(jroen ^warts jexeh in het harL, tudenten tussen wal en %hip door OV-keuzekaart I N 1,49 Aanbesteding maaiwerk wegbermen vertraagd |timisbruikwet tempert idel in Teso-aandelen POMMES FRITES (addeneilanden willen uitzonderingspositie ummer Meningen verdeeld over hoge gras Brandalarm door wierook Explosieven vernietigd VERDER IN DIT w Texel niet overspoeld door Kerkepad-gangers Oude Citroëns trekken veel bekijks fci Omvangrijke loods bij NIOZ bijna klaar Onderzoek naar effekt van verstoringvan scholeksters in de Waddenzee w Geen paviljoen voor Kuip in De Koog Vakantiekrant T E X E LS E^COU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een de Cool to School folder van fj2/y-\pf UnIrICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10791 DINSDAG 22 JUNI 1993 rtenties. abonnementen, etc. iflen de Rooy B.v., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741 Telefax 02220-14111 li parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741. Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kan- bel uw bezorger buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den lefoon 02220-15639. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G bank nr 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs M8,50 per half jaar; Los M.35 tamenlijke waddeneilanden n aan op een uitzonderingspo- jj de keuzekaart voor gratis jar vervoer van studenten. Het rsbewijs is volgend jaar van De vervanger van de OV- art heeft voor studerende iars die het weekend naar het ■afreizen nadelige gevolgen. De aat vrijdagavond pas na ze- jn. Jongeren die ver weg missen daardoor de laatste lit protest hiertegen en tegen ing op de studiefinanciering leerlingen van OSG De Ho- onlangs actie. jimgingsplannen van onder- lister Ritzen zijn bij leerlingen G De Hogeberg slecht geval- tudenten worden aan alle kan- vort. Het loopt gewoon de en uit", protesteert Matthijs met klasgenoot Stefan erwaarden een actie op touw igen de overheidsplannen. Sa st medescholieren ging het 10 juni demonstratief in sta- zamelde die dag handteke- van sympathisanten in. met een petitie waarin ze 3ven aan hun ongenoegen actie wildfen ze de lijst over- n aan het college van b en w. ie waren niet op het ge- iuis, zodat we ze maar aan itdoende ambtenaar hebben We hopen dat ze beseffen het oneens zijn met de plan- Ritzen." Brief het college zich niet achter lierenactie schaart hebben b 'n brief ondertekend die door d naar Den Haag is verstuurd, en minister Ritzen (Onderwijs) V-keuzekaart voor de wad den een uitzonderingspositie m. Een initiatief dat door de m met tevredenheid is ont- Mede-actievoerder Bas van t, nu nog leerling van 5 VWO: ,,De studenten moeten straks kiezen tussen vrij reizen door de week of alleen in het weekend. Hier bij vallen de Texelaars tussen wal en schip. Over twee jaar wil ik natuur kunde studeren aan de Rijksuniversi teit in Utrecht. De reistijd vanaf Texel bedraagt inclusief de boot gauw zo'n drie uur. Als student wil je graag op vrijdag naar huis, anders blijft er niets van je weekend over. Je moet tenslotte zondagmiddag al weer te rug." De keuzekaart biedt ook moge lijkheid door de week gratis te reizen en gedurende het weekend tegen veertig procent korting. Aangezien deze geldig is tot vrijdagavond zeven uur, biedt dit ook geen alternatief voor de Texelaars die vrijdagavond willen reizen. Somber Voor Stefan van Heerwaarden, leer ling van klas 4 VWO, ziet het er nog somberder uit. „Ik wil na mijn eind examen naar de Hogere Hotelschool in Leeuwarden. Dat is zo'n vijf uur reizen." Klasgenoot Matthijs Hornby is er nog niet uitwelke studie hij wil volgen. „Maar het wordt in ieder ge val een technische, waarschijnlijk in Twente, zo'n vier uur treinen. Als we een weekendkaart nemen, kunnen we pas zaterdagmorgen naar Texel. Dan kom je tegen drieen aan. Nou, dan schiet de dag al aardig op. En zondag weer op tijd terug. Lekker weekend hoor." Matthijs denkt vooral in het begin van de studie regelmatig naar Texel terug te keren. „Je bent nog niet zo goed thuis in je nieuwe omgeving en wilt graag weer even naar huis, al is het maar om de was te laten doen." Op langere termijn, als hij wat meer kennissen heeft, denkt hij gemiddeld om de drie we ken naar Texel te komen. „Er zitten nogal wat kosten aan de reis, zoals de boot. Het bezoek moet dan toch de moeite zijn. Want tijdens zo'n weekend moet er toch nog van alles worden geregeld. Nee, vrijdag is de beste dag naar huis te gaan. Anders _V ■wende scholieren Bas van Atteveldt, Matthijs Hornby en Stefan van Heerwaarden ■'ofe problemen door de korting op de studiefinanciering. IFoto Gerard Timmorman! zit je toch de hele avond maar op je kamer te wachten." Teso-snip Willen ook studenten uit de verste uithoeken van het land de laatste boot halen, dan moet vanaf één uur vrijdagmiddag vrij treinen mogelijk zijn. Aldus luidt het verzoek dat de waddeneilanden richting minister Rit zen hebben verzonden. De gemeente heeft zich ook beklaagd over de zo genaamde „Teso-snip". Dit is een reiskostenvergoeding van honderd gulden voor studenten voor kosten van de overtocht. De overheid keert deze vergoeding uit, maar de admi nistratiekosten (ongeveer net zo hoog) zijn voor rekening van de ge meente. Basisbeurs B en w hebben tot teleurstelling van de scholieren niet gereageerd op het scholerenprotest tegen de korting op de studiefinanciering. Ritzen wil iede re student een basisbeurs toekennen. Het is de bedoeling dat de ouders het resterende bedrag aanvullen. Hebben ze hiervoor onvoldoende mid delen dat springt het Rijk bij in de vorm van een lening, waarvan de rente rond de tien procent ligt. De basisbeurs alleen is volgens het drietal ontoereikend. „Studeren wordt een kostbare zaak", aldus Bas, die becijfert dan een student na afloop van zijn opleiding in het ongunstigste geval f100.000,- aan studieschuld overhoudt. Hornby somt een aantal oorzaken op: „De kamerhuur. Een neef van me betaalt in Amsterdam f500,- in de maand, en dat terwijl de huursubsidie is afgeschaft." Een ex treem geval misschien, maar huren tot f300,- zijn meer gewoonte dan uitzondering. Om niet bij een bank te hoeven aankloppen ziet het drietal zich genoodzaakt een bijbaantje te nemen. „Op zich niet zo erg, maar het gaat wel ten koste van de stu die." Het zint de scholier niet dat de basis beurs alleen geldt voor studenten vanaf 18 jaar. „Als 17-jarige student krijgen mijn ouders dan wel kinder bijslag, maar ik moet nog geruime tijd wachten op mijn toelage. En dat terwijl er op de Hogeberg scholieren (ouder dan 18) rondlopen die nu al een basisbeurs krijgen. Die houden nog geld over, ten koste van de men sen die het echt nodig hebben." De korting op de studiefinanciering heeft volgens deactievoerders nog een neveneffect, dat op termijn nade lig zal uitpakken voor de samenle ving. „Louter uit geldgebrek besluit menig schoolverlaters niet verder te leren, maar een baan te zoeken. Ba zen geven daarbij de voorkeur aan mensen die hard willen werken en die snel van begrip zijn." Degene die bij de werkgevers wat minder „goed in de markt" liggen, zouden volgens Matthijs eerder geneigd zijn door te leren. „Veel van deze studenten kie zen liever voor een lichtere opleiding, zodat de zwaardere studies onderbe zet raken. Door het korten van de beurzen stimuleert de overheid een kwaliteitsachteruitgang onder studen ten." Door vertraging bij de gunning van het maaiwerk en het groeizame weer van de afgelopen weken is het bermgras tot recordhoogte gegroeid. (Foto Gerard Timmerman) Nog nooit stonden de wegbermen er zo weelderig bij als dit jaar. Niet iedereen is echter blij met de welda dige flora langs de Texelse wegen. „Als automobilist kun je de reflec torpaaltjes niet eens meer zien", stelde Erna Eelman (VVD) het ecolo gisch bermbeheer van de gemeente aan de kaak. Dat de bermen nog niet zijn gemaaid komt niet door het ecologische berm beheer, waardoor vanaf 1 juli het mes in het bermgras kan worden ge zet. Oorzaak voor de overdadige groei is vertraging bij de gunning van het werk aan de bermen, dat de ge meente al jaren uitbesteedt aan Niek Dros. Daarbij komt dat door het groeizame weer van de afgelopen weken de bermvegetatie omhoog is geschoten. Contractbesprekingen voor de komende vier jaar zijn inmid dels zo goed als rond, maar wethou der Terpstra wilde nog niet bevestigen dat loonwerker Niek Dros uit Oosterend het werk opnieuw zal uitvoeren. Vandaag kwam de kwestie in het college-overleg aan de orde. „Want we moeten snel handelen." Loonwerker Werner Dros, wiens be drijf al 25 jaar de bermen maait, staat in ieder geval te popelen om aan de slag te gaan. Hoewel hij niet de enige inschrijver is voor het om vangrijke werk, is vrij zeker dat de Gistermiddag kwam het automa tisch brandalarm van het verzor gingstehuis Sint Jan in werking. Van brand was echter geen spra ke. Het alarm werd veroorzaakt door wierook, die opsteeg bij een rouwdienst in de grote zaal van het gebouw. Uitrukken van de brandweer kon nog net worden voorkomen. N in Teso-aandelen die vorig [flinke hausse doormaakte is ls,e helft van 1993 J1 afgenomen. De oorzaak is l'asultaat van de veerdienst, |u"t zeer waarschijnlijk in Vatgeving. Overdracht van I °P naam moet vanaf 1 ja- |jaar notarieel worden be- hetgeen de nodige kosten l'acht van Teso-aandelen had fr administratief weinig om 1 werd kosteloos vastgelegd veerdienst met een gestan- f °ewijs van overdracht. Van af 1 januari volstaat deze onderhandse akte niet langer, maar moet een notariële akte worden op gemaakt bij overdracht van Teso- aandelen, zoals het geval bij alle aan delen op naam. De nieuwe wetgeving is ingevoerd om misbruik van BV's door criminelen te voorkomen. De nieuwe maatregel hakt er flink in. De kosten die notaris Boswijk per transactie in rekening brengt bedra gen ƒ146,88 (incl. BTW), zo'n twintig procent van de marktwaarde van een Teso-aandeel (nominale waarde f5,-). Of de kosten naar verhouding dalen als meerdere aandelen tegelijk wor den overgeschreven kon een woord voerster gisteren niet zeggen. Geïnteresseerden zijn echter welkom op het notariaat, laat ze weten. De kosten kunnen verder oplopen als meer (speur)werk moet worden ver richt, bijvoorbeeld bij een erfenis. Grillig Het lijkt er op dat de extra onkosten post het eerste half jaar een verlam mend effect heeft op de handel ih Teso-aandelen, al moet niet worden vergeten dat het verloop hiervan al tijd grillig is. In 1989 werden er 570 overgedragen. In 1991 bereikte de handel met 192 stuks een diepte punt, maar herstelde vorig jaar tot 573 overgedragenexemplaren. Tot vandaag verwisselden in 1993 slechts zes aandelen van eigenaar. Omdat niet alle transacties van dit jaar bij Teso bekend zijn, kan dit aan tal nog groeien. Of de nieuwe wetgeving invloed heeft op de marktwaarde van de ei gendomsbewijzen heeft, lijkt moeilijk te zeggen. „Ik denkt dat er een ne gatief effect vanuit gaat", verklaart Mr. R.A.E. de Haze Winkelman van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB). „Voorgaande jaren schommel de de prijs per aandeel tussen de zes en zevenhonderd gulden, om eind vo rig jaar te dalen naar zo'n vijfhonderd (nominale waarde f5,-)." Het eerste half jaar steeg de waarde tot onge veer zeshonderd gulden. De waar destijging zou waarschijnlijk groter zijn geweest zonder de antimisbrui- kwetgeving denkt De Haze Winkel man. „Goedwillende particulieren worden getroffen door de maatrege len die zijn bedoeld voor criminelen. Maar die weten toch wel weer de mazen van de wet te vinden." klus hem ook nu weer wordt gegund. „Maar ja, we mogen niet eerder be ginnen dan dat het contract met de gemeente rond is", laat hij desge vraagd weten. Dubbele Nu de gemeente het wegenbeheer van het waterschap heeft overgeno men, moet ten opzicht van voorgaan de jaren ongeveer het dubbele worden gemaaid, totaal ongeveer honderd kilometer wegberm. Dros: „Het merendeel daarvan maaien we twee keer, bij kruisingen en op ande re plekken zelfs vier keer." Behalve bermen is ook het onderhoud van slootjes en tuunwallen onderdeel van het werk. Voor een efficiënte uitvoering heeft Dros inmiddels een nieuwe front- maaimachme aangeschaft. Deze „Ter- ratrac" is bijzonder wendbaar en speciaal geschikt voor steile taluds. In overleg met de gemeente worden eerst de meest urgente bermen aan gepakt, bijvoorbeeld kruisingen. Dros denkt zo'n drie weken nodig te heb ben om alle bermen een eerste maai- beurt te geven. Reflectoren Volgens de wethouder loopt het zo'n vaart nog niet met de bermgroei. „Ik zit zelf dagelijks langs de weg. Nou, de paaltjes zijn nog goed zichtbaar. Zeker 's avonds kun je de meeste re flectoren nog prima zien. Bovendien geeft de hoge begroeiing precies het verloop van het wegtracée aan. Erna Eelman denkt daar anders over. „Vanaf de uitrit van hun boerderij wordt het uitzicht van de veel land bouwers op de wegen weggenomen door de bermbegroeiing. Op kruispuntenis zelfs sprake van on overzichtelijke en gevaarlijke situaties die tot ongevallen kunnen leiden. Veel boeren hebben de bermen voor hun bedrijf zelf al gemaaid." De VVD-vrouw vroeg zich af of de ge meente wel is opgewassen tegen het extra werk door overname van de wegen van het waterschap. Ze kreeg bijval van Kees Hin (CDA), die vond dat agrariërs een groot deel van het werk best zelf kunnen uitvoeren. „Die doen het bijna voor mets." Dat veel planten in de bermen in het zaad schieten en voor aangrenzende landerijen een bron van vervuiling zijn, bestrijdt de wethouder. „De soorten die op de schrale bermen groeien, schieten echt geen wortels in de rijker bemeste gronden van de landbouwers." Gistermiddag om half vier heeft de duin- en demonteergroep van de ma rine explosieven tot ontploffing ge bracht op de Hors. Het waren uit de Tweede Wereldoorlog afkomstige pro jectielen die de laatste tijd op diverse plaatsen op het strand en in de dui nen waren gevonden. Uw evenement in De Vakantie krant? Bel op tijd naar Ruud Nooy, telefoon 15034 of lever de aankondiging schriftelijk in bij de balie van Langeveld en de Rooy onder vermelding van Vakantie krant. Artikelen voor de editie van vrijdag 2 juli kunnen tot donder dag a.s. worden ingeleverd. IM-ADVERTENTIE (,r„. i» l«t hért. j Boek en K; PRESENT i Kjntoorboekhar.de! I Langeveld de Rooy Lq Parkstnat 10. Den Burg lV/K Telefoon 02220 - 12741 Fax 02220 - 14111 I M ADVERTENTIE zak 1000 gram van 198 voor Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 6

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1