Cjrocn "ZwartsJéxels in het harL, eigende sluiting van Sint Jan? recteur: „Onfatsoenlijke ndelwijze van de provincie" t Beschuit na zware met muisjes bevalling N AARDBEIEN aftekening ummer Ij Wethouder opende dokterspost EEN STAPJE HOGEROP! and Slufter nel onder knie OÓV* wi it óc*~t /et davh Duinbrandje door weggeworpen peuk VERDER IN DIT sm Geslaagden OSG ontvingen hun diploma Texelse kunstwerken in raadhuis expositie w Bliksemactie voor Geörgie Sm Superstar-strijd voor herhaling vatbaar Sm Feestelijk „eerste" hak Moai-beeld Rioleringswerk Verdubbeling uren preventieve logopedie Bakker Dros is malende -Urm. 9eworden Zkotel DROS Bakkerij Maalderij EDELSMID EROM PET DELUTINE ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10793 DINSDAG 29 JUNI 1993 panties, abonnementen, etc. Langeveld en de Rooy b.v., Postbus 0 AA Den Burg, telefoon 02220-12741 Telefax 02220-14111. Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, tel. 02220-12741. «e -Jng dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs M8.50 per half jaar; 5 Geen krant gehad? Bel 02220-12741. Buiten kantooruren bel ^e, Redactie bulten werktijd Joop Rommets, De Kuil 2. Den elefoon 02220-19547 Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags. Abonnementsprijs /48.50 per half jaar; Los f 1,35 sterend", dat is de reactie van Sint Jan-directeur Hans op het plan om de 48 verzorgingsplaatsen die dit tehuis schrappen. De provincie heeft dit aangekondigd in een ontwerpplan voor ouderenvoorzieningen. ,,Dat er plaat- oesten worden ingeleverd door Texel was bekend, maar zou worden ingevuld was een punt van overleg tussen de Gollards. Daarvoor hebben we tot het eind van dit tijd gekregen, maar nu doorkruist de provincie deze af- met dit absurde voorstel." Noordholland moeten 2500 ngstehuisplaatsen worden in- Dit staat in een provinciaal de jaren '93 tot '96. Gede- mevrouw E. Berman (D'66) maken met deze bezuinigin- heeft er op aangedrongen dat 5 uni van dit jaar bekend zou j reductie wordt ingevuld, met de Vereniging Neder- jejaardenoorden afdeling land en enkele statenleden ngen dat 900 plaatsen vóór 1 den worden ingeleverd en dat resterende 1600 plaatsen eind van dit jaar kon worden ht. Voorstellen van de ge- via de regio zouden worden lit. Tevens werd afgesproken die in te leveren plaatsen satie wordt geboden in de maatregelen tot kwaliteits- ang, zodat de kwaliteit van de :org kan worden gewaar- Overval zouden volgens deze plan- verzorgingstehuisplaatsen worden ingeleverd. Over de werden besprekingen ge- Dor de twee verzorgingtehui- mfet eiland, tesamen ook met iwoordigers van de thuiszor- ngen. de voorstellen van de regio af Iten komt de provincie nu met een „concept voorontwerp uitvoe ringsplan voorzieningen voor ouderen voor de periode '94 tot '96" waarin onder andere de inlevering van 48 zorgplaatsen van Sint Jan wordt aan gekondigd. In het concept ontwerp staat wel dat Sint Jan ter compensa tie dertig „externe WBO-plaatsen" krijgt. Dat betreft zogenaamde thuis zorgplaatsen, waarbij ouderen zelfstandig blijven wonen, maar zorg aan huis krijgen. „Een overval", zo typeert Sint Jan di recteur Hans Bakker de provinciale nota. „Door de grote haast die achter deze bezuinigingen worden gezet, worden geforceerde maatregelen aan gekondigd." Wrang Bakker hoorde het nieuws via de au toradio en reed van schrik bijna de berm in. „Ik zat nietsvermoedend te luisteren naar Radio Noordholland. Ik schrok me wild. We hebben nooit enig signaal van de provincie gekre gen dat dit eraan zat te komen." Bakker noemt het wrang dat niet wordt gewacht op de voorstellen van de gemeenten. „We worden met on ze rug tegen de muur gezet. Feitelijk zou overleg met de Gollards over in levering van plaatsen nu geen zin meer hebben. Maar we hebben na ontvangst van het bericht gezamen lijk besloten door te gaan met onze oorspronkelijke opdracht en ons niet t zij snel en massaal optre- m brandweer, Staatsbosbe en hulpvaardige passanten een duinbrand die zondag- 'ig in de Slufter woedde in tijd worden bedwongen. mr moet zijn ontstaan in Mi dat was aangebracht op wan delpad aan de westkant de Zanddijk. Door de harde dmstelijke wind breidde het snel uit tot de begroeiing duindijk, die even na half over een lengte van honderd *in vlammen stond. Alarm '9eslagen door de zusjes en Karen van der Beek, b grote rookwolken zagen zij over de Zanddijk terug- van een bezoek aan De Vanuit de ouderlijke wo- in het park Tamarisk, recht tover de plaats van de t werd 06-11 gebeld. De iweer van De Cocksdorp en 8"rg waren er snel en ook Isbosbeheer was er gauw met het altijd gereed staande ter reinvoertuig met vuurzwepen. De vlammen waren spoedig ge doofd, waarna het hele terrein met meerdere stralen flink nat werd gemaakt om opnieuw oplaaien uit te sluiten. Een mede werker van Staatsbosbeheer be trok voor alle zekerheid de wacht. Bij natuurbranden bestaat altijd het risico dat dat de brand vanuit de humuslaag opnieuw begint. Een geblakerde oppervlakte van ongeveer een halve hectare her innert aan deze terreinbrand, waarvan de oorzaak niet is ach terhaald. Hoe groot de materiële schade is, kan moeilijk worden bepaald. Als het duin vanzelf weer snel begroeit, valt het mee. Als dat niet gebeurt zal opnieuw helm moeten worden geplant, wat in dit geval ongeveer f16.000,- kost. De Zandddijk geldt namelijk als zeewering die dus niet mag verstuiven. In elk geval zal het nog jaren duren voordat de gevarieerde begroeiing van grassen, kruiden en mossen en de daarbij behorende fauna, zich heeft hersteld. De foto toont de politie bij het horen van getui gen, terwijl op de achtergrond het bluswerk nog in volle gang is (Foto Herry de GraatI neer teleggen bij dit belachelijke plan." De onzekerheid die is ontstaan door de nota en de uitlatingen van gedeputeerde Berman erover, vindt Bakker bijzonder demotiverend. „Moeten we nog wel plannen maken voor de toekomst? Moeten we nog wel investeren? Alles hangt ineens aan een zijden draadje. Dit plan brengt ons in een onmogelijke posi tie." De handelswijze van de provincie wordt door Bakker als onfatsoenlijk getypeerd. „Ondanks dat men een rode streep door onze naam heeft gehaald, hebben wij zelf geen exem plaar van het ontwerpplan gekregen. Ik heb door alle commotie een exemplaar weten los te peuteren bij de provinciale inspecteur van onze regio." De gemeente krijgt wel een exem plaar van het plan en wordt gevraagd er op zeer korte termijn een advies over uit te brengen aan de provincie. Lees verder pagina 5 Ook directeur Hans Bakker zet zijn handtekening tegen de dreigende sluiting van Sint Jan. Wie de actie wil steunen is welkom i Jan, waar een lijst klaar ligt. i de hal van Sint (Foto Tessa de Graaft) De toeristen op Texel hebben sinds gisteren hun eigen huisarts. Het is de 35-jarige Onno Zeijlstra die tot 28 augustus op werkdagen van 10.00 tot 20.00 uur zitting houdt in de dokterspost naast de R.K. kerk aan de Nikadel in De Koog. Die post is ondergebracht in een gehuurde container met een vloeroppervlakte van 72 m2, waarin zich alles bevindt wat een moderne huisarts bij de hand wil hebben. Het heeft heel wat voeten in aarde gehad voordat de dokterspost van de grond kwam. De Texelse huisartsen die in het project samenwerken en er een Stichting Medische Post („Stime- po") voor in het leven hebben geroe pen, zien het als een zware maar uiteindelijk geslaagde bevalling. Om die reden kregen de mensen die vrij dagmiddag aanwezig waren bij de of ficiële opening, beschuit met muisjes.... Verantwoordelijkheid Uit wat voorzitter dokter Klaas Eissen van de Stimepo vrijdag vertelde, bleek dat de eerste weeën al in 1985 werden gevoeld. Sinds dat jaar zijn pogingen ondernomen om een medi sche post in De Koog te vestigen. Het probleem was dat de gemeente zo'n dokterspost een verantwoorde lijkheid vond van de Texelse huisart sen, terwijl de huisartsen meenden dat het (ook) een zaak was van alge meen belang, waar de gemeente fi nancieel bij betrokken zou moeten zijn. Gisteravond rond zes uur ontstond een brandje in het duinterrein nabij kinderboerderij De Mient aan de Rommelpot bij Den Hoorn. Door snel ingrijpen bleef de schade beperkt tot enkele tientallen vierkante meters. De oorzaak is bekend. Een 16-jarige jongen die deel uitmaakte van een groep Rotterdamse scholieren, had een sigarettenpeuk in de droge be groeiing naast het fietspad gegooid. Even later laaiden de vlammen hoog op. De scholieren probeerden ver geefs de brandende begroeiing uit te trappen en sloegen alarm bij de kin derboerderij. Willem Kikkert en fami lieleden kwamen daarop met brandblussers in actie en wisten het vuur te bedwingen. De inmiddels gearriveerde brandweer rondde het karwei af door de verbrande strook flink nat te spuiten. Willem Kikkert mag zijn brandblussers op kosten van Staatsbosbeheer laten vullen. De huisartsen hebben de handen vol aan hun eigen patiënten. Die moch ten niet de dupe worden van het toe nemende aantal toeristen dat ook bij de Texelse artsen aanklopt en voor een forse extra belasting zorgt. Vol gens Eissen hebben de diverse ge meentebesturen dat aanvankelijk niet onderkend, terwijl de huisartsen be toogden dat de verantwoordelijkheid voor de zorg voor niet-ingezetenen wel degelijk op zijn minst een gedeel de zorg diende te zijn. „Uiteindelijk werd een gemeentebestuur gevonden dat zijn verantwoordelijkheden voor de problematiek beter op waarde kon schatten". De medische post, een gezamenlijk project van de huisartsen, ambulan cedienst, de apotheek en de gemeen te, is opgezet als 3-jarig experiment. De betrokkenheid van de gemeente bestaat uit een financiële garantie van f75000,- voor deze hele periode. De gemeente verwacht sluitende ex ploitatie, zodat het niet nodig zal zijn om dit bedrag aan te spreken. Voor zitter Eissen denkt dat de post het eerste jaar nog met verlies zal draaien. Wethouder Tine Krijnen voerde de openingshandeling uit door het hijsen van de rode kruis-vlag, die bij de dokterspost wappert als deze is ge opend. „De aanhouder wint", consta teerde mevrouw Krijnen waarbij zij in het bijzonder doelde op het aanhou den van dokter Eissen. De wethouder sprak niet van een bevalling maar van een politiek spel, dat nodig was om de gemeenteraad te overtuigen van de medische noodzaak van deze Lees verder pagina 2 Morgen wordt begonnen met de ver vanging van het riool van de Slinger weg en de Reijer Keijserstraat in Den Burg. Gestart wordt bij de Emmalaan. Het werk is zodanig georganiseerd dat het verkeer er weinig last van zal hebben. Alleen morgen zal de Emma laan voor verkeer zijn gesloten. I.M. ADVERTENTIE 500 gram f 2,98 Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 6 I.M. ADVERTENTIE Geholpen door Stimepo-voorzitter Klaas Eissen hijst wethouder Tine Krijnen de rode kruis-vlag bij de dokterspost. IFoto Harry de Graaf) Het aantal uren dat op Texel beschik baar is voor preventieve logopedie wordt verdubbeld van 400 tot 800. Dit betekent voor de gemeente een kostenstijging van T16.200 naar 32.200,-. De verdubbeling is volgens het Óver leg Texels Onderwijs absoluut nood zakelijk. Momenteel kunnen binnen de beschikbare tijd alleen leerlingen van groep 2 worden gescreend, waarna incidenteel nog enige tijd overblijft voor noodgevallen. I.M. ADVERTENTIE Telefoon 02220 - 12723 Zelfde pand, zelfde sfeer, alleen een beetje meer. A.s. donderdag v.a. een uur of tien, kunt u het met eigen ogen zien. Een drankje, een hapje en gezellig even kijken in onze vernieuwde, uitgebreide zaak. Donderdag v.a. 10.00 uur. WEVERSTRAAT 57 1791 AB DEN BURG-TEXEL TELEFOON 02220 -15238

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1