a lerk Mokslootproject it goed op schema Laatste kans op inschrijving theaterreizen naar De Kampanje IllwM Cocksdorper Charles Douma klassieke reddingsheld WOU... ?7 mSéi UM car moon er| TEXELSE COURANT men, betaal! De omslag omgeslagen? Wordt St. Ja(n) St. Nee(n)? - 0BE1? ICH BIN TOORIST UND MEINE TRfiü RUCH King-Kong coming Provinciale subsidie voor De Noordkroon Diefstallen Sail op Texel -• HAG lUu lokslootproject vordert goed. n der Spek van Staatsbosbe- ,We liggen op schema. Het uiterst vlot. We zijn begonnen ut op orde maken van de wa- uoer. door de Moksloot uit te tot in de Mokbaai. De duiker Mokweg is open ge- 1," Maandag zijn de eerste bui- loor waterdoorvoer onder de oor geperst. Dit deel van het zeer precies moet worden tce-d is waarschijnlijk woens- liar Het totale project is waar- ilijk in november klaar. eft; dat ka gre len met Dut er zjr lakt lemj nu lezers Buiten verantwoordelijkheid van de redactie dtd uit o? eitje 9 JULI 1993 zeer te spreken over de werk van aannemer Lont uit Wierin- De mensen werken bijzonder en richten nauwelijks schade aan in de natuurgebieden. Het bedrijf is min of meer gespecialiseerd in na- tuurbouw. Ze hebben verschillende van dit soort klussen gedaan, onder andere onlangs in Boertange. Daar werd in opdracht van SBB en Natuurmonumenten de oude loop van een rivier hersteld." Ontbloot Ook het afplaggen vordert gestaag. Bij het Hoornderslag zijn al enkele grote stukken „ontbloot". Ook is een stukje bij de Moksloot gedaan. Mo menteel wordt gewerkt in het gebied van de Bollekamer. „Er is gekozen voor deze volgorde omdat eerst de waterafvoer moest worden geregeld. Het werk rond de stormkering moet uiteraard klaar zijn voor de stormen aadsvergadering van 13 juli mt het „Calluna-voorstel" van lege aan de orde. Calluna is uke voorziening, maar Calluna slecht. Jaarlijks is er 00,- verlies, er is 5 jaar geen oud gepleegd en daar ïs ook oor gereserveerd. Er zijn vrijwel lasgeldr vorderingen of voorra- 50.000,-) en er zijn veel kortlo- schulden (f560.000,-). En er ear twee schuldeisers nodig om ilissement aan te vragen... mk (ABN-AMRO) zit er voor enwjniljoen in, aandeelhouders voor miljoen en de gemeente Texel log) f\6 miljoen. De regeling bij gedwongen verkoop na fail- isnt eerst de bank zijn geld te- dan de aandeelhouders en Bo^arna de gemeente Texel. Want divis over de f 2 miljoen die de ge- Calluna heeft geleend geen enkele zekerheid! Daar is tadsmeerderheid toen mee ac- n; en dat wreekt zich nu. Calluna zit in de problemen, en meente vreest dat ze /ï,6 mil- iwijtraakt. En welke oplossing nu door het college als het ei olumbus gepresenteerd? Let op, n1 We gaan de lening van de overnemen en krijgen dan me- «n eerste hypotheek op Callu- zitten we er dus voor f4,2 nn, maar als het dan toch lope* at krijgen we misschien meer Van* is geld terug dan wanneer we lelar^ et doen. Want dan zijn we die !|ljoen zeker kwijt. Slim, he? En oo$ nk is zo blij dat ze die hete fel kwijt zijn dat er er joflen 00, op toe willen leggen' Maar 3is:®ekan de gemeente die hete 'pel nog kwijt als het misgaat? rot op jouw bordje terecht, Sy- Want denk je echt, dat de ge- als Calluna verlies blijft lijden, it faillisement van Calluna aan ,ragen om zo een deel van zijn ru9 te krijgen? Dat gelooft Jaen hond. En dat betekent dus Calluna definitief aan onze bben hangen, plus het onder- i.mp'us de geplande investeringen .TB8 ^50.000 voor kortlopend de gemeente garant voor s,aan bij de bank. Al eerder 'aad afgewezen dat er bij bungalows gebouwd konden n. Nog even, en we bouwen ze de problemen te ver te'ren! er dus in feite van uit dat Calluna bij gedwongen verkoop veel minder zal opbrengen. Dus is het hele verhaal, dat ze op deze manier hun geld wil len veiligstellen gewoon onzin - dat geloven ze zelf niet. De conclusie moet dan ook zijn: Jamme,r maar Calluna is in deze opzet niet te red den en als het college en de meer derheid van de raad dit doorzet, draait het voor ons rechtstreeks uit op een financieel debacle. En wie be taalt de rekening? In het (bij een aan tal lezers zeker bekende) spel Boerenschroom zijn dat Bart en Sy- men, de gewone burgers. En kijkt u even mee. Volgend jaar moet het rei nigingsrecht weer omhoog met f120,- of de onroerend goedbelasting met 30%; nog afgezien van eventue le extra uitgaven als het Stappeland (een miljoen?), de Lindeboom (4 ton), dorpshuis De Koog (6 ton), sporthal Oosterend (3 ton) etc. etc. Te vrezen valt, dat als ook dit Calluna-plan doorgaat, de partijen die in het alge meen niet zoveel boerenschroom hebben, steeds duidelijker in de raad de kreet zullen laten horen: SYMEN BETAAL. Ze zullen wel moeten als ze hier mee instemmen. G. van der Kooi Den Burg weer beginnen." Hoewel de grote machines in de dui nen flink opvallen, worden door pas santen nog niet in grote getalen vragen gesteld over wat er gaande is. „Het valt nog mee. We zullen zo snel mogelijk informatiepanelen langs de weg plaatsen. Daarnaast komt er een expositie in EcoMare met een uitleg over het project." Van der Spek kan zich voorstellen dat er mensen zijn die vraagtekens zetten bij het project. „We doen het om de natuurwaarden in het gebied te houden. Als we het project niet zouden uitvoeren, zou het hele ge bied onder water komen te staan nu de waterwinning stopt." Door de af watering en het afplaggen van stuk ken duingrond, blijven veel geschikte gedeelten voor zeldzame soorten ve getatie bestaan. Dat heeft ook epn positief effect op de vogel- en insec tenstand. Omdat veel van de gronden vroeger voor landbouw zijn gebruikt, zitten er veel meststoffen in. Van der Spek: Op 1 januari 1994 zal het Water schap Texel, samen met twee andere in de Kop van Noord-Holland worden samengevoegd tot een nieuw water schap „Hollands Kroon". Tegelijkertijd zal voor het nieuwe schap een ande re bestuursstructuur worden inge voerd. Tengevolge daarvan zullen Texelaars die tot op heden nog niet in beeld zijn geweest in het polderge- beuren uitdrukkelijk daarbij betrokken worden in de nieuwe in te voeren ca tegorie „ingezetenen" als onderdeel van het waterschapsbestuur. Dat lijkt democratisch en voor de hand lig gend, maar indachtig het principe „belang, betaling, zeggenschap" be tekent het, dat dat niet voor niets gebeurt. Wie gaat dat bepalen, die gaat ook betalen! Tot op heden was dat laatste alleen van toepassing op de eigenaren van land en gebouwen. Maar met de nieuwe regelgeving ko men nu ook de huurders in beeld! En die huurders zullen hun belang in het waterschap nauwelijks ervaren, laat staan kunnen behartigen, want de categorie ingezetenen wordt ook nog op een indirecte manier, via de ge meenteraad gekozen. Maar betaald worden moet er wel! Op dit moment is nog niet duidelijk, hoe hoog die in- gezetenenomslag zal worden; wel ligt thans ter visie op het raadhuis en op het polderhuis het ontwerp-besluit in verband met de oprichting van „Hol lands Kroon". Op dat ontwerp kan gereageerd worden en ik denk, dat de ingezetenen van Texel, voor zover "°9 de aandeelhouders. Het oet alsof ze de aandeelhou- mee1®»'ciSC'1ermen ^00r Calluna te HauwekuM! Zoals het nu is e aandeelhouders bij ge- renfiiu verko°P no9 wat, na de ,.j 9 aan de bank. Maar als de •n e een eerste hypotheek krijgt "Jj'joen vissen de aandeel- acnter het net. Immers, als ente dacht dat Calluna meer n hS ^an '4'2 miljoen hoefde ,n_aa' e'.9en miljoen ook 'e zijn. De gemeente gaat Een aantal weken geleden is de in schrijving gestart voor de schouw- burgreizen naar theater De Kampanje in Den Helder. Zoals be kend is er de mogelijkheid een aan tal keren per jaar een van te voren gereserveerde voorstelling te bezoe ken, waarbij de Teso na afloop zorg draagt voor een extra afvaart. Voor het volgend seizoen kunnen de Texe laars kiezen uit twaalf voorstellin gen, verdeeld over negen avonden. De stand tot nu toe is dat de nieu we theatershow van Youp van 't Hek op donderdag 28 april 1994 is volgeboekt. Dit houdt in dat 200 Texelaars hiervoor hebben ingeschre ven. Ook Herman Finkers met „Dat heeft zo'n jongen toch niet nodig" op donderdag 21 oktober 1993 loopt goed. Voor deze show is nog een aantal plaatsen beschikbaar. Voor de overige voorstellingen geldt, dat de limiet van 75 belangstellen den nog niet is gehaald. De Teso zet alleen een extra boot in als er mini maal 75 mensen zich hebben inge schreven voor een schouwburgreis. De Stichting Ondersteuning Welzijns werk, die de reserveringen coördi neert, heeft uit de twaalf voorstellingen, die in eerste instantie geselecteerd waren, opnieuw een keuze gemaakt. Het betreft drie thea- terprodukties, waarvoor tot nu toe een redelijk aantal Texelaars zich heb ben ingeschreven. Het vereiste aantal van 75 reserveringen is echter nog met gehaald. Deze voorstellingen zijn: De Hoofdstadoperette met „La Vie Parisienne", de musical „A Chorus Li ne" en de nieuwe theatershow van Karin Bloemen. Figaro „La Vie Parisienne" van Jacques Of fenbach, die de Hoofdstadoperette op vrijdag 12 november in theater De Kampanje opvoert, neemt het publiek mee naar het Parijse leven in de tijd van de Wereldtentoonstelling van 1867. Het verhaal gaat over een Zweedse baron en zijn vrouw die Pa rijs willen leren kennen. Het verhaal is een negentiende-eeuwse versie van Mozarts „Bruiloft van Figaro." De muziek van Offenbach is van een briljante lichtheid, niet voor niets kreeg hij de bijnaam „de kleine Mo zart van de Champs Elysees". Ons nationale operettegezelschap brengt, „La Vie Parisienne" in een grote be zetting. De humoristische vertaling draagt er toe bij dat het verhaal pri ma te volgen is. Dromen „A Chorus Line" is een musical die op vrijdag 10 december speelt in De Kampanje. Deze musical is opgedra gen aan alle dansers en zangers die, meestentijds anoniem, maar steeds met grote inzet, meewerken aan shows, musicals en revues. Het gaat over hun werk, hun leven, hun dro men, inzet en energie. „A Chorus Li ne" was op Broadway jarenlang een „Als daar water op komt wordt het één grote rottende bende. Je houdt dan uiteindelijk een zeer voedselrijk rietmoeras over waar bijzondere plan ten worden verdrongen, zodat een monocultuur ontstaat." Het project kost ruim een miljoen. Goedkopere manieren om hetzelfde resultaat te bereiken bestaan niet, volgens SBB. „Als er iemand is die weet hoe het goedkoper had gekund, houden we ons aanbevolen. Voor dit project is het te laat, maar we moe ten in de toekomst misschien nog eens wat doen", aldus Van der Spek. „Het lijkt wel duur, maar het is een investering waar je vele jaren mee verder kan." Komende week treedt een parkeer verbod langs het Hoornderslag in werking. Dat is omdat dan met grote dumpers overtollige grond wordt af gevoerd naar een stortplek in de dui nen. De machines rijden veel heen en weer en er zouden gevaarlijke situa ties kunnen ontstaan als tussen ge parkeerde auto's moet worden doorgemanoeuvreerd, huurder van een woning er verstan dig aan doen schriftelijk en voor 15 juli a.s bij Gedeputeerde Staten van Noord-Holland (Postbus 23, 2000 MD Haarlem) te reageren op het ont werp in die zin, dat het nieuwe wa terschapsbestuur voorlopig zal starten zonder de categorie ingezete nen. Pas wanneer op termijn duidelijk wordt welk belang daarmee wordt gediend en welke kosten ermee ge moeid zullen zijn, is het vroeg ge noeg om toe te treden tot het bestuur. Voor degenen die eigenaar zijn hoeft daarmee intussen niets te veranderen, voor hen kan de bestaan de tariefsstructuur behouden blijven. Hans Roeper Fractievoorzitter PvdA Het is werkelijk bij de wilde spinnen af. Aan „de overkant" wordt wel even uitgemaakt dat Sint Jan dicht kan, overbodig is. En helaas is het niet de eerste keer dat een al jaren bestaand stukje werkgelegenheid om zeep geholpen zal worden. Een stukje werkgelegenheid dat niet afhankelijk is van het toerisme. Dit soort werk gelegenheid MOET behouden blijven. Laat elke Texelaar die in de buurt van Sint Jan komt, de kleine moeite ne men om even naar binnen te gaan en daar een handtekening te zetten. Het is in ons aller belang. Sint Jan, Ja. Henny Kaercher, Peter Riteco, Tineke Kooiman, Ab Peetoom, Renske van IJsseldijk en Menno Stam. |Pfi MAG IK MEE NflRR TEXEL? DE KOOG zeer succesvolle produktie. De musi cal wordt in een Nederlandse bewer king vertolkt door talentvolle jonge Nederlandse artiesten, die feitelijk zelf meemaken waar het in deze mu sical om draait: de moordende con currentie, het grote aanbod en de geringe kans om het echt te „ma ken". Vakvrouw Karin Bloemen, tenslotte, brengt op vrijdag 21 januari haar nieuwe thea tershow in De Kampanje. Na haar zeer succesvolle produktie „Concert" brengt zij nu een geheel nieuwe show in de theaters. Deze vakvrouw bij uitstek zal, naast nieuw Neder lands werk, nummers zingen uit het wereldrepertoire en verder middels korte conférences de zaak aan elkaar praten, daarbij ondersteund door drie dansende en zingende heren en een orkest. Dit zijn dus de drie voorstellingen die opnieuw geselecteerd zijn. De S.O.W. acht het niet waarschijnlijk dat de andere, op het inschrijfformulier genoemde, voorstellingen (behalve Herman Finkers en Youp van 't Hek) de limiet van 75 zullen halen. Wel licht dat er Texelaars zijn die alsnog kiezen voor één of meer van de drie bovengenoemde produkties, zodat er volgend seizoen meer dan twee schouwburgreizen naar De Kampanje kunnen plaatsvinden. Reserveren kan bij de Stichting Ondersteuning Wel zijnswerk in d' Ouwe Ulo in Den Burg. Telefoon 15582. Op het kantoor ligt de seizoenkrant van De Kampanje. Deze krant kunt u ook gratis afhalen bij de bibliotheek en de V.V.V. Ruud Nooij Charles Douma uit De Cocksdorp heeft gisteren een serieuze poging gedaan later in de geschiedenisboe ken te worden vermeld, naast een il lustere naam als Dorus Rijkers. Toen 's ochtends vroeg bij de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij het bericht doorkwam dat TOO mijl ten noorden van Texel het zeiljacht de Jan van Gent in problemen dreig de te raken, aarzelde Douma niet en liet hij zich per helikopter naar het schip vervoeren. Van de tweekoppige bemanning was er één ziek gewor den. De overgebleven zeiler, tevens eigenaar van het schip, had al twee dagen gevaren en was de uitputting nabij. De zieke man was per helikop ter naar een ziekenhuis vervoerd, waardoor het schip gedoemd leek te verdwijnen in de golven of aan te spoelen op een onbewoond eiland (al dan niet met aan boord het laatste bemanningslid). Gelukkig was daar Douma. Hij nam het bevel over en voer het 16,5 meter lange jacht naar veilige haven. Om vier uur des na middags legde de Jan van Gent aan op Vlieland. Douma is er nuchter onder. „Nee, ik heb geen zeilervaring, al heb ik ooit wel eens op een catamaran gezeten. We hebben samen de fok gehesen en alleen daarop ben ik, met hulp van zeekaarten, een kompas en radi opeilingen richting Vlieland gegaan. De eigenaar van het schip is oaan slapen." Douma hoorde van de eige naar dat het zeiljacht twee dagen slecht weer had getroffen, waardoor het bemanningslid zo ziek werd. „Bij na alle apparatuur had het begeven. Renske van den Tempel en Piet monster van schapenboerderij De Noordkroon bij De Waal hebben maandag de toezegging gekregen dat de provincie Noord Holland f6500,- zal bijdragen in de kosten die de boerderij moet maken om over te schakelen op een milieu vriendelijkere bedrijfsvoering. De provincie deed haar toezegging omdat ze een «duurzame landbouw" voorstaat. De Noordkroon kan daarbij een voorbeeldfunctie vervullen voor andere bedrijven, zo meent Gedepu teerde Staten. Bovendien kan de boerderij aan de consumenten duide lijk maken dat de landbouw niet per definitie schade toebrengt aan het milieu. De nogal ambtelijk gestelde begeleidende brief stelt het als volgt: „Met de nieuwe activiteit zal een groot publiek kennis kunnen nemen van de agrarische sector in zijn alge meenheid en met de schapenhouderij op Texel in het bijzonder en een beeld verkrijgen van de goede wijze waarop landbouw met milieu, natuur en landschap kan omgaan." Maar op het zicht en met hulp van de radio zijn we toch veilig op Vlie land aangekomen." Daar werd Dou ma afgehaald door zijn KNRM-collega's, die hem aan boord van de Beursplein 5 weer naar Texel vervoerden. De onfortuinlijke schipper blijft op Vlieland om zijn jacht te her stellen. „Hij heeft zijn vrouw gebeld, want die kan ook goed zeilen. Zij komt in het weekend en dan zetten ze samen koers naar hun thuishaven Harlingen." Op Texel zijn afgelopen week ver schillende diefstallen gepleegd. Bij een vakantiecentrum in De Cocks dorp werd een afgesloten Gazellefiets ontvreemd. In de Weverstraat te Den Burg werd een snorfiets gestolen, die even was neergezet door een vrouw uit De Koog. Een bekende van haar vond de fiets later terug in een ander deel van Den Burg. Uit een auto die op het erf van een kampeerboerderij aan de Westerweg stond, zijn bankpassen, paspoort en een rijbewijs gestolen. Deze zaten in een portefeuille die weer in de wagen was teruggelëgd. In de Epelaan in De Koog is een ken tekenplaat van een auto gestolen. Uit een tent op een camping bij Den Hoorn is een toilettas meegenomen van een 29-jarige vrouw uit Amster dam. Zij werd wakker omdat ze de rits hoorde en zag iemand wegren nen. Buiten de tent vond ze haar spij kerbroek terug met daarin haar portemonnee, waaruit niets was ont vreemd. De toilettas was echter weg. Op dezelfde camping is bij een ande re tent een buitenstaande koelbox met diverse etenswaren ontvreemd. In de Parkstraat is tijdens de maan- dagmarkt een tas onder een kinder wagen vandaag gegrist. Deze bevatte een videocamera en een fototoestel. Een opmerkelijk schip deed afge lopen weekend de haven van Ou- deschild aan. Het was de vijftig jaar oude Russische tweemaster Aboce uit Sint Petersburg. Een in moeizaam Engels gevoerd gesprekje met de vijf beman ningsleden leerde dat zij niet in de buurt waren voor het evene ment Sail dat deze week begint in Den Helder, maar dat zij op weg waren naar Frankrijk. Het is de eerste keer dat het opvallende vaartuig zich in internationale wateren begeeft. iroto Ben Koning/ jsggen van een deel duingebied vordert gestaag. De buizen worden uiterst secuur door de dijk heen geperst IFoto Tessa de Craelll

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5