Dressuur en kunst van Mischa Barrau m Expositie in Bosch en Zee Maaier Center Er Mensen m Familieberichten TEXELSE J couRANT «j iderscheiding or Frans Zegel Braziliaanse kunst in Den Hoorn acte voor bestrijding epilepsie BiPliiitW.iJiJ.Tarcn dode schapen Brandje gesmoord met boerenkiel Voor verlovings- trouw- of geboorte- kaarten Natuurlijk official dealerj ƒ5,-. ƒ5,-. ƒ5,-. ju, )AG 26 JUNI 1993 BSC) s Zegel uit Den Burg werd dagavond uitgeroepen tot il Harris-fellow", een hoge n 1* tscheiding van Rotary Inter- n 15 nai die wordt toegekend aan '5 rY-leden die zich buitenge- verdienstelijk hebben laakt. I, lid van de Rotaryclub heeft de onderscheiding te danken aan één spectacu- daad maar aan langdurig ex- Wet zijn op uiteenlopende ia en. Zo houdt hij zich al ja- tezig met het schrijven van erslagen van de wekelijkse lijeenkomsten. Zegel zelf lijkt 3g ai tanzelfsprekend te vinden, inte i welke belasting dat werk iu wt idt blijkt pas als hij met va- igen e is en een ander het moet lemen. Tijdens de clublunch dinsdag Izie foto) overhan- voorzitter Jan Beekman :rans Zegel IlinksI de me en oorkonde die bij de on- :heidmg horen. Zegels look dienstbare) echtgenote Nida •t stti 'e ^u^e: voor haar n er bloemen. (Foto Hirry de Greet) nslott >Maie van m vi jf ir De ir de ir del r Old visto ttet. In atelier 't Schildertje in Oen Hoom exposeert tot 24 juli de Braziliaanse kunstenaar Domingos Martine. Martins is geboren in 1953 en komt uit een arme familie. Hij studeerde aan verschillende kunstacademies, maakte televisiedecors en ontwierp sambakostuums voor dansscholen. Sinds 1983 woont en werkt hij in Amsterdam. Martins heeft vele internationale ex posities gehad. In zijn werk geeft hij vorm aan de multiculturele samenle ving. Zijn stijl is expressionistisch, ex plosief en vol met contrasten in opvallende kleuren. De uitbundige Braziliaanse cultuur is duidelijk aan wezig, maar als tegenstelling toont hij ook de minder rooskleurige dage lijkse werkelijkheid van migranten in Nederland. Atelier-eigenaar Henk Noorlander kwam toevallig in contact met de schilder tijdens een bezoek aan Am sterdam. De Braziliaan was al eens eerder op Texel geweest tijdens een stage voor een studie aan de Rietvel dacademie. Hij wilde graag op het eiland exposeren, maar kan er zelf niet bij aanwezig zijn wegens ver plichtingen elders. el 3» ist. Met financiële steun kan die e eer p in if Ie Ni weg' inbeg zegd dest# 1de week wordt voor de epilep- rijding gecollecteerd op Texel, lan honderdduizend mensen epilepsie. Voor die mensen is itionaal Epilepsie Fonds al hon- ar actief. Tijdens het jubileum- 93 wordt extra aandacht Dnken aan de 40.000 kinderen «lepsie. Kinderen hebben de ist. Werken voor kinderen met ie is daardoor werken aan de i staan daar onder medische ?ing. Ongerust inaars van de honden hebben gehad met de familie Witte Mie. De baas van de her- id vvas al ongerust dat de "eg was en belde 's morgens ;le om de vermissing te mel- 1 wist op dat moment nog het kwaad al was geschied, inaar van de jachthond heeft *>P van de nacht vergeefse gedaan om het zeven !n 0U(te dier, dat voor het °Ps was, te vinden. Toen de Is de honden liet braken 1e' bewijs op tafel: uit de 'an de herdershond kwamen schapenwol en resten scha- tevoorschijn. Ook in de maag jachthond zat een pluk scha- Schade (•er het geen lammeren wa- l'en de omgekomen schapen J. '"derhalf jaar. De gemiddel- waarde per dier ligt tegen andere worden onderzocht wat itte* olgen zijn van langdurig ge- ran medicijnen en of kinderen len kunnen worden met minder zo'nr jnen. Daarnaast blijven andere ei d' aandacht vragen, zoals voor- inderi j aan epilepsiepatiëntjes, hun i rijda en omgeving; ontspanning en t daa' ie, kindervakanties en speciaal e om njs. Al deze activiteiten kosten oeuw jeid dan de overheid kan bijdra- aarom is het Nationaal Epilep- ids afhankelijk van giften en "s. Er wordt gecollecteerd in suj* «else dorpen, maar soms niet buitengebied. w^deis Mischa Barrau-Jacometti uit Zeist is voor het Texelse ruiter-circuit geen onbekende. Vrijwel maandelijks komt ze naar het eiland om privé- dressuurlessen te geven aan enkele Texelse talenten. Maar dat ze daar naast een begaafd kunstenares is, is niet bij iedereen bekend. Haar schil derwerk is sinds vorige week te zien bij appartementenhotel Bosch en Zee in De Koog. Mischa Barrau-Jacometti had al jong Met de blauwe boerenkiel van haar man doofde mevrouw Van Liere (Mosselweg 3 in Oost) dinsdagmid dag een brandje in haar keuken en wist daardoor erger te voorkomen. Mevrouw had een pannetje vet op het gas gezet en liet toen even de hond uit. Toen ze terugkwam bleek de vlam in de pan te zijn geslagen en laaiden de vlammen al hoog op. Een fikse brand dreigde want het plafond van de keuken is van zachtboard en daarboven zit een rieten dak. „Ik wist meteen wat ik doen moest. Een tijdje terug hield brandweercommandant Groote een praatje voor de Platte landsvrouwen. Daar hoorde ik dat je een vlam in de pan nooit mag doven met water, maar dat je het deksel er op moet doen of er een kledingstuk over moet gqoien. Daarom heb ik die kiel maar gepakt". De gaskookplaat en de wasemkap er boven waren echter al erg heet geworden. Het was onmogelijk om het kraantje te bereiken waarmee de gastoevoer kon worden afgesloten. De inmiddels toe gesnelde heer C. van Liere rondde het bluskarwei af met de poederblus ser, maar belde voor alle zekerheid toch de brandweer. Die constateerde dat echt alles uit was en dat dus geen vuur was doorgedrongen op on zichtbare plaatsen. De schade bleef zeer beperkt. Wasemkap en kiel zul len vervangen moeten worden en keuken en aangrenzende huiskamer waren rijp voor een grote schoonmaak. de f300,- zodat de totale schade rond de f7000,- moet bedragen. De eigenaars van de honden zijn WA verzekerd. Over het financiële aspect van het drama maakt Johan Witte zich echter geen zorg. Veel erger vindt hij het dierenleed dat hier is aangericht. De aanblik van de bloedende gewonde en dode dieren zal hij niet makkelijk vergeten. „Het was om misselijk van te worden". Enkele voorbijgangers die gisterochtend onverwacht met de toestand werden geconfronteerd lie pen huilend weg. Witte koestert geen wrok tegen de eigenaars van de honden. „Voor hen is het ook verschrikkelijk wat er is gebeurd. Ik vind het correct dat zij met ons contact hebben opgenomen. Ik reken er wel op dat zij afdoende maatregelen nemen om te voorko men dat zoiets ooit opnieuw kan ge beuren". Johan Witte en zijn zuster Johanna vinden dat andere honden bezitters lering moeten trekken uit wat er nu is gebeurd. Mensen sprin gen vaak erg makkelijk met hun hond om. Menigeen laat zijn dier uit door het zonder toezicht een tijd te laten zwerven, wat onverantwoord is op het schapeneiland Texel. „Als je hond weg is, mag je geen moment rust hebben". een voorliefde voor tekenen en schil deren. Door een huwelijk met een dierenarts met een drukke prak tijk, de zorg voor drie kinderen en de tijd die ging zitten in het paardrijden bleef de kunstzinnige aanleg jaren lang op een laag pitje. Nadat de kinderen de deur uit waren en paardrijden wegens lichamelijke problemen niet meer kon, pakte ze penselen en palet weer op. Begeleid en geïnspireerd door een be vriend kunstenaar was er snel sprake van een grote produktiviteit. Ze werk te in Zeist in een collectief en expo seerde vele malen in ziekenhuizen en andere openbare instellingen in het land. Bezield Dieren, mensen, de natuur zijn de on derwerpen die zij vastlegt op het doek. „Juist dét vasthouden wat je ziet. Daar gaat het om", zegt de kunstenares, die niet meer zo jong is, maar nog vol energie zit. „Vroeger fo tografeerde ik veel. Schilderen geeft mij meer mogelijkheden om juist dat hele speciale vast te houden." De gebruikte technieken zijn acryl ge combineerd met olieverf. Daarnaast zijn er enkele pastels te bewonderen. Het werk is naturalistisch en sterk bezield te noemen, door haar per soonlijke waarneming en interpretatie. De 21 doeken hangen in de confe rentiezaal van Bosch en Zee. Een zeehond met haar jong vormt het middelpunt van een serie die Texels aandoet. Daarnaast hangen er Rob Bakker uit De Koog (hoeve Mar- jo) is aan het Maritiem Instituut in IJ- muiden geslaagd voor de opleiding operationeel techniek, een vervolg op zijn studie aan de Middelbare Techni sche School. De 25-jarige werktuig kundige zal zich bezig gaan houden met bedienen, onderhouden en in be drijf stellen van machines en instal laties. Souwie Duinker uit Den Hoorn is geslaagd voor een opleiding aan de School voor Voetreflexologie te Hil versum. opvallende paardehoofden; een schimmel, de bruine en de zwarte Heel bijzonder zijn de doeken met In donesische invloeden. Een danseres op Bali, Meisje op de Pasar en je blijft kijken naar de kleurige „Vech thanen". Niet verbazingwekkend als Mischa Barrau onthult dat ze in Indo nesië is opgegroeid en er afgelopen jaar een inspiratie-opwekkende vakan tie heeft doorgebracht. Abstracte kunst spreekt haar maar zelden aan. „Té vaak bekruipt mij het gevoel dat er uit onmacht maar een draai aan wordt gegeven." Logeren Maandelijks logeert Mischa Barrau bij één van haar Texelse leerlingen. Haar echtgenoot kende het eiland alleen van haar enthousiaste verhalen. Daarom werd hij meegesleept en sa men logeerde het echtpaar bij Bosch en Zee. Door een toevallig gesprek met eige naar R.W. Steenhuizen rees het plan een zomerexpositie te houden. Het werk is te koop en informatie daar over is verkrijgbaar bij Bosch en Zee dat elke dag geopend is vanaf 9.00 uur. Wil de Leeuw Niet goed te zien op een zwart-wlt foto Is hoe kleurrijk deze vechtende hanen zijn op het schilderij van Mischa Barrau-Jacometti. IFoto March Heijnan) Parkstraat 10 1791 CA Den Burg Tel. 12741 In zijn schaduw Ps 97.1 Ik ben te moe om te spreken mijn denken schijnt stil gezet. Vermoeidheid ligt als een deken over mijn woordloos gebed. Dankbaar voor alles wat zij in ons leven bete kend heeft, maar ook bedroefd, geven wij u kennis dat de Heere uit ons midden heeft weg genomen onze lieve zorgzame moeder, oma en klein omaatje Cornelia Ros weduwe van Antonie Hendrik Spierings in de gezegende leeftijd van 90 jaar. Uit aller naam: Familie D. Terpstra-Spierings Texel, 22 juni 1993 De Rede 13, 1797 SM Den Hoorn. De begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 26 juni te Den Haag. „In vrede kan ik mij te ruste begeven en inslapen Want Gij alleen, o Heer doet mij veilig wonen". Verdrietig geven wij u kennis, dat plotseling van ons is heengegaan, onze moeder en oma Hendrika (Ria) Bijl op de leeftijd van 64 jaar. Texel: Pieter Standaart Tine Standaart-van Boven Ariane, Frederik Den lip: Erica Standaart Roel Sijbrands Fred, Ruud Texel: Hedy van Engeldorp Gastelaars-Standaart Riaart van Engeldorp Gastelaars Houten: Toiny van der Zee-Standaart Wiebe van der Zee Marieke 23 juni 1993 De Spijlen 1, Amerongen. Correspondentie-adres: Ploegveld 16, 3993 GL Houten. Dinsdag 29 juni is er van 13.30 tot 14.00 uur gelegenheid tot afscheid nemen in het uit vaartcentrum aan de Bernhardlaan te Den Burg (Texel), aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de algemene begraafplaats al daar, waarna er gelegenheid is tot condoleren in het uitvaartcentrum. Bedroefd geven wij kennis dat geheel onver wacht van ons is weggenomen onze broer, zwager en oom Theo Kager echtgenoot van C. Koppen op de leeftijd van 74 jaar. 20 juni 1993 Hof van Zaenden 47 1508 XD Zaandam Uit aller naam C. C Veeken-Kager Bedankt! Bedankt al degenen die ons 25-jarig huwelijks feest tot een feest hebben gemaakt. Onze kinderen met aanhang, familie, goede vrienden, de buurt, collega's en alle Texelse en overkantse reacties. Ook de gastvrouwen en -mannen van Paal 28 bedankt. Wim en Olga Witte P.s. onze „huwelijksreis" was fantastisch. Hopen en wensen Raden en gissen Ondanks dat we je net kennen Kunnen we je nu al niet meer missen. Op zondag 20 juni 1993 kregen wij een zoon. Zijn naam is Tomas Willem Jacobus en wij noemen hem Tomas Wim Ruëter en Marianne de Kraker James Rosskade 17' 1056 AG Amsterdam Telefoon 020-612.86.14 Na mijn terugkomst uit het ziekenhuis dank ik iedereen voor alle kaarten, bloemen, bezoek en hulp Mw. Barends-Bakker Sluyscoog 52. Ik ben weer thuis en wil iedereen bedanken voor de vele bezoekjes, kaarten, bloemen enz. die ik heb ontvangen tij dens mijn verblijf in het Gemini-ziekenhuis. Het heeft me goed gedaan. Dave Vonk wilfdminoioon SS ?«i Oei 5u»g Iel C2220 I2J46 'ai 02220-13792 Een ieder hartelijk dank voor de kaarten en bloemen in het AMC, het Gemini en bij mijn thuiskomst. N. Vonk-Hillen Starkenburgh 70 INLEVERENmaandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ6,30 tot en met 3 regels. Per regel meer ƒ2,10 (inch btw) Expositie? Kan bij Bosch en Zee, tel. 17789. Di. de 29e, muziek en pizza op Dennenoord tussen 18.00 en 21.00 uur. Spoed I Erf/terrein gezocht voor Mechelse Herder, Rex, 3 jr. reu: om te waken, goed getraind. Beslist géén ge zinshond. Bel Utrechts Diere nasiel 030-514542 of Mamie Mevius 020- 6926909. Te koop: 2 vliegkoffers, sa men ƒ100,-. Tel. 14134 na 18.00 uur. J. vr. (28 jr.) zoekt per sept/ okt. '93 werk en woongele genheid op Texel. Bv. op boerderij, in huish./winkel, hotel. Br. anr. 1510 aan bu reau Tex. Crt. Te koop: Ford Fiësta, bj. '83, prima staat, APK dec. '93. Tel. 14235. Te koop: Fiat Panda 1000 S, bj. 1991, zwart, 28.000 km, zg.a.n. Prijs: ƒ11.500,—. Tel. 14166. Zuinig op uw huis? Laat dan uw schilder-, behang-, glas werkzaamheden uitvoeren door de vakman. Natuurlijk, Arn. Looyer, Spinbaan 1, Den Burg, tel. 13179. Di. de 29e, muziek en pizza tussen 18.00 en 21.00 uur op Dennenoord. Gevraagd/gezocht: bezor gers/sters voor stadspost op Texel. Een goede bijver dienste welke in de avondu ren te volbrengen is. Wij vragen bezorgers/sters voor de volgende plaatsen: De Cocksdorp, De Waal, De Koog, 't Noorden, Eierland en Den Burg. Vakantierege ling is evt. aanwezig. Bel tij dens kantooruren naar 072-154642. Nieuw op Texel. Bij Bora Bo ra te huur roadskates v.a PC TECH wegens vakantie gesloten van 28-6 tot 2-7. Voor storingen kunt u bellen 06-52811278. Geslaagd of niet? (maakt ei genlijk niet uit) kom met je hele klas woensdag 30 juni tussen 20.00 en 22.00 uur naar Talk of the Town om daar gratis Spare Ribs of kip te eten. Za. av. a.s. deurprijs tandemsprong. Trekking om 01.30 uur. „Kokkels" zijn uit gesloten van deelname. Voor huishoudelijke artike len. Fa. Rentenaar, Ooster end. PC TECH wegens vakantie gesloten van 28-6 tot 2-7. Voor storingen kunt u bellen 06-52811278. Geslaagd of niet? (maakt ei genlijk niet uit) kom met je hele klas woensdag 30 juni tussen 20.00 en 22.00 uur naar Talk of the Town om daar gratis Spare Ribs of kip te eten. Za. av. as. deurprijs tandemsprong. Trekking om 01.30 uur. „Kokkels" zijn uit gesloten van deelname Het bollenpelseizoen is weer begonnen, daarom vragen wij bollenpellers/sters. Fa. Schermer, tel. 19433, 12451 of 14073. Nieuw op Texel. Bij Bora Bo ra te huur roadskates v.a Te koop: Opel Kadett LS, sta tion, diesel, bj. '85, grijs met., 160.000 km, APK t/m mrt. '94, prijs ƒ4500,-. Tel. 14166. Trouwerij? Bosch en Zee heeft de ruimta Tel. 17789. Gevr. opslag/stallingsruimte. 60 m1 of meer. Liefst omg. Den Hoorn/Den Burg. Brxxnr. 1509 aan bur. Tex. Crt. Te koop: bruinieren 2-zits bank, onderstel eiken, zg.a.n. tevens salontafel, bladformaat 120x60 (glas), onderstel verchroomd, pr.n.at.k. Tel. 15925. Te leen gevr. antwoordappa raat voor enkele weken. Tel. 10247. Met spoed leliekoppers ge vraagd. Leliekwekerij Dijt. Westergeest 10, tel. 13461/13674. Te koop: strandwagenbak- ken met beugels, ƒ15,- per stuk. Tel 17216. Lief, wit poesje af te halen. Tel. 15262. Te koop: Aristona ktv, image- line, 63 0 cm, stereo. Tel. 15694. Te koop: 4-pers caravan, compl inger., ƒ4000,-. Tel. 12603. Cursus Engels/Nederlands voor beginners. Informatie ochtend: 29 juni om 10.00 uur. Plaats: d' Ouwe Ulo; lnl,:Marijke Panneman, tel. 17720. Elke maandagavond klaver jassen op Dennenoord. Nieuw op Texel. Bij Bora Bo ra te huur roadskates v.a. ƒ5,-. Te koop gevr. gaskacheltje voor in de caravan. Tel 13461/13674. PC TECH wegens vakantie gesloten van 28-6 tot 2-7 Voor storingen kunt u bellen 06-52811278. Geslaagd of niet? (maakt ei genlijk niet uit) kom met je hele klas woensdag 30 juni tussen 20.00 en 22.00 uur naar Talk of the Town om daar gratis Spare Ribs of kip te eten. Za. av. a.s. deurprijs tandemsprong. Trekking om 01.30 uur. „Kokkels" zijn uit gesloten van deelname. Het bollenpelseizoen is weer begonnen, daarom vragen wij bollenpellers/sters. Fa. Schermer, tel. 19433, 12451 of 14073. Nieuw op Texel. Bij Bora Bo ra te huur roadskates v.a. Met 'n geknipt koppie de zo mer door. Qnipp Kapsalon, liefst op afspraak, tel. 12227. Te koop: Harley Davidson. sportster 1000, kleur: rood. Tel. 14916. He everybody, I'm back. Na 10 mnd. Amerika wil ik ieder een bedanken voor de brie ven en kaarten. Afke van der Vis.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 3