taatsbosbeheer i openbaarheid „Iets bewaren voor volgende generatie Mensen Langs de weg TEXELSE COURANT ifel afe rte e' )ns. Texelaar kocht Tsjechisch vliegtuig Schip zat lang vast op de Bollen Geen gemeentelijke bijdrage voor promotie tele-taxi Waterski-spektakel bij Oudeschild Khairul Hi jfi 2 JULI 1993 ilaitscampagne is een wat noord. maar Staatsbosbeheer ran eiieuze pogingen meer be tid te geven aan het werk dat nst op Texel verricht. Binnen- schijnt een beheersverslag 992, waarin op uitvoerige en wijze geïnteresseerden de jlfheid wordt geboden een nemen in de keuken van Kirden altijd nogal kritisch be- (joor Texelaars die geen idee wat wij precies uitvoeren. Tot jrt werkten we dat inderdaad hand Nu willen we graag wat SBB voor de samenle- jet", meldt Erik van der Spek. iport geeft verrassende feiten et-ingewijden. Zo valt te lezen op Texel „gerust een groot- ezitter" kan worden genoemd, ertig procent (4616 van de hectare) van de oppervlakte eiland is staatseigendom, der met alleen bos, maar ook heidevelden, graslanden, rs en schorren. Hoofdtaak van iersactiviteiten is het nastre ven goede balans tussen openluchtrecreatie, kwaliteit landschap en de opbrengst jt en andere natuurproduktie". Et conceptbeheersverslag. de geldstromen valt de om- m het bedrijf te ontdekken. if SBB op Texel aan be- creatie, camping Woutershok kosten bijna twee miljoen de verkoop van hout, pacht- irsie-opbrengsten en de cam- ram daar iets meer dan een van terug. Omgerekend per Boomstra is aan de HTS :xxj ar afgestudeerd als werk- rkundige. De 23-jarige oud- vond al direct werk bij een (bedrijf in Heer Hugowaard, tijdens zijn studie stage liep. ogere Technische School in •tudeerde Ronald Hooger- af als Scheepsbouwkun- eur. fie :xx^ de het predikaat „zeer tördhollandse Academie in Cynthia Boon uit De 9eslaagd als pedicure. Ze avondopleiding van twee nbulante pedicure behan gen aan huis. Texels ingezetene betekent dat een negatief saldo van ƒ105,- per persoon. Over het beheer van het Rotganzen- reservaat Zeeburg en de samenwer king met agrarisch Texel is SBB tevreden. De doelstelling een bepaald percentage van de rotganzenpopula- tie op Zeeburg op te vangen, om de schade aan de agrarische gebieden zoveel mogelijk te beperken,werd ruimschoots gehaald. De „grasland commissie", waarin vertegenwoordi gers van agrarisch Texel, de Dienst Landbouwvoorlichting en SBB zelf zitting hebben, adviseerde over het strooien van kunstmest, omploegen en inzaaien van grasland, poten van aardappelen en het laten grazen van pinken. Meer van deze zaken en van de Bastaardsatijnvlinder die in 1992 een ware plaag vormde in het duingebied, zijn binnenkort te lezen wanneer het beheersverslag verkrijgbaar is bij Staatsbosbeheer. Van der Spek: „Gra tis, maar waarschijnlijk wordt het te kostbaar wanneer alle huishoudens op Texel een exemplaar willen." :v Piet Standaart imet zoontje) bij zijn bet 372 „Hommel" op het vliegveld Texel. Oud-Texelaar Bart Wendrich heeft aan de Universiteit van Amsterdam zijn doctoraalexamen Economie be haald. Hij studeerde af in de Bedrijf seconomie. Zijn zus Gudy Wendrich slaagde aan de Hotelschool, eveneens in Am sterdam. Piet Standaart uit Den Burg heeft een afgedankt vliegtuig van Tsjechi sche makelij gekocht. Hij wil het in de komende twee tot vijf jaar vlieg- klaar maken en het een plaatsje ge ven in het luchtvaartmuseum dat tegen die tijd van de grond moet zijn gebracht. Het motief van Standaart is opmerke lijk. Het is niet zijn bedoeling om re gelmatig met het toestel te gaan vliegen, maar hij wil het slechts be waren om het beschikbaar te kunnen stellen voor een volgende generatie liefhebbers of vaklieden. „Vooral de motor van dit vliegtuig is bijzonder: een stermotor van groot vermogen die tegenwoordig niet meer wordt toegepast. Nu zijn vliegtuigen met zo'n motor nog goedkoop te krijgen, maar over een aantal jaren zullen ze vrijwel zijn verdwenen en daardoor een grote waarde hebben". k tr" Hommel Het vliegtuig is een in 1968 gebouw de Let 372 „Csmélak". Die naam be tekent „hommel" en het toestel is zo genoemd omdat het motorgeluid aan een hommel doet denken. De Let 372 is de trainingsuitvoering van een landbouwvliegtuig dat er veel op lijkt en dat gebruikt werd voor het bespuiten van gewassen en het strooien van kunstmest. Vliegtuigen van dit type werden in groten getale geëxploiteerd door de DDR lucht vaartmaatschappij Interflug. Sinds de opheffing van dit bedrijf staan ze aan de grond, te koop voor liefhebbers Weilanden vol Piet Standaart hoorde dat van truck chauffeur Hans van Maldegem. Toen die met aardappelen naar de voorma lige DDR reed, zag hij daar weilanden vol vliegtuigen staan. Standaart ging kijken en kwam via de verkopende instantie Berliner Flug Service tot za ken. Met een truck van Wetenkamp en een door Henri van maldegem be schikbaar gestelde dieplader werd het toestel op 6 juni opgehaald. Al vorens het op de dieplader werd ge zet, werden vleugels en staart eraf gehaald. De lading was meer dan 3,50 meter breed zodat ontheffing moest worden geregeld om over de verkeerswegen van Duitsland en Ne derland te rijden. Alleen op het laat ste stuk van De Kooij naar Texel was er politiebegeleiding. Sleutelen Het ouderwets ogende toestel, dat in (Foto Harry de Graaf) staat is zeer langzaam te vliegen en bij landen en opstijgen slechts een kort baantje nodig heeft, is inmiddels weer voorzien van vleugels en staart en staat nu op het vliegveld Texel. Met zijn leveranciers heeft Standaart echter nog wel een appeltje te schil len. De 9 cilinder stermotor van het geleverde vliegtuig blijkt er 750 draai uren te hebben opzetten, terwijl hij een exemplaar met 400 draaiuren had gekocht. Binnenkort gaat het toestel naar een hoekje van de hangar van het vlieg veld Texel. Daar zal Piet Standaart dus veel van zijn vrije tijd gaan door brengen. Het kan jaren duren voordat de Hommel boven Texel zal zoemen. „Ik heb geen haast". Het bruine vloot-vaartuig „Rival" uit Stavoren (dus niet de Texelse Rival van J. Tuitman) heeft zichzelf dins dag vlotgetrokken nadat het twee dagen had vastgezeten op de on diepte de Bollen, ter hoogte van Ou- deschild. Het schip had 26 scholieren aan boord. De schipher vond het blijkbaar niet nodig om hulp te vragen en wachtte op hoger water. Door de aanhoudende Oostenwind bleef dat voorlopig uit. De Rijkspolitie te water bracht maandag eten en drinken aan boord. Later slaagde de schipper erin op eigen kracht vlot te komen na het uitbrengen van ankers. B en w wijzen een verzoek van TESO, om als gemeente financieel bij te dragen aan het teletaxi-project. af. TESO draagt zelf f15.000, bij en vraagt in verband met de promotie- kosten een éénmalige bijdrage aan de gemeente. Het college staat hier afwijzend te genover omdat het niet gebruikelijk is ondernemers financieel te ondersteu nen bij promotiecampagnes voor het opzetten van nieuwe activiteiten. B en w stellen dat de NZH, die de afgelopen jaren ook nieuwe initiatie ven heeft ontplooid, hiervoor ook geen financiële bijdrage van gemeen tewege heeft gehad. Het college wil voorts niet ingaan op een offerte van de NZH voor het la ten rijden van een extra bus, die op de tussenboot is gericht. Het totale exploitatietekort voor deze extra lijn wordt begroot op 752.750,-. B en w willen er niet op ingaan, om dat zij de indruk hebben dat door het instellen van de tele-taxi busjes de problemen bij de tussenboot zijn op gelost. Zij willen de ontwikkelingen van de tele-taxi, voorlopig een proef voor 1 jaar, op dit gebied afwachten. Vanaf de dijk bij Oudeschild zal zon dag een spectaculair schouwspel zijn te bewonderen. De Waterski Vereni ging Texel organiseert dan namelijk haar jaarlijkse slalom- en schansspringwedstrijden, waarbij het aankomt op snelheid, souplesse en een flinke portie durf. Er wordt gestreden om de wisselbeker, vorig jaar gewonnen door Harry Blauw. Bij de slalom moeten zoveel mogelijk boeien gerond worden met de hoogst mogelijke snelheid. Een handicapfor mule garandeert gelijke kansen voor elke deelnemer. Tijdens het schansspringen draait het om de ver ste sprongen, waarbij de skieër uiter aard op de been moet blijven. Omdat het gebruikelijke materiaal niet vol doet op zee, ontwierp Willem Huizin- ga een speciaal voor dit „terrein" geschikte zoutwaterschans. De inschrijving start om 11.30 uur in de clubcaravan bij het havenkantoor. Kosten: ƒ10,-. Het startschot klinkt om 12.30 uur. Olietanken. Ook de gemeente heeft verschillende olietanken in de grond zitten bij haar eigendommen, zoals scholen en sportaccommoda ties. Om die te verwijderen is ƒ50.000,- nodig. Ient van Musica Texla Joeri s aan het Amsterdamse conservatorium afgestu- -oitvoerend musicus" op Tlent waldhoorn. De leerling imi Nuziekkringen) bekende Lychee5 bouwhoornist Jacob Slag- Onlangs was ik in Jakarta op be zoek bij Khairul Kamal. Dat is die Indonesische jongen die de afgelo pen zomer naar Nederland kwam om werk en een echtgenote te zoeken. Hij merkte al gauw dat banen en vrouwen hier niet voor het opscheppen liggen, waardoor hij heel verdrietig werd. Bovendien had hij het voortdurend koud en waren de Nederlanders helemaal niet aardig voor hem. Gelukkig vond de kleine Javaan het op Texel wèl leuk. Een weekend nam ik hem tijdens mijn werk op sleep touw waardoor hij van de ene na de andere verrassing beleefde Dat vertel ik nu niet allemaal opnieuw en verwijs naar pagina 167 van mijn recentelijk verschenen boek. Wat ik daarin niet heb verteld is dat Khairul kort daarop nog eens op het eiland is geweest omdat hij het bij zijn kennissen op het vaste land niet kon uithouden. Hij lo geerde bij ons en pelde dagelijks bollen voor de familie Poede in de voormalige zuivelfabriek. Zoals een nijvere Javaan betaamt, had hij de slag gauw te pakken en leverde el ke dag een grotere produktie. Hoe wel de mussen dood van het dak vielen wegens de hitte, had hij het nog steeds koud en deed zijn dik ke duffelse jas geen moment uit. Hij kon prima opschieten met de familie Poede en de merendeels uit jongeren bestaande andere pellers. Die vonden wel dat hij een rare naam had en noemden hem daar om Karei. Een blonde pelster mocht zich verheugen in zijn extra warme belangstelling maar ik ge loof niet dat zij dat in de gaten had. Toen Khairul op het vliegtuig naar huis stapte had hij een zakje tulpenbollen bij zich, benieuwd of ze in Jakarta wilden groeien. In maart was ik vier dagen bij hem op tegenbezoek, daartoe na drukkelijk uitgenodigd. Khairul woont met zijn uitgebreide familie in een nauw straatje in de wijk Te- bet, niet ver van het centrum. Va der is al jaren geleden overleden. Ik werd voorgesteld aan zijn oude moeder, een tanig mager vrouwtje dat slechts twee woorden Neder lands sprak: God Almachtig. Dat zei dan ook bij herhaling want ze is een rechtzinnige moslem die Al lah bij al haar denken en doen be trekt. Het huis met een aantal toegevoegde provisorische hutjes en afdaken wordt bewoond door 21 andere personen, waaronder kinderen, aangetrouwde kinderen, kleinkinderen en zomaar wat vrien den en kennissen, ook weer met hun aanhang. Dat ik er ook nog bijkwam was geen enkel pro bleem. Ze zaten op eikaars lippen, maar van irritatie geen spoor. Alles hurkte genoeglijk kakelend bij el kaar terwijl ze hun kinderen de borst gaven, het eten bereidden of een handwerkje deden, temidden van kippen en eenden die door het huis scharrelden, op zoek naar wat eetbaars. De woning met aan palende golfplaten opstallen lag nog geen vijftien meter van de spoorbaan. Elke twintig minuten denderde de trein naar Bogor voorbij, dag en nacht. Horen en zien verging, maar de mensen knipperden zelfs niet met de ogen. Verdraagzaamheid die wij al lang niet meer kennen. Vooral de kinderen waren mooi en lief. Ze noemden me direct oom Harry. In die vier dagen heb ik er niet één horen huilen. Het moest wel wennen dat ze steeds bij me op schoot klommen en het begrip privacy niet kenden. Om vier uur 's morgens kropen ze al bij me op bed, schaterlachend omdat ik zo- leuk reageerde op allerlei streken. Een van hun plagerijtjes was kei hard in mijn grote teen knijpen ter wijl ze schreeuwden: bangun.bangunü (Opstaan!) Op dat moment stond het ontbijt al klaar: een opgebakken restje rijst van de vorige avond. Vóór zes uur moest ik het naar binnen werken want het was ramadan en dan wordt er van zonsopgang tot zonsondergang niet gegeten en gedronken. Uit een soort solidari teit met de familie wilde ik me daar ook aan onderwerpen, maar ik had er wel tegenop gezien om dat ik nogal een veelvraat ben. Het viel erg mee. Voor je het weet is het weer avond (in de tropen al tijd rond 18.00 uur) en kan er weer geschranst worden. De scha de wordt daarbij méér dan inge haald, wat verklaart waarom er in de vastentijd in sommige Islamiti sche landen meer en lekkerder wordt gegeten dan op normale da gen. Dat moslems de ramadan toch een opoffering vinden, komt volgens mij dan ook meer omdat je in die tijd ook geen seks mag bedrijven. De gesprekken die ik met Khairul en zijn familie voerde, gingen vaak over politiek en godsdienst. Moe der Kamal moest weinig hebben van de Indonesische regering. De zojuist herkozen president Soehar- to vergeleek zij met Marcos van de Filipijnen. Ze hoopte - God Almachtig - dat er ooit weer een president zou komen zoals Soekar- no, die zich tenminste niet had vergooid aan het Amerikaanse ka pitalisme. Khairul herinnerde mij fijntjes glim lachend aan een gesprek dat we twee jaar eerder hadden ten tijde van de Perang Teluk (Golfoorlog). Hij had er toen niet aan getwijfeld dat zijn idool Sadam Hoessein zou winnen, terwijl ik een ander ver loop van de strijd voorzag. „Ik heb dus toch gelijk gehad", zei hij nu. Khairul bleek te bedoelen dat Sa- dam nog steeds president is en dat George Bush door het volk was verjaagd. Ik probeerde uit te leggen dat Sadam ook zou zijn verjaagd als Irak een democratie zou zijn. maar Khairul lachte me uit en riep: omong kosong (onzin). Uit het feit dat ik meedeed met ramadan en interesse toonde voor zijn geloof, trok Khairul de conclu sie dat ik iets voelde voor de Islam en bereid was het vervloekte christendom af te zweren. Moslem worden is simpel. Een doop of an der ritueel komt er niet aan te pas. Ik hoefde alleen maar te verklaren dat Allah de enige God is en Mo hammed zijn profeet. De rest kwam later wel. Aan de verplich ting om armen te steunen voldeed ik al ruimschoots en op bedevaart gaan naar Mekka was voor mij he lemaal een fluitje van een cent want als ik volgend jaar weer naar Indonesië zou komen, zou ik ge woon via Saoedie-Arabië vliegen zodat het haast niks extra zou kosten, hield Khairul me voor. Ik zag me al lopen als hadji in een witte jurk. Ik wou hem niet voor het hoofd stoten en zei dat ik het wel wilde overwegen. Dat had ik beter niet kunnen doen, want Khairul sprak nu bijna nergens an ders meer over. Hij greep elke ge legenheid aan om het christendom in diskrediet te brengen en vond het maar niks dat ik geld voor die christelijke Papoea's van Irian Jaya inzamelde Waarom gaf ik dat niet aan arme moslem-mensen? Duide lijk tegen zijn zin maar toch cor rect begeleidde hij me in Jakarta naar christelijke papoea's die daar studeren van ons geld en naar mensen van missie en zending die hen begeleiden. Hij weigerde ech ter consequent een kerk of pasto rie binnen te gaan. Later merkte ik dat de afkeer van christenen iets te maken heeft met jaloezie Nog geen 10% van de Indonesiërs is Christen, maar eenveel groter deel van de macht is in hun handen. In belangrijke staatsorganen en in het zakenleven zijn christenen overver tegenwoordigd. Volgens de christenen zelf is dat te danken aan hun reputatie. Ze zijn minder corrupt en zorgen voor kwaliteit. Christelijke scholen en universitei ten horen tot de beste van het land. Voor ziekenhuizen geldt het zelfde. Het zegt iets dat president Soeharto en andere islamitische groten van het land trouwe klant zijn van het katholieke Sint Caro- lus ziekenhuis in Jakarta. Hij heeft daar een speciale suite waar hij zich jaarlijks laat onderzoeken en behandelen. Recentelijk schijnt hij daar aan zijn prostaat geholpen te zijn. Dat hoorde ik toen ik in dat ziekenhuis was om daar de Papoe ameisjes Magdalena Matuan en Franciska Motte te bezoeken. Ze volgen daar op kosten van een Texels bedrijf een opleiding voor stafverpleegster met allerlei extra bevoegdheden en vaardigheden, waardoor zij in de praktijk nauwe lijks voor een arts onderdoen. Vol gend jaar studeren ze af en gaan dan terug naar het binnenland van Nieuw-Guinea om zelfstandig een ziekenhuisje te runnen. De centen zijn dus goed besteed. De meiden ontvingen me op>getogen en wil den dat ik 's avond langs kwam op hun woonadres, ergens in een wir war van steegjes, niet te vin den zonder hulp van een Indone siër. Maar Khairul wilde me daarheen niet begeleiden. Hij had een beter idee en vond dat ik me nu duidelijk voor de Islam moest uitspreken. Dat zou dan gebeuren bij een bevriend geestelijk leider, die zich ophield in een der kanto ren van de reusachtige Istiqlal moskee in het centrum. Direct daarna zouden we naar een kliniek in een ander deel van de stad gaan, voor de menyunati. Menyunati? Khairul knikte opgeto gen en maakte gebaren alsof hij plakken worst afsneed. Ik begreep het niet en zocht het Woord op in mijn woordenboekje Het bleek „besnijden" te betekenen. Ik heb besloten om toch nog maar een tijdje christen te blijven. Harry P.S. De half-serieuze opmerking in de vorige aflevering over het signeren van mijn boek tegen betaling van f5,- ten bate van mijn Papoea fonds heeft een aardig gevolg ge had. Op straat werd ik aange klampt door Jan Wieten en zijn vrouw die me geld in de hand stopten, in ruil voor een krabbel in het boek. De tweede was Roelie Bakker en in de dagen erna volg den er nog tientallen. Sommige gaven veel meer dan f5,- zodat ik op dit moment f 405,- bij elkaar heb. Dat is genoeg om een kind een jaar lang naar een zendingsin ternaat te sturen en dat zal dan ook gebeuren. Terima kasih!

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5