Gemeenteraad reikt hand aan Calluna Weekend Zilveren aardappel voor kweker Gelein VOOR HET Agenda Qosterend Present jjjjjj TEXELSE^? COURANT van 17 en 18 juli 1993 Kerkdiensten zondag 18 juli VRIJDAG 16 De gemeenteraad is dinsdag accoord gegaan met maatregelen om zwemparadijs (palluna uit de rode cijfers te helpen. Dat ge beurde niet unaniem en ook niet zonder slag of stoot: het oor spronkelijke voorstel werd op twee punten gewijzigd en de behandeling moest twee keer worden geschorst om gelegenheid te geven voor onderling beraad. Spannend was het wel. Geruime tijd zag het ernaar uit dat de stemmen zouden staken (wethouder Dirk Terpstra was met vakantie) maar uit eindelijk manifesteerde zich een meerderheid van negen tegen vijf stemmen. Verlichting Door dit besluit zal de gemeente een hypotheek verstrekken van f2.692.375,- tegen 6,8% rente Daar mee kan Calluna een bestaande veel duurdere hypotheek van de ABN- Amro bank aflossen, waardoor de ex ploitatie van het zwemparadijs be langrijk wordt verlicht. Tevens stelt de gemeente zich garant voor de betaling van rente en aflos sing van een rekening courant-krediet dat Calluna heeft afgesloten, van maximaal f250.000,- gedurende vijf jaar, waarbij het bedrag elk jaar 50 mille wordt afgebouwd. Dat laatste was een door het CDA voorgestelde afwijking van het oor spronkelijke voorstel waarin werd gesproken over een periode van 20 jaar. Een andere wijziging die op ver zoek. van de raad werd aangebracht, was de aflossingsperiode van de le ning: van 20 naar 25 jaar. Jan Koolhof (CDA) was tegenstander. Hij had meer exploitatiegegevens wil len zien en vroeg zich af of de ge meentelijke hulp wel nodig is. Het jaarlijks voordeel van Calluna was volgens hem niet meer dan f85000,- oftewel f220,- per dag. Dat geld zou „Ergens" op Texel hebben wij verloren of achtergelaten: 135 mm telelens, Pentax (ca 10 x 5 cm) mogelijk in zwart leren bui deltje. Graag bericht aan redactie Texelse Courant, tel. 12741 of 17266. er ook zijn als dagelijks 16 mensen extra naar het bad komen, wat toch mogelijk moet zijn. Uitzondering Zijn fractiegenoot Kees Hin verklaar de over het algemeen voorstander te zijn van privatisering en tegenstander van financiële overheidsbemoeienis met particuliere projekten. Maar dit geval rechtvaardigt een uitzondering, want toeristisch Texel kan Calluna als slechtweervoorziening niet missen. De visie die oud-PvdA-raadslid G. van der Kooi daarover ontvouwde in een ingezonden stuk in de Texelse Cou rant noemde hij kortzichtig. Het toe risme is een economisch trekpaard en het zwemparadijs draagt aanzien lijk bij aan de kwaliteit daarvan. Zo blijft Texel aantrekkelijk voor gasten en dat resulteert in rentabiliteit voor de bedrijven en ook in toeristenbe lasting voor de gemeente. „De kost gaat voor de baat". Wel vond hij de garantieverlening over 20 jaar te ver gaan. „Vijf jaar is voor ons het maximum". Gerbrand Poster van Texels Belang wees het collegevoorstel om princi piële redenen af. Texels Belang ziet wel degelijk de toeristische waarde van Calluna, maar is tegen financiële betrokkenheid van de overheid. Een soortgelijk standpunt verkondig de Hans Roeper van de PvdA, die echter wel het ingezonden stuk be treurde dat zijn oud-fractievoorzitter in de Texelse Courant had gezet. Hij vroeg zich af waarom juist de ge meente een lening moet geven. Aan een nieuwe hypotheek die door een particuliere bank wordt verstrekt is toch ook een lagere rente ver bonden? Voorwaarde Ook Peter Bakker stelde zich aanvan kelijk afwijzend op. Hij dacht dat er wel andere mogelijkheden voor Callu- HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: 9.30 u. ds. J. ter Haar. De Waal: 11.00 u. ds. J. ter Haar. De Koog: 9.30 u. mw. A. C. van Alphen uit Brakel; 11.00 u. mw. A. C. van Alphen uit Brakel; 19.30 u. Internationale oecu menische dienst in RK kerk, Pf. dr. G Mai- er uit Stuttgart; dhr B. Guiljam (toeristenpastor); leden van bisdom Es sen; m.m.v. Marius Trap (tenor) en blazers- groep Excelsior o.l.v. Piet Bakker. Den Hoorn: 11.00 u. dhr. M. D. Kuiper. Oosterendr 9.30 u. ds. H. K Fibbe. Öudeschild: 11.00 u. ds. H. K Fibbe. De Cocksdorp: 11.00 u. dhr. M. D. Kuiper; 19.30 u. zomeravondzangdienst al.v. mw. Karin Keijser en mw. N. Koorn-Kikkert (or gel) m.m.v. mw. H. Bremer, mw. D. Verschoor-Kuip en dhr. G. Verschoor •(zang). Deutsche Evangelische Gottesdienst: 12.30 u. in Ev. Kirche in De Koog; Pf. dr. G. Maier aus Stuttgart. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: 10.00 u. drs. F J. Daane; 19.00 u. drs. F. J. Daane; uitzending via De Lichtboei. Oosterend: 10.00 u. dhr. B. Vlaming; 19.30 u. zangdienst; gezamenlijke dienst met NH kerk. GEREFORMEERDE GEMEENTE in NH kerk, Kerkstraat te Oosterend. 10.00 en 16.00 uur dienst. wo. 21 juli: 19 00 u. ds. J. J. Tanis. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg: 11.30 u. ds. R. Heida uit Katwijk; 16.30 u. ds. R. Heida uit Katwijk. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 u. ds. M. Keyser; uitzending via Radio Texel. BAPTISTENGEMEENTE 10.00 u. ds. J. Visser, gezinsdienst, 19.00 u. ds. J. Visser ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: za 19.30 u. dameskoor; uit zending via De Lichtboei, zo. 10.45 u. The Gospeltrain; crèche. Oosterend: zo. 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend 19, Den Burg Openbare Lezing: 10.30 u. „Zult u de laatste dagen overleven?" Wachttorenstudie: 11,20 u. „Jehovah dienen met een geest van zelfopof fering". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 8.00 tot maandag 8.00 uur: Dokter W. Vos. Schilderend 38, Den Burg, tel. 12023. Dokter H. van Dijk, Kotterstraat 24, Oostererid, telefoon 18234. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is er spreekuur op zaterdag en zon dag om 18.00 uur precies. Witte Kruis- laan 19, Den Burg. Bij ongevallen of bloedingen is een tandarts bereikbaar via tel. 12323. Gezinsverzorging: Spreekuur na het weekend maandag 08 00-10.00 uur en 14.00-15.00 uur. Nuttige adressen: *Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 06-11 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Alleen in spoedgevallen telefoon 12527. Kruisvereniging Texel: voor dringende hulp in het weekend en buiten de spreekuren 02230-27166. Bel voor spreekuur, jeugdgezondheidszorg en ver pleegkundige thuiszorg: 13241. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij acute problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: tel. 19413 (De Nieuwe Skuul). 'Kustwacht: Voor meldingen van sche pen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtechniek Van Kralingen (samenwerkend met hef Tand heelkundig centrum; vergoed door het ziekenfortds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (particulie re. praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17 00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd alleen voor spoedeisende gevallen. Rechtshulp: Gratis juridisch spree kuur, maandag van 9.00 tot 10.00 uur in d' Ouwe Ulo te Den Burg. na zijn om tot exploitatieverbetering te komen. Hij dacht aan Texelaars die onder voordelige condities in de stille tijd van het jaar hun zwemdiplortia willen halen, voor zover dat in het korte warme seizoen waarvan het zwembad in Den Burg afhankelijk is, niet mogelijk is. Bakker verwachtte daarvan een promotioneel effekt. Veel Texelaars zijn volgens hem nooit in Calluna geweest omdat ze er zich niet mee verbonden voelen en het daarom als een domein voor toe risten beschouwen. Bakker zei het collegevoorstel alleen te zullen steu nen als een goedkope regeling voor zwemmende Texelaars die geen certi ficaten hebben, in het vooruitzicht wordt gesteld. Wat hem betreft mocht het voorstel in afwachting daarvan worden aangehouden. Erna Eelman (VVD) aarzelde met met haar steun aan het collegevoorstel. Calluna is onmisbaar voor de econo mie van Texel en moet dus behouden blijven, waarbij ze ook dacht aan de 700 aandeelhouders die geld in het bad hebben gestoken en dit bij faillis sement kwijt zullen zijn. Eelman vond zelfs dat de positie van de gemeente nu sterker wordt. Bij afwezigheid van financieel wet houder Dirk Terpstra, verdedigde wet houder Tine Krijnen (Texels Belang) het collegevoorstel. Zelf had ze ten tijde van de oprichting tegen de ge meentelijke betrokkenheid bij het bad gestemd, maar nu zei ze dat Calluna moet voortbestaan omdat dit zwem paradijs niet kan worden gemist. Het draagt bij aan de concurrentiepositie van Texel en dat kon wel eens hard nodig zijn, want de oostzeekust zal straks ook toeristen trekken. In te genstelling tot Peter Bakker vond zij dat wèl veel Texelaars bij het bad zijn betrokken, gezien het nog steeds groeiende aantal aandeelhouders. Maar het kan natuurlijk nog beter. „Ik raad de Texelaars aan: neem een aandeel, dan kun je voor half geld zwemmen". Wethouder Klaas Barendregt ontken de dat het collegevoorstel betekent dat de overheid nog meer geld uit geeft aan Calluna. „We vervullen al leen een bankiersfunctie, waardoor de exploitatie beter wordt". Jan van Asselt (onafhankelijk) was positief. Calluna moet in stand blijven als toe ristische voorziening. Hij wilde de Vrijdag 16 juli In Cinema Texel draait om 14.30 uur „Jungle Book", om 19.00 uur „Alive" en om 21.15 uur „Sommersby". Wielervereniging Texel houdt een tijdrit en criterium. Start jeugd 18 15 uur; senioren 19.00 uur. Om 19.30 uur begint in Ooster end een ringsteekwedstrijd, mee tellend voor de Texelse competitie. In De Schuilhut in De Koog is van 19.00 tot 20.00 uur de bi bliotheek geopend. In theater-restaurant Klif 12, aan vang 21.00 uur „No place voor Jennifer" la capella zang). Entree f17,50. Zaterdag 17 juli Het programma Veronica-reisgids besteedt aandacht aan Texel: 19.20 tot 19.45 uur. Programma Cinema Texel: zie on der vrijdag. In zwempark Molenkoog begint om 16.00 uur het „unplugged"- festival. Zondag 18 juli In de hervormde kerk van De Koog begint om 12.30 uur een Duitse evangelische dienst onder leiding van pfarrer G. Maier uit Stuttgart. In de R.K. kerk van De Koog wordt een internationale oecume nische he dienst gehouden met als voorgangers Bram Guiljam van Texel, pfarrer G. Maier uit Stuttgart en medewerkers van het bisdom Essen. Muzikale me dewerking van tenor Marius Trap en een blazersgroep van Excelsi or olv Piet Bakker. Programma Cinema Texel: zie on der vrijdag. Maandag 19 juli Programma Cinema Texel: zie on der vrijdag. Het Koninklijk Texels Fanfare geeft een zomeravondconcert in de R.K. kerk van De Koog; 19.30 uur. Van 19.00 tot 20.00 uur is de bi bliotheek van De Schuilhut in De Koog geopend, ook Duitse boeken. De raadscommissie voor alge meen en organisatorisch beleid heeft in het raadhuis een open bare vergadering, aanvang 19.30 uur. Om 16.30 uur begint een spellet jesmiddag van GV Öudeschild op het voetbalveld. Vanaf 19.00 uur volleybaltoernooi op dezelfde lokatie. Dinsdag 20 juli Programma Cinema Texet der vrijdag. De raadscommissie voor zijnsbeleid heeft in het ras- een openbare vergadering vang 19.30 uur. Van 19.00 tot 20.00 uur. bliotheek van De Schuilhut Koog geopend. Wielervereniging Texel ho« criterium op het parcours Burg. Start jeugd 18.15 uy oren 19.00 uur. iel, nte In de Hervormde kerk van Hoorn wordt een zomerarn concert gegeven door Frag ser (orgel), José Jonkers (sopraan) en Jan Pieterv lenborg (blokfluit) Voor de overige evenemei >ls wordt verwezen naar de tiekrant Texel. Hoogwater Oudest Vr. 16 06.00 en Za. 17 07.05 en Ij Zo. 18 08.26 en 2( Ma. 19 09.10 en 21 Di. 20 10.00 en 2) Wo. 21 10.45 en 2 Do. 22 11.35 en - Vr. 23 00.15 en 1! Aan het strand is het ongeveer. eerder hoog water. De zon kan; op om 5.39 u. en gaat onderen u, 19 juli nieuwe maan, 20 jufi jzo nee looptijd van de gemeentelijke lening stellen op 25 inplaats van 20 jaar. Hans Röeper (PvdA) dacht dat exploi tatie van Calluna gunstiger wordt als een activiteitenprogramma voor Texe laars wordt opgezet. Hij wilde het re sultaat daarvan over een jaar bekijken en de exploitatie intussen mogelijk maken door een garantie van f85000,-. Na de eerste schorsing liet wethou der Krijnen weten dat ze dat laatste niet wilde. Wel beloofde ze te pleiten voor een goedkoop activiteitenpro gramma voor Texelaars in de winter periode in de hoop dat Peter Bakker zijn bezwaar dan zou laten varen. Een aflossingstermijn van 25 ipv 20 jaar, was geen probleem. Bij stemming bleek dat de groen Links-fractie over de streep was ge trokken, want alleen Cor Kuip en Gerbrand Poster (Texels belang). Hans Roeper en Gré Zegers (PvdA) en Jan Koolhof (CDA) stemden tegen. Historisch spel De laatste repetities worden gehou den op 16 juli (vanavond) en 30 juli vanaf 19.30 uur op het scl» Wilt u zoveel mogelijk atribm nemen naar de repetitie? De repetitie wordt gehouden dag 4 augustus om 19.30 uj feestterein. Aan Gelein Jansen uit Den Burg werd dinsdag de „zilveren aar dappel" uitgereikt, ter gelegenheid van het feit dat het door hem ontwikkelde aardappelras Texla op de Nederlandse Rassenlijst is gezet en dat aan hem het kwekersrecht voor deze soort is toege kend dat betekent dat de Texla is erkend als echt aardappelras met eigenschappen die geen enkel ander ras heeft. Het betekent ook dat pootaardappel- telers die met dit ras in zee gaan, aan hem een soort auteursrecht moeten betalen: kwekersrecht. Burgemeester Ton Schipper maakte dinsdag van het verheugende feit melding in de raadsvergadering. Voor Jansen is het de vrucht van 25 jaar inspanning. Plaatsing op de rassenlijst door de Raad voor het Kwekersrecht (een rijk sinstelling) betekent dat uiterlijk en eigenschappen na langdurig testen nauwkeurig zijn bepaald en uniek zijn bevonden. De Texla is een rode, late aardappel die vooral uitblinkt door zijn resistentie tegen Phytophtoa, be ter bekend als aardappelziekte. Spui ten tegen deze ziekte (die ooit in Ierland een omvangrijke hongersnood veroorzaakte) is dus niet nodig. Om dat Texla ook goed bestand is tegen aaltjes (oorzaak van aardappelmoe heid) is dit ras in het bijzonder ge schikt voor biologische of biologisch-dynamische teelt. Ook in andere opzichten scoort Texla zeer goed en er wordt een prima prijs voor betaald. Het enig belangrijke minpunt - de minder hoge produktie - wordt daardoor ruimschoots gecom penseerd. De Consumentenbond ken de aan Texla de waardering „zeer goed" toe. Dezelfde aardappel wordt door het bd-bedrijf Sint Donatus als „Texelster" aangeboden, maar dat is een merknaam, waaronder ook aard appelen van andere rassen worden verkocht. De vraag naar Texla-aardappelen is groot, maar op dit moment is het aanbod nog zeer beperkt. Op Texel is Bert Keijser (Ongeren) bezig met een behoorlijke oppervlakte Texla-poters. Jansen hoort tot de kwekersgroep van exporteur Hettema, aan wie hij de helft van het kwekersrecht van Texla moet afdragen. Jansen met de zilveren en Je echte uitvoering van zijn Texla-aardappel. IFoto Harry do Craall „God is ons een toevlucht en een sterkte". Psalm 46: 2a Vervuld van fijne herinneringen maar bedroefd geven wij kennis dat na een leven vol zorg zaamheid en warmte, in alle vrede toch nog onverwacht van ons is heengegaan onze moe der en oma Maartje ten Brug-List weduwe van Germen A. ten Brug op de leeftijd van bijna 91 jaar. Gouda: S. ten Brug M. K. ten Brug-Marinus Erik Annette Simone Texel, 14 juli 1993 Langeveldstraat 39 1795 AG De Cocksdorp Correspondentie-adres: Waterkers 7, 2804 PH Gouda. Gelegenheid tot condoleren (gewijzigd) aan huis en na de crematieplechtigheid in het cre matorium. Een korte overdenking voorafgaande aan de crematie zal worden gehouden op maandag 19 juli om 13.00 uur in het crematorium te Schagen, Haringhuizerweg 3. Op zijn geliefde eiland Texel is een week na hun 59-jarig huwelijks feest, geheel onverwacht, vredig ingeslapen mijn lieve man, onze vader en grootvader Theodorus Bernardus Maria Letschert op de leeftijd van 83 jaar. Wij zullen hem in dankbaarheid blijven ge denken. Th. M. A. H. Letschert- Dommershuijsen Enschede: Th. B. Letschert J. M. A. Letschert-Verwilligen Ruth en Charles Bart en Kerstin Mare en Mariëlle Heemstede: Th. M. Letschert H. C. M. Letschert-van Schaik Judith en Bob Thomas Sarasota: T. J. M. Letschert Florida USA J. E. Coolidge De Cocksdorp: Th. M. Letschert Vught: T. E. T. M. Hogenbirk-Letschert H. A. Hogenbirk Robert Karen Sarasota: T. Th. M. Letschert Florida USA M. J. Letchert-Drittler Trudo Jordan 10 juli 1993, Van Tuyllweg 16 1981 CL Velsen. Na de uitvaartdienst in St. Engelmunduskerk te Driehuis hebben wij hem begeleid naar zijn laatste rustplaats in het familiegraf op de be graafplaats Westerveld. gin AA aat Dl

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 2