irdere aanpak illegaal mperen en iepziekte Gemeente blijft zoeken naar naar parkeerruimte Den Hoorn „Raads"-vergoeding voor commissarissen van Teso Gezinsverzorging verlaat regionaal Bedrijvigheid en Bejaardenhulp fusieoverleg Mensen Wat ik zeggen wou... ,(j akkoord met wijziging APV TEXELSE 7 COURANT m Afsluitdag GVO dboekte 5 oen winst Ml L R introduceert printen op textiel Symphatie voor een sloper/bouwer? en de aversie tegen ambtenaren! Laatste clubwedstrijd bij CKZ Fietstocht RK Parochie 16 JULI 1993 woekerende iepziektfe beter n bestrijden en het slapen jnlucht tegen te gaan, is de iieraad dinsdag akkoord ge- et een aanscherping van de n< politieverordening (APV), lege had dit voorstel te elfder je raadsstukken toege- omdat het van mening was hardere aanpak in beide ge- poed verdient. ie bestrijding van de iepziekte ,ote prioriteit, wegens het nngsgevaar dat momenteel jnwezig is. Door een vacuüm etgeving was het voor de ge- Iiot nu met mogelijk particu- dwmgen hun zieke bomen te ■n de schors te vernietigen. zaak nu zo plotselingspeelt, idat de bestrijding van de it 1991 werd geregeld door Daarna werden de gemeen- ntwoordelijk, maar omdat de besmetting veroorzaakt 191 niet meer op Texel was eerd, had de gemeente nog i hoeven optreden, ging dinsdagavond niet op loord met de wijziging van de Kuip (Texels Belang) meen de verplichting te veel beslag particulieren. „Ik vind dat het maar met een Jantje van fmaakt", betoogde hij. Gelein (CDA) vroeg zich af of de ge- zelf wel goed handelt bij de ng. Hij vertelde achtergeble- ;en :KE< ven zaagsel te hebben gezien bi) kap- werkzaamheden en vroeg zich af of dit niet verbrand had moeten wor den. (Gemeentewerken meldt desge vraagd dat Jansen mogelijk zaagsel van gezonde bomen heeft gezien, omdat het verpulveren van hout in onderhavig geval niet wordt toege past.) In zijn betoog stelde burgemeester A. Schipper dat de landschappelijke waarde van de ongeveer 500.000 ie pen groot is en dat een adequate bestrijding dringend noodzakelijk is, omdat „binnen de kortst mogelijke tijd hele bomen verdorren". De raad ging daarop alsnog vrijwel voltallig akkoord. Inzake het illegaal kamperen in de openlucht bepleitte b en w een aan passing van de APV om de mazen in de wet te dichten en de politie „een handvat" aan te reiken „adequaat" te kunnen optreden. Dat dit wettelijk een ingewikkelde zaak is, bleek toen Als afsluiting van het gymseizoen in Oudeschild komen de lessen in de week van 19 juli te vervallen. Daar voor in de plaats wordt op dinsdag middag 20 juli om 16.30 uur een spelletjesmiddag georganiseerd voor de jeugd op het voetbalveld met na afloop pannekoeken eten en voor de ouderen vanaf 19.00 uur een volley baltoernooi op dezelfde lokatie. verschillende raadsleden niet akkoord gingen met de zinssnede „het is ver boden op of aan de weg tussen 23.00 en 08.00 uur in de openlucht nachtrust te houden". Kuip vroeg zich verbaasd af of het probleem daarmee niet verschoven werd naar bos en duinen, kritiek die werd ge deeld door Gré Zegers. Peter Bakker (Groen Links) meende dat toch op zijn hoogst sprake kon zijn van een aanvulling op de bestaande regeling. Burgemeester Schipper stelde de ge meenteraad gerust: „De weg zoals bedoeld in de Algemene Politieveror dening is een stuk ruimer dan alleen de weg zelf." Bakker twijfelde aan de uitvoerbaar heid van de verscherpte regels: „De politie zal vanaf nu toch niet met schijnwerpers bos en duinen ingaan om elke illegale kampeerder op te pakken? Dat lijkt me ook niet de be doeling van de APV-wijziging." De burgemeester stelde dat de raad er in een eerder stadium voor had gekozen „de 24-uurs patrouille tot speerpunt van het beleid te maken", een keuze waar aan moet worden vastgehou den. „Het is de hoogste tijd dat er wordt opgetreden, omdat anders wildgroei zoals in Zeeland dreigt." Hans Roeper (PvdA) riep nog op de ondergrens van 14.000 kampeer plaatsen niet in gevaar te laten ko men. Wethouder Klaas Barendregt vroeg zich af welk verband bestaat tussendeze ondergrens en het aantal wildkampeerders, maar verzekerde Roeper dat de ondergrens letterlijk een minimum is en dat het niet de bedoeling is bewust terug te zakken naar 14.000 plaatsen. Tenslotte ging de raad ook met deze wijziging van de APV akkoord. ISnrycn van Icu-ft ties ft in het boekjaar 1992- n netto winst geboekt van 00,- Dat is een prima resul- als in aanmerking wordt dat in dit bedrag 2,5 mil- van de twee enkeidekkers Malta zijn verkocht. Het vo- ijaar gaf een winst van 1,44 zien. mdere cijfers van de zojuist {|J[ en jaarstukken van Teso wij- en financieel zeer stabiele si- Igens directeur Theo 50 fde ziet het er ook voor de goed uit, al zal ook Teso TE) Jen van de economische re- adat vorig jaar nog een ver van 10% werd ierd, was. er in het afgelo- half jaar nog maar één jroei. Hoogerheide zegt daar zijn geschrokken. Ge- n procent vindt hij geflat- dat er nog inhaaleffekt in reactie op de jongste capaci assing zoals die zich vaker ichiedems van het bedrijf jrgedaan. De directeur ver- komende jaren meer stij- het gematigd. Gunstig voor (dat 40 miljoen aan lenin gen heeft afgesloten) is de sterk af nemende rente. Zoals gebruikelijk zal de winst in de reserve worden gestort. Traditiegetrouw heeft Teso van de jaarstukken weer een fraai drukwerk laten maken. De omslag wordt ge sierd door een foto van het eiland Texel, genomen vanuit een satelliet in de ruimte. Ondanks de enorme af stand is tussen Den Helder en Texel duidelijk de veerboot te zien die op- weg is naar 't Horntje.... Belangstel lenden kunnen de jaarstukken gratis afhalen bij een der banken in Den Burg. De Stichting voor Gezinsverzorging en Bejaardenhulp Texel is uit het fu sieproces gestapt dat had moeten leiden tot een gezamenlijke thuiszor ginstelling in de Kop van Noord- Holland. Voorzitter Hans Wendtich geeft als reden dat tijdens het al twee jaar durende overleg niet dui delijk genoeg bleek of in een gefu seerde organisatie de kwaliteit van de thuiszorg op Texel behouden zou blijven. Aanvankelijk stond de Texelse Stich ting niet afwijzend tegenover de oprichting van één thuiszorgorganisa tie voor de hele Kop van Noord- Holland. Daarin zou de dienstverle ning centraal moeten worden gere geld, een fusie die door de overheid bijzonder wordt gestimuleerd. Omdat na fusie iedereen die aanspraak maakt op gezins- of bejaardenhulp zich zou moeten melden bij één „lo ket", zou de hulpverlening voordeliger kunnen worden. De grotere instelling zou bovendien een breder „pakket" aan diensten kunnen aanbieden. Wendrich: „Maar we kregen maar niet de garantie dat de kwaliteit op Texel hetzelfde zou blijven. Bovendien hadden we de indruk dat zo'n zwaar centraal-apparaat te duur wordt. Dat zou ten koste gaan van het veldwerk en dat willen we niet. Natuurlijk heb te een directie nodig en een admi nistratie, maar belangrijk is dat je het Een slabbetje met die ène schattige babyfoto, waarop de baby zichzelf vol spinazie heeft gesmeerd. Daarbij het opschrift „Je moeder is blij met jou". Een orgineel cadeautje. Je va kantieliefde in full-color op je T-shirt of sweatshirt. Een bijpassende tekst die het kledingstuk siert, alles be hoort vanaf maandag tot de moge lijkheden. Dan introduceert Langeveld en de Rooy in Den Burg het printen op textiel. "M«v\ .V- geld besteedt aan de directe hulpver lening. 'Keep it simple', zou ik willen zeggen." Het verlaten van de onderhandelin gen door de Texelse Gezinsverzorging en Bejaardenhulp wordt door de over gebleven fusiepartners „een kwantita tief en kwalitatief verlies" genoemd. Eerder stapten al (niet-specifiek Texel se instellingen) Maatschappelijk Werk en het Kraamcentrum uit het overleg. De andere organisaties (Kruiswerk Kop van Noord-Holland en de Stich tingen voor Gezins- en Bejaardenver- zoring uit Den Helder en Wieringermeer) zullen zich in de zo mermaanden beraden op de nieuwe situatie. Woordvoerder van de fusie kandidaten J. Harlaar-Zijm vermoedt dat het opstappen van de Texelse Stichting geen gevolgen heeft voor de subsidieverlening door de over heid: „De fusie wordt weliswaar gestimuleerd door de overheid, maar niet afgedwongen. Dus sancties hoef je waarschijnlijk niet te verwachten." Volgens Wendrich is de stap een de finitieve geweest: „Een nauwe sa menwerking gaan we niet uit de weg, maar we willen geen fusie meer. We hebben met onze club ove rigens een uitstekende verhouding met de overheid." Ze hebben allemaal een hekel aan me, maar ik heb het er naar geméakt. Tijl Uilenspiegel De man die in zijn eigen schuur een noodvoorziening treft om in te wo nen, om welke redenen dan ook heeft de symphatie van de hele be volking, en vooral als hij de boel moet slopen op last van de gemeen te ambtenaren. De man die tijdelijk een toercaravan op zijn eigen erf t.b.v. zijn eigen kinderen en deze op last van diezelfde ambtenaren moet opruimen onder dreigement dat dit anders op zijn kosten gebeurt door ambtenaren, die man die moet je eens horen!Als dan een burger in overspannen toestand een hamer bij een ambtenaar door het raam don dert. Dan gniffelt iedereen en zegt: zonde van die hamer. Men vraagt zich af: is er nog eigendomsrecht?? Misschien nog in de vorm van onroe- rendgoedbelasting. Als een burger een bouwvergunning vraagt, wordt hij veelal geconfronteerd met een ontmoedigingsbeleid zodat hij na nog enkele pogingen maar afhaakt. Maar als er een projectontwikkelaar komt met grote plannen dan kan het alle maal wel. Dan bouwt men alvast maar. Die vergunning komt wel. Wordt die bouw nu verijdeld door een actiegroep die de weg wist, dan gniffelt weer een grote schare op Texel. Ook zelfs als er een dikke schadeclaim uit voorkomt. Daar beta len we allemaal dan weer aan mee. Er is blijkbaar toch wel iets erg mis met de verhouding gemeente t.o. bur ger op Texel. Het wordt er niet beter op. Straks nog een verdieping op het raadhuis. Dan kunnen we helemaal inpakken en wegwezen. Nic Dros senior Harkebuurt 2, Oosterend biedt de toxtiel-printmachlne. Redacteuren Tessa de Graaff. Joop Leeuw tonen een voorproefje. IFoto March Hoi/nen) Winkelchef Ben Zegeren: „Deze akti- viteit is een uitbreiding van het ge bruik van de kleurenkopieermachine. We beschikken nu over een drukpers waarmee we alle mogelijke kopieën op allerlei materialen kunnen drukken. Voorlopig beperken we ons tot tex tiel." Het procédé is eenvoudig; de klant komt met een kleurenfoto of zwart-witexemplaar, een kinderteke ning, een foto van een lievelingsdier, het doet er niet toe wat er op staat als het maar een plét vlak is. Foto grafeer desnoods lievelingsbloemen uit een uitbundig bloeiende tuin en er valt nog jaren van te genieten wan neer ze op een sweatshirt geprint zijn. Ludieke teksten op een jeans, een foto op een spijkerjack, tal van mogelijkheden zijn er te bedenken. Cadeau's „Het is het leukste om zelf iets te verzinnen", aldus Zegeren. „Er liggen echter teksten klaar voor degene die daar gebruik van willen maken." Lan geveld de Rooy heeft een ruim as sortiment kwaliteits T-shirts in voorraad vanaf maat 104 tot en met XXL in de kleuren wit, g(ijs en zwart, alsmede witte sweatshirts in de ma ten L en XL. Cadeau-artikelen bij uit stek zijn de katoenen slabbetjes en barbeque-schorten. Een puzzel van een vakantiefoto is een leuk souvenir. In de toekomst wordt het assorti ment uitgebreid met bodywarmers, nylonjacks en o.a. draagtassen. De klanten kunnen ook eigen kle dingstukken meenemen, als die een gladde structuur hebben. Zowel na tuurlijke als synthetische materialen kunnen bedrukt worden. „De kleuren zijn fantastisch", aldus Zegeren. „Het kledingstuk kan ge wassen worden tot 40 graden en het geheel wordt keurig verpakt voorzien van een grappig wasvoorschrift in duidelijke striptekeningen. Strijken is uitstekend, daarmee worden de kleu ren zelfs helderder." Snel service „Klaar Terwijl u wacht!" zegt Zege ren. „We zijn een samenwerkingsver band aangegaan met Combi-Brouwer en Kenta-CD Shop. Zij zien de voor delen van het systeem in en zijn me de verkooppunt geworden. Bij Combi-Brouwer een Polaroid foto la ten maken van jou met je vakantie- vriendinnetje is een mogelijkheid. Déér kun je dan ook je kledingstuk bestellen en afhalen binnen een dag. De prijzen zijn consumentvriendelijk en voor verenigingen en scholen zijn er speciale tarieven. „Creatieve geesten kunnen zich uitleven op dit systeem", zegt Zegeren. „De moge lijkheden op dit terrein breiden ziph voortdurend uit." Wil de Leeuw De gemeente blijft proberen grond te verwerven voor de aanleg van par keerruimte in of vlak buiten Den Hoorn. Dit antwoordde wethouder Klaas Barendregt tijdens de rond vraag in de raadsvergadering van dinsdag op een suggestie van Jan Koolhof (CDA). Deze wilde een par keerverbod instellen op Klif, wegens de last die landbouwers daar onder vinden van geparkeerde auto's. Ba rendregt meende dat een verbod weinig oplost, omdat het probleem alleen maar zou worden verschoven. In dezelfde rondvraag vroeg Kees Hin (CDA) aandacht voor de huidige par keerproblemen in De Koog. Het onaf hankelijk raadslid Jan van Asselt haakte erop in en meende dat de 's zomerse werkzaamheden aan de Ni- kadel zeer slecht zijn gepland. „Dat kan alleen maar omdat er geen on dernemer in het college zit", merkte hij op. Burgemeester A. Schipper floot Van Asselt hierop terug, met de mededeling dat deze opmerking niet op zijn plaats was. Barendregt erken de dat er inderdaad een probleem is: „Maar we moeten er doorheen. Als de Nikadel straks klaar is, zijn we er allemaal blij mee." Hans Roeper (PvdA) maakte het col lege attent op het harde rijden van automobilisten op de Rozendijk en de Grensweg. Hij pleitte voor „fysieke maatregelen", in de vorm van weg versmallingen. Barendregt stelde dat is gekozen voor verkeersborden en meetapparatuur. Deze apparatuur moet voor „gedragsbeïnvloeding" zorgen. „Laten we eerst het effect van deze maatregelen afwachten", al dus Barendregt. Gerbrand Poster (Texels Belang) vroeg waarom bij de herbouw van De Bruinvisschool een De Cocksdorper Kustzeilvereniging houdt zondag haar laatste wedstrijd voor het clubkampioenschap 1993. De zeilers kunnen zich vanaf 9.00 uur inschrijven in het clubhuis van de vereniging. De briefing is om 10.00 uur waarna de eerste start om 10.30 uur plaatsvindt. De kosten bedragen ƒ15,- voor een^ tweemansboot en HO,- voor een eenmansboot. De fietstocht van de RK Parochie van 11 juli is verschoven naar zondag 18 juli. De start is om 11.45 uur bij de kerk in Den Burg. Opgeven hiervoor kan via de telefoonnummers in de Vuurtoren. „overkantse" aannemer is ingescha keld. Hij meende dat Texelse bedrij ven de voorkeur moeten krijgen. Wethouder Tine Krijnen antwoordde dat „de middelen nu eenmaal schaars zijn" en dat ,de prijs scherp kan worden gesteld" door eveneens aan nemers van elders voor de werk zaamheden te interesseren. „De sloopkosten van een overkants bedrijf bleken na inschrijving lager." Gelein Jansen (CDA) vond dat de Texelse fietspaden steeds vaker te smal blijken, waardoor fietsers bij het passeren van grote groepen gedwon gen zijn af te stappen. Omdat een spoedige oplossing hiervoor niet valt te verwachten, vroeg hij het college in ieder geval te inventariseren waar het plaveisel los zit: „De laatste tijd zijn hier verschillende blessures door ontstaan." Wethouder Barendregt meende dat de gemeentelijke fietspa den er goed bij liggen en dat loslig gend plaveisel vaker is aan te treffen op fietspaden van Staatsbosbeheer. Aan de HEAO in Alkmaar is Marit de Porto afgestudeerd in de econo misch juridische richting. Aan de interne opleiding van Reigers- daal in Heerhugowaard is Jeanet Boogaard geslaagd voor het diploma Z-verpleegkundige. Frida Witte uit Eierland is aan de Hotelschool in Groningen geslaagd voor de Middelbare Toerisme en Re creatie Opleiding. Zij liep stage bij va kantiecentrum De Krim, waar ze inmiddels een vaste baan heeft aanvaard. Nies van Hoorn is gedurende 25 jaar medewerkster geweest bij de Texelse bibliotheek. Vorige week werd op feestelijke en ludieke wijze afscheid van haar genomen. Oud-Texelse Joke Tuinema heeft met goed gevolg een 4-jarige thera peutische opleiding van de Neder landse Stichting Gestalt afgerond. Tuinema, die momenteel in Alkmaar woont, is werkzaam bij de politie, re gio Noord-Holland-Noord. Als de aandeelhouders er mee in stemmen, krijgen Teso- commissarissen ingaand volgend jaar een vergoeding. De tegemoetkoming is gelijk aan die van Texelse gemeen teraadsleden: bruto f5.766,- per jaar. De president-commissaris krijgt 50% extra, dus totaal f8.649,-. De statutaire mogelijkheid om de Teso-bestuurders een vergoeding te geven, bestaat al lang maar er is nooit gebruik van gemaakt. In het verleden is meer dan eens op de mo gelijkheid gewezen, maar de commis sarissen zelf vonden het niet zo nodig. Het enige voordeel dat zij tot dusver aan hun functie ontlenen is dat zij met auto en echtgenote gratis van de veerboot gebruik mogen ma ken. Inspannend De directie wil daar vanaf. Commis saris zijn van Teso vraagt tegenwoor dig vrij veel tijd en aandacht. Er wordt zeker een keer of tien per jaar vergaderd en per vergadering kost dat gemiddeld ongeveer Vijf uur, de voorbereidingstijd inbegrepen. De president-commissaris moet nog va ker opdraven, voor overleg met de di rectie. De vergaderingen kunnen niet altijd 's avonds worden gehouden (bijv. als met externe adviseurs moet worden overlegd), zodat de mensen ervoor uit hun werk moeten breken, zonder dat de gederfde arbeidstijd wordt gecompenseerd. Door het toe kennen van een vergoeding ontstaat bovendien een zakelijker verhouding tussen commissaris en onderneming. De nadruk ligt meer op de verplich ting en de schijn van vrijblijvendheid verdwijnt. Redelijk De omvang van de vergoeding moet redelijk zijn, maar dient binnen zekere perken te blijven omdat anders strij digheid kan ontstaan met het doel van de onderneming. Teso zocht daarom aansluiting bij de regeling die het Ministerie van Bin nenlandse Zaken hanteert bij het vaststellen van vergoedingen voor ge meenteraadsleden. De maximum hoogte van die vergoedingen is af hankelijk van het inwonertal. Voor 12.001 tot 14.000 inwoners (ge meenteklasse 5) geldt voor 1993 f5.766,- Door dat systeem te volgen hoeft de hoogte van de vergoeding ook niet elk jaar ter discussie te wor den gesteld. De periodieke verhogin gen als gevolg van algemene prijsstijgingen e.d. worden gewoon van het ministerie overgenomen. Als de nieuwe regeling ingaat, genie ten de commissarissen niet langer vrij vervoer op de boot.

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 7