athlon succes ondanks 3! zinkt voor ist van Oudeschild hrde wind en „overkantse" jury wou. luna in de dediging gedrukt TEXELSE p couRANT ida Texels kampioen Zwembad gesloten Duits jacht in veiligheid gebracht Succes wielerjeugd Ringsteken De Krim goed bezocht B ben Builen verantwoordelijkheid van de redactie :ussie via de krant voeren ij tegen. Nu het Texelse paradijs op deze wijze in het wordt gebracht, heb ik er be- Ïaan een zakelijke reactie te Vooral vanuit het besef dat bij j aonze 25 medewerk(st)ers ge- lijk met de bedrijfsleider en het r proberen datgene te realise- [1] at wij als Texelse samenleving en hebben gezet, namelijk een weer"-voorziening. Voor de Arelse gezinnen en bedrijven LJUrdelen hebben, is deze inge- JSr brief tevens het afleggen van uk verantwoording richting iïiouders. Irrectie merk ik op dat de posi- de aandeelhouders, bij een eel faillissement, komt na de |ook de 2e hypotheekhouder). peginjaren '80 waren de nvan mening dat er goede Ïweer"voorzieningen moesten Calluna is er een van. Dat het zwemparadijs ook als zodanig functioneert, mag blijken uit de cij fers van de vorige week. In totaal maakten in die week 55000 bezoe kers gebruik van het zwemparadijs. Indien je per se het gelijk aan je zijde wilt hebben, dan is het gemakkelijk om belangrijke gedeelten, die niet in je verhaal passen weg te laten. Wat vergeet de heer G. v.d. Kooi in zijn in gezonden stuk van afgelopen vrijdag te vermelden? Wel, het allerbelang rijkste! Indien de gemeente de le ning van de ABN-AMRO-bank over neemt, dan zal er door de huidige gunstige rente, een rentevoordeel ontstaan voor Calluna voor een be drag van f85.000,- jaarlijks. Deze ƒ85.000,— en daarnaast ook nog de niet begrote opbrengst van het restaurant (nu als party-centrum ver pacht), maken het mogelijk om het jaarlijkse verlies van ƒ100.000,- weg te werken. Naast beide genoemde positieve financiële effecten is er dit jaar ook nog een snackbar in gebruik genomen. De netto-opbrengst hiervan wordt geschat op ƒ80.000,-. Door deze drie maatregelen: omzetting le ning, exploitatie snackbar en pacht partycentrum wordt de negatieve ex ploitatie omgebogen naar een po sitieve. Wat is het belang van de gemeente bij de omzetting van de lening? Dit is verlaging van het risico voor de ge meente. Door o.a. het rentevoordeel van ƒ85.000,- onstaat er een gunsti ger exploitatie. Bij een gunstiger ex ploitatie zullen de aflossingen aan de gemeente beter kunnen worden vol daan. De gemeente gaat wèl ƒ2,7 miljoen meer lenen aan Calluna, in derdaad. Maar indien het zover zou komen dat er sprake zou zijn van een faillissement moet daarbij, de ver koopwaarde van het zwemparadijs worden meegewogen. Die zal hoger zijn dan de 2,7 miljoen gulden en ook de ƒ250.00,- gulden voor de ge meentegarantie van het rekening- courant krediet. Bij beoordeling van het risico dient dus meegewogen te worden de restwaarde van het zwemparadijs ten opzichte van de nieuwe lening. De belangrijkste oorzaken waardoor Calluna minder goed draait dan was voorspeld: - vijf goede zomers vanaf het jaar van de opening in 1988 - RST geeft geen bijdragen van ƒ750.000,- verdeeld over de eerste vijf jaren. Op deze tegenvallers hebben we ge reageerd door de uitgaven heel goed in de hand te houden. Priisverhogin- gen waren onontkoombaar, rekening houdend met de landelijke stijgingen, moeten we ook de entreeprijzen be taalbaar houden voor de bezoekers. Het niet renderende restaurantgedeel te is voor een gedeelte omgebouwd tot een snackbar. Dit blijkt inmiddels in een behoefte te voorzien. Het grootste gedeelte is nu in gebruik als partycentrum voor recepties, trouw partijen etc. Calluna heeft een grote parkeerplaats, wat het extra aan- trekklijk maakt om hier bijvoorbeeld vergaderingen te organiseren. Dat er geen onderhoud is verricht in de eerste vijf jaren is beslist niet het geval. Voor de installaties zijn er on derhoudscontracten. Het zwempara dijs is pas vijf jaar oud. De bestaande gebouwen hebben een grote opknap beurt gehad bij de bouw van het zwemparadijs. Voor het onderhoud hebben we 1 medewerker in dienst die alleen belast is met onderhouds werkzaamheden. Door de dienst ge meentewerken is vorige week het onderhoudsrapport opgemaakt, wat aangeeft dat het onderhoud beslist goed is te noemen. Wel doet zich nu een situatie voor om voor groot on derhoud re gaan reserveren. De ruim te hiervoor zal gedeeltelijk moeten komen uit de jaarlijkse afname van de rentelasten. Afname van de boek waarden van de leningen geeft jaar- U, )AG 13 JULI 1993 mijn nek." Organisator Pansier: „Gui- do riep maar dat het niet meer ging. 'Lopen, jongen', heb ik geroepen, 'je bent niet de enige die stuk zit'." Dat bleek, want Brouwer had het beste van zijn krachten gegeven. Hoewel hij in de voor hem lopende Banda een ideaal mikpunt had, kon hij niet langszij komen. Bij de finish had Ban da nog vijftien seconden over. Toen was de koek ook echt op en gehuld in een deken kon hij hangend over sterke schouders minutenlang niets meer uitbrengen. Brouwer was snel ler hersteld: „Ik vind het niet erg te verliezen, als ik maar niet elk jaar tweede word", verwees hij nuchter naar vorig jaar, toen hij ook alleen de winnaar voor hoefde laten gaan. Winnaar bij de Texelse dames werd Ingrid van Lubek, ondanks een bles sure die ze had opgelopen bij de hal ve triathlon in Stein vorige week. „Zwemmen lukt me wel en wielren nen zal ook wel gaan, maar wees niet verbaasd als ik het laatste on derdeel niet meer loop", had ze voor af aangekondigd. Makkelijk ging het inderdaad allerminst en een bedrei ging voor „overaT'-winnares Lucienne Groenendijk uit Den Helder kon ze nimmer worden, maar haar vech tersmentaliteit sleepte Van Lubek er doorheen. Winnaar bij de Texelse recreanten werd Oudeschilder Theo Boom. Met zijn derde plaats in het „overal"- klassement van zijn klasse leverde de debutant een onverwachte prestatie Klachten van deelnemers, toeschou wers en pers waren er over het ge drag van door de triathlonbond uitgezonden officiële juryleden. Het leek er sterk op dat sommigen van hen genoten van de macht die ze voor een paar uurtjes mochten uit oefenen. Zo werd Hendrika de Kievit uit Wassenaar in eerste instantie ge diskwalificeerd, omdat ze in deover- gangszone tussen het wielrennen en het lopen een halve meter te lang op haar fiets bleef zitten. Een licht ver bolgen Gert Pansier: „Dat was inder daad een rare zaak. Ze bleef even vast zitten in haar toeclips en kon niet eerder stoppen. Ze trilde hele- /erf* in. tfcht „Bloody Mary" van 'astenbroek uit Blokker is vrij af de kust van Oudeschild ge- Het schip werd dezelfde Jeborgen door de Alcmaria 'an de firma Daald er. Mary" deed mee aan •fstfijd die werd gehouden op Jstroom ter gelegenheid van Helder. Door de harde Unwind (kracht 8 9) en de {9epaard gaande zware zee- -9 het jacht rond 17.00 uur *>liend dreef het schip naar waar het ter hoogte van strandde Via het kust- %um te IJmuiden was de «oepen van de douane- en kustwachtboot „Cor Boersma". Ook de „Alcmaria Vitrix" met schipper Pieter Jan Slik en opstapper P. Daal der was snel ter plaatse. Dit schip nam de vijf opvarenden van het jacht aan boord en bracht ze naar Oude schild. Later is het vijftal overge bracht naar Den Helder. Kiel eraf Firma Daalder kreeg de opdracht het jacht te lichten. Daarmee werd rond 20.00 uur gestart. Rond 22.00 uur hingen de restanten van de „Bloody Mary" aan de kraan op het ponton „Anton". De kiel bleek eraf gebroken. Deze is zondag door duikers van het duikteam Neptunus opgespoord en alsnog geborgen. Een enorm gat is ontstaan door de afgebroken kiel. (Foto Ben Koning) De kiel werd geborgen door duikers van duikteam Neptunus. iFoto Ben Koning) „onaekend fe gngekend felle strijd met ,ent Rien Brouwer werd Guido raterdag Texels beste deelne- elfde kwarttriathlon. Brou- aagde er tijdens de fiets- en Oerdelen bijna in al zijn eerder ipen achterstand goed te ma- aar kwam uiteindelijk vijftien la kort. „Maar het had geen id meter langer moeten du- stamelde Banda later, de uit- j nog nabij. Menno Oudeman ihem was veruit de beste in geheel klassement. jlnemers hadden te kampen "n\ harde westelijke wind die f\A tijdens het fietsen een beroep UI >p hun fysieke en mentale jheid. Bij de wissel van fietsen If )pen op de Groeneplaats had- I li fien dan ook zichtbaar weinig ihet laatste onderdeel. Erik uit Egmond aan Zee was zo ieid dat hij een voet niet los uit de toeclips en met fiets en r de kop sloeg. Daarbij scheur- een teen die achter een spaak tangen. Met het bloed in zijn nen wist Stam na een ware gang toch beslag te leggen op de plaats. Onwaarschijnlijk k nerkte Menno Oudeman weinig br voor de andere 202 deelne- snelde de favoriet naar de eind- Ti|dens het zwemmen leek het iog even niet op, want ruim de eerste man Fred Verlooy hij als derde bij Dijkmanshui- t het water. Oudeman zat ech telijks op de fiets of hij had ling al overgenomen. De 40 km hij af in een onwaarschijnlijk Grootmoedig aait nummer twee bij de Texelaars bol Brouwer kwam na een kilometer zwemmen, seconden op hem tekort. Theo Witte van Radio snel gemiddelde van 39km/u. Uitein delijk zou Oudeman de wedstrijd met een voorsprong van ruim vijfenhalve minuut op nummer twee Jos van Dorp afsluiten. Fred Verlooy zakte af naar een 33e plaats. De Texelse toeschouwers hadden meer oog voor de Texelse deelne mers. En terecht, want de strijd die zich ontspon tussen Guido Banda en Rien Brouwer mag met recht „her oïsch" worden genoemd. Zoals ver wacht zwom Banda beduidend sneller (bijna twee minuten), maar tij dens het fietsen liep Brouwer onge veer een halve minuut op hem in. Rien Brouwer winnaar Guido Banda over de 45 kilometer fietsen en 10 kilometer lopen 15 Texel moet nog even wachten op zijn interview. (Foto's Joop Rommots) Dat was minder dan gezien de wiel- rencapaciteiten van Brouwer werd verwacht, maar evengoed veelbelo vend genoeg voor de Oosterender die van huis uit langeafstandloper is. Banda was er dan ook niet gerust op: „Toen ik na de wissel op de Groeneplaats langs de eendevijver liep, kwam Rien er al aan op de fiets. Op de Pontweg hoorde ik van Gert Pansier uit de wedstrijdauto dat mijn voorsprong nog anderhalve minuut was. Tussen kilometer zes en acht maakte Brouwer daarna een minuut goed. Als ik omkeek zag ik hem lo pen. Ik voelde echt zijn hete adem in Waar zijn de anderen...? Grote haast op de Groeneplaats bij een van de koplopers. Hij heeft juist zijn fiets gestald en staat op het punt aan de laatste tien kilometer hardlopen te beginnen. maal toen ze bij mij om uitleg kwam vragen. In beroep is de diskwalificatie later teruggedraaid Ik heb in een brief aan de bond gevraagd of de ju ry zich in het vervolg wat meer kan proberen in te leven in de sporters." Kritiek had Pansier ook op enkele Texelaars die zich op drukke ver keerspunten weigerden te houden aan de aanwijzingen van de vrijwilli gers. In De Cocksdorp kreeg één van hen een klap van iemand die vond dat hij niet snel genoeg mocht pas seren met zijn auto. De zaak werd snel gesust, maar de vrijwilliger twij felde even of hij volgend jaar op nieuw van de partij zou zijn. Pansier: „Dat vind ik erg, ja. Het getuigt van een gebrek aan respect voor mensen die zich geheel belangeloos inzetten. Sommigen kunnen het kennelijk niet opbrengen even een paar minuten te wachten." Mannen: Uitslagen 1. Menno Oudeman, Arnhem, 2:00:46; 2. Jos van Dorp, Wieringer- waard, 2:06:18; 3. Erik Stam, Eg- mond aan Zee, 2:07:14. Texelaars: 1. Guido Banda, Den Burg, 2:13:26; 2. Rien Brouwer, Oosterend, 2:13:41; 3, Norbert Eelman, Den Burg, 2:20:48; 4. Remco Nagtegaal, De Cocksdorp, 2:22:07; 5. Johan Gerrit- se, Den Hoorn, 2:25:51; 6. Henk Ste vens, De Cocksdorp, 2:26:12; 7. Werner van der Meer, Den Burg, 2:29:05; 8. Arno Smit, Den Burg, 2:30:11. Dames: 1. Luciënne Groenendijk Texelaars: 1. Ingrid van Lubek, Den Burg, 2:23:24, 2. Nel Bruining, Den Hoorn, 3:14:11. Texelse recreanten: 1. Theo Boom, Oudeschild, 2:14:15; 2. Simon Appel, Oudeschild, 2:16:56; 3. Tony van de Vis, Den Burg, 2:26:01; 4. Ed Zegers, Oosterend, 2:27:04; 5. Natascha van der Vis, Oosterend, 2:27:04; 6. Ronno Ho- ningh, De Koog, 2:28:35; 7. Rinus Kooger, Den Burg, 2:29:38; 8. Colin- da Brouwer, Oosterend, 2:33:05; 9. Jeroen van der Vring, 2:36:46; lO.Mariska Koenders, De Cocksdorp, 2:41:43; 11.Theo Legierse, Den Burg, 2:41:54; 12. lan Kuiper, Den Burg, 2:59:11; lijks een vrijvallend bedrag van ƒ12.000,-. Het reeds eerder genoem de exploitatievoordeel behoeft hier voor dus niet te worden aangesproken. Als eenmaal een negatief verhaal is ontstaan, wordt zo'n verhaal al gauw opgeblazen. Negatieve geruchten over de veiligheid en de waterkwali teit doen dan al gauw de ronde. Hier over kan ik kort zijn. In 1992 is het zwembad door de provincie nogmaals op veiligheid gecontroleerd en in orde bevonden. Het water wordt, zoals bij ieder zwembad, maandelijks onaan gekondigd door de provincie gecon troleerd. Het rapport hangt voor de bezoekers van Calluna op een voor ieder bereikbare plaats ter inzage. De cijfers die de heer G. v.d. Kooi geeft over kortlopende schulden zijn zonder nadere toelichting niet reëel. Wettelijk is het namelijk verplicht dat de aflossingsverplichtingen voor het komende boekjaar als kortlopende schuld op de balans worden opgeno men. Hierdoor onstaat een ander beeld. Het openstaande bedrag aan crediteuren bedroeg per 31 december 1992 ƒ137.000,-. Ik hoop voor de mede-Texelaars met deze brief een goede indruk te heb ben gegeven, ontdaan van elke emo tie, hoe de situatie nu werkelijk is en dat door iedereen die betrokken is bij Calluna gewerkt wordt aan een posi tieve exploitatie. B. P. Rab Directeur RMT nv Vrijdag is zwempark Molenkoog om vijf uur gesloten in verband met di- plomazwemmen. Ook de zwemlessen zullen hierdoor komen te vervallen. De reddingboot Beursplein 5 heeft vorige week hulp verleend aan het Duitse jacht Shantie uit Emme rich, dat in de Eierlandse gronden in moeilijkheden was geraakt. Tegen 15.00 uur zag H. Leyen vanaf de vuurtoren dat het vaartuig, dat vier mannen en een vrouw aan boord had, was vastgelopen. Toen De Beursplein 5 erheen ging, was het jacht al op eigen kracht losgekomen en kon door de Texelse redders in de goede richting worden geleid. Om streeks dezelfde tijd bood de redding boot ook service aan twee andere jachten die op het ruwe water tussen Texel en Vlieland problemen hadden. Op de terugweg naar Texel om streeks 16.00 uur werd geconsta teerd dat de eerder genoemde Shantie nieuwe moeilijkheden had. Nu was er een technisch defect: een leiding was gebroken waardoor gaso- lie het schip in stroomde. De Beursplein nam de Shantie op sleep touw in zuidelijke richting. Bij het Molengat werd de sleep overgeno men door de tegemoetvarende red dingboot Suzanna uit Den Helder, die het jacht korte tijd later binnenbracht in Oudeschild Vier jeugdige Texelaars zijn zondag succesvol geweest op het parcours van de 70-jarige wielervereniging ,,De Bataaf" uit Zwanenburg. Hoe wel ze net iets te kort kwamen voor de hoofdprijzen in hun verschillende leeftijdscategorieën, waren ze zeer attent op uitlooppogingen en gaven ze hun tegenstanders - veelal jon gens die op het Nederlands kam pioenschap goed hadden gepresteerd - uitstekend partij. Aangetekend moet worden dat de te genstanders ieder weekend een jeugdtoernooi rijden en de Texelaars hoogstens één maal per maand. Als eerste startte Erwin Goënga. Door goed oplettend mee te koersen, be haalde hij een vierde prijs. Joost Bak ker startte in een groep van dertig deelnemers en bleef hierin vrij voor aan meefietsen, waardoor hij als ne gende eindigde In de groep van Hans Zijm werd hard gefietst. Aan het einde van de wedstrijd reed een groep weg, waar Hans niet bij zat. Wel werd hij tweede van de achter volgende groep, wat uiteindelijk een elfde plaats opleverde. Bij Robert Huisman zaten nogal wat talenten in de groep die soms hard reden en dan weer naar elkaar keken. Robert bleef goed doorrijden en werd in de mas sasprint vijftiende Het voor het eerst in de historie op De Krim verreden kampioenschap ringsteken werd donderdag een groot succes. De organisatie was vooral te spreken over het aantal toeschouwers dat, ondanks de onbe kendheid van het parcours, de weg naar het vakantiecentrum wist te vinden. Het publiek bestond voorna melijk uit toeristen. Zij zagen Dick en Nelie Smit op de eerste plaats eindigen, die daarmee kostbare pun ten pakten voor het Texels kam pioenschap. Voor de Smitten was dit het tweede succes binnen een week. In De Waal kregen ze vorige week zondag nog de juryprijs met hun „bestgaand paard". De extra prijs was dit maal voor John van der Zwaag, die zich op De Krim de beste koetsier mocht noemen. Tweede en derde bij het ringsteken werden achtereenvolgens Gerard en Els du Porto en Aad Stig- gelbout en Tineke Spigt. In totaal werd deelgenomen door vijftien aan spanningen. Vrijdag wordt de derde wedstrijd meetellend voor het Texels kampioen schap verreden in Oosterend. In dit kampioenschap leiden Willem en Jo- pie Bakker van de Breemhoeve met miniem verschil. Deelnemers in Oosterend wordt verzocht zich te verzamelen op de Slotskolk. De route voert langs de Oranjestraat, Achtertu ne, de Kerkstraat, de Vliestraat, de Mulderstraat en de Peperstraat. De aanvang is 19.30 uur.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7