop Groeskamp (45) naar Sint Maarten vat 'fozeggen wou... (dTexels car B dor?. TEXELSE COURANT ulldozerlawaai in plaats rust en ontspanning Aanhanger gestolen College in vergadering Nieuwe CV-ketels voor Kompas-school KLV-ers willen dag en nacht VVV-informatie Vernielingen Scheepstimmerwerkplaats in Maritiem Museum Ffrndi Salni Martin Pwrh SiruVUartrn LjDAG 28 MEI 1993 l juli vertrekken Joop en Ria Groeskamp met twee van hun kin- Len voor drie jaar naar Sint Maarten, één van de Nederlandse Lillen. Joop is door het ministerie van financien uitgeleend jgn KAPNA, het kabinet van Nederlandse Antillen en Arubaanse Len, dat valt onder minister Hirsch Ballin. Hij gaat technische Ijstand verlenen aan de belastingdienst daar. „Maar na die tijd Lnen we weer terug naar Texel." Mserten is half zo groot als Texel. Groeskamp komt eigenlijk uit Via een advertentie rol- hij in het belastingwezen. „Stude- n met een salaris stond er. Dat leek wel wat." Hij volgde de contro- in Utrecht, die drie jaar Vervolgens werd hij geplaatst „Belastingcontroleur zijn in dat je enerzijds op kantoor aangiftes van de wat grotere bekijkt en anderszijds bezoekt om de boekhou- te controleren." De bedrijfsbe- zijn zowel willekeurige als controles van bedrij- vvaarvan het vermoeden bestaat s niet in de haak is. „De be- Jelmg is dat een controledichtheid fcrdt bereikt van één op zeven, dat 1 zeggen dat elk bedrijf eens in de ten jaar wordt bezocht door de be- itingdienst. Dat heet een periodiek Iderzoek." Obsessie it trekt Joop zo aan die droge cij- |s?„Dat heb ik hem ook al hon- rdteer gevraagd", lacht zijn vrouw Ijk weet het niet zo goed", legt Jbpuit. „Ik heb wel altijd een ob- Ksie gehad voor cijfers. Veel men- ji denken dat het een saai vak is. fervele boekhouders en belasting- Ibtenaren zijn het wel met elkaar is dat hun werk juist fascinerend |Elkjaar verandert er weer ontzet- d veel in de wetgeving, jurispru- Jntie noem maar op. Gevolg is dat |jezelf constant moet bijspijkeren joed op de hoogte te blijven. Dat It het levendig. Het bekijken van stomme cijfertjes is gewoon heel kwerk", zegt hij haast veront- fuldigend. „Ik heb er nog geen ment spijt van gehad dat ik hierin n gestapt." Knoeien [op was als kind al goed in reke- 1 „Maar dat is niet noodzakelijk lor mijn vak hoor. Daar heb je te- hwoordig van die handige ma- Jientjes voor. Zeker met de jmputerboekhoudingen van tegen- Mig hoef je tellingen niet meer te Introleren, want die kloppen wel. jat zal geen boekhouder in knoeien, jter met op Texel, want daar heb je jeen maar goede boekhouders...." Verslaafd vakanties raakte Joop verslaafd n Texel. „Vanaf '56 elk jaar, eerst Pt mijn ouders naar Loodsmans- En later met mijn toenmalige l>uw Els." Een stuk grond aan Klif JDen Hoorn was familiebezit en nde mogelijkheid zich voordeed, Mer in 1980 een huis gebouwd. fP 9'ng op en neer reizen naar zijn I werd hij overgeplaatst naar n Helder. Maar door reorganisatie Pde belastingdienst raakte hij in 1 weer naar Alkmaar. „Een hekel aan heen en weer reizen? Nee, niet echt. Het went snel en het weegt op tegen het wonen op Texel. Ik heb ook in een grote stad gezeten, maar Den Hoorn bevalt me veel beter. De natuur, de rust, de sfeer, het is ideaal." Gefrustreerd De Hoornders hadden er geen moeite mee dat er een belastingambtenaar in hun midden kwam. „Ik heb nooit een geheim van mijn werk gemaakt, maar ik probeer daarnaast duidelijk te maken dat ik in mijn vrije tijd niet aan de belastingdienst denk. Ik be schouw mezelf heus wel als fanatiek in mijn werk, maar na die acht uur per dag gaat de knop om." Wat doet Joop als hij in zijn vrije tijd iets ontdekt dat op belastinggebied niet helemaal door de beugel kan? ,.Da's dan jammer, maar van mij zul len ze geen last krijgen. Overal heb je zwarte circuits, bijvoorbeeld in de ho reca en bij bollenboeren. Ik snap de problematiek van die mensen wel. Als ik tijdens een boekenonderzoek constateer dat het niet klopt, dan ga ik erover praten. Maar daarbuiten toe zou happen. Het zit wel goed met de integriteit van de belasting ambtenaren in Nederland." Joop wordt regelmatig door Hoorn ders gevraagd om adviezen over be lastingzaken. Hij vindt dat nooit vervelend. „Nee, waarom? Ik hou van mijn vak en ik help graag mensen. Maar ik wil er niets voor hebben." Sint Maarten Wie zou er niet af en toe iets totaal anders willen doen, met de garantie na verloop van tijd weer terug te kunnen in de oude baan? De be lastingdienst geeft die mogelijkheid. Toen Ria aangaf dat ze daar wel voor voelde, bood Joop zich aan voor de uitwisseling. „We wilden aanvankelijk liever naar één van de andere Antil len, Bonaire bijvoorbeeld. Maar het werd Sint Maarten." Kinderschoenen Enkele collega's uit Alkmaar zijn Joop voorgegaan. Uit contacten met hen heeft hij begrepen dat het werk daar totaal anders is dan in Nederland. „Minder georganiseerd, de automati sering staat nog in de kinderschoe nen. Het is administratief gezien een achtergebleven gebied. Drie jaar gele den is de technische bijstand vanuit Nederland opgezet. De eerste ambte naren die er kwamen hebben echt pi onierswerk verricht. Die troffen er een gigantische achterstand aan." Het werk is inmiddels behoorlijk ge organiseerd en de achterstanden zijn Familie Groeskamp:....Kijk, daar gaan we wonen.. loop ik niet gefrustreerd rond, ik kan privé en werk goed scheiden." Principieel Toch is Joop behoorlijk principieel. Tien jaar was hij bestuurslid van ZDH en hij verklaart met stellingheid dat in die periode niets zwart is gegaan. „Wat fiscaal mogelijk was hebben we uiteraard gedaan. Maar het heeft wel eens een trainer gekost, als die deels zwart wilde worden betaald. Daar be gonnen we niet aan. Dat kan ik niet maken, zeker niet in zo'n kleine ge meenschap." Hoewel hij zegt dat iedereen zijn prijs heeft, is Joop nog nooit in de verlei ding gekomen. „Er is nog nooit een poging gewaagd om mij om te ko pen. Ik zou het wel hartstikke span nend vinden, maar ik denk niet dat ik nagenoeg ingelopen, waardoor nu aandacht kan worden gegeven aan opleiding van mensen en controle van aktuele zaken. „Boekenonderzoek kende men daar helemaal niet. Maar daar moeten ze maar aan wennen." Drugssmokkel De Antillen hebben voor veel mensen een louche klank; het witwassen van zwart geld, mafia, drugssmokkel, fraude. Gaat Joop zich als een ge heim agent in de onderwereld bege ven? „Dat is het eerste dat iedereen vraagt", beaamt hij. „Wat ze vertellen over drugstoestanden daar, dat vind je in Amsterdam en Rotterdam ook. Je kunt daar 's nachts heus nog vei lig over straat lopen. Het aanpakken van zulke misstanden is niet direct het pakkie an van de belastingdienst. Indirect natuurlijk wel, maar ik zal niet als een Don Johnson in een Fer rari rondscheuren, al zou ik tegen dat laatste helemaal geen bezwaar heb ben...." Armoede Toen Joop en Ria hoorden dat hun uitzending naar de Antillen definitief doorging, zijn ze zich uitgebreid gaan verdiepen in Sint Maarten en het le ven daar. Het eiland is half zo groot als Texel. De helft ervan is Frans. Op het Nederlandse deel wonen alleen al 60.000 mensen, waarvan ongeveer 30.000 illegaal. Velen ervan wonen in en om de hoofdstad Philipsburg. „Er zijn wijken waar stuitende armoede heerst", vertelt Joop, die veel heeft aan contacten met de collega's daar. „Doordat het erg heuvelachtig is, heb je niet zo in de gaten dat er zoveel mensen wonen." Zijn collega's hebben een huis voor de Groeskamps geregeld in een rustig gebied. De kinderen Sjoerd (8) en Shirley (17) gaan mee. De twee oudsten zijn zelfstandig en blijven in Nederland. „Die hebben dan een mooi vakantie adres", aldus hun vader. De scholen op de Antillen zijn qua niveau verge lijkbaar met de Nederlandse, alleen heerst er een veel strengere discipli ne. „Ze dragen uniformen", vertelt Ria. De voertaal op Sint Maarten is Engels, al wordt op de scholen lesge geven in het Nederlands. Voetbalcompetitie Joop en Ria zijn actieve vereni gingsmensen. Hun vertrek wordt door veel clubs met lede ogen tege moet gezien. „Ja, dat wordt voor ons ook even wennen", aldus Ria. „In Den Hoorn heb ik iedere avond wel wat. Maar ik ben niet bang dat ik me daar zal vervelen. Ik vind het wel eens lekker om even helemaal niets IFoto Tessa de GraaW te hebben. Er is geen openbaar ver voer en fietsen is bijna onmogelijk, dus je bent als vrouw taxichauffeur voor je gezin, daar gaat ook veel tijd in zitten." Een voetbalcompetitie is er niet op Sint Maarten, al wordt er wel aan schoolvoetbal gedaan door de hogere klassen Joop heeft het er al met een enthousiaste collega over gehad om daar iets aan te doen..., „En ik ga in ieder geval leren diep- zeeduiken en snorkelen." Via de Texelse Courant zal Joop Groeskamp de Texelaars regelmatig op de hoogte houden van het leven op Sint Maarten. Eens in de maand verschijnt een verhaaltje van zijn hand, waarin hij onder andere verge lijkingen zal maken tussen het eiland en Texel. Hint luliltoirl van rli- rctfaflic rn|||k wilden we een weekje zon- stress en lawaai op Texel verblij ft maar op de ons omringende r^ede hadden we niet gere- J Achter Camping Coogherveld ljjr eens grasland was en later een T^erplaats, staan nu de uitlopers J een bungalowpark. Een super- 1' staat er al, een groot hotel is til ^aast onze camping zijn In iif' '3un9a'ows aan het bou- Wordt Texel het Hollandse Gran Varia? families met kinderen zal een ri!|a hier binnenkort niet meer te 1en b|n omdat de campings, die ve®l harmonischer in de omge- 1 Passen, moeten wijken voor steeds meer bungalowparken. We vinden het echt treurig dat dan kin deren met astma en allergiën de ge zonde zeelucht moeten missen! Moet er nog meer snel-projekten- beton komen in plaats van natuur, heide, bos, duin en grasgebieden? Is de prijs niet veel te hoog? Met mijn ouders heb ik vroeger Texel leren kennen. We houden van het ei land en willen dat graag zo houden. Karl en Ursula Wagemanns Viersen Op het parkeerterrein van paal 9 is de aanhanger van een 38-jarige Hoornder gestolen. Deze stond ach ter een tractor. Het was een tande masser van het merk Anssems met een grijs chassis en bruine houten zij schotten. De waarde bedraagt zo'n f3200,-. 'Geslaagd. Aan het Holtlantcollege te Leiden heeft Sanny Snoek het diploma toetsenbordvaardigheid op tekstverwerkende apparatuur behaald. Rangers. De rangers van het We reld Natuur Fonds komen zaterdag van 13.00 tot 16.00 bijeen in de boet van Hopman. Ze maken daar o.a. schelpenplankjes en met de bos wachters bekijken ze jonge vogels. Snelheidszondaars. Bij een radar controle op de Postweg in Eierland heeft de politie woensdagmiddag elf hardrijders bekeurd. De snelste pas sant reed 76 kilometer per uur. Door de nieuwe wetgeving moesten drie buitenlandse overtreders ter plaatse de boete betalen. Totaal passeerden 317 automobisten de nieuwe radar installatie. Basisscholen. Voor verbetering van het schoolplein kan de Lubertischool uit De Koog rekenen op een gemeen telijke bijdrage van ƒ13.644.27. Het geld is afkomstig uit het fonds tech nisch onderhoud onderwijsgebouwen. De Jac. P. Thijsschool krijgt ƒ12.613,01 voor vernieuwing van het meubilair van groep één en twee. De gemeenteraad moet nog goedkeuring geven aan het collegevoorstel. Asperges. Aspergekweker Bert Keijser, vorige week in het nieuws omdat hij de groente niet op de markt kan verkopen, gaat toch door met de oogst. De afzet is onver wacht goed gaan lopen, laat Keijser weten. Heup gebroken. Een 23-jarige fiet ser uit Den Burg heeft zijn heup ge broken. Hij ging onderuit op het fietspad bij de Waal en Burgerdijkje door overtollig split op de weg. ...Eli IK HEB MET OE GROND BETRRLT ORtl f pR ED HETZÜM VREEMDE STRPPE IVBM BinW 2,® voor TexeE 1 VOOR QUE fiLLE TE6EW 1 GEEN GEBOUW BRRVOt BESTUUR WEL EEM GEBOUW QKTtvM Go« 'oi Medewerkers van een groot aantal informatiecentra en natuur- en mi lieuorganisaties uit het Deense, Duit se en Nederlandse waddengebied komen van 20 tot en met 24 sep tember op Texel bijeen voor een con ferentie. De organisatie is in handen van Ecomare. Het doel van de confe rentie is een basis te leggen voor in ternationale samenwerking op het gebied van voorlichting en educatie. Het is de eerste keer dat de natuur- en milieuvoorlichters uit het hele De CV-ketel van de Kompas-school in Den Burg wordt binnenkort ver vangen door twee HR-ketels, die on afhankelijk kunnen werken. De ketels hebben een rendement van 91% wat betekent dat jaarlijks ongeveer 1600 m2 gas minder wordt gebruikt. De huidige CV-ketel staat in de kel der, wat volgens de veiligheidseisen niet meer mag. De nieuwe ketels ko men dus op een andere plek, wat ex tra kosten betekent voor aanleg leidingen, rookgasafvoer e.d. Met de vervanging is totaal f16.000,- ge moeid. In de begroting is f8.282,- voor dit doel uitgetrokken. De rest moet nu uit de post onvoorzien ko men. Omdat er straks twee ketels zijn is het mogelijk slechts een deel van het gebouw te verwarmen, wat bij bepaalde activiteiten buiten de normale schooluren gewenst is. Kleine logiesverstrekkers willen dat het ook buiten sluitingstijd van het VVV-kantoor mogelijk wordt om informatie in te win nen inzake het beschikbaar zijn van accommodatie. In de gisteravond gehouden ver gadering van de Kleine Logiesverstrekkers-veremging werd gepleit voor het installeren van een electronische vraagbaak. Daarmee kunnen de toeristen zelf gegevens inzake nog vrije accomodatie oproepen uit de computer en op een beeldscherm zichtbaar maken. Dergelijke appa raten zouden tenminste in De Koog en bij het kantoor in Den Burg moeten worden aange bracht, liefst ook in andere dor pen. KLV-voorzitter G. Zoetelief vertelde dat hij al lang geleden informatie over dergelijke appara tuur had voorgelegd aan het bestuur van de Stichting VVV Texelpromotie, maar tot dusver heeft dat geen gevolg gehad. Hij beloofde het onderwerp spoedig opnieuw aan de orde te zullen stellen. I waddengebied bijeen zullen komen. Een groot deel van het programma zal dan ook bestaan uit het uitwisse len van ervaringen op het gebied van tentoonstellingen, scholenprogram ma's, excursies, veldwerk en dergelij ke maar daarnaast komen ook meer fundamentele vragen aan de orde. Vragen als; hoe bereikt een centrum, zoals bijvoorbeeld EcoMare, maximale betrokkenheid onder de lokale bevol king? Wat moet een centrum doen om er achter te komen wat de effec ten zijn van voorlichtings- en educa tieve activiteiten? Wat is de rol van de informatiecentra bij het ontwikke len van een duurzame relatie tussen mens en natuur in het Wadden gebied? De bedoeling is dat aan het eind van de conferentie een aantal projekten op het gebied van internationale sa menwerking tot stand komen. Verder moeten er aanbevelingen zijn gefor muleerd voor de volgende minister sconferentie over de bescherming van het Waddengebied. De conferen tie wordt gehouden onder auspiciën van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij en zal wor den afgesloten door staatssecretaris Gabor. Verschillende machines van een bouwbedrijf uit Den Burg, die aan de Bosrandweg en de Schumakersweg stonden, zijn onder handen genomen door vandalen. Ruitewissers, anten nes en ruiten werden vernield. Daar naast werden slangen doorgesneden en accubakken van waarschu wingslampen kapot gemaakt. Op de Brink in De Koog is de spiegel van een bruine Oldsmobile ges neuveld. Op het parkeerterrein bij paal 33 is zondag een blauwe motor van het merk Honda aangereden of omge gooid De motor lag op de linkerzijde, maar had rechts schade. Eventuele getuigen worden verzocht te bellen met de politie, telefoon 12222. Vanaf vandaag is in het Maritiem en Juttersmuseum een nieuwe attractie te bezichtigen. In de wierschuur is naast de overblijfselen van de blazer TX 11 een scheepstimmerwerkplaats ingericht. Hier is te zien hoe een scheepstim merman rond 1920 werkte. Een groot deel van de gereedschappen is af komstig van Texelse bedrijven (b.v. de vroegere scheepswerf van Cees de Wijn) en van Texelse particulieren. Daarnaast zijn 50 stuks gereedschap pen door het Zuiderzeemuseum ge schonken. De scheepstimmerwerk plaats is zo ingericht dat het lijkt als of de timmerman even bij zijn werk is weggelopen: op de werkbank staan allerlei vetpotten met kwasten erin en op de vloer liggen de hout krullen van het schaafwerk. De bouw van de werkplaats is geheel in eigen beheer uitgevoerd.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7