Ontwikkeling tussengebied ellicht eerste 5 jaar stil in geeft f150.000,- voor erkgelegenheidsprojecten F Aansluiting „witte" gebieden van start Momberg over schorsing studiocomplex De Koog: |\Vat ik zeggen Qimpensatie voor sluiting centrale J Ondergrens van reserve gemeente naar 4 miljoen I te (ORT Texels ML» Bedrijvigheid [F )0 TEXELSE^" couRANT Wat ik zeggen wou... car oon Open brief ambtenaren ino-syndroom ervolgt ons" Aanrijding ersgroep: 30 km 'bod vrachtwagens 9e Berg-gebied iÊ*- wTI Wfoe.-T ÏBBSPBTII'IMSWIirann!! ymVilfiKFi Binnen vijf jaar aardgas voor iedereen Natuurbeschermingswet op de Noorderhaaks? /o JUIMI I33J Bncvcn van Ic/cn Duiten wraniwuofdclijklicKJ van dc ird-tciic Open brief aan het college van bur gemeesters en wethouders van de gemeente Texel. schorsing van de bouw van het studiocomplex in De definitief wordt en op formele gronden, dan ligt de verdere (keling van het Nikadelgebied de komende vijf jaar stil. Die isie trekt Ed Momberg. Hij betreurt de nadelige gevolgen heeft voor de werkgelegenheid op het eiland. In een in- k lucht de ondernemer zijn hart over de jongste ontwikke- elijl del chorsing van de bouw van diocomplex op verzoek van ^Rr Texel" en het advies van de JT «missie het tweede hotel- !S i af te blazen werd geopperd Projekt Texel BV schadever- 1 I zou claimen. „Ten onrechte", ecteur Ed Momberg. „Over ergoeding heb ik nog niet en Dat doen anderen schijn- orons. Met een gevoel van loosheid lees ik telkens wat wel of niet gezegd zou zijn en zijn. Ook worden wij van jekt als zakenpartner van de ite Texel regelmatig verrast spraken of gedachten in de it die direct ingrijpen op onze relatie, zonder dat daar ook ig overleg vooraf over is ge let gaat ons te ver dat wij stel deugnieten worden afge- d. Het beeld dat projectont- ars niet deugen moet worden bevestigd." Jarino-syndroom atieve beeld dateert volgens g nog uit de tachtiger jaren lino een omstreden rol op rvulde. „Het Jarino-syndroom olgt ons nog. Toen dat alle- aak liep hebben wij als Texel- jf samen met de UBA uit en architect Visser de ont- g van het tussengebied ter nomen." Toen een eerste bezwaar stuitte is een twee- Is gemaakt, die de basis van ge uitvoering vormt, legt uit dat de maatschap- insen zijn vertaald in ge- ie plannen. Dat begon met inten- en doelstellingennota «draad diende voor het con- itemmingsplan De Koog. stonden in het tussengebied Ed Momberg: .Niet gesproken over schade vergoeding.. nadrukkelijk 300 slaapplaatsen inge tekend. „Voor ons is het moeilijk te begrijpen dat na jaren van planologi sche voorstellen, het instellen van werkgroepen en het houden van hoorzittingen opeens alle doordachte invullingen in De Koog naar de prulle- mand worden verwezen." Eigen risico „Voor eigen risico gaven wij uitvoe ring aan deze plannen en hebben daarvoor onze nek gigantisch ver uit gestoken. Voor onszelf, maar ook ter stimulering van de plannen die al da teren uit 1978 en de Texelse werkge legenheid." De kwestie over het studiocomplex kwam woensdag ter sprake in de beroepschriftencommis sie van de gemeente, maar echt hel derheid kwam er niet over de schorsing die Momberg overviel als een donderslag bij heldere hemel. Hij verwacht niet dat de schorsing en eventueel afblazen van de hotelbouw fatale gevolgen heeft voor zijn-bedrijf. „Voor ons zijn de consequenties niet zo erg als voor de aannemers en de middenstanders die in het gebied zit ten. Maar natuurlijk is het ook voor mijn geen pretje." Op het moment van schorsing was zo'n anderhalf miljoen gulden in de toren geïnvesteerd. Het grootste deel daarvan niet door MO Projekt Texel BV, maar door de familie Kunst uit Rijsenhout (Haarlemmermeer), die zich op Texel wil vestigen. Momberg legt uit dat zijn bureau de tegenvaller wel overleeft omdat hij het risico heeft gespreid en ook op de vastewal aktief is. 10 voor Texel Ondanks de perikelen in De Koog heeft hij respect voor de grieven van de Texelaars. „Het eiland is tenslotte hun achtertuin. Wat ik denk van ,10 voor Texel'? Ach, op een aantal pun ten ben ik het met ze eens. Maar ten aanzien van het studiocomlex vind ik dat ze de zaak hebben overtrokken. Maar ja, als het niet ten koste van je eigen portemonnee gaat, is het mak kelijk aktievoeren." Momberg denkt dat lang niet ieder een het eens is met het standpunt van de gemeenteraad en met „10 voor Texel". „Ik hoor hele andere ge luiden. Maar gek genoeg heeft zich nog geen groep gevormd die het eco nomisch wel en wee op het eiland op héér manier bekijkt. Zou dat soms de zwijgende meerderheid zijn?" Relativerend: „Ik hoef niet persé mijn zin te krijgen. Maar ik wil wel dat ieder zich aan z'n afspraken houdt. Besluiten moeten worden genomen op basis van goede afwegingen. Want de gemeente is tenslotte za kenpartner." Toch heeft Momberg de moed nog niet opgegeven. „Ik hoop dat we voor alle partijen tot een acceptabele oplossing komen. Eerst even pas op de plaats, maar dan met veel visie en durf de kwaliteit van De Koog op waarderen. Dat moet ten goede ko men aan de huidige en toekomstige bewoners en de bedrijven." Momberg vindt dat er één faktor is die niet uit het oog mag worden ver loren. „Wij hebben klanten in 't Stap- peland. En hun belangen zullen we tot het uiterste verdedigen. Ik wens het college en de raadsleden veel wijsheid." De onderhandelingen in het college van arbeidszaken (CVA), waarin de arbeidsvoorwaarden voor het perso- neeel van alle gemeenten voor de ko mende jaren wordt besproken, zit op dit moment nog muurvast. De VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten), die de gemeente in dit overleg vertegenwoordigt, geeft geen duimbreed toe op gerechtvaardigde eisen van de bonden van o.a: -2,5 procent loonstijging. Dit is niet meer dan de inflatiecorrectie, dus domweg het behoud van wat we hebben! Blijkens de reeds afgesloten CAO's in andere sectoren is dit beslist geen onredelijke eis. Daarbij zijn de ambtenarensalarissen gedu rende een periode van 12 jaar sterk achtergebleven bij die van het be drijfsleven. Daarbij is een achterstand ontstaan van ongeveer 25 tot 30 procent in de loonontwikkeling. De grafiek uit de Volkskrant van 4 juni 1993 geeft dit duidelijk weer. Als dit zo doorgaat zal de kwaliteit van de gemeentelijke dienstverlening sterk worden aangetast! -behoud van de wachtgeldregeling, -behoud van ziektekostenaanspraken. Uw college kan bogen op een des kundig, accuraat en plichtsgetrouw ambtenarenkorps. Mede hierdoor kunt u hetdoor u voorgestane beleid voeren en verkeert de gemeente Texel in een tamelijk gunstige positie vergeleken met diverse andere ge meenten. Wij hebben u op 25 mei een petitie aangeboden waarin wij u hebben ge vraagd afstand te nemen van het VNG-standpunt in het CVA. Vervol gens heeft u bij het CVA slechts aan gedrongen op voortzetting van het overleg. Het gemeentepersoneel heeft geen enkel antwoord gekregen op de vraag waar uw college staat. Wilt u net als meer dan zestig andere ge meentebesturen in Nederland afstand nemen van het VNG-standpunt of ondersteunt u het. Wij vinden dat u duidelijkheid moet verschaffen. Daar heeft het gemeen tepersoneel recht op! Dit past in de verhouding tussen werkgevers en werknemers zoals die in 1993 gel den. In het kader van de landelijke aktiedag op 24 juni 1993 doen wij u dit verzoek toekomen. Ten behoeve van de duidelijkheid richting perso neel verzoeken wij u binnen twee weken een reactie. Het personeel van de gemeente Texel, vertegenwoordigd in AbvaKabo, CFO, NOVON en de ongeorganiseer de personeelsleden, mpensatie voor de negatieve effecten van de sluiting van else elektriciteitscentrale op de werkgelegenheid geeft het 50.000,- aan de gemeente. Voorwaarde is dat het geld esteed aan arbeidsprojecten op het eiland. De gemeente deel van het geld in ontwikkeling van een bedrijfsverza- uw in Oudeschild steken. ite werknemers van het Pen 'geplaatst naar de overkant, Ig van de sluiting vap de Op gebied van werkgelegen- it het dus meer om een ver- kwaliteit dan kwantiteit. 'ente heeft het Pen verzocht pgen voor het sociaal- jsche structuuronderzoek en ping Stimulering Texelse Pro- pn-directeur G. Kliffen: ns aanbod van de 7150.000,- 'I aan deze verzoeken tege- pen." Het Pen vindt dat het per moet worden besteed pete projecten. „We denken |an telematica en ontwikke len bedrijfsgebouw in Oude- aldus de directeur. Op aanvragen om subsidie voor "ojecten zal het Pen niet De gemeente heeft, in samenwerking met Business Creation Result, het plan bedacht in de vrijkomende Pen- ruimten een bedrijfsverzamelgebouw te beginnen. In een dergelijk pand kunnen startende bedrijven voor wei nig geld ruimte huren. Iemand die een zaak begint heeft vaak geen geld voor een duur kantoor. Het voordeel van één gebouw voor meerdere be drijven is dat vaak centrale voorzie ningen kunnen worden ingesteld zoals een telefooncentrale, catering en vergaderruimte. Dit houdt de kosten laag. Verzamelgebouw Het Pen-gebouw biedt goede moge lijkheden als bedrijfsverzamelgebouw. Daarnaast kunnen ondernemers uit wijken naar het omliggende industrie terrein Oudeschild als de zaak uit z'n jasje groeit. Onderzoek Vóór een bedrijfsverzamelgebouw wordt gevormd, moet eerst worden uitgezocht of er animo voor is en wat de kosten zijn van realisatie. Bu siness Creation Result wil dit onder zoek uitvoeren voor ƒ61.100,-. Voor dit bedrag kan subsidie worden ge- Penstraat, Gravenstraat, 3at en Gasthuisstraat tot de WOfdt een 30-kilometerzone Dit gebeurt op advies van e99foep verkeerszaken. Te- W er een verbod voor a9ens in het Hoge Bergge ste bedrijven die daar regel- achtverkeer langs laten gaan 0rden verzocht hun route Vla de Redoute te laten Oorkomen dat de wortels van r e Cocksdorpse Molenlaan 'uurstof krijgen, wordt in a' een parkeerverbod in- Een Oosterendse reed bij het keren in de Kikkertstraat te De Cocksdorp te gen de auto van een 38-jarige Duitse. De Texelse spoedde zich keurig naar het politiebureau om de aanrijding zelf te melden. Daar verscheen even later ook de Duitse vrouw, zodat de schade onderling kon worden ge regeld. vraagd van het Regionaal Ontwikke lingsplan. Gerekend wordt op een bijdrage van ƒ20.000,-. Daarnaast wil het college ƒ20.000,- van het Pen- geld gebruiken. Via de raadscommis sie voor financieel, economisch en technisch beleid zal dit voorstel aan de gemeenteraad worden voorgelegd. Die dient zich tevens volgens de re gels uit te laten over aanvaarding van de ƒ150.000,- van het Pen, maar de verwachting bestaat dat geen der raadsleden daar bezwaar tegen zal maken.... Volgende week wordt begonnen met het aansluiten van de zg. onrendabe le of „witte" gebieden op aardgas. Het is de bedoeling gedurende de komende vijf jaar de ongeveer 324 woningen die nu nog geen gas heb ben alsnog de mogelijkheid te geven aan te sluiten onder dezelfde kondi- ties als voor huizen in de gewone rendabele gebieden. Ook elders in de kop van Noordhol land worden onrendabele gebieden alsnog van gas voorzien. De kosten van deze miljoenenoperatie worden omgeslagen over alle kleingebruikers in het leveringsgebied. Dat zijn er zo veel dat het neerkomt op een prijs verhoging van slechts een derde cent per kubieke meter; voor een gemid deld gezin is dat acht tot tien gulden per jaar. Woensdag j.l. is in de vergadering van het gasbedrijf Kop van Noordhol land (bijgewoond door wethouder Ti ne Krijnen als afgevaardigde van Texel) de planning van de werkzaam heden bekend gemaakt. Voor de be trokken bewoners is het goed te weten wanneer zij aan de beurt zijn voor aansluiting. Velen hebben nog een gastank of olietank, die binnen afzienbare tijd aan nieuwe milieuei- sen moet voldoen. Aan de hand van het hieronder weergegeven werkplan en informatie van het gasbedrijf kun nen zij bepalen of dat nog de moeite waard is. 1993 De komende maanden zal gas wor den aangelegd langs het Mieland, Schilderweg, Ruigendijk, Middelland- seweg, Oorsprongweg, Loswal, Ruys- laan, Bolwerk, Laagwaalderweg, Schorrenweg, Postweg, Oosterender- weg, Laagwaalderweg (zijweg), Zand dijk, Hoofdweg, Rozendijk, Monnikenweg, Eendekooiweg, Zaan- dammerdijk, Driehuizen, Westerweg, Nieuweschild en Kadijksweg. 1994 Volgend jaar komen aan bod: Steng- weg, Zuidhaffel, Waalenburgerdijk en Laagwaalderweg. 1995 Marsweg, Maaikeduinweg, Slufter- weg, Veenselangweg en Span- gerweg. 1996 Laagwaalderweg, Nieuwlanderweg, Hemmerweg, Zwinweg, Eendracht- weg, Hoornderweg, Mokweg, Pont- weg/Amaliaweg. 1997 Nieuwlanderweg, Jan Ayeweg, Muy- weg/Zanddijk, Spangerweg, Lageveld, Hallerweg en de Zeshonderd. 1998 Krimweg, De Staart, Steng- weg/Hoofdweg, Hemmerkooi, Otter- saat/IJsdijk, Dijkmanshuizen, Pontweg, Rommelpot en Rozendijk. In bovenstaand overzichtje zijn enkele wegen onder meerdere jaren ge noemd omdat het werk aan één weg over meer dan een jaar verdeeld is. Om precies te weten wanneer een bepaalde woning wordt aangesloten, kan men navraag doen bij het gas bedrijf. Kop-staart-botsing. Een 32-jarige Cocksdorpse botste dinsdagmiddag met haar auto achterop een Duitse toerist die stopte voor een overste kende fietser. De auto van de Texel se, die te dicht achter haar voorganger reed, raakte aan de voor zijde gedeukt. De andere wagen liep schade op aan de achterzijde. Gat in weg.Wielrijders ontdekten dinsdag een gapend gat in het fietspad aan de Ruigendijk. Agenten stelden vast dat het om een gat van 50 bij 30 centimeter ging, met een diepte van 25 cm. Gemeentewerken herstelt de schade. De Pen-centrale binnenkort als bedrijfsverzamelgebouw? (Foto Tessa do Graaft) De gemeente wil de ondergrens van de algemene reserve verhogen van drie naar vier miljoen gulden. Daar naast worden enkele bestemmings reserves opgeheven. De algemene reserve is bedoeld voor opvang van financiële tegenvallers, toekomstige grote investeringen en het afdekken van risico's. Daarnaast bestaan ook zogenaamde „bestem mingsreserves", die door de raad voor een bepaald doel zijn ingesteld. De algemene reserve groeit door het toevoegen van het jaarlijkse rekenin gresultaat en de rente van andere re serves. Liquidatie De bestemmingsreserves die het col lege wil liquideren zijn: verkeer en vervoer, onderhoudsfonds buitenspor taccommodaties en afkoop vleeskeu ringskring. Ook willen b en w het fonds aankopen musea/kunstvoor werpen afschaffen. Het hierdoor vrij komende bedrag 73000,- wil het college als verhoging van de raam- subsidie verdelen over het Agrarisch museum, het Maritiem en Juttersmu- seum en de Oudheidkamer. Deze in stanties kunnen dan zelf geld gaan reserveren voor aankopen. Er blijft dan nog een bedrag van 72000,- over. Dat wil het college gebruiken als voeding voor een nieuw fonds voor cultuur en historie. Ook de gemeentelijke bijdrage voor de stichting Voorzieningsfonds Kunstenaars 71125,- per jaar wordt stopgezet. Dit bedrag gaat tevens naar het nieuwe fonds cultuur en historie. Er zijn aanwijzingen dat de bijdrage voor bijvoorbeeld het Texelse woordenboek dat binnenkort op de markt verschijnt wordt opgehoogd en uit dit nieuwe fonds wordt gehaald. Het rijk wil, tot verbazing van ge meente Texel, de Noorderhaaks op 't Horntje onder de natuurbescher mingswet laten vallen door het aan te wijzen tot staatsmonument. De gemeente vindt dat de Noorderhaaks met zoveel natuurwaarde heeft dat een dergelijke zware maatregel nodig is. Bovendien voorziet de gemeentelij ke verordening Waddenzeegebied in genoeg beschermende mogelijkhe den. De consulent van Natuur, Bos, Landschap en Fauna heeft de ge meente echter per brief laten weten dat die verordening niet afdoende is om de Noorderhaaks te beschermen. „De in theorie aanwezige maatrege len zijn niet uitgevoerd", zo vindt de consulent. De gemeente zal een in spraakronde gebruiken om nogmaals aan te geven dat de rijksmaatregel overdreven en niet nodig is.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5