Weekend Engelse vrouw vindt na 50 jaar graf verloofde Geen vergunning voor toilet in De Koog? lepziekte slaat hard t „Autocross blik, deuren vliegt van en ellende" van 10 en 11 juli 1993 Commotie om Nikadel iets geluwd VOOR HET Papier Agenda TEXELSE^? COURANT Kerkdiensten: andere tijden en plaats Kerkdiensten zondag 11 juli Windsurfclub Texel houdt open dag Snelheidscontrole Postweg Geld voor verbeteren particuliere woningen Cocksdorpse bedolv onder pui VRIJDAG 9JUü Vijftig jaar nadat zij op haar verjaar dag bericht kreeg dat haar verloofde gesneuveld was in de strijd tegen nazi-Duitsland, vernam de Engelse Miss Ann dat hij ligt begraven op het Geallieer den Kerkhof van de Alge mene Begraafplaats in Den Burg. Via het Nederlands Oorlogsgraven Comi té van de Heilig Landstichting stuur de ze een afscheidsbrief aan haar vliegerleerlingen van de Thijsse- school legden gisteren uit haar naam een krans bij het graf. In 1942 kreeg Miss Ann (doordat de brief van de H.landstichting in het ongerede raakte, is haar achternaam onbekend bij de gemeente Texel) ken nis aan Neil Thomas MacAulay, een De Gereformeerde Gemeente in Oosterend heeft zondag en woens dag a.s. geen dienst in de Schoolstraat, maar in de NH kerk van Oosterend. Zondag zijn de diensten niet om 10.00 en 16.00 uur, maar om 11.15 en 16.30 uur. Deze wijziging staat niet in de Vakan tiekrant, omdat die al ter perse was toen dit bekend werd. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u ds. F Mooi uit Haren; uitzending via Radio Texel De Waal: 11.00 u. dhr. M. D. Kuiper De Koog: 9.30 u. dhr. G Iwema uit Purmer-end; 11.00 u. dhr. G. Iwema uit Purmerend; 19.30 u. Interkerkelijke zo- meravonddienst in NH. Kerk, ds. L. Knip- scheer m.m.v. The Messengers en J. Kruithof (orgel). Den Hoorn: 11.00 u. dhr. M. D. Kuiper. Oosterend: 9.30 u. ds. H. K. Fibba Oudeschild: 11.00 u. ds. F Mooi uit Haren. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. H. K. Fibbe; 19.30 u. avondzangdienst, ds. H. K. Fib be m.m.v. G Smeenk (viool), J. Beijert (gitaar) en P. Plug (orgel) Deutsche Evangelische Gottesdienst: 12.30 u. in Ev. Kirche in De Koog; Pf G. Maier aus Stuttgart. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. ds. F. J. Daane; 19.00 u. ds. L. Dros uit Amsterdam. Oosterend: 10.00 u ds. L. Dros uit Amsterdam; 19 30 u. ds. F J. Daane uit Den Burg. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw NH kerk te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. wo. 14 juli: 19.00 u. ds. C. J. Meeuwse. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. ds. R. Heida uit Katwijk; 16.30 u. ds. R. Heida uit Katwijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. ds. L. Knipscheer; uitzending via De Lichtboei; kerkbusje Den Hoorn. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser, gezinsdienst; 19 00 u. ds. J. Visser; uitzending via De Lichtboei. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za. 19.30 u. dameskoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10 45 u. herenkoor; crèche De Cocksdorp zo 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg Openbare Lezing: 10.30 u. „Hoe geeste lijk wakker te blijven". Wachttorenstudie: 11.20 u. „Weid de kudde Gods gewillig". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 08.00 uur: Dokter A. C. P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, Den Burg, tel. 12016. Consult uitsluitend na telefonische af spraak. Dokter R.A. van de Bent, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, tele foon 16234. Aanvragen visites s.v.p. tussen 9.00 en 10.00 uur. Zaterdag en zondag apotheek geopend en spree kuur van 12.00-12.30 uur en van 17.00-17.30 uur, zonder afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zondag om 18.00 uur precies, Witte Kruislaan 19. Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereik baar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08.00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: 'Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren: 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en verpleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). 'Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum, vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particulie re. praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Canadese piloot die voor een militaire opleiding in Engeland verbleef. Hun trouwplannen werden ruw verstoord toen de man na een vlucht boven Nederland op 22 juni 1943 niet meer terugkeerde. Het Rode Kruis meldde haar dat de piloot gesneuveld was, maar waar hij was begraven kon de organisatie niet vertellen. Vele naoor logse speurpogingen van Miss Ann liepen op niets uit. Behalve de laatste, toen ze eindelijk van het Royal British Legion vernam dat MacAulay ligt begraven op het Geallieerden Kerkhof van Texel, rij 5, graf 100. Het Nederlands Oorlogsgra ven Comité stuurde ze daarop het dringend verzoek enkele foto's te stu ren van het graf van haar verloofde. Ze sloot bij haar verzoek een af scheidsbrief in, alsmede een bedrag om een bloemstuk te kopen. Het Comité speelde de lang ge koesterde wens van de Engelse door aan de gemeente Texel. Zo stonden woensdag rond het middaguur Wout Stam namens de gemeente en enkele leerlingen van de Thijsseschool op de begraafplaats om brief en bloemen bij het graf te leggen. March Heijnen maakte enkele foto's die naar Miss Ann zullen worden gezonden. Hoewel de commotie over de chaoti sche verkeersafwikkeling rond de Ni kadel iets is geluwd, zijn de gemoederen in De Koog nog steeds in beweging. Volgens de gemeentelij ke afdeling ROV is (nog) geen ver gunning verleend voor het plaatsen van openbare toiletten in de bad plaats. Dat betekent dat cabines for meel moeten worden verwijderd als er bezwaar tegen wordt gemaakt. „Het dorp is twee dagen afgesloten geweest", aldus een nog steeds boze Koger ondernemer. „Achteraf heb ik gehoord dat er een speciaal groot ap paraat van de overkant was, waar mee asfalt werd verwijderd. Dat ding was maar één dag beschikbaar, van daar dat ze maandag alles tegelijk hebben opgebroken. Wel logisch na tuurlijk, maar in de krant had de ge meente zelf aangekondigd dat de Nikadel beperkt berijdbaar zou zijn." Onbereikbaar Door de onvrijwillige afsluiting waren enkele bedrijven, zoals café De Kuip en de supermarkt van Daalder, nau welijks bereikbaar voor bevoorrading. Rein Stam van De Kuip: „Er was niet over het zand te rijden, omdat er een sleuf was gegraven van zo'n ander halve meter breed. Wij hebben een biertank, die aan de achterzijde van het café moet worden bijgevuld. Maar dat ging dus niet. En de vracht wagen die spullen voor de super markt kwam brengen moest van de noordzijde achterwaarts over het trot toir, waarbij hij zowat dóór de snack bar moest...." Sinds dinsdag is de situatie zo aangepast dat de bedrij ven weer redelijk bereikbaar zijn. „daarom hebben we ook nog geen contact gezocht met de gemeente", aldus Stam. Omleiding De omleiding, die deels door het tankstation van Kikkert voert, levert volgens veel Kogers gevaarlijke situa ties op. „Er wordt met een vaart doorheen gereden. Maar als iemand staat te tanken en er komt een auto mobilist aan die even niet oplet, dan heb je kans op een aanrijding met rampzalige gevolgen." Ruud Kikkert zelf is minder verstoord door de si tuatie. „Ik heb -toestemming verleend aan de gemeente om de omleiding over mijn-terrein te laten lopen: An ders hadden ze de weg helemaal dicht gegooid en dan snij ik mezelf helemaal in de vingers. Het is natuur lijk improviseren, maar er is toch niets gebeurd?" Het openbare toilet in de Dorpsstraat zit meeste Kogers helemaal niet lek ker. „Het was de bedoeling dat het De Texelse Windsurfclub stelt zondag vanaf 10.00 uur geïnteresseerden in de gelegenheid onder deskundige be geleiding kennis te maken met het surfen. Naast een korte theoretische instructie op het strand bij Dijkmans huizen wordt ruimschoots de tijd uit getrokken voor deelnemers om onder het wakend oog van ervaren surfers zelf de plank te bestijgen. Om 12.30 uur pogen enkele parachutisten van Paracentrum Texel landingen te ma ken op drijvende surfplanken. Twee jaar geleden voerde het Paracentrum deze stunt al eens uit in het televisie programma „De eerste de beste". Vanaf de dijk zal dit spektakel goed zijn te aanschouwen. Vervolgens wordt om 13.00 uur een estafetterace voor gevorderden geor ganiseerd, waarbij de deelnemers ver rassende hindernissen op de wal en in het water moeten overwinnen, 's Middags is er wederom volop gele genheid om te oefenen. Aan het ein de van de middag is er een peddel wedstrijd. Om 17.00 wordt de open dag afgesloten met een prijsui treiking. Bij een snelheidscontrole op de Post weg in Zuid-Eierland werd woensdag tegen 26 automobilisten proces verbaal opgemaakt. Tussen 15.45 en 17.15 uur werden 325 auto's gecon troleerd. De snelste reed 80 km/u, waar 50 is toegestaan. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wordt ver zocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Komende zaterdag wordt oud papier etc. opge haald in de volgende straten: 7. Wilhelminalaan, Thijsselaan, Drijverstraat, Binsbergenstraat en Brouwerstraat. ding vooral de overlast 's nachts zou verhelpen. Maar er staat in vier talen opgeschreven dat het toilet is geslo ten van 00.30 tot 07.00 uur 's och tends!", aldus Rein Stam. Twee maanden geleden heeft de natte ho reca overleg gevoerd met De Koog Promotion o.a. over de situering van de toiletten. „Maar daarna hebben we er niets meer over gehoord. Tot vrijdag ineens het bloemenperk mid denin de Dorpsstraat eraan moest geloven. Maandagmorgen staat ie er ..zonder overleg en zonder vergun ning. Zoiets moet je als ondernemer eens proberen. Dan kan je het ter plekke weer afbreken." Texels Belang Ook Gerbrand Poster van Texels Be lang maakt zich daarover ongerust. In een open brief aan b en w wijst Poster erop dat de overheid qua pro cedures zeker het goede voorbeeld moet geven. Als voorbeeld haalt hij de affaire met het pissoir op de Ele- mert in Den Burg aan, waarbij het toilet moest worden verwijderd. „Dit kan de gemeenschap weer veel geld kosten", aldus de ongeruste fractie voorzitter. Menig Koger begrijp dat het niet meevalt alle koppen in één zak te krijgen voor een geschikte lokatie. Stam: „Logisch, niemand wil zo'n ding voor de deur hebben. Vandaar dat er al zes jaar over wordt gepraat. Maar het is wel een beetje zot dat er nu een plaats is gekozen vlak voor een bewoond pand." Voor het seizoen Dat zowel de plaatsing van de toilet ten als de veranderingen aan de Ni kadel nog even vlak voor de start van het seizoen (vandaag) worden gedaan, irriteert de Koger onderne mers zeer. „Er was van de Nikadel gezegd dat het vóór Pasen klaar zou zijn. Maar tot twee weken geleden gebeurde er niets. En dat zou komen omdat wij bezwaren hebben gemaakt tegen de invulling van het ge bied...dat is natuurlijk een goedkoop excuus. We hebben toch recht op het maken van bezwaren?" De Ruyslaan is al twee maanden opengebroken en zal dat ook in het seizoen zijn. „Uitgerekend in de grootste badplaats van Texel wordt—; dat middenin de zomer gedaan. Dat "is tóch een kwestie van rare plan-' 1 ning?" Het college stelt voor een bedrag van 58.600,-, een restant van een destijds ontvangen bedrag voor verhuis- en inrichtingskosten voor het reconstructieplan bij de RK-kerk, te besteden aan particuliere woningver betering. Tot voor kort diende een dergelijk restant te worden terugbe taald, maar onlangs werd van provin ciezijde vernomen dat dergelijke gelden mogen worden aangewend voor het verbeteren van particuliere woningen. Vrijdag 9 juli In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Jungle Book", om 19.00 uur „Alive" en om 21.15 uur „Summersby". Om 19.30 uur concerteert het Koninklijk Texels Fanfare in de N.H. kerk van Oudeschild. De Wielervereniging Texel houdt een criterium op het parcours bij Den Burg, alleen voor jeugd. Start om 18.15 uur. Zaterdag 10 juli Om 13.00 uur gaat bij het strandje van Dijkmanshuizen de Texelse kwart triathlon van start. De menvereniging Tussen Wad en Duin maakt samen met de bewoners van de Texelse Reede een rit; start 14.00 uur. In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Jungle Book", om 19.00 uur „Alive" en om 21.15 uur „Sommersby". Zondag 11 juli Om 13.00 uur begint aan de Genteweg bij Oosterend de Texel se autocross. In de N.H. kerk van De Koog be gint om 12.30 uur een Duitse Evangelische dienst met als voor ganger Dr Gerhard Maier uit Stuttgart. In de N.H. kerk van De Koog wordt om 19.30 uur een interker kelijke zomeravonddienst gehou den met medewerking van ds L. Knipscheer, gospelgroep The Messengers. Na afloop koffie drinken. In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Jungle Book", om 19.00 uur „Alive" en om 21.15 uur „Sommersby". Maandag 12 juli In de Hervormde kerk van De Koog wordt om 20.00 uui diaserie over Texel vertoond Freek Veldwisch. In Cinema Texel draait om n uur „Jungle Book", om iggjj uur „Alive" en om 21.15 UU( „Sommersby". Het Koninklijk Texels Fanfare geeft om 19.30 uur een uitvq ring in dorpshuis De Wieletw De Waal. Van 19.00 tot 20.00 uur isij, bliotheek in De Schuilhut in Koog geopend. Zowel Nederl, se als Duitse boeken. Dinsdag 13 juli In Cinema Texel draait om K lelij uur „Jungle Book", om 19,00 uur „Alive" en om 21.15 uur „Sommersby" oer Het Windsor blaaskwintet en enl ganist Dyo Wassink verzorg de Hervormde kerk van Den 5 jio een zomeravondconcert, aam, 20.15 uur. Toegang gratis. Col te na afloop. Wielervereniging Texel houdt puntenrit. Start jeugd 18.15 senioren 19.00 uur. Om 19.30 begint in het geus tehuis de raadsvergadering. Van 19.00 tot 20.00 uur is Schuilhut de bibliotheek geopend. Mevrouw A. Zegers verzorgt de Hervormde kerk van De fe een diavertoning over Texel toelichting in het Duits. Hoogwater Oudesclii aan Vpr Vr. 9 12.29 en -- vel sch Za. 10 00.20 en 13.6 Ver Zo. 11 00.27 en 13.3 Thi Ma. 12 01.00 en 14.6 Ver Di. 13 01.40 en 14.4! ten Wo. 14 02.30 en 15.3 BM Do. 15 04.30 en 17.1 Ver Vr. 16 06.00 en 181 Ko< Aan het strand is het ongeveer eerder hoog water. De zon komt II op om 5.31 u en gaat onder om 2' u. 12 juli eerste kwartier, 12 juli ito De iepziekte op Texel neemt ernstige vormen aan. Kees Bakker van ge- ^meentewerken heeft sinds het begin van zijn inspectieronde over het eiland, nu zo'n drie weken geleden, ongeveer 600 aangetaste bomen ont dekt. Enige remedie tegen de zeer besmettelijke ziekte, is een zo snel mogelijk kappen van de zieke bomen. Domen. Vooral rond De Koog en in het gebied tussen De Koog en Den Burg blijken veel bomen niet bestand tegen de Ophiostoma-schimmel. Deze schim mel wordt verspreid door de ie- pespintkever. Gemeentewerken verwacht dat bij niet-tijdig ingrijpen binnen korte tijd de helft van de half miljoen bomen op het eiland besmet zou raken: „Een heel slechte zaak, want de iep is veruit de belangrijkste boom in het Texelse landschap." Het kappen heeft inmiddels een vang genomen. Particulieren w gevraagd hun eigen iepen gaten te houden en ziektegeval! snel mogelijk te melden bij gem tewerken (tel. 12510). Zieke bon zijn te herkennen aan gele blade in de kruin. Een 42-jarige vrouw uit De Co: dorp werd woensdag in haarru troffen door een losstaande pu raakte niet ernstig gewond. De pui was losgemaakt van eei ning toen op last van de gem« een illegaal gebouwde serre w derd moest worden. Het dings nog rechtop toen het waarsch; door een windvlaag uit zijn raakte. Henry van Maldegem, organisator van de 49e autocross op het terrein van Nic. Dros, heeft er alle vertrou wen in: „Met de nieuwe rodeo klasse wordt de autocross weer een grote chaos, zodat het vliegt van het blik en de deuren en de ellende. Al les gaat aan flarden, we verwachten een enorm spektakel." Met de nieuwe opzet hoopt de orga nisatie het tij te keren en de auto cross weer aantrekkelijk te maken voor de liefhebbers van gesplinterd staal en rokende wrakken. Henry van Maldegem, zeventien jaar deelnemer en sinds kort voorzitter van de orga niserende Motor-, Auto- en Brom fietsclub, heeft een duidelijke visie: „De laatste jaren gaven de deelne mers steeds meer geld uit en werden de wagens alleen maar sneller en be ter. Ze vlogen over de baan, maar het echte autocrossen was het niet. Er eindigden gewoon te weinig deel nemers in de sloot." Kenmerkend voor de „vervlakking" van de cross is de ontwikkeling die de Standaard-klasse doormaakte. Na de teloorgang van de keverrace werd deze klasse met gewone auto's opge zet, naast de Formule 1 en 2. Van Maldegem: „Voor ons, liefhebbers van techniek, zijn die klassen het mooist, maar Jan Piet van drie hoog in Amsterdam wil vanaf de dijk spek takel zien. Daar moest de Standaard klasse voor zorgen. Ik geef toe dat ik zelf de grootste opponent werd door te rijden met een zwaar opgevoerde auto. Anderen bouwden steeds grote re bumpers en daardoor ging het hele achterliggende idee verloren." De rodeo-klasse moet redding bren gen. Belangrijkste verandering is dat de wagens geen bumpers mogen voeren en ook niet op andere wijze zijn verstevigd. Een meer dan vier- cilinderige motor is evenmin toege staan. „Daardoor wordt de race ook weer betaalbaar voor de deelnemers. Een Formule 1- of 2-wagen kost dui zenden guldens. Voor de rodeo-klasse koop je voor vijftig gulden een barrel bij de sloper, je zet er een beugel in en crossen maar... Echt het oude idee van de autocross", zegt Van Maldegem enthousiast. In de rodeo zullen zondag zes»1 tig deelnemers aan de start «tn nen, verdeeld over twee groepe elk drie manches rijden. Saw de andere drie klassen komt 1st wachte aantal crossers daarm# honderdtwintig, die intotaal twintig starts maken. „Die zigerer maal een strenge technische te moeten ondergaan. Coureurs te aan de gestelde eisen voldoen, gen niet starten", aldus eens» Van Maldegem. De start van de autocross is zondagnr 13.00 uur op het aloude terrein bij Hat aan de Genteweg, even buiten Ooslrs entree bedraagt f8,- voor volwassen f4,- voor kinderen. Speaker Martin tae ongetwijfeld amusante wijze de stnjb slaan. Op zondag 1 augustus is de W autocross van het jaar. 20-j S33n< &kr geei bel li Dtuel fc ler Autocross-organisator Henry van Maldegem poseert voor een wagen uit de rodeo-k< gaat aan flarden..." ,FcK

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2