|gale bouwer maakt okken bij ambtenaar VEMPARADU5 Boete en ontzegging voor drankrijder Droogte remt groei van de gewassen nl' >rmis in De Koog KdTexels WTexels ik zeggen wou. (ïtie car o o?? T GUDTMNS Landbouw iknapt er U.0 chuur Boon Sluiting Sint Jan: tij lijkt gekeerd door steun politiek Subsidie voor bio-narcissen TEXELSE^" COURANT Aanrijdingen Schoon strand Uw ,AA Big business f. Onder invloed tegen boom gebotst: JUl »G 16 JULI 1993 „laar heeft bij een gemeen- ,naar van de afdeling ruimte- jning zijn woede gekoeld nachts een grote hamer door „uit van zijn privéwoning te Er is aangifte gedaan bij de „had in de schuur van zijn Jin Eierland illegaal een [blijf gebouwd om de eigenlij- jng te kunnen verhuren. Daar jen opgetreden en uiteindelijk gedwongen tot afbraak over omdat anders de gemeente kosten zou doen. tiet ran dit jaar brachten wij, zoals m voorafgaand, een week Oe Koog. Na deze korte va- unnen wij wel zeggen dat de iet enige is dat ons nog naar trekt. De laatste jaren zijn LlQl dig afgeknapt op de mid- id van Texel. Deze grote groep Ie toerist alleen geld. Gedu tte week is ons „per onge niaal te veel berekend in nts, de bakker e.d. (samen ferder is de klantvriendelijk- te zoeken. Men wordt onbe handeld of helemaal niet te lestaan. met de pincode blijkt vaak kreet. Men moet eerst een ijk bedrag besteden om de liet voordeel van deze wijze Bling te gunnen (in een ca- pn.b. 7 50,- winstmarge De boerenslimheid is duide- tilander heeft geen concur- duchten. Wie gaat er ,- betalen om in Den Hei tan winkelen? Dus, plukken lis ondernemer kan ik maar I zeggen. De middenstand op oit haar eigen glazen in, doorsnee natuur- en rust- t toerist komt niet meer te- ergelijke ervaringen. Als ganger ga ik toch maar eens naar een andere bestemming n komst wel op prijs gesteld Petra van Stijn, Arnhem «VOLG VAN PAGINA 1 fat in De Cocksdorp geen leer is op het bedrijventer- it is een probleem ja, maar idat uitbreiden. Alleen biedt arte termijn geen oplossing Barendregt noemt dat lp» len argument om illegale ken goed te praten. „Sil nvt maar raak en dat kun- «et toelaten. Hij heeft ge- wurruimte om zich te ve verbieden hem niet om uitte oefenen." Volgens luder is het hoogst twijfel- het bebouwingspercentage ooit wordt uitgebreid. „Het lat bedrijven op E blokken in imillBn90bied nou eenmaal niet in wel meer mensen die dat rillen. Als Boon wil uitbrei- II hy naar het industrieter- Tijdens dit breekwerk gebeurde een ongeluk. Een losstaande erker viel door de wind om en de vrouw van de Texelaar kwam eronder. Ze liep een gekneusde rib en andere kwetsu ren op en moest in het ziekenhuis worden behandeld. Daarbij kwam dat hij die zelfde dag ook zijn ongenees lijk zieke hond moest laten afmaken. De man wond zich over al deze toestanden zo op, dat hij 's avonds naar Den Burg ging om een hartig woordje te wisselen met de ambte naar die d? zaak had behandeld en die volgens hem overdreven ver was gegaan bij het stellen van eisen met betrekking tot de sloop. Op het adres aan de Weststraat dat hij in een oud telefoonboekje had opgezocht, bleek echter een ander te wonen: een al leenwonende vrouw die juist bezoek had van een vriendin. Hamer De man ging toen naar het juiste adres aan de Gravenstraat, maar vol- De dreiging dat verzorgingstehuis Sint Jan «wordt gesloten door de provincie uit bezuinigingsoogpunt lijkt enigszins afgenomen. Gisteren vergaderde de statencommissie voor welzijnszorg over de radicale reduc tieplannen die waren opgesteld door gedeputeerde mevrouw Berman (D'66). Mede door een storm van protesten uit de regio en de politiek, werd GS geadviseerd de plannen van Berman naast zich neer te leg gen. Aanvankelijk was de bedoeling dat de regio's zelf met voorstellen voor een vermindering van 1600 plaatsen in de hele provincie zouden komen. Het voorstel van Berman ging veel verder; zij wilde 1000 plaatsen méér ingele verd hebben en had zelf een invulling gegeven aan hoe dat moest gebeu ren. De statencommissie wil vasthou den aan het oorspronkelijke plan. GS hebben inmiddels besloten de ge meenten tot 1 augustus de tijd te geven om te reageren op het ont werpplan. Met name de VVD heeft zich sterk gemaakt voor het behoud van de verzorgingstehuisplaatsen en Sint Jan in het bijzonder. Een motie van de partij werd dinsdag in de Texelse raadsvergadering door alle partijen ondersteund en VVD- statenfractievoorzitstef Hella Voute distantieerde zich in een felle be woordingen van de plannen van Berman. Giel Kuip uit Den Burg krijgt provin ciale subsidie voor een experiment waarbij op biologische wijze narcis- bollen worden geteeld. Naast een aanmoedigingspremie van 71000,- wordt het oogstrisico met een maxi mum van f7059,- afgedekt. Het experiment met de bollen wordt begeleid door het bureau Ecologie en Landbouw te Wageningen. Deze in stantie verzorgt tevens de vastleg ging van de resultaten. uit.® oiste ifoofl eur van een met frisdrank 15-tonner onderstreepte ^gewild de klacht van ^omstanders in De Koög >n ongelukkiger tijdstip had worden gekozen de Wieden aan de Nikadel. scfit de man uit Drachten e tand te nemen door over ■joodvoorziening dienende ij- tien te rijden. Helaas voor 'etl Je truck weg, waarna g||] e wielen zich alleen nog ls'er in het zand draaiden. EU Pogingen het gevaarte los te trekken met de showjeep van discotheek „De Toekomst" mislukten jammer lijk. Even werd nog serieus overwo gen de vijftig pallets met limonade met de hand te lossen, maar geluk kig konden Nic. Dros en zijn diepla der uitkomst brengen. ,,Dit is de eerste en de laatste keer dat ik op Texel ben", was het niets aan duide lijkheid te wensen overlatende com mentaar van de vrachtwagen chauffeur. (Foto Bert Koning) gens hem deed daar niemand open en hij dacht daarom dat er niemand thuis was. Hij gooide daarop een houten hamer door het glas van de voordeur. De ambtenaar was volgens eigen zeggen om dat moment wel thuis. „Het was half twaalf. Ik lag al in bed en kreeg net een telefoontje met de waarschuwing dat die man onderweg was. Ik hoorde op hetzelf de moment glasgerinkel en vond toen die hamer. Die man heb ik niet ge zien of gesproken. Ik heb wel de poli tie gewaarschuwd". Door de harde wind is afgelopen week veel vuil aangespoeld op het Texelse strand. Gemeente werken is sinds dinsdag met man en macht bezig de rotzooi op te ruimen. Dit gebeurt met de hand. Ook de badmeesters op de Texelse bewaakte strandgedeel- ten helpen mee aan de oprui- mactie, die langs de hele eilandelijke kust wordt gehouden. Het vuil wordt naar het over slagstation De Hamster afge voerd. (Foto Harry de GraafI Een 23-jarige bromfietser is maandag op de Epelaan ondersteboven gere den door een 46-jarige Rotterdam mer. Dat kwam omdat deze laatste afsloeg toen de bromfietser hem net inhaalde. De schade bleef beperkt tot de vervoermiddelen. Een 42-jarige Texelse reed op de Ko- gerweg achterop de wagen van een 32-jarige eilandgenoot. Ze had niet gezien dat de man afremde om een weiland in te rijden. Een 20-jarige Texelaar in een bestel wagen reed op een parkeerplaats aan de Drijverstraat achteruit tegen een achter hem rijdende Duitser. Beide wagens liepen deuken op. SR-Hfl EN DRN MOET IK URNDFM& NOG NOOR 't STOPPELAND EN DE LINDEBOOM -mam,mm téëuimr Fietsendieven. Vanaf de Stenen plaats is in de nacht van maandag op dinsdag-een goed afgesloten mountainbike gestolen. Op dezelfde plaats verdwenen ook twee fietsen van toeristen uit Heiloo. Raadskelder. Bij restaurant De Raadskelder mogen om het terras schermen worden geplaatst. dyjrtMi Wrifrk. TRDNSKWrbeDRPF t SCHIPVAN B'JLEG a IfHijHifm I V». mSBlLOTEW H0-Vö vy, Gistermiddag was personeel van Tatenhove bezig met het afvoeren van aangespoelde rotzooi, goedkeurend gadegeslagen door de badgasten. Het zal zeker tot woensdag duren voordat het hele strand een beurt heeft gehad. (Foto Harry de Graaf. Een 21-jarige jongeman uit De Koog moet f2500,- boete betalen en voor vier maanden zijn rijbewijs inleveren. Dat is de straf die hij dinsdagmiddag in Den Helder kreeg van politierech ter mr W.H.J. Ravens, omdat hij op 12 juli vorig jaar na overvloedig drankgebruik op de Molenlaan in De Cocksdorp tegen een boom reed. Bij dat ongeluk werden hijzelf en een medepassagier gewond en zijn Mer cedes werd totaal vernield. De jonge Koger had met vrienden een pizzeria in De Cocksdorp bezocht en had daar stevig gedronken, wat later bleek uit de 685 mg alcohol per uitgeademde liter lucht. Op de Mo lenlaan was hij met de auto geslipt en zijdelings met zoveel geweld tegen een boom gevlogen, dat de wagen in twee stukken brak. De bestuurder zelf liep een zware hersenschudding op, een vriend werd nog aanzienlijk ernstiger gewond en een derde jon gen kwam met de schrik vrij. De chauffeur zei dinsdag dat hij zich van het ongeval mets meer kon her- Zoals praktisch ieder jaar wordt de groei van de gewassen geremd door een kortere of langere periode van droogte. Die zal gepaard gaan met opbrengstdervingen. Maar toch kan dat voor 1993 meevallen omdat de ontwikkeling van de gewassen vroe ger was dan in voorgaande jaren. De gewassen op Texel stonden er tot de derde week van juni erg goed bij. Het was een lust om over het eiland te rijden en dit aan belangstellenden te laten zien. Op enkele percelen na stonden de akkerbouwgewassen er erg goed voor en het grasland pro duceerde eveneens goed. Nu raakt het water op en de gewassen laten dit zien. Maar de kans op een regen bui neemt weer toe, waardoor de droogte uiteindelijk mee kan gaan vallen voor de later te oogsten ge wassen. Het aantal luizen dat virusziekten overbrengt, blijft kleiner dan ver wacht. Toch blijft het raadzaam alert te blijven, want het aantal kan snel toenemen. Reeds nu zijn er aard appelen „dood" gemaakt. De knollen zijn op deze percelen van voldoende grootte om straks geoogst te wor den. Het aantal knollen per stam is erg verschillend. Er zijn rassen waar het aantal knollen boven de 10 stuks uitkomt, maar er zijn eveneens ras sen en percelen waar dit aantal lager is. De eerste indruk is dat diegenen die de poters goed in bakjes hebben voorgekiemt het hoogste aantal knol len van voldoende grootte per stam oogsten. Hiermee wordt weer eens bewezen dat het meerdere werk ver oorzaakt door het voorkiemen in klei ne bakjes ruimschoots wordt betaald. Eenzelfde indruk wordt verkregen van percelen met veel aardappelloof en minder aardappelloof. Schralere ge wassen aardappelen laten grotere knollen zien en het aantal stuks per aardappelplant is zeker niet lager. Hiermee wordt aangetoond dat veel aardappelloof niet de zekerheid geeft voor een hoge opbrengst en goede sortering. Aardappelziekte In een perceel aardappelen is de ge vreesde aardappelziekte gevonden. Het gaat hier om een plek direct ach ter een sloot waar hoog riet stond. Het aardappelgewas blijft hier langer nat en de schimmel van de aardap pelziekte Phytophtora infestans krijgt hier mogelijkheden om te groeien als er sporen binnen vallen. Nachten met dauw en daarop volgend bewolkt weer tot de middag geeft ideale mo- gelijkheden Joor de schimmel om zich te vermeerderen en te ver spreiden. Suikerbieten De meeste percelen suikerbieten stonden ver voor 21 juni „dicht". Hiermee wordt aangegeven dat het gewas veel vroeger was dan in ande re jaren. De onkruidbestrijding lijkst in de meeste percelen goed gelukt te zijn. Slechts in een enkel perceel waar niet met de hand is nagewied, komen onkruidplanten boven het ge was uit. Dit is een slordig gezicht en kost opbrengst omdat de onkruid- planten water en licht voor het bie tengewas wegnemen. Nog gevaarlijker voor de suikerbietenteelt zijn de schieters. Deze meestal zaad- gevende bietenplanten zullen voor ja ren kiemkrachtig bietenzaad opleveren als ze niet worden vernie tigd. Er zijn reeds percelen op Texel waar het achtergebleven bietenzaad van schieters de nodige problemen oplevert. Met deze kennis is het ze ker raadzaam om te zorgen dat de schieters geen zaad kunnen leveren. Granen De granen staan er redelijk gezond bij. Alleen in zomergerst en winter rogge van het hybrideras zijn schim mels van meeldauw en bruine roest gevonden. Soms is in een te laat sta dium deze schimmelaantasting ge constateerd om er nog iets tegen te kunnen doen. Het gevolg zal zijn dat dit ten koste gaat van de korrelop brengst. Voor het overige lijkt het ge was gezond en zal een normale opbrengst leveren als er nog enig re genwater valt voor de korrelvulling. Graszaad De eerste percelen graszaad zijn ge oogst. Dit is ook een week eerder dan normaal. Zoals het er naar uitziet zal er een gemiddelde opbrengt wor den geoogst. Als we de ontwikkeling van de snij- maïs vergelijken met die van 1991 is er een enorm verschil. In koudere voorzomers ontwikkelt de maïs zich erg traag. Voor 1993 geldt dit niet. Zoals het er nu voorstaat geeft dit gewas een goede opbrengst of droogte moet dit tegengaan. De laatste weken zijn er in percelen met bepaalde rassen bladeren gevonden van de maïs die een geelverkleuring laten zien. De oorzaak moet worden gezocht bij koudere nachten na een zeer warme periode. Het bladgroen wordt door de snelle groei als het ware vertraagd aangemaakt bij lagere nachttemperaturen. De praktijk heeft aangetoond dat met zeer weinig ac tieve stof uit onkruidbestrijdingsmid delen het gewas snijmaïs onkruidvrij is te houden. Hiermee wordt volledig ingespeeld op het meerjarenplan ge wasbescherming. Akkerdistels Op steeds meer plaatsen worden ak kerdistels aangetroffen. Het gaat niet alleen om terreinen van de overheid maar ook om die van particulieren. Het is raadzaam een verdere uitbrei ding van de stekels te voorkomen door deze te bestrijden. Dit is moge lijk met chemische daarvoor toegela ten middelen of door de stekels te trekken. Maaien van stekels is met de aangewezen weg. Het gezegde „stekels maaien is stekels zaaien" gaat nog steeds op. Bloembollen Met de oogst van bloembollen is reeds een begin gemaakt. Dit is even eens vroeger dan in voorgaande ja ren. Over de opbrengsten worden te genstrijdige geluiden gehoord. Er zijn bloembollentelers die erg goed te spreken zijn over de af te leveren bol len terwijl anderen klagen over de opbrengsten. Bij die gesprekken valt het wel op dat diegenen die goed voorbehandeld plantgoed, goede grondcondities en alle aandacht aan de onkruid- en ziektebestrijding heb ben genomen, het beste oogsten. Evenals bij pootaardappelen vraagt de teelt van bloembollen nauwkeurig heid om goed te kunnen oogsten. Te veel overjarige bloembollenpercelen laten een zeer slecht beeld zien door veel te veel onkruid. Naast een slor dig gezicht gaat dit ten koste van de opbrengst en kwaliteit. En dat kan niet de bedoeling zijn. Nog steeds zien we dat er rommel op de erven rondzwerft dat opge ruimd kan worden. Het gaat om aller lei produkten zoals niet meer te gebruiken machines, houtafval, puin maar ook kuil- en stroafval. Bij meer deren zou met een halve dag aan dacht veel kunnen veranderen. Ook al zou het maar gaan om het wat ge- rangschikter opstellen. Opruimen van datgene wat niet gebruikt kan en zal worden, zou in dergelijke situaties nog veel beter zijn. Vooral als er langs gereden wordt met een bus vol mensen is het goed zichtbaar wat er zo hier en daar op de erven huist. Er zijn zelfs mensen die een jaar of vijf jaar terug terug op Texel kwamen en nu de indruk meenemen dat het plat teland van Texel aan het verpauperen is. Jan Koolhof inneren, maar hij wees erop dat het mede veroorzaakt kan zijn door plaat selijke gladheid. De politie had daar van melding gemaakt in het proces verbaal. De iepen langs de Molenlaan scheiden een stof af die in combina tie met een beetje regen een glibberi ge laag op de weg veroorzaakt. De auto zou niet harder dan ongeveer vijftig kilometer hebben gereden ter wijl 80 km ter plaatse is toegestaan. De rechter leek het verhaal over de gladheid nauwelijks te geloven en vond in elk geval dat de bestuurder daarmee rekening had moeten hou den door zijn snelheid aan te passen. Officier van justitie Mr G. Oldekamp (die dinsdag voor het eerst optrad) maakte zich zelfs kwaad over dit ex cuus. „Dat hebt u vernomen van de politie en u brengt het naar voren omdat het in uw kraam te pas komt". Het deed volgens hem boven dien niets af van het feit dat de ver dachte met veel drank op achter het stuur was gekropen en daardoor veel leed en schade had aangericht. Hij eiste twee maanden cel en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, onvoorwaardelijk. Reeds gestraft Raadsman J. Engels zei dat wel de gelijk sprake is geweest van gladheid, zodat niet is uit te sluiten dat de auto vooral daardoor of mede daar door is gaan schuiven, maar deed geen pogingen om het ten laste ge legde in twijfel te trekken of af te zwakken. De verdachte zat fout, maar is daarvoor inmiddels al stevig gestraft. Hij is zijn auto kwijt en werd ook zelf gewond, en wel zoda nig dat hij ook nu nog niet in staat is zijn favoriete sporten zoals surfen en zaalvoetbal te bedrijven. Hij is voor iets dergelijks met eerder met justitie in aanraking geweest en heeft zich correct gedragen tegenover zijn zwaar gewonde vriend. Ze hebben samen gerevalideerd en zijn vrienden gebleven. Stom De verdachte erkende volmondig zijn schuld. „Het is stom geweest. Ik snap niet dat ik dat heb kunnen doen". Desgevraagd verklaarde hij te genover rechter Ravens dat hij bij zijn vader in de zaak werkt en de auto slecht kan missen, onder andere om dat hij dagelijks kranten en tijdschrif ten moet ophalen. Nadat hij ook had aangegeven wat zijn inkomen was, deed Ravens uitspraak: een boete van f2500,- (of 50 dagen gevange nisstraf) die in vijf maandelijkse ter mijnen betaald mag worden, twee weken voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar en negen maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, ook met een proeftijd van twee jaar. Na overleg met zijn raadsman legde de verdachte zich daarbij neer. Hij gaat dus niet in hoger beroep. Tandverzorging Bij grote meerderheid van stemmen is Gré Zegers tijdens de gemeente raadsvergadering van dinsdag herko zen als bestuurslid van de Stichting Jeugdtandverzorging Texel. Woordenboek. De bijdrage van de gemeente voor het Texels Woorden boek wordt verhoogd tot 75000,-. Daarnaast zal de gemeente de kosten dragen voor exemplaren voor de scholen op het eiland en het eigen archief. Gestolen fiets. Een 21-jarige inwo ner uit Oosterend meldde zaterdag dat in voorgaande nacht zijn niet- afgesloten paarse snorfiets van het merk Gilera van de Groeneplaats in Den Burg was ontvreemd. De waarde van de tweewieler bedroeg 71800,-.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 5