Banda: Als ik topfit ben, kans op kampioenschap" Jong en oud deed mee aan zwemvierdaagse Zaterdag Texelse triathlon w; Tennis voor ouden Tennistoernooi hei nieuwe sponsor Nieuwe Toer-in Interessante verhaler in historisch blad TEXELSE»/ COURANT Zeer goede tijd voor Ingrid van Lubek in eerste halve triathlon Rit menvereniging Betonning bij Molengat aangepast Ouderendag zwembad doorslaand succes VRIJDAG 9 JUU egelei c des ïterisv Onder het motto dat sporten is en tennis een sport die men; op hoge leeftijd kan uitoefenen de tennisvereniging Deuce eeni ject Tennis voor Ouderen gests,- Het project heeft een meervouj doel: ouderen laten kennismak* met tennis, het aanleren van ft vaardigheden en het bieden vei tegenheid om tennis in recreatie verband te beoefenen. Het project begon met een bij$ komst, die in het teken stond kennismaken. Donderdag 1 juiit gestart met een serie van neger, kelijkse tennislessen in groepsn band. Voor dit project heeft de vereniging een aantal leden bei gevonden die samen met de te raar zorgen voor de opvang ven deelnemers en daarnaast de dB mers tijdens het project begeled De tennislessen, maar ook zen voor aanschaf van matenaj kleding worden gegeven door Rr Visser, die als tennisleraar aan club verbonden is. Tijdens de t bijeenkomst is ook ingegaan q medische aspect van sportend ouderen. De heer Siebinga, vo» huisarts en zelf op latere leeft! tennis begonnen, legde uit dat zonder al te veel problemen kï spelen, mits men zijn eigen gin goed in de gaten blijft houden Het project is bedoelt voor mn en vrouwen vanaf 50 jaar. Dis mensen van 60 jaar of ouder ij harte welkom. Op de informal avond was de jongste deelnema zich opgaf net 50 jaar geworda de oudste de 70 al gepasseerd totaal gaven zich 19 personen.; 'raf Donderdag 1 juli 1993 werdeni eerste lessen gegeven, en alle d nemrs waren zeer enthousiast De kosten zijn zo laag mogelijk houden en bedragen f 50,- perd nemer voor 9 groepslessen. Na tijdens deze periode bestaat heid tegen gereduceerd tarief het verdere jaar lid te worden. I ten er nog mensen zijn die ook willen doen dan kan dit nog va middaglessen. Opgave liefst zo: dig mogelijk bij D. van Rossim. 15156. Tenniservaring wordt verwacht. De toernooicommissie van Deuc heeft in Wim van Sambeek we hoofdsponsor gevonden. De Mitsubishi-dealer vond het tien? oor bestaan van zijn bedrijf een gw tast aanleiding om door sponsoring het sportevenement wat meer publiciteit te treden. De grote landelijke belangstelling het Tesseltoernooi heeft ook (fi bewerkstelligd dat het weken vfcjc aanvang is volgeboekt. Met 272 tijen is een nieuw record gevest De toernooicommissie stelt vas* het toernooi ook kwalitatief is? groeid. De schema's in de B- categorie getuigen hiervan. Bm dien blijkt dat „toernooirecidivtë zich sportief goed ontwikkelend kens een categorie hoger kunna meedoen. Het toernooi begint op zondag t en duurt een week. De wedstrip beginnen elke dag om 9.00 uur laatste partijen vangen aan om veer 20.00 uur. Op de finaledaj juli) is dat om 15.00 uur. De toe is gratis. Volgende week vrijdag wordt* nieuwe Toer-in expositie geope» i de kelder van het raadhuis. Vat is c maandag 19 juli zijn voor bel»* sic lenden werken te zien van dek kunstenaars Lenie van 't Noot* ik i Iny Nahuys, Frans Voskuil, Jen ipel Pieter de Vries en Henk No# X),- Het thema van de expositie istl ie I land van Holland en poëzie De „amateurtentoonstelling"'f menteel aan de gang is, sluit* dinsdag a.s. tC Het nieuwe blad van de Histons .y, Vereniging staat vol interessa"! halen. Zo verrichtten Kees de e f en Willem Kikkert een gedegen1 ,aa derzoek naar water en land in» zuiden van Texel in de vroege eeuwen. Met hulp van landelijk perts en het veldnamenboek «*j Schraag wisten zij opmerkelijk' aan het licht te brengen. Bij ha' slag zijn verhelderende kaartjes, plaatst. Karei van Empel heeft twee of geschreven naar aanleiding oan' j vallende stukken uit het 9eniel, F archief. Bijzonder aardig is ook verhaal van Nan Huisman ove' ontstaan van ansicht- en P'e" briefkaarten. De rubriek „Texe» te" is gewijd aan het bund# kinderversjes „Kuukelehaantie kont" van Theo Timmer. Het blad van de Historische ïh ging is voor f 6,75 verkrijgt"1' Texelse boekhandels. liljo Guido Banda gevaarlijke outsider. 170 vrijwilligers. Samen zullen zij er voor zorgen dat ook de editie 1993 van de Kwart-Triathlon van Texel weer een groots sportfestijn zal worden. Het tijdschema van de Kwart-Triathlon ziet er als volgt uit (de tijden zijn uiteraard onder voorbehoud): 13.00 uur Start zwemmen wedstrijdgroep bij het surfstrand nabij Oudeschild; 13.15 uur Start zwemmen recreanten- groep: 13.22 uur Aankomst eerste zwemmer; 13.24 uur Start eerste wielrenner vanaf het surfstrand, 13,45 uur Aankomst laatste zwem mer; 13.45 uur Aankomst eerste wielrenner in De Cocksdorp; 14.20 uur Aankomst eerst wielrenner op de Groeneplaats in Den Burg; 14.21 uur Start eerst hardloper op het parcours, startpunt op de Groeneplaats; 14.30 uur Aankomst laatste renner in De Cocksdorp; 14.48 uur Aankomst eer ste hardloper in De Waal; 14.55 uur Finish winnaar van de Kwart-Triathlon. De finish van de laatste deelnemer wordt verwacht om 16.30 uur. IFot March Heijnen) Toeschouwers Op het parcours zijn een aantal plaat sen waar toeschouwers een goed overzicht hebben over de wedstrijd: de start op het surfstrand nabij Dijkmanshuizen bij Oudeschild; de kruising Hoofdweg/Oorsprong- weg in Eierland, waar de wielren ners tweemaal passeren; het keerpunt in De Cocksdorp (ge maal); de haven in Oudeschild; de Groe neplaats in Den Burg, waar de wis selzone is tussen wielrennen en hardlopen; halverwege het loopparcours bij De Waal en natuurlijk de finish op de Groeneplaats in Den Burg. De organisatie wijst er op dat een aantal straten in Den Burg moeilijk bereikbaar zullen zijn met de auto tussen 14.00 en 17.00 uur, met na me het gedeelte tussen de Emmalaan en de Groeneplaats. Ruud Nooy Ook dit jaar werd weer door jong en oud meegedaan aan de zwemvier daagse in Molenkoog. De opkomst was groter dan het jaar ervoor: 424 zwementhousiastelingen, variërend in leeftijd van 6 tot 83 jaar. Mevrouw Witte (78) uit Oudeschild deed voor de twaalfde keer mee, ge woon voor haar plezier. Ze vertegen woordigde als gymnaste in 1928 Nederland tijdens de Olympische Spelen in Amsterdam en ontdekte twaalf jaar geleden het zwemmen door haar kleinkinderen. Prompt besloot zij haar man (81) ook even te leren zwemmen. Sindsdien is het tweetal iedere dag te vinden in Mo lenkoog. Barbara Elias (12) uit Den Burg vindt meedoen aan de zwemvierdaagse de De Texelse Ingrid van Lubek heeft een uitzonderlijk goede prestatie ge leverd door tijdens de halve triathlon in het Limburgse Stein in een groot internationaal deelnemersveld als ze vende te eindigen. Ze volbracht haar eerste halve triathlon in 4.44 uur, slechts veertien minuten achter Bian- ca Jansen, die met een tweede plaats de beste Nederlandse was. De wedstrijd werd gewonnen door een Australische. Van Lubek deed voor het eerst mee aan een halve triathlon om te vol doen aan de verplichting voor het SPC-klassement. De omstandigheden waren tropisch te noemen. In een ka naal werd 2,5 km gezwommen. Daarna volgde een zware fietstocht van 80 km over heuvelachtig terrein met grote gladde keien. Ook de 21 km lopen voerden de deelnemers over heuvels, wat de race extra zwaar maakte. Van Lubek raakte licht geblesseerd aan haar knie, vermoedelijk door overbelasting. Daardoor is het nog niet helemaal zeker of zij dit weekend op Texel aan de start verschijnt. gewoonste zaak van de wereld. Ze kan bijna geen genoeg krijgen van het water. Paalhangen Veel jonge kinderen komen ook voor de sport- en spelactiviteiten rond het bad, die dit jaar in het teken staan van wind, water, aarde en vuur. Dins dag was het thema water aan de beurt en dat betekende afzien voor de jeugd tijdens het paalhangen. Frank Smit (7) presteerde het om twee minuten en 17 seconden boven het water te blijven bungelen. Nie mand deed hem dat na, zodat hij naar huis ging met een grote taart onder zijn sterke armen. Muzikale begeleiding was er ook voor de zwemmers. De op Texel bijzonder populaire klapband werd tijdelijk om gedoopt tot waterband en zorgde voor een feestelijke stemming. Vandaag, de laatste dag van de vier daagse, staat in het teken van vuur. De brandweer maakt het mogelijk dat spuitbal kan worden gespeeld Het personeel van Molenkoog, dat zich zeer verheugde over de 138 nieuwe kinderen die voor het eerst meededen aan de vierdaagse, bena drukt met klem dat het leuk is voor de jeugd als de ouders erbij zijn als hun nageslacht de „uitputtingsslag" heeft volbracht om dan gezamenlijk van een gezellige barbecue te ge nieten. Ronald Fischer Menvereniging „Tussen Wad en Duin" gaat zaterdagmiddag op pad met de bewoners van de Texelse Rede. Dit kan plaatsvinden omdat de koetsiers belangeloos hun paarden en koetsen beschikbaar stellen en aan deze rit hun medewerking geven. Koffie, ge bak, borrel worden gesponsord door Cor van Etten Groenten en Fruithan del uit de Kogerstraat terwijl het hap je bij de borrel wordt gegeven door „Catherinahoeve". De rit start om 14.00 uur in De Zes. Aan de vooravond van zijn tweede kwart-triathlon oogt de 26-jarige Guido Banda zeer relaxed. Hij is net terug van een zware training en de polsslag is alweer gedaald naar een niveau dat past bij een atleet in topconditie. Ergens in de veertig, schat hij. Guido Banda is er klaar voor. Hij blikt tevreden terug op de afgelopen trainingsperiode en kijkt optimistisch vooruit naar za terdag: de Texelse Kwart-Triathlon, het doel van al die training- sarbeid. Vorig jaar was Banda de grote verras sing. Als derde Texelaar passeerde hij de finish op de Groeneplaats. Een prestatie die menige toeschouwer verbaasde. „Dat moment staat me nog heel duidelijk voor de geest. Speaker Albert Hoven moest volgens mij wel drie, vier keer kijken op zijn papier of het wel klopte, dat ene Gui do Banda met nummer zoveel als derde binnenkwam. Prachtig vond ik dat." Eerste triathlon Toch was het vorig jaar pas de eerste maal dat Guido Banda zich aan een kwart-triathlon waagde. „Ik had zelfs nog nooit als toeschouwer naar een triathlon gekeken. In oktober 1991 ben ik begonnen met trainen. Ik had vroeger wel gezwommen bij de zwemclub en voetbalde wat, maar conditie had ik voor geen meter. Een rondje hardlopen om Den Burg kostte me 27 minuten en dan kwam ik dood aan. Gaandeweg ging het ech ter beter en beter. Op een gegeven moment dacht ik, dat het wel leuk zou zijn om een keer die kwart- triathlon te winnen." Vriendin Ans Timmer laat wat foto's uit die tijd zien. De metamorfose is opmerkelijk. Van ruim honderd kilo gram toen, naar een vele kilo's lichter atletisch lichaam nu. Guido Banda to- Door zandverplaatsing in het Molen gat is het vaarwater daar veranderd. Gezagvoerder Kees Minnes van de „Breeveertien" maakt de scheep vaart attent op de volgende aanpas singen van de betonning. De verkenningsboei MG is 1100 me ter NNO verlegd naar positie 53 03 57.5 N en 04 39 27.1 O. De groene lichtboei MG 1 is 400 meter verlegd NNO naar de positie 53 02 45.0 N en 04 40 56.9 O. De groene lichtboei MG 1A is 170 meter verlegd ONO naar positie 53 02 22.1 N en 04 41 44.1 O en het karakter is gewijzigd in VQ groen. De groene ton MG 3 is vervangen door een groene lichtboei, karakter ISO groen 8 sec en is verlegd naar positie 53 01 51.2 N en 04 41.0 O, dit is 380 meter NNO. De rode lichtboei MG 2 is 280 meter verlegd ONO naar positie 53 02 58.0 N en 04 41 20.0 O. De rode lichtboei MG 2A is verlegd 170 meter ZO naar positie 53 02 25.3 N en 04 42 00.7 O en het ka rakter is gewijzigd in VQ rood. De rode ton MG 4 is vervangen door een rode lichtboei karakter ISO rood 8 sec en is verlegd naar positie 53 01 50.7 N en 04 41 57.3 O, dit is 350 meter N. De MG 5 tm MG 12 zullen zo spoe dig mogelijk worden verlegd. De minst gelode diepte tussen ver- kenningston en MG 5/6 bedraagt ca 59 dm tov LLWS. vert een glimlach op z'n gezicht en zegt zonder enige vorm van pathe tiek: „Deze sport en het trainen er voor heeft mijn leven heel erg veranderd. Ik voel me lekker als ik hard heb getraind. Helder in m'n kop." Begeleiding Sinds maart dit jaar wordt Guido Banda begeleid door Leen van Elk, die een cursus volgt voor triathlon- trainer. Hij heeft voor Guido een aan tal trainingsschema's opgesteld. „Die begeleiding werkt goed. Vroeger deed ik maar wat. Was ik vaak over- traind. Nu doe ik behalve duurtraining ook veel intervaltraining. Dat is be langrijk om de snelheid op te voeren. Bovendien heb je een stok achter de deur als iemand je begeleidt. De hal ve marathon van De Waal liep ik dit jaar in 1.22, vorig jaar in 1.29." Gui do Banda traint gemiddeld negen uur in de week. Hij heeft zich volledig toegespitst op de Kwart-Triathlon van Texel. Op 23 mei van dit jaar liep hij in Hippolytushoef en eindigde als twaalfde van de 164 deelnemers. Ruim twee weken geleden deed hij mee aan de triathlon in Hoorn. De af gelopen week heeft hij het rustig aangedaan, na een zeer intensieve trainingsperiode daarvoor. „Ik hoop dat ik door deze trainingsopbouw precies op tijd in topvorm ben, zodat ik tijdens de Texelse Kwart-Triathlon kan pieken." Onderdelen Een uitgesproken zwak onderdeel van de triathlon heeft Guido Banda niet. Zwemmen gaat hem het beste af. Guido Banda: „Het is wel zwaar, vooral in open water, zoals op Texel het geval is. Je ziet niets en het is een geduw en getrek van jewelste. Als. .ik. in het water lig> vraag ik me ^f waar ik aan begonnen ben. Ik wil dan ook het liefst zo snel mogelijk het water uit, met als gevolg dat ik nog wat extra gas geef. Hoe eerder ik weer op de kant sta, hoe liever het me is." Een paradoxale motivatie, die in ieder geval zijn prestatie in deze discipline omhoog stuwt. Een moeilijk punt voor Guido Banda blijft de overgang van fietsen naar hardlopen. Zijn maag speelt dan op en de krampen die dat orgaan ver oorzaken, nopen hem tot gas terug nemen en zelfs moet hij af en toe even stoppen. „Ik weet niet hoe dat komt, maar het is verdraaid lastig. Aan de voeding kan het niet liggen. Ik hou er zoveel mogelijk rekening mee. Veel koolhydraten en weinig vet. Want na een bak chips loop ik als een krant." Verwachting Guido Banda geeft zichzelf een goe de kans om hoog te eindigen. Zijn doel is duidelijk: als eerste Texelaar over de finish gaan. Collega triatleet Rien Brouwer ziet hij als zijn grootste concurrent, maar ook iemand als Norbert Eelman onderschat hij niet. En uiteraard Loek van Vliet, van wie het op dit moment nog niet duidelijk is of hij zal starten. „Ik zou het mooi vinden als het op een eindsprint aan kwam tussen Rien en mij. Zo'n sprintje zou, denk ik, niet in mijn na deel zijn," aldus de triatleet Guido Banda, hiermee aangevend dat hij, wat het noodzakelijke zelfvertrouwen betreft, op het gewenste schema zit. Starttijden Om 13.00 uur wordt het startsein gegeven van de Texelse triathlon op het surfstrand bij Dijkmanshuizen, na bij Oudeschild. De Kwart-Triathlon kent de onderdelen zwemmen, fiet sen en lopen. Ongeveer 250 sporters (waaronder 25 Texelaars) zullen aan de start verschijnen. Vooral het zwemmen in de Waddenzee oefent een grote aantrekkingskracht uit op de triathleten. De Texelse deelnemers zijn bij het zwemonderdeel duidelijk te herkennen aan de witte zwemcap die zij dragen. Nieuw dit jaar is, dat bij het zwem men in twee groepen gestart wordt: de wedstrijdsporters en de recrean ten. Bij de Texelse dames strijden in de wedstrijdgroep Ingrid van Lubek en Marieke Hollander om het kam pioenschap van Texel en wellicht om de eindoverwinning. Bij de recreantengroep dames zal de strijd hevig zijn. Natascha van der Vis lijkt de grootste kanshebster. Bij de heren wedstrijdsporters is het niet zeker of de titelverdediger van het Texels kampioenschap 1992 Loek van Vliet mee zal doen. Hij kampt met een blessure. Grote rivalen zijn Rien Brouwer en Guido Banda en geduch te outsiders Norbert Eelman en Rem- co Nagtegaal. Bij de heren recreanten is Simon Appel de grote kanshebber. Vrijwilligers De organisatie van de Kwart-Triathlon van Texel wordt bijgestaan door ruim Met je broek naar beneden van de glijbaan ga je harder. Maar dat heb je toch niet op dp foto staanWat moeten mijn buren daar wel niet van denken...." M$t grote stappen zet een oudere heer opnieuw koers naar de trap van de glijbaan in Zwembad Mo lenkoog. Ruim tachtig ouderen ver maakten zich uitstekend tijdens de speciaal voor hen georganiseerde ou- derenochtend. Na de ontvangst met koffie en gebak was het tijd om kennis te maken met het water. Bijgestaan door het perso neel van het zwembad werden de dames en heren aangemoedigd om de loopmat te proberen. „Ik dacht niet dat ik het zou durven. Eerst ben ik erover gekropen, maar toen heb ik het toch gedaan. En weet je, het viel best mee", vertelt een enthousiaste mevrouw. Wie genoeg had van het water kon zich rond het bad vermaken bij diver se stands, onder andere van de Historische Vereniging. Tevens kon den de bezoekers kennis maken met het jeu de boule spel en een reus achtig sjoelspel. Ouderen die de speciale ochtend hebben gemist kunnen achteraf toch nog meegenieten. Henk Snijders van de Stichting Welzijn voor Ouderen heeft alles op de video gezet, de beelden worden 30 oktober vertoond tijdens een grote manifestatie in sporthal Ons Genoegen. Dolle pret op de loopmat in het zwembad, met een handje hulp veilig naar de overkant. iFoto Tessa de Graaft) De zwemvierdaagse startte vrolijk met ballonnen. IFoto March HeijnenI

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 4