Ik ben een stroper hart en nieren.... Jntemm Sport |swachter Jan Zijm in de VUT rseboom Café Chantant ir de donderdagavond TEXELSE f COURANT ff |>und-sporters uperstar 1993 Eilandcompetitie tennis Karate-examens in De Ferrever Jeu de boulebaan in de notaristuin Tennis gemengd dubbel Surfmarathon Den Helder De Cocksdorp zware tocht Jeu de Boules Texel Lq 26 JUNI 1993 eigenlijk de pest aan ruiterszegt hij met glimmende en een verwachtingsvolle blik. Hapt ze? Nee, ze hapt Jen Zijm gaat er eens lekker voor zitten. Vandaag neemt hij id van Staatsbosbeheer, hij gaat in de Vut. Smakelijk ver over zijn werk als boswachter en zijn belevenissen in de Jk ben eigenlijk een stroper in hart en nieren. Dat kon lijk niet met mijn werk. Maar nou ik eruit ben, ga ik mis wijn oude hobby's weer eens oppakken...." is zijn „carrière" bij Staats- in 1949 begonnen als ippelplukker. „Voor het zaad Het was geen vetpot, iets of twintig gulden per icht het op. Later kregen we irengeld. Maar dat was er in niet bij." Verder leren had zin in. Opgetogen vertelt hij karige loon werd aangevuld i: door het stropen van konij- >en beetje strandjutten. Te suunig ken van dennenappels was werk 's Zomers deed Zijm bij Zoetelief, familie van werd een keer gevraagd om mmen bij Staatsbosbeheer, verdiende zo verrekte weinig, me te suunig was. Ik kon te- aannemer Daalder, daar had wintig gulden in de week ïjf jaar bij Daalder werd Zijm iraagd door Staatsbos be- I Drijver was gesnapt bij het dus die zou worden overge- Vandaar dat ze mij vroegen. Daalder zat ik altijd in de m nam ik ook wel eens een mee....Tja, die gewoonte wel afzweren", verzucht hij Het was een pijnlijke ge- is om dat niet meer te doen. u wel te bekennen dat ik af de fout ben gegaan. Later thoor, want er kwamen under konijnen." Motorzaag ;gon Zijm officieel bij Staats- ir. Zijn eerste werk bestond it een bijl verwijderen van van omgezaagde bomen, ijn allereerste klus was met naar de dokter rijden! Die met zijn bijl in zijn poot ge- lelijk hoor, drie pezen ka- erd vervangen door een mo torzaag. Zijm heeft daar geen goede ervaringen mee. „Het was natuurlijk een totaal andere zaag dan we nu kennen. Het was een klont ijzer in je handen en dat liep zo hard als het maar kon, met een hoop kabaal. Na verloop van tijd kreeg ik last van mijn arm. Ik kon er 's nachts niet van sla pen. En later begon die andere ook. Ik heb heel wat afgedokterd voor ze erachter waren dat mijn nekwervel was versleten door de trillingen van die zaag...." Overplaatsing Zijm was het thuiszitten al snel zat. Hij ging leren. Elf cursussen werden gevolgd, waarna hij zijn carrière ver volgde als surveillant/rondleider. Later werd deze benaming vervangen door de term boswachter. „Ik had er dus voor geleerd en ik liep hier rond, maar óók Dirk van der Vliet liep hier. Die deed camping Het Woutershok erbij. Maar er was eigenlijk geen plaats voor twee." Terwijl hij de ge zellige huiskamer van zijn woning bij De Koog rondkijkt vertelt Zijm hoe weinig zin hij had in overplaatsing naar de overkant. „Ze wilden me naar Ommen sturen, maar ik zei dat ik daar niet naartoe ging. Als het dan moest, dan naar een andere kust plaats." Liever blijven Bijna werd het Noordwijk. „Ik was daar te kijken en sprak een districts hoofd van Staatsbosbeheer. Die vroeg of ik eigenlijk graag van Texel af wilde. Welnee, helemaal niet, was mijn antwoord. Enkele weken later kreeg ik het bericht dat de overplaat sing van de baan was." Van der Vliet kreeg hartproblemen, dus er was veel werk voor Zijm. „Ik hield onder andere toezicht op de pa den. Het blindenpad liep ik eigenlijk iedere dag even, want daar werd nogal eens wat vernield." Als het woord klandestiene kampeer ders valt, begint Zijm te glimmen. „Als ergens een tent stond, ging ik er op af, ook wel 's nachts. Ik werd thuis regelmatig opgebeld door Texe laars die iets hadden zien staan. Daar ging ik gelijk heen. Het was wel eens vervelend hoor. Zo weet ik nog dat ik met mijn vrouw ergens heen zou. Ik had net de knappe kleren aan en daar ging de telefoon. Een tent bij Jan Ayeslag in het bos en ze waren aan het barbecuen. Ik stond nog even te mopperen, toen de telefoon alweer ging: een andere Texelaar. Ik moest gauw heengaan, want de rook kwam boven het bos uit. Oh ja, en ze hadden ook een paar knoerten van honden bij zich....Ik heb mijn her der en mijn zoon meegenomen. Die honden stoven gelukkig mij voorbij op weg naar mijn hond. Die mensen waren Duitsers en ze hadden een enorm grote bek. Maar toen ze mijn Staatsbosbeheeruniform zagen be daarden ze snel. Duitsers hebben snel ontzag voor zo'n pakkie." Franstalig Hij is nog niet uitgepraat of het vol gende verhaal schiet hem te binnen. „Bij de Bollekamer was een tent met een auto gezien. Ik erheen. Het was een eend met een Frans nummer bord. Geen wóórd ken ik. Toch maar er op af. Twee meisjes en twee jon gens. Een ramp was het. Ik gebaarde me een ongeluk maar het duurde tij den voor ik ze aan het verstand had dat ze er niet mochten blijven. Met veel moeite kon ik ze richting cam ping Loodsmansduin krijgen. Vlakbij stopten ze nog even. Ik er weer heen. Zeggen die meisjes ineens in zuiver Nederlands: meneer, u bent hartstikke bedankt....ik explodeerde zowat!" Hulp van de politie heeft Zijm nooit nodig gehad om lastige kampeerders weg te krijgen. „Hoe ik dat deed? Blijven praten. Ik hou er niet van om meteen een bon te schrijven, dat zou mij ook meteen op de kast helpen. Tja, er zijn verschillende geweest die me aankondigden dat ze me een keer in elkaar zouden slaan, maar het is nooit gebeurd, gelukkig. En ik kon heus wel eens kwaad worden hoor. Maar ik had altijd wel een grote hond bij me." Geen namen Gniffelend vertelt Zijm dat hij wel eens hele rare dingen zag als hij een illegaal geplaatste tent opentrok of een in het bos staande auto contro leerde. „Ik kan natuurlijk geen namen Jan Zijm:....misschien ga ik mijn oude hobby's weer oppakken.... noemen, maar ik zou aardig wat her rie kunnen veroorzaken in sommige Texelse huiskamers. Het gebeurde wel dat ik op het beslagen raam van zo'n auto klopte en dan kwam er een kop tevoorschijn, waarop ik verbaasd uitriep: jee, wat mot jij nou hier....La ter werd ik dan vaak benaderd met de vraag of ik mijn mond wilde hou den. Dan zei ik altijd: jongen, je hebt van mij geen last, maar ga de vol gende keer op een gewone plek staan, dan valt het niet zo op!" Altijd alleen Zijm ging altijd in zijn eentje op pad. Later mocht dat van hogerhand niet meer en kreeg hij gezelschap van Piet Postma. „Dat was eigenlijk wel gezellig, want dan konden we samen lachen. Zo ben ik ook nog wel eens met Dirk van Vliet op pad geweest in het begin. We zagen 's nachts er gens een auto waar dat niet mocht. Ernaast lagen twee figuren onder een deken. Dirk zette het volle licht erop, draaide een shaggie en zei: we zullen toch eens afwachten hoelang het duurt voordat er een kop onder van daan komt. Het duurde een heel tijd je, maar toen gebeurde het toch. Dan kan je lachen hoor." In de maling De karakteristieke boswachter is niet vies van een grapje Hij mag ook graag een collega in de maling ne men. Terwijl de lachrimpels zijn ge zicht plooien vertelt hij hoe hij Piet Postma tuk had tijdens het bezoek dat koningin Beatrix enige jaren gele den aan het eiland bracht. „Ik had hem wijsgemaakt dat ze op de fiets van De Koog tot de vuurtoren zou gaan. Dat pad loopt langs Piets' huis en daar was het een gigantische bende want hij was aan het verbou wen. Hij zei nog: wat mot dat mens déér Maar hij geloofde het wel, zeker toen ik de politie zover kreeg om mijn verhaal te bevestigen. Een paar dagen later kwam Piet bij mij een reserve-vlaggestok lenen. Hij was als een bezetene aan het schilderen en opruimen geslagen...." Ruiters Zijm maakte lange dagen en weken. „Mijn werk was mijn leven. Ik had er soms een hekel aan als het zondag was! Zat keer was ik de hele dag op pad en dan ging ik 's avonds nog een rondje. Ik deed dat met plezier hoor." Vernielingen maakten hem altijd woe dend. „Je vindt ze niet hè, de rotzak ken. Ik kon daar zo kwaad om worden. En ook op ruiters die zich niet aan de voorgeschreven routes hielden. Van de rijvereniging uit wordt er tegenwoordig wel veel aan gedaan hoor, dus de verhoudingen zijn wel verbeterd. Laatst nog, werd ik gevraagd om een parade af te ne men tijdens een wedstrijd. Toen heb ben ze me helemaal opgehaald met paard en wagen." Bezuinigingen Hoewel zijn werk jarenlang zijn hobby is geweest, vindt Zijm het niet erg om ermee te stoppen. „Er is veel ver anderd", klinkt het enigszins triest. (Foto Tessa de Graatfl „Vroeger liepen twee mensen vuil te ruimen in bos- en duingebied. Maar er moest worden bezuinigd, dus ze zijn er niet meer. En we hadden voor alle gebieden en paden namen. Nu zijn het nummers geworden. Over die bezuinigingen heb ik wel eens met mijn vuist op tafel geslagen op kan toor. Dan was ik zelf vuil gaan oprui men en kreeg ik te horen dat dat niet mocht, want dat was mijn werk met. Maar een ander deed het ook niet." Zijm heeft langzaam afgebouwd. Hij heeft een periode voor 50% gewerkt. „Een perfect systeem", zegt hij tevre den. „Ik denk dat ik anders wel in een gat was gevallen. Nu kon ik ge leidelijk wennen. Ik ben nu al een tijdje helemaal vrij, want ik had nog veel vrije dagen staan. Tot nu toe heb ik het alle dagen druk, ik heb me nog niet verveeld." Zijm en zijn vrouw hebben twee gro te reizen op hun verlanglijstje staan. Naar Nieuw Zeeland, waar veel fami lie woont en naar Nicaragua, waar dochter Gerda werkt. „Maar eerst vieren we het afscheid. Ik verwacht dat de collega's mij nu wel eens te grazen willen nemen. Vandaar dat ik heb gezegd: ik kom, maar ik weet niet van welke kant...." De receptie wegens het afscheid van Zijm is bij het uitkomen van deze krant al in volle gang in Bosch en Zee. Hij duurt van 14.30 tot 17.00 uur. Tessa de Graaff (ertig deelnemers hebben ichreven voor Superstar zondag op sportcomplex B Zuid wordt gehouden. Om- jiimo van verenigingen voor sve krachtmeting wat lauw [de organiserende Sportraad lzich alsnog in te schrijven. frs worden ingedeeld in een fi zes personen die bij elkaar ■ezamenlijk de onderdelen jEinddoel blijft echter de indi- [estatie. Op het programma iybal, basketball, badmin- [nastiek. Dit binnenprogram- 's morgens tussen 10.30 |uur afgewerkt in sporthal !gen. Bij het pijl en boog schieten worden de deelnemers geas sisteerd door de Eilandschutters. Om 12.30 uur start op het terrein van Texelse Boys het buitenprograma. De sporters moeten hun vaardigheid tonen bij het voetbal, hockey, atletiek en wielrennen. Bij Deuce wordt het tennisonderdeel afgewerkt. In zwem bad Molenkoog wacht de deelnemers om 15.00 uur het natte onderdeel. Ditonderdeel is extra spannend en beslist wie zich Superstar 1993 mag noemen. Rond 16.00 uur begint het surviva londerdeel. Aangemoedigd door spea ker en Sportraadvoorzitter Albert Hoven leggen vier mensen van ver schillende sportverenigingen een estaffette af over een parcours met hindernissen in het zwembad op het Molenkoogterrein. Deelnemers kun nen zich opgeven bij Marian van der Werff, tel. 14700. Publiek is welkom. Dit is de laatste programmadag van de voorjaarsompetitie. Nog in te ha len wedstrijden s.v.p. op korte termijn spelen. De uitslagen doorbellen naar R. v.d. Bent, tel. 16301. De prijsuitrei king zal waarschijnlijk plaatsvinden op een nader te bepalen toernooi. Te vens wordt in het najaar opnieuw een serieuze competitie gestart. Heri Hodie: 9.00 u. H. Schraag-T. van Veen 10.00 u. R. Zoetelief-T. v. Koppen 10.00 u. S. van Veen-P. Barendregt 19.00 u. E. Dreesens-N. Brands 20.00 u. H. Maas-N. Wehnes 20.00 u. F. Dreesens-A. Krafft Deuce: 9.00 u. D. Panneman-J. v.d. Meer 19.00 u. N. Bakker-A. Bokma 20.00 u. J. Zoetelief-B. Bol Op vrijdag 11 juni vonden in sport zaal De Ferrever de halfjaarlijkse karate-examens plaats. De examens werden afgenomen door trainer Fred Schonenberg uit Den Helder, geas sisteerd door Robier Rood (plaatsver vangend trainer). De karatetrainingen bestaan uit meer dere onderdelen: basistechnieken (ki- hon, Japanse benaming): denkbeel dige gevechten, gelopen in een vaste vorm (kata's); aan elkaar opvolgende toepassing van basistechnieken (ku- mites); gevechten met een tegenlme- delstander (randori) en konditietraining. Van de kandidaten werd gevraagd hun vaardigheid in elk van deze onderdelen te laten zien. Het Japanse shotokan-karate, de stijl die hier wordt onderwezen kent, eve- [kale avond met een hapje, |*je en een „smartlapje" al- |Pieterse van de Karseboom. 9 jaar september organi smen met echtgenoot s vrijdagavond een Café Chantant. ledereen is van harte welkom te komen zingen of méézin gen. Tekstboeken met vooral Hol landse liedjes liggen klaar ter ondersteuning en Frans begeleid iedere deelnemer op de accordeon. |Uej ®n Frans in De Karseboom. (Foto Edo Kooiman) Lies laat zich daarbij niet onbetuigd en brengt op haar speciale manier een gevarieerd repertoir ten gehore. De afgelopen winter gaven talloze Texelaars acte de presence in de Kar seboom waarbij er soms onvermoede talenten naar voren kwamen. De fo to's op het zijraam van de Karse boom geven een goede indruk van de gezellige avonden. In verband met het drukke seizoen zijn de Café Chantant avonden vanaf heden verschoven naar de donder dagavond. Elke toerist en Texelaar die van zingen houdt kan vanaf 21.00 uur zijn of haar hart ophalen. De le vende muziek gaat door tot 01.00 uur s'nachts. Daarna is de Karse boom open tot 03.00 uur. Borreluurtje Om de speciale sfeer van Tesselaars onder elkaar vast te houden hebben Frans en Lies besloten om op de vrij dagmiddag vanaf 17.00 uur een mu zikaal „borreluurtje" in te lassen. „In het seizoen is de sfeer toch anders", zegt Lies. „Er zijn dan veel gasten tussen het publiek en dat is prima, maar de binding met onze vaste Texelse klanten willen we graag vast houden. Vandaar dat Texelse borre luurtje." Wil de Leeuw Het Jeu de boulesterrein in de voor malie notaristuin aan het Achterom is gerealiseerd. Op zondag 4 juli vanaf 14.00 uur zullen de eerste boules worden geworpen. Op zaterdag 10 juli zal de baan officieel worden ge pend en zal voor een ieder de gele genheid zijn dit spel te beoefenen. Dinsdagavond a.s is er een vergade ring voor de leden en uiteraard voor geïnteresseerden in het spel. De ver gadering wordt gehouden in „De Buureton" en begint om 20.00 uur. Radio Texel is te beluisteren via FM 106.1 of kabel 98,5. De uitzendtij den zijn: - maandag tot en met donderdag van 18.00 - 20.00 uur - vrijdag 14.00 - 23.00 uur - zaterdag 08.00-23.00 uur - zondag 09.00 - 22.00 uur Programmanieuws: M.i.v. heden is Radio Texel dag en nacht bereikbaar voor nieuwsfei ten en informatie. Max Kok, telefoon 12609. nals andere karatestijlen een opklim mende reeks van graduaties, uitge drukt in kyu's (graad) en correspon deert met de kleur van de obi (band). Een beginnend karateka zal aanvan gen met het 9e kyu-examen (blauwe band en na een training van enkele jaren (afhankelijk van de intensiteit waarmee wordt geoefend), kan hij/zij eindigen met het 1e kuy-exameh (bruine band). Daarna bestaat de mo gelijkheid dan-graden te behalen. De geslaagden zijn: 7e kyu (oranje band): Chiel Dreesens, Eldert van Rijs, Nelleke van Rijs, Alex van Beu- sekom en Kees de Jager. 8e kyu (ge le band): Niels Dubbelt en Jorinde van den Burgh (herexamen kata). Dit trainingsjaar loopt door tot en met 23 juli. Na de zomervakantie worden de lessen hervat in de week van 6 september op dinsdag van 18.15 tot 19.15 uur en vrijdag van 17.30 tot 19.30 uur. De lessen vin den plaats in De Ferrever. Belangstel lenden zijn van harte welkom. Afgelopen weekend werd er op de gravelbanen van 't Stappeland een dubbeltoernooi gehouden. Bij de mix kwamen Ina Moens en Fetze de Haan als winnaars uit de bus. Zij moesten in de finale tegen Jacqueli ne de Porto en Leo Saai een grote achterstand wegwerken, maar won nen uiteindelijk toch. In de kleine fi nale waren Marit de Porto en Dirk Hoogendijk te sterk voor Jannie Sie- benga en Jan van der Meer. Bij de heren ging de titel naar Anton Nop- pert en Theo van Maanen, die in de finale net iets sterker waren dan Cees Boeijen en Leo Saai. Dirk Hoo gendijk moest hier opnieuw in de kleine finale aantreden. Maar samen met Marcel Wernand waren zij niet opgewassen tegen Koos Doeven en Jaap Krijnen. Zaterdagavond is er op nieuw een mixdubbeltoernooi. Er wordt dan op tijd gespeeld en het in schrijfgeld bedraagt (15,- per per soon. De speeltijden zijn ongeveer van 18.00 uur tot 23.00 uur. Windsurfclub Texel houdt zondag voor de twaalfde keer de surfmara thon Den Helder-De Cocksdorp. Dit is een wedstrijd van circa vijftig kilo meter over de Waddenzee waarbij enige kennis van stromen en soorten golfslag de surfers van pas zal ko- De wedstrijd gaat van start bij Lands End in Den Helder. In één lijn wordt vanaf die plek gezeild naar de Vlakte van Kerken ter hoogte van De Cocks dorp. Vanaf dit keerpunt koersen de zeilers naar Dijkmanshuizen. Belang rijk is dat bij Oudeschild tussen het havenhoofd en de boei wordt door gevaren. In de kantine van de wind- surfclub pauzeren de zeilers en krij gen ze een consumptie Als iedereen binnen is wordt gestart voor het laat ste traject, de oversteek van het Marsdiep. Na dit lastige stuk is de fi nish bij Lands End. De prijsuitreiking is om 17.00 uur in het gelijknamige restaurant, waar ook het inschrijfbu- reau is gevestigd. De winnaar krijgt de Stephan van den Berg windsur- fingtrofee. De marathon is opgeno men in de selectieprocedure van de Texel Race rond het eiland. Het in- schrijfbureau is geopend van 8.30 tot 10.00 uur. De nieuwe competitie van „Jeu de Boules Texel" is onlangs gestart. Ge durende de zomermaanden wordt op de woensdagavonden vanaf 19.00 uur op de baan in Oosterend gespeeld. Aan kop gaat Martin Bier- kenhager met 191 punten, gevolgd door Cor Timmer (179), Cees van Houten (159) en Fup Zegers (157). In de zaterdagmiddagcompetitie is nog van alles mogelijk. Bovenaan staat Jaap Speelman met 145 punten, nummer twee is Magda Bouwma (36) gevolgd door Fup Zegers (135) en Rein Bremer (133).

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7