Cjrocn "Zwarts Jéxels in het hart-, andsuppletie: volgend lar laatste kilometers FNV: Veel zwart geld en goede sfeer in horeca ummer STRANDFEEST Reorganisatie bij politie: Nieuw hoofd, maar grootte van groep blijft gelijk Zfaxel PAIMNENACTIE u wordt het en ens... Pachters „Paviljoen 3" „betere bazenop Texel idende pakken geblust sssss* VERDER Landbouw: Texelse geiten en veebeoordelings wedstrijd 2 Vivid net zo beroemd als de Beatles? 5 Nieuwe VW-direkteur: Texel heeft méér 5 9* Kager voor de laatste keer mee met scouting 7 9k Bom's vakantiemand morgen op Texel 7 TEXELER DEKBEDDEN MET RADI010 GOLD Paal 19 Wat je vers maalt is lekker „ICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR 10799 DINSDAG 20 JULI 1993 (jvertentles, abonnementen, etc. m en de Rooy B.v, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, n 02220-12 7 41 Telefax 02220-14111. ie parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741 Geen krant gehad? Bel 02220-12741 Buiten kan- j, bel uw bezorger. ie buiten werktijd Tessa de Graaff, Pater Witteplein 3, Den jlefoon 02220-15639. Postbank 652 Bankrelaties ABN-AMRO nr. 46 99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; I.N.G. bank nr. 67.34.80.398 Verschijnt dinsdags en vrijdags Abonnementsprijs /48,50 per half jaar; Los /1.35 andsuppletie stopt. Tussen de strandpalen 12 en 18 is 2,25 «n kuub zand opgespoten. In april of mei volgend jaar het werk hervat. Dan zal tussen de palen 8 en 12 de laat- 50.000 kuub zand worden aangebracht. is het bestek van Rijkswa- mocht aannemerscombinatie jende Bol (HAM/VOW, Boskalis Blankevoort) twee jaar doen s suppletie tussen paal 8 en het eerste jaar moest 1,5 mil- pub worden opgespoten. Het lerliep echter dermate voor- I, dat stille hoop bestond dat één jaar kon worden afge- agochtend tegen zeven uur Ie brandweer het sein dat in m van de Westerweg schuin rver de noodcamping pakken brand stonden. Het vuur was nder controle. Meer tijd kostte de pakken stro uit elkaar te zodat ook de laatste vonken worden bereikt. ndweer van Den Burg kon het ijk alleen af, zodat de vuur- lers van De Cocksdorp werden iroepen. rond. Mart Zijm van RWS: „Ja, het ging fantastisch. Het weer zat enorm mee, er zijn nauwelijks dagen uitge vallen." Het opspuiten van zand is wel enige keren onderbroken wegens technische mankementen, maar die waren niet van lange duur, met uit zondering van één keer. Toen leverde een breuk in de zinkerleiding een ver traging van een week op. Diepgang Nadat het strand tussen paal 12 en 18 gemiddeld zo'n tweeënhalve me ter is opgehoogd, leek het erop dat het resterende deel meteen zou wor den meegepakt. Maar voor deze laat ste drie kilometer is een sleephopperzuiger nodig met minder diepgang dan de HAM 309 en de Geopotes 14, die tot nu toe bij het werk waren betrokken. „Het zou one conomisch zijn om die met een halve vracht te laten varen. De Alfa B, die minder diep steekt, is momenteel nog in Spanje aan het werk. Vandaar dat is besloten voorlopig te stoppen", vertelt Zijm. „De situatie tussen paal 8 en 12 is niet zo kritiek, dus het geeft geen problemen als daarmee belangrijke fase in de strijd in parkeerproblemen ging ren in. In De Koog en Den j werden de eerste wielklem- aangebracht bij auto's waar- ia toegestane maximum leertijd was verstreken. Niet voor de betrokken chauf- s, want het laten verwijderen de klem plus de boete kost Komt de chauffeur pas de jende dag terug, dan is de en inmiddels weggesleept en II f225,- extra voor dit fiepen worden betaald, en Duitse automobilisten den op deze wijze tot de or- Ieroepen. Dat lijkt discrimina- maar het is bedoeld om lelijke discriminatie te com- seren. Nederlanders moeten parkeerboete namelijk beta- of krijgen anders te maken justitie, maar als Duitsers betalen gebeurt er niets, zo dat het bonnetje op de ruit van hun wagen weinig indruk maakt. De wielklemmen worden aange bracht door het sleepbedrijf Van Boven. Die plakt tevens een pa piertje op het raam waarop het telefoonnummer staat dat moet worden gebeld om (na betaling) van de klem verlost te worden. Alle begin is moeilijk, zo bleek gistermiddag. Per vergissing werd in De Koog de klem gezet Ifoto op een wagen die keurig binnen de parkeertijd was gebleven. Toen men de klem ijlings weer wilde losmaken om hem op de „goede" auto te zetten, brak een sleuteltje waardoor de klem in eerste instantie muurvast bleef zitten. Omstanders sloegen het gniffelend gade en verheugden zich reeds op de komst van de onschuldige automobilist en daaraan verbonden confrontatie met de beteuterde uitvoerders van de wet. Zo ver kwam het niet. Men wist de klem toch nog op tijd los te krijgen en bij een echte overtreder aan te brengen. IFoto Harry de Graaf) wordt gewacht tot 1994." Materiaal Tot volgend voorjaar wordt de zinker leiding „geparkeerd" op het strand tussen paal 22 en 23. Een deel van de pijpen verdwijnt van het eiland, een ander deel wordt opgeslagen bij paal 12. Voor de rest gaat alle mate riaal van de aannemerscombinatie naar andere werkzaamheden aan de overkant. Naar verwachting zal de laatste drie kilometer volgend jaar nog zo'n zes tot acht weken in beslag nemen. Het voor toeschouwers toch wel interessante ongerief op het lexeise strana zei spoedig tot het verleden behoren. Volgend voorjaar worden de werkzaamheden hervat. /Foto Archief Texelse Courent) De bazen in de Texelse horeca zijn „toffe peren" met wie je kunt la chen, maar te vaak betalen ze zwart en laten ze hun werknemers te lang doorwerken. Dat is de belangrijkste conclusie van een onderzoek dat „under cover"-FNV Jongeren deze maand onder 73 vakantiemedewer kers in 32 verschillende horecabe drijven hielden. Kees Bakker en Thera Vonk van Paviljoen 3 aan de Badweg In De Koog hielden zich wel aan de regels en omdat de sfeer door hun werknemers uitstekend werd genoemd, werden zij zaterdag onderscheiden met de prijs van „be tere bazen". Lodewijk de Waal, lid van het Federa tiebestuur van de FNV, reikte de prijs uit. Hij was blij dat een klein bedrijf de zaakjes zo goed op orde had, om dat vooral daar vaak klachten zijn over gebrekkige arbeidsomstandighe den. „Toch is er ook een treurige kant aan", merkte hij op. „Iemand krijgt een prijs omdat-ie zich aan de regels houdt, terwijl dat toch normaal zou moeten zijn. Eerst wilden we de „beste baas" huldigen, maar dat konden we niet uit onze mond krij gen. Het is al heel wat dat we niet zeggen dat er alleen maar slechte ba zen zijn." Verrassing Kees Bakker van Paviljoen 3 kon zich over dit cynisme niet druk maken. In hun beoordeling hadden zijn werkne mers de sfeer geroemd en dat die goed moet zijn, wordt in geen enkele wet voorgeschreven. „Ik wil ze daar om ontzettend bedanken voor alle positieve antwoorden." De prijs kwam voor Bakker als een complete verrassing, want tot voor een dag voor de uitreiking verkeerde hij in de veronderstelling dat zijn mensen hadden meegewerkt aan een studentenonderzoekje over de vrije tijdsbesteding van vakantiewerkers in de horeca. „Ik schrok me rot toen het om een FNV-onderzoek bleek te gaan", zegt partner Thera Vonk. „Kees houdt er toch al niet van om in de belangstelling te staan." Dat de FNV-jongeren zich uitgaven voor studenten was volgens onder- zoekleidster Marieke Koning niet te voorkomen. „Anders heb je een goe de kans dat je helemaal niet binnen mag komen. Er waren nu toch al ge noeg bazen die achterdochtig waren. Ook tegen de geïnterviewden zelf hebben we de waarheid niet kunnen vertellen. Texel is zo klein dat ons eigenlijke doel te snel bekend zou zijn." Om soortelijke redenen verstrekken de onderzoekers geen specifieke in formatie over de bedrijven. Koning: „Bazen weten dan zo wie de infor manten zijn en zouden frustratiesop hen kunnen afreageren. Dan zouden ze nog niet geholpen zijn." Bij het onderzoek werd gestreefd naar een zo groot mogelijke diversi teit van de horecagelegenheden. Uit eindelijk werd geënqueteerd in strandpaviljoens, restaurants, barret jes, hotels, ijssalons, discotheken en op campings. Daarbij werden de vol gende criteria gehanteerd: krijgen va kantiemedewerkers een contract, een loonstrookje en vakantietoeslag, wordt ze genoeg betaald, kloppen de werktijden, is er een eerlijke verdeling van de fooien, is de sfeer goed, zorgt de baas voor goede slaapgelegenheid en wat berekent hij hiervoor. Op een enkele uitzondering na werd de sfeer goed genoemd, maar dit leek in tegenstelling met de rechtspo sitie van werknemers en de arbeids omstandigheden. Van de 73 geïnterviewden werken 27 zonder contract, 29 zonder loonstrookje en 33 zonder vakantietoeslag. De meeste mensen verdienen genoeg, maar omdat het salaris vaak zwart is, wordt niet doorbetaald bij ziekte. Bo vendien lopen veel van hen onverze kerd rond. Het landelijk percentage zwartwerkers ligt in de horeca op 23. „We kunnen dus stellen dat op Texel bovengemiddeld vaakt zwart wordt gewerkt", aldus de FNV Jongeren. Andere conclusies zijn dat veel men sen ander werken moeten verrichten dan waar voor ze zijn aangenomen, regels voor pauzes nauwelijks worden nageleefd en overwerk eerder regel is dan uitzondering. De fooien worden in het algemeen eerlijk verdeeld. „Opvallend is dat veel vakantiewer kers slecht op de hoogte zijn van hun rechten en plichten", concludeert Marieke Koning. „Voor sommigen is het verschil tussen een loonstrookje en een bankafschrift niet eens duide lijk. We hopen dat dit onderzoek rui me aandacht krijgt in de landelijke media, zodat in de toekomst meer mensen weten welke eisen ze aan hun werkgever mogen stellen." Als reden waarom ze liever in de ho reca dan elders hun vakantiecenten verdienen, noemen veel vakantiewer kers de mogelijkheid makkelijk con tacten te leggen en werk en uitgaan te combineren. I.M. ADVERTENTIE i1 ZONDAG 25 JULI VANAF 12.00 UUR bij strandpaviljoen Paal 19 m.m.v. Ger van den Brink Rob Ronalds Jacques Herb Big John Russel en andere activiteiten w.o. een zeephelling. Strandpaviljoen De Koog-Texel M. ADVERTENTIE Kees Bakker Ilinksvan Paviljoen 3 wordt door FNV-bestuurder Lodewijk de Waal gefeliciteerd met zijn onderscheiding als ..de betere bees ven Texel". In het zilverpapier bleek een aap te zit- IFofo Joop Hommers) De Texelse politiemensen hebben on langs een brief in de bus gekregen over hun plaatsing. In verband met de regiovorming zijn vooral in de lei ding van de eilandelijke groep veran deringen aangekondigd. Zo komt er een nieuw „unithoofd" en verdwijnt groepscommandant J. Moeskops naar Den Helder. Over de veranderingen bij de politie is veel gesproken. De rijkspolitie en de gemeentelijke politie-eenheden fu seren en er worden zogenaamde ba siseenheden gevormd. De groot scheepse reorganisatie maakte het noodzakelijk dat alle bestaande func ties binnen de Hermandad werden doorgelicht. Personeel moest „sollici teren" naar de eigen of een andere baan. Gewoon agent Door de vorming van basiseenheden neemt het aantal staffuncties af. Vandaar dat in sommige gevallen ka derleden terugkeren als „gewoon" agent. De groep Texel wordt deel van de ba siseenheid Den Helder/Texel. De grootte van de groep blijft 21 perso nen. Huidige groepscommandant J. Moeskops wordt unithoofd in Den Helder. Op Texel wordt deze functie vervuld door J. Moorman uit Den Helder, die daar nu nog hoofd opera tionele zaken is. H. Zeilstra wordt groepschef. Alle Texelse wachtmeesters behou den hun functie op het eiland. In het kader verandert echter wel veel. Zo is M. Smit voorgesteld voor een functie in Alkmaar en verdwijnt T. Jilderda waarschijnlijk naar Den Helder. Re chercheur L. Nijhuis blijft op Texel. Nog niet bekend is of dat ook het geval zal zijn met A. Blom. Van de tweekoppige administratie verdwijnt één arbeidsplaats naar Den Helder. Niet blij Lang niet alle personeelsleden zijn gelukkig met de nieuwe functietoe wijzingen. „Er zijn mogelijkheden om bezwaar te maken, dus het kan zijn dat er nog enige verandering in de lijst komt", aldus W. van Vemde, chef van de basiseenheid Den HelderTexel. De veranderingen worden dit najaar van kracht. DROS Bakkerij/Maalderij Telefoon 02220 - 12723 I.M. ADVERTENTIE SPAAR MEEVoor een complete Lagostma pannenset en bespaar tientallen guldens! Zie voor meer aanbiedingen onze advertentie op pagina 6

Texelsche Courant | 1993 | | pagina 1