Werk aan Moai-beeld feestelijk gestart Binnen een maand klaar? steekseizoen in De Waal [er TX 1 r als nieuw Kerkepad drukker dan verwacht Vakantiekrant j-f id, B— St. Jan TEXELSE C0URANT Records gebroken bij 12e surf marathon Musical Durperhonk Cursus bijtliefje Modelspoorclub: open dag bij eerste lustrum Ingrid van Lubeck opnieuw succesvol Herbestrating Oosterend eerste klap. over vier weken staat hier een echte Moai. IFoto Tessa de Graaft ndere jaren start ook dit jaar faal Het ringsteken om het mschap van Texel. De eerste tal op zondag 4 juli om ur beginnen. iteekcommissie van de orga- !e menvereniging Tussen Wad heeft aan de opzet van de den niets veranderd. Nieuw 5 dat er een wedstrijd op De worden gereden. Van de ms die voor het kampioen aanmerking willen komen, irwacht dat deze minimaal strijden in verschillende dor- n. Ook dit jaar wordt geen teid gemaakt tussen pony's len. De eerste vier wedstrij- innen om 19.30 uur; de Ine om 19.00 uur. Dit in ver korter worden van de da- rmgsteekcommissie van de «ging heeft een opgavefor- pgesteld. Wie geen exem- ift ontvangen, maar wel Ïe wil doen, kan er één afha Jo Mode aan de Stenen- leepswerf van Visser in er is de laatste hand gelegd herstel van de kotter TX 1 De kotter, die op 8 maart volledig in de oorspronkelij- teruggebracht. „Het enige nderd is, is de kleur van de aldus Visser. Jj d 1200 jets. lomod ingrijpende opknapwerk miljoenen gekost en is 96 dagen uitgevoerd. Het gerepareerd, kaal gemaakt uw geschilderd, er is nieuwe timmering aangebracht en motor en de hulpmotoren !"9en. Gisteren en vandaag TX 1 technische proefvaar- «kt. In de nacht van woens- onderdag zal worden gevist es in orde is, heeft donder- plevering plaats. plaats in Den Burg. Hieronder volgende de aanvangsdata en tijd in de verschillende dorpen: 4 juli - De Waal, 19.30 uur; 8 juli - De Krim, 19.30 uur; 16 juli - Ooster end, 19.30 uur; 29 juli - Den Hoorn, 19.30 uur; 8 augustus - Oudeschild, 19.00 uur; 12 augustus - De Cocks- dorp, 19.00 uur; 18 augustus - Den Burg, 19.00 uur (tevens de finale van het Texels kampioenschap). In De Waal zal de volgende route worden gereden: Hogereind, Som- meltjesweg en de Bomendiek. De omwonenden van de route wordt vriendelijk verzocht om vanaf 18.00 uur de weg autovrij te maken in ver band met een zo veilig mogelijk ver loop van de wedstrijd. In tegenstelling tot de verwachting is de tweede bezoekdag van NCRV's „Kerkepad" aanzienlijk drukker ge weest dan de eerste. Er kwamen 1100 mensen meer naar Texel. Zoiets is niet eerder voorgekomen. Normaal is de tweede dag even druk of iets stiller. De oorzaak schijnt te maken te hebben met het weer. Op de eerste dag was het elders in het land minder fraai, zodat nogal wat mensen besloten de tocht naar Texel een week uit te stellen. Ook nu kon de drukte zonder enig probleem wor den verwerkt. Naar verhouding veel kerkepadgangers kwamen uit Fries land. Een afsluitende vesperdienst in de N.H. kerk van Oosterend met me dewerking van het Texels Christelijk Mannenkoor trok overstelpende be langstelling. Uw evenement in De Vakantie krant? Bel op tijd naar Ruud Nooy, telefoon 15034 of lever de aankondiging schriftelijk in bij de balie van Langeveld en de Rooy onder vermelding van Vakantie krant. Artikelen voor de editie van vrijdag 16 juli kunnen tot donder dag a.s. worden ingeleverd. 29 JUNI 1993 levens gedaan door de fp, een adviesorgaan met be- uit allerlei geledingen van fttor. Op 15 juli wordt het Ivisering voorgelegd aan de "missie. In september wordt *sie gelegd voor alle betrok- eind september volgt een De bedoeling is dat het i teindelijke vorm voor het r-vQ dit jaar wordt vastgesteld. Eilandpositie 'akker is de korting met 48 Waatsen onevenredig veel L. j "Ie van andere gemeenten. fQtaal geen rekening ge- «w» 'et onze eilandpositie Het is 'tisch om te denken dat een tehuis aan de over zitten." jjmpensatie van dertig plaatsen wordt gesproken 'érgoeding van f10.000,- per plaats. Bakker is ervan overtuigd dat dat te weinig is. „Als je daarvan uitgaat kunnen we maar vijftien thuiszorgplaatsen behoorlijk bedienen. Dus de compensatie is niet zo riant als de provincie wil laten geloven. Het plaatje klopt niet." Keuze bieden Het provinciale plan staat vol met de kreet kwaliteitsverbetering. Bakker plaatst daar kanttekeningen bij. „Als wij in drie jaar moeten afbouwen naar een sluiting, dan is de motivatie natuurlijk nihil. Dat zal de kwaliteit van de geboden zorg niet ten goede komen." Eén van de kwaliteitsaspec ten in de zorgsector is de mogelijk heid voor de ouderen om een keuze te kunnen maken. „Op Texel heb je de Gollards en Sint Jan. Elk met een eigen cultuur en Sint Jan met een eigen identiteit. De ouderen hebben dus een keuze. Daar wordt door de provincie een streep door gehaald. Maar Sint Jan is een stuk van de Texelse samenleving, dat kan je niet zomaar uit de gemeenschap rukken." Stukken steen spatten de genodig den om de oren. De ramen van de Scholerie overleefden het maar nét. Bene Aukara Tuki Pate heeft er dui delijk zin in. De sympatieke beeld houwer van Paaseiland startte zaterdag op feestelijke wijze zijn werkzaamheden aan het Moai-beeld dat voor de Scholerie in Eierland zal verrijzen. Hij denkt in een maand klaar te zijn. Met een kraan van Meijert Boon is vorige week het langwerpige, 6,5 ton wegende brok tufsteen voor de Scholerie aan de Postweg geplaatst. Het is speciaal voor dit doel uitge zaagd in een steengroeve in het Duit se Krattenheim. „Soms zitten er slechte plekken in de steenlagen, maar er is ons verzekerd dat dit stuk solide is", vertelt Meijert Boon, één van de motoren achter het Moai- project. Niet te zacht Er is voor tufsteen gekozen wegens het duurzame karakter. Schilder Niek Welboren: „We hebben contact ge had met een meneer Overheem van Monumentenzorg. Die doceert tevens aan de universiteit van Maastricht. Wij waren namelijk bang dat de steensoort te zacht zou zijn. Maar hij zei dat het zeker 1000 jaar meegaat. De buitenkant verhard zich namelijk." Woensdag is de beeldhouwer Bene op Texel aangekomen, na een reis vol hindernissen. „Hij had bijna zijn vlieg tuig gemist", vertelt Welboren, die met zijn Spaanssprekende logé com municeert met handen en voeten. „Maar het is zo'n vriendelijke, warme man, dat dat uitstekend lukt. Het klikt prima." Met de bijl Om het brok tufsteen, dat in beton is verankerd, zijn steigers gezet. Bene werkt uit de vrije hand. Hij heeft al leen grofweg aangegeven waar de verhouding eenderde, tweederde zit, om te weten hoe groot het hoofd van het beeld moet worden. Voor de feestelijke „eerste hak" kreeg hij uit handen van Meijert Boon een nieuwe bijl, waarmee hij voortva rend aan de gang ging. Met flinke klappen werd het bovenste deel van de steenklomp grofweg in model ge hakt. Bene was wel te spreken over de steensoort. „Een beetje hard, maar het verschil met de steen op Paaseiland is niet zo groot", vertelde hij met hulp van tolk Isabel Lira, die bij EcoMare werkzaam is. Houtsnijkunst Bene zal de steen bewerken met een bijl. Naast het grove beeldhouwwerk is hij op Paaseiland en ook ver daar buiten beroemd om zijn fraaie houts nijwerk. In de galerie van Welboren is daar een staaltje van te zien. Aan de genodigden bij de „eerste hak" de monstreerde Bene zijn vaardigheden met een stuk taxushout uit Welbo- rens' tuin. Voor de bewerking maakt hij gebruik van eenvoudige werktui gen als een soort hakmes en simpele beitels. Bene vertelde dat momenteel op Paa seiland door de bekende Amerikaan se filmster Kevin Costner een film wordt gemaakt over de geschiedenis. De Pasquanen zijn daar bijzonder ont stemd over omdat naar hun idee mis bruik wordt gemaakt van de oude cultuur en de geschiedenis wordt vervalst. Ook vertelde hij in het kort iets over de legende van de Vogel man, waarna de stichting die de eigenaar van het beeld zal zijn is genoemd. Kinderen De vrouw van de beeldhouwer komt over enkele weken naar Texel. Zij is docente Engels. Samen met haar wil len Bene en Niek Welboren iets van de Paaseilandcultuur doorgeven aan kinderen op Texel. „Hoe we dat pre cies gaan aanpakken zullen we nog wel bekend maken. Het zou natuurlijk prachtig zijn als we Texelse kinderen samen met Bene kleine beeldjes van De deelnemers aan de zondag ge houden surfmarathon Den Helder-De Cocksdorp v.v. hadden zich geen be tere weersomstandigheden kunnen wensen. De vrij harde noordwestelij ke wind zorgde voor ideale kondities waarbij records gebroken konden worden. Aan deze door de Windsurfclub Texel georganiseerde wedstrijd deden tach tig surfers mee, waaronder meerdere landelijke groten. Dat het hard ging, bleek al snel. Na de start bij Lands End in Den Helder liet de wedstrijdleiding zich per snelle rubberboot van Edwin Daalder naar Texel brengen, maar aangekomen bij Dijkmanshuizen waren daar de eerste deelnemers (na 1 uur en 3,5 minuut) al gepasseerd. Het oude record uit 1987 was 1 uur en 12 minuten. Edwin Junge uit Hoorn leek te gaan winnen. Tot op het laatste moment lag hij aan kop, maar bij de finish kwam hij door de luwte van de dijk in problemen. Patrick Kerkhof uit Zeewolde profiteerde daarvan en werd nummer één. Derde werd Adrie Keet uit Amster dam, vierde D. Ever uit Donkerbroek, vijfde Wim Opten uit Annen, zesde V. de Fuyck uit uit Leiden, zevende Martijn van Geemen uit Monnicken- dam, achtste A. Otten uit Den Haag, negende Paul Bakker uit Roelofarens- veen en tiende Remco Otten uit IJs- selmuiden. Eerste bij de dames was Erna Driessen uit Heerhugowaard en tweede Cornelia vd Schilden uit Al phen ad Rijn. De meeste Texelse deelnemers maak ten in dit sterke deelnemersveld geen slechte indruk. Klaas Jan van der Vis uit Oosterend was elfde, André vd Berg uit Oosterend 24e, Eddy Bakker uit Den Hoorn 36e, Marc van Rijssel- berghe uit Den Burg 42e, Gert Jan de Wit uit Oosterend 44e en John Zuidema uit Den Burg 70e. Na afloop was in Lands End in Den Helder de prijsuitreiking. Er werd ook een verloting gehouden van surfspul- len, beschikbaar gesteld door Van den Berg Windsurfing uit Hoorn. Het trof leuk dat een trapeze werd ge wonnen door de jarige Peter Wierse- In het Eierlandse Huis wordt door alle leerlingen van het Durperhonk van avond de musical Peter en de Wolf voor het voetlicht gebracht. Het be gint om 19.00 uur en is gratis toe gankelijk. Ter bestrijding van de kosten wordt een verloting ge houden. Donderdagavond wordt in atelier De Witte Engel aan de Warmoesstraat het bijtliefje gemaakt. Het bijtliefje is een eenvoudig popje aan een houten ring, geschikt als boxpopje of als bijt ring. De cursus begint om 19.30 uur en de kosten zijn ƒ17,50 inclusief materiaal en koffie of thee. De cursus is ook geschikt voor jongeren vanaf 12 jaar en gaat door bij een minimum van zeven deelnemers. Opgeven kan tot donderdagmiddag 16.00 uur in het atelier De Witte En gel of telefonisch: 13644. ma uit Steenwijk, die lid is van de Texelse club en voor elke wedstrijd naar het eiland komt. Ook qua organisatie was deze 12e race een succes. Alles liep weer vei lig op rolletjes en er waren weinig uitvallers, tot tevredenheid van de Rijkspolitie te water en tot voldoe ning van vader Wieb vd Berg en zoon André die weer heel wat werk heb ben verzet, maar met hadden te kla gen over medewerking. De Texelse Modelspoorclub bestaat vijf jaar. Ter gelegenheid van dit eer ste lustrum wordt zaterdag 3 juli van 14.00 tot 17.00 uur open huis gehouden in het clubgebouw Schil- derweg 208 a (voormalige zuivel fabriek). Het publiek kan dan een indruk krij gen van de vorderingen die de club de afgelopen jaren heeft gemaakt. Er zijn vier in werking zijnde banen te zien met prachtige landschappen, leuke taferelen en technische snufjes. Bezoekers kunnen ook zien hoe de clubleden werken met hout, metaal en electronica. Het aardige van deze hobby is dat je bijna alles zelf kunt maken, zoals regelateurs voor de besturing van de treinen, huisjes, boompjes e.d. Bezoekers krijgen vrij blijvend alle advies over deze al meer dan honderd jaar bestaande hobby, die door mensen van zeer uiteenlo pende leeftijd wordt beoefend. Ingrid van Lubeck is zondag tijdens een sterk bezette kwarttriathlon in Scherpenzeel op een uitstekende tweede plaats geëindigd, vlak achter de nationale topper Bianca van Dijk. Lange tijd zag het ernaar uit dat de 22-jarige Texelse de wedstrijd zou winnen, maar tijdens het laatste on derdeel, het lopen, werd ze alsnog voorbij gestoken. Over de 1,5 km. zwemmen, de 44 km. fietsen en de 11 km. lopen deed Van Lubeck 2.20 uur. Een prestatie waar ze erg tevreden over was, zo meldt haar vader. „Ze studeert hard en dat valt moeilijk met sport te combineren. De nationale top kan in het algemeen veel meer uren aan training besteden. Als ze dan zoals nu op maar 50 seconden van de winnares eindigt en meer dan dertig dames achter zich laat, kun je alleen maar blij zijn." Zondag doet Van Lubeck in Stein (Limburg) mee aan haar eerste halve triathlon. De Cor Bremerstraat in Oosterend zal wegens herbestrating gedurende de maand juli zijn afgesloten voor alle verkeer. Bedoeling is dat de werk zaamheden zijn afgerond vóór 5 augustus, wanneer Oosterend Pre sent begint. De werkzaamheden wor den uitgevoerd door De Vries en Van der Wiel. Onder de bewoners en het personeel van Sint Jan is veel onrust ontstaan naar aanleiding van de berichten over de dreigende sluiting. Ook toekomsti ge bewoners reageren geschrokken. Om de provincie duidelijk te maken dat Sint Jan moet blijven bestaan, is een handtekeningenactie gestart, ledereen die het tehuis wil steunen in de strijd kan in de hal zijn handteke ning plaatsen. Ook andere adhesiebe tuigingen zijn welkom. Verder wordt gepoogd via politieke kanalen druk uit te oefenen op de provinciale overheid. Gaat te ver VVD-statenlid Piet Zoon heeft zich nog niet verdiept in de materie en wil daarom nog geen conclusies trekken. „Op zich vind ik het idee van de pro vincie om de thuiszorg te stimuleren en de tehuisplaatsingen terug te drin gen niet verkeerd, maar het gaat te ver dat in dat kader Sint Jan wordt gesloten. Dat lijkt me met het oog op onze specifieke eilandpositie niet gewenst." Het tweede Texelse sta tenlid Nel Eelman (CDA) is wegens een schoolreisje niet bereikbaar voor commentaar. Wim Eelman, directeur van Samen één/Gollards, staat achter de actie van Sint Jan. „Het is bekend dat wat moet gebeuren in de zorgsector, ook op Texel. Maar we waren daarover in overleg. Dit is een stoot onder de gordel van de provincie." Eelman heeft vanavond overleg met zijn me debestuursleden over de affaire. Thuiszorg De dames De Vries en Leegwater van de Anbo vinden het prima dat wordt gestimuleerd dat ouderen langer thuis blijven wonen. „Maar het moet wél kunnen", aldus het tweetal. Zij heb ben hun twijfels over het goed func tioneren van de thuiszorg als de behoefte daaraan steeds meer toe neemt. „Er komen steeds meer oude re mensen. Als die thuis blijven wonen, moet zorg worden geboden op veel verschillende plaatsen op het eiland, dus verspreid over een groot gebied. De vraag is of dat wel goed koper is dan een centrale voorziening als een bejaardentehuis", aldus me vrouw De Vries. Thuiszorg beslaat maar één tot enke le uren op een dag. Maar een zorgbe hoevende oudere heeft meer begeleiding nodig. Dat zou dan neer komen op kinderen, andere familiele den, buren of vrijwilligers. „Maar die doen vaak al zoveel. De rek is eruit. Oudere mensen willen zich veilig en geborgen voelen en niet afhankelijk zijn van hun kinderen." Sint Jan herbergt voorzieningen die ook worden gebruikt door bewoners van aanleunwoningen. De Anbo vraagt zich af waar die mensen heen moeten als Sint Jan wordt weggesa neerd. Mevrouw De Vries: „We heb ben nog niet beslist wat we gaan doen tegen de plannen van de pro vincie. Dat komt omdat het nieuws ons heeft overvallen. We hebben al wel contact gehad met diverse in stanties, maar die waren er ook van ondersteboven. Natuurlijk staan we pal achter Sint Jan. Dft kan niet." Weinig schot Wethouder Tine Krijnen noemt de aangekondigde sluiting een treurige zaak. „We hadden afspraken met de provincie dat we zelf met een reduc tieplan zouden komen. Zij houden zich niet aan hun woord." De wet houder is van plan de vergadering van de statencommissie bij te wo nen. „Deze week nog ga ik om de tafel met de directeur van Sint Jan om onze bezwaren te vergelijken, zo dat we met een eensluidend verhaal bij de provincie komen. Ook de Anbo zal argumenten aandragen." Officieel is de wethouder nog steeds niet ingelicht over de plannen. „Ik heb het ontwerp nog niet gezien. Ge meente Texel zal zich ertegen verzet ten want het voorstel is geen goede ontwikkeling." Volgens mevrouw Krij nen kan de provincie ook pittige reacties vanuit de regio tegemoet zien. „ledereen is geschokt, want dit is niet volgens de afspraak." Bas Naber, woordvoerder van de pro vincie, benadrukt dat het een con cept ontwerpplan betreft. „Er is dus nog alle gelegenheid voor het indie nen van bezwaren. Waarom een voorstel van de regio niet is afge wacht? Omdat we de indruk kregen dat er weinig schot in de zaak zat. Vandaar dat we zelf maar met een voorzet zijn gekomen waarop kan worden gereageerd." hout konden laten maken", aldus de schilder. Gastvrij De energieke beeldhouwer heeft nog met veel tijd gehad om rond te kijken op het eiland, maar zegt dat stellig van plan te zijn. „Ik heb al bood schappen gedaan. De mensen zijn bijzonder vriendelijk en gastvrij." De moeilijke manier van communiceren met de Texelaars stoort Bene niet erg. „Lastig ja, maar we komen er wel uit." Het landschap op Texel boeit hem. „Heel anders dan bij ons, zo vlak hè. Maar dat maakt het juist zo interes sant." Hij heeft al eens bezoeken ge bracht aan Nieuw Zeeland en Polynesische eilanden. Hij is ervan overtuigd dat hij het werk in vier weken af krijgt. „Ik wil er hele dagen aan werken, tot het donker wordt. Alleen op zondag niet. Maar verder ga ik gewoon door, ook als het regent. Desnoods maak ik een soort tent van plastic eromheen. Maar op Paaseiland kan het ook flink regenen hoor." De vrolijke kunstenaar wil beslist nog enige bezoeken bren gen aan musea op het eiland. Bene heeft er geen enkel bezwaar te gen als passanten langs komen om te kijken naar zijn werk. „Dat is juist gezellig." Uit handen van Meijert Boon krijgt de sympatieke beeldhouwer een nieuwe bijl. Lachend kijkt Niek Welboren toe. (Foto Tessa da Graaft)

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5