Wonen op Texel, werken aan de overkant WIE HELPT ONS OM 'N GOED PLAN DE GROND IN TE DOREN. )n den Besten: 06-zonder sex \euwe markt in de wereld telecommunicatie heet ra# ms Johan Hoogerheide speelt doeltreffende spelletjes ioem van Texel" nieuw uderwets brood van Dros Geslaagde zwemfandag in Molenkoog DRINKWATER VOOR DE DERDE WERELD SIMAVI GIRO 300100 TEXELSE COURANT Ruiterbewijzen voor 32 Texelaars Grote opbrengst kledingactie Winnaars volleybal (den Besten uit Oosterend is a 06 gestart, een bedrijf dat Jformatie nummers beschikbaar I Hij is hiermee de eerste en llsnog enige in Nederland. Rent- |staat voor informeren, adverte- a selecteren per telefoon. De [ale wijze om een 06-lijn te hu- J via de PTT. Hoogdrempelig, |en weinig flexibel, vindt den ln Uit technisch hobbisme en Jhoefte om op een creatieve zelfstandig te zijn begon hij ledrijfje. Naast de ideële [telling om de drempel van de "te verlagen is het ook een S'n9 -.In Engeland en Amerika [dé manier om mensen op een 1 manier te informeren. Voor fteeft er nog teveel sex aan de pen." fag duidelijk zijn dat de grootste •"kring van de Texelse Rent- l*|ch niet od het eiland bevindt. Tbekendheid met het fenomeen [hier nog groter dan in de stad. Is het nog teveel gekoppeld aan •sten. Een misverstand, vindt ksten die zijn klanten vooral V op de zakelijke markt. Hij ziet Jakelijk gebruik van een 06-lijn [a's een lucratief antwoordapa- l»voor ondernemers bijvoorbeeld, fel respons krijgen op hun ad- fties is een 06-lijn heel handig. verstrekken van telefonische pat'e gaat veel tijd en energie Mn bovendien vormt het een kostenpost." Ijlos/e op met een 06? „Ja, [het is feitelijk een uitgebreid pordapparaat. De potentiële voor informatie belt komt in lenu, waar hij kan kiezen uit verfW ende produkten. Informatie Ron den Besten. verstrekken kost dus geen tijd meer én levert zelfs geld op." Voor de beller bedragen de kosten een gulden per minuut Als er weinig wordt gebeld, minder dan een half uur per dag, is de verdeelsleutel fif ty/fifty. Bij veelvuldig gebruik van de lijn, meer dan tien gebelde uren per dag, kan dit oplopen tot een ver deelsleutel van 10% voor de exploi tant en 90% voor de adverteerder. Den Besten neemt het exploitatierïsi- co geheel voor eigen rekening. Hij benadrukt dat, in tegenstelling tot de PTT, geen aanvangskapitaal of en treegeld nodig is om een 06-lijn te huren. Bovendien wordt de admi nistratieve afwikkeling verzorgd door Rent-a-06. Luistervink Sinds kort heeft Texel een geheel eigen 06-lijn, de luistervink. „We heb ben dit zelf ontwikkeld. Wel zijn er andere mensen die voor ons schrij ven, tegen de vergoeding van de helft van de opbrengst." De beller komt in het menu en kan de keuze maken uit 'vrolijke verhalen', het hart luchten, (pssst) 'geheimen' en 'ero tiek'. Den Besten: „En nou moet jij es raden welk onderwep het meest wordt gekozen..." Over de opzet is hij niet ontevreden, wel over het aantal bellers. Maar op timistisch denkt hij dat dat nog wel komt. Het Texelse intiatief is al wel handig gebleken bij kortlopende acti viteiten. Zo zal het Oosterend-present programma er bijvoorbeeld in worden vermeld. Leuke bijeenkomstigheid is dat de opbrengst is bestemd voor het Oosterender gemeenschapswerk. Den Besten: „Het fenomeen 06 is nog te onbekend. Als de basismoge lijkheden eenmaal bekend worden, en de drempel lager neemt het een vlucht, daar ben ik van overtuigd." Informatie: 18532 Tekst: Marija Westerlaken Foto's: March Heijnen (Foto March Hcijnen) Het begon als hobby, gezel schapsspelletjes die een soms se rieuze ondertoon hadden. Daarna door naar de scholen, waar hij gedu rende tien jaar humanistisch vor mingsonderwijs gaf. Zijn stokpaardje was de opzet van een creatief ideeënburo waar iedereen terecht zou kunnen. Het buro kwam er niet, vele andere activiteiten volgden. Straattheater, Stichting Lekker Dier, anti-bont comité... wat bleef was spel. Maar sinds hij heeft besloten er geld mee te verdienen, op een an der niveau. En het buro is er ook ge komen, creACTIEF. Zijn specialiteit is om mensen elk gevoel te laten bele ven. Hoe? Door een spelletje. Een spelletje7 ,,Je kunt alles opnemen in spelvorm. Spel liegt nooit, mooie be weringen worden direct onderuit ge haald. Spel geeft een heel zuiver beeld van de situatie." Ik ken die spelletjes van vroeger nog wel. Je wist nooit precies waar het heen ging... „Weet je nog van die jongen die het slechte pad op wilde7 Ik zei tegen hem, dat kan ik je wel laten voelen hoor, dat slechte pad. Daar was jij toch ook bij? We hebben toen een straattheater in elkaar gezet waarbij we voor Bakker de goudsmid een enorm kabaal maakten." Stel, je hebt werk waarmee je niet alleen je geld verdient, maar dat je ook nog leuk vindt. Bovendien ben je er goed in. Helaas is het onmogelijk om het te beoefenen op Texel, je bent verplicht om óf te forenzen, of zeer creatief na te den ken en iets anders te verzinnen. Johan Hoogerheide en Ron den Besten werken beide op het terrein van de communica tie. Twee zeer verschillende uitgangspunten maar met één overeenkomst, het werk komt voort uit hobbyisme en gedre venheid. Op Texel kunnen ze er niet mee uit de voeten maar beiden weigeren concessies te doen ten aanzien van het wooncomfort. Johan Hoogerheide geeft spel-trainingen en Ron den Besten verhuurt 06-informatie nummers. Wonen en werken; hoe het ook anders kan. Houd de dief! „Precies. Die jongen wist gelijk hoe het voelde om een dief te zijn." En nu heb je een creatief adviesburo, dat klinkt serieuzer dan spelletjes doen met lastige pubers... „Ik heb besloten om na al die jaren hobbyen en vrijwillig werken geld te gaan vragen voor mijn ideeën. Daar uit is creAKTIEF ontstaan." Binnen het bedrijfsleven worden de laatste jaren talloze trainingen en cur sussen gegeven om personeel en ma nagement optimaal te laten funtioneren. Het buro De Raaf en Van der Meulen uit Heerhugowaard is Johan Hoogerheide. (Foto March Heijnenl gespecialiseerd in ziekteverzuim. Zij geven trainingen in verzuimbeheer- sing. „Ik werk veel samen met dat buro. In de eerste instantie ontwikkel de ik een spel dat door andere do centen werd uitgevoerd. Dat bleek niet te werken, dus nu doen we het samen. Ik voeg het spelgedeelte toe." Uitleg graag. „Ik vertél dus feitelijk niks, ik dóe gelijk. Ik heb gewerkt met een vrouwelijke manager van een fabriek. Zij kreeg een assertivi- teitscursus. Aan de theorie doe ik niks, ik ga bijvoorbeeld met haar de stad in, boodschappen doen. Dan krijgt ze als opdracht om voor te dringen bij de kassa Dat werkt? „Ja, want zij ervaart ge lijk hoe het is om meer van je af te bijten en brutaler te zijn Ik ben ook in een bedrijf geweest waar conflic ten waren tussen individuen. Een overlevingsspel werkt dan heel goed. Zo heb ik eens twee groepen op een eiland gezet. Om eraf te komen moesten ze een vlot bouwen. Er was tekort materiaal dus ze móesten wel samenwerken wilden ze allemaal van dat eiland af." Noodplan Een goed spel bevat altijd een aantal factoren. Een wedstrijd element, een factor geluk, een stukje techniek en, belangrijk, een hinderelement. ,,Je moet elkaar een beetje kunnen zie ken, daar worden ze berefanatiek van." Hoe verzin je al deze dingen? „De meeste mensen worden in hun creatief denken gehinderd door hun moraal. De moraal knijpt creatieve oplossingen af. Ik denk dat ik me minder aantrek van wat mag en niet mag. Bedrijven willen een bepaald gevoel oproepen bij hun mensen. Dat geef ik ze. Momenteel geef ik een veiligheidstraining in een soort soja- raffinaderij Daar is een noodplan ontwikkeld omdat er in die fabriek wordt gewerkt met allerlei gevaarlijke stoffen. Vooraf doe ik een soort oriëntatie, om me in te leven in de si tuatie. Ik loop door die fabriek met alle zintuigen gespitst. Dan stel ik me voor dat er brand is en dat het licht uitvalt Dan voel ik dat het glad is onder mijn voeten en dat ik veel moet bukken door rare obstakels. Naar aanleiding daarvan ontwikkel ik een spel in wedstrijdvorm waarbij iedereen wordt geblindoekt, waar een gladelement inzit en waarbij veel wordt gebukt. En uiteraard heeft iedereen, volgens het noodplan, daar binnen een functie." Klinkt simpel. „Maar uiterst doeltreffend. Door spel kun je op de meest eenvoudige ma nier dingen duidelijk maken. Zonder mooie woorden maar met een stuk emotie. Dat maakt het zuiver." Ruim 80 T-shirtzwemmers deden za terdag mee aan de Zwemfandag. Eén van hen won zelfs een draagba re kleurentelevisie. Om 11.00 uur opende een tiental me dewerkers van EcoMare samen met een dertigtal kinderen de Zwemfan dag. Allen gekleed in een T-shirt van de Zwemfandag, zwommen zij ieder 250 meter. In ruil daarvoor ontvingen ze hun T-shirt en een fraaie medaille. Gedurende de hele dag werd in T- shirt gezwommen, in totaal door 89 kinderen. Ook werden allerlei zeehon denspelletjes gedaan en konden de (Foto March Heijnenl deelnemers zeehonden schilderen. Fee Siebert won hiermee de eerste prijs. Het straattekenen werd gewon nen door Pim Koomen. Aan de oproep om verkleed als zee hond naar Molenkoog te komen, werd slechts door drie kinderen ge hoor gegeven. Job van der Bent werd gekozen tot mooiste zeehond. Carolien Bakker was de gelukkige winnaar van een draagbare kleurente levisie. Zij was één van de zeven winnaars in heel Nederland. Deze te levisies waren beschikbaar gesteld door de Nationale Raad Zwemdiplo ma's. Helaas krijgt Carolien haar prijs pas op een later tijdstip overhandigd. De totale opbrengst van de Zwem fandag (f450, komt ten goede aan EcoMare. ren. Dan wordt namelijk de molen geplaatst. „Er is een duidelijk smaak verschil met ander brood Het is veel verser. Graan kun je jaren bewaren, maar meel niet. Wij laten het gema len graan besterven en bakken er zo snel mogelijk mee." Voor de luchtigheid worden enige na tuurlijke toevoegingen gedaan, zoals melk, plantaardige olie en tarweglu- ten. Verder wil Dros niet uitwijden over het recept. „Dat is uiteraard ge heim." Hij heeft de naam van de nieuwe broodsoort laten deponeren. Hoewel hij ernaast ook gewoon brood blijft maken, hoopt Dros dat het nieuwe paradepaardje van zijn bakkerij gretig aftrek zal vinden. „De ze biologische manier van werken heeft duidelijk mijn hart." Wie het nieuwe Texelse brood wil proeven kan zaterdag 19 juni terecht bij bakker Dros aan de Schilderweg. Dan wordt een open dag gehouden in het kader van de Oudeschilder be drijvendag. Belangstellenden kunnen het maal- en bakprocedé volgen en mogen het brood proeven. Het zal voor die gelegenheid worden belegd met andere produkten van Donatus. Tweeëndertig Texelse ruiters en ama zones hebben zaterdag in manege Akenburg met goed gevolg het exa men voor het ruiterbewijs afgelegd. Dit diploma is ingesteld door de Stichting Recreatieruiter en behelst een praktijk- en een theoriegedeelte. In enkele gebieden in ons land zijn voor ruiters alleen toegankelijk als zij in het bezit zijn van een ruiterbewijs. Op Texel is dat nog niet het geval, maar dat kan nog komen. Het examen gaat onder andere over het gedrag van ruiters langs de weg en in natuurgebieden. Tijdens het praktijkgedeelte wordt bekeken of de deelnemers de rijkunst voldoende be heersen om alleen langs de weg te gaan met hun rijdier. Ruiters die aan wedstrijden meedoen en startgerech tigd zijn in de klasse L, waren vrij gesteld van het praktijkexamen. Instructrices Corrien Duin en Bea dekker verzorgden de begeleiding van de meest jeugdige deelnemers. Exa minator De Reus was te spreken over het niveau. Alle deelnemers slaagden. De diploma's werden uitgereikt door E. van der Spek van Staatsbosbe heer Geslaagden Marcus Kuip. Diana Kuip. Niels Hoogenbosch Nona van der Vis. Suzanne Eelman. Wendy Lampers, Jessica Hoep, Marieke van Rossum, Rob Timmers, Laila Timmers. Annemieke Bouthoorn, Lilian Malschaert, Diana Kooiman, Fia Kooiman. Charlotte Boeijen, Bart Meeden- dorp, Esther Koorn, Miriam Cnossen, Nienke Eilander Rob Witbaard Lena Eelman, Wilma Witte, Kelly Geus, Gea de Ridder, Afra Meijer, Dennis Kuiper, Annemieke Bos, Maartje Duin, Nelleke Gerlsma, Meria Zegel. Josien Wolf De opbrengst van de kledingactie „Mensen in nood" die op 25 mei werd gehouden, heeft 9V2 ton aan kleding, dekens en dergelijke opgele verd. Dat is twee ton meer dan vorig jaar. In de buitendorpen was de op brengst weliswaar minder dan in 1992, maar in St. Jan lag een hoe veelheid opgeslagen die beduidend meer was dan in voorgaande jaren. De stichting „Mensen in nood" dankt een ieder voor de mede werking. De C-jeugd van Tevoko, een mixteam van jongeren tot 12 jaar, is kampioen geworden De volleyballers en hun coach Troost werden tijdens het bui- tentoernooi op passende wijze gehuldigd. Lag 8 JUNI 1993 Specialiseren brood wordt gemaakt zonder I, geur- of smaakstoffen. Het pvan Donatus wordt op een h molen gemalen. „Het is een [en molen met een echte mo- leen. Het enige „nieuwerwetse" It hij op electriciteit loopt. Het [natuurlijk prachtig zijn als we ■eens konden overschakelen op ■echte windmolen", mijmert de Han Dros met zijn nieuwe geesteskind ..Bloem van Texel" iFoto Tesso de Graaft) naar de ouderwetse manier broodbakken Dat gebeurt vanaf en(je week bij bakkerij Dros in eschild „Bloem van Texel" is de m van een nieuwe broodsoort, ■aalrt van BD-graan dat wordt ialen in de bakkerij op de wijze 5 het vroeger gebeurde. ;er Han Dros steekt het niet on- stoelen of banken: zijn hart ligt en biologisch product. Al jaren hij biologisch brood van atus-graan. „Maar het is eigenlijk ondergeschoven kindje, naast de andere producten, We maken er veel reclame voor, maar de be stelling is enorm gegroeid. Eigen- 1 egen de verdrukking in." Kingkorn us jarenlang lid geweest van Sa- Samenwerkende Bakkersl, een msatie die is opgericht als tegen- jer van de „Kingkorn-beweging" Ie jaren zeventig. De aangesloten lenjen leveren landelijk aan grote irmarktketens. lat de prijzen van brood steeds r daalden, was overleven voor de ;ers alleen maar mogelijk door ds meet schaalvergroting en imatisering. Texel heeft echter H beperkt afzetgebied. Dros: „De I aging van 120 naar 30 bakkers, rdie hadden wel 25% van de I silandse broodmarkt in handen. I jn het op Texel niet redden en daarom uit Saba gestapt." Sinds- levert Dros alleen nog zijn to specialiteiten aan de super- it# iten. bakker, wiens grootvader meel maal de in de Oudeschilder Traanroeier verlangend. Via een mailing worden supermarkten en logiesverstrekkers volgende week geattendeerd op de nieuwe brood soort, die een echt Texels product is. ledereen die wordt aangeschreven krijgt een brood om te proberen. Er worden verschillende varianten op de markt gebracht: wit, bruin en volko ren gesneden en een ongesneden vloerbrood. Eventueel worden in een later stadium ook kleine broodjes ge leverd. „Dat hangt ervan af hoe het gaat lopen. We willen met te groot beginnen", aldus Dros. Hij heeft al verschillende bakproeven gedaan, maar wacht tot donderdag voor hij de uiteindelijke versie gaat uitprobe- vraag was natuurlijk wat we dan iten doen. Specialiseren was het oord." Eén van de plannen die al lang koesterde was de uit ing van het biologische brood timent. „Landelijke onderzoeken en aangewezen dat daar grote efte naar is. De consument let meer op gezonde voeding." .het al bestaande compacte jische brood gaat Dros een iger variant maken. Een zwager de Toonder studio's werkt met de naam „Bloem van en een fraai gestileerd logo. Echte molen

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7